25-jarig bestaan Sinologisch Instituut sober herdacht Wijlen prof. Duyvendak geëerd fds grondlegger en ziel p.fisdeM! Ds W. A. Bijlefeld nam afscheid van Leidse Hervormde Gemeente Krimpen van pijn 94ste Jaargang Maandag 19 December 1955 No. 28708 Beeltenis zal bibliotheek sieren Tijdens een sobere plechtigheid in het Sinologisch Instituut aan de Binnen vestgracht werd Zaterdagmiddag het 25-jarig bestaan van dit instituut gevierd. Deze herdenking stond zeer sterk in het teken van dankbaarheid jegens {hans wijlen prof. dr J. J. L. Duyvendak, de vorig jaar overleden Leidse hoog leraar in het Chinees, die de grondlegger en gedurende bijna een kwart eeuw de ziel van het instituut was. De hoogleraarszetel, die vrij kwam toen hij over leed, is nog steeds niet opnieuw bezet. Na afloop van de herdenkingsrede van de voorzitter van het stichtings bestuur werd door de weduwe van de betreurde hoogleraar het ontwerp inthuld voor een in het instituut aan te brengen plaquette met diens beeltenis. Onder de genodigden, die Zaterdag- niddag in de voormalige werkkamer van prof. Duyvendak bijeen kwamen, bevon den zich o.m. jhr mr F. Beelaerts van Elokland. oud-voorzitter van de stich ting. jhr mr F. H. van Kinschot, burge meester van Leiden en curator van de Universiteit, mr J. Nittel als vertegen woordiger van de Minister van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen, mevr. DuyvendakAllen, de secretaris van het college van curatoren mr N. F. Hofstee, uiteraard de bestuurders van de stich ting en het huidige personeel van het instituut, benevens vele hoogleraren waaronder de rector-magnificus. en vele oud-studenten en oud-medewerkers. Onverbrekelijke band De voorzitter van de „Stichting tot Bevordering van de Studie van het Chinees aan de Rijksuniversiteit te Lei den", die het instituut beheert, de heer F. C. baron van Aerssen Beijeren van Voshol, tevens lid van de Raad van State, gaf in een uitvoerige rede een overzicht van het ontstaan en de ge schiedenis van het instituut, daarbij de nadruk leggend op de soberheid der herdenking, omdat men op deze dag wel zeer het gemis voelt van prof. Duyvendak. wiens naam onverbrekelijk met het instituut verbonden is. 1930 geen beginpunt De opening van het instituut in De cember 1930 was zeker geen beginpunt van de arbeid die er door wordt gesym boliseerd. De markante figuur Van Schlegel heeft in Leiden de grondslag gelegd voor de Nederlandse academische beoefening van het Chinees als afzon derlijk vak. Toen Schlegel in 1875 zijn aanvaardde bleek reeds dat het Chinees in de Indische archipel een steeds belangrijker rol ging spelen. Academische studie werd daardoor niet alleen een wetenschappelijke, doch ook een practische eis. Ontbrekende outillage Schlegels opvolger De Groot, tevens diens leerling, heeft belangrijk werk verricht op breed terrein ten bate van j de Nederlandse sinologie, doch hij nam 1 een beroep naar Berlijn aan. waar hem een rijker outillage ter beschikking stond dan in Leiden. Na zijn vertrek trad in de Sleutelstad een stagnatie in de sinologie in. doch onder zijn leiding fcreeg o.a. J. J. L. Duyvendak in Berlijn zijn wetenschappelijke ontwikkeling, die hem voorbestemde om de Leidse leer stoel weer te bezetten. Op dertigjarige leeftijd werd deze in 1919 tot Leids lector benoemd, zonder ooit een regulier academisch vakexa men te hebben afgelegd. Een herzie ning van het Academisch Statuut maakte het hem in 1928 mogelijk, dit euvel te herstellen door op één dag candidaatsexamen en doctoraalexa men af te leggen, waarvoor hij in beide gevallen eum laude slaagde. Nog in hetzelfde jaar volgde zijn promotie en in 1930 zijn benoeming tot hoog leraar. Inmiddels had prof. Duyvendak een aanbod van de Columbia University te New York van de hand gewezen, hoewel hij daar sindsdien regelmatig semesters colleges gaf. Zijn persoonlijkheid en kennis bleven echter voor Leiden be houden. Inzicht en volharding Met een levendig besef van de oorzaak van het heengaan van prof. De Groot heeft prof. Duyvendak er steeds naar gestreefd de outillage van de sinologie de Leidse Universiteit te verster- Het gedeelte van het voormalige Boerhaave-ziekenhuis. waarin het Sinologisch Instituut thans is onder gebracht. (Foto LD./Van Vliet.) ken. Met inzicht en volharding is hij hiervoor werkzaam gebleven en het Sinologisch Instituut is daarvan de vrucht, gezaaid, gekweekt en geoogst tegen heel wat weerstanden in. De geldmiddelen die de stichting ter beschikking kwamen waren in de aan vang karig: men begon in 1930 met een jaarlijkse subsidie van f. 2550. Eigen publicaties Spreker ging de verdere ontwikkeling van het instituut na en sprak daarbij o.a. over de uitgifte van een serie eigen publicaties onder de naam Sinica Lei- densis. waarin thans 9 belangrijke wer ken zijn verschenen, meest dissertaties waaronder niet minder dan vier van buitenlandse doctoren. Als eerste voorzitter van de stichting trad op mr A. van de Sande Bakhuyzen, die o m. nieuwe subsidie-bronnen aan boorde. Hij werd opgevolgd door jhr mr F. Beelaerts van Blokland, die tot het begin van dit jaar deze functie be kleedde. en voor wiens arbeid het insti tuut grote dank verschuldigd is. Verhuizing en groeiende arbeid In 1935 verhuisde het instituut van het tijdelijk onderdak in Rapenburg 71 naar de tegenwoordige behuizing, een deel van een vleugel van het voor malige Boerhaaveziekenhuis waar thans ook aanverwante instellingen gevestigd zijn. Zeer ingrijpende restauratiewerken waren daarvoor nodig. Spreker behandelde uitvoerig de om vangrijke arbeid, die verzet moest wor den op het gebied van aanwerven van materiaal en ordenen en catalogiseren van de boeken en geschriften. Het in stituut bloeide steeds verder op. doch daarmede groeide het werk zeer snel. Wetenschappelijk vruchtbare oorlogsjaren In de oorlogsjaren, toen de zorgen voor het instituut omvangrijker en zwaarder werden, werd een eerbied waardige hoeveelheid arbeid verzet, doordat het een centrum van vrije wetenschappelijke arbeid werd waarin men zich maar al te gaarne terugtrok uit de onvrije wereld waarin ons land gedoemd was te leven. Nog nooit eerder dan in die tijd hebben de studenten zich zo intensief aan het wetenschappelijke instituutswerk gewijd. In normale tijden pleegt de gelegenheid tot „post graduate work" te ontbreken, in die tijd kon men in dat werk ontsnappen aan de zorgen van de buitenwereld. Na de oorlog werd het organisatori sche werk weer met succes ter hand ge nomen. terwijl verlichting tot stand kwam op financieel terrein. Vervulde verwachtingen Bij de oprichting van het instituut werden door prof. Vogel verwachtingen gewekt die niet werden beschaamd. Het aantal in het bruikleendepot van de Universiteits-Bibliotheek veranderde weinig en bedraagt thans 13.000 delen (1140 Chinese werken). Het aantal eigen boeken bedroeg in 1930 slechts 300 Europese, thans 4.000, en vrijwel geen. thans 4.000 Chinese werken, terwijl men thans de beschikking heeft over 1045 rollen microfilms met 2558 zeldzame werken en handschriften. Voorts is het wetenschappelijke werk in en van het instituut van een verheu gend gehalte en een bevredigende om vang geweest. Van de zijde van handel en industrie, op het Oosten georiënteerd, werden belangrijke materiële bijdragen ontvangen, zowel in geldelijke vorm als in natura. Geen zorgen-vrije toekomst Aan gunstige voortebenen voor de toekomst heeft het Sinologisch Insti tuut thans echter zeker behoefte. Vrij van zorgen ziet de Sinoligie er zeker niet uit, want zowel de nauwe band met Indonesië is gestaakt, als een in grijpende wijziging gebracht in de opleiding voor de buitenlandse diplo matieke en consulaire dienst waardoor de oriëntalistiek een geheel andere plaats kreeg bij de selectie en oplei ding der gegadigden. (Ingez. Med.-Adv.) Overal ter wereld, waar stralende zonneschijn de tabak doet rijpen, koopt Douwe Egberts het fijnste van de plantages. En na een reeks van bewerkingen, waarbij eeuwenoud vakmanschap en de modernste productie-methoden onafscheidelijk zijn, komt het „edel cruydt" in Uw bezit. Goud-gele Virginia, pittige half-zware of geurige Amerikaanse, Uw zelfgerolde sigaret is altijd vers! DOUWE EGBERTS KONINKLIJKE TABAKSFABRIEK JOURE (Fr.) - UTRECHT Vertrekt binnenkort naar Indonesië Ds W. A. Bijlefeld. die vijf jaar aan de Leidse Hervormde Gemeente verbon den is geweest als predikant voor buitengewone werkzaamheden ten behoeve van het werk onder de Oosterse studenten, heeft gisteravond in de Maranatha-kerk zijn werk neergelegd en afscheid genomen van de Leidse gemeente. Binnenkort hoopt ds Bijlefeld met zijn gezin naar West-Java te vertrekken om zich als pre dikant te verbinden aan de Soendanese kerk. Onder de vele aanwezigen, die dit. af scheid bijwoonden, waren o.m. wethou der D. van der Kwaak als vertegenwoor diger van het Gemeentebestuur, dr E. J. Jansen Schoonhoven en dr G. P. H. Lo cher namens de Raad voor de Zending van de N.H. Kerk, zijn Leidse collegae ds D. J. Vossers. ds J. de Wit, ds H. J. van Achterberg, ds P. Kloek, ds J. Groot, ds K. E. H. Oppenheimer en ds W. J. H. Hubeek, de a s opvolger van ds Bij- Ds XV. A. BIJ LEV ELI) lefeld, de theol. candidaat, de heer Blankenstein. ds W. Fyn van Draat, ge- ref. predikant voor het werk onder de Oosterse studenten en enkele „leerlin gen" van de scheidende predikant. Als tekst voor zijn afscheidspredikatie had ds Bijlefeld gekozen de woorden uit Joh. 14 1 „Gij gelooft in God, gelooft ook in Mij". Spreker wees er bij de ont- vouwmg van dit tekstwoord o.m. op, dat het geloof in de God van Abraham, Izaak en Jacob, geen beperking inhoudt in het geloof in Jezus Christus, doch veeleer een wezenlijke verruiming. Door en in Jezus Christus wordt de boodschap van het Oude Testament helder en klaar de wereld ingedragen. Zijn heil reikt tot het einde der aarde. Vervolgens wees ds Bijlefeld er op, dat God niet een God is van een bepaald volk of ras, doch voor de ganse mens heid, God is in Jezus Christus aan ons gelijk geworden. Christus is Gods weg tot ons en tegelijkertijd van ons tot de Va der. Christus heeft ons Gods liefde ge toond en is heengegaan tot de Vader om ons plaats te bereiden. Door en in Chris tus vallen de grenzen weg. Dit geeft een Goddelijke verruiming. Wij hebben God te danken, dat door Christus de uitzicht loosheid van het leven is verdwenen en dat wy door Hem tot de Vader kunnen gaan. Nadat Gezang 220 was gezongen nam ds Bijlefeld in een persoonlijk woord af scheid van allen, die hij in zijn Leidse tijd en in zijn werkkring had ontmoet. Hartelijk dankte hij voor de prettige samenwerking, die hij in Leiden van zo vele zijden had ontvangen, niet in het minst van zijn collega's. Tenslotte vroeg spreker aandacht voor het werk onder de Oosterse studenten en wees hij op de nauwe samenhang tussen Kerk en Zen ding, waarbij hij nog eens onder de aan dacht bracht, dat wat er ook moge ge beuren God getrouw is en Zijn plannen nimmer falen. Na het zingen van Gezang 103, was er in één der zalen van de Maranatha- kerk gelegenheid om van ds en mevr. Bijlefeld afscheid te nemen. Tijdens dit afscheid heeft ds J. de Wit namens de Centrale kerkeraad ds Bijlefeld be dankt voor zyn Leidse arbeid. Een zeer bijzonder werk, dat hij met zulk grote blijmoedigheid heeft verricht. In gelijke geest spraken dr G. P. H. Locher namens de Raad voor de Zending en ds W. Fijn van Draat, die speciaal aandacht schonk aan de samenwerking, die na een eerste kennismaking volledig en volstrekt is ge weest. Behoefte zal echter steeds blijven be-1 staan aan sinologen als wetenschapsbe oefenaren. Niet nut in de eerste plaats De rector magnificus, prof. dr A. E. van Arkel herinnerde in zijn korte toe spraak eveneens aan de figuur van prof. Duyvendak, de ziel van het instituut gedurende bijna een kwart eeuw. Hij wees er op. dat niet het „nut" van de academisch-wetenschappelijke beoefe ning van het Chinees in de eerste plaats de waarde van het instituut uitmaakt, doch evenals bij iedere wetenschap wordt in de eerste plaats de waarde bepaald door de ernst waarmede naar waarheid en schoonheid wordt gezoent. Spreker wenste het instituut geluk met zijn jubileum en sprak de hoop uit op een grote en vruchtbare toekomst. Onthulling Na de toespraken werd in een van de boekenzalen een ontwerp onthuld door mevrouw DuyvendakAllen voor een plaquette met de beeltenis van haar overleden echtgenoot, die aangebracht zal worden bij de kasten, waarin' de bibliotheek van prof. Duyvendak in het instituut zal worden onderge bracht. Het ontwerp voor deze pla quette is van de hand van de heer Putterswqk. Na de onthulling bleef men nog ge ruime tijd in het instituut bijeen. Hnjrez. Med.-adv.) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere midde len falen. Togal zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95. f 2.40, f 8.88 Generale Synode N.H. Kerk Herderlijke zorg aan predikanten Synode heeft er bezwaren tegen Eerste toneelwedstrijd-avond van „Litteris Sacrum" „JAN VAN BEERS" SPEELT THRILLER. De toneelwedstrijd, uitgeschreven door de K.V. Litteris Sacrum bij gelegen heid van het honderd-jarig bestaan, is Zaterdagavond geopend door de K.V. Jan van Beers, uit Utrecht. Het is een verenigmg, die Litteris bykans in ouderdom benadert, want haar oprich tingsdatum is 1 December 1861 Jan van Beers bracht een thriller van Philip Weathers „Welkom op Porthe- nis", hier te lande meer bekend onder de naam „Het Mannion-mysterie". De grote vraag in deze thriller is: is Jane Mannion schuldig aan moord of met? Het antwoord zuiien wy u niet geven, dat zullen de bezoekers zelf kunnen distilleren bij de aanschouwing. Bij een thriller geldt immers voor ons: mondje toe of beter gezegd: vulpen dich of schrijfmachine stop! We kennen betere exemplaren in dit genre, maar dat neemt niet weg, dat er toch ook in deze thriller wel goede vondsten voorkomen; speciaal beide flash-backs, zoals dat ln vakterm heet, de beide teruggegrepenen uit het ver leden, doen het aardig en Jan van Beers is er in geslaagd zonder tijdsverlies beide aannemelijk te brengen. Ook de sfeer van klemmende benau wenis, die van begin tot eind over dit mysterie hangt, was goed getroffen, ter wijl de hoofdrol zich alleszins behoor lijk kweet van haar taak. Maar, goeder gewoonte getrouw, zul len wij verder op het oordeel van de jury niet vooruitlopen en voorlopig van verdere beoordeling afzien. Zoals bekend wordt deze jury gevormd door mevr. Caroline van Dommelen en de heren Louis Grimberg en Karl Gutt- mann. Jan van Beers had succes, dat bleek uit het hartelijk applaus! M. In haar voortgezette vergadering heeft de generale synode der Ned. Herv. Kerk bepaald, dat de generale synode bevoegd is ten behoeve van de Sohotse gemeente te Rotterdam en de Engelse Presbyteriaanse gemeente te Amster dam pensioenregelingen vast te stellen, die afwijken van de generale regeling. De voorziening in de periodieke af treding van de kerkvisitatoren-generaal zal in de eerste zitting van het volgend jaar geschieden. Nu godsdienstonder wijzers geen ambtsdragers kunnen zijn in een lichaam, dat hen aanstelt, heeft de classicale vergadering van Apeldoorn vastgesteld een commsisie van belang hebbenden te benoemen, die zal moeten nagaan welk karakter 'de bedieningen hebben en hoe zij bijv. als adviseurs kunnen functionneren in de kerke lijke vergaderingen. De synode besloot de beslissing hierover uit te stellen. DOORLICHTING VAN PREDIKANTEN ENZ. De synode besloot voorts een com missie te benoemen, die een wijziging van de kerkorde aal redigeren, waar door aan de brede moderamina der pro vinciale kerkvergaderingen de controle zal worden gegeven over de naleving van de verplichting tot doorlichting van pred i ka n t engod sdi en stonderw ij zers jeugdleiders enz. Naar aanleiding van een brief van de classis 's-Hertogenbosch hield de syno de een bespreking over het rassenvraag stuk. zowel ten aanzien van Zuid-Afrika als van de Ambonezen hier te lande. Het rassenvraagstuk zal in wereldver- band moeten worden bekeken. Het werd verheugend genoemd, dat- de commissie van de Nederlandse Zendingsraad deze materie in studie heeft. Men hoopt eer lang het rapport te ontvangen. Van de Hervormde Vrouwendienst was het verzoek bij de synode binnen gekomen om deze dienst de plaats van een instituut te geven. De synode wil ligde dit verzoek in. HERDERLIJKE ZORG De raad voor de herderlijke zorg had een rapport opgesteld over de herder lijke zorg aan de predikanten. Het mo denamen der synode heeft tegen dit voorstel grote bezwaren en acht het on uitvoerbaar. Het acht het plan te dwangmatig. De taak van de onderlinge zielszorg acht het moderame voor de verantwoordelijkheid van het breed mi nisterie (vroegere ring genoemd) te liggen. Uit de synode kwamen eveneens be zwaren: is huisbezoek wel de juiste vorm van pastorale zorg aan predikan ten? werd gevraagd. Uitgaande van de noodzaak van pastorale zorg voor el kaar, die sinds de reformatie de biecht afschafte een probleem is geworden, kwamen uit de synode verschillende suggesties, tussen volledig de dingen op zijn beloop laten en dwingend voor schrijven liggen als mogelijkheden: in schakeling der brede ministeria (rin gen). aanwijzing provinciale moderato ren, opdracht aan de brede moderamina der classes, meer aandacht aan de mo gelijkheid van kerkvisitatie. De praeses stelde voor een herderlijke brief tot de predikanten te richten waarin het ter synode besprokene wordt vermeld, de genoemde mogelijkheden opgegeven en uitdrukkelijk reacties wor den gevraagd. Het voorstel werd aan vaard. Het moderamen kreeg de mach tiging zulk een brief te ontwerpen en het concept ln de komende synode re brengen. De synode heeft een beroep van de Christelijke Raad van het Nabije Oos ten ontvangen om mee te helpen zoeken naar een permanente constructieve op lossing van de Palestijnse Arabische vluchtelingen in het Nabije Oosten. Sinds veel jaren leven op de erens van Israël 900.000 vluchtelingen. Dr Emmen lichtte de situatie toe. Hij hoopt dat de synode mee wil denken aan een oplossing. Hij adviseerde contact op te nemen met interkerkelijk'1 hulc. Dr P. J. Rosoam Abbing wil inscha keling van het diaconaat der kerk, dat nog te veel bulten het werelddiaconaat. staat. De' 6ynode besloot het punt van de oecumenische hulpverlening in de vol gende synode aan de orde te stellen. De praeses, ds H. J. F. Wesseldijk uit Eindhoven, sprak vervolgens zijn laatste slotwoord. Hij zal in 1956 geen deel meer uitmaken van de synode. Ds G. de Ru, sprak namens de synode woorden van grote dank. De aftredende praeses heeft altijd zeer veel gedaan, tot verbazing van velen. HU dankte voor de grote helderheid, gestrengheid, ken nis van zaken en humor. HU hoopt dat hU nog op vele plaatsen de Heer der kerken zal dienen. Hierna werd de zit ting gesloten. Bromfietser gedood op Rijksweg Op de Ryksstraatweg ter hoogte van Maaldrift is de 62-jarige bromfietser Th. H. v. d Kerkhof uit Warmond aan gereden door een personenauto, be stuurd door een Engelsman, en vrUwel op slag gedood. De automobilist reed met ongeveer 90 km snelheid in de richting Leiden en merkte de overstekende bromfietser te laat op. De bromfiets werd totaal vernield. Eerste verkiezingsuitslagen De eerste zeer onvolledige cijfers van de resultaten van de verkiezingen voor de Constituante beginnen thans bin nen te komen. Uit drie plaatsen op Midden-Java blijkt, dat een groot aantal stemmen zijn uitgebracht op de P.K.I., met de P.N.I. als goede tweede en de Nahdatoel Oelama op de derde en de Masjoeml op de vierde plaats. f 1800 in zijn sokken! Uit Berg en Dal is naar WDen Haag waar hij woont, overgebracht 'n t assistent steward, die onder valse naam in dienst was getreden by een wün- handel in Den Haag. Op zekere dag moest hij voor deze firma f. 2400 op de giro storten, maar hij nam met dit be drag de wijk naar Amsterdam. Van daar besloot hij naar Duitsland te gaan. Aan de grens gekomen, bemerkte de mare chaussee dat hij in zijn pas had ge knoeid en er een valse naam in had gezet. Bij fouillering bleek de jongeman van de verduisterde f. 2400 nog 1800 in zijn sokken te hebben zitten Wijziging C.A.O. koopvaardij De Raad van Bestuur voor de zee vaart-vertegenwoordigende de verschei dene Bonden van werkgevers in de koopvaardij- en de contact-commissie van organisaties van werknemers ter tot wijziging van de in de C.A.O. voor de koopvaardij vastgelegde loon- en arbeidsvoorwaarden. Het resultaat van deze onderhandelin gen heeft inmiddels de vereiste goed keuring van het College van Rijksbe middelaars verworven, waardoor met in gang van 1 Januari a.s. de C.A.O. voor de Koopvaardij enkele niet onbelang rijke wijzigingen zal ondergaan. Van Beinum naar Amerika TOURNEE VAN ZEVEN WEKEN Gisteravond is de dirigent van het Concertgebouw-Orkest. Eduard "an Beinum. van Schiphol vertrokken naar New York. De heer Van Beinum zal een toumée van 7 weken door Amerika en Canada maken, en concerten dirigeren in Cleveland, San Francisco, Los Ange les, Rochester. Pittsburgh en Montreal. Op de programma's staan werken van Bach, Berlioz, Haydn. Mozart. Bart ok en Roussel. De symphonische Étude van Hendrik Andriessen wordt als Neder lands werk uitgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3