Eden zet Sovjet-Russische leiders gevoelig op hun nummer WEERBERICHT Waar is vrijheid: in Brussel of in Warschau?, riep hij uit „Steeds groeiende samenwerking tussen Moskou en Nieuw-Delhi" Resolutie over Nieuw Guinea in Assemblée aanvaard West-Duitsland eist onverbloemd aansluiting van liet Saargebied 94ste Jaargang DINSDAG 13 DECEMBER 1955 No. 28703 LEIDSCH ADAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— -AD VUUK LLlDEilV E.1N U1V1JI I\CD per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van.onze correspondent in Londen) ,.De Sovjet-Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjef vertellen in India en Birma, dat wy verdorven kolonialisten zyn en dat het Communisme de bevrij der is. Maar waar is nu de vrijheid? In Hamburg of in Stettin? In Brussel of in Warschau? Of, om het Oosten te nemen, in Colombo of in de hoofdstad van Buiten-Mongolië?", aldus de Britse premier Eden gisteravond in een rede in het Lagerhuis. Toen een lid van de linkervleugel van de Socialistische party daar op uitriep: „En Cyprus dan?", antwoordde de premier zeer terecht: „Daar is in elk geval vrijheid om te betogen en te strijden!". De door de Sovjet-Unie (in strijd met de verdragen) beheerste satellieten in Oost-Europa vormen de wer kelijke tragedie in Europa. Over het Oosten zei Eden: „Wij zouden op de nek van de Birmezen zitten en hen van hun laatste korst brood beroven. Misschien hebben de Russische leiders nooit van het Colombo-plan gehoord. Sinds 1951 hebben de landen van het Gemenebest 450 millioen uitgegeven om voorspoed te brengen in een reeks van landen van Pakistan tot de Philippijnen". „Verdrag van Bagdad kwam nog juist op tijd!" Harold MacMillan, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde gis teravond in het Lagerhuis, dat hy er niets van geloofde dat de Russische in menging in het Midden-Oosten een ant woord zou zijn op het Verdrag van Bag dad. De Russische actie was lang voor- Verdraagzaamheid moet van beide kanten komen De Sovjet-Russische leiders zijn nog steeds de gasten van India en Eden wil de hun gastheren niet in verlegenheid brengen, maar hy noemde het opmerke lijk, dat deze redevoeringen gehouden zijn in landen, waarmede wy de vriend- schappelijkste betrekkingen onderhou den en welker onafhankelijkheid door Engeland tot stand is gebracht en zal worden geëerbiedigd. Sir Anthony verklaarde, dat Enge land nog altijd bereid is de grondslag te leggen voor vredelievend samengaan met de Communistische landen. Omdat wij niet kunnen geloven, aldus Eden, dat hun regeringen, die beseffen wat de con sequenties van een moderne oorlog zijn, hun volkeren tot aan de rand daarvan willen brengen. Maar, zo voegde Eden er aan toe. vre delievend samengaan is alleen mogelijk als verdraagzaamheid en begrip van beide kanten komen. Het Duitse geschrijf over Breda begint vervelend te worden (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het geschryf in de Duitse kranten over de Duitse gevangenen in Breda begint langzamerhand vervelend te wor den.. Maar toch dient men er de nodige aandacht aan te besteden, omdat men eruit kan opmaken hoe een deel van de Duitsers nog altijd over deze hier ge heel verwrongen aangelegenheid denkt. Het is en blyft te betreuren, dat van officiële Nederlandse kant al niet veel eerder iets werd ondernomen om de Duitsers ervan op de hoogte te stellen wat hun te Breda gevangen zittende landgenoten hadden misdaan. Dan was het vermoedelijk nooit tot zo'n felle eampagne gekomen als thans tegen ons land wordt gevoerd. In de „Bild Zeitung" met haar op lage van over de twee millioen vertelt thans weer een „dr W. H." uit Mün- chen. dat op 15 April van dit jaar de voorzitter van een commissie van de Bondsdag in Breda zou zijn geweest, die daar de Duitse gevangenen „de groeten van Bondskanselier Adenauer" had overgebracht en die tegenover hen in aanwezigheid van Nederlandse beambten had verklaard, dat „niemand in Duits land hen voor misdadigers hield" en dat „de Bondsregering alles zou doen om de verdiende vrijheid voor hen te bewerk stelligen". In hetzelfde nummer van dit blad wordt door een ander beweerd, dat ze bij ons door „partisanenrechtbanken" veroordeeld zouden zijn. De redactie van de krant deelt overi gens mee, dat zij alweer „veel" brieven heeft ontvangen van lezers, die zich voorgenomen hebben geen Nederlandse waren meer te kopen zo lang de Duitse gevangenen niet op vrije voeten zijn gesteld. Twee van die brieven werden afgedrukt. Actie Vluchtelingenhulp verlengd De actie ten bate van de vluchte lingen in Oostenrijk, in de vorm van een sleutelinzameling en de verkoop van prijsvraagkaarten, is verlengd tot 31 December a.s. In verband daarmede is de uitslag verschoven naar 18 Januari aanstaande. Temperatuurstijging De Bilt verwacht tot morgenavond: Toenemende bewolking met later regen of ijzel. Vannacht over het alge meen nog lichte vorst, morgen van het Zuid-Westen uit invallende dooi. Matige tot krachtige wind uit Zuidelijke rich tingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 14 DECEMBER Zon op: 8.42 uur; onder: 16.30 uur. Maan op: 8.49 uur; onder: 16.45 uur (n.m.) Hoogwater te Katwyk te 3.21 uur en 15.33 uur. Dit nummer bestaat nit acht pagina's bereid. Het Bagdad-pact was nog juist op tyd gekomen! De Britse houding t.o.v. de Sovjet-Russische wapenleveran ties aan Egypte is, dat Engeland weigert het Sovjet-Russische spel mee te spelen, zo verklaarde MacMillan. Sir Winston Churchill's aanwezigheid onderstreepte de belangrijkheid van het debat, dat zich overigens by algemeenheden bepaalde, zodat vele vragen open bleven. 9 Slot op Pag. 2 „Imperialisme van India tegen Goa" De Portugese minister van Buiten landse Zaken, Paolo Cunha, die op het ogenblik Canada bezoekt, heeft Maan dag op een persconferentie in Ottawa verklaard, dat het er by de kwestie-Goa niet om gaat aan een volk zijn onaf hankelijkheid te hergeven, doch om „het imperialistische verlangen van een an dere staat.die een aangrenzend ge bied wil inlijven". „Als Goa eenmaal bij India ingelijfd is," aldus Cunha, „zal het een kolonie van de tweede rang worden in het kader van de Indiase Unie, waar nog steeds het kastenstelsel, een der schokkendste stelsels voor de menselijke waardigheid, heerst." Vriendschap is zeer belangrijke factor voor de vrede", zegt Boelganin De Russische premier, maarschalk Boelganin, heeft Maandagavond tijdens een receptie te Nieuw Delhi verklaard, dat de vriendschap tussen India en de Sovjet-Unie een „zeer belangrijke vredesfactor" is, waarmede de vijanden van de vrede wel rekening moeten houden. De Indiase premier, Nehroe, verklaaide in antwoord: „Indien er al een gebrek aan begrip of een misvatting heeft bestaan tussen ons volk en het volk van de Sovjet-Unie, dan is dit nu wel verdwenen als gevolg van mijn bezoek aaD de Sovjet-Unie en nog meer door uw bezoek aan dit land. We kunnen met vertrouwen een steeds groeiender samenwerking tegemoet zien." De receptie werd bezocht door meer dan duizend genodigden. Bezoek aan modeldorp Het hoogtepunt van het Russische be zoek aan een modeldorp bij Nieuw Delhi was gisteren een „voorstelling" van de yogi Deb Moerti. Nadat de yogi zich op de grond had uitgestrekt legden acht mannen een nauwelijks te tillen houten schot op hem, waarop een twintigtal personen ging staan springen. Vervol gens reeds er een vrachtauto van een ton over het schot, doch de yogi werd er nauwelijks door gehinderd. Nadat de Sovjet-Russische leiders hem hadden gelukgewenst met deze prestaties verrichtte Deb Moerti nog enige toeren. Zo „goochelde" hij zijn ingewanden weg, waardoor de buikwand en zijn rug eé:i schenen te zijn geworden. Hierop blies hy zijn buik op als een ballon, die door de Russische gasten belangstellend werd beklopt. Tenslotte liet hij zyn hart stil staan, hetgeen werd gecontroleerd door Boelganin en Kroesjtsjef, die hem her haaldelijk de pols voelden en hun oor op zyn borst te luisteren legden. Als af sluiting van de voorstelling voerde de zoon van de yogi een buikdans uit. Elders in de nederzetting woonden óe Sovjet-Russische leiders een wedstrijd vrij-worstelen bij. Eén van de worste laars. een zekere Hardit Singh, had een zo groot overwicht, dat zijn tegenstan der binnen tien seconden een hevige bloedneus had en drie tanden uitspuwde Toen Hardit Singh de ander nog een slag had toegebracht, die normaal een os zou hebben geveld, werd hij tot overwinnaar uitgeroepen. Te Cortina in de Dolemieten in j joto zijn arbeiders bezig de laatste Italië zullen 26 Januari a.s. deIwnd te leggen aan de nieuwe grootste Olympische winterspelen springschans. 120 meier boven de beginnen, die ooit gehouden werden. Duizend deelnemers uit 35 landen zullen hier hun kunnen tonen. Op de arena waarin 60.000 mensen een plaats kunnen vinden. De schans is gebouwd van beton en staal. Resultaat van geven en nemen Mr Luns bevorderde een vlotte afwikkeling (Telegrafisch van onze correspondent in New York) De kwestie Nieuw Guinea heeft dit jaar in de Assemblée van de V.N. gelukkig geen aanleiding gegeven tot een scherp debat of tot onaangename verwijten. De zaak is gistermiddag waarlijk in recordtijd door de eerste commissie afgedaan. Deze commissie aanvaardde met algemene stemmen een resolutie, welke de hoop uitspreekt dat de kwestie op vreedzame wijze zal worden opgelost. Minister Luns, die de vorige week in New York kwam, heeft belangrijk werk gedaan en deze vlotte afwikkeling ten zeerste bevorderd. Met name zijn overleg met India's vertegenwoordiger Menon heeft er toe bijgedragen dat India, de machtigste staat van het Bandoeng-bloc, de resolu tie wilde steunen. India's houding kan voor Indonesië aanleiding zijn geweest des te gereder met deze compromis-re solutie genoegen te nemen. Zekere compromis-elementen schuilen er namelijk wel in het document. De hoop op een vreedzame oplossing wordt er in uitgesproken en tevens wordt ver klaard dat de Assemblée heeft kennis genomen van het begin der onderhande lingen tussen Indonesië en Nederland te Den Haag. Voor een slecht verstaander zou er verband lijken te bestaan tussen het gezag over Nieuw-Guinea en deze onderhandelingen in Den Haag. Geluk kig evenwel neemt de resolutie dit mo gelijke misverstand terstond weer weg door te wijzen op de basis, waarop ge noemde Haagse onderhandelingen zijn begonnen. De resolutie is dus kennelijk een re sultaat van geven en nemen. Een ideaal document is het niet gewerden, doch het stemt tot voldoening dat nergens de competentie van de V.N. in deze is vast gesteld en dat evenmin een rapport over de Haagse onderhandelingen is geëist. Natuurlijk kan de kwestie ieder jaar opnieuw op de agenda worden ge bracht doch dit is een zaak van late re zorg. Wel dient er op gewezen te worden dat de stemverhouding voor Nederland ongunstiger zal worden in dien thans of het volgend jaar de 18 nieuwe leden tot de V.N. zullen zyn toegelaten. Communisten drongen West-Berlijn binnen Actie tegen (afgelaste) bijeenkomst van Stahlhelm De West-Berlynse politie heeft Maan dagavond 370 van ongeveer 1.400 Com munistische betogers gearresteerd, die de Franse sector van Berlijn waren bin nengedrongen om te protesteren tegen wat genoemd werd een bijeenkomst van de rechtse oud-strijdersorganisatie Stahlhelm. De meeste arrestanten zijn jongelui uit de Sovjet-Russische sector van Berlijn. Later op de avond, toen de betogingen zich uitbreidden naar een aangrenzende stadswijk, arresteerde de politie nog een honderdtal personen. Twee politiemannen werden gewond, van wie er één in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De politie maakte gebruik van wapen stokken en waterslangen om de betogers, die van zeven verschillende zijden op marcheerden naar een restaurant, waar zij dachten, dat de bijeenkomst gehou den zou worden, te verspreiden De bij eenkomst van de Stahlhelm was echter afgelast met het oog op oproepen van de Communistische radio en de Com munistische pers tot het „protesteren tegen de fascisten". De radiozender van Oost-Berlijn had Maandagavond wel bekendgemaakt, dat de bijeenkomst werd afgelast, maar de radio drong er desondanks bij de arbeiders op aan „zelf te gaan kijken of zij niet heimelijk bijeenkomen". De politie noemde het incident „de grootste Communistische krachtproef' sedert de Oost-Berlijnse burgemeester. Ebert. begin December verklaarde, dat hij „democratische toestanden wil schep pen in alle delen van de stad" en dat hij „de militaristen uit West-Berlijn wil jagen". Behalve vijf Communistische staten zouden dan namelyk ook nog een aan tal Aziatische landen als leden in de Wereldorganisatie zijn opgenomen. Voor dit jaar heeft Nederland echter geen reden tot klagen over de gang van zaken in de V.N. De resolutie was ingediend c^or Ecuador namens Ecuador, India, Nieuw- Zeeland, Noorwegen en Syrië. Nederland en Indonesië hadden reeds hun instem ming met de resolutie betuigd voordat deze werd ingediend. Bij het indienen van de resolutie ver klaarde de afgevaardigde van Ecuador. Jose Vicente Trujillo: „Ik vertrouw erop dat de commissie ermee accoord gaat deze resolutie eenstemming en zonder debat goed te keuren, zonder nader op het probleem in te gaan". De voorzitter van de commissie, sir Leslie Munro (Nieuw-Zeeland) merkte op dat inzake het probleem een „geluk kige overeenkomst" schynt te zijn be reikt en voegde eraan toe dat er tegen öe resolutie geen bezwaren schijnen te bestaan. Hy verklaarde de resolutie ver volgens aangenomen. Op een heuvèl in de omgeving van Turijn is dit wonderlijke geval verrezen. Het is een woonhuis, waarvan de architect. Enzo Ventu- relli. nu eens alle traditionele vormen overboord heeft gegooid. De archi tect noemt zijn nieuwe stijlatoom- kernbouw". Wat dat er mee te maken heeft, is niet recht duidelijk maar het is in ieder geval wel iets zeer bijzonders. Bespreking a.s. van Ben Goerion-Nasser? Van Israëlische zijde is te kennen ge geven, dat de grote aanval op Syrische stellingen aan het Meer van Galilea, waarbij vyf en vijftig Syriërs gedood werden en vermoedelijk 25 Israëliërs, de bedoeling had een einde te maken aan de Syrische aanvallen op Israëlische vis sers op het meer. In de eerste tien maanden van het jaar waren 25 inci denten voorgevallen, waarbij verliezen aan mensenlevens en schade aan eigen dommen waren veroorzaakt. Syrische artillerie heeft gisteren een zwaar bombardement uitgevoerd op Ain Geeb, een Israëlisch dorp ten Noord- Oosten van het Meer van Tiberias. Volgens de correspondent van het New Yorkse blad „World Telegram and Sun" te Jeruzalem, Longgood, heeft de Israë lische eerste-minister, Ben Goerion, zyn Egyptische collega, Nasser, voorgesteld op de Eerste Kerstdag tussen de Israë lische en Egyptische linies of te Genève bijeen te komen om te spreken over vrede tussen beide landen. Dr John terug naar West - Duitsland! Dr Otto John, de voormalige leider van het West-Duitse bureau voor de be scherming van de Grondwet (geheime politie), is uit Oost-Duitsland. waarheen hy het vorige jaar was uitgeweken, naar West-Duitsland teruggekeerd, aldus heeft een woordvoerder van de West- Duitse regering medegedeeld. Zowel Bonn als Saarbriïeken willen nu de Saar-overeenkomst met Parijs ontbinden (Van onze correspondent te Parijs) In een onderhoud tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk en West-Duitsland, Antoine Pinay en Von Brentano, heeft de laatste gisteren in Parys in vrjj klare bewoordingen de aansluiting van het Saargebied by Duitsland geëist. De kwestie zal de volgende dagen zeker nog wel meer ter tafel komen wanneer hier ook de zeven ministers van de West-Europese Unie vergaderen en vóór het einde van de week verwacht men een officiële Frans-Duitse verklaring. Op 18 December a.s. worden er, zoals men weet, in het Saarland verkiezin gen gehouden, waarvan wordt voorspeld, dat dan 80 pet van de bevolking zich voor de pro-Duitse partijen zal uitspreken, net nieuwe parlement zal daarna er zeker weinig gras over laten groeien om officieel aansluiting bij de West- Duitse Bondsrepubliek te eisen. Minister Von Brentano heeft zyn collega Pinay gisteren medegedeeld, dat in zo'n geval de regering-Adenauer dat verzoek, of beter: die eis, met welgevallen zal ontvangen Nieuwe Franse regering zal zich tegenover delicaat vraagstuk geplaatst zien Het Franse standpunt is altijd ge weest. dat in het Saarstatuut niet zon der toestemming van Parijs enige wijzi- ging mag worden aangebracht en dat ten alle tijden het economische verdrag tussen beide landen gehandhaafd zal moeten worden De West-Duitsers daarentegen verde digen nu het inzicht, dat de Saar eerst Duits moet zijn aleer over die economi sche clausules verder kan worden ge sproken. De beide posities staan, zoals men ziet. pal tegenover elkander. Pinay heeft zich gisteren beroepen op het feit. dat hij lid is van een demis- sionnaire regering, die alleen de lopende zaken mag behandelen en dat hij dus verplicht was een afwachtende houding aan te nemen. Midden in de verkiezingscampagne komen Pinay deze Duitse aanspraken op de Saar natuurlijk byzondcr ongelegen. Men verwacht dan ook dat de ministers in het communiqué, dat deze week zal worden uitgegeven, zich tot enkele vage algemeenheden zullen bepalen, zonder op de toekomst ver vooruit te lopen. Maar het is wel zeker, dat de eerste Franse regering, die na de verkiezingen van Januari gevormd zal worden, direct al met een even moeilijk als delicaat probleem geconfronteerd zal worden, wanneer zowel Bonn als Saarbrücken de Saar-overeenkomst met Parys willen ontbinden! ZITTING SCHMIDT UITGESTELD^ (Telegrafisch van onze correspondent in Djakarta) Het proces tegen de Nederlandse be klaagde Schmidt, dat twee weken heeft stilgestaan, kon ook vanmorgen geen doorgang .inden wegens ziekte van rechter Rechjani. De zitting is uitger steld tot Maandag a.s.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1