West-Duitsland wil monopolie van diplomatieke betrekkingen WEERBERICHT' Bonn vreest geet. dramatische toespitsing van „Berlijn" Stembureaux tot zeven uur open bij verkiezingen Politie houdt rekening met de mogelijkheid van een misdaad Indonesische zaakgelastigde iu den Haag terug 94ste Jaargang DONDERDAG 8 DECEMBER 1955 No. 28699 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7v— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singei 1, Lelden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2 >07 De West-Duitse minister van Buitenlandse Zaken, dr Heinrich von Bren- tano. heeft medegedeeld, dat West-Dui tsland de diplomatieke betrekkingen met ieder land zal afbrekeh, dat diplomatieke missies uitwisselt met Oost- Duitsland. Alle „Sovjet-Russische satellieten" hebben diplomatieke betrekkin gen met Oost-Duitsland. Als zij zouden aanbieden deze ook met West-Duits- land aan te gaan, zou West-Duitsland deze afwijzen. „Er dient geen enkele twijfel over onze houding te bestaan". West-Duitsland heeft er in toegestemd dat het met de Sovjet-Unie ambassadeurs uitwisselt „enkel en alleen, om de zaak van de hereniging van het land te dienen". West-Duitsland zal in de Sovjet-Unie geen consulaten openen. ontgaan en toch het verkeer over de zonegrens in stand te houden. Welke complicaties zich daarbij voordoen Oost-Duitsland poogt een stukje „erkenning" van het Westen los te krijgen Intussen blijft de status van de stad Berlijn in Bonn de gemoederen bezig houden, zonder dat men hier echter vrees koestert voor een dramatische toespitsing der situatie, die zou terug voeren naar de dagen van de Berlijnse blokkade. Veeleer gelooft men hier in de hervatting van de politieke druk op het Westelijke deel der stad slechts nieuwe pogingen te moeten zien om Bonn tot versterking van de rechtstreek se contacten met de Oost-Duitse auto riteiten te dwingen en zodoende weer een stap nader te komen tot een feite lijke erkenning van de Oost-Duitse re publiek. Een commissie van ministers, waarbij de minister van Buitenlandse Zaken, von Brentano. en zijn collega van Economische Zaken, Erhard, zint in Bonn op middelen om deze dreiging te Op een expositie van moderne beeldhouwkunst is deze bronzen kop van Adenauer te vinden, ver vaardigd door Rudolf Wulfertange. Londen over zwijgzaam Cyprus In Londen bewaart men de striktste geheimhouding over de besprekingen op Cyprus. Uit officiële bron in Nicosia werd Woensdag vernomen, dat de toe stand onveranderd is en dat de bespre kingen op diplomatiek niveau nog gaande zijn. In kringen van de Ethnar- chische raad van de Grieks-Orthodoxe kerk op het eiland noemde men de be richten over een ophanden zijn de over eenstemming zuiver speculatief. De verzetsactiviteit en de betogingen op Cyprus blijven inmiddels voortduren. Bij een overval op een politiebureau in een dorp 115 km ten Noordoosten van Nicosia maakten verzetslieden Woens dag vijf geweren en een radiotoestel buit In het centrum van Nicosia gooi den circa vijftig jongeren met stenen naar patrouille-auto's. Drie jongeren werden gearresteerd. Een speciaal tribunaal te Paphos ver oordeelde Woensdag vier scholieren tot zes of tien zweepslagen elk wegens deel neming aan een onwettige bijeenkomst (de bestraffing met zweepslagen is op nieuw ingevoerd toen de noodtoestand werd afgekondigd). Een jonge Griek werd wegens hetzelfde vergrijp veroor deeld tot een maand gevangenisstraf. Koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk flinke opklaringen, latei- weer meer bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht plaatselijk lichte vorst en hier en daar mist. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Matige tot zwakke wind. krimpend naar Zuidelijke richtingen. (Opgemaakt te 10 uur). 9 DECEMBER Zon op: 8.37 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 3.39 uur; onder: 13.44 uur. Hoogwater te Katwijk te plm. 11.22 uur (Doodtij). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's bleek wel uit het feit, dat de commissie Woensdag haar beraad tot het einde der week moest opschorten Dramatisch is de affaire der scheeps- vergunningen overigens helemaal niet. Dergelijke vergunningen voor het spoor- en wegvervoer worden namelijk reeds lang door de Oost-Duitse autoriteiten afgegeven. Er schijnt in Bonn geen en kel bezwaar tegen te bestaan dezelfde practijk ook op de scheepvaart te zien toegepast, mits men het beginsel kan handhaven, dat eindelijk de bezetting de hoogste verantwoording blijft dra gen. De Oost-Duitsers proberen nu deze kwestie te gebruiken om opnieuw te trachten op ministerieel niveau tot een bespreking te komen en zodoende weer een stukje de facto erkenning los te peuteren. Hoe deze klip te omzeilen, daarover zal het ministeriële beraad in Bonn aan het einde der week worden voortgezet. Vermoedelijk op Woensdag 13 Juni (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren met algemene stemmen enige wijzigingen van de kieswet aangenomen. Op het stembiljet zullen voortaan boven de candi- datenljjsten de namen van de partijen worden gedrukt. Minister Beel kwam te rug op zjjn voorstel de verkiezingen op een Vrijdag te houden. Bij nota van wijziging handhaafde h|j de Woensdag, in overeenstemming met de wens van de overgrote meerderheid van de Kamer, die met 36 tegen 24 stemmen besloot dat de stembureaux op de verkiezingsdag in plaats van tot 5 uur 's middags, tot 7 uur 's avonds geopend zullen blijven. Tegen stemden de Communisten en de KVP (met uitzondering van de heer De Graaf en mej. Klompé) alsmede de heren C. v. d. Heuvel (AR), Bruins Slot (AR) en v. Lienden (PvdA). Partijnamen op stembiljet Tegenover de bezwaren om de stem- bureaux langer open te houden, stelde minister Beel, dat de Stichting van de Arbeid op deze maatregel heeft aange drongen omdat dan de verplichting kan vervallen dat de werkgevers, zo nodig, hun arbeiders twee uur vrij moeten ge ven om te kunnen stemmen. Dat kost het bedrijfsleven op een verkiezingsdag ongeveer f. 15 millioen. De Ver. van Ned. Gemeenten heeft geen bezwaar te gen het langer openstellen van de stem bureaux, waaraan ook het voordeel is verbonden dat minder bij volmacht zal behoeven te worden gestemd. In het al gemeen waren de Kamerleden niet enthousiast voor de maatregel maar de meerderheid was in ieder geval bereid er een proef mee te nemen omdat de hoge kosten voor het bedrijfsleven niet mogen worden voorbijgezien. Tegen het vermelden van de namen van de partijen op het stembiljet had prof. Oud (WD) het bezwaar, dat daar door weer meer zal worden gelet op de politieke partij dan op de persoon, maar alleen de heer v. d. Heuvel (AR) deelde zijn bezwaar en minister Beel vond f:e vermelding van de namen op het stem biljet alleen maar het „fotograferen" van een bestaande toestand. Voor het houden van verkiezingen op Vrijdag kreeg minister Beel alleen steun van de heer Scheps (PvdA), die bereid was over de bezwaren heen te stappen en die meende dat de ontwikkeling van de techniek wel voor een snelle publica tie van de verkiezingsuitslagen kan. zo dat een deel van de kiezers niet pas in de kranten van Maandag het resultaat zou vernemen. Uit alle overige partijen was echter verzet gerezen tegen de Vrijdag als ver kiezingsdag en daarom trok de minis ter dit voorstel maar in om de Woens dag als verkiezingsdag te handhaven. Hij herinnerde er echter aan dat des tijds uit de Kamer om een andere ver kiezingsdag was gevraagd en dat de Stichting van de Arbeid spontaan had aangedrongen op de Vrijdag, opdat ver tegenwoordigers, die de hele week on reis zijn, en arbeiders in kampen, die aan het einde van de week naar huis te rugkeren, in de gelegenheid zouden zijn hun stem uit te brengen. De Kamerverkiezingen zullen vol gend jaar nog worden gehouden in Juni, waarschijnlijk 13 Juni, maar maand vroeger worden uitgeschreven. Voorts is door wijziging van de kies wet de mogelijkheid geopend dat ook de schippersbevolking bij volmacht kan stemmen. De instortingsramp in Frankfort Ook kan een blindgangerplotseling tot explosie zijn gekomendenkt men In Frankfort, waar zich een explosie heeft voorgedaan in een flatgebouw van vijf verdiepingen, dat dientengevolge in een puinhoop veranderde, is thans het stoffelijk overschot van een 25ste slachtoffer geborgen. Maar men vreest, dat zich onder de puinhopen nog meer slachtoffers bevinden. Een verwar mingsketel kan niet ontploft zijn. omdat er geen was. Er blijven nog twee andere mogelijkheden over: er heeft zich in de grond een bom bevonden, een z.g. blindganger, die plotseling tot ontploffing is gekomen (in de buurt zijn in de afgelopen jaren verscheidene bommen gevonden): anderzijds houdt de daarna zullen de verkiezingen een Politie rekening met een misdaad, ofschoon zij daarover niets loslaat. Zij schijnt het te zoeken in politieke richting. De eigenaar-architect was name lijk een uitgeweken Tsjecho-Slowaak, die met zijn vrouw en twee van zjjn drie kinderen om het leven is gekomen bij deze ramp. Het is niet ondenkbaar, dat er een aanslag is gepleegd tegen het leven en bezit van deze Tsjech. In de afgelopen twee jaar hebben zich soortgelijke voorvallen elders in Duitsland voorgedaan, n.I. in Frankfort, Keulen en Hamburg. Herhalingsoefeningen van de Landmacht 1956 Bü K.B. is bepaald, dat in 1956 voor herhalingsoefeningen in werkelijke dienst komen of blijven de gewone dienstplichtigen, behorende tot de Landmachtonder delen, in de volgende staat vermeld, en ten hoogste voor de duur, mede in die staat aangegeven. De Minister van Oorlog is gemachtigd de bovenbedoelde duur te bekorten, dan wel de opkomst voor enkele onderdelen geheel achterwege te laten. Maximum duur verblijf in werkelijke diienst Onderofficieren en door die Minister van Oorlog Onderdelen nader aan te wijzen categorieën korporaals en soldaten 35- dagen 35 dagen 38 dagen 50 dagen 45 dagen 24 dagen 17 dagen Onderdelen van de 3e divisie Aantal legerkorps onderdelen Aantal territoriale onderdelen Aantal basis onderdelen Aantal afd. zware luohtdoelartillerie Aantal afd. lichte luöhtdoelartilierie Aantal compagnieën Nationale Reserve Aantal aanvullings detachementen voor intergeallieerde staven Aantal onderdelen ten behoeve van de scheidsrechterlijke dienst 35 dagen 35 dagen Korporaals en soldaten 30 dagen 30 dagen 30 dagen 45 dagen 31 dagen 24 dagen 30 dagen 30 dagen In Oslo werd een receptie gehou den door de vluchtelingen-organisa tie ter ere van dr G. van Heuven Goedhartde Hoge Commissaris van de V.N. voor de Vluchtelingen, die Zaterdag namens zijn bureau de Nobelprijs voor de vrede 1954 in ontvangst zal nemen. Dr v. Heuven Goedhart middentijdeas de re ceptie in gezelschap va«r twee andere Nobelprijswinnaars. Sir Nor man Angellwinnaar van de literatuur prijs in 1933 (links) en lord Boyd Orr. winnaar van de Vredesprijs 1949. Wonderlijke redding Een jongetje van 12 jaar. dat het eerst gered was zat met grote angstogen on der een blok beton, dat hem het leven had gered, aldus meldt de Volkskr. Een ander kind werd na zes uur onder het puin vandaan gehaald, bewusteloos maar niet levensgevaarlijk gewond. Een man werd onder een omgekeerde badkuip, die hem beschermd had. aangetroffen. Een jonge vrouw werd tussen twee beton blokken gevonden. Zij glimlachte toen zij op een brancard werd weggedragen. Woensdag, enige uren na dë ramp in Frankfort, heeft zich een dergelijk on geluk in Brunswijk voorgedaan. Twee vrouwen verloren het leven en 16 vrou wen werden zwaar gewond toen in een conservenfabriek plotseling het 500 vier kante meter grote plafond van een hal instortte. Allemaal vluchtelingen Het Amerikaanse persbureau United Press meldde hedenochtend, dat de Kriminalpolizei in samenwerking met de poli tie-autoritei ten van Frankfort en van het lan-" Hessen thans onderzoekt of deze instortingsramp welP'ht een gevolg is van een politieke aanslag. De openbare aanklager van Hessen heeft een lykschouwir.„ bevolen. Het merk waardige is, dat, op twee na, alle slacht offers van deze ramp vluchtelingen uit Oost-Pruisen en het Sudetenland waren. In de nieuwe Kerk aan de Dam Ie Amsterdam, waar de urnen van het Nationaal Monument zijn geplaatst in afwachting van de voltooiing van het definitieve monument, werd gisteren een krans gelegd namens de Bond van Oudstrijders 7 Decem ber. De foto toont links de deputatie, waarvan geheel rechts g eneraal- majoor Diirst Britt en geheel links generaal-majoor E. Engels. Weer vijf doden Gistermorgen heeft zich op de Rijks weg 's-Hertogenbosch—Nijmegen onder de gemeente 's-Hertogenbosch een on geval voorgedaan, waarbij een fietser om het leven is gekomen. Twee fietsers, rijdend over de Parallel weg raakten elkander met de sturen toen op het zelfde ogenblik een vracht auto passeerde. De ene fietser, de 16- jarige A. Nuijten uit Nuland, werd door de vrachtauto gegrepen en vrijwel op slag gedood. Het stoffelijk overschot werd naar een ziekenhuis te 's-Herto genbosch overgebracht. De 75-jarige metselaar C. Kamp, die gisteren op de Brielselaan te Rotterdam met zijn fiets linksaf wilde slaan, werd daarbij aangereden door een bestelauto en 7 meter meegesleurd. Hij werd naar het Westerziekenhuis overgebracht waar bij aankomst bleek, dat hij was overle den. De 65-jarige G. Boeve, wonende aan de Vossen te Oud-Millingen, is gister morgen op de Amersfoortseweg door een militaire vrachtauto gegrepen en op slag gedood. De man was op weg naar zijn werk en stak, zonder voldoende op het verkeer te letten, plotseling de rijbaan over. Gisteravond omstreeks zes uur is door onbekende oorzaak een personenauto van de Huigsloterdijk te Abbenes in het water van de Ringvaart gereden. De be stuurder, een 49-jarige man uit Lichten voorde, wist zich uit de auto te bevrij den en kon ongedeerd de kant berei ken. Een naast hem zittende 18-jarige jongeman, eveneens uit Lichtenvoorde, kwam door verdrinking om het leven. Vanmorgen is op het kruispunt Ruur- lose weg—Lochemse weg een 19-jarige stratenmaker uit Vorden met zijn motor tegen een personenauto opgereden. Hij werd naar het ziekenhuis te Zutfen ver voerd en is aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. De politie zal overlevenden onder vragen. zodra zij in staat zijn verhoord te worden. Het zoeken naar slachtoffers duurt nog steeds voort. Alle vlaggen hingen hedenochtend in geheel Frank fort halfstok. Duur der conferentie twee a drie weken? „Het zou voor my een verrassing zijn geweest, als de kleine moeilijkheden voor de Nederlands-Indonesische conferentie niet in orde zouden zijn gekomen" Dit heeft de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kwee Djie Hoo, die gisteravond uit Djakarta in ons land is teruggekeerd, na aankomst op Schiphol verklaard. De heer Kwee Djie Hoo heeft in Djakarta, zoals hy zelde „twee belangrijke punten toegelicht" bij zijn regering betreffende het voorover leg tussen mr Oetoyo Ramelan en minister Luns in Den Haag. De heer Kwee Djie Hoo zeide, dat de duur van de komende conferentie zal afhangen van het verloop daarvan en voegde hieraan toe de veronderstelling, dat twee a drie weken wel voldoende zullen zijn. De Indonesische zaakgelas tigde in Den Haag zeide, dat de ope ningsvergadering van de conferentie in Den Haag zal worden gehouden en dat verder zal worden geconfereerd in het buitenland: de plaats daarvan zal nog nader in onderling overleg worden vast gesteld. Over de kwestie van de Nederlandse arrestanten in Indonesië zeide de heer Kwee. dat dit vraagstuk de volle aan dacht heeft, doch dat zijn regering deze kwestie los wenst te zien van de komen de besprekingen. De Indonesische minister van Finan ciën, prof. dr Soemitro heeft medege deeld. dat zijn vertrek naar Nederland tot nader datuim is uitgesteld wegens voorbereiding van de begroting en de universitaire examens. Prof Soemitro is decaan van de Eco nomische Universiteit te Djakarta. Zo als bekend maakt minister Soemitro deel uit van de Indonesische delegatie naar de Nederlands-Indonesische be sprekingen. Zijn vertrek naar Nederland was oorspronkelijk vastgesteld op 14 December. Mr Oetoyo Ramelan bracht gisteren een beleefdheidsbezoek aan de Neder landse minister van Justitie, mr Don ker. Ook heeft hij nog een onderhoud gehad met mr Blom, de Regeringscom missaris voor Indonesië.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1