Ontwikkeling atoomenergie is een wereld vol onzekerheden Minister Anak Agoeng morgen naar Den Haag WEERBERICHT Nederland was niet bereid tot wijziging der ontwerp-agenda Bespreking begint Zaterdag Dertig mensen in Frankfort bij explosie onder puin bedolven 94ste Jaargang 1 WOENSDAG 7 DECEMBER 1955 No. 28698 LEIDSCH DAGBLA Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: 3. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7<— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel 1, LeldeD Gtfo wa *7066 Telefoon Directie en Administratie: 35041; Redactie; 2:507 Boeiend en beangstigend! Minister Zijlstra voorstander sameniverking op atoomgebied (Van onze parlementaire medewerker) Ten aanzien vari het te voeren beleid staan we met de atoom energie in een wereld vol onzekerheden, zei minister Zijlstra gister avond in de Tweede Kamer in het debat over de kernenergie als onder deel van de Begroting van Economische Zaken. Men kent thans in de wereld ruim 30 typen van kernreactors. Ongeveer 12 reactors zijn in practische ontwikkeling. Engeland is met de practische energie-opwek king het verst, maar het past een omslachtige methode toe en nie mand weet nog wat tenslotte het beste en meest economische type zal zijn. De Nederlandse kernreactor, de Suspop, waarvan een model in Arnhem staat, werkt veel eenvoudiger. Maar wie tenslotte achterblijft en wie vooraan gaat, kan niemand thans al zeggen. Dat plaatst ons voor grote problemen. Wij moeten echter in elk geval aanpakken. Als we wachten tot het beste type bekend is, om dan te kunnen aankopen, zou ons land met recht ver laagd zijn tot een onontwikkeld gebied. heid alleen maar een goed gebruik of een ernstig misbruik van de kern energie zal maken. We staan voor een wereld vol onze kerheden. Is het stukje kernsplitsing, dat we nu kennen, het einde of het be- Modelreactor gaat werken De bekende reactors in de wereld produceren zeker nog niet tegen een kostprijs, die vergelijkbaar is met die van de normale electriciteitsbedrijven. Op korte termijn kan nog niet aan economisch verantwoorde stroomlevering worden gedacht. Het model van de Suspop in Arnhem gaat nu werken, louter met de bedoeling na te gaan hoe het mechanisme zich houdt. Het is nog slechts een model, maar als de werking meevalt, kan wor den overwogen een echte proefcentrale te bouwen voor de opwekking van electriciteit. Het in Juli j.l. gestichte Reactor Centrum Nederland (waarmee de Kamerleden gisteren hun instem ming betuigden) heeft alleen betrekking op de Suspop-reactor en de door Ame rika ter beschikking gestelde reactor om materialen te beproeven. De exploitatie kosten van deze twee reactors zullen f. 1.4 millioen bedragen, waarvan de overheid en het bedrijfsleven ieder de helft bekostigen. Dat bedrag valt buiten de f. 28 millioen, die de overheid en het bedrijfsleven hebben bijeengebracht voor de ontwikkeling van de atoom energie in Nederland. „Ik wil het zélf doen"! Het beleid ten aanzien van de atoom energie had de heer Nederhorst (P. v. d. A.) liefst willen opdragen aan een speciale Regeringscommissarismaar op die wens antwoordde minister Zijlstra: „ik vind de ontwikkeling van de atoomenergie zo'n interessante pak kende zaak, dat ik het zelf wil doen. Ik heb zelden een problematiek mee gemaakt. die zo boeiend is als deze kern-energie". Van een advies-raad, waarop de heer Nederhorst eveneens had aangedrongen, wilde de minister evenmin weten. Er zou geen vastomlijnde opdracht aan gege ven kunnen worden en er zou misschien heel lang moeten worden gewacht op een advies. In een nota aan de Kamer over het te voeren beleid, waarvoor ook de heer Korthals (V.V.D.) had gepleit, zag de minister ook geen nut omdat hij geen nieuws zou kunnen vertellen. De Kamer wordt toch wel op de hoogte gehouden, want in de Minis terraad wordt thans besproken hoe de wetenschappelijke vorming van perso neel voor de toepassing van kernenergie moet worden verbeterd en als daarvoor gelden nodig zijn, krijgt de Kamer toch weer een uitvoerige inlichting, die dit probleem belicht. Dat geldt ook voor het gebruik van (radio-actieve) isotopen, die op allerlei gebied kunnen worden toege past. Waarheen gaan wij Met de heer Janssen (KVP) was mi nister Zylstra het eens dat het pro bleem van de kernenergie bemoedi gend en tegelijk beangstigend is. Be moedigend omdat we deze gave van de Schepper hebben ontvangen op een moment, dat de energie-voorraden snel verminderen en de behoefte aan energie juist snel toeneemt. Beangsti gend omdat we niet weten of de mens- Grensincident bij Gaza In het grensgebied van Gaza is het Dinsdag wederom tot een ernstige schietpartij gekomen tussen Israëlische en Egyptische strijdkrachten. De vuur- wisseling, met automatische wapens en mortieren, duurde de gehele ochtend. Volgens de Israëlische lezing openden Egyptische troepen het vuur op een verkenningspatrouille, die het vuur be antwoordde. De Egyptenaren daarente gen beweren, dat de Israëliërs het vuur met mortieren en automatische wapens openden. In Cairo werd bekendgemaakt, dat bij dit gevecht vier Egyptenaren licht gewond werden en dat de Israëli sche verliezen geschat werden op twee doden en vier gewonden. Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen maar ook enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen West en Noord. Iets kouder. (Opgemaakt te 10 uur). 8 DECEMBBER Zon op: 8.36 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 2.28 uur; onder: 13.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.25 en 23.01 uur. Dit nummer bestaat dit 10 pagina's gin van een verdere ontwikkeling? Het gaat ook niet alleen om door middel van kernsplitsing energie (electriciteit) op te wekken, maar tevens om de toepas sing van radio-actieve bestraling door middel van isotopen, hetgeen econo misch van de grootste betekenis kan zyn en op den duur zelfs belangrijker kan zyn dan de energie-opwekking zélf. Dan denkt men aan toepassingen op het gebied van de biologie, de chemie, aan het veranderen van eigenschappen van stoffen, aan de veredeling van plant en dier. Volmondig stemde minister Zijlstra in met de heer Nederhorst, dat de ontwik keling van de atoomenergie niet alleen een zaak is van professoren. Men wor stelt nu nog teveel met de materie, maar het beleid wordt tenslotte niet voorge schreven door de meest deskundigen op het gebied van de kernenergie. Natuur lijk heeft een minister voor zijn beleid deskundige adviezen nodig, maar dan is hy zeker in staat de zaken te beoordelen. Voorzichtig gezegd, is minister Zijl stra een voorstander van Europese sa menwerking op atoomgebied, want Europa moet in de wereld weer een medespeler kunnen zijn op dit gebied, maar nationale experimenten moeten mogelyk blijven. De begroting van Economische Zaken en de nota over de kernenergie werden zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Anak Agoeng, heeft vandaag medegedeeld, dat hij morgen naar Den Haag zal vertrekken. Naar de woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, zal hedenavond een gemeenschappelijk NederlandsIndo nesisch communique worden uitgegeven. Een verklaring in gelijke zin werd gisteravond na afloop van de Kabinets zitting afgelegd door de Minister van Voorlichting. Sjamsoeddin Soetan Mak- bioer, die hieraan toevoegde dat, als er niets tussen komt, de Indonesische delegatie morgen naar Nederland zal vertrekken. Driehonderd doden door wolkbreuk in Zuid-Oost-India Volgens de officiële cijfers zijn bij de wolkbreuk, die in Zuid-Oost-India na een cycloon losbarstte, 301 personen om gekomen. Niet-officiële schattingen spre ken van 400 in het district Tanjore al leen reeds en 50 in het district Ran- nathpoeran. Vedaranjan (district Tan jore) is geheel door het water afgeslo ten. Redders en helpers moeten onge veer negen kilometer door het water waden, dat vaak tot de borst komt. Hier viel in twee dagen evenveel water als gemiddeld in een jaar! Met boten en vliegtuigen wordt voedsel voor dc slacht offers aangevoerd en de regering vor dert bouwmateriaal, want vele huizen zijn ingestort. Ook kleren en meer voed sel zijn nodig. Minister Makmoer weigerde commen taar op de beslissing van de Nahdatoel Oelama. die (zoals gemeld), besloten heeft geen zitting te nemen in de dele gatie naar Nederland, omdat zij ervan overtuigd is. dat de besprekingen niet de gewenste resultaten zullen opleveren. De Indonesische ambassadeur met bijzondere missie, mr Oeyoto Ramelan had gistermiddag telefonisch medege deeld, dat de Nederlandse regering niet bereid is wijzigingen aan te bren gen in de ontwerp-agenda, zoals deze tijdens het vooroverleg tussen minis ter Luns en mr Oeyoto voor een Ne derlands-Indonesische conferentie is opgesteld en door beiden is aanvaard en door de Indonesische zaakgelastig de in Den Haag, de heer Kwee Djie Hoo, tijdens zyn verblijf inde Indone sische hoofdstad in besprekingen met zijn regering is toegelicht. Het Neder landse standpunt was ter kennis ge bracht aan mr Oetoyo door de Rege- rings-commissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr Blom. na con tact met minister Luns in New York en dc Nederlandse ministerraad. Naar wij vernemen, is er voor Neder land te minder aanleiding om de oor spronkelijk door minister Luns en mr Oetoyo Ramelan aanvaarde agenda for mulering te herzien, aangezien van Ne derlandse zijde is accoord gegaan met drie Indonesische voorstellen voor de agenda, terwijl het enige Nederlandse voorstel voor de agenda door de regering te Djakarta niet is aanvaard. De drie door Indonesië voorgestelde punten zijn: herziening van het Unieprotocol van 1954 en beëindiging van het Uniever- band. herziening van de financieel-eco- nomische overeenkomst en bespreking van het vraagstuk-Nieuw Guinea met dien verstande, dat van Nederlandse zijde niet over de souvereiniteit over dat gebiedsdeel zal worden gesproken. Het enige Nederlandse voorstel voor de agenda is de bespreking van andere vraagstukken, die door een van beide partijen mochten worden opgebracht en van belang kunnen zijn voor de ver betering van de betrekkingen tussen beide landen. Mr Oetoyo Ramelan heeft gisteren voortdurend in telefonisch contact gestaan met Djakarta. Tijdens de In donesische Kabinetsvergadering van gisteren had hij enkele malen een langdurig onderhoud met minister Anak Agoeng Gde Agoeng in het Ka binet van de Indonesisch minister president, Harahap, terwijl de rege ring daar bijeen was. Prof. Polak directeur Centraal Planbureau Als opvolger van prof. dr J. Tinber gen, die onlangs zijn functie als di recteur van het Centraal Planbureau heeft neergelegd, heeft de minister van Economische Zaken thans be noemd prof. dr Fred L. Polak. Prof. Polak was tot dusverre adjunct-direc teur van het CPB. Tezelfdertijd is prof. dr P. J. Verdoorn benoemd tot adjunct-directeur. De directie van het Centraal Planbu reau is thans als volgt samengesteld: prof. dr F. L. Polak, directeur; dr W. Drees J-r en prof. dr P. J. Verdoorn: ad junct-directeuren. Prof. Polak is buitengewoon hoog leraar in de sociologie aan de Neder- landsche Economische Hoogeschool te Rotterdam. Hij is teruggekeerd van een jaar verblijf in de V.S. waar hij tot fel low was gekozen voor het zojuist door de Ford Foundation gestichte „Center for advanced study in the behavioral sciences" in Californië. Zijn laatste om vangrijke publicatie op cultuursociolo- gisch gebied, getiteld: „De toekomst is verleden tijd", verwierf vorig jaar de prijs van de Raad voor Europa en de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Koffie en thee goedkoper Met ingang van 7 December zyn de prijzen voor de consument zowel voor koffie als voor thee verlaagd. De prijsvermindering bedraagt 7 16 cents voor een pakje koffie van 250 gram, en 26 cents voor een pakje thee van 100 gram. De vorige prijsverlaging geschiedde met ingang van 17 Mei j.l., toen de vermindering zowel voor een pakje koffie van 250 gram als voor een pakje thee van 100 gram 810 cents bedroeg. De centrumpartij van de gevel van het Gravensteen aan het Pie terskerkplein met de schilderachtige luiken voor de getraliede vensters, het wapenfries en de beelden, met op de achtergrond het typerende torentje. (Foto L.D./Van Vliet.) Eerst in Den Haagdan in Brussel Naar P. I. A. van betrouwbare zijde vernam, zullen de Nederlands- Indonesische besprekingen Zaterdag in Den Haag beginnen. Naderhand zullen zij in Brussel worden voortgezet. Op het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken was men vanoch tend druk bezig met de uitgave van een gezamenlijk communiqué voor te berei den. De minister van Buitenlandse Zaken, Anak Agoeng Gde Agoeng, verklaarde dat hij morgen naar Nederland vertrekt, met enkele leden van de delegatie. De minister van Financiën, Soemitro, ver trekt 14 December en de minister van Economische Zaken, Kasimo. vertrekt 16 December naar Nederland. De Masjoemi zal in de delegatie ver tegenwoordigd worden door mr Roem en de PSII door Aroedji Kartawinata. Gisteren had de voorzitter van de Nahdatoel Oelama een bespreking met de minister van Buitenlandse Zaken, naar men aanneemt over het standpunt Wat er op het eerste gezicht uit-1 de bodem van het Champlain-meer ziet als een reusachtige bos ver mi-1 bij Grand Isle in de Amerikaanse ceili of spaghetti, is in werkelijkheid staat Vermont moest leggen. Het een telefoonkabel, op een ingenieuze I >eggen van deze meer dan drie kilo- wijze neergelegd op het rijdek van meter lange kabel, welke een ver- de veerboot Valcourwelke deze over binding vormt tussen Grand Isle en Cumberland Head in de staat New York, nam maar vier uur in beslag, maar de voorbereidingen vergden dan ook een hele week van de N.O. ten opzichte van de Neder lands-Indonesische besprekingen. De Nederlandse Hoge Commissaris, mr W. F. L. Graaf van Bylandt, be zocht vanochtend het ministerie van Buitenlandse Zaken voor een bespreking met minister Anoek Agoeng. Koningin en drie Prinsessen naar Sankt Anton Naar te Innsbrück bekend is ge maakt, zullen Koningin Juliana en de Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet een wintervacantie van twee weken doorbrengen in hun geliefd ski-oord Sankt Anton. De Koningin en de Prinsessen zul len op 27 December in Sankt Anton arriveren. Prins Bernhard zal op 31 December eveneens in Sankt Anton aankomen om in de kring van zijn gezin Oude jaarsavond te vieren. Nieuw-Guinea niet in V.N.-debat Sommige V.N.-kringen verklaren dat de aanwezigheid van minister Luns er op duidt, dat deze er volkomen van overtuigd is, dat de Nederlanders in de Assemblee voldoende stemmen heb ben vergaard, om elke Indonesische poging tot het verkrijgen van een re solutie, welke de V.N. het recht zou geven Nieuw-Guinea in debat te ne men, van de hand te wyzen. De meesten zijn vermoedelijk omgekomen In Frankfort (West-Duitsland) is hedenochtend een flatgebouw van vier verdiepingen ingestort, waarbij 32 personen onder het puin bedolven werden. De Duitse politie neemt aan, dat de meesten van hen zyn omgekomen. Ameri kaanse soldaten en West-Duitse politiemannen en brandweerlieden zijn met man en macht bezig het puin te ruimen, waarbij reeds twee lijken van vrouwen zijn geborgen. Ook werden vier gewonden, een kind en drie mannen, onder de ruïne vandaan gehaald. Aanvankelijk sprak de politie als haar vermoeden uit, dat de hitte van een oliestookinrichting gelijkvloers ontsnapt gas had doen ontbranden. Maar dit is onmogelijk gebleken, omdat het flatgebouw, dat pas drie maanden geleden voltooid werd, nog niet op de gasleiding is aangesloten. In elk geval schynt zich een explosie te hebben voorgedaan. Een ander huis en een huls in aanbouw werden beschadigd. Weer twee doelen Op de Troelstrakadehoek Melis Sto- kelaan te Den Haag is een 67-jarige man toen hy met een fiets aan de hand on voorzichtig de rijbaan overstak, aange reden door een vrachtauto uit Voorburg. De man werd ernstig gewond en opge nomen in het ziekenhuis aan de Zuid- wal, waar hy een uur later is overleden. Gistermiddag is het 16-jarige meisje A. Mast, dat per fiets op het Zuidplein te Rotterdam reed, bij het oversteken door een vrachtauto aangereden. Zij kreeg een schedelbasisfractuur en is naar het Zuiderziekenihuis overgebracht, waar bij aankomst bleek, dat zij was overleden. Twee West-Duitse kolonels ongeschikt voor de dienst Een commissie uit de West-Duitse Bondsdag, die moet nagaan of West- Duitse militaire functionarissen, die de rang van kolonel of hoger bekleden, „ge schikt zijn voor dienst in het nieuwe Duitse leger", is van mening, dat twee voormalige kolonels van het Duitse le ger, die reeds verscheidene jaren hoge posten bekleden in het West-Duitse mi nisterie van Landsverdediging, niet aan het hier voorgestelde voldoen. Het betreft hier de ex-kolonels Kurt Fett. hoofd van de afdeling strategie van het ministerie en Ernst Bergengrün, chef van de afdeling legerzaken. Ex-kolonel Fett was, voor hij zyn hui dige functie innam, verbonden aan de staf van Luitenart-generaal Hans Spei- del, Duits verbin..ings-officier bij het NAVO-hoofdkwartier, in Fontainebleau. Hij heeft deel genomen aan interna tionale beraadslagingen over de West- Duitse bydrage aan de verdediging van West-Europa. De commissie, die met gesloten deuren vergadert, heeft haar besluit niet nader gemotiveerd.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1