ENGELSE ATOOMTECHNICI BOUWEN AAN EEN GIGANTISCH PROJECT Vergeleken met deze „super-bios zijn de Russen nog niet verder dan de „toverlantaarn"'Twaal atoomcentrales Aartsbisschop van Utrecht, mgr dr B. J. Alfrink geïnstalleerd MAANDAG 5 DECEMBER Over twee jaar reeds kracht en licht genoeg voor stad van 250.000 inwoners (Van onze Londense correspondent.) Het tijdstip is niet ver meer, dat de knop zal worden ingedrukt, welke atoomenergie zal doen omzetten in electriciteit. Wij staan op het terrein van Calderhall, dat eens een historische bezienswaardigheid zal vormen. Want op de vette, bruine klei tegen een silhouet van scherpe, blauwgrijze bergkammen, welke Engelands romantische merendistrict omsluiten, ver rijst de kolossus van ijzer, staal en beton: de eerste experimentele, doch tevens op onmiddellijke toepassing gerichte atoomcentrale ter wereld! Hiermee vergeleken, zo zegt men hier met gerechtvaardigde trots, is het Russische project slechts een toverlantaarn, terwijl de Engelsen reeds hun super-cinema bouwen Als je als vreemde indringer naar een atoomfabriek kijkt, al is het maar uit de verte, ben je bij de politiemannen, die voor de Britse interne veilig heid zorgen, al verdacht. Het doet er niet toe, dat je niet eens kunt onderscheiden wat geheim is of niet, en wanneer je het al kon, niet in staat zou zijn iets met een atoomgeheim te beginnen. Vandaar dat vele formaliteiten moeten worden vervuld voor eindelijk het hek open gaat. Wat men dan ziet is een reeks gigantische, massieve bouwwerken, nog gevangen in een web van torenhoge stalen steigers terwijl enorme kranen hun strakke armen er behoedend over uitstrekken. Drie witte wolkenkrabbers glanzen in de najaarszon De drie rechthoekige witte wolken krabbers glanzen als een nieuw schip in de najaarszon. Het middelste gebouw is de reusachtige turbinehal, waar de ge neratoren en andere machines worden opgesteld. Aan weerszijden er van de beide gebouwen, waarin de kernreactors zioh bevinden. Op elke hoek van het reactor-gebouw verheffen zich de zoge naamde hitte-uitwisselaars, een lang werpig, ingewikkeld samenstel van cy linders, buizen en leidingen. Enkele honderden meters verder vor men twee, met beton beklede, stalen koeltorens, een monumentale afsluiting van het complex, dat grenst aan de reeds eerder in Windscale opgerichte atoomfabriek, welke uitsluitend pluto nium voor militaire doeleinden produ ceert. Alle hitte laat men bü dit proces ontsnappen door twee geweldige schoor, stenen met aan de top op minaretten gelijkende filtersystemen! Het verschil met de atoomcentrale voor de opwek king van electrische stroom is, dat in deze laatste juist gebruik wordt gemaakt van de hitte, terwijl plutonium, hoe waardevol ook, hier slechts een bijpro duct vormt. Systeem in wezen eenvoudig Hoeveel hoofdbrekens er ook te pas komt aan de bouw van de centrale (waarbij men min of meer op de tast te werk moest gaan, omdat vele technische problemen al doende worden opgelost), het systeem is in wezen eenvoudig. In Calderhall het centrale com plex is naar een vroegere boerderij, welke zo heette, genoemd wordt de hitte, welke bü de atoomsplitsing ontstaat, overgebracht op koolzuurgas, dat door de reactor circuleert en dat op zün beurt in de hitte-uitwisselaars buiten het gebouw water in stoom omzet, welke op normale wyze de turtiines drfjft, die electriciteit opwekken. De uraniumstaven in de kernreactors fungeren als brandstof in plaats van steenkool of olie, zoals in de gewone electrische centrales. Een kleine hoeveel heid uranium doet hier het werk van duizenden wagons steenkool! Aangezien het transport daarvan komt te verval len, is dit de eerste centrale, welke geen spoorwegverbinding nodig heeft. Het is er zo smetteloos als in een operatiezaal. Dat moet ook, omdat de reactorruimte absoluut stofvry dient te zjjn. aangezien het atoomsplitsingsproces door de ge ringste hoeveelheid stof wordt verstoord. Dezer dagen zullen de grafietblokken, welke te grote hitteontwikkeling in de reactor moeten voorkomen, arriveren. Speciale maatregelen zullen worden ge nomen om er voor te zorgen, dat er in het gebouw geen enkele ongerechtigheid kan binnendringen. De personen, dié deze koolstof hanteren, zullen daarom speciale kleding dragen. De bouw van de reactors is ook precisie-arbeid. Een vergissing van zelfs een 500ste centime ter kan op een verlies van millioenen ponden sterling komen te staan of het leven kosten van hen, die in de atoom centrale werken! Het was eigenlijk maar goed, dat men de pers heeft uitgenodigd nog lang voor dat de gebouwen voltooid zün. omdat de kernreactors, eenmaal gereed, herme tisch van de buitenwereld zullen worden afgesloten. Zü zullen dan slechts door instrumenten worden gecontroleerd; ook op speciale televisie-schermen zal men het proces in de reactors kunnen vol gen. Thans konden wü ter plaatse een soort anatomische les meemaken, om dat de ingewanden van deze helse ma chinerie nog voor ieder zichtbaar zün. Zo stonden we dan in een ruimte, welke over enkele maanden gevuld zal zün met een dodelüke radio-actieve uitstraling, gely'k aan die van vijfhonderd ton radium Reactor veertig meter hoog Wij klauteren langs stalen trappen veertig meter omhoog naar de top van de reactor, welke van bovenaf gezien op een enorm omgekeerd vergiet lükt. De gaten bovenin de cylinder dienen om de uraniumpatronen in hun metalen hulsels naar binnen te brengen. De plaatsing van elke patroon is met de allergrootste nauwkeurigheid berekend. Het uranium wordt omgeven door lagen grafiet (koolstof)-blokken. Als veiligheidsklep fungeren staven barium, welke automatisch loodrecht in de reactor schuiven als de hitte de toegelaten grens zou overschrüden. In dat geval komt het splitsingsproces ter- te vertragen, werd de hoge-druk cylin der, waarin zich alles zal afspelen, is van vüf centimeter dik zacht staal en afgeschermd door dikke stalen en be tonnen wanden, zodat de radio-activiteit geen gevaar voor de buitenwereld kan opleveren. Deze reactors zün van een geheel nieuw ontwerp, waarvoor men een jaar nodig had om het te construeren. Om de bouw van de centrale echter niet te vertragen, werd de hoge-druk sylin- der pas neergelaten nadat de omhulsels al gereed waren. Twaal atoomcentrales Met de bouw van Calderhall is een bedrag van 170 millioen gulden gemoeid! Reeds is een begin gemaakt met de bouw van een tweede complex er vlak naast. Een derde centrale van hetzelfde type zal worden gebouwd in Dumfries, Schotland. Op het succes van het Calderhall-ex- periment berust het tienjaren-plan van drie milliard gulden, opgesteld door het genationaliseerde Britse electriciteits- wezen (Central Electrical Authority). Dit voorziet in de bouw van in totaal twaalf atoomcentrales. In het algemeen zal het systeem van gas-gekoeide reac tors worden gevolgd in plaats van wa terkoeling, omdat deze laatste veel gro tere oppervlakten voor de centrale-bouw vereisen, welke in een klein land als Engeland in tegenstelling met Amerika of Rusland niet beschikbaar zün. Berekend is dat de atoomcentrales een hoeveelheid van vtff tot zes millioen ton steenkool zullen besparen. Dit is niet veel op een totaal jaarlijks gebruik van ongeveer 200 millioen ton, maar het is in elk geval een hoopgevend begin. Want Engeland verricht pioniersarbeid uit bit tere noodzaak, omdat de steenkolen- I mijnen, welke het industriële tempo nu j al niet meer kunnen bijhouden, op de lange duur uitgeput zullen raken. In Juni zal Calderhall gaan proef- j draaien en tegen het einde van 1956 1 zal er reeds licht en kracht worden ge produceerd, voldoende voor een stad van 45.000 inwoners! Midden 1957 als Cal derhall geheel in bedrijf is de twee centrales namelijk zal voldoende ener gie worden opgewekt voor een stad van 250.000 inwoners. Eerste stap op lange weg De tüd ls nog lang niet gekomen, dat door atoomkracht opgewekte electrici teit goedkoper zal zün dan die door steenkolen of olie. Uranium is zeer kost baar, al behoudt het zün radioactieve werking een reeks van jaren. Uiteinde lijk zal er naar worden gestreefd om het zuivere plutonium, dat niet in de natuur voorkomt, maar bij de splitsing van uranium ontstaat, als ideale atoom brandstof te bezigen. Dat zal niet kun nen in de centrales van het type Cal derhall, welke over enige Jaren mis schien al weer hopeloos verouderd zul len blüken! Vandaar dat de Britse atoomingenieurs nu al bezig zün aan het andere uiteinde van de lange schaal! Er wordt namelijk in Dounreay in Noord-Schotland een speciale kern reactor gebouwd, waar plutonium als brandstof zal worden gebezigd e>p een dergelijke wüze, dat meer plutonium zal worden geproduceerd dan de reactor consumeert. De hoeveelheid plutonium zal er dus steeds toenemen. Daarom is het onvermijdelijk, dat thans in Calder hall alvast begonnen wordt, plutonium, af te leveren, dat dan in Dounreay als atoombrandstof zal worden aangewend en tevens vermeerderd. Calderhall, dat misschien Ln een na bije toekomst alweer aan de kant zal worden gezet, is de eerste stap op een nog lange weg. Met elke nieuwe a toom- centrale zal een verdere stap worden ge zet en steeds zal het project worden ver beterd of zelfs geheel vernieuwd. Nie mand weet daarom hoe de atoomcen trales, welke over tien jaar gebouwd zullen worden, eruit zullen zien. Theo retisch zijn er veertig tot vijftig ver schillende types mogelijk! Er is nauwe lijks een bezielender opdracht denkbaar dan die, welke aan de Britse atoomtech nici verstrekt is, vooral ook omdat ze de wereld willen tonen, dat ze nog iets be ters te doen hebben dan H-bommen in elkaar te knutselen Indrukwekkende plechtigheid in de kathedrale kerk van St Catherina Mgr dr B. J. Alfrink, de nieuwe aartsbisschop van Utrecht, heeft gisteravond tijdens een korte plechtigheid in de kathedrale kerk van St Catherina te Utrecht, bezit genomen van de aartsbisschoppelijke zetel. Nadat door koor en gelovigen het „Veni Creator" was gezongen, nam mgr Alfrink plaats op het faldistorium. De secretaris van het Metropolitaan Kapit tel las vervolgens in het Latün en in het Nederlands de Pauselijke bulle voor, ge richt aan het Metropolitaan Kapittel, de clerus en de gelovigen van het aarts bisdom. Hierin deelt Paus Pius XII mede, dat mgr dr B. J. Alfrink ontheven is van zün titulaire aartsbisschoppehj'ke zetel van Tyana en benoemd is tot me tropoliet aartsbisschop van Utrecht met alle eretitels en verplichtingen aan dit hoge ambt verbonden. De oudste twee kanunnikken leidden mgr Alfrink vervolgens naar de aarts bisschoppelijke zetel, terwijl het koor het ..Sacerdos et Pontifex" zong. De se cretaris van het aartsbisdom las hierna de Pauselüke bulle voor, welke gericht was aan mgr Alfrink. In deze bulle schrüft de Paus, dat hij de alomvatten de en dagelü'kse bekommernis voor al de kerken (2 Cor. 11,28) meent büzondere aandachtige zorg te moeten besteden aan die volkeren die vanwege hun his torie, hun eeuwenoude beschaving en hun onvermoeide activiteit in het jong ste verleden een vooraanstaande plaats mnenmen en om die reden volüverige en uitstekende leiders en herders nodig hebben. Koor en gelovigen zongen vervolgens het „Christus Vincit" met de acclama- tiones, die betrekking hebben op de bisschop. Mgr D. Huurdeman sprak vervolgens de nieuwe aartsbisschop toe. Hij ge waagde van een nieuw tijdperk, dat thans in de geschiedenis van het aarts bisdom wordt ingegaan door de instal latie van mgr Alfrink op de aartsbis schoppelijke zetel van Sint Willibrord. Een tüdperk waarvan, volgens mgr Huurdeman, de betekenis en draagwüdte niemand kan ontgaan. Na vervolgens enkele woorden gewüd te hebben aan de voorganger van mgr Alfrink, wülen Johannes Kardinaal de Jong, zeide mgr Huurdeman, dat de nieuwe aartsbisschop een moeilijke taak wacht. Het is een tijd, aldus mgr Huurde man, waarin de stoffelijke belangen de mensen geheel in beslag schünen te ne men en hen ontoegankelijk maken voor het geestelüke. Namens het Metropolitaan kapittel, priesters en gelovigen van het aartsbis dom heette mgr Huurdeman de nieuwe aartsbisschap welkom op zün nieuwe ze tel en beloofde gehoorzaamheid aan de nieuwe kerkvorst. Mgr Alfrink wydde vervolgens enke le gedachten van dankbare herinnering aan wijlen Johannes kardinaal De Jong, wiens zetel hij thans gaat bezetten. Hij deelde mede. dat benoemd was tot vi caris-generaal in het aartsbisdom Utrecht, mgr D. Huurdeman, die reeds 25 jaar de financiële zaken van het aartsbisdom heeft beheerd. Mgr Alfrink noemde in zijn toespraak het bisschopsambt een zware taak. Naar het woord van St. Paulus „Spectaculum Angelis et Hominibus" (voor engelen en mensen een schouwspel) wordt de bis schop door God en mensen ter verant woording geroepen om zijn zorg voor de kerk. Het grote gezin der kinderen Gods, dat de kerk is, vraagt aldus mgr Al frink zonder ophouden zijn vaderlü'ke zorgen Hü moet dag aan dag het be wust zijn met zich dragen dat hij te kort schiet in vergelijking met de onaf zienbare nood. die de zielen dreigt. Wie deze zware verantwoordelykheid heeft te dragen aldus de aartsbisschop, kan alleeij maar zeer deemoedig worden en hij zal uit het gebed de kracht moeten putten om een bruikbaar instrument te zijn in de hand van God. Aan het slot van zijn toespraak gaf mgr Alfrink voor de eerste maal als aartsbisschop aan de gelovigen zijn bis schoppelijke zegen. Met een gezamenlijk gezongen ..Te Deum" werd deze plechtigheid besloten. Russisch duo kan beter thuisblijven" Mening van de „Observer" Het bekende Britse Zondagsblad „Ob server" onafhankelijki is van mening dat het, na de aanvallen, die de Sovjet- Russische leiders Kroesjtsjef en Boel- ganin. resp. eerste secretaris der Russi sche Communistische partij en premier der Sovjet-Unie, gedurende hun reis in Azië op het Westen hebben gedaan, aanbeveling verdient het bezoek, dat deze staatslieden in het komende voor jaar aan Groot-Brittannië zullen bren gen, niet te doen plaats vinden. „Eén ding moet thans wel duidelyk zijn. Het „vreedzaam naast elkander bestaan" van staten, zoals de heren Kroesjtsjef en Boelganin dat opvatten, is zeker niet hetzelfde als vriendschap met het Westen. De huidige leiders der Sovjet-Unie blijven onze onverzoenlijke politieke vijanden, ook al geven zij, uit practische overwegingen, toe. dat het noodzakelijk is een oorlog met atoom wapens te vermijden", aldus de „Obser ver", die besluit: „Waarom zouden wy Doet Kroesjtsjef greep naar macht Vorstelijke ontvangst op meer in Midden-Birma Volgens de diplomatieke medewerker van de „Sunday Dispatch" zal de eerste secretaris der Russische Communisti sche partij. Kroesjtsjef, binnenkort een poging doen om de hoogste macht aan zich te trekken. De wijzigingen in de samenstelling der Sovjet-Russische re gering, die zich reeds voltrokken hebben, of nog voorzien worden, zouden een ge volg van dit streven zijn, evenals het bijeenroepen van de Opperste Sovjet op 23 dezer. Boelganin en Kroesjtsjef zün Zater dag voor een verblüf van drie dagen in Midden-Birma aangekomen bü het meer In le. deze heren de gelegenheid geven om hier te lande te pogen onze betrekkingen met byv. de Verenigde Staten of West-Duits- land te vergiftigen! Want zij zullen dit, te oordelen naar hun optreden in India en Birma, zeker niet nalaten". De nieuwe aartsbisschop tijdens het uitspreken van zijn toespraak. Links van mgr dr B. J. Alfrink mgr Huurdeman en rechts mgr Hartman. c. 27- M. ber J. i ter: ink hui Del A G. ka< EV' ril! Zij kregen een ontvangst bereid als vorsten in een sprookje uit Duizend en één nacht. Aan de oever van het 35 kilo meter lange meer werden de Russische gasten opgewacht door een verguld schip in de vorm van een gouden zwaan uit de Birmaanse mythologie, de „hintha". Door 800 roeieres in kleine bootjes werden zü langs drüvende tui nen en dorpen op palen naar een kunst matig eiland in het midden van het meer gesleept, dat was samengesteld uit honderden boten. Bij hun aankomst werden de gasten door ongeveer tien duizenden Birmanen begroet. Na de lunch was het gezelschap ge tuige van een roeiwedstrüd van acht boten met 46 roeiers elk om de zilveren Boelganin-beker en een hardloopwed strijd voor dames, over vier schepen, om de zilveren Kroesjtsjef-bokaal De gas ten verlieten het drüvende eiland in kleine, heel smalle boten met loefboom (outrigger). Huldiging ir F. J. Philips AANBIEDING VAN GESCHENKEN. Een geheel gevulde Philips Schouw burg was Zaterdagmorgen getuige van de huldiging van ir F. J. Philips, ter ge legenheid van dienst zilveren jubileum in dienst van de N.V. Philips Gloei lampenfabrieken. Ir P. F. S. Otten, voorzitter van de Raad van Bestuur, schetste hoe ir Phi lips geleidelijk de sectoren van het we tenschappelijk onderzoek en van de so ciale zaken in de Raad van Bestuur ging vertegenwoordigen. Namens de commissarissen der N. V. Philips wees mr H. P. L. Woltersom op het grote verantwoordelijkheidsgevoel van ir Philips; hü bood een encyclopae dic aan. De heer J. Deenen sprak namens het leidinggevend personeel en bood de ju bilaris een 17de eeuwse verguld zilveren vaas aan. De voorzitter van de Perso- neelsraad, de heer G. J. van de Donk, bood namens het personeel een wand tapijt aan. ontworpen door Nel Klaasen te Zandvoort, voorstellende Sint Fran- ciscus. Namens de buitenlandse organisatie sprak de heer C. Spaans uit Brussel woorden van waardering, onder over handiging van enkele geschenken. Ten slotte sprak de heer Custers uit Venlo, de aangesloten vennootschappen vertegenwoordigende. Hij bood dejubila- een Rijnlandse sculptuur aan. voor stellende Madonna met kind. als blij vend bewijs van waardering. Nadat ir Philips woorden van dank had gesproken, vond een drukbezochte receptie plaats. De Philips Harmonie bood de jubilaris een daverende serenade aan. Emigranten met vacantie BEGROET DOOR SINT NICOLAAS „Velen van U zijn geslaagd, goed ge slaagd", sprak de directeur van de Nederlandse Emigratie Dienst, mr J. A. U. M. van Grevenstein, nadat het s.s. „Maasdam" van de Holland-Ame- rika Lün uit Canada en Amerika in Rotterdam was teruggekeerd. Onder de 927 passagiers bevond zich een groot aantal in Amerika en Canada gevestigde Nederlanders, dat de komen de feestdagen in familiekring zal door brengen. St Nicolaas had zich aan boord bege ven en de vele kinderen, die de Sint al leen maar kenden „van horen zeggen" en via de 's ochtends gevonden gevulde schoen, konden nu met eigen ogen de kindervriend zien. Ook de Sint sprak alle aanwezigen toe, nadat de volksliederen van Amerika, Canada en ons land ten gehore waren gebracht door het muziekkorps van de HAL. dat de tijd van wachten had ge kort met het spelen van Sinterklaas liedjes. Na enige tüd verlieten de passagiers het schip om na jaren eens weer voet op Nederlandse bodem te zetten. Strijd tegen het zand in het Midden-Oosten Er zullen elk jaar millioenen bomen meer moeten worden geplant, wanneer men wil bereiken, dat het zand in het Midden-Oosten niet uiteindelük de goede groene grond in dit gebied geheel over wint. Uitgestrekte gebieden in het Mid den-Oosten bestaan voor ruim 95 pro cent uit zand of woestünachtige bodem, welke op zijn hoogst voor het grazen van kamelen geschikt is. De regeringen van het Midden-Oosten zijn thans tot over eenstemming gekomen omtrent een be- bossings-campagne om het woestijnzand in bedwang te houden. Na een deze herfst te Teheran gehouden bosbouw- conferentie besloten de regeringen een stemmig tot oprichting van een bos- bouwschool, waar in de Arabische taal les gegeven zal worden. De school zal in het begin van 1956 worden gesticht waar schijnlijk in Syrië. „Orde-herstel" in Atjeh Tot dusver hebben ongeveer 100 mil- tairen en burger-ambtenaren het leven verloren in de Atjeh-strüd, aldus heeft de commandant van het territorium Noord-Suonatra, kolonel Simbolon, ver klaard. De wijze, die thans gevolgd wordt bij de oplossing van de Atjeh-kwestie is zijns inziens ontoereikend om de be oogde veiligheid te bereiken. Er mo^t naar een effectievere weg gezocht wor den, aldus Simbolon. NIEUWE FUNCTIE DIRECTEUR ZUIDERZEE-MUSEUM? De minister van O., K. en W. heeft de heer S. J. Bouma, directeur van het Zuiderzee-museum te Enkhuizen, aan gezocht voor de documentatie van de monumentale landelüke bouwkunst. De heer Bouma heeft verzocht deze op dracht enige dagen in beraad te mogen houden. De documentatie der monumentale landelüke bouwkunst is belangrük en noodzakelük, mede ter voorbereiding dei- classificatie van de objecten dezer bouw kunst, die onder de werking van de on langs bü de Tweede Kamer ingediende Monumentenwet beschermd dienen te worden. De heer Bouma heeft op dit ge. bied reeds belangrfj'k studiemateriaal verzameld. Zaterdag heeft ir F. J. Philips hl feit herdacht, dat hij een kwal eeuw geleden bij het Philipsconcen in dienst trad. Een van de eerstei die hem kwam gelukwensen, wa de voorzitter van de raad van be stuur der N.V., ir P. F. S. Otten (r. Sanering van Rotterdam 1 VIJF URGENTIEGEBIEDEN v S' B. en W. van Rotterdam hebben d gemeenteraad een overzicht doen toeko men. waarin vermeld staat op welk z wijze in de toekomst het vraagstuk va e de sanering zal moeten worden aange c vat van de verouderde en vervallet stadswijken. De saneringsgebieden zyn in vijf groe pen ingedeeld: met het meest urgenti gebied zal reeds in 1958 moeten wórde: begonnen. De voorbereiding van d c plannen voor de tweede groep mot omstreeks 1962 gereed zijn. de derd< groep omstreeks 1968 en voor de vierdt j omstreeks 1972. De gebieden, die nie: binnen 25 jaar voor sanering in aan 1 merking komen, zijn als vijfde groei afzonderlijk opgevoerd. B. en W. hebben voor de gebieden vallende onder de eerste vier urgentie- groepen, een tekort becijferd van rone 250 millioen gulden, verdeeld over een i periode van 25 jaar. Het rijk kan echte i op grond van de Woningwet een bijdrag; 1 verlenen; de grootte hiervan is in he: algemeen de helft van het exploitatie- tekort, B. en W. stellen de raad voor de ge- schetste gedragslijn als dichtsnoer vooj het toekomstige beleid te aanvaarden. Overal op sigarenwinkelier EEN DADER GEGREPEN. Twee jongemannen hebben Vrijdag^ avond een overval gepleegd op een si garenwinkelier te Utrecht in een siga renwinkeltje aan het Stationsplein. Eet hunner kon worden gegrepen en aan eer juist passerende agent worden overge leverd. Op hem werden later een pistool met patronen, een dolkmes en een beJ drag van f. 352.50 aangetroffen. De an der is nog voortvluchtig. Het is geble ken dat de overvallers kans hadden ge zien ruim f300.van de sigarenwin kelier te roven. Uitspraak inzake tweeling KINDEREN BLIJVEN BIJ PLEEGOUDERS. Het Hooggerechtshof -van Ontario heeft bepaald, dat de 17 maanden oude tweeling van het in Toronto woonach tige Nederlandse immigrantenechtpaar Maat bij de pleegouders, de heer en mevrouw Austin Hepton uit Cooksville zal blijven. De Maats hebben een week na de ge- boort eafstand van de tweeling gedaan, maai- wilden later de kinderen terug. In Mei heeft de heer Maat de tweeling uit een kinderwagen gehaald en meegeno men. Hij werd evenwel aangehouden en de kinderen werden naar de pleegouders teruggebracht. De rechter oordeelt, dat het belang van de kinderen ermee gediend is, als zü bü de Heptons blüven. Nationale Lebak-herdenking? Het bestuur van het Multatuli-genoot- schap stelt pogingen in het werk om tot een herdenking te komen van de gebeur tenissen in Lebak, in 1856, welke Multa- tuli aanleiding hebben gegeven zün „Max Havelaar" te schrüven. Het zal dus weldra 100 jaren geleden zijn, dat deze gebeurtenissen voorkwamen. Het ligt in de bedoeling de herden king in de eerste plaats in Amsterdam te doen geschieden, in de tweede helft van Maart 1956, en daaraan een natio naal karakter te geven. MATROZENOPLEIDING NAAR DEN HELDER. De matrozenopleiding van de Ko- ninklüke Marine, die thans te Vlissingen is gevestigd, zal omstreeks half Januari van het volgend jaar worden overge plaatst naar Den Helder. De opleiding komt aan boord van Hr Ms kruiser „De Ruyter". De sterkte van de opleiding varieert van circa 75 tot 100 man. OVERDRACHT Hr Ms MIJNENVEGER „NAALDWIJK". Donderdag a.s. zal bü de werf „de Noord" te Alblasserdam Hr Ms Kust münenveger „Naaldwük" worden over gedragen en in dienst gesteld. Het schip is gebouwd voor rekening van de V.S. als onderdeel van het „off-shore procu- rement"-programma. Na het overnemen zal het schip aan de Nederlandse rege ring worden aangeboden, waarna de commandant, luitenant-ter-zee tweede klasse (oudste categorie) W. M. Goos- sens, de münenveger als eenheid van de Kon. Marine in dienst zal stellen. De burgemeester van Naaldwijk, de heer S. Hoogenboom, zal namens deze gemeente het schip een geschenk aan bieden.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 8