Ben Joessef laatste boei, waarmee Parijs Marokko kan redden Argentinië schrapt overal de namen van het echtpaar Peron Met een enkel woord Goedennacht De Comet-3 in ruim een etmaal van Londen naar Sydney gevlogen Ir Staf terug uit Amerika Agenda MAANDAG 5 DECEMBER Maar die van Eva blijft voor eeuwig aan de nachtelijke hemel schitteren De nieuwe Argentijnse regering heeft de namen van Juan Peron en Eva Peron van alle landkaarten en plattegronden gewist, maar moet Eva Peron op de ster- rekaarten laten staan. AUe naar de Perons genoemde provincies, steden, dorpen, straten, parken, pleinen, openbare gebouwen etc. zjjn al herdoopt, maar een op 3 Augustus 1948 ontdekte asteroïde van 35 kilometer in diameter, die „Eva Peron" werd gedoopt zal die naam blUven dragen omdat de naam internationaal is vastgesteld. Lonardi klaagt over „druk op de arbeidende klasse" De kortgeleden afgezette president van Argentinië, generaal Lonardi, is er in een communiqué van de huidige rege- ring-Aramburu van beschuldigd, dat h(J als president onder invloed stond van enige ministers met anti-democrati sche neigingen, waardoor de ontevreden heid van het leger en het volk gewekt was. Lonardi zelf gaf een geheel andere lezing van zijn afzetting. In Rio de Ja neiro, waar hij een medische behande ling zal ondergaan alvorens naar de Ver. Staten te vertrekken, deelde hij aan een journalist van het vooraanstaande Bra ziliaanse blad „Diario Carioca" mede, dat ..een waarlijk democratische en re publikeinse oplossing der Argentijnse vraagstukken slechts mogelijk is, wan neer de voorrechten van bepaalde groe pen en klassen, die druk op de arbeiden de bevolking uitoefenen, teniet zal wor den gedaan. En dit kan eerst dan ge schieden", aldus Lonardi, „indien alge meen wordt ingezien, dat ook de arme Minister Cals opende foto-expositie ONTHULDE EIGEN BEELTENIS In Arti et Amicitiae te Amsterdam heeft de minister van O., K. en W., mr Cals, Zaterdagmiddag de eerste interna tionale persfototentoonstelling in ons land geopend, die de Nederlandse Ver eniging van Fotojournalisten ter ere van haar 25-jarig bestaan heeft georgani seerd. De voorzitter der vereniging, de heer P. van Breukelen jr, sprak de wens uit, dat deze expositie een jaarlijks terugke rend evenement zal worden. Daarna sprak de minister van O. K. en W., mr J. M. L. Th. Cals. Hfj getuig de van zijn waardering voor de verant woordelijkheid waarvan de jubilerende vereniging van fotojournalisten steeds blijk heeft gegeven. Èen vergelijking tussen het peil van de hedendaagse Nederlandse dagbladen en geïllustreerde tijdschriften en dat van deze bladen ten tyde van de op richting der vereniging valt ongetwij feld in het voordeel van de leden der vereniging uit. Tenslotte merkte minister Cals op, dat de geëxposeerde foto's het product zijn van een voortreffelijk vakmanschap, van een inzet van de juiste persoon op het goede ogenblik en van een rake visie. Zij hebben daardoor een grote opvoe dende waarde. Hierop werd de minister uitgenodigd een doek weg te trekken van een ezel waarop in een fraaie lyst - tot aller verbazing! - een wit papier stond. Ver volgens moest de minister een grote gummihandschoen aantrekken om een in water gedrenkte spons te kunnen hanteren. Daarmede veegde hy met zwierige bewegingen zijn eigen beelte nis te voorschijn, tot grote hilariteit van de talrijke aanwezigen. De Deense fotograaf Mogens von Ha ven. won met zijn plaat van een in een bocht van zijn motor vallende motor- renner de eerste prijs: de Haagse foto graaf Simon E. Smit, verwierf met zijn foto van drie nonnen, die over de nok van een dak leunend, de taptoe op de Grote Markt te Delft gade slaan, de tweede prijs. BINNENLAND Op het terrein van de Rotterdamsche DroogdokmaatschappU te Rotterdam Is de 31-Jarige machine-bankwerker G. Vos uit Rotterdam gestruikeld en te water geraakt. Een collega uit Vlaardlngen sprong hem direct na en heeft hem uit het water ge haald. Kunstmatige ademhaling mocht echter niet meer baten; de dokter con stateerde de dood. Op Curasao is Commandeur Van Karnebeek aangekomen, die het commando van de Marinestrijdkrachten op de Neder landse Antillen overneemt van Comman deur H. Bos. De arbeidersorganisaties en de textlel- werkgeversfederatle voeren thans bespre kingen over de toepassing van de vergun ning om, wanneer de werkgevers en de werknemers daarover tot overeenstemming kunnen komen. 3 van het loon In de textielindustrie te besteden aan de ver betering van de secundaire arbeidsvoor waarden. De 3 mogen niet worden be steed aan een gewone loonsverhoging en de besteding ervan mag geen prijsverhoging tot gevolg hebben. Tijdens een vergadering van commissa rissen en directie-leden van de Noord-Zuid hollandse Vervoer Maatschappij ls besloten de tramlijn A'dam-Monnlkendam-Edam- Volendam met Ingang van de wlnter- dlenstregellng 1956. dus omstreeks 1 Oct. van het volgend Jaar. te staken. De toe stand'van het wegennet zal dan van dien aard zijn. dat de Naco de dienst met auto bussen kan onderhouden. Vrijdagavond is de 63-Jarlge technisch hoofdambtenaar bij de gemeente Utrecht, de heer A. van Marmeren, dodelijk ver ongelukt. toen hij met zijn bromfiets op de Catharijneslngel ln Utrecht een truck met aanhangwagen rechts wilde passeren. Hij raakte bekneld, kwam te vallen en kreeg het rechterachterwlel over zich heen. Hij was onmiddellijk dood. In het Wilhelmlnagasthuls te Amster dam ls overleden de heer Henk van Laar. secretaris van de Commissie Heemkennis te Amsterdam en een bekend radiospreker. Het jaarlijkse congres van de groep Nijverheidsonderwijs van de Nederlandse Onderwijzersvereniging zal op 5 en 6 April ln de Internationale School voor Wijs begeerte ln Amersfoort worden gehouden. Het Noorse parlement heeft de met Nederland gesloten culturele overeenkomst goedgekeurd. BUITENLAND Arbeldersafgevaardlgden hebben Za terdag een oproep van de Noorse regering van de hand gewezen om heden. Maandag weer aan het werk te gaan en de nu reeds acht dagen durende staking van transport arbeiders te beëindigen. De staking heeff reeds een ernstig tekort aan brandstof en benzine veroorzaakt. staatsburgers op voet van gelijkheid moeten worden behandeld". Toen hem werd gevraagd of één van de redenen, waarom hij niet meer aan het bewind is, zijn verzet was tegen ex ploitatie van Argentijnse olievelden door buitenlandse maatschappijen, antwoord de Lonardi: „Ik ben niet gekant tegen samenwerking met buitenlandse in dustriële bedrijven, doch ik heb wel be zwaar tegen de dienstbaarheid en onder worpenheid waarmede bepaalde Argen tijnen vreemdelingen en hun belangen tegemoet treden". Rokende kippen. Bij het onderzoek in Engeland naar het verband tussen roken en longkanker maakt men o.m. ge bruik van rokende kippen. Enige kippen krijgen twee keer per week door de luchtpijp sigarettenrook ingeblazen. Eerst keken de dieren wel vreemd, toen zij de rook uit hun bek zagen komen, doch zij hadden al gauw de smaak te pak ken en het is nu al zover, dat zij verheugd beginnen te kakelen, als zij iemand met een brandende si garet aan zien komen en zij ver dringen zich om als eerste aan de beurt te komen! Men heeft ook proeven willen nemen met muizen en sigaretten rook, door de dieren in een doos te doen en dan rook in de doos te blazen. Deze proeven zijn echter gestaakt. De muizen houden niet van roken! (Lnzez. Mefl.-adv.) Slaapt U slecht door rheumatlek, spit, Ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat Zuivert door de nieren en is on schadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f0.95, f2.40, f8.88 Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Steenderen A. Mol te Wons. Te Beetgum S. Riemens, eervol ontsl. pred., woonachtig te ZelBt. Te Sneek (vac. H. Sondorp) S. v. d. Bos te NIJeveen. Te Schildwolde L. Spaans te Vrouwen- Parochie. Aangenomen de ben. tot bulppred. te Budel W. TJ. Klumper. em. pred. te Gro ningen, die voor soortgelijke benoeming te St. Maarten c.a. bedankte. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Veenendaal M. Vlletstra te Eemdyk. Retourvlucht over de Stille Oceaan, via Canada en de Atlantische Oceaan Het nieuwe Britse passagiersvliegtuig met straalaandrijving, de Cornet 3, een verbeterde uitgave van de Comet-toestellen, die destijds zoveel pech hadden en derhalve niet meer de lucht in mochten, is op een proefvlucht rond de wereld gisteren in Sydney (Australië) aangekomen, na 42 uur onderweg te zijn geweest twee uur minder dan het record op dit traject. De piloot, chef-invlieger John Cunningham van de De Havllland-fabrieken, zei bij aankomst: „Het ziet er naar uit, dat wij alle moeilijkheden hebben overwonnen. We hebben geen ver tragingen en geen pech gehad". De gemiddelde snelheid op het traject Lon- den-Sydney, dat in een vliegtuig van 24 uur en 44 minuten werd afgelegd (ongerekend het oponthoud op de landingsplaatsen), bedroeg 752 kilometer per uur. Rebellen worden uit Spaans Marokko gesteund; belangen van bestrijders parallel (Van onze correspondent in Parijs) De terugkeer op zijn troon van Sultan Ben Joessef. die zomer 1953 door de regering-Laniel verbannen werd, heeft de rust in Marokko niet vermogen te herstellen. Voorzover van Parijs uit te beoordelen valt. zijn de moeilijkheden, waarvoor hij nu wordt gesteld, vooral van tweeërlei aard. In de eerste plaats heeft hij te maken met revolutionnalre elementen, die hun strijd onvermoeid voortzetten omdat die primair tegen de „gevestigde orde" is gericht, onafhanke lijk van het feit of nu Ben Joessef dan wel Ben Arafa op de troon zit. Tegen deze elementen, die ln het Noorden door grote vuren het sein voor een her nieuwde felle opstand hebben gegeven, zal zeker een langdurige actie moeten worden gevoerd, vooral ook omdat er gegronde redenen zijn te vermoeden, dat deze rebellen van Spaans Marokko uit actief worden gesteund. De belangen van de grote meerderheid van het Marokkaanse volk èn van de Fransen lopen hier echter evenwijdig en dit probleem heeft dus eerder een militair dan een politiek karakter. Her land ontwikkelt zich naar onafhankelijkheid Een tweede front, dat misschien nu nog iets minder bloedig is. berokkent de Fransen echter nog meer zorgen. Het front namelijk dat het Marokkaanse volk verdeelt in een kleine groep pro- en de grote massa anti-Fransen. Direct de eerste dag van Ben Joessefs terugkeer is al duidelijk gebleken dat de haat tegen de Fransen zelfs door de uitbarstingen van vreugde over de terugkeer van de vorst niet overstemd kon worden. Op nieuw hebben zich Sint Bartholemeüs- taferelen afgespeeld waarvan zowel Fransen als Marokkaanse „colborateurs" het slachtoffer zijn geworden. En nog elke dag worden Europeanen door Ma rokkaanse geïmproviseerde gardisten in de steden gefouilleerd, die hun de toe gang tot de „medina's" ontzeggen. De veiligheid van de Franse bevolking moet nu ook in vele wijken der grote steden uitermate hachelijk zijn geworden. Toen het toestel boven Sydney ver scheen. drong een enthousiaste menigte van 20.000 personen het vliegveld op. De Cornet 3 moest blijven rondcirkelen tot het vliegveld van mensen was vrijge maakt en kon pas na 24 minuten lan den. Het toestel, dat ingericht is als vliegend laboratorium (waarvan de ge gevens zullen dienen voor de bouw van een ander type. de Comet 4). zal de retourvlucht maken over de Stille Oceaan. Canada en de Atlantische Oceaan. Met zulk een bondgenoot kan ieder land in zee gaan" Ir C. Staf, minister van Oorlog en Marine is gisterochtend met een K.L.M.-toestel uit New York van zijn 14-daagse reis door Canada en de Ver. Staten in ons land teruggekeerd. In Canada heeft hij o.a. de dank van Nederland overgebracht voor de aan zienlijke hulp, die ons land in de opbouw van de strijdkrachten, van Canada heeft gekregen, ook al door de opleiding van onze vliegers aldaar. In Washington heeft minister Staf besprekingen gevoerd met de Amerikaanse regeringsvertegen- woordigrs over de samenwerking van ..In Canada heb ik in de buurt Winnipeg een opleidingskamp voor mili taire vliegers bezocht en er op verzoek van de leiding aan 47 NATO-cadetten de ..wings" uitgereikt, Onder die 47 cadetten bij deze ceremonie waren 7 Nederlanders. In totaal krijgen 44 Nederlandse vliegers in dit trainings centrum hun opleiding", aldus minister Staf. ..Met de regering heb ik er o.a. ge sproken over de toekomstige militaire hulp voor ons land". In Washington sprak ir Staf met hoge NAVO-verband. op lange termijn gezien, functionarissen van het Amerikaanse Ministerie van Defensie, over politieke en strategische NAVO-vraagstukken. Vervolgens had hij bezoeken gebracht aan het commando van de strategische luchtmacht in Omaha in Nebraska en aan de centrale luchtverdedigingsorga nisatie in Colorado Springs. Die luchtverdediging noemde hij een ongelooflijk goede organisatie. De strategische luchtmacht in Omaha noemde minister Staf een organisatie met een geest en een materiaal, „dat eenvoudig verbijsterend is". Met zulk een bondgenoot kan welk land dan ook in zee gaan. meende hij. Wat zij aan personeel en paraatheid bezitten is fantastisch. Wat tenslotte zijn be sprekingen m Amerika aangaat, Ir Staf zei met voldoening, dat de vlieg tuigen voor de Karei Doorman te zijner tijd gestuurd zullen worden. „Ze zullen er zijn als de verbouwing van de Doorman gereed is: waar schijnlijk worden het Engelse machi nes". Een woordvoerder van de Harlma scheepsbouwmaatschappij heeft medege deeld. dat de maatschappij contracten heeft gesloten met Deense en Zweedse reders voor de bouw van twee tank schepen van 19.600 ton. - Een Zweed heeft zojuist de reis Kaap stadKopenhagen per ..duimpje omhoog" beëindigd. Voor de 20.000 kilometer lange afstand maakte Gordon Löwenadler ge bruik van 97 auto's. Haast had hij niet, want hij wilde iets van de wereld zien. In Spanje was het liften het moeilijkst omdat er geen toeristen meer waren. BIJ elkaar ls hij vijf maanden onderweg ge weest. En al heeft hy dan niets voor de reis uitgegeven, toch heeft het hem een kleine 1700 gulden gekost. Het Brits-Egyptische accoord over het houden van een volksstemming in Soedan ls Zaterdag in Cairo getekend. Het Soe- daanse volk zal in een plebisciet stemmen om te beslissen of het qebled, dat 50 laar lang onder gezamenlijk Brlts-Egyptlsch bestuur heeft gestaan, onafhankelijk zal worden of ln een soort unie met Egypte zal worden verbonden. Zeven landen India, Pakistan. Zweden. Noorwegen. Zwit serland, Zuid-Slavië en Tsjecho-Slowakye zijn uitgenodigd deel te nemen aan een Internationale commissie, die toezicht zal houden op de volksstemming. - Volgens Radlo-Boekarest heeft pre mier Nasser van Egypte een uitnodiging van zyn Roemeense ambtgenoot. Stolka om binnenkort een bezoek aan Roemenië te brengen, aanvaard. Wanneer dit bezoek zal plaats vinden, werd niet meegedeeld. Vele onvervangbare dossiers van de Australische contra-spionnage zijn ver loren gegaan bij een brand in het hoofd kwartier van de geheime dienst van de staat Nieuw-Zuld-Wales. De waarde van de verloren gegane documenten ls onschat baar. De politie ls meteen begonnen een onderzoek ln te stellen, want bij een brand ln een dergeiyk gebouw denkt men het eerst aan sabotage. De vorige week hebben 6217 Oost- Duitsers ln West-Duitsland asyl gevraagd. De week daarvoor waren het er 6033. Door Prins Bernhard Ingezonden post duiven zijn Vrijdag op de Internationale tentoonstelling van postduiven te Londen als tiende geklasseerd. In totaal waren er 118 Inzendingen uit zestien landen. De duiven van Koningin Elizabeth werden niet geklasseerd. Een Oost-Duitse regeringsdelegatie, öle geleid zal worden door premier Grote- wohl, zal binnenkort, op uitnodiging der Communistlsch-Chine8e autoriteiten, een bezoek aan China brengen. Tussen Gothenburg (Zweden) en Oslo (Noorwegen) is een unieke wedstrijd ge houden: gedurende zestien dagen heeft men namelijk om de eer gevochten, welke stad het minste ongelukken ln het ver keer had, aldus onze correspondent in Stockholm. Aanvankelijk waren de Noren voorzichtiger maar mede door een ongeluk van een Zweed in Oslo kwam de stand eindelijk op 40 tegen 41 ten gunste van Gothenburg. Is het niet Iets voor een wedstrijd tussen Brussel. Amsterdam en Keulen? In het weekeinde heeft de politie van Bremen een grootscheepse actie tegen de onderwereld op touw gezet, waarbij ln totaal 96 mannen en veertig vrouwen wer den aangehouden. Tien van hen werden reeds lang gezocht. De Duitse journalist Erlch Teuwesen heeft Zaterdag ln een artikel ln de „Gene- ral-Anzelger" verklaard, dat de spoor wagon, waarin ln 1918 te Complégne de wapenstilstand werd getekend tydens de laatste oorlog niet by een bombardement van Berlijn ls vernietigd, doch door de SS opeetteiyk ln brand ls gestoken. De wagon was ln Juni 1940 op bevel van Hitler van Complégne naar Beriyn over gebracht. De Japanse hoogleraar Kojama, die verbonden is aan de universiteit van Nligata (Noord-Japan), heeft meegedeeld, dat uit een analyse van de regen, die op 26 en 27 November boven Japan ls ge vallen, biykt, dat de waterstofbom, welke de Russen kort geleden tot ontploffing hebben gebracht, van hetzelfde type was al6 de bom, die de Amerikanen vorig jaar bij Bikini gebruikten. Zaterdag heeft minister Cats in Amsterdam de eerste internationale persfototentoonstelling in ons land geopend. Dit geschiedde op een originele wijze geheel in stijl van de expositie: de minister ontwikkelde een portret van de minister van OnderwijsKunsten en Weten schappen Een groep van 38 Britse acteurs en actrices, die in Moskou voorstellingen hebben gegeven van „Hamlet" van Shakespeare, ls Zaterdag per vliegtuig uit Moskou naar Londen teruggekeerd. Het bezoek aan Moskou heeft tien dagen geduurd. Volgens een woordvoerder van het Israëlische leger heeft een groep Egyp tische militairen uit het gebied van Gaza bij Kissieflm de grens overschreden en het vuur geopend op een Israëlische patrouille. Na een vuurgevecht trokken de Egypte- naren zich terug. Aan Israëlische zyde vielen geen slachtoffers. De mogelijkheid bestaat, dat Brits bier ln het vervolg ln bevroren staat zal worden geleverd. Bevroren bier neemt ongeveer een kwart van het normale volume ln, hetgeen het vervoer veel ge makkelijker maakt. Proeven zijn succesvol verlopen. Radio-Warschau heeft meegedeeld, dat ln de afgelopen twee dagen ruim duizend Polen uit de Sovjet-Unie zyn teruggekeerd. De gerepatrleerden zyn spe cialisten op het gebied van Industrie en landbouw, onderwyzers en personen, die een vrij beroep uitoefenen, aldus radio- Warschau. De Algemene Vergadering der V.N. heeft zich Zaterdag met algemene stem men accoord verklaard met de oprichting van een Internationaal bureau voor het vreedzaam gebruik van kernenergie. De commissie van twaalf landen, die het statuut voor dit orgaan moet opstellen, komt op 23 Januari byeen. Duidelijke opluchting Na al het politieke gemanoeuvreer in zake de Marokkaanse kwestie, heerste er in officiële kringen in Parijs een dui delijke opluchting, toen bleek dat de bevrijde Sultan het verleden vergeten wilde en bereid was de Fransen de hand der verzoening toe te steken. Hij bewees daarmede zeker over staatsmansgaven te beschikken, omdat óók Ben Joessef reeds toen wel begrepen had, dat hij mogelijk de Fransen nog wel eens nodig zou kunnen hebben. Intussen spreekt niemand, ook niet in Parijs, meer over het statuut van het protectoraat, welks onaantastbaarheid, kort geleden, nog bijna niemand in twij fel durfde trekken. Er is geen twijfel meer aan of het land zal zich ontwik kelen in de richting ener vrijwel totale onafhankelijkheid waarbij de Sultan vermoedelijk de plaats zal innemen van een Westerse constitutionele vorst. De positie van de vele Fransen in Marokko, die het land tot zijn betrekkelijke wel vaart hebben gebracht, en het zijn moderne allure gaven, blijft voorlopig DINSDAG Gravensteen: Opening Juridisch Studie centrum, 3 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedie „De Keizer van Amerika", 8 uur nam. Voorschoten: Gebouw Ohr. Be- langegn.laneen. Vergadering G.H. Kies- ver. Joh. Boers spreekt over „De verkie zingen ln zicht". 8 uur nain. WOENSDAG Den Burcht: Voorlichtingsavond Eigen Vervoerders-organisatie, 8 uur nam. Hotel Centraal: Ledenverg. Ver. tot IJsbestrijding, 4 uur nam. Den Burcht (Jacobazaal)Sinterklaas avond Selskip Fryslan, 7.45 uur nam. Steenschuur 6: Ledenvergadering „De Natuurvriend". 8 uur nam. DONDERDAG Schouwburg: K. en O. Ned. Comedie „De Keizer van Amerika", 8 uur nam. Lakenhal: Ver. „Oud-Leiden". Spr. dr A. A. Kampman over Cyprus, 8 uur nam. Lakenhal: H. Kleibrlnk toont film over Spoorwegwerken, 4 uur nam. Middelweg 38: Ledenvergadering „Het Groene Kruis". 8 uur nam. Rehoboth: Ledenvergadering Veron, 8 u. namiddag. Zulderkerk: Adventsappèl. 8 uur nam. VRIJDAG Stadszaal (kleine zaal): Ver. van oud leerlingen der Ambachtsschool. Spr. G. J. Captyn over „Nieuwe materialen", 8 uur namiddag. Pieterskerk: Avondgebed 7 1/47 3/4 uur nam. ZATERDAG. 't Huls „Over 't Hoff" (Gerecht 10). Receptie 25-1arlg bestaan. 3V4 uur nam. Kam. OnneslaboratorlumRondleiding Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 2Va uur nam. Stadszaal (foyer): Reoeptle Toneelver. „Tot Ieders Genoegen". 810 uur nam. Stadsraal (grote zaal) Feestavond Alg. Bedrilfsgroepen Centrale. 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver „Lltterls Sa crum". „De vrolllke vrouwtles var Wind sor". 71/9 uur nam. Den Burcht: „De Speeldoos" speelt ,.'n Wespennest". 8 uur nam. ZONDAG. Stadszaal: Cabaretavond Supportersver. „Vrienden van U.V.S.". 8 uur nam. BIOSCOPEN: Trianon. Blake helpt een handje" (18 Jaar). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Maan dag 2.30 en 7 uur. Rex. „De schaduw van Zorro" (14 Jaar). Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Maandag 2.30 en 7.15 uur. Casino. „Gejaagd door de wind" (14 Jr). Dageiyks 2 en 7.30 uur. Lldo. „De verzonken schat" (alle leeft.). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Maandag 2.30 en 7 uur. Luvor. „Dé heerser van Ceylon" (14 Jr). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Maandag 2.30 en 7 uur. TENTOONSTELLINGEN Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Ten toonstelling foto's Plm van Os Werk dagen 25 uur nam (Tot 10 December! De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door de Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Ryn 18. Telefoon 20523 en de Doeza- Apotheek. Doezastraat 31, Tel. 21313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlnapark 8, Telef.26274. een punt dat men ook in Parijs in het openbaar maar liever rusten laat. al zal het binnenskamers, onder meer onlangs tussen de Sultan en minister Pinay, natuurlijk wel uitvoerig ter sprake zijn gekomen De Fransen zien echter ook wel in, dat dit ogenblik psychologisch weinig geschikt is om hun historische rechten naar voren te brengen Bovenmenselijke taak Van één ding is men inmiddels zeker wel overtuigd, namelijk dat Ben Joessef, die men eerst heeft trachten weg te werken, nu de laatste kaart is waarmee Frankrijk de resten van zijn macht in Marokko misschien nog zal kunnen redden. En het is dan ook vooral wel om die reden, dat men zich in Parijs nu niet zonder grote vreze afvraagt of door de autoriteit van Ben Joessef de diepe klove in het Marokkaanse volk zal kun nen worden overbrugd. Voor de Sultan beginnen in ieder geval de moeilijk heden nu eerst. De regentschapsraad van vier leden, waarvan de samenstel ling Frankrijk maanden tijd en binnen lands gekonkel heeft gekost, is intussen afgetreden en ook de formateur Ben Slimane heeft zijn opdracht aan de Sultan terug gegeven. Ben Joessef zal nu zeker eerst persoonlijk proberen de partijen en de vakbewegingen wat nader tot elkander te brengen alvorens een nieuwe kabinetsformateur aan te wijzen. Ook diens taak belooft bovenmenselijk zwaar te worden, en geen enkele naam is den ook tot dusver nog genoemd. Drie zware opgaven De nieuwe regering zal het hoofd moeten bieden aan drie even belang rijke als veeleisende opgaven. Zij zal een strijd tegen de rebellen krijgen te voeren, de administratie ingrijpend van ongewenste merendeels pro-Franse elementen moeten zuiveren en ten slotte met Parijs hebben te onderhande len over de toekomstige staatkundige relaties tussen beide landen. By al deze ongewisse en sombere vooruitzichten valt er niettemin nog enige hoop te putten uit het feit, dat beide partijen, Frankryk en Marokko, op het hoogste plan thans vertegen woordigd worden door twee mannen die door eenzelfde liberale geest en een ge lijk verlangen tot samenwerking worden bezield: Ben Joessef aan de ene zijde en aan de andere kant de nieuwe resi dent-generaal Dubois, die de Paryze- naars zich als politieprefect herinneren als een figuur die door zijn openhartig heid en zijn humor de redelijkheid altijd «1st te doen zegevieren. Kwestie Cyprus niet voor de Ver. Naties Eerste collectieve straf aan heel dorp opgelegd De Griekse regering heeft Zaterdag besloten, het voorstel aan aarstbisschop Makarios om ten spoedigste de kwestie Cyprus weer aan de V.N. voor te leggen, van de hand te wyzen, De aartsbisschop had zijn suggestie gedaan naar aanlei ding van het afkondigen van de nood toestand op het eiland door de Britten. In een te Athene uitgegeven commu niqué van het ministerie van Buiten landse Zaken wordt gezegd, dat het re geringsbesluit is „ingegeven door de juiste waardering van het zeer grote be lang van de nationale aspiraties, als mede door het gezaghebbend oordeel van de juridische adviseurs, die behoor lijk alle elementen van het vraagstuk- Cvprus hebben afgewogen." Veldmaarschalk Sir John Harding, de gouverneur van Cyprus, heeft Zondag de eerste collectieve straf opgelegd. Het dorp Lefkonico moet een boete van twintigduizend gulden betalen o.m. om dat daar Zaterdag het postkantoor in brand is gestoken. Bovendien is een uit gangsverbod van kracht totdat de boete is voldaan. Zondagavond zijn een Britse mari nier ernstig en twee licht gewond toen een militaire patrouille op een bergweg ten Zuidwesten van Nicosia door ver zetslieden werd aangevallen. In Nicosia zijn vier Griekse Cyprioten gearresteerd. Zij werden op heterdaad betrapt op het schrijven van anti-Britse leuzen op muren in de stad. Een vijfde werd in Limassol gearresteerd wegens het verspreidden van pamfletten van de buiten de wet gestelde EOKA-organi- satie. Naar van de zijde van de douane is vernomen, zijn belangrijke hoeveelhe den wapens en explosieven in beslag genomen, toen het Griekse vrachtschip „Aeolia" te Limassol werd gelost. 0.m. werden mitrailleurs, landmijnen en gra naten aangetroffen! „OPOE VELDHOEN" 100 JAAR Morgen hoopt de weduwe C. J. Veld hoenDe Groot, in Apeldoorn bekend als „Opoe Veldhoen", haar 100ste ver jaardag te vieren. Het krasse oudje heeft, behoudens de laatste weken, nooit iets met een dokter of tandarts te doen gehad. Zij is echter weer hersteld, al moet zij het wat kalm aan doen. „Opoe Veldhoen" heeft aan 11 kinde ren het levenslicht geschonken. Daarvan zijn er nog vier in leven. Haar kinde ren schonken haar op hun beurt een groot aantal kleinkinderen, achterklein kinderen en achter-achterkleinkinderen. Toen zy 20 jaar getrouwd was overleed haar man. Het grootste gedeelte van haar leven bracht zij in Apeldoorn door. De laatste jaren woont zij in by een van haar kinderen. WFERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 3 wind m/s. s 6 <2 3 «3 Helsinki zwaar bew. n 1 -18 0 Stockholm zwaar bew. zw 3 -4 4 Oslo onbewolkt windstil -5 0 Kopenhagen zwaar bew. w 8 4 0 Aberdeen geh. bew. zzo 2 8 0 Londen mist windstil 0 0 Amsterdam licht bew. zw 4 5 0 Brussel mdst zw 3 3 0 Parils mist windstil -1 0 Bordeaux mist ono 4 7 0 Grenoble eeh. bew. windstil 5 0.4 Nice onbewolkt nw 6 8 0 Berliln zwaar bew. wnw 6 5 0.4 Frankfort half bew. zzw 3 10 0 München zwaar bew. w 3 2 8 2 Zlirlch mdst windstil -3 Geneve nevel windstil -1 0.2 Locarno onbewolkt windstil 5 0 Wenen half bew w 7 5 1 Innsbruck mdst windstil 0 6 Rome mist no 5 8 0

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2