Kamerleden vragen krachtdadige bestrijding verkeersonveiligheid Verkiezingen blijven op de Woensdag Nu overleg op hoog niveau met Nederland WEERBERICHT Geen tijd voor lange studies Stembureaux open tot 7 uur Rapport Ramelan goedgekeurd SCHEEPVAART NAAR BERLIJN WORDT ERNSTIG BEDREIGD 94ste Jaargang MAANDAG 5 DECEMBER 1955 No. 28698 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: 3. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— LsoLAL/ VUUK LhIDtIN LIN UMo J per kwartaal: f2.35 per maand: f0.53 per week. Witte Singej 1, LeldeD Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2''07 Intensief verkeersonderwijs noodzakelijk Aan het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting van het Departement van Verkeer en Waterstaat ontlenen wij, dat men het algemeen zeer teleurstellend achtte, dat in de Memorie van Toe lichting vrijwel in het geheel niet gesproken wordt over de, zoals H.M. de Koningin het terecht heeft uitgedrukt, ontstellende verkeersonvei ligheid. Men wilde gaarne een woord van erkentelijkheid richten tot H.K.H. Prinses Wilhelmina voor hare daadwerkelijke medewerking in de zo noodzakelijke bestrijding van dit grote maatschappelijke euvel. Het moet een ieder, zo meende men, die nog verantwoordelijkheids besef en eerbied voor het leven heeft, met de grootste zorg vervullen, dat in de tegenwoordige tijd in ons land gemiddeld vier mensen per dag het leven verliezen door verkeersongevallen, terwijl er tevens gemiddeld nog tachtig gewond raken. Men vroeg zich af, waartoe dit moet leiden, wanneer men daarbij bedenkt, dat het verkeer langs de weg nog hand over hand toeneemt. Men was algemeen van oordeel, dat de verkeersonveiligheid krachtdadig bestreden moet worden, in elk geval krachtiger dan tot dusverre het geval is. Ondanks de vele te waarderen acti viteiten van de diverse verenigingen was men algemeen van oordeel, dat ter beteugeling van de verkeersonvei ligheid op zeer korte termijn doeltref fende en weloverwogen maatregelen dienen te worden genomen. Er is geen tijd meer voor langdurige studies, zo meende men, want elke dag wachten eist nieuwe slachtoffers. Zonder een daadwerkelijk ingrijpen van de over heid in deze achtte men het aange geven doel niet te verwezenlijken. Bromfietsen Men acht een werkelijk algemeen in tensief verkeersonderwijs noodzakelijk. Vele leden stelden de vraag of het uit geven van rijvaardigheidsbewijzen voor het gebruik van motorrijtuigen op de openbare weg wel steeds op de juiste wijze geschiedt. Gaarne zou men nadere inlichtingen vernemen over de gemaakte vorderingen inzake maatregelen tot het uitoefenen van toezicht op auto-rij scholen. dit is een zeer urgente zaak. Algemeen achtte men onmiddellijk maatregelen noodzakelijk ter regeling van het gebruik van bromfietsen. Naar de mening van verscheidene 1e- den zal het berijden van een bromfiets, indien daarvoor nog geen rijbewijs kan worden geëist, afhankelijk dienen te worden gesteld van een soort vergun ning, zoals in Frankrijk scooterberijders deze moeten bezitten. Bij verkeersover tredingen kan deze vergunning worden ingetrokken. Deze en ook sommige weer andere le den zouden gaarne vernemen, of de mi nister het niet noodzakelijk acht te ko men tot de aanleg van speciale rijpa- den voor bromfietsen. Bescherming voetgangers Algemeen was men van oordeel, dat er zo spoedig mogelijk een betere re geling moet komen ter bescherming van de voetgangers. Deze zijn in ons land, in tegenstelling tot tal van an dere landen, vrijwel vogelvrij. Er zal een voorrang voor voetgangers moeten komen op als zodanig kenbare over steekplaatsen, maar daartegenover zullen de voetgangers dan ook moeten nalaten om op korte afstand van die plaatsen daarbuiten over te steken. Kan de minister mededelen, hoever de voorbereiding van zulk een regeling thans gevorderd is? Verbetering wegen De veiligheid op de wegen kan on getwijfeld ook nog worden vergroot door verbetering van de wegen. In het bijzonder werd van verschillende zij- Canadees vliegtuig bij mist in Frankrijk verongelukt In het woud van Malmedy nabij Bar Ie Due in het Franse departement Meuse is Zaterdag een Canadees mili tair transportvliegtuig neergestort. Zes inzittenden van het toestel kwamen om het leven. Eén inzittenden werd zwaar gewond en zeven Canadezen werden licht gewond. Het toestel, van het type „Bristol" was op een routinevlucht van Grosten- quin naar Langar via Marville. Het hoort thuis op de luchtbasis T.angar Cum Barnston in Oost-Engeland. Het toestel verongelukte doordat het in een vanaf de begane grond geleide blinde landing in dichte mist een groep bomen raakte. den aangedrongen op verhoging van het tempo, waarin spoorwegoverwegen vervangen worden door vrije krui singen. Daarbij zal het echter niet kunnen blfjven: meer en meer zullen ook krui singen tussen twee wegen op verschil lend niveau gebracht moeten worden Verscheidene leden meenden voorts, dat het systeem van voorrangswegen binnen de bebouwde kom aan de ver keersveiligheid afbreuk heeft gedaan. Andere leden meenden, dat dit systeem in de steden moeilijk gemist kan wor den. Verhoging strafmaxima Intussen was men algemeen van oor deel, dat ook repressieve maatregelen niet achterwege mogen blijven integen deel, men meende, dat de controle door de politie nog belangrijk zal moe ten worden verscherpt. Met instem ming had men van verschillende zijden kennis genomen van de voornemens van de minister van Justitie om ver hoging van bepaalde strafmaxima voor te stellen. Regelmatige keuring van voertuigen kan tal van euvelen tegengaan. Wordt die keuring, zo vroegen vele leden, in derdaad voldoende regelmatig toege past? Zouden de klachten over onvol doende contróle van de politie op de rijkswegen, zo vroegen verscheidene leden, niet kunnen worden verminderd door het instellen van een vrijwillige verkeersbrigade? Minister Beel is bereid de Woensdag als verkiezingsdag te handhaven. De stem bureaux zullen dan tot 7 uur 's avonds geopend blijven. Deze oplossing is door de Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer voorgesteld in het monde linge overleg met de minister over het voorstel tot wyziging van de Kieswet. Minister Beel verklaarde hiertegen geen afwijzende houding te zullen aannemen, indien blijkt, dat deze oplossing in de Tweede Kamer voldoende weerklank vindt Bezwaar tegen het regeringsvoorstel om de verkiezingen voortaan op Vrijdag te houden is er o.a. bij de wetsgetrouwe Israëlieten voor wie de Sabbath reeds op Vrjjdag begint. Ook voor het onder wijs is de Vrijdag bezwaarlijk, omdat vele leslokalen dan een gehele dag af gestaan moeten worden om als verkie zingsbureau te fungeren. De Commissie heeft ook de aandacht van de minister gevestigd op de ernstige bezwaren, die tegen de Vrijdag zijn ge rezen uit een oogpunt van voorlichting van de bevolking door dag- en weekbla den. De Federatie van Nederlandse jour nalisten heeft hierop in een adres gewe zen. Een der leden van de Commissie sprak de vrees uit, dat de stembureaux na 5 uur overbelast zullen zijn, omdat de wetgever na de wijziging van de Kieswet slechts vrijaf behoeft te geven voor het vervullen van de stemplicht, in dien de werknemer niet na werktijd kan stemmen. Het gevolg hiervan zal zijn, dat vooral in de arbeidersbuurten de stembureaux tussen 5 en 7 uur 's avonds overstroomd zullen worden. De mininster stelde hiertegenover, dat het werkverzuim als gevolg van de huidige situatie niet onderschat moet worden. Het aantal verloren arbeids uren is op 2 millioen geraamd. Geba seerd op cijfers van 1947 is het produc tieverlies op 10 a 14 millioen gulden geschat, waarbij nog verwaarloosd zijn de loonbedragen, uitbetaald over de uren, die door het vervullen van de stemplicht van de werknemers verlo ren gaan. De minister zei er weinig voor te voe len het stemmen bij volmacht te stimu leren. Dit moet beschouwd worden als een noodoplossing in concrete gevallen. Indien het stemmen bij volmacht en het stemmen in een andere gemeente op ruime schaal toegepast zou worden is het geenszins uitgesloten, dat dit tot e^n onduidelijk beeld van de verkiezings uitslag zou leiden. Meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met tijdelijk wat regen. Matige tot krachtige en voor namelijk langs de Waddenkust. tijdelijk harde of stormachtige wind tussen Zuid- West en West. Over het algemeen ho gere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). 6 December Zon op: 8.33 uur; onder: 16.32 uur. Mran op: uur; onder:12.46 uur (L.K.) Hoogwater te Katwijk te 8.10 en 20.41 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zaterdag arriveerde in Rotterdam de „Maasdam" uit de Nieuwe Wereld met een groot aantal Neder landse emigranten aan boord, die in hun eerste vaderland de feestdagen kwamen doorbrengen. Sinterklaas was bij de begroeting aanwezig om de kleintjes te onthalen, die voor een deel nog nooit de Sint en zijn knechten hadden gezien, links kapitein J. Bouma van de „Maasdam" Treiler „Nelly" op de rotsen DEEL DER BEMANNING NAAR ONS LAND De Nederlandse treiler „Nellv" is Vrijdag te Audresselles. bij Boulogne (Fr.), op de rotsen vastgelopen en is Zaterdag door een deel van de beman ning verlaten. Aan boord van de treiler bevinden zich nog de kapitein en vier leden van de bemanning. De anderen zijn per trein naar ons land vertrokken'. Door harde wind en de "holle zee zijn reeds twee pogingen om het schip vlot te krij gen mislukt. Sinterklaas in de sloot... St. Nicolaas bezocht Zaterdag middag Kwintsheul met zijn drie Zwarte Pietermannen. In de Hoen derparklaan schrok een van de paarden, die voor het rijtuig waren gespannen, met als gevolg dat Sint en zijn knechten in de sloot te recht kwamen. Gelukkig konden zi; bijtijds worden gered, evenals de paarden. De tocht is per auto voortgezet. Belangrijk besluit Indonesische regering De Indonesische regering heeft vandaag besloten op hoog niveau overleg te gaan plegen met Nederland en wel zo spoedig mogelijk. Wellicht zou de Ministersconferentie al deze week kunnen beginnen. Een woordvoerder van de regering deelde hierover verder mede, dat alle phasen van de kwestie Nieuw Guinea zullen worden besproken. Het besluit van het Kabinet werd te 14 uur Djakartatijd bekend ge maakt. na een Kabinetszitting, die vier uren duurde. Het Kabinet keurde het interimrapport van de Indonesische Ambas sadeur mr Oetoyo Ramelan goed. Het rapport was overgebracht door de Indonesische zaakgelastigde de heer Kwee Djie Hoo. De Indonesische Minister van Voorlichting Sjamsoedin Makmoer, deelde na afloop van de Kabinetszitting mede, dat de Indonesische delegatie zal bestaan uit drie ministers en een aantal adviseurs. Nog deze week vertrekken naar Nederland de ministers Anak Agoeng (Buitenlandse Zaken), Soemitro Djojohadi- koesoemo (Financiën) en Ignazius Kasocmo (Ec. Zaken), alsmede ojl. zeven adviseurs. Hy zeide voorts, dat alle phasen betreffende de kwestie Nieuw Guinea zullen worden besproken. Dit is echter in tegenspraak met het standpunt van de Nederlandse regering, volgens welk de souvereinltelt van Nieuw Guinea niet in de bespreking zal worden betrokken. Het hoofdbestuur van de Vereniging van Poolse oudstrijders in Nederland heeft de minister van Buitenlandse Zaken een schrijven gezonden, waarin gevraagd wordt stappen te ondernemen, die zouden kun nen leiden tot de vrijlating van 200.000 Poolse soldaten, die ln de Sovjet-Unie ge vangen worden gehouden. Weer werd Engeland opgeschrikt door een spoorwegongelukdat dit maal dertien doden en tientaflen ge wonden eiste. Het emplacement nabij het station te Barnes in Surrey was het terrein van de ramp. Een overzicht van wat er na de brand van de zwaarst getroffen wagens overbleef. Russen van mening, dat Oost-Duitsers de vervoerbewijzen voortaan moeten tekenen De Russische autoriteiten in Oost-Duitsland hebben geweigerd vervoerbe wijzen voor binnenschippers tussen Berlyn en West-Duitsland te tekenen op grond van de overweging dat de Oost-Duitse autoriteiten zelf bevoegd zijn dit te doen, aldus hebben functionarissen van de transportdienst in West-Berlijn Zaterdag verklaard. De documenten die een jaar geldig zyn zijn tot dusverre altijd ge tekend door de Russische autoriteiten op basis van een speciale Brits-Russi sche overeenkomst inzake de binnenscheepvaart tussen Oost-Duitsland, Ber lyn en West-Duitsland. De Russische autoriteiten hebben aanvragen voor vervoerbewyzen voor 1956 van de Britse autoriteiten in West-Duitsland teruggezonden met de opmer king, dat deze moeten worden getekend door het Oost-Duitse ministerie voor Transport. De huidige vervoerbewyzen verlopen op 31 December a.s. Volgens functionarissen in West-Berlijn komt ongeveer 24 procent van de goederen, die uit West-Duitsland worden ingevoerd, de stad binnen via de binnenscheepvaart. Hoe deze kwestie zal worden opgelost, weet men nog niet. Men stelt te Bonn echter met grote voldoening vast, dat men in West-Berlyn thans ook een machtig wapen in handen heeft, waar mede het rode Oosten bedreigd kan worden. Men zou nameiyk in West-Ber lijn de drie sluizen kunnen sluiten, waar door de Oost-Duitse schepen moeten varen! Men heeft dat in 1951 al eens gedaan. Een jaar daarna hebben de Communisten weliswaar het 34 km lange Paretz-kanaal laten graven, waardoor ze van West-Berlijn onafhankelyk hoopten te worden, maar dat kan alleen maar door vrij kleine schepen bevaren worden. Grotere schepen uit de Oost-zone, over Potsdam komend, moeten nog altyd de West-Berlynse sluizen passeren. Daar uit biykt dat de moeilijkheden, die de Communisten West-Berlijn thans willen aandoen, wel eens een boemerang zou den kunnen worden, waardoor het rode Oosten zelf getroffen wordt. In Bonn vindt men het overigens geruststellend te weten, dat byna alle kolen, die de be woners van West-Beriyn deze winter nodig hebben, er al zyn. Nieuwe blokkade op komst? Onze correspondent in West-Duitslano telefoneerde ons hedenochtend: Staat West-Berlijn aan de vooravond van een nieuwe blokkade, die er de le vensomstandigheden weer veel moeilij ker zal maken? Dat is een vraag, die men zich met bezorgd hart niet alleen daar maar in geheel West-Duitslano stelt. Het wordt hoe langer hoe duide lijker, dat de Communisten het er met alle .geweld op willen afsturen dat de West-Duitse regering die van de rode Oost-zone, de Duitse Democratische Re publiek, erkent, hetgeen dus ook zou in houden, dat men in West-Duitsland ge noodzaakt zou zyn te erkennen dat er twee Duitse staten naast elkaar bestaan De Communistische bewindhebbers ln het Oosten trachten dat doel op tal van manieren en met tal van middelen te bereiken. Thans maken zij van een nieuw wapen gebruik. Zij dreigen na melijk de waterwegen, die naar West- Berlijn leiden, voor het uit West-Duits land komende verkeer af te sluiten. Van Krieken in Hollandia Na Zondag via Bangkok in Biak te zyn aangekomen, is hedenochtend per Dakota de heer Van Krieken in Hol landia gearriveerd. Op het vliegveld Sentani was een deputatie van dc algemene politie aanwezig om Van Krieken, die er goed uitzag, te ver welkomen. Ter opstelling van een rapport zal Van Krieken ontvangen worden door de Procureur Generaal te Hollandia, voor wie hy zyn eerste verklaringen in Nieuw Guinea zal af leggen. Spanning in Tunesië In Tunesië is een scherpe stryd gaan- I de tussen Iwee nationalistsche leiders: de voorzitter van de Nieuwe-Grondwets- partij, Bourguiba die enige tyd geleden uit ballingschap terugkeerde en met Frankrijk tot een overeenkomst kwam èn de afgezette secretaris-generaal van deze beweging, Salah Ben Joessef (niet te verwarren met Sultan Ben Joes sef van Marokko!). Bij een incident in Zuid-Tunesië tussen aanhangers van beide groepen 'Bourguiba steunt de overeenkomsten met Frankrijk voor zelf bestuur terwijl Ben Joessef volledige onafhankelijkheid van Tunesië eist! liepen twaalf personen verwondingen op. Op een vergadering te Korba in het Noorden van het land. waar Bourguiba het woord voerde, ging het nog feller toe: er \ielen twee doden en een ge wonde. Omgeven door Tunesische ven- darmes deed Bourguiba een aanval op hen. „die oppositie met geweld verwar ren". Sind; het begin van de vorige week zijn by incidenten tu«sen aanhan gers van de twee leiders in totaal vier Tuneslërs gedood en 23 gewond. Gieseking's toestand bevredigend 7.13N ECHTGENOTE GEDOOD De toestand van de beroemde Duitse pianist Walter Gieseking. die Vrijdag ernstig werd gewond bij een autobus- ongeluk dat echter aan zijn echtgenote het leven kostte, wordt door de artsen van het ziekenhuis van Stuttgart bevre digend geacht* Wel maakt men zich bezorgd over het feit. dat de patiënt zo nu en dan aan geheugenverlies lijdt. Hij heeft verwon dingen aan het hoofd en aan een been. Men heeft hem nog niets meegedeeld over de dood van zijn vrouw.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1