Met grote heren goed kersen eten met melk meer mans *1 Belangrijke bijdrage van de vier internationale concerns FILMS Lonen en prijzen kunnen niet jarenlang eender blij ven 94ste Jaargang Zaterdag 3 December 1955 Derde Blad No. 2869? (Ingez. Med.-Adv.) "xx vAr™in]£ if\ r\ 'J \v\ Publicotle Ned«'lond» Zulvelbureou, G»o»enhoB* 42 Opvoering productie handhaafV welvaart (Van onze financiële medewerker) Het moge in de wereld van de effectenhandel de laatste weken aanmerkelijk stiller zijn geworden, dit wil nog niet zeggen dat ze niet telkens de aandacht blijft trekken door wat zich in die wereld voordoet. Het is waarlijk niet slechts een groep speculanten, die bij de effectenbeurs en met name bij de aandelenmarkt is betrokken, teminder nu gedurende de laatste jaren het spaarkapitaal in ons land weer is toegenomen en de kring van de kapitaalbe leggers groter is geworden. De besparingen mogen dan voor een goed deel via de grote beleggingsinstituten lopen, ook het particulier vermogen in ons land is thans aanzienlijk groter dan een tiental jaren geleden en de belegging in ef fecten, ook die in aandelen, heeft daarby in belangrijke mate aan populairiteit gewonnen. Het voordeel van effecten boven belegging in vast goed of hypo theken is dat men, algemeen gesproken, elke dag zijn bezit kan realiseren en ook als men dit niet wenst, .toch elke dag de werkelijke waarde er van kan vaststellen. Waarbij wij dan het rendement en het risico van kapitaalaanwas en kapitaalverlies even buiten beschouwing laten. Gevolg daarvan is dat ook de belangstelling voor wat op en om de beurs geschiedt, veel groter en breder is dan b.v. voor de oorlog. Zoals wij reeds hebben opgemerkt, was propaganda, etc.) zijn in de bedrijfskos- ten opgenomen, evenals de emissiekos- ten, welke laatste niet gering zijn en ais men dit alles in aanmerking neemt krijgt men de indruk dat het bij Philips nog steeds crescendo gaat. het deze week op de Amsterdamse beurs tamelijk stil en de omzetten blijven ver beneden die van voorgaande maanden, waartoe ook de ietwat onzekere stem ming in Wallstreet het hare heeft bij gedragen. Men heeft daar weliswaar de koersverliezen van October en half No vember grotendeels ingehaald, maar men wenst van hogerhand blijkbaar toch aan een verdere hausse een toets aan te leg gen, omdat, men bevreesd is voor een inflationistisohe beweging, welke men niet in de hand kan houden. Vandaar dat de nog altijd uitermate gunstige be richten uit het bedrijfsleven weinig of ge eninvloed hebben en men in de krin gen van de fondsenhouders geneigd is, mede met het oog op de komende jaars wisseling, een afwachtende houding aan te nemen. Een dergelijke tendens kan men ook op de Amsterdamse beurs waarnemen, maar bepaalde feiten en publicaties val len in zulk een tijd des te meer op. En zo heeft men deze week bijzondere aan dacht geschonken aan een nieuwe geste van het Unileverconcern, dat daar op eens de houders van 6% cumulatief preferente winstdelende aandelen Van den Bergh's en Jurgens Fabrieken met een omwisselingsaanbod komt verrassen, waarbij de meeste St. Nicolazen nog maar „kleine jongens" zijn. Van den Bergh's en Jurgens' Fabrieken zijn sinds lang een onderdeel van de Unilever, maar een zelfstandige vennootschap ge bleven met een eigen werkterrein en met eigen aandelen. De gewone aandelen B zijn alle in het bezit van de Unilever, de gewone aandelen A, de 5t£% preferente aandelen en de 6% cum. pref. winstdelen de aandelen A en B. bevinden zich in handen van het beleggend publiek en hebben officiële notering. Het gaat nu om deze 6% preferente aandelen A en B, die kunnen worden verwisseld tegen f 1500 6% cum.pref. aandelen Unilever wat de A's betreft en tegen f 2000 van genoemde aandelen, wat de B's betreft. Daar de beurskoers van de A's en de B's nagenoeg gelijk is, ca. 158 pet. en de 6 pet. cum preferente aandelen Unilever ca 147% noteren, be tekent deze omwisseling dat de houders van de preferente aandelen A Van den Bergh Jurgens op eenmaal ca. f 625, de houders van de B's rond f 1350 rijker worden. Het zijn vermoedelijk overwe gingen van interne aard, die de Unilever tot deze transactie hebben bewogen en die met name voor de houders van de preferente aandelen B gunstig is. die immers ca. tweemaal zoveel kapitaals- aanwas maken als de houders van de preferente aandelen A. Dit houdt ver band met het feit dat de A's recht heb ben op 1/10% extra dividend voor elk procent dat op de gewone aandelen meer dan 10% wordt uitgekeerd en de B's op 1/5%. Dit superdividend is ech ter sinds 1921 niet meer uitgekeerd en de beurs hield er bij de waardering van de aandelen dan ook geen of nauwelijks rekening mee. De Unilever handhaaft deze onderscheidene rechten integraal, zodat de houders van de pref. aandelen A ma de verwisseling hunner aandelen in feite 9% en die van de B's 12% divi dend ontvangen. De tweede verrassing was deze week de publicatie van de cijfers over het derde kwartaal door Philips, waarvan de laatste weken ter beurze vrij hoge verwachtingen werden gekoesterd. Het blykt nu dat weliswaar het tempo van de expansie ietwat is verlangzaamd, maar dat niettemin toch weer op een belangrijke stijging van de omzet kan worden gewezen. In het derde kwartaal van 1955 waren ook de financiële uit komsten weer beter dan die van het zelfde tijdvak in 1954 en over de eerste negen maanden is de winst na aftrek van belastingen van f 78 millioen tot f 93 millioen toegenomen. Het vierde kwartaal is doorgaans het beste en het ziet er naar uit dat het eindcijfer voor 1955 tenminste f 140 millioen zal bedra gen tegen f 119 millioen in 1954 en vol doende zal zijn om over het vergrote kapitaal het dividend van 1954 (14% voor de gewone en 7.6% voor de prefe rente aandelen) te handhaven, zonder dat. van de conservatieve winstdeling wordt afgeweken. Het verdient de aan dacht dat terwijl by verschillende on dernemingen sprake is van een kleinere winstmarge, de winst by Philips in ver houding tot de omzet w - 'v?vcn (6.1%), wat wil zeggen. - tgende kosten van productie er asten door de verkoopprijzen konden worden opgevangen. Ook dé toenemende uitga ven ten behoeve van de research (tech- Bfcsche experimenten, marktonderzoek, De regering moge dan pogen de in dustriële expansie in ons land wat af te remmen, zoals we reeds eerder heb ben opgemerkt, zal de bedrijfsontwik keling van onze grote internationale concerns niet mogen worden tegenge gaan. Mr H. Albarda heeft deze rege- ringspolitiek zelfs bepaald onjuist ge noemd, omdat juist door opvoering van de industriële productie de moge lijkheid wordt geschapen om het wel vaartspeil van de bevolking tenminste op het huidige peil te handhaven. Ook minister Zijlstra heeft in zijn indus trialisatie-nota een verdere styging van de investeringsactiviteit wenselijk geacht en hy ziet geen reden hierin vooreerst verandering te brengen. Het is wel zeker dat de vier grote in ternationale concerns in ons land een aanzienlijke bijdrage leveren in het to taal van de Nederlandse industriële ac tiviteit en er behoeft dan ook naar ons oordeel geen vrees te bestaan dat zij door de regering in hun progressie zul len worden belemmerd. Voor de beurs is het daarbij van belang dat met name de grote concerns de laatste tyd m ster kere mate dan voorheen met de belan gen van hun aandeelhouders rekening houden, zowel door volledige en vroeg tijdige verslaggeving als door de uitke ring van hogere dividenden, claims en bonussen, waardoor zij geleidelijk van de kapitaalaanwas bij de concerns pro fiteren.. Ook bij de Koninklijke schijnt weer iets gaande te zijn, waardoor aan deelhouders in de structuur van het concern een duidelijker beeld krijgen en wellicht in nog ruimere mate in de be drijfswinsten zullen delen. De ervarin gen van yde laatste jaren zijn hier trou wens zeer gunstig. Wanneer men dit alles overweegt en nu weer van de jongste geste van het Unileverconcern kennis neemt, kan de conclusie worden getrokken dat het „met grote heren ook wel eens goed kersen eten is". „De verzonken schat" Spanning onder water Lido De prachtige kleurenfilm ,De v.erzonken schat" speelt zioh in hoofd zaak onder water af. Het toeval heeft 2 mannen op het spoor gebracht van een oud wTak, dat hoogstwaarschijnlijk schatten aan goud en andere kostbaar heden bevat. Het toeval ook, schenkt hun ook een jacht, om er heen te varen. En dan begint de avontuurlijke en span nende speurtocht naar het gezonken schip. Dan wordt men geconfronteerd met een wonderlijke wereld onder water, waarin de duikers met hun zuurstofap paraten rondzwemmen, tot ze gevonden hebben, wat hier liggen móést. Het ge vaar omgeeft hen. niet alleen onder, maar ook boven water, in de vorm van een haaienvisser met zijn trawanten. Zij liggen voortdurend op de loer, in de hoop om het doel van de duikers te ont dekken. Het worden vreemde en boeiende avonturen, voordat het schip zijn won derlijke geheimen prijs geeft. Wanneer de gouddorst iemand te pakken heeft, weet hij niet van ophouden. Zo ook hier: ondanks waarschuwingen gaan de twee mannen door met hun gevaarlijk werk.. Hoe alles afloopt? Men ga deze film, waarin ook Jane Russell dapper mee- duikt, zien. Spanning in oveTvloed, schoonheid ook. Allemaal om het goud en een gouden Madonnabeeld, tot men leert, dat zelfs het goud niet alles is! „Gejaagd door de wind" VAN DEZE WEEK: lllllllllllllllllllllilll! llllllllllllllllllllllll De toekomst is open voor een ivijsiging (Van onze parlementaire redacteur) In het Kamerdebat over de economische politiek hebben gisteren de socia listen Nederhorst en Roemers verduidelijkt, dat zij, ofschoon voorstanders van een langzame stijging van Ionen en pryzen, hun bezwaar niet zozeer richten tegen het streven van minister Zijlstra om na de loonronde van October 1954 Ionen en pryzen onveranderd te houden, maar dat aan die evenwichtspolitiek geen vooruitzicht is verbonden van welvaartsruiming voor de arbeiders, indien de omstandigheden die mogelijkheid openen. Daarop antwoordde minister Zijlstra dat zo'n evenwichtspolitiek natuurlijk niet voor bijvoorbeeld vijf jaren is vast te stellen, maar dat zij wel enige tijdruimte nodig heeft om te kunnen werken ter voorkoming van prijsstijging. De toekomst is echter open. Of er ruimte is voor loonsverhoging, is thans in onderzoek bij de Sociaal-Eco nomische Raad. Daarover kan thans dus niets worden gezegd. In elk geval ver heugde minister Zijlstra zich over de toenadering van de standpunten. Met de heer Nederhorst was minister Zijlstra het eens dat Nederland niet zelfstandig het prijspeil bepaalt, maar dat wij het ondergaan onder invloed van de ons omringende wereld. Als wij ons daarbij moeten aanpassen, dient dat echter met. mate te gebeuren en eigen lijk is er dus slechts verschil van me ning over het tempo van de aanpassing. Er is in ons land nog geen sprake van te grote bestedingen. Daarom is er geen reden de investeringen, die van belang zijn voor de toekomstige werk gelegenheid, sterk af te remmen. Hoe zou dat trouwens moeten gebeuren? Welke investeringen zouden verboden moeten worden en wie zou dat moeten uitmaken? Aan de feestdis In verband met het pleidooi van de heer Roemers om lonen en prijzen I langzaam te laten stijgen met beheer- ste hand. had de heer Hazenbosch (AR Donderdag opgemerkt, dat. men in een tijd van topbedryvigheid geneigd is aan de feestdis te gaan zitten, maar dat de stijging van de prijzen ten nadele zou zijn van de ..vergeten groepen". Bij de replieken merkte de heer Roemers (PvdA) gisteren op, dat de heer Hazenbosch waarschijnlijk tegen over die degelijke Anti-Revolutionnaire de socialisten maar lichtzinnig vond. De heer Roemers had echter de indruk gekregen dat de heer Hazenbosch met Casino Vivien Leigh en Clark Ga ble als de hoofdfiguren uit Margaret Mitchell's boek blijven nog steeds veler belangstelling trekken, zódat, de film andermaal cp het programma gehand haafd is. En het zou ons héél érg ver wonderen. wanneer dit al de laatste week zou zijn! Blake helpt een handje Rake klappen Trianon Deze film is echt een „lekker hapje" voor liefhebbers van bok sen. schieten, knevelen, achtervolgingen, roofovervallen of een gevecht tussen een paar opgewonden vrouwmensen. Eddy Constantme speelt de hoofdrol van Larry Blake. gezagvoerder van een Su per-Constellation en een buitengewoon hulpvaardig man, die echter daardoor juist in allerlei moeilijkheden verzeild raakt. Zo ook hier: men kan genieten van een revolverduel in een welgevulde garage, van een knokpartij in een kolen kelder, van gevaarlijk nalopertje-spelen in een filmstudio en nog enkele span nende kleinigheden. Het verhaal komt hierop neer. dat Larry tijdens een paar dagen verlof in Parijs, een filmsterretje ontmoet, dat plotseling in de publici teit komt te staan door de moord op Norbert Castan, met wie zy in tal van films samen is opgetreden. Marion Miller, zo heet het meisje, wordt ervan verdacht méér van die moord te weten en Larry ziet kans zich te laten verden ken van medeplichtigheid. Natuurlijk laat hij dat niet op zich zitten en op eigen gelegenheid ontmaskert hij een gangsterbende, geleid door de eigenaar van een beroemd modehuis en diens vriendje. Deze heren en hun handlan gers, met het oog op de overval op een heel dure feestavond gehuld in mon nikspijen, zouden er bijna in geslaagd zijn alle gasten van hun juwelen te be roven als onze Larry de situatie niet gered had. Tenslotte slaagt Larry erin het gevecht in de garage zo te leiden, dat de rovers die ook de moord op de filmacteur op hun geweten hebben elkaar neerschieten. Dit zijn enkele hoofdzaken van deze film, die in haar soort wel weet te boeien. „De heerser van Ceylon" Fascinerende omgeving Luxor ,X)e heerser van Ceylon" is de ietwat overdreven Nederlandse titel van de technicolor rolprent, die deze week in Luxor draait. Overdreven is voorts de luxueuze inrichting van de villa „Elephant Walk" (de Amerikaanse titel), waarin het grootste gedeelte van het verhaal zich afspeelt. Zeer zeker niet overdreven zijn echter de uitste kend geslaacde opnamen van het won dermooie Ceylonse landschap. Het zal zowel de bekwame regisseur William Dietrle als de stenen Elizabeth Taylor, Peter Finch en Dana Andrews een ge noegen zijn geweest in zulk een fasci- nerende omgeving te hebben mogen fil- men! Bovendien is het resultaat van hun arbeid in velerlei opzichten ge slaagd. In beeld is gebracht de geschie denis van John Wiley, die zijn jonge vrouw vanuit Engeland meeneemt naar een grote theeplantage op Ceylon om haar vervolgens in het mysterieuze huis enigszins aan h/ar lot over te laten. Het meisje voelt zich in de kring van drinkende planters niet thuis en tracht steeds de geest van John's vader uit het gebouw te verjagen. Zij begint aan de liefde van haar man te twijfelen en dreigt haar hart aan een ander te ver liezen. Een epidemie en een vernieti gende aanval van talryke olifanten zijn nodig om het tweetal weer in elkanders armen te doen vallen Eén van de hoog tepunten in deze film is het folkloristi sche dansfestijn, d<at van begin tot eind boeit. Een aardig product van de Holly- woodse droomfahrieken kan men „Ele phant Walk" beslist wel noemen. De kleuren zyn over het algemeen buiten gewoon fraai. De schaduw van Zorro Blanken en Indianen Rex Nog steeds vormt de contro verse tussen de Amerikaan in de pio nierstijd en de Indiaan een dankbaar object voor de ontspanningsfilm. De film „De schaduw van Zorro" ver telt in die sfeer het verhaal van een caféhouder, die het deel van een nabij zijnd Indianenreservaat in bezit wil krijgen omdat hij daar een goudader ontdekt heeft. Hij kiest een listig mid del: moeilijkheden tussen de blanken en Indianen zullen, zo hoopt hij, tot een strafexpeditie tegen de laatsten leiden en de weg voor hem en zijn gouddorst vrijmaken. Dat loopt echter iets anders, want niet iedereen is zo slecht als deze gouddorstige caféhouder. Er komt een onderzoek, maar er komen ook allerlei conflicten. Tenslotte komt de waarheid aan het licht, het recht zegeviert "en de liefhebber is weer een genoeglijke ontspanning in een rijkgevarieerde avon turenfilm rijker. Tweede S 14 naar Amerika ZIJ STAAT KANT EN KLAAR Volgende week zal een tweede S14, Fokkers trainingsmaohine voor straal jagerpiloten, naar de V.S. worden verscheept, echter zonder Nederlandse invlieger. De eerste S14 stortte naar bekend op 20 October j.l. bij een demon stratie in .Amerika naar beneden. Daarbij kwam Gerben Sonderman, die de demonstratie gaf. om het leven. De Amerikaanse raad voor de Burger lijke Luchtvaart, die dit ongeval in middels heeft onderzocht, is tot de conclusie gekomen, dat het vliegtuig niet heeft gefaald. In deze eerste oefen-straaljager had Sonderman voor zijn dood echter reeds enkele Amerikaanse invliegers van de Fairschild-fabrieken die Fokkers econo mische belangen in Amerika behartigen, ingewijd, zodat de demonstraties met de tweede machine door deze Amerikaanse vliegers zullen worden uitgevoerd. Naar bekend worden de demonstraties gege ven voor deskundigen van de Ameri kaanse Marine en Luchtmacht in de hoop, dat de V.S. ertoe zullen besluiten één of meer dezer Nederlandse machi nes te bestellen. Bij de Fokkerfabrieken staat de twee de S 14 thans kant en klaar. Het toestel moet naar Baltimore in de V.S. worden vervoerd en zal daartoe de volgende week per binnenvaartschip hetzij ~naar de Rotterdamse, dan wel de Amster damse haven worden gebracht. Dat zal afhangen van het zeeschip, waarmede de reis over de Oceaan zal 'worden ge maakt. VERLAGING GEWICHTSGRENS BACONVARKENS Het bedrijfschap voor Vee en Vlees heeft met het oog op de beperkte leve- ringsmogelijkheden van bacon rond de jaarwisseling besloten de gewichtsgren- zen voor baconvarkens te vernauwen. Met ingang van 5 December kunnen slechts varkens van 63 tot en met 70 kg koud geslacht gewicht voor de baeon- bereiding worden bestemd. De geldende prijstoeslagen bij het slachten van niet voor de baconberei- ding bestemde varkens blijven onge wijzigd. zijn pleidooi voor vrijere loonvorming nog veel meer mensen aan de feestdis had genodigd, niet alleen de „vergeten groepen" maar ook groepen arbeiders. Hij stelde er prijs op vast te stellen dat de socialisten met hun geleide loon politiek daardoor niet de minste verde digers zijn geweest van de vergeten groepen. De heer Hazenbosch (AR) verdacht de socialisten niet van een overmaat van lichtzinnigheid, maar het is niet vreemd dat bij het voortduren van het feest van de töpbedrijvigheidde licht zinnigheid stijgt. Met algemene loons verhogingen zal het echter niet geluk ken alle mensen aan de feestdis te krij gen, omdat dan de prijzen weer stijgen én de vergeten groepen geen plaats krijgen aan de feestdis. Bij de bespreking van het aardgasbe leid had de heer Scheps (PvdA) minis ter Zijlstra verweten dat hij tegenover de gemeenten meer als koopman dan als Minister was opgetreden. Daarom had hij liever gewenst dat alle gemeen ten in één groot nationaal gasbedrijf zouden zijn verenigd, desnoods onder wettelijke dwang. „Als we die weg waren opgegaan", aldus minister Zijlstra, „dan zouden de besprekingen daarover nog aan de gang zijn en zou het aardgas nog niet wor den gebruikt. Nu zijn de gemeenten vol komen vrijgelaten of zij al of niet met het aardgas willen meedoen en die methode is meer in overeenstemming met de zelfstandigheid van de gemeen ten dan wettelijke dwang. Het is heus niet zo. dat ik in 1952 tegenover de ge meente in een machtspositie verkeerde. J want er werd gezegd dat ik met 400.000 kubieke meter gas in mijn maag zat. De heer Wagenaar iCPN): het was een luchtbalion. Minister Zijlstra: „En toch is hij op de grond gebleven." De tevredenheid in de Friese gemeen ten over het aardgas heeft minister Zijlstra bijna verlegen gemaakt. Hij heeft gedacht, dat hij blijkbaar een wel heel gemakkelijke koopman is geweest. Dinsdag wordt de benandeling van de begroting van Economische Zaken voortgezet met een debat over de ont wikkeling van de kernenergie in ons land. Een groep nieuwe woningen bij een Tunesische stad. gebouwd vol gens moderne begrippen en toch naar het eeuwenoude schema van gesloten eenheden. Traditie en nieuwe tijd gaan hier hand in hand. ttöq even broo^ Ufa alU.moo£ <ox Ifiikrt Vcfrux. t2Ö.OOO voor StuJ-iióruj 1^0 - .Vrnaj zo! Ca de Laidse potilüz maakte 327 process«n vexbeuolop een. daq r- 3a WassenaarWekt 4e. BB eencydte.(eden oi-tie,,. rruzt suouzs &josVu«£ (ïnamm Staan ee nkfc vmx zo ^unataivooc Sl. Nicolaai 8T. NICOLAASFEE8T ""4 Sint is zwaar talasfc oietSt nüctooï ieost&n idfctaxatg. i^cku^m..

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9