De Communisten in West-Duitsland hebben goed-getraind kader Lezers schrijven Raad van Voorschoten accoord met crediet herstel watertoren Eigen"' gebouw voor K. en O.? Velen worden met opzet nog op de aelitergrond gehouden ZATERDAG 3 DECEMBER Het enige belangrijke agendapunt, dat de Gemeenteraad van Voorschoten gisteravond te behandelen kreeg in een spoedvergadering, was een aanvullend crediet voor de restauratie van de w tertoren. Nu om de toren steigers geplaatst zijn, omdat in Augustus besloten was het betonwerk te verbeteren, dat de reservoirs steunt en dat in zeer slechte staat verkeerde, kon men constateren, dat het metselwerk aan de hoger ge legen bouwdelen en de raamkozijnen, enz. in zeer slechte staat bleken te verkeren. Eigenlijk behoort dit herstel tot de normale onderhoudswerkzaamhe>- den, maar omdat nu gebruik gemaakt kan worden'van de steigers, kan uitstel van dit werk verhoging van de kosten betekenen. Bovendien is het gewenst de bliksembeveiliging te verbeteren, het gewapend betonreservoir te herstellen en de oude betonconstructie te zandstralen. zal zijn de kosten terug te vorderen. De heer Van Eist (VVD) wenste maatregelen tegen het afsteken van het gevaarlijke vuurwerk op Oudejaars avond. waarop de voorzitter de Minis- De burgemeester stelde voor namens de gehele Raad een dankbrief te richten aan de heer Korthals, waarmee allen instemden. De heer Pels (PvdA) sloot zich na mens zijn fractie bij deze woorden van harte aan Hij bewaarde aan de discus sies de meest aangename herinneringen. De heer Korthals heeft, aldus de heer Pels op bekwame wijze de democratie en de vrijheid verdedigd. De heren Fortanier en van Oosten slo ten zich namens hun fracties aan bij deze dankwoorden De heer van Oosten merkte daarbij op, dat de heer Kort hals stimulerend gewerkt heeftf op de raadsleden en oog had voor „het spel moment in de politiek", teriële beschikking over dit onderwerp in herinnering bracht. AFSCHEID KORTHALS Hoewel de heer Korthals door ambts bezigheden verhinderd was wenste de burgemeester in deze vergadering offi cieel afscheid van dit scheidende raads lid te nemen. Spr. herinnerde er aan, dat de heer Korthals sinds 1949 lid van de Raad is geweest en betreurde het, dat hij door drukke bezigheden verhin derd was nog langer deel uit te maken van dit bestuurscollege. Hij was een ge ziene figuur, die de belangen van de ge meente op de meest juiste wijze heeft gediend. Spr. bracht hem hartelijk dank voor al het gene hij gedaan heeft en wenste hem toe, dat hij nog vele ja ren het landsbelang zal mogen dienen. Waardering voor scheidend raadslid Korthals De kosten van dit alles zijn begroot op f.6500. De heer Pels (P. v. d. A.) kon zich met de conclusie van het voorstel ver enigen, maar was het met de argu mentatie en de achtergronden niet eens. De heer Van der Hulst (K.VP.) bracht, zoals de heer Pels opmerkte, een herhaling van de vergadering van de Commissie van Openbare Werken, door te vragen of dit onderhoudswerk niet voorzien had kunnen worden. De heer Van Oosten (Prot. Chr.) ver klaarde zich namens zijn fractie accoord en ook de heer Van Vliet (VVD) had geen bezwaar. Deze laatste maakte ech ter van de gelegenheid gebruik op te merken, dat volgens mededelingen van een meteoroloog ter plaatse, in deze gemeente opmerkelijk veel blikseminslag voorkomt. Spr. verzocht daarom de aandacht van B. en W. voor bliksem beveiliging in het algemeen. De raad verenigde zich overigens zon der hoofdelijke stemming met het voorstel en verleende het crediet. Voor dit punt aan de orde kwam wa ren de geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid, de heer A. de Groot (VVD) gecontroleerd en in orde bevon den. Bij de rondvraag, die langer duurde dan de behandeling van de andere agendapunten, bracht de heer Van der Hulst (KVP) nog eens in herinnering, dat indertijd onder druk van hogere autoriteiten een plan tot stichting van een rioolwaterzuiverings-installatie was aangenomen. Spr. vroeg zich af of het mogelijk zou zijn, nu die installatie door toedoen van dezelfde autoriteiten geen doorgang zal vinden, de gemaakte kosten op die autoriteiten te verhalen. De burgemeester merkte echter op, dat de gemeenteraad een besluit heeft genomen en dat het daarom onmogelijk Fransen verloren honderd man in Marokko De Franse troepen hebben bij ge vechten in het Marokkaanse Rifgeberg te in de maanden October en November 101 doden en 175 gewonden verloren. In het gebergte is een keten van perma nente militaire posten ingericht, omdat de autoriteiten vrezen, dat het nog wel maanden duren zal voor de opstand der stammen bedwongen zal zijn. De Fransen gebruiken meer dan 15.000 man voor het openhouden van de hoofdwegen^ De rebellen, die onder lei ding staan van een voormalige Franse onder-officier, een zekere El Khaboesji, die in Indo-China bij de Communisti sche opstandelingen gevangen is ge weest, hebben vele heuvels nabij de grens van Spaans Marokko in handen. Dagelijks doen zich langs het gehele, zeventig kilometer lange front tussen Sahar Soek en Saka gevechten voor. De grote wegen naar Tanoeate en Taza worden elke ochtend door een zwaar gewapende kolonne van het leger gezui verd en 's avonds, als het donker wordt, voor alle verkeer gesloten. St. Nicolaas trekt door Leiden Gisteravond waren in het Antonius Clubhuis vrijwel alle personeelsleden der Leidsche Onderwijsinstellingen met hun huisgenoten aanwezg voor het bijwo nen van het St. Nicolaasfeest, dat door de personeelsvereniging „De Ploeg" was georganiseerd. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter der P.V., de heer A. C. van Houten. Hierna volgde het eerste optreden van het „Blue Moon Combo", een band die er al direct in slaagde voor een goede stemming te zorgen. Enkele personeelsleden voerden een komische schets op en na het nuttigen van de tra ditionele chocolademelk met „grote brok" was iedereen in afwachting van St. Nicolaas met zijn knecht, die zorg den voor een ware surprise-regen. Ie dereen werd met een geschenk verrast. Met verschillende koppels werd het bekende radio-spel „mastklimmen" ge speeld en het eerste deel van de avond besloten met de opvoering van een twee de komische schets. Hierna werd er ge danst met medewerking van het „Blue Moon Combo, afgewisseld met diverse attracties. Het gehele programma stond onder leiding van de heren J. Erkelens en G. Lenting. De jeugdcommissie van L.F.C. hield gisteren voor adspirantleden en pupillen haar traditionele St. Nicolaasavond. Na een woord van welkom van de secretaris van deze Commissie, de heer Brouwer, wekte de voorzitter van L.F.C., de heer F. van Wavere'n de jeugd op om ook in de toekomst de naam en clubvlag van L.F.C. hoog te houden. Onder leiding van de conferencier, Paul Pabo. werd hierna een vrolijk en afwisselend programma afgewerkt BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Geertruida Catharina Hildegonda. dr van W. F. A. Vermond en H. H. Baars; Deborah Mia, dr van P. C. Kors en L. F. S. Saulus; Willv. dr van W. Fakkel en G. J. Bek: Maria Catharina, dr van A. v. d. Meljden en A. M. v. Ark; Ireneus Tltus Maria, zn van C. M. Pijnaker en M. Bakker; Johannes Martinus Cornells, zn van J. M. C. v. d. Broek en J. v. Rijn; Johanna Maria Hedwlg, dr van A. Cornelisse en M. A. de Groot; Dirk, zn van J. Jasperse en S. H. Boon; Irene, dr van J. H. v. d. Hart en J. Kraak; Robin Wouter, zn van W. Jordens en M. Barendse; Arendje, dr van G. C. Zwaan en J v. Duijn; Engelbertus Petrus Frederlk, zn van L. Houwellng en C. A. M. Walraven; TJoan Sioe Rutger, zn van T. T. Tan en S. J. Schoots. OVERLEDEN: J. v. d. Molen, hulsvr. van Audler, 41 Jr. HOE KOMT MIJN CLUB UIT? L.F.C. J. Seller. B. Pynakker, J. Neuteboom jr„ B. Se ateur, G. v. Eygen, J. Neuteboom sr, W. Nachtegeller. O. Spierenburg, H. Heymans, W. v. Kam pen, G. v. d. Heyden. NOORDW/IK BURGERLIJKE STAND Geboren: Jurko, zn van H. Planjer en A .M. van Oosten; Adrianus, zn van C. Oostveen en C. H. Schelvis; Aloyslus A. M., zn van H. A. Vis en A. van Haasteren; Jan Simon, zn van S. Klnkenberg en J. Llnd- hout; Lammert, zn van W. Hovlus en G. W. Doesberg; Rose-Marie, dr van J. J. de MooiJ en E. S. van Rhijn; Adrlana, dr van H Meljers en A. de Haan; Adriana H. M„ dr van B. Th. Alders en E. C. Heemskerk. Ondertrouwd: B. Mak, 25 Jr en M. J. Hoogendam. 22 Jr. Getrouwd: J. P. G. van Dam, 25 Jr en A. van der Luijt, 21 jr; G. C. van Roon, 22 Jr en A. de Lange, 20 jr; G. H. van 't Land. 25 jr en J. B. Abelsma. 32 Jr. Overleden: G. C. Caspers; R. J. P de Groot; J. Passchier; H. G. de Haas Benoemd De wachtmeester le klas se der Rijkspolitie, H. m. Zonderop. die zich in ons dorp vooral bekendheid heeft verworven door zijn werk bij het verkeersonderwijs en de vorming van het korps jeugd-verkeersbrigadiertjes gaat Noordwijkerhout verlaten, daar hij met ingang van 1 Januari 1956 is be noemd tot hoofdagent bij de gemeente politie te Heemstede. FILMAVOND CHR. LANDARBEIDERS De afd. Noordwijk van de Ned. Chr. Landarbeidersbond gaf in „Seinpost" een filmavond, waarvoor goede belang stelling bestond. Deze avond werd geopend door de voorzitter, de heer C. Benschop, die op- LEGER DES HEILS Kerstfeestviering Ouden van Dagen Nu reeds vele jaren organiseert het Leger des Heils rond de Kerstdagen een Kerst-feestviering met daarvoor in aan merking komende Ouden van Dagen, terwijl in dit feest ook de zieken, de kin deren en invaliden worden betrokken. Teneinde deze viering ook dit jaar weer mogelijk te maken wordt volgende week een huis-aan-huis-collecte gehou den. Geveilde Percelen w. Ten overstaan van Notaris N. Holtkamp te Leiden. Huis Ós- en Paardelaan 23 in bod: f. 3.500. koped: G. Buis te Leiden, q.q. voor: f. 3.500. Huis Os- en Paardelaan 25 in bod: f. 3.500, koper: J. C. Yulen- broek te Leiden q.q. voor: f. 3.500. Huis Os- en Paardenlaan 27 in bod: f. 3.000 koper: J. C. Yulenbroek te Leiden q.q. voor: f. 3.000. Huis Lammermarkt 47 in bod: f. 2.500. koper: J. W. Goddijn te Leiden q.q. voor: f. 2.560. Huis Oude Singel 18 in bod: f. 7.300. koper: F. Brands te Leiden c.s. voor: f. 7.300. wekte om de vergaderingen van de Bond trouw te bezoeken. De heer Oosterbrug, filmoperateur van de N.C.L.B., vertoonde vervolgens de film: „Naar de bollen!" Zij gaf niet al leen een overzicht in beeld van alles wat er zo in een bloembollenbedrijf gebeurt, maar ook prachtige opnamen in kleuren van de expositie in het Keukenhof en het bloemencorso. Enkele andere films betroffen de we deropbouw van Rotterdam en een aar dige tekenfilm. „Blijf voor 't land" viefde tweede lustrum De schietvereniging „Blijf voor 't Land" vierde op haar schiet-avond in café-restaurant „De Beurs" het 10-jarig bestaan. Een commissie, bestaande uit de he ren N. J. Caspers en W. J. Wassing had voor deze gelegenheid een zeer attrac tief schietprogTamma samengesteld. Bij de klassewedstrijden waren de uit slagen als volgt: le klasse: 1. J. Vink; 2. A. van Egmond. 2e klasse 1. A. J. van der Zalm; 2. W. J. Wassing. 3e klas se: i. n. W. Caspers: 2. P. C. de Groot. De heer A. J. van der Zalm legde be slag op de beker. Aantrekkelijk was ook het schieten op de geluksschijven, waarvoor een groot aantal leuke prijzen was uitgeloofd. Ter gelegenheid van deze lustrumvie ring richtte de heer N. J. Caspers zich met enkele hartelijke woorden tot de voorzitter, de heer J. P. Goudriaan, waarbij hij herinnerde aan het vele be langrijke werk, dat deze voor de vereni ging heeft gedaan. Als blijk van waar dering werd de voorzitter een taart overhandigd. „DOCHTERS VAN DE BAAS" SPEKTEN UNIFORMFONDS „EXCELSIOR" De Verenigde Noordwijkse Spelers hebben drie voorstellingen gegeven van het toneelstuk „De dochters van de baas". Zij deden dit belangeloos en de opbrengst van deze avonden kwam ten goede aan het uniformfonds van „Ex celsior". Dank zij ook de medewerking van de heer Alders, die zijn zaal be schikbaar stelde en de heer Verwey, die kosteloos het grimewerk verrichtte, kan aan het fonds het mooie bedrag van f. 600 worden afgedragen. KLAVERJASVERENIGING „ONS GENOEGEN" Na de zevende in café-restaurant „De Beurs" gehouden competitieavond luidt de eindstand: 1. Fr. Smit- 2. Van der Ploeg; 3. mevr. Wassing; 4'. Wassing; 5. Wijnands; 6. Zwetsloot; 7. mevr. Van der Ploeg; 8. De Ruijter; 9. Van der Putten; 10. Diels. Enkele deelnemers konden nog niet geclassificeerd worden, omdat zij nog inhaalwedstrijden moeten spelen. LEIDERDORP Medische dienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenome door door dokter E. J.Hoefman, Hoofdstraat 40, telefoon 30.070. OEGSTGEEST Medische dienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter A. j. M. v. Glabbeek en dokter A. B. J. v. d. VlietDe Vries. GOED GESPAARD. Aan het postkantoor alhier werd ge durende de maand November ingelegd f. 95:834,45 en terugbetaald f. 67.073,35. VOORSCHOTEN Mooi resultaat De verkoop van werkstukken vervaardigd door patiënten van het sanatorium „Sonnevanck" heeft het mooie resultaat van f 380opge bracht. Het plaatselijke comité sprak zijn dank uit voor de medewerking van de plaatselijke winkeliers. Het voorne men bestaat over enige tijd een bazar te organiseren. JUBILEUM GEITENFOK VERENIGING De Voorschotense geitenfokvereniging heeft met een feestavon din „De grote Vink" het 20-jarig bestaan herdacht. Het theaterbureau Lou Marii verzorgde deze avond, waaraan diverse kleinkuns tenaars meewerkten. Na de pauze werd de voorzitter, de he/r H. v. d. Burg, gehuldigd omdat hij 12Ms jaar voorzitter was. Hij kreeg een fraai cadeau en ook zijn vrouw werd niet vergeten. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven en de gemeentesecretaris, de heer J. de Bres, toonden door hun aanwezigheid hun belangstelling. Lustrum C.H. Jongeren Het muziekensemble en de toneelgroep van de Chr. Historische Jongeren vier den gisteravond voor de goed-gevulde zaal van het Gebouw voor Chr. Belan gen het eerste lustrumfeest. Een aardige attentie was, dat elke be zoeker een corsage opgespeld kreeg, het geen ongetwijfeld het feestelijke aanzien verhoogde, terwijl Sinterklaas en Zwarte Piet onaangekondigd het hunne tot deze feestviering kwamen bijdragen. TAFELTENNIS „DOLFIJN" Dolfijn 1 leed de eerste nederlaag van dit seizoen. Het verloor van GH.B. 2 met 73. Godé was ziek en werd vervangen door J. Hazenoot, die wel goed speelde, maar niet tot winst kon komen. Het tweede team deed het beter en won van de concurrent Sparkler 3 met 82. Het derde team van Dolfijn bond Wester kwartier 2 met 100 aan zijn zegekar. Tenslotte het vierde: dit team speelde tweemaal, nJ. tegen LPSV 2 en Wester kwartier 3, welke teams resp. met 100 en 9—1 verslagen werden. Niet alleen in Leiden wordt een I jaardag van de Belgische onafhan- lichtfeest gehouden. Brussel heeft I Lelijkheid de aanleiding tot dit zich eveneens in een lichtgewaad I festijn, gestoken. Hier ivas de 125ste ver-1 De voorzitter van het muziek-ensena ble, de heer Griffioen Jr., leidde de avond in met een kort overzicht van de wederwaardigheden van het ensemble in de afgelopen 5 jaren. Ondanks vrij veel mutaties is de sterkte op peil gebleven en gaan de jongelui vol goede moed ver der. Het eerste deel van de avond werd verzorgd door de toneelgroep met het blijspel in twee bedrijven ..De Trekpleis ter". Óver de manier waarop het stuk werd gebracht zijn meer goede woorden te zeggen dan over de strekking of de moraal en een aantal gepeperde uit drukkingen. Tussen de bedrijven vermaakten de goochelaars Piet en Peter uit Den Haag de aanwezigen met hun trusjes. Na de pauze was het muziekensemble o.l.v. de heer H. Wiersma van Den Haag gastheer. Een vergelijking tussen de prestaties van het ensemble nu en uit de beginjaren geeft een aanmerkelijke vooruitgang te zien. Medische dienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter H. Olthuis, Leidseweg 179, tel. 2527. Wijkverpleegster: Gezondheids centrum, tel. 2177. WASSENAAR Medische dienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen coor de artsen Jan se en Jaarsma. (Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd) w In het nummer van 29 November van dit blad werd een verslag opgenomen over de ledenvergadering van de Open bare Leeszaal en Bibliotheek „Reu- vens". Blijkens dit overzicht heeft de voor zitter op een vraag van een der leden medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt in het nieuwe gebouw van „Reuvens" ook de administratie en het cursuswerk van de Volksuniversi teit K. en O. onder te brengen. Deze publicatie, waarvan het bestuur van K. en O. onkundig was, noopt ons tot het afleggen van de volgende ver klaring: Het kan aan iedereen, wie het wel en wee van K. en O. ter harte gaat. te- kend zijn, dat deze instelling jaren lang de wens koestert, haar cursus- en clubwerk te concentreren in een cultu reel centrum, waarin ook haar admi nistratie onderdak zou kunnen krijgen. Deze wens werd geboren uit het tekort aan voor dit werk geschikte zaal ruimte (een bezwaar, waarmede élke culturele vereniging hier ter ,tede te kampen heeft!); deze wens wordt voortdurend gevoed door de groei /an dit ontwikkelingswerk, dat momenteel in die groei zelfs belemmerd wordt, juist door het tekort aan geëigende zaal ruimte. In de loop der jaren heeft ons be stuur reeds vele pogingen aangewend om tot een oplossing van dit probleem te geraken; telkens weer deden zich mogelijkheden voor, die later toch niet voor verwezenlijking vatbaar bleken. Eén van de mogelijkheden, die op dit ogenblik nog bestaat, is het reserveren van ruimte voor cultureel werk in het grote, nieuwe pand, dat „Reuvens" hoopt te kunnen stichten. Dit heeft veel aantrekkelijks, al zijn er ook wezenlijke bezwaren tegen aan te voeren. Afgezien daarvan is echter de verwezenlijking van het plan afhan kelijk van de goedkeuring en mede werking van zóvele instanties, dat ons bestuur het volkomen prematuur heeft geacht, er hetzij in het maandblad van K. en O,, hetzij in de plaatselijke pers bekendheid aan te geven. Dat de inschrijvers Van K. en O, haar contactpersonen in de bedrijven en haar sectieleden van dit plan moesten ken nis nemen door een publicatie uit een andere bron dan die van het eigen be stuur. achten wij tegenover deze mede werkers en vrienden onjuist. Wij hopen, dat de moeilijkheden, wa-rin K. en O. en vele Leidee cul turele verenigingen mèt haar door de zalennood verkeren, binnen afzien bare tijd tot het verleden zullen be horen en wij geven de stellige a ei ze kering, dat wij niet met het bekend ma ken van realiserende plannen geen dag langer zullen wachten dan door de om"- standigheden wordt voorgeschreven. Moge die dag spoedig aanbreken! Het Bestuur van de Volksuniversiteit K. en O. (Van onze correspondent in West-Duitsland.) Er is niets meer aan te doen: Adenauer heeft in September met de rode bewindhebbers in Moskou afgesproken, dat diplomatieke betrekkingen tussen de West-Duitse Bondsrepubliek en de Sovjet-Unie zouden worden aangeknoopt (in ruil waarvoor de Russen ruim negenduizend Duitse gevangenen naar huis zouden sturen), en er komt dus een Russische ambassade in Bonn of in de omgeving ervan. Hoe groot die ambassade zal zijn, kan op het ogenblik nog niemand zeggen, maar het staat wel vast, dat de meeste Duitsers om begrijpelijke redenen het liefst zouden zien, dat zij maar zo klein mogelijk bleef. Men is nu eenmaal niet al te zeer gesteld op Communistische dwarskijkers, tegen wie men nog vriendelijk moet zijn op de koop toe. Tot dusver was in Bonn nog geen enkele communistische staat ver tegenwoordigd, behalve dan Joego-Slavië, maar het land van Tito neemt een uitzonderingspositie in. Russische ambassade zal wel levendige actie ontplooien Algemeen wordt verwacht, dat een Russische ambassade in West-Duitsland een buitengewoon levendige activiteit zal gaan ontwikkelen. Hetgeen dan de vraag naar voren brengt, hoe het hier op het ogenblik met de Communistische beweging gesteld is. De Communistische partij, die in de eerste West-Duitse Bondsdag van 1949 tot 1953 nog door 15 afgevaardigden vertegenwoordigd was, heeft bij de algemene verkiezingen in September 1953 te weinig stemmen ver kregen (slechts circa 600.000 of te wel 2.2 procent van de uitgebrachte geldige 27,5 millioeni om zetels in de Bondsdag te kunnen bezetten. Maar de partij be staat altijd nog. Ze heeft haar hoofd kwartier in Dusseldorf en is nog in een paar Landdagen van de deelstaten van de republiek vertegenwoordigd. Intussen houdt sedert geruime tijd het Constitutionele Gerechtshof in Stutt gart (het hoogste rechtscollege in de Bondsrepubliek) zich met de vraag be zig of de Communistische part-fl verbo den moet worden, omdat zij er openlijk naar streeft de thans bestaande staats vorm omver te werpen. Besluit het Constitutionele Gerechts hof daartoe, dan zal de Communistische partij haar activiteit natuurlijk direct ondergronds gaan voortzetten. Zij heeft tijd genoeg gehad zich daar terdege op voor te bereiden. Men zal haar werk dan nog veel minder kunnen controle ren dan thans. Geld uit het Oosten De Communistische partij telt in heel West-Duitsland (met zijn circa 50 mil- lioen inwoners) maar 90.000 leden, dat is stellig niet veel. Maar het is de Commu nisten er niet om te doen. zoals vroe ger Hitlers Nazi's, om zoveel mogelijk leden in de partij te laten registreren ten einde daarmee pralend tegenover de buitenwereld voor de dag te kunnen komen. Het kader, dat zij gevormd heb ben, moet uitstekend geschoold zijn, niet alleen op theoretisch, maar ook op technisch gebied. Het ministerie voor gemeenschappelijke Duitse vraagstuk ken in Bonn meent met zekerheid te hebben kunnen constateren, dat de Communistische partij in West-Duits land over een jaarlijks budget van 135 millioen mark beschikt. Een groot ge deelte van dat geld zal wel uit het rode Oosten komen. Het aantal mensen dat bij Communistische bedrijfsgroepen is aangesloten (dat zijn de rode cellen in diverse ondernemingen) is al groter dan het aantal partijleden. Het wordt op ca. 120.000 geschat. Zij moeten steeds klaar staan om eventuele bevelen uit de com munistische Oostzone of uit Moskou terstond uit te voeren. Men neemt aan, i dat er ongeveer 4000 Communistische centrale bureaux bestaan, die, Indien men dat noodzakelijk acht, revolution- naire opdrachten moeten doorgeven. Verontrustend Vijf Radicaal-socialistische leden van hel Franse kabinet waren het niet eens met het regeringsbesluit tot Kamerontbinding en besloten af te treden, hoewel het Kabinet zelf i Gilbert Jules en Henri Laforest. vier reeds demissionnair u'as. Op de foto van de vijf afgetredenen. verlaten van links naar rechts Mauiicelde vergadering van het kabinet. Bourgés-Manoury. jean Berthoin.' In 1954 zijn niet minder dan 15.000 Communistische functionarissen uit West Duitsland naar de Oostzone en voor een deel ook nog wel verder naar Sov jet-Rusland geweest, omdat men daar nog wat meer aan hun opleiding wilde doen! De Communisten hebben vermoedelijk opzettelijk veel goedgeschoolde en be trouwbare krachten voorlopig nog op de achtergrond gehouden. Soms gebeurt het echter, dat op bijeenkomsten, vocral als het er om gaat of ergens gestaakt zal moeten worden of niet. of als be langrijke politieke onderwerpen ter sprake worden gebracht, opeens mensen opstaan om met een bewonderenswaar dige welbespraaktheid het woord te voeren. Mensen van wie men vroeger nimmer wat gehoord of gezien had' Aan hun hele manier /an optreden kan men dan gewoonlijk duidelijk mei- ken, dat ze door Communistische leer meesters op dit werk Mn voorbereid. De communisten zulten er in Wcst- Duitsland altijd als de kippen bij zijn om gebruik te maken van ontevre denheid onder werknemers. ZU zullen nooit nalaten er zelf ook een steentje toe bij te dragen, dat stakingen wor den uitgeroepen. En zij hebben zich ook al in zogenaamde „nationale" bewe gingen weten in te dringen, waar zij schier ongemerkt proberen vat op de „bourgeoisie" te krijgen teneinde te trachten deze te bewegen, dat zij, net als zij, een afwijzende houding tegen over de politiek van vriendschap met het Westen zal aannemen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7