KOU? Kremlin-leiders niet gesteld op niet-Russische journalisten Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 3 DECEMBER O' k NDER het motto gaster maar raak, er bUjft altijd wel iets van hangen" reizen de Sovjet-Russi sche premier Boelganin en de secretaris van de Communistische partij. Kroesjt- sjef door enkele landen van Zuid-Oost- Azië. Eerst is India „bewerkt", nu is Birma aan de beurt en straks gaat het naar Afghanistan. Voor een kwade tong is niets aangenamer dan een verbitterd hart te vinden, zegt een spreekwoord. En deze zegswijze hebben de Russische he ren wel zeer ter harte genomen. De on tevredenheid onder brede lagen des volks is in een zeer uitgestrekt land als India vanzelfsprekend groot. Want het bereiken van een redelijk welvaartsni veau is nog iets moeilijker dan het ver krijgen van zelfstandigheid! Welnu, op die misnoegdheid hebben de Russische reizigers doorlopend op de meest vulgai re wijze gespeculeerd, gedachtig aan de waarheid, dat, waar de klok van de las ter luidt, spoedig een gelovige gemeen te bijeen ls HET is onbegonnen werk alle achter klap tegen het Westen, die dit un faire duo in enkele weken op zijn naam heeft weten te brengen, met de vinger aan te wijzen. Een zeldzaam bru taal staaltje gaf Boelganin in Madras ten beste, waar hy beweerde, dat het Westen poogt Azië in een nieuwe oor log te storten. Maar, zo vraagt de New York Herald Tribune terecht, vanwaar kwam sinds 1945 de oorlog en het oor logsgevaar in Azië? Het blad herinnert aan de inval in Zuid-Korea, aan Indo- China. Formosa en Afghanistan (aan bod van Tsjechische wapens!). En toen Boelganin zich, om zijn Indiase toehoor ders in het gevlij te komen, opwond over de kleine Portugese kolonie Goa op het Voor-Indische half-continent, was hij blijkbaar vergeten, dat de enige ko loniale mogendheid van betekenis in Aziëde Sovjet-Unie is, dat controle (en hoe!) oefent op Kazakstan, Toerk- menistan, Tadzjikistan, Oezbekistan, Kirgizië en (via Rood-China) Buiten- Mongolië! DE logen schreeuwt zich zelve stom, dichtte de brave Vondel, maar hij vergat twee dingen (waarvan hy trouwens niet in die mate begrip kon hebben als wy thans!), namelijk de ma teloze naïveteit van een doodarme, tot nationalistische hysterie opgehitste mas sa èn de geraffineerdheid van de lieden, die het wereldcommunisme leiden. In Birma zei Kroesjtsjef zojuist in de hoofdstad: „De Britten noemen U wil den, alhoewel de Birmese tempels twee maal zo oud zyn als de Engelse kerken". Men voelt de uiterst sluwe mengeling van waarheid en leugen, van vleierij en boerenbedrog. Wat ons in het Westen bij eerste oogopslag duidelyk is, ontgaat echter de eenvoudige winkelier of land bouwer in een staat als Birma. Die ge voelt zich blij over deze misleidende pluimstrijkerij. BEPAALD niet onaardig was, dat Kroesjtsjef, die zich in de Birmese hoofdstad Rangoon tot een twistge sprek met buitenlandse journalisten in zyn omgeving liet verleiden, door een hunner nogal pijnlijk op de tenen werd getrapt. De Rus stond weer eens af te geven op het kolonialisme, waarop een Amerikaan hem doodleuk vroeg, wat er eigenlijk in Oost-Duitsland geschiedde? „En hoe staat het eigenlijk in Letland en Estland?", wilde een andere journa list weten. „U weet niets van hetgeen in Oost-Duitsland geschiedt", gaf de grote man ten antwoord, „u begrypt de Oost- Duitsers niet, omdat u en uw collega's betaalde slaven-schrijvers van het kapi talisme zijn". Ziehier de heer Kroesjtsjef in zijn ware gedaante: als iemand hem naar de feiten vraagt, antwoorden met een paar scheldwoorden! HOE het met Oost-Duitsland staat, is intussen maar al te duidelyk ge worden uit de mededeling van de Russische militaire commandant in Oost-Berlijn, dat dit deel van de voor malige Duitse hoofdstad niet meer be schouwd wordt als bezet gebied en dat er Oost-Duitse wetten van kracht zijn. Dit betekent dus, dat de Oost-Duitse Communisten er het laatste woord heb ben, althans officieel en dat de Oost- Duitse regering er haar zetel zal vesti gen. Hiermede hebben de Sovjet-Russen de overeenkomst van 1945 geschonden, toen de vier mogendheden het eens wer den over bezetting en bestuur van Ber lijn, dat in vier §ectoren werd verdeeld: een Amerikaanse, Engelse, Franse en So vj et-Russische. HAT de bedoeling van deze stap van het Kremlin is, ligt voor de hand: Moskou tracht op deze wijze erkenning van Oost-Duitsland te forceren En is dat eenmaal bereikt, dan ligt de weg opendie de Communisten zo dolgraag willen betreden: naar het inkapselen van West-Duitsland. Geheei Duitsland moet Communistisch worden, is hun niet duidelijk uitgesproken, maar daarom niet minder doomchtige doel. Daarna is geheel Europa een beriekke; lyk gemakkelijke prooi en zou Moskou zonder oorlog hebben verkregen waar voor Hitler in Mei 1940 een Blitzkrieg overhad. Gelukkig wordt dit streven in officiële West-Duitse kringen doorzien: de minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, sprak dit eergisteren in zijn grote rede in de Bondsdag zonder omwegen uit. HET is de vraag, of de Russen een nieuwe krachtproef om Berlijn zouden aandurven. Waarschijnlijk niet. omdat zij destijds (de lu^tbrug!) van een koude kermis zyn thuisgeko men. En ook daarna heeft het^Westen zeer duidelijk laten blijken dat het er niet aan denkt de voormalige Duitse hoofdstad een prooi van de ten te laten worden, of dat nu Rue5®" dan wel Duitsers zijn. In scherpe nota s hebben de Grote Drie reeds geprotes teerd tegen deze eenzijdige en deloyale wiize van handelen. Mocht Moskou deze zaak op de spits willen kijven dan blijft het Westen maar één mogelijkheid over: de handschoen oprapen en hard terugslaan. Er mag geen énkele twijfel over bestaan, dat de vrijheid nimmer wijkt voor dreigementen. Intussen heeft het Kremlin ook hier weer eens zijn ware aard getoond: de dvibbeliiarttgheMi van „Genève" is ten einde en het Wes ten dient rekening te houden met een wolf, zonder schaapskleren. „Straf" voor lastige vragen, die pers stelde in antivoord op honende woorden Alle buitenlandse en Birmaanse journalisten zullen gedurende het bezoek van de Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjef aan Birma verre gehouden worden van de Kremlin-mannen. Deze beslissing is genomen, nadat Kroesjtsjef zich Donderdag scherp had uitgelaten tegenover de in zjjn nabijheid staande buitenlandse journalisten. Maar dezen hadden hem enkele gepeperde vragen gesteld, waarop hü g®en antwoord wist en die hy beantwoordde met de on nozele scheldwoorden, dat „Westerse journalisten nooit de waarheid over de Sovjet-Unie mogen schryven (op straffe van brodeloosheid!), omdat zty slaven van het kapitalistische stelsel zijn". Gisteren mochten alleen Russische journa listen en cameramensen deelnemen aan een rondvaart door de haven van Rangoon. Een officiële Birmaanse woordvoerder verklaarde, dat men de .voor name gasten" niet wil laten „tarten" door de journalisten. (Deze officiële woord voerder zag blikbaar niet tegen een val9e voorstelling van zaken op, want niet de journalisten hadden Kroesjtsjef getart, maar deze had de journalisten op honende wyze toegesproken, waarop *U de op perleider van het wereldcom munisme door enkele lastige vragen op zjjn nummer zetten. (Zie ook hoofd artikel eerste kolom Pag. 2 Red. L.D.) In Sovjet-Unie lekken grote gebouwen niet Gisteren reden Kroesjtsjef en Boel ganin naar de „wereldvredespagode" welke verleden jaar nabij Rangoon werd voltooid er. die werd opgetrokken ter gelegenheid van de toen gehouden zesde Boeddhistische synode. De Sovjet-Rus sische leiders spraken in een naburige vergaderzaal met leden der „pagode commissie", die hun het gebouw lieten zien. Kroesjtsjef zag op een gegeven ogen blik, dat de muren tekenen vertoonden van lekkage van het dak en hij merkte in dit verband op dat de bouwers „klaarblijkelijk geen rekening hebben gehouden met de weersomstandighe den." „In de Sovjet-Unie zouden de ar- (Ingez. Med.-Adv.) .-S. Deze aangename zalf verlicht méér, omdat ze geconcentreerd isl Hè! Wat een opluchting, wanneer U tegen bedtijd Vicks VapoRub op Uw borst, keel en rug wrijft! Het ademen gaat gemakkelijker en het benauwende slijm komt los. terwijl U de medicinale dampen inademt. Tegelijkertijd verlicht de^ verwarmende pleister werking vlug de t nauwdheid in de bo X/ICKS V VapoRub chitecten er voor gezorgd hebben dat de daken van dergelijke belangrijke gebou wen niet zouden hebben gelekt," aldus de eerste secretaris der Russisohe Com munistische partij. De Birmese autoriteiten wezen er op, dat in Birma zware moesonregens val len, doch Kroesjtsjef bleef maar door- hameren over de fout, om vervolgens te zeggen: „De Moskouse ondergrondse spoorweg is in moerassig gebied ge bouwd, doch wy hebben niet de minste last van vocht. U moet eens naar Mos kou komen, om voor U zelf te kijken. Wellicht zouden wij U nog iets kunnen leren", waaraan hy toevoegde: „Natuur - lijk spreek ik slechts over hetgeen ik zie. U hebt het werk gedaan en U moet meer van de hierbij ondervonden moei lijkheden weten dan ik." De Birmese autoriteiten dankten de Sovjet-Russische leider voor zyn „cri- tiek", toen men het pagodegebouw weer verliet Pianist Gieseking zwaar gewond Bij busongeval te Frankfort De beroemde Duitse pianist Walter Gieseking is gisteravond ernstig ge wond by een auto-ongeluk. Hij kreeg een zware verwonding aan het hoofd, doch zyn toestand is niet levensge- vaariyk. Aan zyn handen kreeg hy slechts zeer geringe blessures, het is niet aan te nemen, dat hy niet meer zal kunnen pianospelen. De 59-jarige pianist zat In een auto bus, waarmee 18 personen van het vlieg veld by Frankfort dat tengevolge van de mist „dicht zat" naar Stutt»gart zouden worden gebracht, vanwaar hun vliegtuig zou vertrekken. Tengevolge van yzel slipte de autobus en reed tegen een brugpyier langs de grote verkeers weg. Twee inzittenden kwamen om het /{ECHTZAKEN Onverantwoordelijk gehandeld GEVANGENISSTRAF VOOR HUISSCHILDER Conform de eis werd door de Haagse Politierechter een huisschilder uit Was senaar veroordeeld tot 6 maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de R.K. Reclassering. Verdachte werd ver weten. dat hij zyn. inmiddels gescheiden vrouw en zeven kinderen opzettelijk het nodige levensonderhoud had onthouden. Verdachtes optreden was zodanig, dat de gemeente Wassenaar het niet ver antwoord achtte dat zijn vrouw en kinderen bij hem bleven. Het gezin werd tydely'k elders ondergebracht. In het levensonderhoud van vrouw en kinde ren moet de gemeente met ondersteu ning voorzien. De kosten kon men niet op verdachte verhalen daar hy zyn vaste werk by zyn broer had opgezegd omdat hij niet betalen wilde. De rechter wist niet hoe hy zo'n individu moest kwalificeren. „Iemand die de verant woording van een groot gezin op de ge meenschap schuift omdat hij te beroerd is om deze te dragen moet door middel van een zware straf, sociaal besef wor den geleerd", meende de Politierechter. ZES MAANDEN VOOR CAFÉRUZIE Zes maanden gevangenisstraf legde de Haagse rechtbank op aan een 32- jarige woonwagenbewoner uit Alphen aan den Rijn. Tegen hem was twee jaar geëist. Op 22 October had hy na een ruzie in een café te Alphen aan den Ryn een mede-woonwagenbewoner M. W. Z. zodanig met een kruissleutel ge slagen, dat deze enkele gebroken ribben en een longblessure kreeg. ZES MAANDEN VOOR GRONDWERKER Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse rechtbank een grondwerker uit Alphen aan den Rijn tot zes maanden gevangenisstraf en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. In Februari had hy te Alphen een bak met gereedschappen gestolen en op 17 Mei j.l. een inbraak gepleegd te Voor schoten (Ingez. Med.-Adv.) JloYAt Derby Finest Virginia f I.- leven en negen werden gewond. Enige gewonden, onder wie Gieseking. werden naar een ziekenhuis te Stuttgart over gebracht. De passagiers waren bestemd voor een toestel naar Rome, waar Gieseking een concert zou geven. BINNENLAND Luitenant-generaal A. T. C. Opsomer, de commandant van het eerste legercorps, die 1 Januari de dienst met pensioen ver laat, heeft gistermiddag voor het laatst afscheid genomen van het onderdeel, dat onder zijn bevelen staat en wel van de stad en de stafbatterij van het legercorps- artillerie en van de 44ste afdeling artillerie, beide gelegerd in Ede. Het was het 35ste afscheidsbezoek dat hij bracht. De AR. Jongeren Studieclubs (Arjos) houden Zaterdag 10 December a.s. in Trianon" te Utrecht een algemene ver gadering. In de middagvergadering zal de minister van Economische Zaken. prof. dr J. Zijlstra, een rede houden over het onderwerp „Anti-Revolutionaire poli tiek nu". De contact-commissie voor natuur- en landschapsbescherming houdt op Zater dag 10 December een jaarvergadering in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht. - De Commissaris van politie te Kampen verzoekt namens de ouders de opsporing en terugbrenging van de drle- 'irlge Pouwel Henk Slurink. geboren te lampen op 27 April 1952 en wonende te Kampen. Een ongeluk wordt gevreesd. Benoemd is tot gewoon hoogleraar in de faculteit der Geneeskunde aan de Rijks universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de histologie en de microscopische anatomie, dr M, T. Jansen, thans weten schappelijk hoofdambtenaar, tevens belast met het geven van onderwijs aan deze universiteit. - Gistermiddag omstreeks kwart voor vyf is de Goeree V. die op een strekdam bezuiden Schevenlngen was gelopen, op eigen kracht vlotgekomen. BUITENLAND Canada heeft by wyze van proef be sloten een beperkt aantal Palestynse vluchtelingen als immigrant toe te laten, aldus een mededeling van het Canadese ministerie van Buitenlandse Zaken. Deze candidaat-immigranten en hun gezinnen moeten een zèkére mate van welstand ge nieten en ook aan andere eisen voldoen. Canadese immigratie-ambtenaren zullen nu Libanon en Jordanië bezoeken. De Communlstisch-Chinese veilig heidsdienst heeft zeventien personen aan gehouden. die verdacht worden van spion- nage ten behoeve van de Nationalisten op Formosa, aldus meldt het Sovjet-Russische persbureau „Tass" uit Peking. Leden van de groep, waartoe de gearresteerden be hoorden. waren doorgedrongen in de vei ligheidsdienst zelf, aldus „Tass". De Vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties zal de Nobelprys voor de vrede, die zij dit Jaar heeft gewonnen, ge bruiken voor het opheffen van het vluch telingenkamp op het Griekse eiland Tinos en het verlenen van hulp bij het vinden van nieuwe onderkomens aan de in dit kamp verblijvende 125 vluchtelingen. Grote vluchten rode sprinkhanen zyn Vrijdag in Tel Aviv neergestreken, o.m. op de groentemarkt, tot grote schrik van de handelaren. Het parlement van Lichtenstein heeft Donderdag waarzeggen, droomuitlegging en alle andere beoefening van „bygeloof" verboden op straffe van 50 tot 150 Zwit serse frank boete, of vier tot acht weken hechtenis voor recidivisten. In het gebied van Krakau zyn Vrydag 600 uit de Sovjet-Unie gerepatrieerde Poolse staatsburgers aangekomen. Onder de teruggekeerden bevinden zich een groot aantal houtvesters, boekhouders en onder- wyzers. Dit is de eerste maal. dat melding wordt gemaakt van terugzending van een grote groep Polen uit de Sovjet-Unie. De Afghaanse minister van Oorlog en opperbevelhebber, generaal Mohammed Arif. is ontslagen en gearresteerd, zulks op last van premier Daoed Khan. Voorts zou den nog 10 militaire en burgerlijke func tionarissen aangehouden zijn. Volgens dit bericht doen in Kaboel en andere grote Afghaanse steden geruchten de ronde over op handen zynde arrestaties van nog een groot aantal hooggeplaatste personen. In Griekenland zijn aanwijzingen van een opleving van de Communistische activiteit en deze kwestie houdt thans de DS W. STEUNENBERG MET EMERITAAT De nestor van de predikanten van de Geref. Kerk van Rotterdam-Zuid, ds W. Steunenberg heeft eervol emeritaat aangevraagd. CURATOR VRIJE UNIVERSITEIT Ds P. N Kruyswyk. Geref. predikant te Ouderkerk aan den Amstel is be noemd tot curator van de Vrye Univer siteit te Amsterdam. In Calcutta viel de Russische be-^omdat hun eigen chauffeur geen zoekers Boelganin en Kroesjtsjef i kans zag door de menigte heen te een s' machtig welkom ten deel. komen. Op de foto een massa be- Halverwege hun tocht door de stad langstellenden. die op een in aan moesten de gasten uit hun auto bouw zijnd huizenblok een prach- overstappen in een politiewagen,\tige tribune vonden. zijn tydens recente demonstraties voor Cyprus in Athene, Patras en Saloniki rode vlaggen uitgestoken en zyn by huiszoe kingen edities van het verboden Commu nistische orgaan „Rizospastis" in beslag genomen. Tussen Larchmont en Rye in de Amerikaanse staat New York, heeft dezer dagen voor de eerste maal in de Ver. Staten een trein gereden, die van een afstand bestuurd werd. Met de trein reisden 75 personen, merendeels functio narissen van de „New Haven Railroad". De trein reed het traject van Larchmont naar Rye, een afstand van 16 kilometer, heen en terug. Op het congres van Russische archi tecten. dat op het ogenblik in Moskou wordt gehouden, ls door verscheidene spre kers ernstige critiek geleverd op de over dadige ornamentering in de Russische bouwkunst, aldus meldt Tass. De architect Smlrnof uit Mqskou bepleitte aanvaarding van een algemene visie ten aanzien van het uitwerken van architectonische plan nen en het werken met proto-typen. Radio-Moskou meldt, dat voor 23 Dec. een zitting van de Opperste Sovjet (parle ment) bijeen ls geroepen. Het decreet, waarbij de 1347 afgevaardigden uit alle delen van de Sovjet-Unie worden opge^ roepen was getekend door president Worosjilof en de secretaris van het presi dium van de Opperste Sovjet. Pegof. De vorige gewone bijeenkomst van de "Opper ste Sovjet was in Fabruari van dit Jaar. Toen werd het aftreden van Malenkof als premier en de benoeming van maarschalk Boelganin tot zyn opvolger goedgekeurd. In Wenen is het personeel van trams en bussen Vrydagochtend onder commu nistische leiding voor drie uur in staking gegaan, zulks ter ondersteuning van loon eisen. Communistische „arbeldersstoot- troepen" waren in actie. De stakers ston den in groepen op de tramiynen of gingen in de tramwagens staan, zodat er geen plaats meer ovei was voor passagiers. Andere stakers en hun helpers verdrongen zich op de perrons der stations en in het busstation, waardoor zy reizigers beletten treinen en bussen te bereiken. Een Zweedse predikant in Natal (Zuld-Afrlka), ds Olof Sarndal. heeft het Oude Testament uit het Hebreeuws in de taal van de Zoeloes vertaald. Enige Jaren "sleden vertaalde hij reeds het Nieuwe 'estament uit het Grieks in de Zoeloe-taal. De Zweedse diplomatieke vertegen woordigingen In het buitenland krijgen binnenkort een gedetailleerde uiteenzet ting toegezonden van de op de Zweedse scholen gevolgde methode van sexuele voorlichting, dit naar aanleiding van bui tenlandse persartikelen over dit onder werp. waarin een verkeerde voorstelling van zaken zou zyn gegeven. De politie van Athene heeft Vrydag- avond een aanval van duizend Griekse studenten op het hoofdkwartier van de „British Council", een organisatie, die goede betrekkingen tussen Engeland en andere landen wil aankweken, verydeld. Enige studenten en politiemannen liepen verwondingen op. Twee dokters, de Italiaan Postiglione en zijn Indiase assistent dr Sambasivam. die in dienst der Wereld-gezondheidsorga nisatie welke onder de Verenigde Naties valt ln Birma werkten, zyn door een honderdtal geüniformeerde mannen ont voerd. De dokters, twee deskundigen op het gebied der malariabestrijding, bevon den zich in een kantoor der Ver. Naties te Mlamio. zeventig kilometer van Mandalay. De ontvoerders zijn vermoedeiyk bandie ten. Zy plunderden het gebouw. Aange nomen wordt, dat de geneesheren als gy- zelaars zyn meegevoerd en dat de ont voerders losgeld zullen eisen. STADSNIEUWS Ds W. Bouwman zestig jaar predikant DIENDE RUIM 20 JAAR GER. KERK VAN LEIDEN Donderdag zal het zestig jaar zijn ge leden, dat onze oud-stadgenoot ds W. Bouwman, thans wonende te 's Gra- venhage werd bevestigd als predikant in de Geref. Kerken in Nederland. Nadat cand. Bouwman, die lange tyd met de predikanten Kouwenhoven en Thomas de Geref. Kerk van Leiden dien de, door de classis Winschoten was be roepbaar gesteld in de Geref. Kerken, werd hij op 8 December 1895 te Lutje- gast (Gr.) in het ambt bevestigd, waar hy de eerste predikant van de in No vember 1893 geïnstitueerde kerk was. Op 2 October 1898 verwisselde de jubilaris deze Kerk met die van Ezinge (Gr.) vanwaar hij op 2 Juni 1901 naar Hal- lum in Friesland vertrok. Op 6 Augustus 1916 deed ds Bouwman zijn intrede in zijn vierde en laatste gemeente Leiden, welke hy diende tot 2 Februari 1937 toen hem na ruim 41 volbrachte dienst jaren op 68 jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zyn emeritaat heeft hy nog op tal van plaatsen preekbeur ten vervuld en is hij enige jaren gees telijk verzorger van het Geref. rusthuis alhier geweest. Ds Bouwman heeft in de loop der ja ren vele bestuursfuncties vervuld en zit ting gehad in tal van colleges. Met ds J. A. Tazelaar van Rotterdam en wijlen ds C. van Nes van 's Graven- hage begon ds Bouwman indertijd met het uitzenden van de Radio-kerkdien sten. Toen deze aangelegenheid over ging naar de NCRV werd ds Bouwman voorzitter van de Commissie voor Ra diokerkdiensten. In zijn eerste gemeente Lutjegast nam ds Bouwman het initiatief tot de oprichting van een Christelijke school voor gewoon lager onderwijs. Te Hallum was hij mede een van de oprichters van de Chr. Kweekschool te Dokkum, waarvan hy tot zyn vertrek naar Leiden voorzitter was. Tydens zyn Leidse tijd was hij eind redacteur van de Leidse Kerkbode. DE ARBEIDSMARKT Over de periode van 21 tot en met 26 November viel een stijging van het aan bod van werkkrachten (mannen) waar te nemen en wel van 240 tot 260. Een en ander is een gevolg van de beëindiging van diverse werken voor de winter en afloop van gelegenheidswerk. De vraag bleef zich op gelijk niveau bewegen en bedroeg 320 geregistreerde aanvragen. Voor jeugdigen in de leef tijd van 15 t.m. 18 jaar bestaat grote belangstelling. Overigens is de krappe arbeidsmarkt - het geringe aanbod dus - in vrijwel alle sectoren van het be drijfsleven merkbaar. Het aanbod van vrouwelyke arbeids krachten onderging geen wijziging en bedroeg op 26 November j.l. 110. Ook de vraag bleef stationnair en beliep ruim 300. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Kerk. voorber. ex. de heer D. Oliemans (R.'dam)Cand. ex. Klassieke taal- en letterkunde de heer G. de Jong (Brantgum). ZATERDAG Oud-HortuszlchtPostduiven-tentoon- stelling „Het Oosten". 29.30 uur nam. St. Antonlus Clubhuis: Feestavond Per- soueelsver. „Veri". 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. Lltteris Sacrum. „De vrolijke vrouwtjes van Windsor", 7.30 uur namiddag. Stadszaal (foyer)Haags Jeugdoperette .Terpsichore", 2.30 uur nam. Gravensteen: Opening Juridisch Studie centrum, 3 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedle „De Keizer van Amerika", 8 uur nam. Voorschoten: Gebouw Chr. Be- langegn.langeo. Vergadering G.H. Kles- ver. Joh. Boers spreekt over „De verkie zingen in zicht". 8 uur nam. WOENSDAG Den Burcht: Voorlichtingsavond Eigen Vervoerders-organisatie, 8 uur nam. Hotel Centraal: Ledenverg. Ver. tot IJsbestryding, 4 uur nam. Den Burcht (Jacobazaal)Sinterklaas avond Selskip Fryslan, 7.45 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedie „De Keizer van Amerika", 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenvergadering „De Natuurvriend". 8 uur nam. DONDERDAG Schouwburg: K. en O. Ned. Comedle „De Keizer van Amerika", 8 uur nam. Lakenhal: Ver. ..Oud-Leiden". Spr. dr A. A. Kampman over Cyprus, 8 uur nam. Lakenhal: H. Kleibrink toont film over Spoorwegwerken. 4 uur nam. Middelweg 38: Ledenvergadering „Het Groene Kruis". 8 uur nam. Rehoboth: Ledenvergadering Veron. 8 u. namiddag. BIOSCOPEN: Trianon. .Blake helpt een handje" (18 Jaar). Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Maan dag 2.30 en 7 uur. Rex. ..De schaduw van Zorro" (14 Jaar). Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Maandag 2.30 en 7.15 uur. Casino. „Gejaagd door de wind" (14 Jr). Dagelijks 2 en 7.30 uur. Lido. „De verzonken schat" (alle leeft.). Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Maandag 2.30 en 7 uur. Luxor. „De heerser van Ceylon" (14 Jr). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Maandag 2.30 en 7 uur. TENTOONSTELLINGEN Prentenkabinet (Kloksteee 25): Ten toonstelling foto's Plm van Os Werk dagen 25 uur nam <Tot 10 December) De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door de Apotheek Nieuwe Ryn, Nieuwe Ryn 18. Telefoon 20523 en de Doeza- Apotheek. Doezastraat 31, Tel. 21313. Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8. Telef.26274. De Zondagsdienst der Huisartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Hartman. De Jager, Kortmann L&ngezaal en Pleiter. Te Oegstgeest door de doktoren v. Glab- Beek. Tel. 23949 en v. d. Vliet-n* Vries, Telefoon 2233' C. J. H. van der Valk overleden RUIM 25 JAAR LERAAR AAN DE AMBACHTSSCHOOL Na een ongesteldheid van enkele maanden is in de ouderdom van zestig jaar overleden de heer C. J. H. van der Valk. leraar aan de Leidse Ambachts school. De heer Van der Valk. die het vorig jaar onder grote belangstelling het feit herdacht., dat hy vóór 25 jaar in deze school zyn intrede deed. was leraar ma chine-bankwerker en de daarbij beho rende technische en theoretische vak ken. In zyn kwaliteit van voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. Bond van leerkrachten bij het Nijverheidson derwijs heeft hij steeds zijn krachten aangewend om, waar nodig, verbetering te brengen in de maatschappelijke posi tie van het lerarencorps. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal a.s. Dinsdagmiddag om 12 uur op de begraafplaats van het Groene Kerkje plaats vinden. Sterke stijging opbrengst wegvervoer De Nederlandse Internationale Weg- vervoer-organisatie heeft berekend, dat de vrachtopbrengst van het Nederlandse internationale wegvervoer de eerste ne gen maanden van dit jaar f. 20.290.000 heeft belopen; over dezelfde periode in het jaar 1954 bedroeg deze opbrengst f. 15.876.000. De vervoerde hoeveelheden goederen steeg in de periode Jan. t.m.. Sept. 1955, vergeleken met de overeenkomstige pe riode van 1954, met ongeveer 21 In dien het wegvervoer zich op deze wijze blijft ontwikkelen kan de vrachtop- brengst over het gehele jaar 1955 geschat worden op ongeveer f. 25.000.000. (Ingez. Med.-Adv.) TH. J. VAN DER HEIJDEN. rechtskundige Hoge Rijndijk 103a, Leiden, telefoon 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's. 0 Vervolg van Pag. 1 De ramp te Breda Ontstellende aanblik Een onzer verslaggevers meldt nog: De aanblik van het terrein was ont stellend. Via grote stukken steen, bal ken en een geweldige hoeveelheid glas was het verwoeste gedeelte maar nau welijks te bereiken. Er was een grote ravage aangericht: dubbeldikke muren waren als speelgoed uit elkaar gereten, een klein gedeelte van het dak hing half naar beneden en ijzeren en houten balken, grote steenklompen, kozijnen en deuren lagen schots en scheef door el kaar. Onmiddellijk begonnen verschei dene werklieden, die elders in het ge bouw aanwezig waren en waarvan som migen juist op tijd de plaats van het ongeluk hadden verlaten, met het rui men van het puin, om zo spoedig mogelijk hulp te kunnen bieden aan de vier mensen, die er onder lagen bedol ven. Een van hen werd weldra gevon den: het slachtoffer lag aan de zijkant van het gebouw en was reeds overleden. Het tweede slachtoffer dat gevonden werd, gaf nog tekenen van leven. On middellijk werd het, nadat een arts eerste hulp had verleend, door de G.G. en G.D. naar het St. Ignatius Zieken huis gebracht. De verwondingen waren echter zó ernstig, dat de dood spoedig intrad. De twee andere slachtoffers werden ook onder het puin weggehaald. Bij hen was de dood vermoedelijk di rect na de ontploffing ingetreden. Blindganger uit de oorlog? Omtrent de oorzaak van de ramp is gelijk gezegd niets met zekerheid bekend, al staat vast, dat de ontplof fing ondergronds moet zijn geschied. Onder het gebouw bevond zich namelijk een kelderruimte, die echter niet meer werd gebruikt en reeds sedert enige jaren was dichtgemetseld. Aanvanke lijk meende men, dat een gasleiding lek geslagen was, er een ophoping van gas geweest zou zyn, die tot ontploffing zou zijn gekomen. Het bleek echter dat er in deze ruimte geen enkele leiding aan wezig was. Men neemt nu aan, dat zich op een of andere plaats onder de grond ten blindganger uit de oorlogstijd moet hebben bevonden en dat deze op on verklaarbare wyze geëxplodeerd zou zyn. Dit is echter een vermoeden, want tot nog toe zijn geen scherven of dergelyke gevonden. Duizenden bijeen Niet alleen dit gedeelte van het ge bouw werd verwoest. Van de voorkant, waar zich kantoor en tekenkamer be vonden, bleef geen ruit heel. Ook ver in de omtrek, tot zeker op 300 meter af stand, ondervond men de gevolgen van de explosie, want overal waren mensen bezig met het ruimen van scherven van gesprongen ruiten. Tegen de woonwa gens, die op lö meter van het gebouw staan, lagen grote steenklompen, spon ningen en twee totaal verkoolde fietsen. Een klein aquarium, dat voor die tijd in de cantine stond, lag omgekeerd bo ven op een heg en tot op zeker 70 me ter op het terrein van het bedrijf trof men nog stukken steen aan. Een gelukkige factor was, dat geen voorbijgangers door het puin of door glas werden getroffen. Wel kreeg een in de buurt wonende dame nog een snywond aan haar arm, doch dit was spoedig verholpen. De duizenden toeschouwers, die zich rond het terrein bevonden, bleven uren lang over dit ongeluk praten. Een ongeluk, dat sedert de oorlog een van de ergste in Breda is geweest. WEERPAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki Stockholm Oslo Koyenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Pariis Bordeaux Grenoble Nice Berllln Frankfort München Zlirlch Genéve Locarno Wenen Innsbruck Rome bi *3 wind e a 3 neersl. 24 uui zwaar bew. nw 2 -10 3 rezen ozo 3 2 0.6 nevel windstil 0 0 geh. bew. zw 12 6 0 onbewolkt wzw 5 4 4 motregen wzw 8 9 0.2 regen zzw 10 5 0.1 zwaar bew. zw 8 4 0 mist z 3 4 0 mist windstil 5 0 nevel windstil -1 0 geh. bew. nw 4 13 1 nevel zzw 4 2 0 mist zw 4 -2 0 zwaar bew. zw 1 1 0 mist ozo 2 -2 0 mist windstil 0 O geh bew. zo 2 5 0 mist windstil 0 licht bew. windstil -4 0 neve' windstil 10 0

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2