Frankrijk gaat vermoedelijk een paar opgewonden weken tegemoet WEERBERICHT Verkiezingen worden gehouden op 2 Januari (extra-feestdag) Drie Indonesische ministers komen naar ons land De verbinding met Katwijk en Noord wijk Twaalf doden 1>Ü spoorwegramp in het gebied van Londen Vier doden bij ramp te Breda 94ste Jaargang ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 No. 28695 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte SingeJ l, LeldeD - Giro «o. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2' 307 (Ingez. Med.-Adv.) H.W.T.D. meldt ivorstenweer Uit welke hoek de wind ook waait, zo'n echte Gelderse worst van Hans Worst Te Deventer maakt nu alles goed. Het loodje aan de worst is Uw garantieTopkwaliteit Anton Hunink Hoe verser ANTON hoe lekkerder HUNINK fiat zal kunnen geven aan candidatu- ren en verkiezingslijsten. De tegenstanders van Mendès-France, die eveneens door zijn zuiveringscatie kunnen worden bedreigd, zullen hier nu een politiek onderdak kunnen vinden. Op Donderdag, 13 December, zal het officiële startsein voor de verkiezings campagne worden gegeven. FrankrijK gaat dan hoogst vermoedelijk een paar zeer opgewonden weken tegemoet. (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) De Franse regering heeft vannacht besloten, dat de vervroegde verkiezingen op Maandag 2 Januari a.s. zullen worden gehouden. Die dag zal dan vrij-af wor den gegeven en de salarissen gaan gewoon door. Een extra-feestdag dus voor de Fransen en een geschenk, waarmede Faure geen slechte beurt hoopt te ma ken. Verscheidene minister hadden er de voorkeur aan gegeven de verkiezingen eerst op Zondag, 8 Januari, te houden. President Coty moet zich daartegen hebben verzet. Een uitstel van een week kon met de tekst van de constitutie niet in overeenstemming worden gebracht. Tengevolge van alle formaliteiten, verbonden aan het systeem van lüst- koppelingen, dat bij de verkiezingen zal worden gevolgd, zal de party-besturen de eerstkomende dagen weinig rust worden gegund. Volgens de stem-wet zullen de partij-leidingen vóór Maandagnacht a.s. het ministerie van Binnen landse Zaken hebben opgegeven welke allianties zij onderling denken te sluiten. Samengaan van Socialisten en Radicalen mogelijk Gistermiddag hebben Mendès-France voor de Radicalen en Guy Mollet voor de Socialisten twee uur met elkaar ge sproken en men vermoedt, dat toen een gemeenschappelijke tactiek voor beide partijen is ontworpen. Maandag komt de Socialistische par tijraad bijeen, vooral om de hoogst pe nibele kwestie te bespreken hoe hun houding tegenover de Communisten zal zijn. Het zal de Socialisten niet licht vallen de zuigkracht van de Communis ten „aan de basis" te weerstaan, willen ze niet een groot deel van hun zetels verspelen. Aan de andere kant zullen ze echter de hand, die Thorez hun al heeft toegestoken, niet kunnen vastgrijpen zonder in tegenspraak met al hun plech tige beloften te geraken. Startsein op 13 December Aan de rechterzijde heeft het roye ment van Faure door het Radicale par tij-bestuur van Woensdag j.l. bijzondere moeilijkheden opgeworpen: Een partij loze Faure kan bezwaarlijk de rol van leider van de rechtse coalitie spelen! Men heeft dit beswaar gisteren tracht ten op te heffen door het zogenaamde „centrum van linkse republikeinen", dat tot dusverre een overkoepelend orgaan was voor verschillende overwegend rechtse partijen, waaronder de Radica len, het statuut van een partij toe te kennen. Al wordt hij aLs zodanig door Menddès-France ende zijnen niet erkend toch is Faure nog altijd voorzitter van dit orgaan, dat in de toekomst nu zijn Eisenhower thans „geheel genezen" Sherman Adams, een der naaste me dewerkers van president Eisenhower, heeft gisteren op een diner in New York medegedeeld, dat president Eisenhower nu geheel genezen is van de hartaanval die hij in September heeft gehad. Zestien millioen arbeiders in V.S. in één bond CIO en AFL verenigd De twee grote Amerikaanse vak bonden, de „American Federation of Labour", en het „Congres of Industrial" Organisations" (A.F.L. en C.I.O.), zyn Vrijdag één orgnisatie met zestien mil lioen leden geworden, het grootste vakverbond in de niet-communistische wereld. Bijna 140 vakbonden zijn er in samengebracht. Het C.I.O. keurde dc fusie Vrijdag op een speciale conventie te New York goed, met een zeer grote meerderheid. Alleen de grote „Transport Workers Union" stemde tegen. De A.F.L. sprak Donderdag reeds, eenstemmig, haar goedkeuring uit. De nieuwe organisatie zal heten „The American Federation of Labour and Congress of Industrial Organisations". Maandag zal een gemeenschappelijke conventie worden gehouden. Deze zal door president Eisenhower via een telefoonlijn, verbonden met luidsprekers, worden toegesproken. Overeenstemt» ing Volgende week gemeenschappelijke Nederlands - Indonesische verklaring In de loop van de volgende week zullen drie Indonesische ministers, die aan de Nederlands-Indonesische conferentie zullen deelnemen, in ons land aankomen. De beslissing daarover zal vandaag in Djakarta worden genomen. Deze ministers zijn: mr Anak Agoeng Gde Agoeng van Buitenlandse Zaken, prof. Soemitro van Financiën en de heer Kla- simo van Economische Zaken". Dit deelde gisteravond de speciale ambassadeur van Indonesië, mr Oetoyo Ramelan, op Schiphol mede, die aanwezig was bij het vertrek van minister mr Luns naar New York. Uit deze verklaring zou men kunnen afleiden, dat bij het thans beëindigde vooroverleg overeenstem ming op de belangrijkste punten is bereikt. Volgens mr Oetoyo Ramelan en de In donesische zaakgelastigde de heer Kwee Djie Hoo, die gisteravond naar Djakar ta is afgereisd, is volgende week een ge meenschappelijke verklaring van Ne derland en Indonesië te verwachten. De heer Kwee Djie Hoo verklaarde dat hij niet naar Djakarta ging om ad vies uit te brengen of om speciaal over leg te plegen, doch uitsluitend om mon deling te kunnen toelichten welke re sultaten thans in het vooroverleg voor de ministersconferentie zijn bereikt, ..Overigens', zo zeide hij, had hij ook nog enkele routinezaken te bespreken, waaronder bijv. de repatriëring der Am bonezen. Hij zal hoogstens enkele dagen in Djakarta blijven en verwacht, dat hij daarna onmiddeUyk naar ons land zal terugkeren. „Het zal afhangen van de houding van de landen, die het initiatief hebben genomen om de kwestie Nieuw-Guinea op de agenda van de V.N. te plaatsen, hoe Nederland zal reageren". Dit zeide minister Luns nog. Hij liet hier onmid dellijk op volgen, dat de Nederlandse re gering iedere inmenging van de V.N. in de Nederlandse souvereiniteit over Nieuw-Guinea principieel blijft afwij zen. Convair 43 landde op Eelde VAN DIENST LONDEN—SCHIPHOL Een Convair 43 uit Londen heeft gisteravond te kwart over zeven een uitwijklanding gemaakt op Eelde. Door de mist kon niet op Schiphol worden geland. De landing verliep voortreffeiyk. De Convair was een toestel van de KLM, die de dienst tussen Londen en Schiphol onderhoudt. Het toestel was met 45 pasagiers uit Londen vertrok ken. Omstreeks half negen vertrokken de passagiers met een autobus naar Amsterdam. Sint Nicolaas is nog niet eens het land uit. sterker noghet ..heerlijk avondje" moet nog komen, en tóch zijn op de Amsterdamse bloemen markt alweer de grote stapels Kerstbomen verschenen. SURINAAMSE PREMIER IN WASHINGTON De Surinaamse eerste minister Johan N. E. Ferrier. heeft te Washington verklaard, dat de besprekingen tussen de Surinaamse regering en Amerikaanse aluminiummaatschappijen op het ogen blik beperkt blijven tot de technische eisen voor oprichting van een alumi- niumfabriek in Suriname. Ferrier wees er op. dat het geen zin heeft het hydro-electrische project uit te voeren, tenzij men vooruit weet dat de electriciteit gebruikt zal worden voor een aluminiumfabriek. Wordt de tram door bus vervangen? In een gisteren te Haarlem gehouden vergadering van commissarissen en directie der N.Z.H.V.M. is o.a. het vervoersprobleem van Leiden naar de badplaatsen Katwijk en Noordwijk besproken. Hoewel een beslissing nog wel enige tijd op zich zal laten wachten, werd de mogelijkheid onder ogen gezien om de tram naar deze badplaatsen in de toekomst door bussen te vervangen. Indien men hiertoe zou overgaan, moet o.m. de mogelijkheid onderzocht worden of by het overschakelen op autobustractie de N.Z.H.- werkplaats te Rijnsburg voor het electrische materiaal nog wel bereikbaar bluft. Bovendien wenst men ook de economische resultaten, welke een ver vanging van tram door bus medebrengt, nog eens onder ogen te zien. Tydens deze vergadering is niet gesproken over een eventuele ver vanging van de tram door bussen in Leiden en op de interlocale iyn naar Den Haag. Derde ongeluk in iets meer dan 'n etmaal Vrüdagavond laat zijn in de buurt van Londen tengevolge van een treinbotsing twaalf mensen om het leven gekomen en 35 gewond, van wie elf in ziekenhuizen werden opgenomen. Bij het station Barnes in het gebied van Londen deed zich een botsing voor tussen een personentrein en een goederentrein. De personentrein reed van achteren in op de in dezelfde richting rijdende goederentrein. De voorste wagon van de personentrein kantelde en geraakte in brand. Ook de achterste wagons van de goederentrein werden een prooi der vlammen. Dit was het derde spoorwegongeluk in het gebied van Londen in iets meer dan 24 uur. Donderdagavond kwamen in Essex twee stoomtreinen met elkaar in botsing en reed een ondergrondse trein in het Oosten van Londen op een andere in. Bij deze ongelukken werden 27 personen gewond. Dertien dagen geleden kwamen tien reizigers om en werden er 100 gewond, doordat nabij Didcot in het graafschap Berkshire een trein van de spoordijk stortte. Het ernstigste spoorwegongeluk in Groot-Brittannië in dit jaar geschiedde in Januari, toen de sneltrein YorkBristol in Gloucestershire ontspoorde. Hierby kwamen zeventien personen om en wer den er 43 gewond. West-Duitse Bondsdag keurt regeringspolitiek goed De West-Duitse Bondsdag heeft Vrij dag, na een debat over de jongste vier- mogendheden besprekingen te Genève en haar gevolgen, de buitenlandse poli tiek der regering goedgekeurd. De Bondsdag aanvaardde by handop steken een resolutie, waarin een beroep op de regering wordt gedaan „alles in het werk te stellen om, in samenwerking met de regeringen van Groot-Brittannië, Frankrük en de Ver. Staten, hereniging van Duitsland tot stand te brengen". Een Socialistische motie, waarin werd verklaard dat Duitsland slechts her enigd kan worden, „indien Oost en West ophouden met hun pogingen een her enigd Duitsland in hun resp. politiek- militaire stelsels te verwikkelen op een wyze, welke door de wederparty als een bedreiging wordt gevoeld", werd, even eens by handopsteken, verworpen. Ontploffing tijdens voorbereiding van een cabaretavond Gistermiddag omstreeks drie uur heeft zich in de emraerepoelkamer van het Bredase Gemeenteiyke Vervoerbedryf een ontploffing voorgedaan. Tengevolge hiervan zyn vier doden te betreuren. Op slag werden gedood: P. Heeremans. 39 jaar, technisch hoofdambte naar, vader van 5 kinderen; J. van Eükeren, opzichter eerste klas, 41 jaar, drie kinderen, en K. Poppelaars, carrosseriemaker, 52 jaar. Later is overleden de zwaar gewonde A. van Mattysen, 31 jar, vader van drie kinderen. De ontploffing deed zich voor in de zgn. spoelkelder voor de emmers van de vuilnisdienst. Men was hier bezig met voorbereiding voor een cabaret avond, die vanavond gehouden zou worden. De bovenkant van de kelder was nl. beaoeld als toneel en de man nen waren bezig het toneel daarvoor in te richten. De oorzaak van de ontploffing is nog steeds onbekend. De ontploffing heeft de kelder en bovendien een deel van de aangrenzende cantine totaal ver nietigd. Enkele mensen zyn aan de ramp ont snapt, o.a. een werkman, die even weg was om een paar gordynen te halen om het toneel aan te kleden en onder meer ook de baas van de cantine. die in de keuken van de cantine bezig was met kopjes wassen en die wel door de brok stukken van de ravage werd getroffen, maar hier vrijwel ongedeerd uitkwam. Een van de werklieden heeft nog een shock opgelopen. Een dame uit de omgeving, getroffen door een glasscherf, kreeg een slagaderiyke bloeding. De eerste hulp werd geboden door mensen van het Gemeenteiyk Vervoer bedryf; politie en brandweer waren zeer spoedig aanwezig. Op het terrein van de ramp waren tal van autoriteiten aanwezig, o.a. de burgemeester van Breda, mr dr c Kortmann 9 Slot op Pag. 2 Toenemende bewolking Onderhoud Lord ReadingStikker Probleem Indonesië 4 DECEMBER Zon op: 8.30 uur; onder: 16.33 uur. Maan op: 22.42 uur; onder: 12.04 uur. Hoogwater te Katwyk te 6.24 en 'i8.48 uur. (5/12 te 7.16 en 19.41 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Byvoegsel. Eeuwen lang hebben de Marok kaanse vrouwen de hoofdsluier ge dragen. maar de laatste tijd zijn er steeds meer tekenen, dat men naar algemene afschaffing streeftVoor donesië onderwerp van het gesprek zyn geweest in de loop van dit onder houd, waarvoor het initiatief is uit- hei paleis van de Sultan in Rabat gegaan van Lord Reading. legde een groepje vrouwen demon- Tj- D x j c Lord Reading is onlangs te Londen Stratief de Sluier af. Up de foto: teruggekeerd van een reis door Indone- voor en na de demonstratieve ont-S1ë- toen zich daar eveneens de Austra- cluiarinrr l lische minister van Buitenlandse Zaken, SlUiering. Casey, bevond. Een uitgebreide depressie trok ten Zuiden van IJsland naar het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen. Doordat een hogedrukgebied bij de Alpen nog in betekenis toenam werden de luchtdruk- verschillen bij ons groter waardoor de wind toenam en de mist. die zich gister avond op uitgebreide schaal vormde werd verdreven. Een frontale storing die de Noordzee bereikte naderde van ochtend vergezeld van regen het Wad dengebied. Na de frontpassage trekt een zwakke rug van hoge luchtdruk over ons land waardoor opklaringen zullen optreden -en de wind afneemt. Boven de Oceaan komt vermoedelijk een nieuwe storing tot ontwikkeling, zodat morgen de be wolking en de wind weer gaan toene men. Tegen de avond kan de regenzone van deze storing het Westen van het land bereiken. In de temperatuurver schillen komt weinig verandering. besproken De Engelse minister van Staat voor Buitenlandse Zaken. Lord Reading, l heeft gisteren de Nederlandse ambas sadeur in Engeland, mr D. U. Stikker, uitgenodigd tot een onderhoud over enige aangelegenheden „van gemeen- schappeiyk belang", zoals een woord voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zich uitdrukte. Deze woordvoerder heeft geen antwoord wil len geven op de vraag, of de kwestie Ned. Nieuw Guinea tot deze aangelegen heid van gemeenschappeiyk belang be hoorde. In weerwil van de officiële stilzwü- gendheid, zyn diplomatieke waarne mers te Londen van mening, dat de verhouding tussen Nederland en In-

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1