Surprise-avond in de familiekring ONS MENU Wat Fritsje van Sinterklaas kreeg Ons KNUTSELHOEKJE ZATERDAG 3 DECEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Tips voor het laatste nippertje A Een zak met rommel VAN DE WEEK Decembermenu 's Koud van buiten, warm van binnen door JORGEN CLEVIN I MALLE GEVALLEN 55 Amsterdam, 3 December Lieve Miek, We hebben ja, gisteren al! een enige Sinterklaas gevierd, de eerste na vele, vele jaren. Want sinds de kinde ren Van Holland de klomp-met-hooi- en-stro lang ontwassen waren en na oorlogse bonnen, rantsoenkaarten en prijzen paal en perk stelden aan Sints milde gaven, hebben we geen echte surprise-avond meer gehad ook wel natuurlijk omdat we de laatste jaren geen van allen meer thuis waren. Dit jaar kwam het echter beter uil. Willy en Scato wonen tegenwoordig bij moeder en vader in. En Jan en ik zaten voor de eerste maal niet te ver uit de buurt. Zodoende konden we een haast ouderwetse familie-reunie orga niseren ook al moesten we Sints verjaardag wat vervroegen, daar Scato weer op reis moest (hij vaart, zoals je weet). Iedereen had zich, bijna als vanouds, uitgesloofd en er waren leuke gedich ten en ingenieuze surprises. Ik zal er enkele beschrijven; misschien heb je er nog wat aan als je op het laatste nippertje niet je handen in het haar staat! Vader had een mand met fruit ge vuld, en al is het idee niet nieuw, toch doet zo'n bijdrage het altijd weer. Het geheel zag er smakelijk en rijk uit en moest bovendien grondig worden on derzocht. In een der vruchten een kokosnoot, die keurig gespleten en weer even keurig dichtgeplakt was had hij een klein cadeautje verborgen. Ook moeder had het op gastrono misch gebied gezocht en bracht voor Jan een met water gevuld keukenteil tje binnen, waarin een „kroos" van soepgroenten en tapioca dreef en een paar haringen, aan draden bevestigd, rondzwommen. Die arme Jan heeft alles uit het water gevist om te zien of er misschien een waterdicht surprise onder het kroos zat. Het was natuur lijk overbodige moeite, want zijn ca deautje was onder de holle bodem van het teiltje geplakt. Verder waren er eenvoudige, maar toepasselijke dingen, zoals een reuze sigaret (uit slap karton en goudpapier gemaakt, en met as van grijs geverfde watten), alsook een natuurgetrouwe gramofoonplaat (uit twee taartkarton nen met glanzend zwart papier be plakt) waarin een abonnementskaart verborgen was. Scato had bijzonder veel geduld aan de dag gelegd en een zeer geslaagde kaars gemaakt, waarvoor het karton uit een rol closetpapier het uitgangs punt was. Een cadeautje, degelijk in waspapier verpakt, had hy in die kar tonnen rol gestopt, waarna hij de rol aan beide kanten hecht met karton had gesloten. Door het midden van de ene zijkant had hij een stuk kaarsen katoen gehaald (dat pas afgeknipt wordt als de kaars helemaal klaar is!). In een diepe pot had hij toen alle eindjes kaars en gebroken kaarsen die hij maar kon vinden, uitgesmolten en terwijl hij het ronde pakje aan het kaarsenkatoentje vasthield, had hij het diverse malen in het gesmolten vet ge doopt (indopen, hangend laten drogen, indopen, etc. tot de kaars klaar is!). Het resultaat was wat je noemt „echt" en werd op een kandelaar binnenge bracht. Het succesnummer van de avond kwam van Willy en heeft ons allen lang aan het puzzlen gehouden. Stel je een mooie, vierkante fles voor (een doorzichtige likeurfles of zo iets), waarin aan een lintje een keurig pak je hangt dat onmogelijk door de hals van de fles naar buiten kan worden getrokken. Het effect is verbijsterend! Wat had ze gedaan? Met een glas snijder had ze op de bodem van de fles een vierkant gekerfd en toen de fles in kokend water gedompeld om de bodem eruit te laten springen. Daarna had' ze het pakje met een lintje aan de kurk bevestigd en de bodem weer onzichtbaar in de fles gelijmd. Het schijnt een precies werkje te zijn, want de eerste twee flessen die ze bewerkte sprongen op de verkeerde plaats! Als CREPE PAPIER, WATTEN EN EEN RIJSTZAK. scat o '3 KAARS Frits was een vreselijk slordig jon getje. Als je zo maar eens. onverwacht zijn kamer binnen zou lopen, zou je ontzettend geschrokken zijn, want zo veel rommel zou je stellig nooit ge zien hebben. Knikkers, een mecano- doos, waarvan de stukken over de hele vloer verspreid lagen, een lei, wel zes dozen met puzzles en een zevende zonder deksel die bovendien op zijn familiekring gearriveerd. We hadden van het station opgebeld om iedereen in den Huize Van Holland kamerar rest te geven. Zo kwamen we dus on gezien het huis binnen en konden we ons ongestoord uitdossen, terwijl de hele familie niets vermoedend in de kamer te wachten zat. Van slap kar ton, beplakt met rood en goud papier, hadden we voor Jan een halve mijter gemaakt (alleen de voorkant), die op een ronde papieren hoofdband was ge zet. Daaraan waren een watten baard en snor bevestigd, die op een lapje ka toen was geplakt. Aan de ene kant van een rol rood crêpe papier knipten we een rondg at, dat de halsopening was van Sints nogal impressionistische „robe". En van opgerold goudpapier maakten we een halve staf. Voor Piet hadden we op dezelfde wijze een halve zwarte baret (van zwart kartonpapier) gewrocht, waar aan een „masker" van bruine wollen stof. Dat masker was een vlakke lap, waarin de ooggaten en een wig voor de neus waren uitgeknipt, terwijl we er van rood vilt een lachende, mond op hadden geplakt. Een cirkel van wit crêpe papier diende als kraag, die prachtig op bleef staan over de kraag van mijn zwarte winterjas. Bij de krui denier had ik tenslotte een jute zak geleend, waarin we onze cadeautjes onderbrachten, en een bosje katjes van verleden jaar fungeerde als roe. Een oud boek speelde de rol van „Het Boek van Sinterklaas". Zo uitgedost hebben we een grandioze entrée gemaakt, ter wijl moeder spontaan een Zie Gjnds Komt De Stoomboot op haar cello aan hief. Ja, ja, Miek, grote kinderen kun nen ook nog gek doen! Enfin, Sint heeft alle leden van de familie voor zich geroepen, het grote boek op zijn schoot, en na de traditio nele vermaning reikte Piet aan allen een enveloppe uit. Die enveloppe be vatte een soort testament, waarin de een Sints mijter, de ander Sints staf, een derde mijn hoofdtooien nog weer een ander het boek van Sinterklaas kreeg toegewezen. Want al die acces soires bevatten een surprise. Tegen de achterkant van de mijter was een vlak cadeautje geplakt, in de pluim op mijn muts zat een presentje en zelfs de staf verborg een kleinigheid.Het Boek van Sinterklaas was een oud boek, waar van we de bladzijden op elkaar hadden geplakt (behalve de eerste tien).waar na we in het midden een gat hadden uitgesneden voor een cadeautje. Daar na werden enkele van de eerste blad zijden over het gat geplakt. Zo'n boek kan natuurlijk altijd als surprise die nen, ook zondar Sinterklaasvertoning! Miek, schrijf me eens of je nog wat van onze vindingen kon gebruiken. Je hebt er gedurende het weekeinde nog net voldoende tijd voor. Ik verzeker je dat ze het „doen"! Veel liefs en een prettige Sinter klaasavond toegewenst, J. V. Bij het Sinterklaasfeest zullen de bekende snoeperijen als borstplaat en specu laas wel niet ontbreken. Toch kan ook op zo'n avond een hartige versnapering bijzonder welkom zijn, daarom hieronder een gerechtje, makkelijk klaar te maken, smakelijk en in een wip gereed. ZONDAG Tomatensoep; gehakt, spruiten, aardappelen; gevulde be- schuitbollen. MAANDAG Kopje soep; gehakt, winterwortel in blokjes, aardappelen; fruit. (Erwten weken). ST. NICOLAASAVOND Verstopte worstjes. DINSDAG Erwtensoep; fruit. WOENSDAG Kop erwtensoep; varkenslap, andijvie, aardappelen. DONDERDAG Varkenslap, bieten, aardappelen; havermoutpap met cacao. VRIJDAG Brussels lof au gratin. aardappelpannekoek; wentelteefjes met appelmoes. ZATERDAG Zuurkoolstamppot met knakworstjes; fruit. Recept: Verstopte worstjes. Een blikje kleine knakworstjes (klaar voor gebruik), zeer dunne sneedjes witbrood, evenveel plak- wiLuy 't> ».ESNUMMEI* HET .BOEKVAN SINTERKLAAS je nog op surprises zint, probeer zo'n fles dan eens! Je zult er ongelofelijk veel succes mee hebben! Onze meest geslaagde surprise was een verrassing in levende lijve. Jan en ik zijn namelijk als Sint en Piet in de peltje oude kranten - en het waren niet eens Spaanse, zag Frits - een ge broken bloempot, een gescheurde lap „Maar", stotterde Frits, „ik., ik.." de tranen sprongen in zijn ogen ter wijl hij van Piet naar Sint keek. „Ik heb gehoord dat jij zoveel van rommel houdt" verklaarde Sint. „In jouw kamer is het toch ook altijd rommelig? En toen dacht ik, dat ik je maar het beste een zak rommel geven kon". Ach, wat vond Frits dat naar. Hij schaamde zich ook een beetje. „Ik", stamelde hij. „Sinterklaas, ik „Toe maar", zei Sint Nicolaas en hij knikte Fritsje vriendelijk toe, zodat deze moed vatte en heel vlug, in een adem. zei: „Ik zal nooit meer rommel maken en ik zal altijd mijn kamer net jes opruimen. Sinterklaas". „Weet je dat heel zeker?" vroeg de Sint die plotseling weer streng keek. Maar Fritsje was nu niet meer bang en zei zonder haperen: „Dat beloof ik. Sinterklaas". En toen lachte de Sint en hy zei raadselachtig: „Dan, ja dan Meteen liep Zwarte Piet de kamer uit om een minuut later weer terug te komen met een prachtige trein, en rails, en een station! Wat was Fritsje blij. Hij ging uit dankbaarheid alle Sinterklaasliedjes zingen die hij kende. Maar weet je wat nu het leukste is? Wel, Frits heeft woord gehouden. Van die vijfde December af zorgde hij er voor, dat zijn kamer altijd keurig was opgeruimd nadat hij er had gespeeld. M. F. B. Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Het eerste menu begint met een echt winterse soep: Bruine uiensoep; runderlappen, aard appelen, winterwortel, jus, fruit. U kunt bij de uiensoep eens dunne sneetje van een stokbrood of van een hard luxe broodje geven. Leg ze op z'n Frans onder in de soepterrine of op de borden vóór U de soep opschept. Bruine uiensoep; 1. liter bouillon van vlees, worst of bouillonblokjes, 200 g uien, 50 g (3 eetlepels) boter of mar garine, 50 g (5 eetlepels) bloem, zout, peper, dunne sneetjes Frans stokbrood of sneetjes van een hard luxebroodje. De uien schoonmaken en in dunne plakken snijden. De boter smelten en hierin de uien goudbruin bakken. De bloem toevoegen en het mengsel lang zaam bruin laten worden onder voort durend roeren. Bij scheutjes tegelijk, al roerende, de bouillon toevoegen en de soep 10 minuten zachtjes laten ko ken. De soep op smaak afmaken met zout en peper. De soep al of niet zeven. Een warme schotel van griesmeel en appelen besluit het volgende menu: Omelet, aardappelen, savoyekool, jus griesmeel met appelen. Een oven is er niet by nodig, maar hebt U er een of bezit U een wonder - pan, zet daar deze schotel dan een kwartiertje in. Griesmeelschotel met appelen liter melk, 45 g (4 eetlepels) gries meel, 45 g (3 eetlepels) suiker, zout, 3 appelen, ongeveer 45 g (3 eetlepels) suiker, 1 theelepel kaneel, boter of margarine. De melk met het zout aan de kook brengen. Het griesmeel vermengen met de helft van de suiker. Het griesmeel met de suiker in de kokende melk strooien onder goed roeren. De massa 10 minuten zachtjes laten koken. De pap op smaak afmaken. De appelen schillen, boren en in schijven snijden. De rest van de suiker vermengen met de kaneel. Onderin een vuurvaste schotel een dikke laag ap pelschijven leggen, bestrooid met hel üriwtste gedeelte van het suiker- en -kaneelmengsel. De appelschijven be dekken met de griesmeelpap. De bo venkant bestrooien met de rest van de suiker en kaneel en er klontjes boter of margarine op leggen. De schotel 15 minuten verwarmen. Een hartige rijstschotel is wel eens een prettige afwisseling in het menu. Ryst met vis en groenten - custardvla. Neem er liefst een droogkokende rijstsoort voor. Het gerecht kan naar believen scherper van smaak gemaakt worden door toevoeging van kerrie, sambal of fijngesneden knoflook. Pre senteer er stukken augurk af ander tafelzuur bij. Ryst met vis en groenten 400 g (2y> kopje) ryst, 8 dl water, ongeveer 350 g vis (b.v. schelvis, wij ting), l kg gemengde soepgroenten of 2 fien en Vz kg prei en y4 kool en sel derij- en/of peterseliegroen, ongeveer 75 g boter of margarine, zout, desge wenst sambal of pikante saus. Het water aan de kook brengen. De rijst een paar maal goed wassen. De ryst laten uitlekken en in het kokende water strooien. Eenmaal roeren en de ryst verder ongestoord gaar laten worden in ongeveer 30 minuten. De rijst even laten uitdampen in de open pan. Inmiddels de vis schoonmaken en zachtjes gaar laten worden in zoveel water met zout dat de vis net onder staat. Kooktijd 5 k 10 minuten. De vis uit het nat nemen, van de graat ont doen en in stukjes verdelen. Deze la ten uitlekken. De groenten schoonma ken, klein snijden en wassen. De groen ten met wat zout in ongeveer de helft van de boter of margarine een kwar tiertje zachtjes bakken. In de rest van de boter of margarine de vis en de rijst lichtgeel van kleur bakken onder ge regeld omscheppen. De groenten toe voegen en gelijkmatig door de rijst ver delen. Het gerecht op smaak afmaken, desgewenst met sambal of pikante saus. kop lag zodat al die kleine, gekleurde puzzle-stukjes op de grond slingerden, een tennisbal, een kleine jeep, een tractor, en nog veel meer Op zijn verjaardag had hij een mooi boekenkastje gekregen en laatst zei vader, terwijl hij wees naar de boeken die ook op de grond lagen: „Zou je die nu tenminste niet in je mooie kast zetten?" „Ja, vader", antwoordde Frits ge dwee, en je kunt het geloven of niet: Frits kon niet eens van de deur van zijn kamer, waar hij met vader stond, naar zijn boekenkast lopen zonder te vallen - zoveel dingen lagen er over de vloer uitgespreid En zo zat hy daar wat beteuterd midden tussen zijn dozen met puzzles. Vader lachte er om en zei:,, 't Is je eigen schuld, jon gen. Dit kan zo niet langer. Ga nu meteen je kamer maar eens helemaal opruimen". Ja, en dan deed Frits dat ook wel, hij ruimde vaak genoeg zijn kamer op, heus, en dan was die weer heel netjes. Maar dat duurde nooit langer dan twee dagen, omdat Fritsje nooit iets weer opborg nadat hij er mee gespeeld had. En nu liep het tegen Sinterklaas, en Fritsje wou heel graag een spoortrein hebben met veel rails zodat de trein ver kon rijden, en met een station, en met seinpalen en met een tunnel en metnu ja, met nog veel meer. Vader keek bedenkelijk toen hij het hoorde en hij zei: „Dat weet ik niet, jongen, je vraagt wel erg veel". „Maar ik zal er heel zuinig op zijn en ik wil zo heel erg graag een spoor trein hebben. Karei van de bakker heeft er ook een", zei Fritsje en hij keek smekend naar vader, alsof die er iets aan kon doen. „Tja", zei vader. „Ik weet het niet. Frits". Frits wist het evenmin, hy hoopte alleen maar. Elke avond zong hij Sin terklaasliedjes en hy legde roggebrood en stro bij de schoorsteen neer. Frits was een heel braaf jongetje, die da gen voor Sinterklaas. Zo werd het dan eindelijk vijf Decmber. Fritsje kon haast niet op zijn stoel zitten van spanning, die avond en hij had al minstens twintig keer „Zie ginds komt de stoomboot" en „Zie de maan schijnt door de bomen" gezongen, toen de deur openging en Sint Nico laas binnenkwam, gevolgd door Zwar te Piet, die, dat zag Fritsje dadelijk, een grote zak op zijn rug torste. Wat zou daar wel inzitten? Sinterklaas keek ernstig, haast streng, vond Frits. „Wil jij nu nog wel eens een liedje voor me zingen?" vroeg de Sint nadat hij het kopje thee had leeggedronken dat moeder hem gaf. Met bibberende stem zong Fritsje: „Sinterklaas ka poentje, gooi wat in m'n schoentje", omdat dat het kortste liedje was dat hij kende. Toen hy uitgezongen was, gaf Pieter hem, na een wenk van Sin terklaas, een marsepeinen kaasje dat hy tot Fritsje's verbazing niet uit de grote zak haalde maar doodgewoon uit z'n broekzak. Zijn verbazing werd nog groter toen Sint naar de grote zak wees en sprak: „Dat is voor jou!" Meteen zette Pieter de zak voor Fritsje neer, en die bloosde van op winding: zo'n grote zak, helemaal al leen voor hem - daar kon best een spoortrein in zitten Met bevende vingers tastte hij in de zak en haalde ereen leeg lucifers doosje uit. Hij greep weer, en hield een half-verrotte appel in zijn hand. Toen keek hij wat beter in de zak en zag, dat er allemaal oude dingen in lagen: lege cigarettendoosjes. een oud sigarenkistje, proppen papier, nog veel meer half-rotte appels, een sta- Hier zijn enkele leuke spelletjes, die je gemakkelijk zelf kunt maken. Af beelding A is een ringspel. Het verdient wel aanbeveling dit spel niet binnens huis te spelen, want we veronderstellen dat Vader en Moeder het niet zo erg leuk vinden, wanneer je de hiervoor benodigde schroefjes en haakjes in het eiken buffet zoudt draaien inplaats van in een boomstam. Je draait een oogschroef in een zij tak, zoals de bovenste pijl aangeeft. Aan dit oog bevestig je een touw,, waaraan je aan het andere uiteinde enige flinke ringen vastbindt. Nadat je in de bast van de boom een haakje hebt aangebracht, slinger je het touw met de ringen zodanig in de richting van de boom, dat de ringen aan de haak blijven hangen. Daarvoor is het noodzakelijk, dat het touw precies de goede lengte heeft en dat de haak op de juiste plaats zit. Het spel bij de tekening B is een werpspel met platen. De laatste maak je van carton (uit deksels of dozen) en je zet er verschillende cijfers op. Pro beer nu de platen in een gewone emmer te werpen, waarbij het totaal der cijfers de beslisLlng brengt. jes jonge kaas van gelijk formaat, sticks, boter, (mosterd). Beleg elk sneetje brood, zonder korst, met een plakje kaas. smeer hier even tueel iets mosterd op. Leg nu schuin in het midden van de kaas een borrel worstje en vouw de twee overblijvende punten van het brood erover heen en steek deze zonodig vast met een hou ten stick. Bak nu de rolletjes in een koekepan in boter zodat het brood aan de buitenkant mooi goudbruin van kleur wordt. Warm serveren. Recept: Havermoutpap met cacao. 1 liter melk, 60 gr. havermout, 25 gram cacao. 25 gr. suiker, zout. Van melk, havermout en zout een pap koken. De cacao droog mengen met de suiker, aanroeren met wat pap of melk en nu door de pap roeren. De pap nog even laten doorkoken. Al enkele dagen was er in een deel van Siberië geen behoorlijk telefoon gesprek meer te voeren. Russische technici hebben de „technische sto ring" gevonden (natuurlijk) en uit de weg geruimd. Wanneer u het ten minste een technische storing wilt noemen, want bij een onderzoek von den zij in een telefoonpaal een beer, die op de telefoondraad tokkelde als een volledig gediplomeerde harpist. Het zoemende geluid, dat hij op deze manier voortbracht, scheen hem te amuseren. De burgemeester van Lithgow in Aus tralië, speelde een hele dag lang voor vuilnisman om de echte vuilnisman nen eens te laten zien, hoe zij hun werk moesten doen. De vuilnismen sen hadden namelijk bezwaar tegen een nieuwe vuilnisauto, die de ge meente voor ongeveer 30.000 gulden had gekocht en die volgens hen niet deugde. Na een dag van zelf vuilnis ophalen meende de burgemeester, dat de nieuwe auto geheel voldoet. In Odense woont een Zweed, die Dag heet. Lezers van Scandinavische ro mans zullen weten, dat dit een ge wone naam is in die streken. Van z'n aohternaam heet hij Nacht. De bewoners van Odense noemen hem meneer Etmaal. Hoewel het op het ogenblik, dat wij dit voor U neerschrijven, niet be paald warm is, willen we toch nog even een man gedenken, die door de hitte gedwongen werd. weer laag bij de grond te gaan leven. Dat valt waarlijk niet mee, wanneer je 113 uren onafgebroken op een 13 meter boven de grond gespannen koord hebt gezeten. Willy (en van z'n achternaam heet 'ie doodgewaan Pichler) had nog wel langer willen blijven zitten, als hij het maar had volgehouden. Hij trotseerde regen en onweer, maar de hitte was hem toch wel wat al te bar, zodat hij naar beneden kwam. „Als hij nog tien minuten langer was blijven zitten, zou hij bewusteloos van het koord zijn gevallen", zei de dokter, die Willy onderzocht. Vier Amerikanen kregen met een zie kenhuis te maken. Een heel groot rattengezin was hier de schuldige. De heer O. Smith had van zijn op gespaarde duiten in een klein stadje in Indiana een zeer oude rammel kast van een auto gekocht. Het beestje was natuurlijk wel een beetje stoffig, maar het reed overigens nog opperbest. Samen met een vriend tufte Smith naar huis, toen plotse ling een dikke rat langs zijn rug naar boven klauterde. Een tweede sprong op de schoot van zijn buur man en een derde klom heel genoeg lijk langs een van zijn broekspijpen naar boven. Toen beide heren een blik op de achterbank sloegen, zagen zij dat de rest van de familie zich opmaakte ook een kijkje bij de be stuurder te komen nemen. Toen Smith met beide handen naar een van de griezels sloeg ging het na tuurlijk mis met de wagen. In volle vaart kwam hij in botsing met een andere auto waarin de heer en me vrouw Eli Yader zaten. Met zijn vieren werden ze met lichte verwon dingen naar een ziekenhuis ge bracht Toen ze er aankwamen zat nog een van de dikke ratten in Smith's haar verward.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 13