Ook in Birma doen de Russische leiders aanval op liet Westen De Grote Drie protesteren tegen Russiseh besluit inzake Berlijn Gemeenteraad Zoeterwoiide keurt begrotingen 1956 goed VRIJDAG 2 DECEMBER Dierbare verwantentveten niet wat se zeggen en zwijgen moeten Scherpe critiek in Indiase pers op Russisch bezoek Ook in Birma zijn de twee Sovjet- Russische leiders Boelganin en Kroesj- tsjef op zeer uitbundige wijze ontvan gen: honderdduizend mensen stonden langs de route van het vliegveld naar Rangoon. Bij een officiële ontvangst bracht Boelganin de groeten van de Russen over. Hij kon ook hier niet na laten het Westen een trap te geven en zei. dat de Birmanen „veel van de kolo nialistische interventionisten" hebben geleden. „Het Sovjet-Russische volk, dat gelooft in de leer van Lenin, is zeer verheugd, dat uw lijden is en dat uw strijd voor onafhankelijkheid met succes is bekroond". De Birmaanse premier Oe Noe. die enige tijd geleden een bezoek aan Mos kou bracht, zei, dat de Russische leiders de bewondering van het Birmaanse volk hebben ..voor hun moedige pogingen om hun eigen betere wereld te scheppen". Hij noemde de Russen niet alleen „vrienden", maar ook „dierbare verwan ten". Het Russisch bezoek valt samen met een „vredesoffensief" van de Commu nistische partij in Birma, die door de overheid verboden is. De Communisten strijden al acht jaar ondergronds tegen de Socialistische regering van Oe Noe verspreid over de wijze waarop „de Gisteravond hebben zij vlugschriften burgeroorlog kan worden beëindigd en de vrede hersteld". Drie jongelieden zijn aangehouden. In een aan de bladen toegezonden verklaring van de communistische partij wordt gezegd, dat de regering van Oe Noe aan het bewind is gekomen „in samenwerking met Britse imperialisten". De partij wil op drie voorwaarden met de regering onderhandelen over het herstel van de vrede: de regering moet los blijven van het Westelijk blos en 'n nationalistische buitenlandse politiek voeren, de politieke gevangenen moeten worden vrijgelaten en de overheid moet „volledige democratische rechten waar borgen aan alle democratische organi saties". India maakt de balans op Kort na het vertrek van Boelganin en Kroesjtsjef uit Calcutta kwam de Koning van Nepal aldaar aan. De ver sieringen die ter gelegenheid van het Russische bezoek in Calcutta waren aangebracht, hingen er toen nog onge wijzigd, zodat nu waarschijnlijk voor de eerste maal in de geschiedenis een Koning met Communistische symbolen verwelkomd is! „De heren Boelganin en Kroesjtsjef behandelen premier Nehroe als een Zaakgelastigde naar Djakarta Naar wij vernemen, vertrekt de heer Kweedjiehoo, de Indonesische zaakge lastigde in Den Haag, die de Indone sische ambassadeur in missie, mr Oetoyo Ramelan, steeds heeft verge zeld bij de besprekingen met de Neder landse regering in Den Haag, vandaag naar Djakarta om het Indonesische kabinet in te lichten over de gang van zaken omtrent het vooroverleg. LIQUIDATEUREN „STICUSA" De minister-president heeft besloten de stichting Culturele Samenwerking (Sticusa) met ingang van 1 Januari a.s. in liquidatie te doen treden. Tot liqui- dateuren der Stiousa zijn benoemd: mr H. J. Reinink, directeur-generaal voor de Kunsten en voor de buitenlandse cul turele betrekkingen van het ministerie van O., K. en W., A. J. Jonkers, chef der Directie Suriname en de Ned. An tillen van het Ministerie van Overzeese Rijksdelen: dr G. J. Lammers, diresteur van de Rijksvoorlirhtingsdienst D. J. F. de Man, chef der directie voorlichting buitenland van het ministerie van bui tenlandse zaken. Daar de leden van de Stiohtingsraad van de Sticusa besloten hebben hun functies op 30 November 1.1. neer te leg gen, heeft de minister-president beslo ten de zoeven genoemde liquidateuren voor de periode 1 December 1.1. tot en met 31 December as. te belasten met het beheer der Sticusa. Man maakt amok te Brisbane In Brisbane (Australië) heeft een man amok gemaakt met bommen en een re volver. Hij doodde hierbij twee artsen, verwondde een arts ernstig, terwijl een man zijn handen verloor toen de bom ontplofte, welke hij de razende wilde ontnemen Zelf bezweek hij aan opgelo pen verwondingen. Een en ander heeft zich afgespeeld in Wickham Terrace, een blok waar zich veel specialisten hebben gevestigd. De man, de 39-jarige K. K., spoedde zich met een koffer met zelfgemaakte bom men van de ene dokterswoning naar de andere. In de wachtkamer van zijn eer ste slachtoffer ontstak hij de lonten van vier bommen. Een voorbijganger zag dit en vyilde de bom onschadelijk maken. Het was deze man, die zjjn handen ver loor. De twee omgekomen specialisten werden met revolverschoten gedood. K. K. was een patiënt van de specialisten. Volgens de politie had hij genoeg explo sieven in zijn koffer om het gehele blok op te blazen! Geen mededelingen over van Krieken De Indonesische Procureur-Generaal, Soeprapto, heeft vanochtend verklaard, dat hij geen mededelingen kan doen over het resultaat van zijn onderzoek naar de zaak van Van Krieken. Dit is dienstgeheim. Hij voegde hier echter aan toe, dat hij slechts de criminele zijde van de zaak heeft bezien. UNIFORM MOBIELE COLONNES Bij ministeriële beschikking zijn vast gesteld het tenue en de onderscheidings tekenen der mobiele colonnes. Dit zal gelijk zijn aan het veld- resp. dagelijks tenue van de Kon Landmacht, met dien verstande, dat inplaats van de ba ret een khaki veldmuts wordt gedragen van het model voorgeschreven voor de Kon Luchtmacht De rangonderscheidingstekens zijn ge- *\jk aan die der Infanterie soort volgeling en zij schijnen aan te nemen, dat India deel uitmaakt van de Sovjet-Russische invloedssfeer", schrijft de onafhankelijke, te Nieuw Delhi ver schijnende ..Times of India". Het blad vervolgt: „De redevoeringen der Sovjet-Russische leiders dreigen de buitenlandse politiek van India, om zich met geen der twee grote wereldblokken te verbinden, tot een aanfluiting te ma ken. Niet slechts wordt van de daken geroepen, dat de Indisch-Russische vriendschap zo hecht is, doch onze Rus sische gasten schijnen het denkbeeld met zich te om te dragen, dat India binnen de Russische invloedssfeer valt en dat Nieuw-Delhi een soort buiten post van het Russische rijk is, in de trant van bijv. Helsinki. Indien premier Nehroe niet onver wijld stappen neemt om deze indruk bij de Indiërs weg te nemen, zullen de Russische leiders meer dan louter pro- pagandasuccessen hebben geboekt: zij zullen er dan in geslaagd zijn onze ge hele buitenlandse politiek op de helling te zetten". „Lertin en Gandhi hebben niets met elkaar gemeen" Narajan. de secretaris van de congres partij (de Indische regeringspartij), schreef Donderdag in het partijorgaan, dat er geen compromis tussen de ideolo gie van Lenin en die van Gandhi mo gelijk is. Ht artikel van Narajan is het eerste officiële commentaar van de Congrespartij op het bezoek van de Sovjet-Russische leiders aan India. Narajan haalde premier Boelganins woorden aan. waarin laatstgenoemde zei, dat Lenin en Gandhi vele punten gemeen hadden: zij leerden de mensen hun land te bevrijden en onafhankelijk heid te verwerven. Narajan antwoordde hierop: „Het is onnodig te zeggen, dat er een wezenlijk verschil is tussen de filosofieën van Lenin en Gandhi. Ma- hatma Gandhi was. in overeenstemming met de aloude tradities van India, vast van oordeel, dat de middelen even be langrijk zijn als het doel en dat ver keerde en onzuivere middelen de ver- hevendheid van het doel zelf teniet doen." Volgens de partijsecretaris heeft Gandhi de Indiërs altijd de raad gege ven dezelfde zedelijke grondbeginselen in acht te nemen bij de verwerkelijking van sociale en economische vrijheid. „Marx en Lenin hebben een geheel andere weg bewandeld", aldus Narajan 'die gerust nog even had mogen uitwei den over een zekere heer Stalin en zijn methodesRed. L.D.). HOGE FUNCTIE VOOR AD VERMEULEN De Nederlandse vakverenigingsleider Ad. Vermeulen is benoemd tot hoofd van de afdeling vakbeweging van het Euro pese Productivity tsbureau (European Productivity Agency) dat een orgaan is van de OEES (Organisatie voor Europe se Economische Samenwerking). ADMINISTRATEUR KRIJGT 21 MAANDEN De rechtbank te Amsterdam heeft een 27-jarige assistent-administrateur van de Vereniging voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs, die de afgelopen 4 jaar de vereniging voor f. 50.000 had bestolen, terzake van ver duistering in dienstbetrekking veroor deeld tot 1 jaar en 9 maanden met af trek van het voorarrest. Anderhalf jaar m.a. van de preventieve hechtenis, die 5 maanden bedraagt, was tegen hem ge- eist. GOEREE V OP STREKDAM De Goeree V (Jan Hubert) is hoog op een strekdam bezuiden Scheveningen gelopen. Voor de bemanning bestaat geen gevaar. Tegen de avond zal men met vloed een poging doen het ge strande vaartuig vlot te krijgen. VOORSCHOTEN Ouderavond School met de Bijbel De Ouderavond van de School met de Bijbel aan de Wijngaardenlaan in het Gebouw voor Chr. Belangen gehouden is zeer geslaagd te noemen. Het was een avond vol afwisseling, waaraan ook leerlingen hun deel hadden. Besloten was in afwijking van de ge bruikelijke gang van zaken op 19 De cember a.s. in de school gelegenheid te geven het werk van de leerlingen te be zichtigen. De voorzitter van de vereniging de heer G. H. van Leeuwen opende deze avond en droeg de verdere leiding over aan het hoofd der school de heer G. Verrips. Zeker door het enthousiasme van de leerlingen werd de uitvoering van het muziekclubje o.l.v. de heer Ho- gervorst zeer gewaardeerd. De 3e en 4e klassertjes speelden daarin op mond harmonica's. De leerlingen van de 5e en 6e klas brachten het zangspelletje „Het nieuweiingetje" over het voetlicht. De heer Weylage, een der onderwij zers, hielde een korte inleiding over het Christelijke karakter van het geschie denisonderwijs. Spr. achtte een volko men objectiviteit niet. mogelijk. Men moet altijd een bepaald standpunt in nemen. Het Christelijk onderwijs gaat uit van de Bijbel en ziet Christus als het middelpunt van de geschiedenis. In een jaaroverzicht gewaagde de heer Verrips avn een snelle groei van de school en van de grote belangstelling voor de nieuwe Chr. Ulo. Aardig was de weergave via een wire- recorder van lessen, zoals die op school gegeven worden. Tenslotte werd een de monstratie gegeven van de zgn. school- radiolessen. De 2e voorzitter, de heer G. Los, sloot deze zeer goed bezochte ouderavond. WASSENAAR Bij K.B. is op zijn verzoek aan mr M. Ch. de Jong te Wassenaar eervol ontslag verleend als lid. tevens voorzit ter van de Reclasseringsraad te 's-Gra- venhage. zulks onder dankbetuiging voor de als zodanig bewezen diensten In zijn plaats is benoemd mr A J. Veldman, vice-president van de Arrondissements- Rechtbank aldaar. Spaaroverschot' van f 22,5 millioen In November werd bij de Rijkspost spaarbank ingelegd f. 59.6 millioen en opgenomen f. 37.1 millioen. zodat hier een spaaroverschot werd behaald van f. 22.5 millioen. Tot dusver is in 1955 bij de R.P.S. f. 132.1 millioen gespaard. Oud-burgemeester krijgt 2Vi jaar m.a. De Rechtbank te Zutphen heeft de vroegere burgemeester van de gemeente Groenlo, conform d eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2% jaar m.a., -omdat tijdens zijn ambtsperiode een be drag van ruim f. 30.000.uit verschei dene openbare kassen is verdwenen. DODELIJKE VAL VAN KIND Bij het spelen op een stilstaande auto is het 4-jarig zoontje van de familie De Bruyn uit Eemnes van deze auto geval len en met het hoofd op daar liggend oud ijzer terechtgekomen. In bewuste loze toestand is het kind naar de R.K. ziekenverpleging in Hilversum overge bracht, waar het gisteravond aan de gevolgen van zijn val is overleden. De V.S. blijven Moskou verantwoordelijk stellen voor behandeling van Amerikanen Het blad van de Communistische partij in Oost-Duitsland stelde gisteren vast, dat Oost-Berlijn nu souverein is als hoofdstad van de Oostzone en niet langer een bezet deel van de stad. De Russische commandant verklaarde dit Maandag eveneens. De Westelijke mogendheden, aldus het blad, hebben van West-Berlijn een centrum van provocatie gemaakt en een doorn in het oog van Oost-Duitsland. Zij konden dan ook niet met recht beweren, dat de oude status van Berlijn nog geldt. In dezelfde editie van „Neues Duitschland" is een gelukwens aan het Oost- Berlijnse stadsbestuur van de Russische generaal-majoor Dibrova opgenomen, waarin deze de titel van stadscommandant niet meer gebruikt. Dibrova felici teert het stadsbestuur namens het Russische personeel in het garnizoen Ben- lijn met zijn zevenjarig bestaan. Het Westen houdt vast aan de bestaande toestand De Russen Boelganin en Kroesjt sjef bij hun bezoek aan het natio naal physisch laboratorium van India. Dr K. S. Krishnan verklaart de Russische bezoekers de daar op gestelde instrumenten en machines. De ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten in West- Duitsland hebben gisteren in een nota aan de Sovjet-Russische autoriteiten in Berlijn geprotsteerd tegen de Sovjet- Russische verklaring, dat Oost-Berlijn een deel is van een souverein Oost- Duitsland. in de nota van de Amerikaanse am bassadeur, James B. Conant, wordt on- Bespreking Anak Agoeng-Harahap De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Anak Agoeng, en premier Harahap hebben ruim 2 uur besprekin gen gevoerd, vermoedelijk over het Ne derlands-Indonesisch overleg. Anak Agoeng weigerde na afloop van deze be spreking te verklaren, in hoeverre Oetoyo Ramelan vorderingen maakt bij de voorbesprekingenê. Verwacht wordt, dat Vrijdag het Kabinet andermaal het Nederlands-Indonesisch overleg zal be spreken. der meer gezegd, dat de verklaring van generaal Dibrova over de status van Berliin strijdig is met het Westerse standpunt inzake deze kwestie. „Het standpunt van mijn rege ring inzake de status van Berlijn en haar houding ten opzichte van de zogenaamde „Duitse Democratische ie- publiek" zijn aan U welbekend als ge volg van het feit dat door mijn regering over een lange tijdsperiode talrijke do cumenten over deze onderwerpen zijn overhandigd", aldus Conant. Hij ver volgde: „U gelieve er daarom nota van te nemen, dat de Amerikaanse rege ring de Russische autoriteiten verant woordelijk moet blijven houden voor het welzijn en de correcte behandeling van alle Amerikaanse staatsburgers tijdens hun aanwezigheid in die gebieden, die ressorteren onder de Russische autori teiten, zoals ook de Russische sector van Berlijn". Samenwerking met Leiden ter sprake 26 Woningen langs Korte Miening Gisteravond vergaderde de Raad van Zoeterwoude onder voorzitter schap van de burgemeester. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. aan de R.K. Woningbouwver eniging hebben verzocht plannen in te dienen voor de bouw van 26 woningen langs de korte Miening. Met algemene stemmen werd besloten de rekening van het Grondbedrijf en van het Waterleidingbedrijf voorlopig vast testellen, de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur goed te keuren en de gemeenterekening voorlopig vast te stellen met de volgende cijfers gewone dienst ontvangsten f. 651.887.16 en uitgaven f. 594.198.76, batig slot f. 57.688.40. Rekening houdend met de achterstallige ontvangsten en uitgaven bedraagt het netto batig slot f. 68 007.86. Op het verzoek van het bestuur van de RK. Jongensschool aan de Schenkelweg om medewerking te verlenen tot het aanschaffen van een schoolbibliotheek en kaartstempels, werd gunstig be schikt. Met algemene stemmen werd voorts besloten de R.K. Landbouwschool aan de Antoniusstraat uit te breiden met een handvaardigheidslokaal. Een blanco crediet werd verleend tot het herzien van het rioleringsplan in het dorp. Burgemeester en Weth. stelden voor het aantal gemeentewerklieden in 1956 met twee uit te breiden. Hiertoe werd met algemene stemmen besloten. De gemeenschappelijke regeling in zake de ziektekostenvoorziening voor de ambtenaren werd gewijzigd overeenkom stig het voorstel van het bestuur van de I.Z.A. Aan het Comité Fotu werd in ver band met de doorlichting op t.b.c. van de gehele bevolking een subsidie ver leend van f. 1497.10. Burgemeester en Weth. stelden voor de subsidiëring van het Comité Vacan- tiebezigheden defintief te regelen en deze te stellen op 50% van de totale uitgaven. Hiertoe werd met algemene stemmen besloten. Aan de Dr. van Voorthusenstichting te Leiden werd een subsidie toegekend van fa 30 per leerling uit deze gemeente. Het maximum-crediet in rekening courant bij de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten te 's-Gravenhage werd voor het laar 1956 vastgesteld op f. 75.000 - GEHEIME ZITTING VAN TWEE UUR. Hierna gaat de Raad in geheime zit ting. welke ongeveer 2 uren duurde. Na heropening van de openbare vergade ring werd met algemene stemmen be sloten: de onderhandelingen over de aankoop van een perceel tuingrond, eigenaar W. C. de Groot alhier, te sta ken: met W. van der Drift Schenkel- weg alhier nader te onderhandelen over de overname van een perceeltje grond langs de Zuidbuurtsewegde beslissing inzake de aankoop van grond van C. J. van Klink aan te houden; het woon huis Hoge Rijndijk 155 te verkopen. LEIDEN VOLDOENDE BEREID TOT OVERLEG? Hierna kwamen in behandeling de begrotingen voor het laar 1956. De heer van der Ploeg begon te wijzen op het antwoord van B. en W. van Leiden op een aan hen gerichte vraag over de samenwerking met de omliggende ge meenten. Evenals de heer van Dijk in de Leidse Raad. is de Zoeterwoudse R.K. fractie teleurgesteld over het ant woord van B. en W. van Leiden n.l. dat zij in voorkomende gevallen met an dere gemeenten wil samenwerken. Wat wordt hier bedoeld met „voorkomende gevallen". Spreker heeft onwillekeurig gedacht aan Oegstgeest. De gemeente Zoeterwoude heeft nu. en zeker in de toekomst diverse raakpunten met de gemeente Leiden. Wat belet ons eigen lijk om over al deze dingen rond de ta fel te gaan zitten? Wat. de interne aangelegenheden be treft. merkt spreker op. dat het hem verheugt nog voor Januari a.s. plannen tot woningbouw te kunnen indienen. Hierdoor bestaat een gerede kans. dat in 1956 woningen kunnen worden ge luwd. Voorts mist spreker op het ur gentieprogramma voor de volgende ia- ren de aanlee van sportterreinen op het Dorp. Dit is toch wel een zeer ur gente zaak! Naar aanleiding hiervan zegt de "oorzitter. dat B. en W. van Leiden hebben toegezegd plannen, die ook le randgemeenten raken deze met de verschillende colleges van B. en W. te -uilen bespreken. De sportvelden op het Dorp komen inderdaad niet voor op het u-gentie- Drogramma. doch dit hou»*' verband met hcl uitbreidingsplar De heer van der Geest vraagt de aandacht van B. en W. voor een speel- geleeenheid voor de kinderen. Zou het terrein tussen de Dokter Kortmann- straat en het sportterrein hiervoor niet kunnen worden gebezigd? Voorts vraagt spreker wat de bedoeling is van het verlagen van twee bruggen oo het Dorp. Als dit doorgaat, wordt het Wa tertje van alle scheepvaart uitgesloten en dan is het beter het Watertje te dempen. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. zullen bezien of. het terreintie langs de Dokter Kortmannstraat als speel terrein voor de jeugd kan worden aan gewezen. Tegen het verlagen van de twee bruggen is door ongeveer 20 per sonen bezwaren ingebracht. De verla ging zal vermoedelijk niet doorgaan. Tegen het dempen van het Watertje zal Rijnland wel bezwaren hebben. Het I Watertje zal in 1956 worden verbeterd. Hierna worden met algemene stem men vastgesteld de begrotingen van het Grondbedrijf, van het Waterleiding bedrijf, terwijl de begroting van het Burgerlijk Armbestuur wordt goedge keurd. SUBSIDIES. Hierna komt de gemeenterekening voor 1956 aan de orde, waarbij tevens enige verzoeken om subsidie worden be handeld. In afwijking met de aanvankelijke ra ming van f. 33 per leerling voor het bij zonder onderwijs (g.l.o.) stellen B. en W. nu voor dit bedrag te verhogen tot f. 40 per leerling. Dit voorstel wordt wet algemene stemmen aangenomen. De R.K. tafeltennisvereniging „PIT" heeft verzocht een subsidie te mogen ontvangen in 1956 van f. 300. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te be schikken. De heer Van der Ploeg ziet dit als een stuk jeugdwerk en is voor het ver lenen van een subsidie. De voorzitter wijst er op, dat B. en W. juist hebben voorgesteld het subsi die voor de jeugdbeweging te verhogen van f. 350 tot f. 600 voor elke parochie en voor de N H. Gemeente. Het voorstel van B. en W. wordt dan met algemene stemmen aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot verho ging van het subsidie aan het jeugdwerk tot verhoging tot f. 600, zoals hiervoor reeds is medegedeeld, wordt met alge- meie stemmen aangenomen. Aan de Stichting voor Maatschappe lijk Werk in Zuid-Holland wordt met ingang van het jaar 1956 een subsidie van f. 0.02 per inwoner toegekend. De voorzitter wijst er nog op, dat voor het sluitend maken van deze be groting beschikt moest worden over een gedeelte van de reserve tot een bedrag van f. 82.521-10. De gemeentebegroting wordt dan met algemene stemmen vastgesteld in ie gewone dienst op f 745.013 en ln le kapitaaldienst aan ontvangsten f. 2.200.287.83 en in uitgaven op r. 2.230.917.55, derhlave een nadig slot va** f- 30.681.7C DE GEHEIME DOCUMENTEN Binnenkort mededelingen De assistent-Procureur-Generaal. Moro, heef tverklaard. dat het mogelijk zal zijn, dat binnen niet al te lange tijd ge- lgeenheid zal bestaan nadere mededelin gen te doen over de zaak der geheime documenten en alles jtfat ermee samen hangt. Men is thans bezig te onderzoe ken, hoe de zaak in elkaar zit. Of er een verklaring over kan worden uitgegeven, wordt overwogen. HIl.l.EGOM BRAND IN EEN HOOIBERG. Doordat enige knapen met vuur speel den is er Woensdagmiddag omstreeks 3 uur brand ontstaan in een hooiberg van de heer W. aan de Prinses Mariike- straat. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist door krachtdadig ontre den erger te voorkomen. De hele hooi- stapel is verloren gegaan NOORDWIIK BEGRAFENIS H. DE HAAS. Onder grote belangstelling vond gis termorgen op de R.K. begraafplaats aan de Gooweg de ter aarde bestelling plaats van de begrafenisondernemer H. de Haas. Vorige week Vrijdag werd de heer De Haas bij een aanrijding te Ogstgeest ernstig gewond. De volgende dag is hij in het Academisch Ziekenhuis te Lei den overleden. Bij KJ3. is aan onze plaatsgenoot I. Möller. directeur van het Ver. Carga doorskantoor te Amsterdam, verlof ver leend tot het aannemen van zijn benoe ming door de President van de Franse Republiek tot Ridder in het Legioen van Eer. AANRIJDING OP KRUISPUNT Op het gevaarlijke kruispunt Beek laaniVnkenlaan van een aanrijding plaats tussen twee personenauto's Een keurmeester van de keurings dienst van waren uit Haarlem kwam met een Vauxhall van Noordwijk aan Zee toen van rechts uit het Vinken- laantje een personenauto aan kwam rijden, bestuurd door een 34-jarige schipper uit Ijmuiden. Door de be groeiing langs de weg merkten de be stuurders elkaar eerst op het laatste moment op, doch toen kon een aanrij ding niet meer worden voorkomen. Beide voertuigen kregen flinke mate riele schade. BEURSOVERZICHT WEER LUSTELOOS Amsterdam, 2 December Ook vandaag heeft de Amsterdamse effectenbeurs een uitermate saai verloop gehad. New York sloot gisteren gedrukt en het Damrak sloot zich hierbij aan. Reeds vanmorgen kwamen lagere note ringen tot stand en de officiële middag- beurs nam deze verliezen onverminderd over. De meeste hoeken bleven verla ten en de internationale soorten verlie ten de markt met een verlies van 3 a 4 punten. Ook de Scheepvaartsector bood wei nig stof tot bespreking. Voor zover hier transacties tot stand kwamen bleven de noteringen 1 2 punten bij gisteren ten achter. De Cultuurafdeling opende vrij vast. De berichten over de verbeterde deviezenpositie van Indonesië maakten een vrij gunstige indruk. Later op de middag moest echter een deel van de winsten weer worden prijsgegeven. Ver. Deli sloot zelfs 2 punten lager op 156%. Amsterdam Rubber per saldo prijshou dend en HVA een fractie beter. Dawes en Young werden iets hoger geadviseerd in verband met berichten over een her vatting van de besprekingen inzake de zgn. Auslandsbonds. Guldensbeleggin gen stil en hier en daar een fractie luier. (Deze pagina la ongecorrigeerd) Beurs van Amsterdam Vrijdag 2 December ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (3%) 101% lOlji Grootboek obl100% Ned. '51 3% IOIt^ 101 Ned. 53 3% 101 101 Ned. '48 3% 98% 98% Ned. '54 3% 98T\ 97}g Ned. '55 3% 98% 98% Ned. '55 II 3% 98\l 98% Ned. '47 3% 3 99V4 99A Dollarlng '47 3 96% 96 A Investeringscert. 3 99A 99% Ned. 62-64 3 99 99% Indië *37 A 3 98 97% Grootboek '46 3 97A ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 86 86% Nat. Handelsbank 160% 159% Ned. Handelmij230 229 A.K.U346% 343% Philips 363% 359% Philips '55 352% 348% Unilever 482% 479% Wilton Feyenoord 273 271% Biliton 2de r349 348 Kon. Olie f50.325 Kon. Olie 651 646% Amst. Rubber 141% 141 Holl. Amer. lijn 213 211 Kon. Ned. Stoomb. 206% 205 Ned. Scheepv. Unie 195% 193% H.V.A153% 154% Java Cult88% 88 D«li Mij158% 156% Senembah108% 111% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen Adam '47 3 100% 100% Den Haag 1937 1 3.. 100 Lelden 1947 97^ R'dam -37 I III 3' 100% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 104% 104 Premieleningen A'dam '51 2% 134% 133% Eindhoven '54 2% no L 107 Enschede '54 2% I08,'t 108% Den Haag '52 I 2% 137% 137% idem II 2% 134% 134% R'dam '52 I 2% 141% 142 idem II 2137% 138 Utrecht '53 2% 125 126% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 288 287% Rotterd. Bank244% 243% Twentsche Bank240 240 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 235 235% Kon. Ned. Grofsm. 152 Rott. Droogd. Mij. 631 630 Tieleman en Dros 20 20% Handelsondernemingen Borsumfj. cv A f 1000 133% 135 Internatio161 160 L Diversen Albert Heyn284% Ned. M. Walv. Vrt. 80% 81 Spoorwegen Dell Spoofw. My. 31% 33% Amerik. fondsen Anaconda 72% 72% Shell Oil Cy60% 60% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VJC. 1/12 Holl. Constructie 425 Ing. bur. v. Bouwnyv. 143% Int. Kunststof!. Ind. 70% 71 Kon. Ned. Edelmet. 90GB 90GB Pref. w.a. idem 924GB 92 4 GB Textiel Gebr. v. Wyk 34% 35GB Leldsche Wolspinn 313 313 Ned. Electrolasm. 345 Sikkens Lakfabr. '53 394 394 B Ver. Touwfabrieken 183% 183 3 Were ink's Betonm 141 141

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9