SKETCH Pas op voor Naarmate de rust in lonen langer duurt, blijven lagere prijzen Topbedrijvigheid moet men als normaal beschouwen Oplossing Lichtweekprijsvraag Arabieren traehten Nederland te betrekken in boycot van Israël verkoudheid Het Kremlin poogt vrienden te winnen in Middellandse Zee 94ste Jaargang Vrijdag 2 December 195S Derde Blad No. 28694 Minister Zijlstra in Tweede Kamer: I>\Nederland nog wel goedkoopte-eiland (Van onze parlementaire redacteur) De topbedrijvigheid van deze tijd wil minister Zijlstra liefst als normaal beschouwen, zei hij gisteren In de Tweede Kamer. De moeilijkheid is in deze omstandigheden te voorkomen dat lonen en prijzen stü?en terwijl tevens moet worden voorkomen, dat een terugslag in de bedrijvigheid optreedt, die zich naar beneden voortzet en tot massale werkeloosheid leidt. Een algemene prijsbewaking kan daarom in de regeringspolitiek niet worden gemist. Het resultaat daarvan is, dat de prijzen thans even hoog zijn als in October 1954 toen een algemene loonronde werd toegestaan. Er is aldus sprake van een werkelijke toeneming van het inkomen, die minister Zijlstra tussen eind 1953 en eind 1956 (wanneer zich nog wijzigingen zullen hebben voltrokken) schat op 22%. Naarmate de rust in de lonen langer duurt, kunnen meer resul taten worden verwacht ten aanzien van de prijzen. De huidige loon- en prijs politiek dient zowel het in standhouden van de bedrijvigheid als het schep pen van toekomstige werkgelegenheid voor de bevolking. Ik heb de indruk, dat er op bepaalde gebieden geen sprake meer van is en dat dit aantal toeneemt," aldus minister Zijlstra. Op vragen van de heren Hooy (KVP) en Van Eysen (A.-R.) om de handels margebeschikking zo spoedig mogelijK op te heffen, zo mogelijk nog dit jaar, antwoordde minister Zijlstra. dat hem het moment nu niet verstandig voor- Prijsstijging niet als noodlot aanvaarden Uit redevoeringen van de heren Ne- derhorst en Roemers had minister Zijl stra begrepen, dat zij per l Juli of 1 October een algemene loonsverhoging hadden gewenst. Maar zouden zij ook de stijging van de prijzen hebben aan vaard. die er het gevolg van zou zijn geweest? „Ik wil niet een blijvende stijging van lonen en prijzen als ëen noodlot over mij heen laten gaan", aldus mi nister Zijlstra. „Daarom ook moeten wij voorkomen, dat wij met de lonen te snel omhoog schieten, zoals in 1954 met twee loon- ronden op 1 Januari en 1 October, want dan zijn de prijzen niet meer in de hand te houden. Wij hebben in ieder geval van 1954 op 1955 niet slecht geboerd en als de heer Roemers klaagt over de grote in vesteringen in ondernemingen, dan moet hij bedenken dat versterking van de onderneming niet uitsluitend het belang is van de ondernemer. De heer Nederhorst beweert, dat Nederland niet een goedkooptc-eiland kan blij ven. maar is hij er wel zeker van, dat Nederland nog een goedkoopte- eiland is? Gunstiger baconcontract met Engeland Met Engeland is voor de periode Oc tober 1955October 1956 een longterm contract gesloten voor bacon, dat door de handel aanmerkelijk gunstiger wordt geacht, dan het contract van de voor gaande periode. Per week zal van 500 tot 700 ton bacon worden geleverd met een jaartotaal van 30.000 tot 35.000 ton tegen f. 2.43 per kilogram. De oude prijs bedroeg f. 2.24 per kilogram. Bovendien zal de groothandel in En geland alles, wat de bacon meer op brengt, dan 262 shilling per hunderd- weight (cwt) aan Nederland worden doorbetaald. De basisprijs is belangrijk hoger, dan tot dusver werd verkregen, terwijl bo vendien profijt kan worden getrokken van een eventuele gunstige marktont wikkeling in Engeland. Het laat zich aanzien, dat het Land- bouw-Egalisatiefonds in de toekomst aanzienlijk minder verlies op de bacon- uitvoer zal lijden, dan tot dusver het geval was. Vergoeding voor onregelmatige arbeid De Ministerraad heeft een aanvul ling van de Rijksbezoldigingsregeling aanvaard, die het mogelijk zal maken aan daartoe aan te wijzen groepen van Rijkspersoneel een vergoeding toe te kennen voor arbeid, verricht in ploegendienst of voortdurende onregel matige dienst. De regeling is bedoeld voor de werk en vaklieden in de Rijksdienst en voor de ambtenaren wier salaris niet boven dat van de werk- en vaklieden uitgaat en voor hen die met de directe leiding van deze groepen zijn belast. Degenen, die onder deze regeling zul len vallen, ontvangen te zijner tijd: 1. voor een drie- of meer ploegendienst: 10% van het week of maandsalaris: 2. voor een twee-ploegendienst: 5% van het week- of maandsalaris: 3. voor een onregelmatige dienst 20% van het uur loon voor de uren, gewerkt in vroege ochtend of avond en op de Zaterdag middag: 40% van het uurloon voor de nacht- en Zondagsuren. De beide laatste percentages dienen als maxima te worden gezien. Voor een uur aansluitend aan de nor male diensturen (8 tot 18 uur> wordt geen vergoeding gegeven. Succes van de „Comet-3" Maandag j.l. is met de Comet III. een Bri's passagiersvliegtuig met straalaan drijving. boven Engeland een nonstop- vlucht van 7 uur en 22 minuten ge maakt. waarop 3.300 mijl werd afgelegd en toen het toestel landde, had het nog brandstof over voor anderhalf uur vlie gen. Het was de laatste proef voordat de Comet III Vrijdag vertrekt voor de 12 noo mijl naar Australië, via Cairo. Bombar. Singapore en Darwin. Mis schien gaat het vliegtuig via Noord- Amerika terug, waardoor dus een vlucht om de wdreld zou worden gemaakt. De voorzitter van de BOAC. Sir Miles Thomas, zei. dat de nonstoporoefvlucht een nieuw bewijs is voor het vertrouwen dat de BOAC stelt in de Comet IV. waarvan zij 20 stuks besteld heeft. Tho mas zei, dat hij verwacht de Comet IV. een enigszins verbeterde Comet III, tegen 1958 in bedrijf te hebben. De Cornets zulle" Engeland dan opnieuw vooraan brengen in de burgerluchtvaart met straalaandrijving, verklaarde hij. Cornets niet meer op vaste lucht lijnen gebruikt sedert drie geheimzin nige ongelukken binnen een jaar de BOAC dwongen ze uit de vloot te halen; 89 personen zijn gedood in de ongeluk ken welke door metaalvermoeidheid ver oorzaakt bleken te zijn. komt, maar dat hij het beste moment wil overwegen met het bedrijfsleven, waarbij waarborgen moeten worden ge steld, dat de toestand zich bevredigend zal ontwikkelen. Over Europese economische eenwor ding zei de minister, dat daar aanzien lijk meer schot in zit dan we een jaar geleden durfden hopen. Voor het einde van het jaar zal bij de Kamer een wets ontwerp worden ingediend tot instelling van een parlementaire Benelux-raad. De besprekingen over de stichting van een kolenveredelingsbedrijf aan de Rot terdamse Waterweg hebben geen resul taat opgeleverd, maar minister Zijlstra heeft de moed nog niet opgegeven. De industrialisatie in het Noord-Oosten van Overijssel is niet in alle delen be vredigend verlopen. Maar de minister heeft aanleiding te verwachten, dat er enige kentering in komt. P.B.O. leeft Minister De Bruün betoogde hierna, dat de P.B.O., in weerwil van de critiek er op. in ons volk leeft, ook in de kring van de ondernemers. Be drijfschappen moeten in de eerste plaats vrijwillig tot stand komen, maar als het algemeen belang het vordert zal de instelling gedwongen moeten geschieden door middel van een wet. Staatssecretaris Veldkamp consta teerde tenslotte dat de middenstand gelukkig in het algemeen in de wel vaart deelt en hij noemde het on juist, dat te weinig aandacht is be steed aan de middenstand. De in lampjes-code weergegeven woorden vermelden wij achter de in alpha betische volgorde gerangschikte adverteerdersnamen, in wier adver tentie deze woorden voorkwamen. Aurora in Bergers soorten Bernard en Blitz oven Blitz Sint BMA lichtpunt Boekkooi kwaliteit Van Borselen mij Broekenpaleis iets Broekenspecialist geen Brouwer advies Choco let op Van Cleef infraphil Crama en Van Deene opticus Van Delft voor Demmenie Neco Drie Eenen grote Van Egmond jasjes Eilander adres Electrohuis ruime Elra in (Ingez. Med.-Adv.) De meest gebruikte oplosbare koffie ter wereld In bussen voor ten minste 35 koppenf 2.60 Coffeïne-vrij, in bussen met rood etiketf 2.95 Grote bussen voor ten minste 140 koppenf 9.45 Coffeïne-vrijf 10.95 Emaillehuis sola Van Geelen enige Le Gourmet vermoeid De Graaf want De Groot snufjes Hanselaar garantie Henry of Henry Uw Hesta belast 't Hoekje naar 't Hoekje zaak Hoogendoorn gobelin Huisvlijt teken Demco geeft De Jongh nuttige Van Kampenhout voor Kleine Winst beter De Kier boek Koopman drie Kors Kors Kret bedrijf Krol speciale Kukler een Lanfers fiets Langezaal waarde Leemans stop Lens de Leune is Ligtvoet spaar Ligtvoet wonder v. d. Linden alles Meerpoel naar Meijers mooie Van Muyen van De Nie Midza De Nie wat Nolet naar Nouwens altijd Ober koopt Van Ooy geheel Overduin beurs v. d. Ouweelen diverse Peels fluweel De Pelikaan juiste Planje dus Du Pon wils Poptie voor Prononce voor hem Roseleur bereid Rosine keuze Sadlo voor Schrama en Schoon water liöhtweek Servaas succes Sfeer smaakvol Smittenaar Franse Snijders shawls Somerwil pols Van Steijn merken Suringar steeds Susan gebr. Susan Van Tongeren haar Veldhuizen klok Verhoog leder Voortman geopend Vooruit harten De Vooruitgang een De Vooruitgang met Vulpenkliniek help Walenkamp feest Walenkamp plezier Ter Wee keuze Weense Huis Maja Van Weerlee cartes Van Weesel geysers Wepe nylons (Ingez. Med.-Adv.) 50 STUKS IN FEESTVERPAKKING TEGEN DE NORMALE PRLIS VAN f 2- APART VAN SMAAK Men verzette zich nadrukkelijk tegen anti - semietisch doel van vragenli Het Verbond van Nederlandse Werkgevers heeft aan de individuele leden en aangesloten verenigingen van dit verbond een circulaire gezonden over de eco nomische boycot van Arabische landen tegen Israël. Nederlandse ondernemin gen hebben namelijk een brief met vragen van hun Arabische vertegenwoordi gers ontvangen. Uit die brief blijkt, dat de landen aangesloten bij de Arabische Liga (Syrië. Libanon, Jordanië, Egypte, Saoedi-Arabië, Jemen, Irak) zich in een „state of war" (oorlogstoestand) met Israël beschouwen en daarom een econo mische boycot tegen Israël georganiseerd hebben. Te dien einde is door genoem de landen een „Economical siege on Israel office" te Damascus (Syrië) geves tigd, dat de bedoelde boycot organiseert door controle en onderzoek bjj de di verse handelaren. Wij kennen alleen verschil van nationaliteit Deze kwestie heeft een punt van be spreking uitgemaakt in het bestuur van het Verbond van Nederlandse Werkge vers en ook in het bestuur van Centraal orgaan voor de economische betrekkin gen met het buitenland, waarin de cen trale organisaties van industrie, land bouw. handel, visserij en verkeer sa menwerken. Unaniem kwam men tot de conclusie, dat tegen het feit van de boy cot als zodanig, hoe men daar ook over denken mag, niets te doen is. Elke onderneming, die de vragenlijst van haar vertegenwoordigers krijgt toe gezonden, zal voor zichzelf hebben uit te maken in hoeverre het gewicht van haar zaken met Israël opweegt tegen dat van de zaken met de Arabische lan den. Daarvan zal men moeten laten af hangen of men al of niet de eerste vier v. d. Wiel scharen De Wit snel Wolters aandacht Wolters dames v. d. Zanden leukste Zwart keus. vragen zal beantwoorden (die betrek king hebben o.a. op handelsrelaties met Israël, op vestigingen of investeringen in Israël), afgezien van de kwestie of die vragen op zichzelf niet te ver gaan, aldus de circulaire. Het bestuur van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers meent daarom zijn leden, die de brief ontvingen, te moeten adviseren - afgezien van het geen men op de eerste vier vragen wen t te antwoorden - ta v. de laatste vijf vragen rekening te willen houden met bovenstaande overwegingen. Hierop kan dus geantwoord worden dat wij in Nederland slechts een onder scheiding kennen naar nationaliteit en niet naar ras, zodat omtrent dit laatste geen gegevens bekend zijn. De laatste vijf vragen zijn naar Nederlandse maat staven dus met te beantwoorden. Ditzelfde advies wordt ook door de andere centrale organisaties aan haar leden gegeven. Voorts heeft het Verbond van Neder landse Werkgevers hierover contact op genomen met de industrieverbonden in de andere Europese landen, opdat men daar dezelfde gedragslijn zal volgen. Onbehoorlijke vragen Maar waar principieel en ook prac- tisch bezwaar tegen gemaakt moet wor den, zijn de andere vijf vragen, waarin o.a. geinformeerd wordt of er Joodse werknemers in -dienst van het bedrijf zün, zo ja, hoeveel en welke functie zij bekleden, of er Joodse leden zitting heb ben in de raad van bestuur en hoe groot het aantal Joodse werknemers in de werkplaatsen en kantoren is. In die vragen immers aldus het Ver bond van Ned. Werkgevers, gaat het niet meer om het al of niet hebben van relaties met Israël en Israëliërs, maar over het in dienst hebben van perso nen van Joods ras. In de eerste plaats maakt het feit, dat het Nederlandse Staatsrecht geen onderscheid kent tus sen personen van verschillend ras, de beantwoording dezer vragen practisch onmogelijk. Maar bovendien moet het de Nederlander ook tegen de borst stui ten, dat dit probleem, waarmede wij in de afgelopen oorlog geconfronteerd wer den, hier wéér op het tapijt gebracht wordt. (Ingez. Med.-Adv.) Neem tt/dig KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten I 0.98 PHILIPS EJMDR O X A N E ^j^R Griekenland een zwakke broederin de NAVO- en Balkan-organisaties In de Sovjet-Russische pers is de laatste tijd gesproken over de „sterke vriendschapsbanden", die tussen de volken van Griekenland en de Sovjet-Unie bestaan en over de wenselijkheid deze betrekkingen „in het belang van beide landen" nog te verstevigen. Informeel hebben Russische functionarissen pogin gen gedaan de handel met Griekenland uit te breiden. Volgens berichten uit Russische bron beloopt de handelsuitwisseling thans tien millioen dollar per jaar. Niet minder dan 125.000 kisten i inhoud van dertig kilo, stonden met sinaasappelen, citroenen, crape- tn de hallen van de Rotterdamse fruits en manderijnen, elk met een I Citrusveiling bijeen voor de eerste grote veiling van deze vruchten in dit jaar, de z.g. „St. Nicolaas- velling". Wordt Athene neutraal? Het Russische weekblad „Nieuwe Tij den" schrijft, dat vele hoge functiona rissen in Athene toegeven, dat het Griekse lidmaatschap van de Atlantische Alliantie het land in geen enkel opzicht voordeel heeft gebracht „De Sovjet- Unie en Griekenland hebben veel ge meenschappelijke belangen. Er zijn geen I onopgeloste problemen en geen ernstige hinderpalen voor de ontwikkeling van betrekkingen op basis van gelijkheid en vriendschap", aldus het blad. Reuters correspondent merkt hierbij op, dat de Griekse betrekkingen met het I Westen op het ogenblik bemoeilijkt wor- I den door de kwestie-Cyprus. In diploma- i tieke kringen in Moskou gelooft men. dat de Russische pogingen deel uitmaken van een algemene campagne om vrien den te winnen in het strategisch belang rijke gebied aan de Middellandse Zee. Waarschijnlijk hoopt het Kremlin dat, nu veldmaarschalk Papagos dood is, de houding van de nieuwe Griekse rege ring jegens de Sovjet-Unie vriend- schappelijker of zelfs neutraler zal zijn. Naar men aanneemt, zijn de Russen verlangend het Balkanverdrag tussen Griekenland. Turkije en Joego-Slavië te neutraliseren". Door het regelen van tir betrekkingen met Joego-Slav?ë kreeg c- Sovjet-Unie reeds de zekerheid, dat ter.- minste één lid van het Baikanverdra? neutraal is in de verhouding tussen I Oost en West.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5