PRONONCE Coöp. Groente- en Fruitveiling „Leiden en omstreken" «00. NYLONS Gebr. Huisman mm* Al 33 jaar vrind van op ieders lip! Solomon: „groot pianist in Tsjaïkowsky's eerste eoncert 94ste Jaargang Vrijdag 2 December 1955 Tweede Blad No. 28694 Uitbouw van het bedrijf Verwarmde afmijnzaal en nieuwe fruithal Voor de Coöp. groente-, fruit- en bloemenveilingsvereniging „Leiden en om streken" aan de Zoeterwoudseweg was het gisteren een bijzondere dag. Voor het eerst in de geschiedenis van dit Leidse „bedrijf" werden kopers, expor teurs. commissionnairs en groot- en kleinhandelaren ontvangen in een ver warmde afmijnzaal. Vyf-en-twintig jaar de afmijnzaal werd in 1930 in ge bruik genomen heeft men het hier zonder verwarming moeten stellen. Nu de aanvoer, ook in de wintermaanden, zulk een grote afmetingen heeft aan genomen, meende het bestuur niet langer te mogen wachten met het aanbren gen van een verwarming. Twaalf warmtebronnen, welke aan het constructie werk zijn bevestigd, stralen thans hun warmte uit over hen, die middels de drukknop in het bezit trachten te komen van hun dagelijkse handel. Het was echter niet alleen deze ver betering. waarover gisteren in de kring van het bestuur en de handel voldoe ning bestond, ook een nieuwe voor een grossier gebouwde en juist opgeleverde fruithal kon deze dag in gebruik worden genomen. Bij de aanvang van de ver koop worden vier enorme deuren van deze hal omhoog geschoven en het aan gebodene, zowel binnen- als buitenlands fruit, staat keurig en overzichtelijk voor de kopers gereed. In het midden van de hal is een kantoor gebouwd, dat door de verhoogde plaatsing en het ruim aan gebrachte glas de verkoper in de gele genheid stelt vanuit dit verblijf zijn ge hele verkoopruimte te overzien. Niet al leen heeft de architect aan het inwen dige zijn aandacht besteed, doch ook het uiterlijk van de hal is aan moderne be grippen aangepast. NOG MEERDERE VER BETERINGEN Aan de uitbouw van het „bedrijf" zal ook in het komende jaar nog meerdere aandacht worden besteed. Zo denkt men o.m. aan de herbouw van de cantine en de bouw van een tweede fruithal. VEILINGOMZET REEDS BÓVEN DE ACHT MILLIOEN Gisteravond kwamen vele sprultente- lers in de oantine bijeen, waar de heer Sj. Vriend van het Proefstation te Naaldwijk een lezing hield over de stand van diverse spruitkoolrassen en mej. ir W. M. Th. Brouwer sprak over de ziek tebestrijding in de spruitkool. Een film, die beelden te zien gaf van agrarische delen van het buitenland, voltooide het programma van deze avond. De voorzitter, de heer B. van Vliet, sprak aan het einde van de avond zijn voldoening uit over de opkomst en over de zeer interessante besprekingen. Hij hoopte dat de Leidse spruiten haar we reldnaam zullen behouden. Een aanvoer, aldus de heer Van Vliet, van ruim hon derd ton per week met een uitvoer van circa de helft geeft ons de moed verder te gaan dit onderdeel van ons bedrijf nog meer uit te bouwen. Als kwekers moeten wij er voor zorgen, dat onze spruitkool, wanneer zij in Engeland, St. Nicolaasviering openbare scholen L.O.T. VERZORGDE OPVOERING VAN „DE PRINSES ZONDER HART" De leerlingen van de hoogste klas sen van de openbare lagere scholen in Leiden hadden gisteren een fijne middag. Zij waren n.l. evenals wet houder J. C. van Schaik en de in specteurs Machielsen en Swanenburg in de Schouwburg bijeengekomen om te genieten van het toneelspel „De Prinses zonder hart" van Franklin Black (vertaling Joke van der Lans). De intriges van de boze Hertogin een uitstekend gespeelde rol die uit machtswellust het hart van de schone Prinses stal juist voor deze in het hu welijk zou treden, werden door hen met spanning en grote aandacht gevolgd. Wat leefden de kinderen mee met Prins Alexander .die een iaar lang er od uit trok om dit verloren hart weer terug te vinden! Vanzelfsprekend kwam alles od het allerlaatste ogenblik nog terecht: De Prinses en de Prins trouw den met elkaar en zij leefden nog lang en gelukkig.... Dit bijzonder aardige toneelstukje werd in het ka der van de St Nicolaasviering od de openbare scholen in Leiden en omge ving od vlotte wijze door het Leids Onderwijzers Toneelgezelschap opge voerd. Niet alleen op de planken, doch ook in de zaal was het enthousiasme eroot. Bovendien bleken de meeste spe lers en speelsters voor hun taak volko men berekend te ziin. De pauzes werden gevuld met het. zingen van liedjes, die behalve op 5 December ook nog betrek king hadden op veilig verkeer. Deze feestelijke en welgeslaagde middag, die nog door andere opvoeringen wordt ge volgd. werd geopend door de heer J. Chr. Bartelsman. WINKELS MAANDAGOCHTEND OOK GEOPEND In afwijking van de gewoonte zullen de winkelzaken, die anders op Maan dagochtend gesloten zijn, in verband met St. Nicolaasfeest a.s. Maandag ge opend zijn. De winkeliers van Nieuwe Riin, Vis- en Botermarkt verzoeken ons ter voorkoming van misverstand mede te delen, dat de verlichting van Koren beurs- en Karnemelksbrug niet is aan gebracht voor rekening van het ge meentebestuur. doch van de gezamen lijke winkeliers in deze omgeving. Duitsland, Zweden of waar ook ter markt komen, ondanks de lange reizen toch een prima product blijft. De verwachting is gewettigd, dat de veilingomzet, die op dit moment reeds acht millioen bedraagt, dit jaar één mil- lioen meer zal bedragen dan vorig jaar. (lngez Med.-Aflv.) Nu onder meer JACQUES FATH 66/15 f6,90 Toonaangevend als de naam. ARTISTIEKE PRIJSVRAAG VOOR LEERLINGEN VAN GYMNASIA EN LYCEA Het hoofdbestuur van het Neder- landsch Klassiek Verbond schrijft dit jaar een prijsvraag uit, waarbij wordt gevraagd het vervaardigen van een ta fereel in schildering, tekening of soort gelijke techniek. Men kan kiezen uit de onderwereld, met Polyphemus of met Odysseus' thuis komst. het kleuren van de mythologi sche kaart of een onderwerp naar keu ze, ontleend aan de klassieke oudheid. De commissie ter beoordeling bestaat uit prof. dr G. van Hoorn, mej. dr M. E. Houtzager en mr C. J. Veder. Inzendingen met opgave van naam, adres, leeftijd, klas en school worden uiterlijk 15 Februari 1956 ingewacht bij mr C. J. Veder, Ruysdaellaan 9 te Huis ter Heide. De winiia(a)r(es) zal op de Verbonds dag, die op 12 Mei te Leiden wordt ge houden bekend worden gemaakt. Hij/zy zal worden beloond met een boekenbon ter waarde van f. 25, ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Cand. examen So ciologie mej. A. K. de Ronde (Delft). J. W. Segaar Directeur Stadscredietbank te Amsterdam De Amsterdamse Gemeenteraad heeft gisteravond onze stadgenoot, de heer J. W. Segaar, adjunct-directeur van de Gem. Dienst voor Kasbeheer en Crediet wezen, m,et ingang van 1 Ja nuari a.s. benoemd tot directeur van de Stadscredietbank voor roerende za ken! de voormalige Bank van Lening) in de hoofdstad. De heer Segaar, die als nummer twee op de voordracht stond, werd benoemd met 23 tegen 15 stemmen. Vijftien stem men waren uitgebracht op de eerst ge noemde van de voordracht: de heer E L. van der Schaaf, ambtenaar bij het Ministerie van Buitenlandse Zaken. PALMVERSIERING IN MARANATHA-KERK Zoals wij indertijd reeds schreven vraagt de grote achterwand van de nieuwe Maranatha-kerk in het Mors- kwartier om een eenvoudige, geheel in het interieur passende, met het karak ter van dit gebouw overeenkomende, versiering. Thans zal in afwachting de muur moet eerst goed uitgewerkt zijn van het aanbrengen van een bijbelse voorstelling, een palmversiering voor de wand worden geplaatst. Een decoratie, die ook reeds op de avond van de in gebruikneming van de kerk was aan gebracht en het toen bijzonder goed deed. Verkeerspropaganda- Campagne 1956 DROEVIGE CIJFERS Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft het licht doen zien aan een boekje „Pro- paganda-campagne 1956", waarvan de inhoud geen nadere toelichting behoeft! De noodzaak dezer puropaganda wordt het beste geïllustreerd door deze enkele cyfers: in de maanden Januari t.m. Augustus ,1954 werden in Nederland 62.772 verkeersongevallen geregistreerd, die 847 doden. 9894 zwaar- en 8694 licht gewonden kostten. In dezelfde maanden van 1955 waren die cijfers respectieve lijk 72 366. 914. 12.192 en 9 472, een hoogst onrustbarende toename derhalve! (Ingez Med.-Adv.) ULSTERS reeds vanaf f 134,75 Alléénverkoop HOGEWOERD 66 Vreugde van de arbeid Geestelijk gehandicapte meisjes in arbeidsproces opgenomen Wethouder S. Meuken stelt in Leiden tweede werkplaats in bedrijf Gistermiddag heeft de wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Menken, de tweede in Leiden gevestigde werkplaats voor geestelijk gehandicapte meisjes geopend. Alvorens deze in het pand Rapenburg 113 ondergebrachte werkplaats werd geopend, kwamen de genodigden bijeen in de cantine van de N.V. van Cranenburgh Heringa aan de Vliet. (Lngez. Med.-Adv.) lH speciale geschenkverpakking Derde concert Residentie-Orkest Beethoven's „Eroïca" eerde diens geest Nauwelijks terug van de uitermate succesvolle tournée naar Brussel. Parijs en Toulouse zat daar weer „ons" Residentie-Orkest, in „onze" Stadszaal pa raat aangevoerd door Willem Van Otterloo, aan wie, evenmin als aan het orkest, ook maar een spoor van vermoeidheid af te lezen was. Een „vieux jeu"-programma ditmaal? In zekere zin wèl: Wagners „Meistersinger-ouverture", het eerste piano concert van Tsjaïkowsky en Beethovens„Eroïca": drie werken; die de mu ziekkenner en -liefhebber vertrouwd zyn als weinige, maar die hij niettemin toch wel graag hoort, speciaal de onvergankelijke „Eroïca". Wagner om de gigantische macht en pracht van de instrumentatie. Tsjaï kowsky om de virtuoze rol die hij de piano-solist toebedeelt en Beethoven, die in zijn Derde Symphonie als mens van het „bovenmenselijke" getuigt, zo wel wat de inhoud als de vormgeving betreft. Wagner: bewonderd en verguisd, tij dens en na zijn leven, ook ten onrechte in verband met overwegingen, die niets met „muziek" te maken hebben. Afgezien van alle andere grootse kwa liteiten van de schepper van het „Ge- samtkunstwerk": wie verstaat als hy zo de kunst een orkest tot klinken te brengen? Wij zyn deze orgie van klank, deze pompeuze glans en schittering wellicht ontwend. Zij onthutst en ver rast. Wij realiseren ons. dat dit een afsluiting betekent van een romantische periode, maar tevens dat zijn taal, on danks alle eenzijdigheid, nog steeds zijn invloed gelden laat. Vooral als men de volledige „Meis- tersinger wan Nürnberg" zou kunnen horen en niet slechts met deze ouver ture. waarin zoveel schoons zich reeds aankondigt, moest volstaan Helaas: Nederland is nog geen „operaland", waarin dit genoegzaam zou kunnen gebeuren Het R.-O. verstaat die schittering en die glans! BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Matthljs Lucas, zn van A. L. v. d. Heijden en K. Efdé; Anna Jacoba, dr van A. v. d. Lede en J. Aantjes; Johannes Jacobus, zn van J. J. v. Oosten en M. K. v. Leeuwen: Michel Benjamin, zn van H. Jacques en E. van Heel; Stefanle Hélène. dr van D. C. Houwellng en H. S. Houweling; Catharina Aleida Aloïsia. dr van J. F. v. Nes en J. J. M. cl. Bergh; Petrus Cornells, zn van D. Wolters en J. Fasel; Johannes Chrlstlaan zn van J. A. Kok en W. Mol; Maria Jo hanna Wllhelmina, dr van J. C. J. v. d. Kroft en J. H. Oorthuijsen; Marina Jose phine, dr van A. J. Bins en C. H. Brinks; Johannes, zn van J. de Wolf en A. S. Lepe laar; Yvonne, dr van T. J. v. Oort en E. A Hermens; Cornelia Maria Elisabeth, dr van H. J. Pieterse en E. C. Bos; Veronica Stanislaus Maria, dr van J. A. v. Tol en J. K. de Bruin. GETROUWD: T. Vlothuizen en J. S. v. d. Ham. OVERLEDEN: C. Maas. man, 58 Jr; D. v. Beek. man. 48 Jr; J. Raberg. man. 77 Jr; M. Huter. huisv'r. van Drlessen. 70 Jr; J. v. Houten, wed. van Kasteel, 72 Jr; M. T. Hlndorf, wed. van Kaufm&nn, 86 j*. Dank zij de grote medewerkjpg van deze N.V. kunnen de meisjes in deze werkplaats medewerken aan de goede gang van zaken in het bedrijfsleven. Zij kunnen de vreugde van de arbeid onder vinden. zonder dat zij van hun geeste lijke handicap hinder of achteruitstel ling ondervinden. Bovendien ontvangen zij een evenwaardig loon. Het is begrijpelijk hoe deze vorm van arbeid door het bestuur van de Vereni ging Zwakzinnigenzorg te Leiden, die de belangen van deze jongens en meisjes behartigt, door de Sociale Raad en zeker ook door de gemeente, die dit werk voor een belangrijk gedeelte subsidieert, met vreugde ontvangen wordt Wethouder Menken onderstreepte dit nog eens in zijn speech, toen hij op merkte. dat het probleem van de ge handicapte reeds Jarenlang een onder- werp van gemeentelijke zorg is geweest. Geestelijk gehandicapte meisjes Een emplooi, waar deze jongens en meisjes zich thuis voelen, was het doei: \j-U^ nier met vreugde aan de arbeid. en dit doel is in de ruime en gezeliige (Foto L.D./Van Vliet.) werkplaatsen bij deze N.V. zeker gevon den. J plaatsen geopend had verklaard, voerde Zr. Accursia, bestuurslid van de ver- nog het woord de heer B. Knaap, be- eniging, wierp een terugblik over al het werk, dat in de afgelopen jaren verricht is. Zij was dankbaar voor de kansen, die de firma v. Cranenburgh had gebo den en dankte ook in het bijzonder mevr. Van der Broek, die op voortreffe lijke en beminnelijke wijze aan de meis- drijfsleider van de N.V. Hij dankte in het bijzonder de heer W. J. de Koning, die het mogelijk had gemaakt, dat de meisjes een met hun capaciteiten over eenkomstig werk goed en secuur konden doen. Onder de aanwezigen waren voorts de Solomon in Tsjaïkowsky's concert in bes kl. te horen betekent de kennis making met een pianist van hoogste orde. De meningen over dit concert zijn verdeeld, maar zij hellen steeds meer ten ongunste over. Een Solomon doet welhaast de zwakheden van deze par tituur. speciaal die van het eerste deel, vergeten. Hij stelt zijn brillante technische vir- tuoziteit geneel ten dienste van de mu zikaliteit. Wie hoorde desondanks zulk feilloos octavenspel en zulke parelende passages? Solomon kent alle pianistische ge heimenissen ten volle, mede door een enorme, jarenlange ervaring, geeft een doordachte, verantwoorde en evenwich tige vertolking. Het is bij hem volkomen onbelang rijk, wanneer hij ook eens mis tast. De greep, waarin hij de conceptie in haar geheel houdt, is ten volle overtuigend en wordt door hem naar een zegevieren de. geestdriftige climax geleid. In grote harmonie stond het orkest, aanvankelijk wat dominerend, hem ter zijde. Zowel voor Solomon als zijn begelei ders waren de ovaties dan ook triom faal. Na de pauze toch wel het meest waar- devolle van de avond. Beethoven's ..Eroïca" handhaaft zich sinds 1805 en zal zich handhaven. Hier, in deze symphonie, gecompo neerd om de herinnering aan een „groot man" te eren, vertoeven wij in de we reld van het genie. En het genie over brugt de eeuwen! Men wéét het; oorspronkelijk was deze „grote man" Napoleon. Toen hij zich tot Keizer liet uitroepen, zou Beethoven ge zegd hebben: „Is hij ook niet anders dan een gewoon mens?" En daarmee was voor Beethoven de zaak afgedaan, hy heeft het titelblad, waarop het woord „Buonaparte" stond, verscheurd. Toen eerst kreeg de symphonie de be naming „Eroïca". Dat is 't verhaaltje, zoals er zoveel verhaaltjes over composities in omloop zfjn. Nü waar 't om gó&t: Beethoven was hier op weg naar de „voltooiingvond deze reeds. Hier boven uit, kon hy'moei lijk meer komen. in technisch opzicht was deze „Eroïca" nieuw en ook qua inhoud is zij niet met het voorgaande te vergelijken. Zij blijft tot in alle tijden, vooral wanneer er zulk een gebeeldhouwde, markante en ook dramatisch getinte in- terpertatle aan gegeven wordt. met een van tragiek vervulde „Treurmars" in het centrum - als van Van Otterloo en de zijnen. Dit was, voor de zoveeLste maal. Beet hoven eren op het niveau, dat diens S/eest raakt op de wyze, die een mens, eenmaal waarlijk een „groot man", „groot" van ziel en „groot" van kunnen, toekomt. Onder beklemmende spanning heeft men ademloos, ondanks haar lengte, deze monumentale en in voortdurende geladenheid gehouden „Eroïca" beluis terd. H. jes van de werkplaat-s leiding geeft. Toen rijksconsulent voor de G S W -regeling. Minister LlinS naar New York zy sprak over de problemen, die aan de nazorg kleven, stelde zy in het voor uitzicht, dat de nazorg zich zal gaan uitstrekken over het gehele rayon, waar van ook de leerlingen worden betrokken. Nadat wethouder Menken de werk- de heer H Hazelhoff. dir. van het Ge westelijk Arbeidsbureau, dr S. Rozemond directeur van Sociale Zaken, vertegen- woordigers van de Sociale Raad en van gemene vergadering van de V N gemeentebesturen uit omliggende ge- i het agendapunt Nieuw-Guine< meenten- I Amerikaanse duiker op het nippertje aan dood ontsnapt De Amerikaanse duiker Tallarico heeft Donderdag vyf uur lang klem ge zeten in het ijskoude water op de bodem van de rivier, de Patuxent in de Ameri kaanse staat Maryland, veertig meter onder de waterspiegel! Toen collega's hem hadden bevrijd en hij heel langzaam, zulks met het oog op de drukverandering naar de oppervlak te was gehesen, was hy in totaal zes uur onder water geweest: Het was de bedoeling, dat hij achttien minuten be neden zou blijven Dadelijk nadat hy boven water was, werd hy naar een decompressiekamer aan de oever gebracht, waarin hij vier uur moest blijven om te voorkomen, dat hij last kreeg van de caissonziekte (aan doening van personen, die in samenge perste lucht werken). Naar het scheen was hij bewusteloos, toen hij boven kwam. iemand uit de omgeving van de duikwerkzaamheden zei. dat Tallarico er nogal slecht aan toe schijnt te zyn". Toen men bemerkte dat de lijn waar aan Tallarico zat. niet kon worden in gehaald. werden dadelijk per hefschoef- vliegtuig en met auto's duikers aange voerd. Aan de reddingswerkzaamheden namen viertien duikers deel. Laatst genoemden ondervonden veel last van de sterke getijstroom. Kanarie in stofzuiger MAAR NIET MEER ZINGEN Om het kooitje van de kanarie te rei nigen. maakte een mevrouw te Vogel waarde (Z.) gebruik van een stofzuiger. De kanarie, die zich tijdens deze schoon maakbeurt in z'n kooi bevond, maakte toen een vreemde reis. die waarschijn lijk enig is in de annalen van de vogel wereld Het diertje kon de zuigkracht niet weerstaan en werd door de stofzui ger opgeslorpt Nadat dit apparaat tot stilstand was gebracht, werd het vogeltje uit z'n netelige positie bevrijd Het diertje bracht het er levend af. maar de lust tot zingen was hem toch vergaan Onderscheiding voorzitter A.K.W.G. In de lustrumvergadering van de Alg. Kath. Werkgeversverenigingen heeft de Aartsbisschop, mgr. dr B. Alfrink, mee gedeeld. dat op voordracht van het Epis copaat de Paus aan de algemeen voor zitter van de AKWV de heer L. A J. M. van Heijst, de onderscheiding heeft verleend van Ridder in de Orde van Gregorius de Groote. Met een korte toe spraak. waarbij de Aartsbisschop in het bijzonder ook op de persoonlijke dien sten van de voorzitter wees, speldde hij hem de onderscheiding op de borst. Prins Bernhard op thuisreis Prins Bernhard is vandaag per Da kota uit Dar-Es-Salaam vertrokken, op weg naar huis. De route voert over Juba, in Soedan, op een afstand van ongeveer vijf uur vliegen. Prins Bernhard, die kort geleden land gepacht heeft in Tan ganyika, had zich gisteren per vliegtuig naar Dar-Es-Salaam begeven voor een parti£jilier bezoek aan de gouverneur, sir Edward Twining. Mist in Europa De zware mist. die ook vandaag in het gebied van - Londen hing, belemmerde het vliegverkeer aanzienlijk Inkomende vluo ten uit Amerika en het Europese vasteland werden voor onbepaalde tijd uitgesteld. Het Franse luchtverkeer ondervond eveneens hinder van de mist. In Shan non en Rome dachtten vliegtuigen van transatlantische lijnen op het optrek- k envan de mist in Parijs. Ook het lo cale spoor- en wegverkeer in het gebied van Parijs werd door het slechte zicht vertraagd. LEIDERDORP nieuwe directeur kopErenbuizenfabriek Tot directeur van de N.V Nde. Kope- renbuizenfabriek alhier, officieel geves tigd te Den Haag, is benoemd de heer B. Schuil. Minister mr Lun> vertrekt vandaag naar New York ter bijwoning van de al- rin ter sprake komL OEGSTGEEST Benoeming Tot personeelschef van de Kaiser Frazer Automobielfabrieken te Rotterdam is benoemd onze plaats genoot. de heer J. A Heidsma. Van 1944 af was hij in gelijke functie werk- zant bU de Leidse Onderwijsinstellingen. L»eg: ya-ins iè eer» ;eltei!J!t gecorrutiei o

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3