DE KONING Franse premier geroyeerd floor de (overigens gastvrije) Radicalen Sovjet-Unie wil Duitsers „ruilen" tegen Russen in West-Duitsland... WEERBERICHT DAMESPANTALONS f 9.95 Partijblad vergelijkt Faure met collaborateur Laval Winnaars Lichtweekprijs vraag De „Izwestja" legt verband tussen deze beide kwesties Bonn trouw aan het Westen 94ste Jaargang VRIJDAG 2 DECEMBER 1955 No. 28694 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte smgei i. Lemen uw «a «o» Hoofdredacteur! 1. Brouwer t7.- per kwartaal: f2.S5 per maand: 10.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2 >07 Het Sovjet-Russische regeringsblad „Izwestja" schrijft, dat de repa triëring van Duitse krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie en de terugkeer van Sovjet-Russische verplaatste personen uit West-Duitsland twee kanten van dezelfde „menselijke kwestie" zijn. Deze commentaar van de Berlijnse correspondent van het blad is de eerste in de Russische pers sinds de West-Duitse autoriteiten klagen over de vertraging bij de repatriëring uit de Sovjet-Unie. In het artikel van „Izwestja" wordt wel niet rechtstreeks over deze vertraging ge sproken, maar men kan er uit lezen, dat de beide kwesties als onderling afhankelijk worden beschouwd. Klare taal van Brentano Het Russische blad schrijft, dat er vol gens de berichten 100.000 Sovjet-Russi sche burgers al jarenlang in „deplora bele omstandigheden" in Wegt-Duits- land leven, terwijl zij het Duitse volk toch nooit iets hebben misdaan, in te genstelling tot de Duitsers in de Sovjet- Unie, die „afgrijselijke misdaden" jegens de bevolking hebben gepleegd. „Het Sovjet-Russische volk heeft het recht van de West-Duitse regering te verwachten, dat de Sovjet-Russische burgers worden beschermd tegen terrori sering door anti-Russische organisaties en geholpen bij hun terugkeer naar huis" zo schrijft „Izwestja". „De West-Duitse overheid heeft deze mensen niet alleen niet beschermd, maar doet alles om hen vast te hou den". „Geen Ribbentrop-verdrag" In de West-Duitse Bondsdag heeft - zoaLs gisteren in een deel van onze editie reeds gemeld - dr Heinrich von Bren tano, de West-Duitse minister van Bui tenlandse Zaken, gisteren de Sovjet- Unie gewaarschuwd, dat het haar nooit zal gelukken een nieuwe „Ribbentrop- overeenkomst" tot stand te brengen, noch met de Bondsrepubliek, noch met een verenigd Duitsland. Brentano sprak de hoop uit, dat de nieuwe diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie het mogelijk zullen maken de Russen ervan te overtuigen, dat de Bondsregering zich wat onderhandelingen over de Duitse eenheid betreft, niet „op verschillende sporen" zal laten rangeren. „Nooit en door niets zullen wij het vertrouwen en de vriendschap op het spel zetten van hen, die onze belangen volledige steun hebben gegeven", aldus Brentano, die verlangde, dat de betrekkingen met Moskou voor het ogenblik slechts wor den beschouwd als „iets van technische betekenis". De minister leidde in de Bondsdag met een uitvoerige regeringsverklaring een buitenlands debat in. Bondskanse lier Adenauer woonde voor het eerst na zijn ziekte een zitting van het parlement bij. In badkamer verbrand De 46-jarige mevrouw PrinceVan Iersel, echtgenote van de heer P. Prince, hoofd van een BLO-schooI en voorzitter van de RK Bond voor BLO in Nederland, is gistermiddag in de badkamer van haar woning in Boxtel, om het leven gekomen. De oudste dochter kreeg bij thuis komst geen gehoor en in de overtuiging, dat haar moeder zich in de woning moest bevinden, waarschuwde zij de bu ren, door het forceren van een raam werd toegang tot de woning verkregen, waarbij men tot de ontstellende ont dekking kwam. dat mevrouw Prince zich levenloos en deerlijk verbrand in het bad bevond. Een straalkacheltje, dat vermoedelijk op een tafeltje naast het bad was opgesteld, is door onbekende oorzaak in het bad terecht gekomen. Mevrouw Prince was moeder van vijf kinderen. (lngez. tVled.-adv.) prima Engelse MELTON, goede pasvorm, vanaf DONKERSTEEG Wat Moskou wil. De minister van Buitenlandse Zaken besteedde het voornaamste deel van zijn anderhalf uur durende rede aan de her nieuwde verklaring, dat de Bondsrege ring er niet aan denkt van haar politiek van nauwe samenwerking met de Wes telijke landen af te wijken. Hij waarschuwde het Duitse volk, dat Dat was een reden voor diepe teleur stelling. maar Brentano zei, dat het ver keerd en onverantwoordelijk zou zijn, als de Duitsers deze situatie passief aanvaarden. Hij zei, dat de bondsrege ring niet zal ophouden te trachten de wereld ervan te overtuigen, dat de poli tieke situatie in Europa niet tot beda ren zal kunnen komen zolang Duits land verdeeld blijft. De recente moei lijkheden over de status van Berlijn be wezen volgens hem opnieuw welke con flictstoffen de Duitse verdeling in zich houdt. Bij het voortzetten van haar een- heidspolitiek zou de regering de nau we en vertrouwelijke samenwerking met de Westelijke landen blijven nastreven en alles afwijzen, wat in haar houding tegenover het Westen enige onzekerheid zou kunnen brengen. „Wij weten al te goed. dat het lot van het Duitse volk bezegeld zou zijn, wan neer het zou trachten het vertrouwen en de vriendschap van zijn bondgenoten te verwisselen voor de sympathie der Sovjet-Unie", aldus Brentano. Tijdens de receptie in de Ridder zaal ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de kinderwetten i boek aangeboden, dat zij samen met werd aan HM. de Koningin een minister Donker doorzag. (Van onze Parijse correspondent) Een bijzonder concilie, ten huize van Eduard Herriot, de hoogbejaarde ere president van de Franse Kamer èn van de Radicale party, heeft gisteravond met 19 tegen 2 stemmen besloten premier Edgar Faure buiten zijn partij te zet ten. De premier heeft zich tegenover de partij-leiding eerst nog kunnen verant woorden. Succes heeft hy daarmee echter niet gehad. In een officieel commu niqué wordt hij beschuldigd van voortdurend gebrek aan discipline en van ma noeuvres, waarmee de belangen van zyn partij hoogst ernstig werden benadeeld. Dit is het eerste antwoord op Faure's initiatief om het parlement naar huis te sturen en nieuwe verkiezingen uit te schrijven op de basis van het systeem der lijstkoppelingen, waartegen het Radicale partij-congres zich bij herhaling nadrukkelijk heeft uitgesproken. De beslissing van Faure's royement werd on derschreven door de beide oud-premiers Mendès-France en Henri Queuille, wel ke laatste in 1951 het systeem van de lijst-koppelingen heeft uitgevonden! Faure, die als man met linkse reputatie, zich tot leider van de rechtse coali tie heeft opgeworpen, is politiek nu dus dakloos geworden. ficiële ontslag, dat vijf Radicale minis ters hem gisteren hebben aangeboden. Faure heeft het ontslag echter in be raad gehouden. Constitutioneel kan hy - zelf demissionnair zijnde - niet an ders doen. De vijf ministers zullen nu vermoedelijk officieel ziek, of zelfs „dood" worden verklaard en him porte feuilles zullen onder de andere leden van het Kabinet worden verdeeld. Faure zelf zal, naar men verwacht de sleutel portefeuille van Binnenlandse Zaken voor zijn rekening nemen. De verontwaardiging over Faure's ge dragingen beperkt zich overigens niet tot de Radicalen. Ook in het Socialisti sche kamp wilde men gisteren nog al les in beweging zetten om Faure's be slissing zo niet ongedaan te maken, dan toch te kunnen corrigeren. Maar dit bleek onmogelijk. Voorbode van scheuring in de Radicale gelederen In de geschiedenis van de Radicale partij, die de liberale principes zo ver placht door te voeren, dat vrywel alle overtuigingen er een gastvrij onderdak konden vinden, is het - voor zover ons bekend - nog nooit voorgekomen dat een prominent lid buiten de gelederen werd geworpen. Daaruit blijkt wel hoe groot de ontstemming is, die Faure met zijn recente houding bij zijn eigen poli tieke geestverwanten heeft opgewekt. In „L'Express". het nieuwe partijblad van de Radicalen, wordt Faure vanmor gen met Pierre Laval, de chef van de collaborateurs-regering van Vichy, ver geleken Vanmorgen zou het partij-bestuur op nieuw onder leiding van Herriot bijeen komen en verwacht wordt dat dan wel andere uitsluitingen zullen volgen. Deze zuivering schijnt wel de voorbode te zijn van een scheuring tussen de linkse en rechtse vleugel onder de Radicalen, die ir» vereende gelederen de aanstaande verkiezingen kennelijk niet tegemoet willen gaan. Vijf „dode" ministers De verwijdering tussen Faure en zijn vroegere geestverwanten komt boven dien wel duidelijk tot uiting uit het of- Krachtproef te verwachten tussen links en rechts Het gevaar, dat zich nu al heel drei gend aftekent, is dat er tussen links en rechts een klove wordt geschapen, die niet meer overbrugd zal kunnen wor den. Aan de rechterkant dreigt het Con servatieve bloc geconsolideerd te wor den, terwyl ter linkerzijde Communisten, Socialisten en zelfs Radicalen opéén zullen worden gedreven, waardoor een nieuw „Volksfront" op korte termijn niet meer zou zyn te vermyden. Van een krachtproef tussen die twee machten van links en rechts, waartussen zich geen stootblok meer zou bevinden, kan uiteraard weinig goeds worden verwacht. Zulke situaties lopen in de historie ge woonlijk zelfs uit op een revolutie. De verantwoordelijkheid, die Faure op zijn schouders heeft genomen, valt bepaald niet gering te achten Minister Kernkamp over Nieuw-Guinea Geen enkele bedreiging Aan de Memorie van Antwoord van de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. Kernkamp ontlenen wy voor wat betreft Nieuw-Guinea, dat de re gering er zich van bewust is, dat, in dien een aantal grote ondernemingen zich daadwerkelijk voor Ned. Nieuw- Guinea zou gaan interesseren voor het ontwikkelen van activiteiten daar te lande, ook de mogelijkheid ontstaat tot verdere vestiging van ambacht, kleinbedrijf en detailhandel. Ook de regering juicht het toe, dat de belangstelling voor Nieuw-Guinea onder het Nederlandse volk voortdurend groei ende is. Terecht is, aldus de minister, gewezen op de historische onjuistheid van de bewermg, dat Nieuw Guinea als een uitvalsbasis is gebruikt voor de herovering van het toenmalige Ned. Indië. Er is overigens geen enkele grond voor de veronderstelling, dat Nederland Nieuw-Guinea ooit als aanvalsbasis te gen Indonesië zou wensen te gebruiken. Herhaald moge worden dat de hand having van de Nederlandse souverei- niteit over Nederlands Nieuw-Guinea geen ander doel heeft dan dit gebied tot een zodanige trap van ontwikke ling te brengen, dat zijn bevolking zich in vrijheid zal kunnen uitspreken over haar toekomstige status. De uit voering van de Nederlandse taak in Nieuw-Guinea houdt in geen enkel op zicht een bedreiging in van de repu bliek Indonesië. Meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog wat mist. Overigens v el bewolking met later plaatselijk wat regen, voornamelijk in het Noordwesten van het land. Overwegend matige, maar aan de kust tijdelijk krachtige Zuid- Westelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur) 3 DECEMBER Zon op: 8.29 _-r; onder: 16.34 uur. T",.an op: 21.21 uur: onder: 11.37 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.38 en 17.57 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's morgen afgehaald volgende Prijzen kunnen worden of week per post verwacht Nog voor het einde van de Lichtweek kunnen wij U (zoals trouwens ook beloofd was) de namen bekend maken van de ge lukkigen, die de prijzen wonnen van onze Lichtweek-prijsvraag. De prijzen kunnen nu, indien gewenst, nog vóór Sinterklaas worden besteed. De tijd is echter te kort om U via een chèque of postwissel de prijzen nog deze week te doen toekomen. Wij stellen de prijs winnaars daarom in de gelegenheid, hun prijs morgen. Zaterdag 3 December op vertoon van een deugdelijk legitimatiebewijs aan ons bureau in ontvangst te komen nemen tussen 8.30 en 13 uur. Prijzen, die in die tijd niet zijn afgehaald, worden begin komende week aan de winnaars toegezonden. En hier komen dan de namen van de gelukkigen: EERSTE PRIJS f 25.-: Mevr. M. F. v. d. Velden, Sophiastraat 35, Leiden. TWEEDE PRIJS f 20.-: W. van Dijk, Juliana van Stolberghof 2, Leiden. DERDE PRIJS f 15.-: J. van Vliet, Brouwerstraat 62, Rijnsburg. TWINTIG PRIJZEN VAN f 10.- L. van Went, Van Oldenbarneveltstraat 24, Leiden. Mevr. J. H. la Lau, Bankastraat 12, Leiden. Mej. E. Bosma, Cronesteinkade 24, Leiden. Mevr. H. Stipdonk, Hooglandsekerkgracht 30, Leiden. Joh. v. d. Broek, Parkstraat 4 A, Leiden. Zuster Cor de Vries, Diaconessenhuis, Leiden. C. Homberg, Da Costastraat 39, Leiden. W. Hillebrand, Utrechtse Jaagpad 114, Lelden. J. Th. Wijsman, Merelstraat 4, Leiden. Mej. M. v. d. Bom, Haven 38, Leiden. J. Persijn, Marnixstraat 81, Leiden. Mevr. Goudswaard, Burggravenlaan 247, Leiden. I. v. d. Tuin, Genestetstraat 85, Leiden. Mevr. E. A. Mol-Los, Leidseweg 325, Voorschoten. J. van Duyn, Voorstraat 105, Katwijk aan Zee. A. Pison, Meyelaan 24, Leiderdorp. A. Versloot, Wilhelminapark 1, Oegstgeest. Mej. A. van Leeuwen, Zonneveldlaan 2, Valkenburg. C. Rijnsburger, Oosterweg 20, Leimuiden. A. van Harskamp, Van Eeghenstraat 28. Alphen. Bij Markelo is men begonnen met de bouw van een radio- en televisie zendmast. die maar liefst 176 meter hoog zal worden. De mast zelf wordt 111 meter, maar daarop komt nog een piek van 65 meter hoogte. Op het ogenblik is men druk doende met het construeren van de beton nen voet van het gevaarte, waarin 35 ton rail35 ton betonijzer en ongeveer 5000 zakken cement wor den verwerkt. Onderzoek Commissaris Klijzing Gehandeld in strijd met richtlijnen? (Van on— Haagse redacteur) Naar wy van doorgaans welingelichte zijde vernamen, moet het voorlopig onderzoek naar het beleid van de Haagse Commissaris van politie, de heer F. J. Kliizing. aangetoond dat een terugkeer van de functionaris vrijwel onmogelijk moet worden ge acht. Met de waarneming van het Commissariaat Is thans belast de Commissaris van politie, de heer G. J. Thijssen, onder wie de uitvoerende dienst van de geüniformeerde politie rc'.v- rt. Zoals wij meldden, hebben de misstap pen. waarvan de met ziekteverlof gezon den commissaris wordt beticht, o.m. betrekking om missives, die adviezen in hielden aan het College van B. en W. Wanneer men bepaalde vergunningen nodig heeft en een daartoe strekkend verzoek richt tot de gemeente, is de ge bruikelijke gang van zaken dat een der gelijke aa~ raag indien het althans zaken op het terrein der openbare orde betreft, om advies naar de politie wordt gezonden. Vanzelfsprekend wordt in .de praktijk slechts zelden van het gegeven advies afgeweken. Bij principiële kwc.lies is het even eens gebruikelijk dat hierover overleg wordt geplee en strak de hand wordt gehouden aan de bestaande richtlijnen. In het onderhavige geval heeft de eigenaar van enige nachtclubs in Den Haag en Scheveningen die een inrich ting met trekautomaten exploiteerde, in de galerij aan het Gevers Devnoot- plein. zich ongeveer een maand geleden met een verzoek gericht tot B en W. om de vergunning voor die inrichting te ver engen Dit verzoek werd in handen gesteld van de politie teneinde advies uit te brengen. Ondo-.ks het feit, dat volgens de richtlijnen aan de aanvraag voor een vergunning niet kon worden voldaan, omdat dergelyke automaten vooral voor igdlge personen een grote aan - trekk:n^skracht vormen en daarom verdcrfelHk norden -each» zou Com missaris Klijzing tóch een gunstig advies hebhen uitgebracht Dit ge schiedde buiten medeweten van de hoofdfomml«iri-. de heer J. H. A. K. Gualthérie van Weezei, om. Het re sultaat is geweest, dat. dank zij dit advies, de vergunning werd verleend. I)e zaak is op toev'Mpe wlize aan hrt rollen gebracht; de vergunning is voorlopi" 'n«*etrokken. Gisterochtend is Cc..unissaris KIyzing in verband met het onderzoek, dat per soonlijk door de Hoofdcommissaris wordt geleid, op het Departement van Bin nenlandse Zaken ontboden. de Sovjet-Unie in Genève heeft getoond niet langer tevreden te zijn met een simpele neutralisering van Duitsland, doch dat zij van geheel Duitsland een volks-democratie wil maken. Genève had volgens Brentano zeer duidelijk aangetoond, dat de Sovjet- tTnie op het ogenblik geen Duitse een heid wenst.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1