Commissie Huishoudelijke- en Gezinsvoorliehting in eigen huis Adenauer toont zieh bereid de Liberale Deliler te ontmoeten DONDERDAG 1 DECEMBER Wens van jaren ging in vervulling Leiden heeft thans het mooiste centrum! Onder gTote belangstelling en uiteraard met zeer veel vreugde heeft de Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting gistermiddag haar eigen huis in gebruik genomen. Dit nieuwe centrum voor tal van activiteiten is in gericht in het voormalige pand van de Dienst van Sociale Zaken, voor enkele jaren gevestigd aan het Levendaal 1. Voor dat dit totaal uitgewoonde gebouw betrokken kon worden, moest er inwendig zeer veel worden gerestaureerd. Een restauratie, welke volkomen is geweest en onder leiding van de chef van de Gebouwen dienst, de heer J. Voor- bach. werd uitgevoerd. Wie deze vrolijke, frisse, zo smaak- en sfeervol ingerich te ruimten thans betreedt, kykt de ogen uit over de verandering, die hier heeft plaats gevonden. Niet zonder reden noemde mej. T. Duyvendak. de landelijke directrice van de Stichting Commissie voor Huishoude lijke en Gezinsvoorlichting, die de ope ningsplechtigheid bijwoonde, dit gebouw dan ook het mooiste voorlichtingscen trum van ons land. En zfj kan het we ten! Behalve mej. Duy vendak waren deze middag aanwezig de burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot, de wethouders J. C. van Schaik en S. Menken, de di recteur van de Dienst van Sociale Za ken, dr S. Rozemond, enkele raadsleden en voorts vele afgevaardigden van huis- vrouwenorganisaties, die in dit centrum hartelijk samenwerken. Wethouder Menken t voorzitter van de plaatselijke Commissie voor Huis houdelijke en Gezinsvoorlichting, heette allen welkom en merkte o.m. op, dat de Commissie reeds jaren geleden naar een dergelijk centrum „smachtend uitzag". Reeds bij voorbaat, aldus de heer Men ken, is de commissie van behoorlijke klandizie uit alle lagen van de Leidse bevolking verzekerd. Voorlichting op dit terrein achtte spreker dan ook zeer gewenst. Hulde bracht spreker aan de secretaresse van de Commissie, mevr. D. L. Creyghton-Eldering, het „vliegwiel" van deze Commissie, die al jaren ach tereen heeft gepleit voor een dergelijke inrichting. Woningbouwver. Ons Belang MEER VRIJHEID VAN HANDELEN BIJ WONINGTOEWIJZING GEWENST. In de grote zaal van „Den Burcht" werd gisteravond de jaarvergadering van de Woningbouwvereniging „Ons Belang" gehouden. De voorzitter, de heer J. Gerritsen, sprak zijn teleurstelling uit over de zeer geringe opkomst van de leden, waaruit spreker de conclusie trok, dat het bij vele leden alleen maar te doen is om een woning. De rest, aldus spre ker, gelooft men dan wel. Gelukkig is er nog een getrouwe kern, die nog steeds in alle opzichten medeleeft met het wel en wee der vereniging. De notulen der vorige jaarvergadering werden door de heer W. van Zonne veld gelezen en goedgekeud. De voorzitter deed hierna een reeks mededelingen, die zich in het vereni gingsjaar hadden voorgedaan en bracjit daarbij vanzelfsprekend de nieuwbouw aan de Willem de Zwijgerlaan en aan grenzende straten ter sprake. Betreurd werd, dat er van deze nieuwe woningen zo'n klein aantal aan de werkelijke leden wordt toegewezen daar het Bu reau voor Huisvesting op een groot deel beslag legt voor Industrie, militairen, enz. Al werd deze gang van zaken be treurd, toch had de voorzitter begrip voor de ontzettende moeilijkheden, waarmede het Huisvestingsbureau te kampen had. De samenwerking met dit Bureau is van vriendschappelijke aard, al had de vereniging natuurlijk gaarne wat meer vrijheid van handelen bij het toewijzen van woningen. De nieuwe woningen zijn keurig afgewerkt. Hulde werd gebracht aan de Gem. Plantsoe nendienst voor de mooie aanleg van de Gemeenschappelijke tuinen. Hij riep de medewerking in van de leden ?n ein digde met te verklaren, dat. als dit plan eenmaal geheel gereed zal zijn. dit een der mooiste woonwijken zal worden van onze gemeente. Als lid der kascommissie bracht de heer J. Ph. v. d. Bosch verslag van de gehouden kascontrole uit; alles werd keurig in orde bevonden. De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester werden goedge keurd. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende bestuursleden her kozen. Van de secretaris en penning meester geschiedde dit per hoofdelijke stemming; van de andere aftredenden, de heren J. G. v. d. Pompe en J. van der Wilk bij acclamatie. Tot lid der Kascommissie werd aan gewezen de heer J. de Kruis. Het voorstel van het bestuur; een commissie te benoemen tot het samen stellen van reglement en richtlijnen van de Commissie voor cultureel en maatschappelijk werk. had nogal wat voeten in de aarde. Tenslotte werden de heren M. Ouwerkerk, J. de Kruis en J. Cornelisse bereid gevonden in dese commissie zitting te nemen. Tenslotte volgde nog een zeer uit voerige rondvraag. Burgemeesterjhr mr F. H. van Kinschot, aan het hutspot koken. (Foto L.D./Van Vliet.) LANG GEKOESTERDE WENS IN VERVULLING Burgemeester van Kinschot, die hier na de opening verrichtte, wees er vooraf op„ dat met de openstelling van dit ge bouw een lang gekoesterde wens in ver vulling gaat. Vanaf dit moment kan de Commissie, die zulk een nuttig werk verricht, uitbreiding aan haar werk zaamheden geven. Spreker, die vervol gens uitweidde over de moderne inzich ten, welke ook op huishoudelijk ter rein baanbreken, zette uiteen, dat dank zij de activiteit van de plaatselijke commissie vele huisvrouwen thans een beter inzicht krijgen van de veel omvat tende taak. die zij in het gezin hebben te vervullen. De burgemeester achtte het van be lang, dat men de huisvrouw niet op schoolse wijze tegemoet treedt, doch dat zij in eigen 'sfeer en in eigen gebouw toegerust wordt voor de centrumpositie, die zij in het gezin inneemt. Het ge meentebestuur. dat de noodzaak van een dergelijke, veelzijdige voorlichting terdege inziet, heeft gaarne zijn steun aan de inrichting van dit centrum ge- geven. Met de fc'ens uit te spreken, dat het werk in de breedte en in de diepte mocht groeien, verklaarde de burgemeester het centrum voor geopend. EEN ZAAIEN OP HOPEN. Mej. Duyvendak. die vervolgens de gelukwensen van het landelijk bestuur overbracht, zag de arbeid van de com missie meer als praeventief werk. Het is een zaaien op hopen. Met nadruk stelde spreekster, dat dit werk niet al leen de steun en achtergrond van de gemeentebesturen van node heeft, doch ook en speciaal van de huisvrouwen organisaties. Het vandaag in gebruik genomen centrum stelde mei. Duyven dak tot een voorbepld van alle gemeen tebesturen in ons land. Nadat mevr. CrevghtonEldering al len had bedankt, die aan de- totstand^- koming van dit centrum hadden mede gewerkt, waarin zij ook de beide huis houdscholen en het Leidse Volkshuis die in het verleden steeds enkele lokalitei ten hadden afgestaan, betrok, werden de aanwezigen in de gelegenheid ge steld een rondwandeling door het cen trum te maken. Van de inrichting van het gebouw gaven wij reeds eerder een beschrijving. Grote belangstelling legde men ook aan de dag voor de zo smaak vol ingerichte expositie, welke een in druk gaf van de mogelijkheden van het werk. Een tentoonstelling, welke ook hedenavond van 7.309.30 uur nog ge opend is Bovendien maakte men deze middag kennis met enige voortreffelijk toebereide hartige hapjes. C. Galjaard 25 jaar bij de Post Vandaag is het vijf-en-twintig jaai geleden, dat de heer C. Galjaard, thans als expediteur verbonden aan het Post kantoor alhier, zijn intrede deed by het Staatsbedrijf der P.T.T. Ter gele genheid van dit zilveren jubileum vond hedenochtend ten huize van de jubilaris in de Spieghelstraat 36 een hartelijke huldiging plaats. De directeur van het Postkantqor, de heer J. Habermehl, weidde uit over de verdiensten yver, trouw en toewijding van de heer Galjaard. Namens het hoofdbestuur van de PT.T. bood spreker de gebruikelijke jubileum-gratificatie aan. Woorden van dank en waardering werden voorts gesproken door de hoofd besteller, de heer H. P J. van Sonsbeek die uit naam van het Jubileumfonds een enveloppe met inhoud overhandigde. Na een dankwoord van de jubilaris, die in de loop van de dag nog vele felicita ties en geschenken ontving, volgde nog een gezellig „onder-onsje", dat tevens de gelegenheid bood enkele postherin- neringen op te halen. Bij beschikking van de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen is voor het jaar 1956 benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de heelkunde aan de Ryksuniversiteit te Leiden dr J. A. Noordijk, thans we tenschappelijk ambtenaar 1ste klasse. Hoop op succes! Na de ontmoeting tussen de Indone sische ambassadeur in bijzondere mis sie, mr Oetoyo Ramelan, en minister Luns is vanmorgen meegedeeld, dat aan Nederlandse zijde de hoop be staat, dat het vooroverleg over een Nederlands-Indonesische conferentie op ministerieel niveau spoedig met succes zal worden bekroond. Vanavond zal mr Oetoyo Ramelan een diner aanbieden, waaraan o.m. de ministers Luns, Zylstra, Van de Kieft en Van Thiel zullen aanzitten. Over de plaats van de ministersconfe rentie schijnt nog geen overeenstemming te zyn bereikt. Van Nederlandse zijde heeft men, naar bekend, bezwaren op practische overwegingen tegen het hou den van een conferentie buiten Neder land, zoals van Indonesische zijde wordt voorgesteld. „Zware jongens" aangehouden VIJF ARRESTATIES Dank zy de oplettendheid van agen ten van de radio-auto-dienst der Am sterdamse politie zyn twee „zware jongens" in de hoofdstad gearresteerd, die reeds twee weken gevolgd werden in verband met een grote inbraak in Amsterdam-Zuid op 19 November j.L, waarbij sieraden ter waarde van 35 a f. 40.000 werden buitgemaakt. Het tweetal, een 23-jarige meubelma ker en een 20-jarige loswerkman, wer den gisternacht op het Rokin betrapt, toen zij poogden in te breken in een zaak van vulpenhouders. Als gevolg van deze aanhouding zijn vannacht in de Amsterdamse binnen stad op vjjf plaatsen huiszoekingen ver richt. by een familielid van een der inbrekers werd een hoeveelheid sieraden ter waarde van ongeveer f.35000 ge vonden, behorende tot de buit van de genoemde inbraak. Na de inbrekers zijn nog een heler, en diens broer met echtgenote in arrest gesteld. Geen der verdachte heeft nog een volledige bekentenis afgelegd. Onze stadgenoot, de heer F. Brinks, medewerker van het Leids Ju- weliersbedrijf Antoon Brinks. Bree- straat 114c, heeft de titel F. G. A. (Fel low Gemmological Association) ver kregen. Hy behaalde n.l. onlangs het Engelse Edelsteenkunde-diploma van „The Gemmological Association of Great Britain" door zowel in theorie als in practijk te voldoen aan de door dit Engelse Genootschap gestelde eisen. De heer F. Brinks is een van de weinige juweliers in Nederland, die dit diploma bezit. Minou Drouet toch een wonderkind? Het achtjarige Franse meisje Minou Drouet. dat gedichten en brieven van een merkwaardige rijpheid zou hebben geschreven, is aan een proef onderwor pen om uit te maken, of zij werkelijk het haar toegeschreven werk heeft ge maakt. In Franse letterkundige kringen is veel beroering ontstaan over de vraag, of men hier al dan niet met een vervalsing te maken heeft. Volgens sommigen is de pleegmoeder van Minou de werkelijke auteur. Het meisje is vijf dagen afgezonderd van haar pleegmoeder en ondergebracht in de woning van de uitgever van haar werk. René Juillard. Deze heeft thans, samen met zijn vrouw en twee van haar vriendinnen verklaringen afgelegd, die de strekking hebben, dat Minou werke lijk de aan haar toegeschreven gedich ten en brieven kan hebben geschreven. Minou zou op een gegeven moment heb ben gezegd, dat zij een gedicht over haar huis wilde maken. „In tien minuten schreef zij een gedicht, dat ons versteld deed staan", aldus Juillard. Zij schreef nog een tweede gedicht en een brief. Het meisje onderging echter door de scheiding van haar pleegmoeder een morele depressie, reden waarom men haar Maandag weer naar huis terug liet Indonesië's deviezenpositie verbeterd BEGROTINGSTEKORT 1% MILLIOEN R.P. De Indonesische Minister van Finan ciën. di" Soemitro. heeft medegedeeld, dat de Indonesische deviezenDOsitie de laatste 4 maanden verbeterd is met ruim 1.1 milliard roepiah. Soemitro con stateerde. dat de regering succes heeft met haar politiek van het opvoeren van deviezentoewyzingen, de strengere con trole op de uitgaven, het versnellen van de goederenstroom en het vertragen van de geldsomloop. Eind 1953 was de de viezenvoorraad 2130 millioen roe- piah, eind 1954 Rp 1620, eind Juli 1955 Rp 1473 en op 23 November Rp 2501 millioen. De groei van de deviezenvoor raad is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de opbrengst van de ex port. Het begrotingstekort bedroeg op 15 November 1955 nog maar 1.5 millioen roepiah en niet meer 3 tot 3.5 mil lioen roepiah. zoals aanvankelijk was geraamd. Over de begroting voor 1956 kon Soemitro zich nog niet uitlaten. De regering is aldus Soemitro thans bezig aan een ontwerp-wet op de buitenlandse investeringen. Bondskanselier kennelijk bevreesd voor een breuk in de regeringscoalitie Het gevaar van een directe breuk tussen de drie partijen van de West-Duitse regeringscoalitie is Woensdag geweken, doordat Bondskanselier Adenauer zich bereid verklaarde, dr Dehler. de leider van de opstandige Liberalen, te ontmoe ten voor een ronde-tafelconferentie over de hnitenlandse politiek. Hiermee is Adenauer dus afgestapt van het standpunt, dat hij vorige week innam toen hii de Liberale leider verzocht vóór heden. Donderdag, de schrif telijke verzekering te geven, dat zijn partij de buitenlandse politiek van de regering steunt. Zoals hekend is vandaag in de Bondsdag een debat van twee dagen over de buitenlandse politiek begonnen. wikkeling min of meer een capitulatie van de Christen-Democraten en de Duitse partij. Deze twee partijen zouden dit gedaan hebben uit vrees voor de mogelijkheid, dat de 48 Liberalen in de Bondsdag na een breuk in de coalitie zich met de Socialistische oppositie zou den verbinden tegen de regeringspolitiek op buitenlands gebied, hetgeen aan deze politiek ernstig afbreuk zou doen even als aan het aanzien van de Bondskan selier in het Westen De Vrije Democra ten (Liberalen) hebben uiteraard met voldoening kennis genomen van Ade nauers besluit. Antwoord was onbevredigend Adenauer nam zijn besluit, toen hij Woensdagavond met leiders van zijn Christen-Democratische Unie en de Duitse partij, de derde en kleinste partij van de coalitie, van gedachten wisselde. Men achtte het antwoord van Dehler op de brief van de Bondskanselier welis waar „onbevredigend", doch men aan vaardde het voorstel van de Liberale leider om liever mondeling dan schrif telijk van gedachten te wisselen en hiermee tot na het debat te wachten. Waarnemers zien in de jongste ont- Bonn blijft trouw aan het Westen Klare taal van minister Von Brentano De West-Duitse regering heeft van daag, bjj monde van de minister van Buitenlandse Zaken, Heinrich von Bren tano. plechtig in de stampvolle Bonds dag (Tweede Kamer) verklaard, dat West-Duitsland een trouwe bondgenoot van het Westen zal blijven en dat dit de enige weg naar hereniging van Oost en West-Duitsland is. Deze verklaring vormde het hoogtepunt van Von Bren- tano's rede, die morgen gevolgd zal wor den door een debat over de buitenlandse politiek. Bondskanselier Adenauer, ge heel hersteld na zeven weken ziekte, woonde de vergadering by, gezeten op de regeringsbanken. West-Duitsland blijft streven naar hereniging van de Oost- en Westzone, maar dit zal geschieden in de meest nauwe en meest loyale samenwerking met de Westerse bondgenoten. Van zelfsprekend was het mislukken van Genève een grote teleurstelling voor de Duitsers. Het zou echter fout zijn, indien West-Duitsland thans zyn pogin gen tot hereniging opgaf. Integendeel: het zal zich nimmer neerleggen bij een verdeling van het land, maar dit zal moeten geschieden in overeenstemming met de politiek van de bondgenoten. Daarbij rekent de regering in Bonn op de steun van de Duitsers, zowel die uit de Oostzone als uit West-Duitsland. De echo van de eis van zeventig millioen Duitsers zal niet weerklinken zonder duidelijk gehoord te worden. Zolang een grote natie verdeeld blijft kan van een gezonde politieke toestand in Europa geen sprake zijn Het lot van Duitsland zou bezegeld zijn, aldus waarschuwde Von Brentano zijn landgenoten, als de Duitsers de hulp van het Westen zou den inruilen voor de vriendelijkheid van de Sovjet-Unie, die echter aan de Duit sers een vreedzame en vrije toekomst ontzegt. Von Brentano sprak nog over de ge vangenen. Hü deed een oproep tot Mos kou de beloften na te komen en voort te gaan met het terugzenden van deze mensen Over de kwestie-Berlijn (de Russen hebben verklaard, dat Oost-Ber lijn thans de hoofdstad van Oost-Duits- land ls en niet langer onder de bezet ting valt) zei hij, dat ook te dezer zake met de bondgenoten diende samenge werkt te worden. LEIDERDORP Schoolhoofd nam afscheid De heer C. Veldhuizen, die als school hoofd gedurende acht jaar alhier werk zaam was voor de Vereniging van Chr. Lager M.U.L.O. en bewaarschoolonder- wijs, nam gisteravond afscheid wegens vertrek naar Nieuw Guinea. Dit afscheid vond plaats in de Willem de Zwijgerschool in tegenwoordigheid van bestuur, leerkrachten en verschil lende genodigden. De bijeenkomst, stond onder leiding van de voorzitter, de heer S. J. v. d. Stoel. Verschillende sprekers voerden het woord o.m. ds J. J. Dijk, de heer A. Wissel, hoofd der Chr. Muloschool, de heer P. J. Goedhart, oud-voorzitter der Schoolvereniging, de heer Ouwerkerk. waarn. hoofd. mej. G. Meerburg, hoofd van de kleuterschool, de heer R. v. d. Hoek, hoofd van de Herv. School Lin delaan. Allen brachten de heer Veldhuizen dank en wensten hem en de zijnen alles goeds toe in zijn nieuwe woonplaats. Laatste soreker was ds Sweepe, die er op wees, dat de heer Veldhuizen nu in dienst treedt van de kerk. De heer Veldhuizen wordt n.l. uitgezonden voor de Hervormde Zending. Er is op dit terrein een samenwerking tussen de Hervormde en Gereformeerde Kerken. De heer Veldhuizen dankte allen voor de tot hem gerichte woorden. Hij ver klaarde steeds met genoegen te Leider dorp het onderwijs te hebben gediend en vooral het laatste jaar in het mooie nieuwe schoolgebouw. Alvorens naar Sorong op Nieuw- Guinea te vertrekken, waar hij hoofd wordt van een Meisjes-vervolgschool, zal de heer Veldhuizen zich nog enkele maanden aan de Zendingsschool te Oegstgeest op zyn nieuwe taak voorbe reiden. Benoemingen De heer B. Garssen, onderwijzer aan de Chr. Nat, School alhier is benoemd tot onderwyzer aan een Chr. school te Pynacker. Tot hoofd van de Chr. Nat. school alhier is be noemd de heer G. J van Houwelingen. thans hoofd van een gelijknamige school te Hardinxveld. OEGSTGEESi BEZOEKEN DOOR SINT NICOLAAS. Gisterenmiddag werd in de Cantine van het Marine Electronisch Bedrijf Sint Nicolaas ontvangen bij het kinder feest. dat door een commissie uit de Personeelsvereniging von het bedrijf was georganiseerd. Circa 300 kinderen waren aanwezig toen het wnd. Hoofd van het M.E.B.. Ir S. Hekster, de kindervrind een wel komstwoord toespraak. Het is een uit gebreid feest geworden, want naast de onmisbare tractaties werden de kinde ren bezig gehouden door een buikspre ker. terwiil er bovendien een poppen- kastvertoning was en er enkele kinder films werden gedraaid. Sint Nicolaas HEDENAVOND MUZIKALE RONDGANG WERKMANS WILSKRACHT In verband met de Lichtweek maakt de harmoniekapel „Werkmans Wils kracht" hedenavond een muzikale rond gang door de verlichte straten. De route is als volgt: Vestestraat. Kraaierstraat. Levendaal, Korevaarstraat, Gangetje, Nieuwe Rijn, Hoogstraat, Donkersteeg. Haar lenune rstraat, B lauw poor tsbrug Steenstraat, Stationsweg, Station, Sta tionsweg. Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Princessekade, Kort Rapenburg, Boom- markt, Aalmarkt, Vismarkt, Korenbrug steeg, Breestraat, Steenschuur Doeza- straat op en neer. en door het Van der Werfpark naar het Levendaal. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Doctoraal ex. Ned. Recht mev: B. van Doorn-Schuur (Rot- :erdar..i Ie heer B. Hoek (Schiedam), Cand. cx. Godgeleerdheid de heer A. v. Veldhuizen iR'dam); Prop. ex. Godge leerdheid de heer J. Lentz (Den Haag:). heeft zich door het bedrijf laten rondleiden, zodat hii zich op de hoogte heeft kunnen stellen van de belangrijke werkzaamheden, die bii het M.E.B. ten behoeve van de Nederlandse vloot wor den verricht. OOK BIJ DE L.O.I. De Sint vond ook nog gelegenheid een bezoek te brengen aan de kinderen der personeelsleden van de Leidsche Onder wijsinstellingen in een der bedrijfsge bouwen aan de Riinsburgerweg. Ook daar werd door de goede zorgen der personeelsvereniging een aardig kinder programma verzorgd, waaraan werd meegewerkt door de heer en mevr. de Vries, die om. goed goochelwerk lieten VOORSCHOTEN Raadsvergadering Morgenavond komt de gemeenteraad in een extra-(spoedeisende) zitting bij een. De vergadering, die om kwart over zeven begint, zal zich moeten uitspre ken over een door B. en W. gevraagd extra crediet van f.6500 voor verdere verbetering van de watertoren. Bovendien zullen de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid, de heer A. de Groot, die opvolger wordt van de heer Korthals, worden onderzocht. De heer De Groot kan dan in de December- vergadering worden beëdigd. De heer De Groot is in Voorschoten geen onbekende. Als assistent-districts commissaris van de Ned. Padvinders Vereniging en daardoor leider van de Voorschotense padvinderij, heeft hij reeds jaren veel voor het jeugdwerk ge daan. Bovendien is de heer De Groot lid van de woningcommissie, voorzitter van de Oudercommissie van de O L school en van de adviescommissie open baar en neutraal onderwijs. DE WEG VAN ALLE PLUSSEN De afdeling Voorschoten van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers hield haar tweede ledenvergadering. Na de gebruikelijke agendapunten en de pauze werd de nieuwste film van de „Stichting voor het kind" vertoond. In deze film „De weg van alle plussen" zag men op alleraardigste wijze het ontstaan van de kinderpostzegel en ook wat men met de opbrengst doet. Als toegift werd „Oma Moses" ge draaid, een film over het leven en werk van een Amerikaanse boerenvrouw, die op hoge leeftijd met schilderen is be gonnen. Na een woord van dank aan de heer Overwater, die de films vertoonde, en aan de leden voor hun belangstelling, sloot de voorzitster deze vergadering. WASSENAAR Propaganda-avond Chr. Besturenbond Gelijk vorige Jaren werd door de Chr. Besturenbond Wassenaar, plaatselijke centrale van het CNV, een November- propaganda-avond georganiseerd, welke gisteren in het Dorpscentrum plaats had. De avond stond onder voorzitterschap van de heer D. van Barneveld. Hij heet te allen welkom, speciaal de spreker, de heer C. Groen, hoofdbestuurder van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, en de heer R. Adolf, die bereid werd be vonden enige films te vertonen. Voorts sprak hij een inleidend woord. Het onderwerp van de spreker was: Christelijk sociaal nu. Hy wees er o.a. op, dat de roeping en de taak is op te komen voor welvaart en gerechtigheid. Hij stelde welvaart relatief, omdat het begrip daarover overal anders ls, in ons land ook anders dan voorheen, toen al leen gestreden werd om loonsverbete ring. Voor de christen moeten diens beginselen de norm zijn. Hij vestigde er voorts de aandacht op. dat de loon be paling te veel het werk is van de rege ring. Als er in een bedrijfsorganisatie overeenkomsten worden gemaakt gaat de regering voorwaarden stellen. Wat de gerechtigheid betreft is het zaak om die ook te verlangen voor zijn naasten. Als dit gebeurt, dan is het verbond een levende organisatie en zal het in het maatschappelijk leven sterk staan. Na de pauze volgde de vertoning van de films. Sociëteit voor bejaarden in Kerkehout De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers heeft naast de twee bestaande in de dorpskom nu ook een derde sociëteit voor bejaarden gesticht in de clubtent van de Sportvereniging Wassenaar in het Kerkehout, waarvan de opening gis termiddag plaats vond. Mevr. P. H. J. van HeterenTurk, voorzitster van de afdeling van het U.V.V., heette namens het bestuur de genodigden, waaronder de burgemeester en de heer J. J M. Wiegman, voorzitter van het comité voor uitstapjes van ouden van dagen, hartelijk welkom en dro<rc de sociëteit over aan de sectie be- jaardenwerk. Mevr. I. H. EernstmanSteghers, voorzitster van deze sectie, verzocht de burgemeester de sociëteit te willen openen. Burgemeester Van Wijnbergen zei, dat de sociëteiten in het dorp een succes zyn en dat hij er niet aan twijfelde, dat dit in het Kerkehout ook het geval zal zijn. Het moet niet alleen gaan om het eigen genoegen, maar ook om het een ander aangenaam te maken. Als dit ge beurt zal de sociëteit een zegen zijn. Hy besloot met een hulde aan de dames voor haar leiding. Mevr. Eerstman dankte de burgemees ter voor zyn toespraak. De leiding van de sociëteit droeg zij vervolgens over aan de dames Oosterling, Koning en Lans. Nadat mevr. Oosterling nog dank had gebracht voor het vertrouwen nam het soosleven een aanvang. In 1980 420 inwoners per vierkante kilometer I)e Minister van Sociale Zaken deelt in zyn Memorie van Antwoord, met betrekking tot het ruimteprobleem In ons land mede. dat volgens de bereke ningen van het Centraal Plan-Bureau omtrent de in Nederland in de toe komst te verwachten bevolkingsdicht heid, Nederland in 1980 zonder emi gratie 420 inwoners per vierkante kilometer zal hebben. Met een netto emigratie van 16.000 personen per jaar zou dit aantal 400 inwoners per vier kante kilometer zijn. En bij een netto emigratie van 30.00(1 personen per jaar zou de bevolkingsdichtheid in dat jaar 380 inwoners per vierkante kilometer zijn, tegenover 329 thans. BEURSOVERZICHT LUSTELOZE STEMMING Amsterdam, 1 December De maand December is ter beurze in gezet met een lusteloze stemming. De bekend geworden kwartaalcijfers van Philips bestempelde men weliswaar als gunstig, doch zij voldeden niet geheel en al aan de hooggespannen verwach tingen. Zowel in de oude als de nieuwe aandelen overheerste liaht aanbod en beide soorten noteerden circa 3 punten lager. Ook AKU had enige verkoopdruk te doorstaan, voornamelijk als gevolg van het aflopen van een premie-affaire. Het rayonibedrijf verloor eveneens circa 3 punten. Kon. Olie en Unilever wisten zich ongeveer op het niveau van giste ren te handhaven. De handel in deze Internationale soorten had niet veel te betekenen. Het nieuws uit Indonesië werd aan vankelijk gunstig geïnterpreteerd. De leidende cultures openden 2 3 punten beter doch moesten later op de middag een gedeelte hiervan prijsgeven. Het slot kwam echter nog ruim prijshoudend. De Scheepvaartafdeling had een onbewogen verloop. De meeste noteringen bleven in een doen met gisteren. Ook van de lo cale industrieën valt weinig opmerke lijks te vertellen. Verenigde Blik werd 5 punten hoger geadviseerd op 205 in verband met aanhoudende emissiege ruchten. Guldensbeleggingen stil en eer der een fractie lager. Beurs van Amsterdam Donderdag 1 December ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 (3%) 101% ioi% Grootboek obl100% Ned. '51 3% 101 101A Ned. 53 3101 101 Ned. '48 3'i 96* 98 Ned. '54 314 98Vé 98,^ Ned. '55 3% 98% 98V4 Ned. '55 II 3Vi 9998H Ned. '47 3% 3 96,»a 99V* Dollarlng '47 3 99^ 96% Investeringscert. 3 99H 99r7« Ned. 62-64 3 98 99% Indië '37 A 3 97 98 Grootboek '46 3 98A 97A ACTIEVE AANDELEN Cult Hand en Ind B 85 86 Nat Handelsbank 160 160% Ned Handelmy233 230 A.K.U 348* 346% Philips 367 363% Philips '55 356% 352% Unilever 482% 482% Wilton Feyenoord 271% 273% Billton 2de r348% 349 Kon Olie f 50.— 325 Kon Olie 651 651 Amst Rubber 139% 141% Holl Amer lijn 213 213 Kon Ned Stoomb 204% 206% Ned Scheepv Unie 195% 195% H.VA151% 153% Java Cult.88% 88% Deli Mij157 158% Senembah110% 108% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningeh Adam '47 3 100% 100% Den Haag 1937 I 3 100 Leiden 1947 97A R'dam '37 1 m 3% 100% 100% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 104% 104% Premieleningen A dam '51 2% 133% 134% Eindhoven '54 2% 110% HOL Enschede '54 2% 108% 108tV Den Haag '52 I 2% 137% 137% idem n 2% 134% 134% R'dam '52 I 2% 141 141% idem n 2% 136% 137% Utrecht '53 2% 124% 125 NIET-ACTIEVE AANDELEN Rank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 287 288 Rotterd Bank 244 244% Twentsche Bank239 240 Industrie Ondernemingen Ned. G. enSpir fabr 240 235% Kon Ned. Grofsm. 152 - Rott. Droogd Mij 630 631 Tleleman en Dros 19% 20 Handelsondernemingen BorsumiJ cv A f 1000 133% 133% Internatio162% 161 Diversen Albert Heyn284 284% Ned. M. Walv. Vrt. 81 80% Spoorwegen Deli Spoofw Mij. 82% 81% Amerik. fondsen Anaconda 72% 72% Shell Oil Cy58j| 60% Nog enkele fondsen Jlt Lelden en omgeving Aandelen VE. 80/11 Holl Constructie 425 425 Ing bur v. Bouwnijv 143* Int. Kunststof! Ind. 72GB 70% Kon Ned Edelmet 88GB 90GB Pref w.a idem 92GB 92%GB Textiel Gebr v Wijk 84% 34% Leidsche Wolsplnn 3! 3% 313 Ned Electrolasm 87GB 345 Sikkens Lakfabr '53 91GB 394% Ver. Touwfabrleken 84B 183'j Wernink's Betonm. 813* 141

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7