Economen in Tweede Kamer toetsen liet loon- en prijsbeleid Wordt arbeiders hun deel in de welvaart onthouden? Werkgeversorganisaties over het afbetalingssysteem Engeland wil H-bom-proeven op dit ogenblik niet opgeven 94ste Jaargang Donderdag 1 December 1955 Derde Blad No. 28693 Vreemde tegenstellingen bij Ec. Zaken (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken noemde gisteren de heer Nederhorst (PvdA) het beleid van minister Zylstra niet sociaal omdat hij lonen en prijzen onveranderd houdt, waardoor de staging van de welvaart eenzijdig ten goede komt aan de ondernemers. Daartegenover stelde de heer Hazenbosch (AR) dat het de socialisten zijn die de arbeiders in de weg staan om hun aandeel in de toegenomen welvaart te krijgen omdat de PvdA alleen algemene loonsverhoging wenst, die slechts beperkt kunnen zijn, omdat ook het zwakste bedrijf de loonsverhoging moet kunnen betalen. Die algemene loonsverhogingen blijven bovendien een voortdurende druk op de prijzen uit oefenen. Vrijere loonvorming per bedrijfstak daarentegen, met een vergTOte mo gelijkheid van winstdeling in de afzonderlijke ondernemingen zou het inkomen van de arbeiders in het algemeen vergroten, zonder dat daarvan een prijsstij ging het gevolg is. Waarop de heer Nederhorst interrumpeerde: „Maar dan ontstaan er vergeten gtoepen arbeiders, die geen loonsverhoging krijgen". Onsociaal Tegenover het beleid van minister Zijlstra had de heer Nederhorst een po litiek bepleit van langzame stijging van lonen en prijzen en investeringen. Een dergelijke politiek noemde de heer Ha zenbosch van zijn kant onsociaal omdat stijgende prijzen altijd ten nadele zijn van de „vergeten groepen". Men kan bovendien niet het sparen en de bezits vorming aanmoedigen, waarover tegen woordig zoveel wordt gesproken, als men tegelykertyd langzame prijsstijging be pleit, hetgeen neerkomt op waardever mindering van het geld. Ook de heer Roemers (PvdA) had critiek op het beleid van minister Zijl stra. Hij betoogde, dat als de minister er niet in slaagt de prijzen omlaag te krijgen, de arbeiders hun aandeel in de Welvaart wordt onthouden. Sinds 1950 zijn de lonen in Nederland minder ge stegen dan in de andere Europese lan den (met uitzondering van België), ter wijl daarentegen in ons land de arbeids productiviteit meer is gestegen dan in de andere Europese landen (met uitzon dering van West-Duitsland)Daarom vermaande de heer Roemers minister Zijlstra niet zo bang te zijn dat onze concurrentie op de wereldmarkt door loonsverhogingen zou worden onder mijnd. De dreiging van waardevermin dering van het geld schuilt niet zozeer in de eisen om loonsverhoging dan wel in de grote winsten, waarvan investe ringen op grote schaal het gevolg zijn, hetgeen weer leidt tot tekort aan ar beidskrachten, zwarte lonen, grotere koopkracht en daardoor stijging van prijzen. Oppassen „Pas op", waarschuwde de heer Ha zenbosch. verkijk u niet op de topbe- drijvigheid van thans. Achter die hoog conjunctuur gaat schuil de zorg voor de werkgelegenheid van onze steeds groeien de bevolking in de toekomst. Daarom zijn investeringen nodig voor de uitbreiding van de fabrieken en het opzetten van nieuwe ondernemingen. Daarvoor moe ten we de hoogconjunctuur gebruiken en daarom ook niet te vlug zijn met maat regelen om de topbedryvigheid af te remmen. Dat was ook de mening van de heer Blaisse (KVP) die opmerkte dat in het buitenland maatregelen zijn geno men om de bestedingen af te remmen, zodat van die kant minder gevaar voor inflatie dreigt. In tegenstelling tot de meeste andere sprekers had de heer Hazenbosch waar dering voor de prijspolitiek van minister Zijlstra, die niet zonder succes gebleven is. De prijzen zyn thans even hoog als in October 1954 en dat betekent dat de loonsverhoging van 1 October 1954 het inkomen van de arbeiders heeft ver groot, terwijl de vergeten groepen niet zyn achteruitgegaan. De prijzenpolitiek van minister Zylstra wilde de heer Nederhorst wel onder steunen, maar hij had er geen grote ver wachtingen van. evenmin als de heer Janssen (KVP) die echter met voldoe- Resolutie K.A.B. loonpolitiek ONVOLDOENDE DELING IN DE WELVAART Aan het slot van het gisteren te Utrecht gehouden loonpolitiek congres van de K.A.B., is een resolutie aange nomen, waarin opnieuw wordt gezegd, dat de loon- en salaristrekkenden bq het huidige systeem van loonpolitiek in het algemeen onvoldoende delen in de welvaart Het Verbondscongres meent, dat bij dit systeem noch de eigen verantwoordelijkheid van de be- drijfsgenoten, hun vakbonden en hun centralen, noch de mogelijkheden van bedrijfstakken en ondernemingen vol doende tot hun recht kunnen komen." In de resolutie spreekt het Verbonds congres van de K.A.B. voorts als zijn oordeel uit, dat thans niet langer mag worden gewacht met het aanbrengen van een zodanige karakterverandering van de richtlijnen, dat op oirbare wijze in de practijk geëffectueerd kan worden „een zo grote mogelijkheid van differen tiatie als met de coördinatiegedachte in overeenstemming is te brgen". overeen komstig de gedachten, ontwikkeld in het rapport van de Stichting van de Arbeid over de toekomstige loonpolitiek en het hierop betrekking hebbende advies van de S.E.R. Het Verbondscongres meent, dat de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid hiertoe op zo kort moge lijke termjjn een dienovereenkomstige aanwijzing zou dienen te geven aan het College van Rijksbemiddelaars. Een eventuele koppeling van deze karakterverandering van de richtlijnen aan het resultaat van het thans bij de S.E.R. aanhangige onderzoek naar de „ruimte" acht het Congres in zijn reso lutie met name ter bescherming van een juiste uitvoering van de differentiatie gedachte en om der tijdswille niet aan vaardbaar. Tenslotte wordt in deze re solutie een duidelijke principiële uit spraak van de regering thans alleszins wenselijk geacht ter bespoediging van de verwerkelijking van de door de S.E.R. gedane voorstellen met betrekking tot de wijzigingen in de juridische vormge ving van de loonpolitiek. ning constateerde dat althans de prij zen niet zyn gestegen. Onder invloed van de inflatie in het buitenland achtte de heer Van Leeuwen (WD) enige prijsstijging onvermijdelijk en hij waarschuwde dat met kunstmatig laaggehouden prijzen wordt ingeteerd op kapitaal. Consument de dupe Overigens vond hij het vreemd dat in het gebouw van Economische Zaken twee ministers zetelen, die beiden ach- MINISTER ZIJLSTRA ter de regeringstafel zaten, van wie de minister voor P.B.O. afspraken in het bedrijfsleven bevordert, terwijl de mi nister van Economische Zaken er juist tegen gekant is. In de strijd van mi nister Zijlstra tegen de prijsverstarring noemde de heer Nederhorst de consu ment de zwakke stee, omdat hij niet vol doende is georganiseerd. Daardoor moet hij de prijzen betalen die worden ge vraagd. Ten gunste van de gemeenschappe lijke Europese markt spraken de heren Nederhorst en Blaisse. Voorts kwam de verkorting van de arbeidstijd ter sprake, waaromtrent de heren Hazenbosch en Nederhorst het eens waren, dat de tijd daarvoor in Nederland nog niet is aan gebroken. Vandaag komen nog enige sprekers aan het woord over de middenstand, waarna minister Zijlstra zijn kijk zal geven op de economische toestand van ons land. Het Verbond van Nederlandse Werk gevers, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen, het Ver bond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland en de Raad van Overleg voor de handel hebben een nota samengesteld over het afbe talingswezen. Zq hebben dit gedaan naar aanleiding van een in 1954 ver schenen „Rapport omtrent het afbe talingswezen" van een Staatscommis sie, ingesteld door de Staatssecretaris van Economische Zaken. In de „algemene beschouwingen" van nota worden als voordelen van het af betalingssysteem o.a. genoemd: De stimulerende invloed van het stel sel op productie en distributie van ge bruiksgoederen, waardoor massa- en serieproductie en lagere kostprijzen mogelijk worden; het binnen het be reik van de grote massa brengen van in hoofdzaak duurzame consumptiegoe deren; een meer gerichte en minder versnipperde besteding van het bij stij gende welvaart geleidelijk toenemende deel van het inkomen, ten aanzien waarvan bij het kopen een vrije keuze mogelijk is,.het z.g. vrije-keuze-inkomen. Tegenover deze voordelen staat in hoofdzaak het nadeel, dat wel eens met de term „overcreditering" wordt gekwa lificeerd. Men tracht hierdoor tót uit drukking te brengen, dat de verkoper 'n in verhouding tot het bij de koper aan- Eerste halfjaar 1955 23771 nieuwe woningen De Woningvoorraad in Nederland is in het eerste halfjaar 1955 vermeerderd met 19.437 eenheden. Deze vermeerde ring is het resultaat van de voltooiing van 23.771 nieuwe woningen. In de provincie Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) kwamen 3241 woningen gereed, in Den Haag 1569 en in Rotterdam 2279. Nieuwe telefoongidsen? (Speciale berichtgeving) Het hoofdbestuur van P.T.T. zal de indeling van de naamlijsten der inter- locale telefoondiensten opnieuw in be schouwing nemen. Het bestuur staat niet afwijzend tegenover een indeling volgens welke in deze naamlijsten ook Utrecht. Rotterdam en Amsterdam zullen wor den ondergebracht. Hierdoor zal men geen afzonderlijke gidsen meer behoeven aan te schaffen voor de grote steden. wezige vrije-keuze-inkomen te ruim crediet verstrekt. Het is ongetwijfeld juist, dat de verkoper in deze niet steeds vrij uitgaat. Hierbij wordt echter nog wel eens over het hoofd gezien, dat de verantwoordelijkheid in eerste instantie bij de koper zelf ligt. aldus de nota. Een wettelijke regeling dient de in de practjjk gesignaleerde excessen zoveel mogelijk op te vangen, zonder aan de economische en sociale goede zijden van het stelsel afbrewk te doen, aldus de nota. In de tweede helft van de nota wor den de voorstellen van de Staatscom missie met betrekking tot de ter bestrij ding van excessen noodzakelijk geachte maatregelen besproken, o.a. de prijs aanduiding, de registratie van afbeta lingscontracten. de aan de Minister om conjuncturele redenen van verkoop te verlenen bevoegdheden, de kassastorting, het uitsluiten van verkoop op afbetaling van bepaalde goederen en de looncessie in verband met afbetalingstransacties. 20 Millioen voor IJ-tunnel Wat doet het Rijk? (Speciale berichtgeving) De gemeente Amsterdam weet nog al tijd niet of het Rjjk zal bijdragen in de bouw van een IJ-tunnel, en zo ja tot welk bedrag. Dit werd medegedeeld door het College van B. en W. bij de behandeling van het aangevraagde crediet (f. 20 millioen) voor liet voor bereidende werk van de IJ-tunnel, hetgeen door de Raad werd verstrekt. De wethouder voor Publieke Werken, mr G. van 't Hul, zeide dat nog niet. te bevroeden is hoeveel de totale kosten van de tunnelbouw zullen zyn (sommi gen schatten deze op f. 150 millioen), en verder dat nog niet bekend is, wat de Rijksbijdrage zal zijn en of er een der gelijke bijdrage zal komen. Destijds heeft het Rijk zich op het standpunt ge. steld dat eerst de Velser-tunnel moet komen en dat vervolgens de tunnel bij de Hembrug aan de beurt is. De IJ-tun- nels, zo was daar indertijd de opvatting, dienden tot het laatste te wachten. Ech. ter heeft de gemeente Amsterdam laten weten dat zij niet zo lang wenst te wachten en desnoods de tunnel voor ei gen rekening zal bouwen. De Ryksauto- riteiten hebben daartoe hun toestem ming gegeven, doch over een subsidie hebben zy zich niet uitgelaten. Uitreiking Gouden Snellius-medaille AAN PROF. ZERNIKE In de Agnietenkapel te Amsterdam is j gistermiddag aan prof. dr F. Zemike, hoogleraar in de theoretische natuur- kunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, de gouden Snellius-me daille van het Genootschap ter bevor dering van natuur-, genees- en heel kunde uitgereikt. De plechtigheid geschiedde in de gehoorzaal van deze kerk, omdat zoals de algemeen voorzitter prof. dr J. Kok vertelde het genootschap in 1790 in deze zelfde zaal was opgericht. De medaille, die gistermiddag voor de eer ste maal door het Genootschap is uit gereikt, werd genoemd naar de beroem de wis- en natuurkundige uit de gouden eeuw: Snellius. De medaille werd prof. Zernike toe gekend voor zijn belangrijk werk op het gebied van de theoretische en experi mentele physica en dan in het bijzonder voor de toepassing op de microscoop van zijn phasecontrast, waarvoor hem in 1953 ook de Nobelprijs werd uitgereikt. Prof. dr J. A. A. Ketelaar, voorzitter van de afd. Natuurkunde van het Ge nootschap, bood prof. Zernike de me daille aan. Tevoren had hij diens wetenschappelijke onderzoekingen en met name de veelzydigheid van deze hoogleraar in een rede genoemd. Prof. Zernike zelf gaf een uur lang college over „De grenzen der optische afbeel ding". Denk aan de remmen Om redenen van persoonlijke en an dermans veiligheid gepaard aan de ver scherpte controle van de Verkeerspolitie vestigt de KNAC er de aandacht op, dat de toestand van remsystemen, ook Dij de personenauto's, dikwijls te wensen overlaat. Bij door de Technische Dienst van de KNAC verrichte onderzoeken worden nog steeds half doorgeschuurde remslangen aangetroffen. Ook te ver versleten remvoeringen worden vrij dikwijls geconstateerd. Voorts komt het voor, dat na een re paratie of na het afstellen der remmen het remsysteem niet volledig ontlucht wordt, hetgeen een onvoldoende wer king van het remsysteem ten gevolge heeft, waardoor men op 't onverwacht ste ogenblik voor de grootst mogelijke moeilijkheden kan komen te staan. Men kan bedoeld euvel waarnemen door een verende werking van het rempedaal. Tenslotte wordt door de Verkeerspolitie regelmatig aandacht besteed aan de handrem. De KNAC heeft de ervaring, dat de remcapaciteit daarvan in vele gevallen onvoldoende is en adviseert de automobilisten ook hieraan extra aan dacht te besteden. (Ingez. Med.-Adv.) OVfiR DE IUEINÉ GÊVoêöE^S DE5 LEVE.N3 Sint Nicolaas en Spencer Is er een verrukkelijker traditie dan het Sinterklaasfeest?! Dat Sint Nicolaas om streeks 400 n. Chr. bisschop van Myra in Lycië was, tcist U natuurlijk teel. Maar tveet V óókwie Zwarte Piet was Niemand andersdan. de duivel zelfdie geketend de goedgeefse Sint moest volgen om te helpen de cadeautjes te dragen. Zulke oude legenden zijn machtig interessantmaar interessanter is toch nog wat IItv goede vrienden op Sint Nicolaas in hun schoentjes zullen vinden. Zorgt U dat er minstens één doosje Spencer bij is: een genot dat een traditie werd. „Schande!", riepen de Socialisten (Van onze Londense correspondent) Van de Socialistische banken in het Lagerhuis werd er gisteren „schande" geroepen, toen de Britse premier Eden het pleidooi van de leider der Labour- oppositie, Attlee, om de regeringen van de Sovjet-Unie en de Ver. Staten voor te stellen verdere proefnemingen met H-bommen stop te zetten, van de hand wees. De premier werd verweten, dat Engeland thans een enorme kans laat voorbijgaan voor een initiatief tot een wapenstilstand op het gebied van de bom-proeven. Eden zei weliswaar niet rond-uit „neen" tot Attlee, maar be trachtte de grootste diplomatieke reserve tegenover de uitlating van de Mos- kouse radio waarvan de draagwijdte, aldus Eden, verre van duidelijk is. Eden verdedigde standpunt van de regering Op deze radio-verklaring zou een be ter licht zijn geworpen, indien zy was afgelegd vóór de jongste H-bomexplosie m de Sovjet-Unie, waarover Kroesjtsjef zich zo geestdriftig heeft uitgelaten, al dus zei Eden. De Britse regering heeft geen officieel voorstel van Moskou ont vangen om een einde aan de H-bom- proeven te maken. Eden merkte verder op, dat Radio-Moskou heeft gewaagd van explosies van kern-wapenen en ver klaarde dat deze zowel H-bommen als atoom-bommen omvatten. Engeland is echter niet in de positie in het tegen woordige stadium de A-wapens op te ge ven. Wel is de Britse regering te allen tijde bereid om stopzetting van H-bom- proeven te bespreken. Maar bij zulke discussies zou rekening dienen te wor den gehouden met het aantal, door elk land. genomen proeven, en de aard er van. De Britse regering heeft reeds ver scheidene malen voorstellen ingediend, welke, als het Lagerhuis het wil, op nieuw ter tafel kunnen worden gebracht. De regering blijft van mening, dat slechts een alles-omvattende ontwape- Krijgshaftig gewapend met ver vaarlijk snoektuig zwermden de leden van het roemruchte henge laarscollege „De club van honderd" gisteren in kleine bootjes uit over De Wijde Blik bij Kortenhoef om te trachten een goede vangst te doen. Ceel de Lange (links) is zelf vee rast door zijn vangst, die door de technisch adviseur van de club. Rein Meidema. wordt binnengehaald. ningsovereenkomst de enige werkelijke oplossing biedt. Eén keer per jaar Attlee was van mening dat alles, wat over Radio-Moskou komt, als officieel dient te worden beschouwd, zodat vol gens hem de uitgezonden verklaring moet worden opgevat als een medede ling, afkomstig van de regering in het Kremlin. Gezien het grote gevaar, vol gens de geleerden, die de H-bom-explo- sies met zich mee brengen, is er reden te over om op het Sovjet-Russische voorstel in te gaan. Zeker dient te wor den nagegaan wat de Russen met hun radio-verklaring precies hebben bedoeld. Eden sprak nog over een suggestie om overeen te komen dat slechts één keer per jaar elk land een H-bom-proef zou nemen, maar hij vond. dat het, onmid dellijk nadat de Russen de grootste ex plosie hadden veroorzaakt waartoe zij in staat waren, niet bepaald het ogen blik was om het recht od te geven „onze positie in discussie te brengen op een internationale bijeenkomst, welke wij gaama zullen bijwonen". Toen Eden dit had gezegd klonken er kreten van afkeuring aan Labour-zijde. Het gevoelen overheerste dat indien de Britse regering op de Russische sugges tie was ingegaan, in het beste geval overeenstemming zou zyn bereikt, ter wijl als de Russen een Brits initiatief zouden afwyzen. een ernstige slag aan hun propaganda zou worden toege bracht. Sneltrein verwondt twee arbeiders De sneltrein die gistermiddag om 12.24 uur uit Sittard naar Maastricht was vertrokken is op het traject tussen Sittard en Geleen ingereden op twee spoorweg-arbeiders, die gewond wer den. ZU zyn arbeiders van het N V. Spoor weg Bouwibedryf; een arts uitLutterade verleende ter plaatse eerste hulp, waar na de beide slachtoffers naar een zie kenhuis te Sittard zyn overgebracht. Op het moment dat de trein naderde, bevonden de beide mannen zich op de spoorbaan. Inplaats van die te verlaten, zyn ze in het spoor SittardMaastricht gaan staan, waarschyniyk in de veron derstelling, dat over het andere spoor een trein uit Maastricht naderde. De uit Sittard komende trein heeft ze toen aangereden. Zilveren jubileum ir F. J. Philips Ir F. J. Philips, vice-voorzitter van de Raad van Bestuur der N V. Philips' Gloeilampenfabrieken, herdenkt van daag het feit, dat hy 25 jaar geleden bij de N.V. in dienst trad. De jubilaris houdt Zaterdag as. re ceptie in de Philips Jubileumhal van 12.15 tot 14.00 uur. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Muiden C. v. d. Wal te Polsbroek. Bedankt voor Besoyen S. J. Schimmei jd Hei- en Boelcop. Voor Wildervank (toee.) A. J. Hollander te Delnum. GEREF. KERKEN Beroepen te Beetgum M. E. v. Heesen te Oosthem. Te Slddeburen dr A. G. Luiks te Diever. Aangenomen naar Giessen Oud- en Nleuwkerk L. Schuurman, cand. te Am sterdam, die bedankte voor Vreeswyk ett voor Oudega (W.). GEREF. KERKEN (art. 31 K.O.) Douma, GEREF. GEMEENTEN Beroepen te IJsselmonde Chr. v. Dam te Barneveld. EVANG. luth. KERK Bedankt voor Amsterdam (vac. dr J. P. v. Heest) W. F. Jense, legerpred. te Apel doorn. Voor Olympische ruiterwedstrijden Fonds Veefokkerij subsidieert aankoop van springpaarden „Het verheugt mij buitengewoon te kunnen mededelen, dat het Fonds Ne derlandse Veefokkerij heeft besloten een subsidie ter beschikking te stellen voor de aankoop van buitenlandse paarden, teneinde Nederlandse ruiters in staat te stellen onze driekleur tij dens de Olympische ruiterwedstrijden in Stockholm volgend jaar op waar dige wijze te verdedigen", aldus sprak de heer J. H. W. Pasman, algemeen voorzitter van de Stichting Neder landse Hippische Sportbond tijdens de gisteren in Esplanade te Utrecht ge houden algemene vergadering. „Het zal ons niet moeilyk vallen eni ge ruiters te vinden, die ons land op waardige wyze kunnen vertegenwoordi gen", aldus de spreker in zyn openings rede. „Doch oneindig veel moeilijker is het probleem der paarden. Aangezien wy, naar onze mening over slechts twee of drie beslist goede springpaarden be schikken, is het nodig tot aankoop van prima buitenlands materiaal over te gaan, wil Nederland met enige kans op succes deelnemen in Stockholm. Tenein de deze aankopen te kunnen financie ren hebben wy ons voor dit doel gewend tot het Fonds Nederlandse Veefokkery met het verzoek een bedrag van f. 30.000 beschikbaar te stellen. Ik meen na mens geheel paardensport minnend Ne derland te spreken", aldus de voorzitter, „wanneer :k het bestuur van het Fonds voor het zeer royale gebaar onze op rechte dank betuig, omdat ons thans de mogelykheid wordt geboden een Neder landse équipe naar Stockholm te zen den". De heer Pasman deelde voorts mede, dat men er geen gras over zou laten groeien en dat na afloop van de alge mene vergadering, een commissie be staande uit de heren C. C. Hasselman. dr Roelvink, en de heer Pasman naar Duitsland gaat om geschikte paarden voor- Nederland uit te zoeken.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5