nROXV?. .ja graag i Prof. clr A. D. Fokker nam afscheid van Leidse Universiteit Ruim een kwart eeuw hoogleraar vanwege Teylers Stichting Zangersavond te Koudekerk 94ste Jaargang Donderdag 1 December 1955 Tweede Blad No. 28695 (Ingez. Med.-AdT.) Gistermiddag nam prof. dr A. D. Fokker in het Kamerlingh Onnes Laboratorium afscheid als bijzonder hoogleraar vanwege de Teylers Stichting in de natuurkunde. In zijn rede bij de overdracht van het rec toraat in September deelde prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink reeds mede, dat prof. Fokker, die ruim een kwart eeuw hoogleraar te Leiden is geweest, dit ambt met ingang van 1 Oct. j.l. neer zou leggen. Prof. Fokker overzag in zijn afscheids college. waarvoor grote belangstelling bestond van collegae, oud-leerlingen en vertegenwoordigers van de Teylers Stichting, zijn wetenschappelijke loop baan, die in Delft een aanvang nam. Hier kwam hy in contact met velerlei practische natuurkundige problemen, doch ook met practische administra tieve rompslomp, die hem na vier jaren deed besluiten, zijn Delfts hoogleraar schap neer te leggen. Uitvoerig sprak prof. Fokker over zijn leermeester Lo- rentz en over Einstein, twee zeer ver schillende personlijkheden, die hem tot grote steun in zijn wetenschappelijke ontwikkeling zijn geweest, evenals prof. Rutherford met wie hij in Manchester heeft samengewerkt. Dank bracht pref. Fokker ook aan wijlen prof. Ehrenfest en wijlen prof. Kramers, even als aan de technici van het laborato rium der Teylers Stichting. Dit laatste bracht hem er toe, enige technische bij zonderheden te vertellen over de „tui- melschijf". De vele reeksen voordrachten, die hij in de loop der jaren heeft gehouden, en die telkens weer voor hemzelf nieuwe terreinen openden, bracht hij met dank baarheid in herinnering. SCHOOLMEESTER EN PROFEET. Over zijn Leidse werkkring sprekende. I merkte pref. Fokker op, dat van de hoogleraar twee karaktereigenschappen j worden verwacht, namelyk die van de schoolmeester en die van de profeet, i In beide opzichten meende spreker zijn best te hebben gedaan ondanks veel vuldig falen. Uitvoerig bereed prof. Fokker een van zijn meest- kenmerkende stokpaardjes, namelijk de taalzuiverheid. De zuiver heid van het woord waaraan in weten schappelijke kring nog zeer veel man keert, achtte spreker een voorwaarde voor het heldere wetenschappelijke be grip. Naast deze persoonlijke herinnerin gen aan zijn wetenschappelijke en maatschappelijke loopbaan sprak prof. Fokker, voor zover de tijd hem toe liet. nog over enige natuurkundige problemen. In het bijzonder behan delde hij de ook uit de relativiteits theorie van Einstein voortvloeiende merkwaardigheid, dat de wezenlijke tijdsduren tussen twee bepaalde tijd stippen voor verschillende bewegin gen en gebeurtenissen verschillend zijn naarmate zij zich ruimtelijk an ders afspelen. Aan het einde van zijn afscheidscol lege dankte prof. Fokker zijn naaste col legae, de Leidse Universitaire gemeen schap en de Teylers Stichting voor de steun en vriendschap, die zij hem steeds hebben geboden. Prof. Oort rechtsdrukt na zijn van grote waardering en vriend schap getuigende toespraak de scheidende Leidse hoogleraar de hand. (Foto L.D./Van Vliet.) BIJZONDER ONDER DE BIJZONDEREN. De rector magnificus, prof. dr A. E. van Arkel. schetste prof. Fokker ver volgens als een bijzonder vertegenwoor diger van de groep der bijzondere hoog- Prof. Oort tekende de breedte van het terrein, waarop prof. Fokker werk zaam is geweest, en schetste hem als een groot theoreticus met een kenmer kende liefde voor het eenvoudige expe riment en een intense belangstelling op de neventerreinen van de physica. Ook bracht spreker in herinnering, dat dank zij het initiatief en de daad- werkelijké medewerking van prof. Fok ker, Nederland thans beschikt over twee physische tijdschriften, het Nederlandse Tijdschrift voor Natuurkunde en Phy sica. die het aanzien van de Neder landse physische wetenschap ook in het buitenland accentueren en bovendien van groot belang zijn voor de afgestu deerden. Vooral voor de leraren is het buitengewoon belangrijk, dat zij op de hoogte blijven van de nieuwe ontwikke lingen, waardoor zij de belangstelling bij de jeugd kunnen stimuleren en daar door bijdragen tot een zo broodnodige toevloed van nieuwe physici. Na deze toespraken kregen de aan wezigen gelegenheid, persoonlijk van prof. Fokker afscheid te nemen tijdens een receptie. J. Jonk nam afscheid van het G.A.B. In verband met zijn benoeming tot ambtenaar bij de Gem. Dienst voor Sociale Zaken nam de heer J. Jonk gisteren afscheid van het Gew Arbeids bureau te Leiden, waar hij werkzaam was als ambtenaar voor de buitendienst, In een speciale bijeenkomst werd door de directeur, de heer H. Hazelhoff. een woord van afscheid gesproken, waarbij de heer Hazelhoff naar voren bracht, dat de heer Jonk om zijn persoon en arbeid steeds zeer gewaardeerd werd en het G A.B. in hem een goed ambtenaar verliest. Hij wenste hem in zijn nieuwe werkkring, waarin hij speciaal belast is met werkzaamheden in verband met de Gemeentelijke Sociale Werkvoorzie ningsregeling. veel succes toe. Als blijk van waardering bood hij hem een boek aan De heer Steenwinkel, Contact-ambte naar voor de G.S.W -regeling van de zijde van het Gew. Arbeidsbureau, sprak de hoop uit op een goede en vruchtbare samenwerking inzake de bemiddeling van werknemers uit de G.S.W.-objecten naar de vrije bedrijven. De heer M. I. Smit sprak een meer persoonlijk woord van afscheid, waarbij hij liet uitkomen, dat de samenwerking zowel met de overleden vader van de scheidende ambtenaar als met de heer Jonk zelf van goede en prettige aard is geweest. De heer Jonk was onder de indruk van het afscheid, nu hij een kring van prettige collega's moet verlaten, doch wilde voor de toekomst gaarne alle me dewerking toezeggen voor het blijvend contact met het Gew. Arbeidsbureau. SCHERMEN De dames van AEW schermden de eerste competitiewedstrijd van dit sei- zcen. Zij kwamen uit tegen de vereni ging ALhos uit Voorburg en wonnen met 72. Voor AEW schermden de dames Abspoel, Schaly en Zirkzee. Maak zo'n pakje Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken, volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen In feestverpakking van 50 stuks een prachtig St. Nicolaas-geschenk! 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige melange De commissie ter behandeling van leraren. Zijn intense medeleven met de Leidse Universitaire gemeenschap oleek ook tijdens de bezettingsjaren, toen hij eveneens ontslag nam als protest te gen het optreden van de bezetters. De rector bracht de scheidende hoogleraar dank voor zijn wetenschappelijke ar beid, in Leiden verricht, maar zeker niet minder voor zijn typerende per soonlijke gevoelens en de grote vriend schap. die hij anderen deelachtig deed worden. DANK VOOR ENTHOUSIASME. De decaan van de philosofische facul teit prof. dr J. H. Oort. tekende prof. Fokker als een enthousiast bouwer en opvolger van nieuwe denkbeelden en nieuwe wegen in de natuurkunde. Het verheugde hem, dat dit afscheid \an Leiden niet een afsluiting van de weten schapsbeoefening betekent. De janvossensteeg in haar licht en feesttooi, doet het in deze dagen ook uitstekend. (Foto L.D./Van Vliet.) Kamertemperatuur in de buiten lucht. Een zeer originele bijdrage Uot de Leidse Lichtweek levert de verwarmde (en ook feestelijk ver- lichteDonkersteeg. Hoe druk het daar gisteravond was. toont boven staande foto. (Foto L.D./Van Vliet.) de aanvragen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening zal voortaan zit ting houden ten gemeentehuize, uit sluitend de le en 3e Maandag van elke maand, des avonds van 7 tot 7.30 uur. Het betere en het goede had de overhand Op de eerste Zangersavond van de Leidse Ring te Koudekerk verschenen zeven koren. Soms brengen dergelijke avonden min of meer een propagandistische aansluiting of een opgang van zwak naar kwalitatief sterk. Gisteren trof dat minder-Er schuilen nogaltyd enige vereerders van het compositorisch onbedui dende in de „Ring", al zyn zij een slinkende minderheid. Noch muziekdrift, noch zang uit volle borst vervaardigen daaruit een muzikaal gebeuren De overhand hadden nochtans het betere en het goede! Omslagheffing Rijnland zal ingrijpend worden gewijzigd De Verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft gisteren de begroting voor 1956 vastge steld. De omslag is wederom bepaald op f6.50 per hectare (wat voor het gebouwd eigendom neerkomt on f 3.50 per bere kende hectare); dit is thans voor het laatst mogelijk; het laat zich trouwens aanzien, dat voor 1957. als gevolg van de reglementsherziening, de omslaehef- fing ingrijpend gewijzigd zal moeten worden. Rijnland heeft in samenwerking met andere Hoogheemraadschappen een adres tot de Regering en tot Gedepu teerde Staten gericht, teneinde in het kader den- Deltaplannen ook de aan dacht voor de binnenwaterkenngen in de HollandsUtrechtse laagvlakte te vragen. In afwachting van het effect dezer actie zal Rijnland zich nader be zinnen over hetgeen Rijnlands eigen taak ten aanzien der binnenwaterkerin gen eist. Een beginselbesluit is genomen tot verdieping van boezemwateren in 1956; misschien zal. als het grootste onder deel van dit plan. de westelijke Ring vaart van de Haarlemmermeerpolder aan de orde komen. De hoogheemraad mr S. Naayen te Rotterdam, die wegens het bereiken van de zeventigjarige leeftijd aftreedt, was door ziekte verhinderd tegenwoordig te zijn. De dijkgraaf heeft uiting gegeven aan de erkentelijkheid der vergadering voor al hetgeen mr Naayen in een twintigjarige werkzaamheid voor Rijn land gedaan heeft; de vergadering be sloot.. hem een telegram toe te zenden. KAPPERS VIERDEN 75-JARIG VERENIGINGSJUBILEUM De leden van de kappersvereniging Hulp en Vriendschap waren gisteravond met hun dames bijeen in een zaal van Liberty, om tijdens een genoeglijk feest je het 75-jarig bestaan van hun vereni ging te vieren. Er werden geen toespra ken gehouden, er werd slechts genoten van een vlot muziek- en cabaretpro gramma. terwyl het gezellig samenzijn als voornaamste aspect van deze avond een volledig succes was. Toen we, niet op tijd door busvertra ging, de Herv. Kerk binnentraden, hoor den we nog heel even het Knapenkoor van Hazerswoude, nogal kampend met het toonbehoud. Later kwam uit Ha zerswoude het Mannenkoor, ook geleid door de heer Klip. Over dit „Excelsior' schreven we wel eens in bewoordingen van warme sympathie, vooral om de in nerlijke straling uit hun gezongen lie deren, die voldoening brachten trots het feit van het begrensde stemmenmate- riaal. Er was toen innerlijke tucht, die helaas verloopt. De liederenkeuze sprak Juridisch Studiecentrum wordt Dinsdag geopend MINISTER VAN ONDERWIJS VERRICHT PLECHTIGHEID Dinsdagmiddag om drie uur zal het in het Gravensteen ondergebrachte Juri disch Studiecentrum worden geopend. De minister van Onderwijs. K. en W mr J. M. L. Th. Cals. zal deze plechtigheid verrichten. CALTEX VERZORGDE FILMAVOND. Gisteren bood de Caltex aan haar dealers en hun personeel in café-restau rant „In den Vergulden Turk" een z.g. Daeler-avond aan. Na een openingswoord door de heer W. Petri, hield deze een inleiding over de noodzakelijkheid van een goede ser vice. waarby hy o.a. nauw verband legde met de verkeersveiligheid en de actie, welke van de zijde van de ver keerspolitie tegenwoordig wordt gevoerd. Nadat een film van de TT.-races te Assen was vertoond, hield de heer C. T. de Boer een lezing, waarin de z.g. Multigrade oliën of 10 W-30-oliën wer den behandeld. Na de pauze werd een film over de veiligheid in het garage- en service- station-bedryf vertoond. Vervolgens werd een interessante hersengymnas tiek op het gebied van automobieltech niek, service verkeersveiligheid enz. ge houden, welke by de bezoekers byzon- der insloeg. Tot slot werd vertoond de ter gele genheid van haar jubileum door Caltex uitgebrachte film „Land beneden de zeespiegel", welke film eveneens zeer veel bijval oogstte. Alle aanwezigen ontvingen na afloop een klein aandenken. ST. NICOLAAS BIJ DE S.M.D. St. Nicolaas en Zwarte Piet. die reeds enige tijd in de Sleutelstad verblijven, hebben gistermiddag een bezoek ge bracht aan de kinderen van het per soneel van de Sociaal Medische Dienst van de Kon. Marine aan het Noordeinde. De Bisschop, die op een prachtige schimmel gezeten was. werd bij aan komst luide toegejuicht en begaf zich onmiddellijk naar de grote cantinezaal, waar vanzelfsprekend een uitgelaten stemming heerste. Wel was het voor sommigen een benauwd ogenblikje, toen zy bij de Goedheiligman op het podium geroepen werden. Gelukkig viel het alle maal nog wel mee Zwarte Piet had zelfs voor deze keer zijn zak maar thuis gelaten! en kregen alle kinderen een mooi cadeau. Uit volle borst werden verder enige Sinterklaas-liedjes gezon gen. zowel door de kleuters aüs door de ouderen Snoepgoed en fruit werd royaal 1 uitgedeeld. Al met al een gezellige mid dag» daarnaast van verslapt cultureel in stinct. Wat is er aan de hand in dit toch geroutineerde koor? Er lag welis waar voldoening in de „12 Rovers'' van Serge Jaroff, maar deze Don Kozakken- muziek is een mannenkoor dermate op het lyf geschreven, dat een fraai resul taat moeilyk uitbiyven kan. Een solo hierin vervulde de heer A. van Zanten, wiens gemakkelijk aansprekend en wel luidend orgaan en ongekunstelde voor dracht prettig aandeden. Een tegengesteld beeld leverde Aar- landerveen onder Rozenstraten: een ruk omhoog! in de sterk bewuste accent- geving leeft iets gedwongens nog, maar tegelyk kon men Juist daaraan een stu dieuze drang naar zeer degelijke afwer king aflezen. De klankgeving is mild, de plastische verzorging lofwaardig, het begrip voor werkeiyke ,,koor"-zang een ding in ontwaking. Nu de aandacht scherpen voor mooie kleuring en een glydender realiseren van de crescendi! En voor de schoonheid vanhet klas sieke werk! Een middenpositie hield Koudekerk onder v. d. Molen. Men tast hier naar een nauwlettende afstemming der groepsstemmen. Klankeenheid kondigt zich aan. Dat zy niet geheel verworven werd, leerden sommige inzetten en sforzandi, waar we te duidelyk indivi duele stemmen herkenden. De dirigent weet van voordracht en op vatting. Hier is een grensgeval, een overgang naar de chorale echtheid. De lauwerkrans voor chorale echtheid bieden we Dirk van Vliet, aanwezig met Woubrugge, Alphen. Rynsburg. Woubrugge's. .Lofstem" had voortref felijke perioden, waarin fyne zanglijnen getrokken werden, mede door de steun van een aantal heel mooie stemmen. Dit koor is overwaard, dat het uitbreiding vindt. Met Bach en Mendelssohn had men goed gekozen, maar Brakman be zit onze liefde niet. „Jubilate Deo" had na „Pueré He- braorum" van Palestrina orgelbegelei ding in een Psalm en in Mudde's „Kom Christenschaar". Daar de dirigent ook de organist, op afstand, aanwyzingen had te geven en het koor dientengevolge niet frontaal kon staan, ging veel van de bekoring van dit Alphense koor ver loren! De kerkbezoekers zaten immers tussen koor en het te overheersende or gel in, Rynsburg's „Herv. Kerkkoor" zal zeker met trots terugblikken op de zangavond. In dit 80 man sterke gezelschap is een benijdenswaardig groepsevenwicht, een waarborg tevens voor klankevenwicht in de polyphonic. Deze koristen hebben on voorwaardelijk geboeid door hun zuivere en nobele, bedwongen en beheerste toon, de diepte in de rype sonoriteit, de rhythmische en dynamische lenigheid, de intelligentie in de voordracht, eigen schappen. die Mendelsshon's 42e Psalm ten goede kwamen. Een vaardig medewerker bleek de or ganist Jac. Vonk, in twee soli; Largo van Karg Elert en Adagio van Bach. De voorzitter, de heer G. Goedhart, biyft de vaderiyke en gezaghebbend re gelende toeverlaat van alle Zangavon den. Hy richtte zyn dank om. tot de Koudekerkse organisatoren, waarna hU de pastorale sluiting overdroeg aan ds Joh. Poort. De kerk was volledig bezet. V.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3