Gouden kinderwetten in Ridderzaal plechtig herdacht SINT NICOLAAS GESCHENKEN Koningin luisterde naar beschouwing minister Donker Franse regering verslagen, maar parlement moet gelag betalen Met een enkel woord HASSELMAN PANDER Agenda DONDERDAG 1 DECEMBER (Van onze Haagse redacteur) Het 50-jarig bestaan van de Kinderwetten is vanmiddag in de Ridderzaal in Den Haag plechtig gevierd. Koningin Juliana heeft de officiële bijeenkomst in de oude zaal op het Binnenhof bijgewoond en er geluisterd naar de redevoerin gen van de minister van Justitie, mr L. A. Donker, en van de voorzitter der Nationale Federatie „Nederlandse bond tot Kinderbescherming", mr J. Overwa- ter. Bij de herdenking der Gouden Kinderwetten ontbraken de kinderen niet: een groep meisjes uit het jeugdhuis „Don Bosco" te Scheveningen voerde en kele dansen uit. Het Röntgenkwartet verleende muzikale medewerking. Om half drie arriveerde H. M. de Ko ningin voor de Ridderzaal. Bij de ingang werd zij verwelkomd door de wnd. Com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr J. J. R. Schmal, en de Haagse burgemeester, mr F. M. A. Schokking. De ontvangst van de Lands vrouwe in de zaal geschiedde door mr Donker en mr P. s'Jacob, voorzitter van het College van Advies voor de Kinder bescherming. De 9-jarige Eleonora Schouten en de 11-jarige Jan Hein Zijlstra hebben de Koningin bloemen aangeboden, waar na een aantal autoriteiten aan haar werden voorgesteld. De bijeenkomst werd vervolgens ge opend door mr s'Jacob. Historisch overzicht Minister Donker heeft tijdens een uitvoerige rede de ontwikkeling van 50 jaar Kinderbescherming belicht. De roep om verandering is destijds voortge komen uit de toepassing van het toen malige strafrecht, krachtens welk kin deren van 10 jaar en ouder tot zware gevangenisstraffen konden worden ver oordeeld. Kinderen van 12 en 13 jaar liepen in 1893 nog straffen op van 2 tot 5 jaar. De plaatsing in Rijksopvoedings gestichten - op zichzelf een uitkomst - bevredigde niet altijd. De kansen, die het ouderlijk huis bood na de terugkeer uit het R.O.G. waren twijfelachtig: een onbeperkt ouderlijk gezag gold immers nog steeds en de particuliere sociale in stellingen 6tonden daartegenover mach teloos. In 1898 diende minister Cort van der Linden vier wetsontwerpen in, drie daar van brachten het in 1901 tot het Staats blad. De eerste wet, wijziging van het B.W.. verschafte de mogelijkheid tot het inperken van het ouderlijk gezag door ontzetting en ontheffing, waarbij het belang der kinderen voorop stond. Voorts voorzag deze wet in de instelling van voogdijraden, volgens de vooruit ziende Cort van der Linden onmisbare schakels tussen overheid en particuliere organisaties. De tweede wet van 1901 behelsde het Kinderstrafrecht en bracht een geheel ander strafstelsel voor kinderen dan voor volwassenen. Het bestaat thans in grote trekken nog en is gebaseerd op de gedachtengang, dat de rechter vrü moet zijn naar behoefte straf of maatregel op te leggen, waarbij ook de sociale om standigheden van de delinquent worden bezien. De toepassing van het Kinderstraf recht werd naar boven begrensd door de leeftijd van 18 jaar. Bij de invoering van de nieuwe straf van plaatsing in een tuchtschool gaf de wet de mogelijkheid voorwaardelijke tuchtschoolstraf op te leggen: belangrijke voorloper van de voorwaardelijke veroordeling van vol wassenen. MacMillan nam het op voor woordvoerder van ministerie De Britse minister van Buitenlandse Zaken, MacMillan, heeft Woensdag in het Lagerhuis Peter Matthews, de woordvoerder van het Foreign Office, die vorige week een verklaring van pre mier Boelganin van de Sovjet-Unie „door en door huichelachtig" noemde, verdedigd. Niettemin meende hij, dat critiek op vreemde mogendheden aan „de ministers overgelaten moet worden, omdat zij de last dragen„,Ik zou niet willen, dat er blaam op deze voor lichtingsfunctionaris geworpen werd", zo verklaarde MacMillan. Matthews had zijn commentaar ge leverd op een dagelijkse persconferentie van het Foreign Office (ministerie van Buitenlandse Zaken) naar aanleiding van de rede in het Indiase parlement, waarin maarschalk Boelganin zei. dat de Sovjet-Unie zich niet mengt in de binnenlandse aangelegenheden van an dere landen! Een Socialistische afgevaardigde vroeg de Minister, of overwogen dient te wor den dat dergelijke commentaren slechts op gezag van ministers geleverd kunnen worden. Volgens MacMillan was het echter voor een minister ondoenlijk alle opmerkingen goed te keuren, die iedere dag op verschillende persconferenties worden gemaakt. Een opmerking van een andere Labour- afgevaardigde, dat het woord „huichel achtig" zinloos en veel te zwak was, als het ging om „de beschuldiging dat het Britse volk Hitier steunde voor de aan val op de Sovjet-Unie", noemde Mac Millan „een zeer goede opmerking". (Deze beschuldiging had Kroesjtsjef, de eerste secretaris van de Russische Com munistische partij, dezer dagen geuit in een redevoering in India). De pers bracht moeder en zoon bij elkaar Mevr. Meyer uit Bielefeld zond reeds sinds 1945 paketten aan haar in de Sov jet-Unie gevangen gehouden zoon Ernst. Het bleek echter, dat de ontvanger wel de zelfde naam droeg, doch een ander was. Zij bleef toch paketten zenden en nam Ernst Meyer als haar zoon op, toen hu uit krijgsgevangenschap terugkeerde. Een en ander werd door de West-Duitse bladen uitvoerig medegedeeld en op deze wijze kwam haar echte zoon ach ter het adres van zijn moeder, dat hij, sinds zijn recente terugkeer, niet had kunnen vinden. Moeder en zoon zijn thans verenigd 1 Ruim honderd doden door wervelstorm op Philippijnen In het Centrale en het Zuidelijke ge deelte van de Philippijnen zijn in de afgelopen drie dagen 128 personen om het leven gekomen als gevolg van een zeer zware wervelstorm, die enorme schade heeft aangericht. Talrijke perso nen worden nog vermist en duizenden zijn dakloos. Na het passeren van de wervelstorm woedde boven de getroffen gebieden zware stormen. De vorm van de zwaarste straf, de (thans eveneens 50-jarige) tuchtschool en van de ter beschikking stelling van de regering, is in de derde Kinderwet beschreven. De tuchtscholen hebben vol komen aan de verwachtingen voldaan. Sinds 1921 Kinderrechters Het nieuwe strafrecht deed de behoef te voelen aan speciale kinderrechters. In 1921 verscheen de Kinderrechter als enkelvoudige kamer voor kinderstrafza ken, tevens belast met het nieuwe In stituut der onder-toezicht-stelling. De tweede wereldoorlog onderbrak de ontwikkeling der kinderbescherming, maar na de bevrijding ging de ontwik keling in snel tempo verder. Zij vond een voorlopige afsluiting in de pas in gediende ontwerpen tot herziening van het strafrecht en vaststelling van een nieuwe beginselen-wet. „Er zyn nu kansen voor een kinder bescherming naar de eisen des tjjds te over", aldus minister Donker. Een werkelijke kinderbescherming, zo ver klaarde de bewindsman, eist ook en vooral maatregelen van algemeen pre ventieve aard: zij gaan de grenzen van wetgeving verre te buiten. Zij dienen zich aan als zuigelingenzorg, medisch- opvoedkundige bureaux, clubhuiswerk, gezinszorg en zo veel meer. Ook wo ningbouw en volksgezondheid beïn vloeden de kinderbescherming. „Dit alles heeft grote betekenis voor het kind in het gezin en dit moet het motto zijn voor de eerst volgende vijf tig jaar". Ook mr Overwater heeft een over zicht gegeven van de 50 jaren Kinder bescherming. De particuliere kinderbescherming heeft een groot tekort aan geschoold personeel, zo vervolgde hij. Betere ma teriële voorzieningen zijn nodig. De fi nanciële positie der meeste instellingen staat dit niet toe. Er is maar één reme die: een afdoende subsidieregeling, waarop wij reeds te veel jaren wachten. Receptie Na afloop vond een receptie plaats in de Rolzaal, de Weeskamer en de recep tiezaal. Mr Overwater heeft daar na mens de Federatie een exemplaar van het Gedenkboek „50 jaar Kinderwetten" aan H.M. de Koningin aangeboden. Tot de genodigden behoorden o.m. de minister-president dr W. Drees, de minister van Onderwijs, mr J. M. L. Th. Cals, de gevolmachtigde ministers van Suriname en de .Nederlandse Antillen, jhr mr F. Beelaerts van Blokland, vice- president van de Raad van State, mr dr J. Donner, president van de Hoge Raad, talrijke leden van Eerste en Twee de Kamer en vertegenwoordigers van de rechterlijke macht. 9 Vervolg van Pag. 1 Katholieken en Conservatieven ging het erom PMF schaakmat te setten (Van onze Parijse correspondent) Aan de beslissing van gisteravond zijn gedurende de gehele dag koortsachtige besprekingen vooraf gegaan. Het is uiteindelijk Edgar Faure geweest, die de knoop door moest hakken, maar door voor- en tegenstanders van de ontbin ding is van beide zjjden een uitzonderlijk zware druk op de premier uitge oefend. In de regering zelf was een grote meerderheid van 19 tegen 5 ministers voor ontbinding. Zowel de Conservatieven als de Katholieken hebben altijd op onmiddellijke verkiezingen op basis van het stelsel van 1951 aangedrongen, in de hoop aldus vooral Mendès-France schaakmat te zullen kunnen zetten. Het lag dus voor de hand dat deze kringen krachtig zouden ageren voor het ont slag van het parlement. Zij wezen er bovendien op dat Faure persoonlijk zich Zondag j.I. nog voor automatische ontbinding had verklaard en in zekere zin zou hij zichzelf dus hebben tegengesproken indien hij deze kans nu niet had aangepakt. Hij heeft zich daarmede echter tevens in feite buiten zijn eigen partij geplaatst. heren politici niet een loopje met hem nemen! En voor een democratie is het niet gunstig wanneer het volk de indruk krijgt dat met zijn gevoelens geen reke ning meer wordt gehouden. De kiezer snapt het niet De situatie is, alles bijeen, heel erg gecompliceerd en tamelijk paradoxaal. De regering is verslagen door het par lement, maar het parlement en niet de regering moet het gelag betalen! Staatsrechtsgeleerden hebben hier een kluif, waar zij nog lang van zullen ge nieten. Maar het is zeer de vraag of en hoe de democratie en de republiek in Frankrijk deze nieuwe beproeving zullen doorstaan. De gewone man begrijpt er in ieder geval maar weinig meer van. Alle discussies over de stemwetten gingen hem al lang „boven de pet". Maar nu hij ziet dat, na zes weken dis cussie, verkiezingen zullen worden ge houden volgens een stemmethode waar niemand een goed woord voor over heeft gehad, nu vraagt hij zich toch af of de Vragen over kaart van Indonesië Het Tweede Kamerlid, de heer Fok- kema, heeft aan de minister van O., K. en W. de volgende schrifteiyke vragen gesteld 1) Is het waar, dat op een door P. Ei'bergen ontworpen kaart van Indone sië, uitgegeven bij J. B. Wolters te Gro ningen, het gebied van Nederlands Nieuw-Guinea dezelfde kleur heeft als het Indonesisch gebied, terwjjl Malakka, Brits Borneo, Portugees Timor en het nog zichtbare deel van Australisch Nieuw-Guinea wit gekleurd zyn? 2) Zo ja, wil de minister dan maat regelen nemen, dat deze kaart uit de betreffende scholen wordt verwijderd en de circulatie van deze kaart verder in onze scholen wordt verboden? Bijna omtrek van de aarde zonder bunkeren De Amerikaanse atoomonderzeeër „Nautilus" heeft zijn 25.000 zeemijl (on geveer 38.000 kilometer) volgemaakt zonder dat tussentijds gebunkerd is. De minister van Marine Charles S. Thomas, die aan boord van de onder zeeër was toen de „mijlpaal" bereikt werd, zeide bu terugkeer aan wal, dat de .Nautilus" de meest optimistische verwachtingen van de marine ver over troffen heeft. Thomas zeide, dat de prestatie van de eerste atoomonderzeeër van de wereld gedurende de eerste 25.000 mijl bewezen heeft, dat de kern energie ook bruikbaar is voor andere vlooteenheden. Nooit eerder in de geschiedenis heeft enig vervoermiddel zulk een afstand afgelegd zonder brandstof bij te vullen. „Israël zal zich niet laten amputeren", zegt Sjaret De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Mosje Sjaret, heeft in Washington, waar hij op het ogenblik vertoeft, verklaard, dat Israël de Negeb- woestijn nooit zal opgeven en „zich niet zal laten amputeren". Hij zei, dat de berichten als zou Israël de spanning in het Midden-Oosten kunnen opheffen door territoriale concessies aan de Ara bieren te doen, waren ingegeven door Britse kringen in Cairo. Russisch duo uit India naar Birma Kroesjtsjef bemoeide zich met de kwestie Goa Premier Boelganin van de Sovjet- Unie en partijsecretaris Kroesjtsjef zijn heden-, Donderdagochtend per vliegtuig naar de Birmaanse hoofdstad, Rangoon, vertrokken. Premier Nehroe nam op het vliegveld afscheid. Onmiddellijk na het vertrek vloog hij naar Nieuw Delhi. Gisteren verklaarde Nehroe op een receptie te Calcutta ter gelegenheid van het bezoek van Boelganin en partijsecre taris Kroestsjef, dat h y dikwyis had gezegd, dat India zich niet by enig ver bond wenst aan te sluiten en geen party wenst te kiezen. „Doch wij wensen wel met iedereen samen te werken in het streven naar vrede, veiligheid en hogere welvaart". Nehroe zei, dat de grote ontvangst, die Boelganin en Kroesjtsjef in India is bereid „sommige van onze vrienden in andere landen, die alleen kunnen den ken in termen van tegnover elkaar staande partijen en militaire verbon den", heeft verontrust. „Maar niemand mag bezwaar hebben tegen vriendschap en samenwerking". Kroesjtsjef heeft ook in Calcutta niet kunnen nalaten zich met andersmans zaken te bemoeien. „Ik ben ervan over tuigd, dat Goa (de kleine Portugese ko lonie in India) zal worden bevrüd van zü'n overheersers en dat het een deel zal worden van de grote republiek .In dia", zo sprak hij. Premier Nehroe toonde zich niet veel wyzer, toen hij in antwoord op Boelganins rede zei: „De Indiërs bewonderen de Sovjet-Russische leiders voor hetgeen zij gezegd hebben over Goa. Ik vraag de andere landen in de wereld: waarom zwügt U, terwyi er in Goa een dergelijke onderdrukking bestaat?" (Afgezien nog van de vraag, of er in Goa inderdaad een „dergeiyke" onder drukking bestaat, is er volop reden aan Nehroe te vragen waarom die zwy'gt over de wél ernstige onderdrukking in de Sovjet-Unie zelf èn in geheel Oost- Europa, door Moskou bezet! Waarom zwügt Nehroe? - (Red. „L. D.") Zorin wordt al op nieuwjaarsreceptie in Bonn verwacht (Van onze correspondent in West-Duitsland) Men venvacht in regeringskringen te Bonn, dat de ambassadeur van de Sov jet-Unie in West-Duitsland, Zorin, die men eigenlijk liever niet had zien komen, al vrij spoedig te Bonn zijn in trede zal doen. Het ministerie van Buitenlandse Za ken rekent men er op, dat hij al aan de Nieuwjaarsreceptie bij bondspresident Heuss wil deelnemen. By de onderhandelingen over het uit wisselen van diplomatieke vertegen woordigingen tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie, die in Parijs gehouden werden, schijnt bepaald te zijn, dat de Russen geen volledige bewegingsvrijheid in West-Duitsland zullen verkrijgen, zo min als de Westelijke diplomaten in Rusland. Het zal overigens nog te bezien zijn of hief&an strikt de hand zal kun nen worden gehouden. De Russen willen in West-Duitsland even sterk vertegenwoordigd zijn als in de Verenigde Staten, alhoewel die toch een veel grotere oppervlakte beslaan! Wij vernamen nog dat de Russen van plan zijn, behalve een ambassade in of in de buurt van Bonn, ook nog zes con sulaten-generaal op te richten in de Bondsrepubliek. En wel in Hamburg, Bremen, Dusseldorf, Frankfort am Main, Stuttgart en München. Bovendien zou den zij nog enkele handelsvertegenwoor digingen, o.a. in West-Berlijn en in Keulen, in het leven willen roepen. In Bonn heeft men overigens geconstateerd, dat de Communistische propaganda in de Bondsrepubliek sedert het fiasco van Genève veel intensiever geworden is. Haagse burgemeester over Commissaris Klijzing (Van onze Haagse redacteur) In verband met berichten inzake de Haagse Commissaris van Politie, de heer F. J. KIzing. men zie elders deelt de Haagse burgemeester mede: De Hoofdcommissaris van politie heeft zich genoodzaakt gezien de burgemees ter te rapporteren omtrent bepaalde misstappen van bedoelde politie-func- tionaris. De burgemeester heeft daarop hetgeen hem werd gerapporteerd ter kennis gebracht van de Minister van Binnenlandse Zaken, de waarnemend Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland en de fungerend Directeur van Politie. De beslissing omtrent de vraag, welke gevolgen aan het voorgevallene moeten worden verbonden, is niet aan de burge meester. doch aan hogere autoriteiten. Deze beraden zich terzake, zodat in dit stadium door de burgemeester geen ver dere mededelingen kunnen worden ge daan. (Ingez. Med.-Adv.) BINNENLAND De Woerdense dakpannen en steen fabriek, de Wodast, die op 10 Mei 1954 door brand totaal werd verwoest, is gis teren, nadat in Mei van dit jaar de pro ductie gedeeltelijk kon worden hervat, officieel in gebruik genomen. De plechtig heid in het nieuwe fabrieksgebouw werd in tegenwoordigheid van tal van autori teiten uit de bouwwereld verricht door dr L. E. Kramer, Directeur-Generaal voor de industrialisatie. B. en W. van Nijmegen delen aan de raad mede. dat zij binnenkort het voorstel zullen doen om aan de beeldhouwer Marl Andriessen een opdracht te geven tot het vervaardigen van een monument ter her innering aan de talrijke Nijmeegse burger slachtoffers van de oorlog. De beeldhouwer is aangezocht een schetsontwerp met kostenberekening te maken. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. Yapeijn, 7 December: Canada: s.s. Maasdam, 7 Dec.; Chili: m.s. Noordam, 8 Dec.; Indonesië: s.s. Rondo. 8 Dec.; Ned. Antillen: m.s. Flottblack, 5 Dec. Te Parijs ls op 64-Jarlge leeftijd overleden de heer A. Priester, vice-presi dent van de „Pan American World Air ways", die in Parijs was om deel te nemen aan een vergadering van een der commis sies van de I.A.T.A., de internationale organisatie van burgerluchtvaartmaat schappijen. - Het Nederlandse schip „Ancora" is vannacht 50 kilometer ten Noorden van New Castle bij de Engelse kust omhoog gelopen. De ..Ancora", een kustvaartuig, bevindt zich niet in gevaar. Uit het gebied van de monding van de Tyne is een sleep boot vertrokken. Van morgen af zal het tweede ge deelte van de kleurenfilm, die Polygooiv- Profllty van de reis van ons Koningspaar naar de West heeft gemaakt, in roulatie worden gebracht. Het eerst zijn de steden Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Groningen aan de beurt, waar na het deel „Antillen" nu „Suriname" zal worden vertoond. BUITENLAND De Zwitserse regering heeft Woens dag haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp inzake verplichte dienst in de burgerverdedigingsorganisatie. Op basis van de wet zullen alle mannelijke perso nen van 15 tot 65 Jaar per jaar drie tot zes dagen in de burgerverdediging onder de wapenen moeten komen. Vrouwen tus sen de 15 en 50 kunnen vrijwillig dienst nemen. Dezer dagen is te Boston in de V.S. een aanvang gemaakt met het grondwerk voor een nieuwe verkeerstunnel, die, naar wordt aangenomen, de grootste ter wereld zal worden De lengte zal 720 meter be dragen, doch het aantal verkeersbanen is er op berekend, dat per dag 120.000 auto's deze route zullen kunnen nemen om een eind te maken aan de verkeersopstoppin gen rond het Zuiderstation. President Eisenhower heeft aan Sir Winston Churchill voor diens 81ste ver- Jaardag een gouden medaillon en een brief met zijn beste wensen gezonden. Het medaillon ls door de Amerikaanse am bassadeur in Engeland, Winthrop Aldrlch, aan Churchill overhandigd. Aan de versterking van de Britse zee kering is in de afgelopen twee Jaar meer dan 270 millioen gulden ten koste gelegd. Men meent nu te kunnen vertrouwen, dat overstromingen zoals in Januari en Febr. 1953 de Britse Oostkust geteisterd hebben, zich niet meer zullen herhalen. In Cinclnnatie (V.S.) is een zelf bedieningswinkel geopend, waar een „luchtgordijn" de plaats Inneemt van de gewone winkeldeur. Een Zwitserse vinding. Een luchtstroom bij de ingang van de winkel zorgt voor een onzichtbare „muur", die zo perfect werkt, dat de warmte binnen en de Insecten buiten gehouden worden. Omdat het vliegtuig, waarmee zij naar Milaan zouden worden gebracht, door de mist niet kon vertrekken, heeft men Woensdagavond op de Londense lucht haven 11.000 kuikens gedood. De gehele dag had men getracht de Jonge vogels in leven te houden. Volgens een diergenees kundige zouden de kuikens bezweken zijn, indien zij langs een omweg en met ver traging naar Milaan zouden zijn verzonden. ,ag de ontbinding van de Peronistische ,iartij gelast. Het ministerie van Binnen- andse Zaken zal voorlopig de eigendom men van de partij beheren. Zij heert verder besloten, het dagblad La Prensa aan zijn voormalige eigenaars, de familie van dr Alberto Gainza Paz. terug te geven. Het blad werd in Januari 1951 door de Pero nistische partij in beslag genomen en is sindsdien het orgaan van het Algemeen Vakverbond geweest. Tegen het middaguur was het giste ren in het centrum van Londen als gevolg van de zware mist geheel donker. In de vooravond werd uit 20 graafschappen zware mist gemeld. Trein- en busdiensten worden ernstig gestagneerd, de scheep vaart op de Theems ligt bijna geheel stil en het wegverkeer kan zich slechts met grote moeite voortbewegen. VolgenB de laatste berichten zyn veertien personen omgekomen en acht ge wond door het neerstorten van een straal jager op een aantal huizen naby het vlieg veld Eielson in Alaska. De partijloze Nationalist Si Barak ben Moestafa el Bekkal heeft zich Woensdag bereid verklaard te pogen de eerste repre sentatieve Marokkaanse regering te vor men. Aanvankelijk had hij Maandag uit sluitsel zullen geven, of hij de uitnodiging van Sultan Ben Joessef zou aanvaarden, doch hy had meer tyd gevraagd. Geopend tot 21.30 uur. Botermarkt 21-22 Breestraat 1 46 Nederland en de grenzen met West-Duitsland „Op den duur zal ook Nederland zich niet kunnen onttrekken aan een oplos sing van de grenskwestie in Europese geest", zo schrijft de in Stuttgart ver schijnende „Deutsche Zeitung" naar aanleiding van de in uitzicht gestelde Belgisch-Duitse onderhandelingen over het grensprobleem. Het blad schryft: „Anders dan in België is in Nederland helaas nog niet de bereidheid merkbaar de open gebleven grenskwestie te rege len. Het bezoek van Spaak aan Bonn, dat een demonstratie was van het open oog, dat België voor het probleem heeft, is in Den Haag met uitdrukkelijk mis noegen ter kennis genomen. De ook in het algemeen meer" gereserveerde hou ding van Nederland tegenover de Bonds republiek moet wel daaruit worden ver klaard, dat het land onder de Duitse bezetting en onder de gevolgen van de oorlog zwaarder heeft geleden dan Bel gië. Ook rekening houden met de op het program staande verkiezingen zou tot versterking dezer reserves kunnen bij dragen". Naar het blad meldt zullen de Bel gisch-Duitse besprekingen waarschijn lijk nog vóór Kerstmis in Bonn begin nen. Men acht het in Bonn volgens het blad by voorbaat zeker, dat België al die in 1949 in beheer genomen gebieden zal teruggeven, die door Duitsers be woond worden. Het Belgische grenscor- rectiegebied beslaat in totaal 1900 hec tare en wordt door ruim duizend mensen bewoond. De Duitse delegatie, die met het voeren der besprekingen is belast, zal worden geleid door de huidige Duitse ambassadeur in Athene, dr Theo Kordt, die in zijn vroegere functie van leider der landenafdeling van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken de tussen België en Duitsland hangende problemen van naby heeft Ieren ken nen. RECHTZAKEN Bestuurder reed door stopteken EIS: 10 MAANDEN M.A. Een gevangenisstraf van 10 maanden m.a. heeft de Officier van Justitie by de Haarlemse Recht/bank geëist tegen een 30-jarige los werkman te Amsterdam, aan wie poging tot doodslag of zware mishandeling van een ambtenaar by de uitoefening van zyn functie, subsidiair bedreiging, meer subsidiair het niet stop pen op bevel van een ambtenaar, ten laste was gelegd. De Officier merkte op, dat verd. betrokken was bij een com plot van sigarettensmokkel en dat hy zich bedreigd voelde, toen hü door een agent betrapt werd. Daarom is hy door gereden en het heeft niet veel gescheeld of de agent was aangereden. De fcoging tot zware mishandeling achtte de Offi cier bewezen. DANKZIJ BLANCO STRAFREGISTER BOETE Een groenten- en fruithandelaar uit Leiden had onder invloed van alcohol een bromfiets bestuurd. Toen hij was aangehouden had hij bekend 10 12 glazen bier te hebben gedronken. Of schoon hy twee keer van zijn vehikel gevallen was had hij zijn tocht toch per brommer voortgezet. Tenslotte belandde hij nu via een proces-verbaal voor de Haagse Politie rechter. De Officier van Justitie eiste f. 100.boete. Aangezien verdachte een blanco strafregister had, wilde hy nog niet gevangenisstraf vragen. De Rechter hield rekening met het feit, dat ver dachte niet zo n ruim inkomen heeft en veroordeelde hem tot f. 50.boete of 10 dagen. Pieterskerk: Avondgebed m.m.v. J. Stotijn en Kamerorkest Sempre Crescendo, 7.15 7.50 uur nam. Oud-HortuszichtPostduiven-tentoon stelling „Het Oosten", 811 uur nam. Universiteit: Rede.dr J. van Baal over „Bestuursbeleid ln Nleuw-Gulnea", 2 uur nam. Na afloop receptie SSRL. ZATERDAG Oud-HortuszichtPostduiven-tentoon stelling „Het Oosten". 29.30 uur nam. St. Antonlus Clubhuls: Feestavond Per- soneel8ver. „Verl", 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. Litterls Sacrum. „De vroiyke vrouwtjes van Windsor", 7.30 uur namiddag. ZONDAG Stadszaal (foyer)Haags Jeugdoperette „Terpsichore", 2.30 uur nam. BIOSCOPEN: Trianon. „Marty" (14 Jr). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex. „School der dapperen" (18 Jaar). Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; Zon dag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag „Het Bed". Casino. „Gejaagd door de wind" (14 Jr). 2 en 7.30 uur nam. Lldo. „Razzia" (18 Jr). Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Terwyi Parys slaapt" (18 Jr). Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Prentenkabinet (Klofestees 25): Ten toonstelling foto's Plm van Os. Werk dagen 25 uur nam (Tot 10 December) Lakenhal: Tentoonstelling „Rekenschap hedendaagse beeldende kunst door het Ryk sedert de Bevrydlng verworven" (tot 5 De cember) De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door de Apotheek van Drlesum, Mare 110. Telefoon 20406 en de Zulder-Apotheek, Lammenschansweg 4. Telefoon 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, Tel. 26274. Huldiging Willem Gehrels ZILVEREN MEDAILLE VAN AMSTERDAM AANGEBODEN. Gistermiddag is in de Volksmuziek school te Amsterdam de heer Willem Gehrels, directeur van deze school, ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag gehuWigd. Vele vrienden en bekenden van de heer Gehrels gaven van hun be langstelling blijk. De Amsterdamse wethouder voor Kunstzaken, mr A. de Roos, bood na mens de gemeente Amsterdam de 70- jarige, die hü tot de buzondere ingeze tenen rekende, de zilveren medaille van de hoofdstad aan. Hij roemde de vele verdiensten van de heer Gehrels op heb gebied der muziek paedagogie en noemde hem een pionier, die de gewone man dichter tot de muziek heeft gebracht. In deze zelfde geest gewaagden nog vele sprekers, meestal bekenden uit de mu ziekwereld, die de heer Gehrels niet al leen prezen als goed organisator, maar vooral wezen op diens byzondere me thode van muziekonderwys, die ook bui ten de volksmuziekschool veel navolging heeft ondervonden. Tijdens de receptie werd een borst beeld van de heer Gehrels onthuld. Dat beeld, in de vorm van een plaquette, zal men mettertyd een plaats geven in een nieuwe school, die men eenmaal in de plaats van de oude hoopt te betrek ken. Enige sprekers lieten hun geluk wensen vergezeld gaan van geschenken. MARKTBERICHTEN BOSKOOP, 30 November. De Bos- koopse bloemenveiling. Rozen, gr.bloemlg, 20 stuks: Duisburg 2.204.00. Better Times 2 00—2.60. Mad. Butterfly 2.20—2.80. Ge- mengde rozen 7090. Babyrozen, 10 stuks: Queen Lucia 1.502.20, Ingar Olsson 75 2.10, Sweetheart 451.00, Else Poulsen 1.20 Idem eenbloemig 4055. Diversen per bos, 10 stuks: Chrysanthen, kl.bloemig, le srt 1.201.70, idem 2e srt 701.00, tros Chrysanthen, le srt 6680, Idem 2e srt 4150, Pernettyatakken witte bes 851.40, Idem rood 1.30, Idem gemengde bes 80 1.20, Leeuwenbekjes wit 90. Idem rose 75. Idem geel 70. Idem zalmkleur 75, ld. ge mengd 5075, Mahoniablad 3154. Per- nettyaplanten per stuk, witte bes 702.10, idem rode bes 5365. GOUDA. 1 December. Kaasmarkt. Aangevoerd 68 partijen. Prijzen: eerste kwaliteit met ryksmerk 2.242.27, tweede kwaliteit met ryksmerk 2.202.23, extra kwaliteit 2.282.35. Handel kalm. KATWIJK AAN DEN RIJN, 30 November. Groenteveiling: Bloemkool A 3537, Idem B 2123, waspeen A 1018. Idem B 13 15. bospeen 1618, breekpeen 6.409.10, andijvie 1840, rode kool 1620, kroten 7—9. ROELOFARENDSVEEN, 30 November. Bloemenveiling: Cyclamenbloemen 80 1.45, Freesla's 6584, tros Chrysanthen: Red Rolandla 53, Am. Aanwinst 5267, Kaufmann 3150, Bilandel 4658, Golden Seal 4155, Chocod 2148, Orch. Beauty 6173, Herco 3457, Loveliness 4158, p. bos; Long Island 917, Christmas Rose 1114. Am. Aanwinst 1315, Southdown. Pink 1011. Am. Anjers 2033 per stuk. ROELOFARENDSVEEN, 30 November. Groenteveiling: Tomaten A 3176, Idem B 29—91, Idem C 2438. glassla I 12.10— 16.60, Idem II 5.10—10.10, stoofsla 21—38, andijvie I 19—40 Idem II 12—26, glas- andljvle 3639, bloemkool 928, knol- selderle 713. RIJNSBURG. 30 November. Overzicht Bloemenlust. De aanvoer Is niet groot, doch de prijzen zijn goed. Tros Chrysanthen: Jozef 5565. Bacchuè 6065, Golden Seal 5055, Kaufmann 50 55. Little America 5055, Herco 7075, Caroline 50—55. Mary Gold 7075, Red Ealcon 5560. Flory King 4550. Bilandel 5055. Choco 5055. Day Dream 4550, Sensation 4550. Schlager 8590. Groot- bloemigen: Red Balcon 2528, Jozef 13— 15, Herco 1214, Kaufmann 710, Little America 69, Migoll 810, Monument 12—14. RIJNSBURG, 30 November. Veiling- berichten Flora: Chrysanthen tros: Jozef 60—65. Golden Seal 6575, Caroline 50 60. Schlager 8090. Rolanda 7585, Germ. 8090. Kaufmann 5060, Little Am. 5060. Boekes 5055, Mary Gold 83 92, Minstreel 100105, alles per bos, Geplozen Chrysanthen: Kaufmann 56, Little Am. 46. Herco 1415, Jozef 12— 14. per stuk. Anjers: Rode Sim 2830, Witte Sim 21—23, Elisabeth 22—25, Apollo 2022 p. stuk. Anemonen 800900 p. 100. Narcissen 115125 p. bos. Tulpen: Roland 19 per stuk. TER AAR. 30 November. Groenteveiling: Witlof 1 0.51—0.56. Idem 2 0.28—0.40. ld. stek 0.11—0 18. spruiten 0.32. Idem B 0.25, andyvie 0.200.34. idem B 0.070.17, Chinese kool 0.04, waspeen 0.110.13, kroten 0.09, tomaten afw. 0.220.26, glas- spinazie 0.58. alles per kg; rode kool 4.50 5.00, groen kool 7.00, alles per 100 kg; bloemkool A 0.33. Idem B 0.180.22. idem C 0.100.11 p. stuk; boerenkool 0.600.80 per kist. Appelen: Groninger Kroon 0.23 0.24. Druiven 1.32 per kg. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) P bi rt V 9 1 a 5 2-. S S S cS Helsinki regen wzw 4 2 4 Stockholm zwaar bew. wzw 6 4 0 Oslo nevel windstil -3 0 Kopenhagen motregen zw 4 3 0.1 Aberdeen zwaar bew. zzw '1 6 0.1 Dublin geh bew. windstil 8 02 Londen nevel windstil 5 0 Amsterdam regen ztzo 4 4 0.1 Brussel licht bew. zzo 4 5 0 Parits motregen zzo 1 6 2 Bordeaux mist windstil 2 8 Nice geh. bew. n 7 11 18 8 Grenoble mist windstil 2 Berliln nevel z 2 -1 O Frankfurt nevel ozo 3 -1 0 München nevel windstil -7 0 Zürloh mist windstil -4 0 Genève regenbul nw 4 1 0 Locarno reeen o 2 2 0 Wenen nevel zzo 9 2 0 Innsbruck zwaar bew. w 3 -0 0 Rome zwaar bew. zo 12 13 0

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2