Nieuwe verkiezingen in Frankrijk, aldus besloot de regering-Faure Van Krieken is vrij! 1 WEERBERICHT Socialisten genoodzaakt met Communisten samen te gaan? Reeds op weg naar N.-Guinea Geen inlichtingen meer over Suriname en Ned. Antillen Onze Liclitweek - prijsvraag 1682 0Wat de Sovjet-Unie vraagt is gevaarlijk", zegt Amerikaan TOOTALN 94ste Jaargang DONDERDAG 1 DECEMBER 1955 No. 28693 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte SingeJ 1, LeideD - Giro wo. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 2 j7 (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) Het Franse parlement zal ontbonden worden. Dat is de beslissing van zeer verre strekking en waarvan de gevolgen nog niet kunnen worden overzien, die gisteravond genomen is door de regering-Faure, die Woensdag door de Kamer met 318 tegen 218 stemmen werd ver slagen. Vijf van de acht radicalen, waartoe ook de premier behoort, hebben gisteravond uit protest de zaal, waar de regering vergaderde, voor het einde van de ministerraad verlaten. Deze ministers Bourgès- Manoury (Binnenlandse Zaken), Berthouin (Onderwijs), Maurice Nijverheid en Industrie, Laforest (Bewapening) en Staatssecretaris Gil bert Jules zullen vanmorgen bestuderen of het constitutioneel mogelijk is hun ontslag aan te bieden bij een premier, die zelf demissionnair is. Bijzonder helder is dit alles niet. Voor een kabinetscrisis pleegt de gemiddelde Fransman zijn voor hoofd nauwelijks meer te fronsen. Die breken periodiek in Frankrijk uit en gemiddeld tweemaal per jaar! Maar nu hij vanmorgen het woord „Kamer-ontbinding" in vinger-vette koppen in zijn krant zag staan, nu kijkt hij toch wel even op en mogelijk niet zonder zich af te vragen waar het nu met zijn land wel heen zal gaan. veeltallige vertegenwoordiging in de Kamer veilig te stellen. De Radicalen onder leiding van Pierre Mendès-France, die zijn reis naar Amerika heeft afgelast, worden nu in een bijzonder moeilijk parket gebracht en dat is stellig ook wel de bedoeling van de regeringscoalitie geweest. Zij dreigen tussen twee stoelen terécht te komen. Het gevaar is zeer groot, dat de Socialisten genoodzaakt zullen worden in verschillende districten met de Com munisten samen te gaan werken. Een nieuw Volksfront doemt er dan ook reeds op. Ook de Communisten hebben daar om dan ook sinds gisteren gegronde redenen om de vlag met sikkel en hamer uit te steken. Zij hebben de Socialistische partij al uitgenodigd de handen ineen te slaan 9 Slot op Pag. 2 PMF's Radicalen in een zeer moeilijke positie In de geschiedenis van de vier Franse republieken is sinds 1871 nog maar één keer het parlement ontbonden. Dat ge beurde in 1876 door het toenmalige staatshoofd, maarschalk MacMahon. De onmiddellijke gevolgen van dit besluit, dat vandaag in de Staatscourant zou verschijnen, zijn voor een deel wèl en voor een ander deel niet te voorzien. In ieder geval blijft het kabinet, ondanks zijn zware nederlaag, met honderd stem men minderheid, in het zadel zitten. De vijf vrijgekomen portefeuilles zullen ze ker onder de overige ministers worden verdeeld. Binnen een maand moeten nieuwe verkiezingen worden gehouden. De derde consequentie is dat het stelsel-in-twee- ronden met lijstkoppelingen uit 1951, dat uitzonderlijk'onpopulair mag heten, niettemin als grondslag voor de ver vroegde verkiezingen zal worden ge bruikt. De verkiezingscampagne is nu in feite ingezet en de meeste partijen hebben al bijzondere congressen bijeen geroepen. Het stelsel van de lijstverbindingen brengt met zich mee, dat verwante partijen van te voren een accoord slui ten over een eventuele coalitie. De Katholieken en de Onafhankelijken of Conservatieven zullen zeker opnieuw nauw samen gaan werken om zo een Weer drie doden En enkele gewonden Gistermiddag zijn te Amsterdam drie vrouwen, die op een vluchtheuvel op de Overtoom bü de J. P. Heijestraat stonden, aangereden door een bus van Maarse en Kroon. Een van hen, de 70-jarige mevrouw C. Weber werd daarbij zo zwaar gewond dat zij korte tijd later is overleden. De tweede, de 82-jarig mevrouw A. Maks, werd met een beenfractuur naar het binnen gasthuis overgebracht. Een 27-jarige dame kreeg lichte kwetsuren en kon naar huis gaan. Voor de autobus reed in de richting Stadhouderskade een particuliere auto, die vermoedelijk nog net voor het Oranjelicht wilde stoppen, De bus chauffeur remde plotseling om deze auto te ontwijken. Hij slipte daarbij tegen de rand en reed gedeeltelijk over de vluchtheuvel waarop de vrouwen ston den te wachten. Op de Jadhtlaan in Apeldoorn zijn gisteravond twee dames bij het overste ken van de rijweg door een motorrijder gegrepen. De dames, de 82-jarige weduwe G. Vos-van Ernst en de 75-jarige mevrouw A. Jansen-Schippers werden ernstig ge wond naar het Julianaziekenhuis in Apeldoorn overgebracht, waar eerstge noemde kort na aankomst is overleden. De motorrijder ,een 23-jarige man uit Apeldoorn, die geen grote snelheid had werd licht gewond. De 74-jarige R. van Ingen uit Echteld is gisteravond, tóen hij uit het zieken huis te Tiel, waar hij bij zijn zoon op bezoek was geweest, per fiets huiswaarts keerde door de aanhangwagen van een trailer'uit Hoogezand aangereden en op slag gedood. De bestuurder van de trai ler, die niets had gemerkt, werd door een bromfietser gewaarschuwd. „Amerikaanse H-bom was sterker" Japanse natuurkundigen van de uni versiteit van Kyoto zijn tot de slotsom gekomen, dat de waterstofbom, die kort geleden door de Sovjet-Unie tot ontplof fing werd gebracht, zwakker is dan die welke de Ver. Staten in Maart en April 1954 in het gebied van de Stille Oceaan beproefden. Deze conclusie berust op een vergelijking van de atmospherische druk na de Russische en Amerikaanse proe ven. Volgens de natuurkundigen is de jongste Russische proefneming op 22 November in het Noorden van de Gobi- woestjjn, bij het Baikal-meer, geschied. (Telegrafisch van onze correspondent in Djakarta) De Nederlandse hoofdagent van politie, Louis van Krieken, die op 21 October 1954 van de kust van de Etna-baai in West-Nieuw Guinea werd ontvoerd en naar Indonesisch grondgebied werd overgebracht, is, naar wij vernemen, door het Indonesische Gouvernement in vrijheid gesteld: Zaterdag j.l. werd hij in Djakarta door de Indonesische autori teiten aan de Nederlandse functionarissen overgedragen en vanmorgen heeft hij Indonesië per K.L.M.-vliegtuig verlaten op weg naar Bangkok. Met het eerste toestel zal hij doorreizen naar Biak op Nieuw-Guinea, waar hij Zondag wordt verwacht. De kwestie-van Krieken, die een van de moeilijke punten voor het Nederlandse Gouvernement moet zijn geweest om met Indonesië aan de conferentie-tafel te gaan zitten, is hiermede opgelost. Van Krieken werd. volgens een des tijds door de Nederlandse regering uit gegeven bekendmaking door Indonesi sche infiltranten, die op 21 October 1954 een landing uitvoerden in de Etna-baai, in zieke toestand aangetroffen. Hij was in verband met zijn minder goede ge zondheid daar aan de kust achtergeble ven van een in dit gebied ondernomen patrouillegang. Een groep infiltranten was vernietigd of aangehouden. Van Krieken werd. naar men aannam, meegevoerd naar Dobo vanwaar hij ver volgens naar Ambon, en later naar Ma kassar zou zijn overgebracht. Het Neder landse Gouvernement diende een scherp protest in bij het Indonesische Gouver nement waarin o.m. vrijlating van Van Krieken werd geëist. Op dat protest, en ook op volgende ge lijke diplomatieke stappen, werd door de vorige Indonesische regering niet. of niet zodanig geantwoord, dat de ont voering van Van Krieken werd bevestigd of ontkend. Wel kon 'echter uit verkla ringen van leger-autoriteiten in Oost- Indonesiè worden opgemaakt dat Van Krieken zich inderdaad in Indonesische Hulde aan ambassadeur IVIr C. W. A. Schuurmann (Telegrafisch van onze Amerikaanse correspondent uit New York) Na een dagenlang debat heeft de vierde commissie van de V.N., de Beheersschaps-Commissie met een behoorlijke meerderheid van 18 tegen 10 stemmen en 27 onthoudingen, een resolutie aangenomen, waarbij Nederland gemachtigd wordt haar rapporten aan de V.N. over Suriname en de Ned. Antillen in het vervolg achterwege te laten. Dit betekent een internationale erkenning van de nieuwe positie, die genoemde gebieden binnen het Koninkrijk der Nederlanden hebben verworven en deze uitslag stemt tot voldoening. Van een leien dakje is het overigens niet gegaan. De Nederlandse delegatie, waar de premiers en Statenvoorzitters van de West deel van uitmaakten, werd urenlang onderworpen aan een kruisver hoor daar diverse gedelegeerden betwij felden of Suriname en de Antillen waarlijk wel voldoende zelfstandigheid hadden verkregen. De wijze, waarop met name de vertegenwoordigers van de West dit kruisverhoor hebben doorstaan verdient alle hulde. Doorgaans werden de vragen terstond beantwoord en ken nelijk maakte dit op de vergadering in druk. De antwoorden, zo bleek duidelijk, waren niet door Nederland opgesteld. Zij waren de bezonken opinie van poli tici, die na jarenlang onderhandelen voor hun gebied een status bereikt had den, die hen kon bevredigen. De actie van de vertegenwoordigers van Suriname en de Antillen zowel in de vergadering als achter de schermen, heeft stellig invloed gehad op het tot voldoening stemmende resultaat. Lan den zoals Irak en Equador, die aanvan kelijk heel wat critiek hadden, werden er toe bewogen zich van stemming te onthouden, staten zoals Colombia. Mexi co en Thailand stemden zelfs voor. Tijdens de jaa[\>ergadering van liet Genootschap ter Bevordering van de NatuurGenees- en Heel kunde. gisteren in de Agnietenkapel te Amsterdam gehouden, is aan de Nobelprijswinnaar prof. dr F* Zernike rechtsde Snellius- medaille uitgereikt door prof. dr A. A. Ketelaar. handen bevond, al werden ontvoering en infiltratie ontkend. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken. Anak Agoeng Gde Agoeng, heeft kort na zijn optreden verklaard de zaak Van Krieken in beschouwing te zullen nemen. En de Procureur-Generaal Soe- prapto zei vorige week dat Van Krieken van Makassar naar Djakarta zou wor den overgebracht. Zijn vrijlating is thans kennelijk een gevolg daarvan. Als is tegengesproken dat de vrijla ting van Van Krieken een voorwaarde voor het openen der onderhandelin gen was, toch mag worden aangeno men dat in het kader der inleidende besprekingen de kwestie aan de orde is geweest. Het moet immers voor de Nederlandse regering onmogelijk zijn geweest aan de conferentie-tafel plaats te nemen voordat de zaak-Van Krieken in het reine was gebracht. Het besluit van Djakarta tot vrijlating heeft nu mede de weg daartoe ge baand. Bijzondere waardering verdient bo vendien de rol. die Nederlands nieuwe ambassadeur bü de V.N. in dezen heeft vervuld. Mr C. VV. A. Schürmann heeft zijn medewerkers uit de West ruim de gelegenheid gegeven hun inzichten kenbaar te maken en hij heeft op die momenten, waarop speciaal de positie van Nederland diende te worden toe gelicht, dit gedaan op klare en over tuigende wijze. Ons land kan zich ge lukkig prijzen in de heer Schürmann zulk een voortreffelijk permanente vertegenwoordiger bij de V N. te heb ben gevonden. Nadat men urenlang geluisterd had naar vaak verwarde en slecht gefor muleerde betogen van andere gedele geerden, was het waarlijk een verade ming te luisteren naar de gespierde en heldere taal van deze Nederlandse ju rist. Herhaaldelijk heerste er een Plaatselijk mist De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking met hier en daar wat regen en plaatselijk mist, maar later ook enkele verspreide op klaringen overwegend zwakke wind. in hoofdzaak Zuid-Oostelijk. Dezelfde of iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur) 2 DECEMBER Zon op: 8.28 uur; onder: 16.34 uur. Maan op: 19.58 uur; onder: 11.03 uur Hoogwater te Katwijk te 4.51 en 17.10 uur. (Springtij). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's enigszins rumoerige atmosfeer in de vergadering, doch als mr Schürmann sprak, kon men een speld horen val len. Na afloop van de zitting sprak mr Schürmann zijn voldoening uit over het Het aantal inzendingen op onze Lichtweek-Prijsvraag heeft onze verwachtingen overtroffen. Weliswaar was zij niet moeilijk in die zin, dat er veel hersenwerk moest worden verricht, doch wèl verfde zij veel geduld en tijd. want het was per slot van rekening nog een hele arbeid om de lijst met de namen van 104 adverteerders benevens het codewoord samen te stellen. Op het ogenblik van de sluiting der inzending bedroeg het aantal oplossingen niet minder dan Onmiddellijk daarna zijn wij begonnen met het nakijken der oplossingen, hetgeen overigens geen eenvoudige zaak bleek, daar de inzenders de namen uiteraard in een geheel verschillende volg orde noteerden! Niettemin werken wij met man en macht om de uitslag in ons Blad van morgenavond bekend te kunnen maken, zodat de win naars, overeenkomstig onze belofte, nog vóór het Sint Nicolaas- feest in het bezit zijn van hun prijzen. Tot morgenavond dus! Wordt melk 1 cent duurder (Van onze Haagse redacteur) Het Landbouwschap heeft gisteren met minister Mansholt besprekingen ge voerd over de prijs, die de Regering de boeren zal garanderen voor de melk in het melkprijsjaar 1955'56. Het Landbouwschap heeft voorgesteld deze prijs vast te stellen op 22.7 cent per kg. Melk met een vetgehalte van 3.7 vnor de zandgebieden heeft men met nadruk een prijs van 24.9 cent per kg bepleit. De verrekenprijs dat is basisprijs voor de consuraptiemelk. zou 26 cent per liter moeten worden (v.g. 25 cent). Indien de Regering d°ze prijsverhoging niet voor haai- rekening wil nemen, is de moge lijkheid niet uitgesloten dat de melk prijs voor de consument met 1 cent per liter zal stijgen. feit, dat de delegatie van het Konink rijk der Nederlanden niet slechts for meel, dooh ook in wezen een eenheid is geweest. Met instemming van de verte genwoordigers van de West verklaarde hij aan de pers. dat hü dit symbolisch achtte voor de goede samenwerking tus sen Suriname, de Antillen en Nederland. (Ingez. Med.-Adv.) De stand der ontwapening Moskon weigert inspectie en belemmert doordoor uitvoering doelmatig program DASSEN Wasecht Kreukherstellend Nieuwe prijzen f. 405 - f. 3,50 - f. 2,75 TOOTAL, Marnixstraat 415 A MSTER DA M Sinds de stormramp van Februari 1953 worden overal aan de kust proeven genomen met dijkbe- schoeiingen. De resultaten van deze proeven zijn vooral van belang voor de uitvoering van het Deltaplan* „Het Westen weigert maatregelen tot ontwapening te overwegen", aldus ver klaarde de Sovjet-Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Koeznetsof, gisteren in het debat over de ontwapeningskwestie in de Politieke Commissie van de Ver. Naties. De Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge, merkte op, dat de Sovjet-Unie zelf verklaard had, dat clandestiene vervaardiging van atoomwapens onmo gelijk ontdekt kan worden. Niettemin vraagt de Sovjet-Unie om uitschake ling van atoomwapens, doch wü vinden dat „gevaarlek en hypocritisch en wjj zullen ons daar niet voor lenen". Lodge verwierp Koeznetsofs beschuldiging, dat Een nieuw type bekleding van eetl ^'er- staten, Groot-Brittannië en Frankryk hun ontwapeningspolitiek heb- dijk bij Hellevoetssluis. piet zoge- I bcn verlaten- De Ver- Staten hebben zich verbonden energiek te streven naar een naamde diabo-stenen en op de kruin <">'»ap"<ingsprogran> met doelmatig controle en Inspectie een naar de zeekant omprbnarn d'"'h ,Un '"e' erot* "«'"mmeringen. n.l.de weisering van de SOTjet-Unleom „^„,7 1 Inspectie toe te staan, zoals het Westen die aanvaarden wil, en het feit. dat de voorraden atoomwapens en -materialen niet met de bekende middelen opge spoord of ontdekt kunnen worden. rand Actie voor prof. Gerbrandy TOCH OP CANDIDATEaNLUST? De Kamerkieskringen Amsterdam cn Dordrecht van de A.R. party hebben prof. mr P. S. Gerbrandy weer op de voorlopige randidatenlüst geplaatst, nadat het Centraal Comité van A.R. kiesverenigingen had besloten hem niet meer voor een candidatuur in de nieuwe Tweede Kamer in aanmerking te doen komen. Als overweging zou zo wordt ons medegedeeld hebben gegolden de om standigheid dat prof. Gerbrandy de 70- jarige leeftijd reeds heeft bereikt. Uit leden van de bovengenoemde kies kringen heeft zich een ..Comité P.S.G." (de initialen van prof. Gerbrandy) ge vormd met het doel ..een actie te begin nen teneinde prof. Gerbrandy een eer volle plaats op de A.R. lijst te verzeke ren".

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1