LEIDSCH DAGBLAD WEERBERICHT Premier Faure gisteravond volgens verwachting ten val gebracht 94ste Jaargang WOENSDAG 30 NOVEMBER 1955 No. 28692 Directeur: J. W. Benny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2J35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel i, LeideD - Ciiro 110. 67U55 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2 ol Naar veiliger verkeer NU HEI verscherpte politie-toezlcht op de naleving der verkeersvoor- schriften ongeveer een week heeft gewerkt en alleen reeds In de stad Lei den heeft geresulteerd in ettelijke hon derden bekeuringen, hoort men hier en daar critiek uitspreken op het optre den van de politie, die (nota bene!) „zonder aanziens des persoons" en „als wildemannen" zoveel mogelijk proces sen-verbaal opmaakt. Wij achten die critiek in hoge mate onbillijk er onjuist. De huidige ver- keersactie is door de minister van Justitie gelast enkel en alleen uit de volstrekt onontkoombare noodzaak om doeltreffend stelling te nemen tegen het steeds toenemend aantal ernstige ongevallen op de weg. dat alleen in Nederland Jaarlijks honderden doden, duizenden levenslang verminkten, een enorme dosis menselijk leed en een ontzagwekkende kapitaalsvernietiging vertegenwoordigt. IN ZOVERRE is deze actie inder daad „zondei aanziens des persoons". dat zij geen enkele categorie van weggebruikers in het bijzonder de schuld geeft van dat aantal ongevallen, noch gericht is op een bepaalde groep! Zij omvat de controle op zowel auto's, mo tor- en bromfietsen als op gewone rij wielen en de gedragingen van voet gangers. Niemand behoeft zich dan ook persoonlijk door deze actie in zijn eer als „heer in het verkeer" aangetast te voe len. ZU is niet gericht op de indivi duele weggebruiker, maar op de veilig heid van allen, op de bescherming van het geheel tegen de misdragingen of onverantwoordelijke nonchalance van de enkeling. WD kunnen ons voorstellen, dat het sommigen wel eens moeiiyk valt dat algemene en gemeenschappeiyke belang in te zien. wanneer zy even tevoren het „slachtoffer" zijn geworden van een (huns inziens) ogenschijnlijk eenvou dige verkeersovertreding, zoals het niet aangeven van een richtingverandering door een wielryder of het niet-funciio- neren van een fiets-achterlicht. Maar het is volstrekt onbillyk om, zo als we dezer dagen al moesten horen, te spreken van „politionele razzia's". Het woord „razzia" wekt bijzonder on aangename herinneringen aan een voorbije periode en heeft in aller oren een hoogst onplezierige en bepaald ongunstige klank. Natuurlyk mag men van het politie personeel verwachten, dat het by de tenuitvoerlegging van zyn opdracht cor rect en tactvol optreedt, maar wy me nen te mogen zeggen, dat de Neder landse politiekorpsen en zeker hier in Leiden! in dien zin werden rn worden geïnstrueerd. Schalkhaar"-manieren zUn door het Nederlandse volk nooit büzonder ge waardeerd Een actie als deze. die uitsluitend op het algemeen belang is gericht, ver dient de dnadwerkeiyke medewerking van allen, die zich er rekenschap van geven, dat het behoren tot -en ge meenschap plichten oplegt, wa&'pan men zich niet kan onttrekken. Wij moeten deze actie leren den. n'et als een van boven opgelegde dwang, maar als een massale verkeersles. waar in weliswaar de ouderwetse stelregel geldt, dat „wie niet horen wil. rv>et voelen", maar waarvan de bekroning wordt gevormd door een grotere mate van veiligheid op de weg, een winst post, waarvan allen die U lief en dier baar zyn, geiykelijk profiteren. EN NU op de man af: de actie duurt nog pas een week, maar heeft U er al eens op gelet hoeveel beier, in vergeiyking tot één week geleden, de verkeersvoorschriften in acht worden genomen? Zo niet. gaat U dan eens een poosje bij een kruispunt staan en U zult verheugd constateren, dat bijna alle wielryders by het omslaan van een hoek keurig hun arm uitsteken en hoe byna alle voetgangers terdege uitkijken voordat zij haaks de rijweg oversteken. Misschien nü nog onder de dreiging van een proces-verbaal, maar op den duur- stellig uit een toenemend pllchrs- besef tegenover zichzelf en de mede mens en uiteindelijk uit gewoonte. Een gewoonte, waarvan onze gehele volk de zegenrijke gevolgen zal onder vinden. En dat is nu juist de ware ondergrond van deze actie. CN EZIEN de op-zich-zelf ontstellende -7 resultaten van dit verscherpte toezicht, laat het zich aanzien, dat daaruit niet onaanzienlijke middelen in 's Rijks kas zullen vloeien. wy zouden het toejuichen wam deze extra-inkomsten zouden worden aangewend op een wdjze. welke de per manente propaganda voor een veiliger verkeer ten goede komt. Niet het doel heilige de middelen, maar de middelen stimuleren het doel! Straaljager in Alaska op huizenblok: negen doden Een Amerikaanse straaljager is Dins dag nabü het vliegveld Eielson in Alas ka op een huizenblok neergestort. Vijf woningen werden een prooi van de vlammen. Negen ïyken, waarvan drie van kinderen, zijn in de ravage gevon den. Men vreest, dat het aantal slacht offers groter zal biyken te zyn. Zelfde temperaturen D? Bilt verwacht tot morgenavond: Iets meer bewolking maar droog weer met in de ochtenduren hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 1 DECEMBER Zon op: 8.26 uur: onder: 16.35 uur. Maan op: 18 37 uur: onder: 10.18 uur. Hoogwater te Katwük te 4 02 en 16.19 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Kabinetscrisis in Frankrijk Ontbinding van parlement nu allerminst onmogelijk (Van onze Paryse correspondent) Het vonnis is geveld, zoals iedereen verwacht had: de rcgering-Faure is geval len. De verrassing is echter geweest, dat de uitspraak van de Kamer met ccn zogenaamde constitutionele meerderheid van minstens 312 stemmen is geschied waardoor nu de voorwaarden voor ontbinding van het parlement verenigd zyn. De grondwet opent nameiyk die mogelijkheid wanneer binnen 18 maanden twee maal een regering met meer dan de helft van de stemmen van het parlement is omvergeworpen. Dat is nu het geval. Gisteren vond Faure 318 stemmen Communisten, Socialisten, bijna alle Gaullisten en de helft der Radicalen tegenover zich, terwijl zijn aanhang tot slechts 218 koppen was gereduceerd. Toen de president van de Kamer, Pierre Schneiter, dit resultaat om 9 uur 's avonds bekend maakte, stonden alle ministers zwijgend op om premier Faure naar de uitgang te volgen. Van de banken der Rooms-Katholieken (MRP) werd geschreeuwd „ontbinding". En Kamerontbinding is nu inderdaad de kardinale kwestie, die in het middel punt van deze crisis staat. Tot 1 uur in de nacht is de regering in bijzondere zitting bijeen gebleven onder leiding van president Coty, die ook enige malen de M.R.P.-Kamervoorzitter, Schneiter, ontving. Rechtse coalitie probeert haar leven te rekken Na afloop gaf Faure tegenover de jour nalisten toe. dat verscheidene ministers voor het denkbeeld van Kamer-ontbin- ding gewonnen waren. Het schynt, dat 19 ministers voor ontbinding voelen en dat slechts vyf Radicalen er tegen zyn. In geval van ontbinding zou het Kabinet nog gedurende maximaal dertig dagen aan het be vind biyven, waarna uit een nieuwe volksvertegenwoordiging een andere regering zal moeten worden sa mengesteld. De verkiezingen zouden en dat is het centrale punt dan echter volgens de gehate stem-methode van 1951 met lüst-koppelingen worden gehou den. Tegen dat systeem heeft de Kamer zich tweemaal uitgesproken, terwijl de Senaat het met een overweldigende meerderheid verworpen heeft. Deze kies wet biedt de rechtse coalitie, en vooral (de R.K.) M.R.P., echter de beste kan sen om haar parlementaire aanhang te redden en daarom schynt de regering nu op dat doel af te willen sturen. In een kort artikeltje in „l'Express" roept Mendès-France vanmorgen de openbare mening met grote felheid tegen deze beslissing in het geweer. Tegenover een regering en tegenover hen. die verantwoordelijk zijn voor tien jaren Franse decadentie, zo schrijft de Radicale leider, zal het Republikeinse en Patriottische volk stelling nemen. Het zal zich verenigen om rekening en verantwoording te eisen en eindelijk zyn redding verzekeren. Zolderschuit kapseisde Twee opvarenden verdronken Op het Hollandsch Diep. in de nabij heid van Klundert. is gisteravond een zolderschuit, geladen met klei. die op weg was naar Hellevoctsluis. door tot nu toe onbekende oorzaak gekapseisd. Hierbij zijn twee personen verdronken. Het zijn de 36-jarige J. Dekkers en dc 30-jarige A. Sicbes, beiden uit Dordrecht. De Oost-Duitse jeugd leert schieten op vluchtelingen Volgens het officiële orgaan van de Oost-Duitse jeugdorganisatie „Vrije Duit- jeugd", „Junge Welt", zullen voortaan bewapende groepen van deze organi satie de Oost-Duitse grenspolitie bijstaan in de jacht op personen, die onwettig de grens overschrijden. De leden van de jeugdorganisatie, die hiervoor in aan merking zullen komen, zullen door officieren van de grenspolitie worden opge leid en met karabijnen worden bewapend, aldus „Junge Welt". Intussen heeft het Oost-Duitse ministerie van Justitie bekendgemaakt, dat voortaan ook personen, die vluchtelingen hulp verlenen, strafbaar zullen zyn. Twee doden te Amsterdam Gevolg van gasvergiftiging In een fietsenstalling in de Room potstraat in Amsterdam-Z. heeft de politie vannacht dc stoffelijke over schotten gevonden van de 18-jarige stallinghouder en een 25-jarige juf frouw Aangenomen wordt, dat zü door gasvergiftiging om het leven zijn gekomen. De stallinghouder had in de keuken een geïmproviseerde kachel gemaakt door op het gasstel omgekeerd een bus te plaatsen. Dit ,open vuur" was ae oorzaak, dat in de afgesloten ruimte, na verloop van tijd alle zuurstof was opgebruikt en het gevaarlijke kool- monoxydt zich ontwikkelde, dat het tweetal noodlottig is geworden. De moeder van de stallinghouder maakte zich ongerust toen haar zoon omstreeks een uur 's nachts nog niet thuis was. Zü waarschuwde toen de po litie. Deliler houdt zich staande als leider van W. Duitse Liberalen Vaag antwoord op Adenauers ultimatum In de strüd in de West-Duitse regeringscoalitie heeft dr Thomas Dehler, de door Adenauer aangevallen leider der (Liberale) Vrüc Democratische party. Dinsdag in zyn fractie een succes geoogst. Het is hem gelukt alle aanvallen op zyn functie als partyleider af te weren en de eenstemmige goedkeuring te verkrygen voor ccn kort en bondig antwoord op het door dr Adenauer gestelde ultimatum. Op grond van een besluit der fractie zond dr Dehler Dinsdagavond de Bonds kanselier een brief, waarin hü verklaarde, dat aan het standpunt van de Liberalen ten opzichte van de Parüse verdragen niets veranderd is, sedert deze verdragen door de Bondsdag werden aanvaard. De tweede door Adenauer gestelde eis, volgens welke de Liberalen zich zouden moeten verplichten tot aan het einde van de zittingsperiode van dc Bondsdag, in 1957, geen bezwaren meer tegen de buiten landse politiek der regering te zullen maken, werd evenwel niet ingewilligd. Deze kwestie raakt volgens de Liberale fractie de grondslagen der democratie en van het wezen van de coalitie. De fractie wenst deze kwestie slechts mondeling te behandelen, aangezien een verdere briefwisseling daarover volgens haar niet de gangbare weg zou zün. aftreden als fractieleider is niet verlangd, ofschoon dr Adenauer het vrü duideiyk had gemaakt, dat hij zyn vertrouwen in Dehler heeft verloren. In de Liberale party waren stromingen, die bereid wa ren dr Dehler tot aftreden te dwingen, doch de wyze waarop dr Adenauer de party in het nauw heeft gedreven, heeft zoveel afkeer in de gelederen van de Liberale fractie teweeg gebracht, dat Dehler vooralsnog zyn positie kon redden. De crisis in de coalitie duurt met dit al onverminderd voort en daarby houdt dr Adenauer tegenover de Liberalen een scherp wapen in handen. Zijn partij heeft namelijk de mogelykheid om door middel van de voor 1957 nog uit te wer ken kieswet de Liberale party elke kans op een overleven der volgende verkiezin gen te ontnemen. Scherp wapen in handen van de Bondskanselier Dit summiere antwoord op het ultima tum van de Bondskanselier wordt in politieke kringen in Bonn als een over winning voor dr Dehler beschouwd. Zyn Gistermiddag lieeft Koningin fuliana de Lek-duinwaterleidini> te Bergambacht officieel in gebruik gesteld. Daarna maakte zij een rondgang langs de filterinstallaties en door het laboratorium. Tijdens haar verblijf in het laboratorium wierp zij ook een blik door een microscoop waarmede geregeld het bacteriologisch onderzoek van het Lekwater plaats vindt. Woningnood in Den Haag tot 1975 Diet verontrusting hebben biykens het verslag inzake het onderzoek van de begroting 1956 van "s-Gravcnhage. de Haagse gemeenteraadsleden kennis genomen van de mededeling van B. en W. van 's-Gravenhage, dat het met het huidige tempo van gereedgekomen woningen nog tot 1975 zal duren, voor dat de woningnood als geëindigd kan worden beschouwd. Het tempo van de woningbouw baart bij de raadsleden algemeen dc grootste zorg. De stand van zaken bij de woning bouw geeft geen opwekkend beeld, aldus wordt opgemerkt. Globaal genomen is het tekort sinds 1947 stationnalr. Instelling Spoorwegongevallenraad Alleen V.V.D. tegen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag z.h.st. het wetsontwerp aangenomen tot instelling van een spoorwegongevallen- raad met vyf onafhankelyke leden ten einde in voorkomende gevallen eventueel een onderzoek in te stellen naar de oor zaak van spoorwegongelukken. De bevoegdheid van de minister van Verkeer en Waterstaat een commissie van onderzoek te benoemen, los van het justitiële onderzoek, vervalt. De leden van de WD wensten geacht te worden te hebben tegen gestemd. Na Kabinetszitting ran I11, Calcutta werd Russisch duo door millioeiien begroet O De Sovjet-Russische leiders zyn in Calcutta, waar zij gisteren aankwamen, een zeer geestdriftige ontvangst bereid. Zij werden door een menigte van naar schatting ruim twee millioen personen avond tevoren hadden plaats ge no J'.. Ramelan zet besprekingen voort langs de weg, die Boelganin en Krocsjt- sjef vanaf het vliegveld zouden volgen. T>I**71 I I 1 Behalve de Communisten en hun aan- £jllfnü(t(tr (IClt Z6 QO(?(I VOV(l€r€tl hang te Calcutta zelf. die van hun p3r- J tylciders opdracht hadden gekregen by Mr Oetoyo Ramelan zal zijn besprekingen met de Nederlandse regering voortzetten en de Indonesische regering verwacht, dat deze besprekingen tegen het einde van deze week zullen zijn beëindigd. Dit is in Djakarta meege deeld in een communiqué, dat werd verstrekt na de gisteravond begonnen zitting van het Indonesische Kabinet, die vijf uur duurde. In het nieuwe, dezer dagen te Amsterdam in gebruik genomen grootste dok van Nederland is men druk doende, de enorme tanker Vasumonder handen te nemen. Dc afmetingen van dit schip komen wel duidelijk tot uiting op deze foto van de arbeid van de schilders aan hel achterschip. de ontvangst aanwezig te zün, waren er nog vele belangstellenden uit de om ringende staten Assam, Bihar. Orissa en zelfs uit Oost- Pakistan. Boelganin en Kroesjtsjef verlieten het vliegveld in een open auto. Halverwege het vliegveld en de stad Calcutta drong de menigte zo op. dat de auto niet meer verder kon Zelfs persoonlijke betogen van maarschalk Boelganin baatten niet. Hierop werd besloten de Sovjet-Russi sche leiders in een politie-auto te doen overstappen, die er, zeer langzaam rij dend, tenslotte in slaagde hen te be stemder plaatse te brengen. Vele toeschouwers poogden overigens vergeefs, de Sovjet-Russische leiders de hand te drukken. Toen de Russische gasten door Noord- Calcutta, het dichtst bevolkte gedeelte van de stad, reden, werden donderende toejuichingen hun deel. Tragedie bij Stockholm Drie kinderen, broertjes, speelden op het ijs van een meertje in de buurt van Stockholm. Toen een van hen, een zes jarige, plotseling door het ys zakte, kwam de moeder, die zich in de nabij heid bevond, direct te hulp. maar ook zij zakte door het ys. Zij wist zich evenwel aan de afgebrokkelde ysrand vast te houden en riep de twee andere kinderen toe snel naar huis te gaan cm touwen te halen. De twee jongetjes begaven zich inderdaad op weg, maar kwamen, klaarblijkelijk geheel overstuur door het gebeurde, niet terug. Toen de vader, een houthakker, des avonds thuis kwam. trof hy de twee kinderen huilend in huls aan. Hy kreeg eindelyk te horen, wat er gebeurd maar toen men by het meertje kwam, was er van moeder en kind geen spoor meer te vinden. De minister van Voorlichting, Mak- moer, legde er de nadruk op, dat de besprekingen van inr Oetoyo Rame lan goed vorderen, „anders zou hem niet de tyd gegeven zijn tot het einde van de week". De rapporten, die van Oetoyo Ramelan ontvangen zijn, «ij zen er op, dat zijn besprekingen voort gezet kunnen worden. Dc Indonesi sche regering heeft tot nu toe gpen beslissing genomen over de vLiats, waar dc ministeriële conferentie ge houden zal worden, maar tjj gce't de voorkeur aan een plaats »uit?n In donesië en buiten Nederland, t'dus Makmoer. Zware gevechten in bossen van Malakka In de bergwouden van Midden-Malak- ka woeden sinds vier dagen de zwaarste gevechten tussen veiligheidstroepen en Communisten van het afgelopen Jaar. Zwaar begapende troepenversterkingen van politie en leger worden naar het strydgebied overgebracht om de reeds aanwezige veiligheidstroepen by te staan. De Communisten zouden reeds enige verliezen hebben geleden. Verscheidene wegen in dit gebied zyn vanaf heden voor alle verkeer gesloten. Gevraagd naar een verklaring over het feit, dat de kwestie-Nieuw-Gulnea op de agenda van de V. N. staat, ze! Mak- moer: „wy doen pogingen in 'wee rich tingen. nl. door direct contact met Nederland en door de V N Wij zien daar geen bezwaren in. Belangrijk voor ons is, dat de kwestie Nleuw-Guinea op de agenda is geplaatst. .Makmoer zei voorts, dat het Kabinet gisteren niet de vrylating van Van Krieken of het beëindigen van l«et proces-Jungschlager had bespreken. Beide kwesties zyn door dc Neder landse regering niet als voorwaarde gesteld voor dc Nederlands-Ii.-lone- sische besprekingen. Maar hij xgde hieraan toe, dat beide vraagstukken in een vorige kabinetsvergadering wa ren besproken. Indonesië zal voorwaarden afwijzen, zegt Harahap De Indonesische Premier Harahap heeft aldus U.P. verklaard, dat Indonesië alle voorwaarden die Ne derland mocht stellen als prUs voor Nederlandse deelneming aan onder handelingen op hoog niveau van de hand zal wyzen Harahap sprak echter categorisch berichten tegen volgens welke Neder land zekere voorwaarden had gesteld, waaraan Indonesië zou moeten voldoen, voordat men van Nederlandse zyde be reid zou zyn zich aan de conferentie tafel te scharen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1