Q. fj Goede inzet Litteris' eeuwfeest „De vrolijke vrouwtjes van Windsor" groot sueees Samenbundeling van krachten in woningbouwsector gewenst „Dennenheuvel" jubileert 94ste Jaargang Maandag 28 November 1955 Tweede Blad No. 28690 De K.V. Litteris Sacrum heeft de viering van het eeuwfeest od promi- I nente wijze ingezet met de opvoering: van Shakespeare's „De vrolijke Vrouw tjes van Windsor". Het is een voorstelling:, niet alleen Litteris waardie. maar I ook het luisterrijke feit van het honderdjarig bestaan. En dat zert wel iets! Men weet. hoe Shakespeare de uit vroeeere konineswexken bekende en eraae eeziene figuur van sir John Fal- staff wilde doen verdwijnen, maar het lot beschikte anders. Vermoedeliik od ■verzoek van koningin Elisabeth heeft hii deze dikzak doen herrijzen in een blijspel (omstreeks 1588». Hij typeert Falstaff hier als drinkebroer doch in hoofdzaak als vrouwengek, die tot drie maal hardhandig wordt afgestraft voor zijn liefdesescaoades met de dames Ford en Page, terwijl ook Je jaloersheid van de heer Ford zijn verdiende loon krijgt. Daarnevens is nog ingevlochten de vrijage om de lieftallige dochter Anna van de familie Page, die door list haar aangebedene krijgt, al wil de vader haar uithuwelijken aan Slanoerman (hoe iuist deze naam voor deze creatie» c-n de moeder aan de Franse dokter Ca jus. Deze dubbele farce, hoewel niet di rect behorend tot het meest brilliante werk van de grote Engelse Auteur, heeft steeds repertoire gehouden, zelfs in allerlei vorm. We herinneren ons nog een prima voorstelling van Rovaards. Voor het amateur-toneel is het een zeer zware opgave om dit blijspel tot leven te brengen: het vereist niet al leen een goede vertolking op zich zelf. maar ook vaart en aanpassingsvermo gen aan de humor van Shakespeare's tiid. Het is daarom voor Litteris biizon- der eervol oo zulk een voortreffeliike Bazar Academisch Ziekenhuis De tentoonstelling met daaraan verbonden verkoop van de artikelen, die onder leiding van de drie zusters van de Welfare van hetNederlandsche Roode Kruis door de patiënten van het Acade misch Ziekenhuis zijn vervaardigd, is vanmorgen geopend. Zowel in de morgen- als middaguren was het in de gezellig ingerichte aula van het ziekenhuis men kan er ook een kopje thee of koffie gebruiken een regelmatig komen en gaan van be zoekers. die zich tegen een redelijke prijs eigendom maakten van één of meerdere producten. Behalve vanavond is de ex positie nog morgen èn Woensdag geo pend van 10 tot 5 uur en van 7 tot 10 uur nam. EXTRA VLEESRANTSOEN? Zaterdagochtend omstreeks halftwaalf kreeg een bewoner van een huis in de Sionsteeg een heftige ruzie met zijn kostganger De mannen vlogen elkaar in de haren en het resultaat was, dat de kostganger zijn tegenstander de onder ste helft van zijn linker oorschelp af beet. Niet tevreden met het vleesrant soen. dat hij krijgt voorgezet? Een 56-Jarige Hagenaar, die Zaterdag avond omstreeks halftien op de Haar- I lemmerstraat liep, stapte zonder op het j verkeer te letten de rijweg op. Gevolg: i aanrijding door een motorfiets en dien tengevolge een gebroken linker knie schijf. ETAGE UITGEBRAND Vanochtend om kwart over zes werd de brandweer gealarmeerd voor een felle binnenbrand op de tweede etage van een pand aan de Botermarkt Dank zij snel optreden kon sterke uitbreiding van het vuur voorkomen worden. Nog voor 7 uur was men het vuur meester, doch de tweede etage was toen zo goed als uitgebrand. Twee bewoners liepen lichbe brandwonden op. De oorzaak van de brand ls nog niet bekend. GOUDEN BRUIDSPAAR Donderdag is het vijftig jaar geleden, dat de heer en mevrouw F. van Arkel— Van Beek in de eoht werden verbonden Die dag is het in hun woning aan de Ba listraat 68 feest en zullen zij met hun drie kinderen en twee kleinkinderen op een halve eeuw huwelijksgeluk kunnen terugzien De bruidegom, die thans 72 jaar is .is tientallen jaren de laatste •aren vóór zjjn pensioen in Leiden bij de PTT als brievenbesteller werk zaam geweest. Bruidegom en bruid zij is 73 jaar zijn in het bezit van een goede gezondheid en stellen nog leven- dige belangstelling in het leven van I iedere dag. Falstaffs eerste straf: in de was mand. die in vuil water zal worden geworpen. wiize zich van haar taak te nebben gekweten. Nat uur luk was niet alles achttien karaats, maar het geheel kan beschouwd worden als een iuweel in de kroon van deze roemruchte vereniging, waarin reeds vele stenen fonkelen. En ook voor Litteris" beproefde regisseur, de heer B. Hageman, is deze iubileum- inzet uitgegroeid tot een van zijn grootste successen. Litteris had vooi de bezetting van dit omvangriike en aan personen riike bln- spel alle hens aan dek geroepen zelfs oude earde die feiteliik al afscheid had eenomen als de heren H. de Wilde en l. Wisse. Toch was er nog één east. de heer Ton van Aelst. die de slappe Slapperman kosteliik deed leven en zim tvne keurig volhield Overigens was bii- kans het gehele tableau de la troupe ineezet! Direct bii de aanvang was er ruim schoots de gewenste vaart, die later weliswaar iets terugliep, maar toch op behoorlijk peil zich handhaafde. Zou de oorzaak daarvoor niet gezocht moeten worden in de vele changementen, zelfs in één en hetzelfde bedrilf? Litteris heeft n.' ter ere van dit heuglijk jubileum bijzonder geslaagde decors benut, ontworpen door Bob Ha geman en geschilderd door Kiddv Bur- eersdiik. een achternicht van de beken de vertaler van Shakespeare's oeuvre ln onze taal. wiens vertaling ook door Lit teris wortd gebruikt, al ziin er moder nere. Deze decors znn. als gezegd, prachtig geslaagd, zowel van vorm als kleuren-schakerina. maar het kost tild. Zetstukken bespoedigen de opvoering, dat, bleek ten bewijze ln het laatste bedrilf. In ieder geval' wat aan vaart enigszins werd ingeboet, werd gewonnen voor het oog! Bovendien, de in narrenpak gestoken heer Joh S. de Gruvter verzorgde met auitaarsoel de er.tre-actes en slaaede. vooral in de beginne, erin de aandacht te trekken. Later werd het ietwat mo notoon. Voor tal van executanten werd de uitgebeelde rol een persoonlijk succes J als onderdeel van het zo keurige ee- heel. Het is ondoenlijk het gehele gram te toch te worden vermeld: zit verdienen dat zeker. De heer J. C. Dros was een prachtige Falstaff van begin tot eind en vond in de dames Truus Hoeewlnd-Van Oort- merssen en Co HagemanVerhagen, als reso juffrouw Ford en iuffrouw Paee waardige tegenspeelsters, al had laatstgenoemde enige moeite zich tegen over haar leuedleer partner staande te houden. De heren de Wilde en Wisse als de taal verminkende geesteliike uit Wallis en herbergier van ..De Kousenband" tvoeerden raak en hetzelfde mag ee- zesé van de heren Herman Frentzen en Ad'van Leeuwen als Franse dokter en Zielie. Als Ford en Paec traden od de heren J. Chr. Bartelsman en H. Kevs- per. De eerste misschien in het beein wat te veel overhellend naar de drama tische kant. kwam steeds beter od dreef i iammer zitn ietwat scherpe stem bii uithalen) de tweede bleef wat aan de ingetogen kant. Maar ook dit tweetal mocht er zijn. Niet vergeten mag wor den vrouw Haastig van mevr. J. Reitsma —Klein Wassink. die overal geld weet uit te slaan als postillon d'amour van alle partijen en als elfen-koninein. De drie Daees hielden hun travesti-rollen prachtig vol. speciaal Ruebv van mevr. E. Blok—Back. Dan de drie boeven, ln dienst bii Falstaff. de drie verliefden op de asnvalliee AnnaMaar nu hebben we toch biikans het gehele pro- eram opgesomd. Wit konden niet an ders Na afloop werd door de prachtig ge vulde zaal aan Litteris een ovatie ge bracht als beloning voor zoveel toe wijding aan de muse van de toneel kunst. De dames werden ln de bloemen gezet evenals de heer Frentzen Met genoegen zagen wii de heer Ha- eeman betrokken worden in de hulde door een krans van het Schouwburg bestuur en nog een bloemenmand. Welk een nauwgezette studie zal deze opvoe ring hebben eeëist! Voor de opvoerine begon, sprak de heer Haeeman als voorzitter een apart woord van welkom tot onze burgemees ter en diens echtgenote mevr. Kesper. wiens echtgenoot reeds naar het. Oos ten is vertrokken, tot de rector-maani- ficus. kapitein ter zee Fokker, de wet houders van Schaik en v. d. Kwaak, de gemeente-secretaris mr Bool allen door hun echtgenoten vergezeld en tot de commissaris van politie, de vertegen woordigers van de N.A.T.U. en K. en O. en de vereniging Ons Genoegen uit Ha- zerswoude. die iuist het eeuwfeest heeft herdacht. Bii tiid en wiile zal er od een receptie gelegenheid ziin. het honderdjarige Lit teris te feliciteren. Mocen we in dit verband noe eens wnzen od de circulaire van enige dona teurs om Litteris een waardevol cadeau aan te bieden? BEDRIJFSBRIDGE De uitslagen van de gespeelde wed strijden voor de bedrijfs-bridge-competi- tie zijn: Coöp. Vooruit I—Coöp. Voor uit II 111—97: Amico—SOL II 106—131. (Ingez. Med.-Adv.) Portugal Lotion, fris van geur. versterkt haar en hoofdhuid. 4711 Brillantine, in de geuren Eau de Cologne, Portugal en Tosca. 4711 Troïka Eau de Cologne met haar pittige geur. 4711 Kölnisch Ice, Eau de Cologne vaste vorm. Minder pratenmeer doen In Café-restaurant „In den Vergulden Turk" werd Zaterdag de jaarvergadering gehouden van de afdeling Zuid-Holland van de Nationale Woningraad. Behalve zeer vele afgevaardigden van woningbouwverenigingen waren eveneens aanwezig de wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen, de directeur van Gemeentewerken, ir D. Boogerd, de hoofdcommies van de Gemeente-secretarie, de heer Th. Barnard verenigingen. In zijn inleidend woord wees de voor zitter. de heer A. Goosen er o m. op. dat de Nederlandse bouwnijverheid, ondanks het feit. dat men er met de woningbouw nog lang niet is. in de afgelopen tien jaar bijzonder veel heeft gepresteerd. Mede dank zij deze nijverheid zijn vele verwoestingen, die een gevolg waren van de oorlogshandelingen, weer hersteld. Wat de woningbouw betreft, juichte spreker het toe. dat men thans bezig is alle krachten te coördineren. Het gebrek aan bouwgrond is oorzaak, dat men het tegenwoordig veelal in hoog- bouw zoekt. Dit bouwsysteem, aldus de verken maar velen dienen heer Goosen. schept weer vele problemen. het bestuur van de Leidse Federatie van Woningbouw- omdat bij de hoogbouw de eisen geheel anders liggen dan bij de z.g. gezinswo ning. Zo is daar o.m de kwestie van de verwarming, de centrale vuilafvoer en het was- en droogprobleem. Wij zullen er goed aandoen de mogelijkheden, welke er op dit terrein liggen, te onderzoeken en toe te passen. Tenslotte wekte spreker op om in de bouwsector actief te zijn en alle krach ten te bundelen. Nadat de jaarstukken vlot de revue waren gepasseerd, werd de heer A. Goo sen als voorzitter herkozen De secreta ris. de heer W F van Niekerk. die de voorzitter met deze herbenoeming geluk- De afdeling Leiden van de Vereniging tot verpleging van Hoofdarbeiders in Herstellingsoorden en Sanatoria „Dennenheuvel", die in 't gouden jubeljaar van deze vereniging haar zilveren jubileum herdacht, hield Zaterdagmiddag in het Federatiehuis aan het Gerecht een receptie. Onder hen die hier het bestuur ge- de Graf. oezondheidsveieniging. mr dr lukwensen kwamen aanbieden en ge- S. Rozemond. directeur van de Dienst tuigden van de prachtige arbeid van voor Sociale Zaken, mevr. E G. Gorter- deze Vereniging, waren o.m. wethouder Muller, die de gelukwensen kwam aan- S. Menken, die de felicitaties van het I bieden van het Ned. Studentensanato- Gcmeentebestuur aanbood, de heren W Ij-ium, dokter C. R. ZUerveld. directeur H Semeijn en J. E. v. d Kaay, resp. [van de G.G. en G.D.. de heer J. H. van voorzitter van de Commissie „Een halve der Kloot namens de Raad van Ar- eeuw Dennenheuvel" en hoofdbestuurs-1 beid. de heer H. Filippo en mej. A. J. lid. de heer P. Overduin. secretaris van- van Nlenes namens de afdeling Leiden het Sanatorium „Sonnevanck". de heer I van het „Groen Kruis", mr P. A. van P. Cossee van de afdeling Lelden van1 Toorenburg, secretaris van de Sociale wenste, verbond daaraan tevens een har telijke felicitatie in verband met het feit. dat het dit jaar precies 25 jaar geleden is. dat de heer Goosen in het bestuur van de afdeling Zuid-Holland van de Natio nale Woningraad werd gekozen. Een boekenbon was de tastbare waardering voor zoveel arbeid in het belang van de volkshuisvesting verricht. De heer W. Scheerens, secretaris van het hoofdbe stuur sloot zich bij deze woorden aan. Een vier-kleurenpen drukte de stoffelijke dank van het hoofdbestuur uit Tot leden van het afdelingsbestuur werden de heren J Pijnenburg en W. F Imbens herkozen De afdeling Leiden werd in de commissie tot het nazien van de rekening over 1955 benoemd. MINDER PRATEN. MEER DOEN De heer Scheerens, die hierna sprak over de kwaliteit en de kwantiteit in de woningbouw, merkte allereerst op. dat men in ons land op het terrein van de volkshui .vesting te veel praat en te weinig doet. Aan de praat-orgie in radio en televisie, in dag- en week bladen en in talrijke commissies komt vrijwel geen einde. Met het oog op de grote woningnood wordt het thans tijd, dat men een daad stelt. Dat er dit jaar circa 8000 woningen minder klaar ko men dan het vorig jaar acht de heer Scheerens een teken aan de wand. Een radicale oplossing voor de productivi teitsverhoging ziet spreker (hoewel deze pijn zal doen) in een samenbun deling van de beste krachten. De prac- tijk van de woningbouw is momenteel een zaak van hyper-individualistische aanpak. Architecten, aannemers, uit voerders, opdrachtgevers en tal van lichamen werken, over het gehele land verspreid, geheel zelfstandig. Vrijwel elk onderling verband ontbreekt. Bü een georganiseerde aanpak komt er z.i. een continuïteit in de woningbouw tot stand. Een continuïteit, welke een kos tenbesparing en een tempoverhoging in de hand werkt. Volgens de heer Scheerens zal het ook noodzakelijk zijn. dat een wijziging wordt gebracht in de lijn van de thans gevolg de contmgenteringspolitiek Voor zover spreker bekend wordt momenteel op het I Departement „gedokterd" aan een wjjzi- ging. waarvan het de bedoeling zou zijn i deze reeds in 1956 In te voeren, j Nadat de heer Scheerens nog een uit eenzetting had gegeven van de huur- I prijsvorming, schonk hij aandacht aan de kwaliteit van de woning, die wat grootte, indeling en uitrusting betreft moet voldoen aan de te stellen behoefte Volgens spreker komt er zeer binnenkort in de starre toepassing van het curve- prijsschema enige soepelheid. Het zal verder gewenst zijn. dat ontwerpen, waarop de architecten hun best hebben gedaan, niet publiek worden aanbesteed. Op deze wijze wordt een dergelijk ont- Een wederkerige gelukwens. De werp een speelbal van willekeur op de heer WH. Semeijn rechtscom- P Tenslotte'gaf spreker nog enkele aan- piimenteert de voorzitter van de wijzingen (en ook voorbeelden», diekun- rid se nidelin» dr heer C Lau met I nen leiden naar een kwaliteitsverhoging lpiusc ajaeung. ut rtcii l. uuu.mci yan dc [0 bouwen woningen. lid zilveren jubileum van de af de- 1 Na de lunch maakten de aanwezigen ling, terwijl deze wederkerig zijn een excursie naar de nieuwbouw van de f i.„t Woningbouwverenigingen „Ons Belang gelukwensen aanbiedt met het gouden jubileum van ..Dennen heuvel". Achter de heer Semeijn het H.B.-lid de lieer J. E. v. d. Kaay. j (Foto L.O./Van Vliet. 1 en „De Eendracht" Een interessante tocht, die het gezelschap een indruk gaf an hoe er in Leiden wordt gebouwd. POSTDUIVENVER.„HET OOSTEN" ST. NICOLAASFEEST „RONDOM DE WATERTOREN" Zaterdagmiddag hield de Speeltuin vereniging „Rondom de Watertoren" voor de kinderen van 4 tot 10 jaar in Den Burcht haar jaarlijks St. Nicolaasfeest. Precies 2 uur opende de waarnemend voorzitter, de heer v. d. Graaf, het feest.\ Het programma, dat voor het meren deel door de kinderen zelf werd uitge voerd, verliep vlot. Een levend poppen spel vormde een grote attractie Ook was er een goochelaar, mr Umnco Natuurlijk was St. Nicolaas zelf ook tegenwoordig. Menig kinderhart heeft geklopt vol verwachting, toen deze mede deelde. dat er een nieuwe speeltuin zal komen. Na de pauze was het de beurt aan wat kinderen, die een sprookjesverhaal brach ten over een tovermondharmonica. ter wijl als slot kabouters ons meenamen naar hun wereldje. Dat de kinderen ge noten van hun feest laat zich begrijpen. Hulde aan de dames van het Dames comité. die alles verzorgden en de schets jes schreven en/of instudeerden. Tot be sluit ontvingen allen een zak met snoep goed. Ook in de cantine van dc Doelen kazerne liet Sint Nicolaas zich deze middag zien Hier hield de afdeling Zuid Holland-Noord van de Bond van Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers een Sint Nicolaasfeest voor dc militaire oorlogswezen en de kinderen van do. mi- taire oorlogswcduwen en invaliden. Na een inleidend woord van de voor zitter, de Heer H. de Jager, werden de kinderen bezig gehouden met een pop penkastvoorstelling. enkele filmpjes en het zingen van Sinterklaasliedjes. De komst van St. Nicolaas. die voor alle kinderen een cadeautje en een zak met lekkernijen had. werd uitbundig ge vierd. Wat een enthousiasme en vrolijke kindervreugd maakten zich van de ruim 130 kinderen meester. Wat leefden ze mede met de avonturen van Jan Klaas- sen! Ook aan de dertig kinderen, die dit feest niet konden meemaken, had Sint Nicolaas gedacht Allen ontvingen zij thuis hun deel. i ge- BRIDGE LEIDSE BRIDGECLUB „DDS" De 4e ronde van de viertallen-compe titie gaf de volgende uitslagen: Afd. A Team Kuilman wint van team Mevr. v. Ingen Schenau met 10 m.p. Team mevr. Reekers wint van team mevr. Visser met 7 m. p., Team Lauten- bach wint van team Verboog met 6 m. P- Afd. B: Team Mevr. Verstraaten wint van team Van Doren met 43 m.p., team de la Court wint van team Kasteleyn met 24 m.p. Team Baggen wint van team Parmentier met 21 m.p. Raad en voorts enkele leden van de Vrijdag- en Zaterdag as organiseert jubilerende afdeling. Een receptie, die j de Postduivenver „Het Oosten" voor de nog weer eens de afdeling en de arbeid kring Leiden en Omstreken in „Oud- van „Dennenheuvelin het centrum van Hortuszicht" een postdulvententoonstel- 1 de heren J Plattrel en Spaanderman de belangstelling plaatste. ling. herkozen Tot ouderling van de Chr. Geref Kerk zfjn gisteren gekozen de heren L Noor duin en M v d Keur en tot diaken de heer Van Weelden: als diaken werden

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3