LEIDSCH DAGBLAD Premier Faure tracht crediet bij kiezers te vergroten Voorstel om Franse regering levensduur van ten minste twee jaar te garanderen WEERBERICHT Zwolse bus met voetballers van Z.A.C. II stortte van dijk „Als Nehroe zo doorgaat, staat India weldra aan de rode kant" Noodtoestand op Cyprus na dood van vijf Britse militairen 94ste Jaargang MAANDAG 28 NOVEMBER 1955 No. 28690 Directeur: J. W Benny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per'kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel 1. LeideD - Gun co 57055 Teleloor Directie en Administratie: 25041; Redactie* 2 /I (Telefonisch van onze correspondent te Parijs) In een rede. die de Franse premier gisteren voor zijn kiezers in de Jura hield, heeft Edgar Faure twee voorstellen gedaan met het doel de economische, sociale en politieke verhoudingen in Frankrijk te verbeteren. Hij stelde voor gedurende een periode van tien jaar de salarissen telkenmale met 10 pet te verhogen, zodat, na die periode, het levensniveau verdubbeld zou zijn. Het tweede voorstel kwam er op neer, dat een Franse regering van een levenstijd van tenminste twee jaar verzekerd zou moeten worden. Indien vóór die tijd een Kabinet ten val zou worden gebracht, dan zou het parlement automatisch moeten worden ontbonden. De Kamerleden zouden naar hun kiezers worden teruggezon den, die dat het geschil tussen uitvoerende en wetgevende macht zouden moeten beslechten. Maar zijn leven kan hij er niet meer mee redden Op politieke kringen te Parijs hebben dewoorden van Faure geen bijzonder diepe indruk gemaakt. Voorstellen ter verbete ring van 't politieke systeem In Frankrijk zijn er al bij tientallen ingediend en geen heeft er nog kans op slagen bij het par lement gemaakt. Faure komt ook wel wat laat met zijn herzieningsprogramma. Het is namelijk ten enenmale uitgesloten, dat de Kamer op dit ogenblik gelegenheid en lust zou vinden Faures suggesties te onderzoeken. De algemene indruk is dan ook, dat de premier deze ideeën in het bijzonder heeft gelanceerd om zijn crediet. zo niet Begroting Zuid-Holland 1956 VERSLAG COMMISSIE VAN RAPPORTEURS In het verslag van de Commissie van Rapporteurs uit de Prov. Stalen van Zuid-Holland n.a.v. de begroting 1956. voelen zeer vele leden behoefte uiting te geven aan hun grote erken telijkheid voor de wijze, waarop de af getreden commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr L. A Kesper, zijn ambt heeft vervuld. Algemeen werd er echter over ge klaagd. dat de stukken de Statenleden te laat bereiken, waardoor het voor hen niet mogelijk is zich behoorlijk voor te bereiden. Verscheidene leden wezen er op, dat twee zittingen van de Staten per jaar te weinig is. Herhaaldelijk treedt tijd nood op bij de behandeling van voor drachten. Velen waren van oordeel dat een ge zonde toestand van de provinciale fi nanciën alleen dan kan blijven bestaan, indien op korte termijn maatregelen worden genomen, welke de QP de pro vincie drukkende lasten verlichten. Tot nadenken moet het volgens ver scheidene andere leden stemmen: 1. dat de inkomsten per hoofd van de bevol king van onze provincie van 1949 tot 1956 stegen met circa 35%, doch de uit gaven met circa 72%; 2. dat de uitgaven, eveneens per hoofd der bevolking gere kend. in 1955, en 1956 ongeveer gelijk zijn aan de Inkomsten per hoofd, en dat niettegenstaande de budgetaire maat regelen. verleden Jaar genomen ter ver sterking van de gewone dienst ten koste van de kapitaaldienst. Reeds nu wilden deze leden er op wijzen, dat een versterking van de in komsten der provincie met ongeveer f. 2 000.000 per jaar uit hoofde van een veranderde regeling met betrekking tot de geesteszieken, uiteraard de vraag aan de orde zal stellen van de moge lijkheid om te komen tot de vóór en kele Jaren reeds zo bepleite verlaging van de opcenten op de grondbelasting- Dezelfde leden stemden in met de post van f. 12 000 000.— op de kapitaaldienst voor de verdere uitvoering van het we genplan. De snelle toeneming van het verkeer dringt tot bespoediging van deze uitvoering. Mutaties Concertgebouw- bestuur Vandaag heeft Zijne Excellentie jhr mr F. Beelaerts van Blokland, minis ter van Staat, wegens gevorderde leef tijd afscheid genomen als voorzitter van het Concertgebouwbcstuur. De raad van bestuur heeft de schei dende functionaris wegens zijn bijzon dere verdiensten voor het Concertgebouw gedurende zijn bijna 10-jarig praesidiaal benoemd tot ere-voorzitter en hem, in tegenwoordigheid van een aantal auto riteiten, o.w. mr H. J. Reinink, directeur- generaal voor de Kunsten van het mi nisterie van O. K. en W„ mr A. de Roos. wethouder voor de kunstzaken te Am sterdam en verscheidene genodigden, begiftigd met de gouden medaille van het Concertgebouw. Als opvolger van jhr Beelaerts van Blokland is tot voorzitter van het Con certgebouw-bestuur benoemd mr J. W de Jong Schouwenburg. Tot leden van het dagelijks bestuur van het Concert gebouw zijn voorts benoemd de herer. M. Boissevaln als vlce-voorzitter en de heer P. Smidt van Gelder als penning meester. K.L.M.-vliegtuig keerde terug Gezagvoerder Bleeker van de KLM- Convair. die Zaterdagavond om 21 uur van Londen Airport naar Amsterdam was vertrokken, besloot, toen het toestel motorstoring kreeg aan een der twee motoren, naar Londen terug te vliegen. Het toestel maakte daar een gewone lan ding en de 21 passagiers hebben later op de avond met een andere Convair van de KLM de reis naar Amsterdam gemaakt. Chauffeur sloeg agent GEKNEUSDE RIB Een 29-jarige chauffeur te Amster dam heeft, toen hij door een agent we gens een door deze geconstateerde ver keersovertreding werd aangehouden, hierop gereageerd door de agent een stomp tegen de borst te geven. Een gekneusde rib was het gevolg. De agent die in burger dienst deed bu een spe ciale verkeerscontrole had zich vol doende als politieman gelegimiteerd, aldus het politierapport. Vóór de mis handeling had de chauffeur nog het woord „smeris" gebezigd. Een en ander was aanleiding de chauffeur aan te hou den en naar het politiebureau over te brengen in het parlement, dan toch bij de open bare mening, wat te verhogen. Dat hij voor de stemming van morgen over de vertrouwenskwestie de Kamer er nog mee op zijn hand zou kunnen krijgen, mag zeker als hoogst twijfelachtig worden beschouwd. Volgens de laatste parlemen taire opinie-peilingen komt de premier morgen tenminste een 150 stemmen tekort om van de wisse ondergang gered te kunnen worden. Met zijn twee voor stellen van gisteren zal hij vermoedelijk niet veel Kamerleden kunnen vermur wen en de voorspellingen blijven dan ook heel erg somber voor de minister-presi dent. Franse straaljagers naar Israël Tsjechisch ocriogsmaterieel in Egypte aangekomen In de afgelopen paar dagen is een aan tal Franse ,.Ouragan"-slraaljagers naar Israël gezonden, die deel uitmaakten van Israëlische wapenbestellingen, die al van lange tüd geleden dateerden. Dit is dc eerste maal. dat de Fransen offi cieel de verkoop van straalvliegtuigen aan Israël bevestigen. De Ouragan heeft een topsnelheid van ongeveer 880 km per uur. De „Mystère", die later werd gemaakt, is sneller. In gewoonlijk welingelichte kringen in Parjjs verklaart men, dat behalve de Ouragans opleidingsviiegtuigen van het type „Fleuret" aan Israel zullen worden verkocht. Een Russisch schip met Tsjechisch- Slowaaks oorlogsmateriaal, meest onder delen van vliegtuigen, is in de Egypti sche haven Alexandrië aangekomen. Een TsjecholSlowaakse handelsmissie sie, onder leiding van de minister voor de Buitenlandse handel, dr Dvorak, be vindt zich thans in Egypte. Dr Dvorak heeft Zaterdag te Cairo besprekingen gevoerd met zijn Egyptische ambtgenoot voor handel en industrie, dr Noseir. ,,Pion van de groten De Israëlische ambassadeur in Lon den heeft aan een diner van de Joodse hulporganisatie in Londen onder meer gezegd, dat Israël zich met alleen te genover het gevaar ziet geplaatst, dat van de zijde van de buurlanden dreigt, doch tevens gevaar loopt, om als pion gebruikt te worden ten voordele van de grote mogendheden. „Wij staan tegenover een situatie, die alleen beschouwd kan worden als een georganiseerde poging van de grote mo gendheden om ons als pion te gebruiken ter bevordering van hun eigen belangen. Blijkbaar zijn zij zich niet er van be wust. dat een dergelijke politiek niet slechts Israels levensbelangen, doch zijn bestaan zeive bedreigt". „Ik geloof niet dat er een land in de 'ereld kan zijn, dat oprechter de vrede wenst dan Israël of meer bereid is tot zijn uiterste mogelijkheden tot de vrede bij te dragen. Inmiddels zijn wy echter niet bereid om ons te laten reduceren tot olie voor de wielen van anderen, hoe machtig de machines (van die anderen) ook mogen zijn". Zuidwesten wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met in de Zuidelijke helft van het land enkele opklaringen en in de Noordelijke helft plaatselijk enige regen. Overwegend matige wind tussen West en Zuid. Dezelfde of iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 29 November Zon op: 8.23 uur; onder: 1636 uur. Maan op: 16.21 uur: onder: 8.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.24 en 14.43 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Dode - P.Backers - en 4 zwaargewonden (Speciale berichtgeving) Om halftien gisterochtend is een Zwolse bus, waarin zich de voetballers van het tweede elftal van Z.A.C. bevonden, even ten Zuiden van Olst van dc dijk gestort. De bus rolde enige malen om zijn as en kwam tenslotte met een zware klap onderaan de dijk op zijn linkerzijde terecht. Het noodlottige gevolg van dit ongeluk was, dat de 31-jarige P. J. Backers uit Zwolle het leven verloor en dat H. W. Pannekoek. D. van Heerde, R. de Wolf en D. J. Dutman min of meer ernstig aan hoofd en benen werden ge blesseerd. De overige 17 inzittenden, o.w. de chauffeur, kwamen er met de schrik en lichte verwondingen van af. Op de plaats, waar het ongeluk ge- i Rustig blijven" En hieraan is het waar- beurde, ter hoogte van de buurtschap schijn lijk te danken, dat er niet meer Hengvorden. is de dijkweg opgebroken. Slechts de linkerhelft, van Zwolle af gerekend, is berijdbaar. De andere helft is mul zand. De chauffeur is hier met de rechterwielen in het zand terecht gekomen. Hij reed twee ter afbakening opgestelde rood-witte tonnen omver en wilde toen blijkbaar weer op de klinkers komen. Hierbij heeft hij, naar het schijnt, te krachtig aan het stuur ge draaid, waardoor de bus te veel naar links zwenkte en daardoor van de dijk gleed. Het voertuig rolde het vrij steile talud af. In de bus ontstond tijdens deze angstige seconden geen paniek. Er werd geroepen: „Jongens, houd je vast. Nederlands grootste droogdok, gebouwd op de terreinen van de N.D.S.M. in Amsterdam, is Zater dagochtend in gebruik gesteld. On middellijk na deze officiële inge bruikstelling werd de grote tanker ..Vasum". indertijd door Prinses Beatrix te water gelaten, het dok binnengesleept. Een luchtopname van ANP-Foto van het binnen varen van de 31.000 ton grote kolos in het dok. Regeling voor Rijkspersoneel Aanspraken vaeantie, uitkering, verlof, enz. In Staatsblad 516 is gepubliceerd een besluit tot wijziging van het Al gemeen Rijksambtenarenreglement en van het arbeidsovereenkomstenbesluit In dit besluit, waarvan enige arti kelen terugwerken tot 1 Januari 1955 is tevens de gehele vacantiereeeling aan een grondige herziening onder worpen. Het bevat de toekenning van twee daeen vaeantie extra voor degenen, die 30 lafen diensttijd hebben, dan wel de 50-jarlee leeftijd hebben bereikt, voorts een verlengine van vaeantie voor hen. die afwisselende diensten vervullen, zo als doorwerken od feestdagen, voor het eerst ook de beoaline. dat de vacantie- toeslag een vaste toelage ls en dus ook in de pensioengrondslag wordt bere kend. De vacantietoeslae zal ook over de kindertoelage worden berekend. Zo bevat het besluit tal van verfijningen in dit ODzicht. Met onderscheiding van de vacantiereeeling is aan de verlofreee- line (aansnraken od vrile daeen om Dersoonliike- of familieredenen) een aanmerkelijke uitbreiding gegeven. slachtoffers te betreuren zijn. De om het leven gekomen P. J. Backers is beklemd gevonden tussen bus en grond. Men vermoedt dat hjj gepoogd heeft tijdens de val via de Ter gelegenheid van het vijftiende lustrum van de Amsterdamse Stu denten Schietvereniging paradeer den Zaterdag haar in gala-uniformen gestoken leden voor de Amster damse garnizoenscommandant. nooduitgang Daar buiten te springen. Dit is hem niet gelukt met het ge volg, dat hjj tenslotte onder het ge kantelde voertuig terecht kwam. Het slachtoffer dat vele jaren in het eerste elftal van Z.A.C. heeft gespeeld, laat vrouw en kind na. De eerste medische hulp werd ver leend door dr P. J. Couvée uit Olst. De viei zwaar gewonde spelers wer den naar het Geertrulde-zlekenhuis te Deventer vervoerd. Later konden drie van hen alleen H. W. Pannekoek bleef in het ziekenhuis naar huis gebracht worden. Het tweede elftal van Z.A.C., met en kele reserves en begeleiders er waren geen dames in de bus was op weg naar Deventer, om daar in de ochtend uren een wedstrijd te spelen tegen La bor IL Het behoeft geen betoog, dat de ontroering en medeleven in Zwolse sportkringen groot is. „De premier ziet niet waarheen hij zijn land leidt", schrijft „Times of India Maarschalk Boelganin en Kroesjtsjef zijn Zondag per vliegtuig in Coimbatore, in Zuid-India, aangekomen, waar zjj ojn. door trompetterende olifanten werden begroet, die hen met bloemen bestrooiden. Later bezochten zü na een tocht door koffie-, cocosnoot-, thee- en bananenplantages het 2.000 meter hoog ge legen Ootacamund. De Russische gasten hebben besloten hun verblijf in India met twee dagen te verlengen ten einde een bezoek zullen zij naar Afghanistan vertrekken. Kleine geschenken Als het waar is dat kleine geschenken de vriendschap onderhouden, ziet het er voor cfc Indisch-Russische vriend schap al heel gunstig uit. Maarschalk Boelganin krygt morgen, Dinsdag, by aankomst in Calcutta een halve ryst- korrel ten geschenke met daarop in het Engels!gegraveerd: „MaarschalkBoel ganin. wy willen vrede in India". De inscriptie, anderhalve milimeter lang. is met een vergrootglas duldeiyk te le zen. De halve korrel is in een kristallen plaat gevat Het geheel past in een kun stig versierd kistje. Kasjn te brengen. Op 14 December Mislukte homaanslag op Sir John Harding De Britse autoriteiten op Cyprus hebben voor het gehele eiland de noodtoestand afgekondigd. Door het optreden van verzetsleden, die eenheid met Griekenland willen, zijn in een week tijds vijf Britse militaire omgekomen. Zaterdagavond is in het „Ledra Palace hotel" te Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, tijdens het jaarlijkse bal van de British Caledonian Society, een bom ontploft. Vjjf personen werden gewond. Gouverneur Sir John Harding, die voor het bal was uitgenodigd, was niet verschenen. Op een gegeven ogenblik gingen de lichten in de balzaal uit en werd een bom naar binnen geworpen. Deze ontplofte bij de plaats waar de gouverneur, zo hij het feest had bijgewoond, zou hebben gezeten: onder een portret van Koningin Elizabeth. Ook in een post van de Royal Air Force ten Zuiden van Famagusta is Zater dagavond een bom ontploft. Betogingen in Scloniki Ondanks de afkondiging van de nood toestand zijn Zondag op het eiland zeven bomaanslagen gepleegd. De aanvallen waren hoofdzakeiyk gericht tegen wonin gen van Britten. Er vielen geen slacht offers. In totaal zyn zeven personen ge arresteerd. Tot nader order ls Nicosia van zons ondergang tot zonsopkomst voor Britse militairen tot verboden gebied verklaard. By een razzia in het dorp Mitsero werd in de kerk een aantal pamfletten van verzetsstryders gevonden. De leider van de beweging die aanslui ting van Cyprus by Griekenland voor staat. aartsbisschop Makarios, waar schuwde de Britten dat de toestand op het eiland door het afkondigen van de noodtoestand eal worder verscherpt. ..Het is te betreuren dat de Britse rege ring van oordeel is. dat zy het vraagstuk- Cyprus door middel van militaire maat regelen kan oplossen. Er is slechts één juiste oplossing: het verlenen van zelf beschikkingsrecht aan het Cyprische volk", aldus de aartsbisschop. In dc hoofdstraten van de Griekse stad Saloniki hebben studenten en scholieren Zondag grote demonstraties tegen Groot- Brittannie gehouden, nadat in de kerken missen waren opgedragen voor twee Griekse Cyprioten, die kortelings bü ongeregeldheden op Cyprus om het leven kwamen. De gebouwen van het Britse en Amerikaanse consulaat werden door gendarmes en troepen bewaakt. Bjj bot singen tussen de ordedienst en de demon stranten zijn vjjftien gendarmes en demonstranten gewoml De onafhankelijke „Times of India" waarschuwde Zondag, dat India over vyf jaar aan de Communistische kant zal slaan, als de huidige ontwikkeling van versterking der betrekkingen met Com munistische landen voortgezet wordt. Het blad vroeg zich af. waarom pre mier Nehroe een dergelijke politiek van toenadering tot Sovjet-Rusland volgt en het veronderstelde, dat de premier „wellicht niet ziet, waarheen bij zijn land leidt". „De leider die zijn ogen sluit voor de werkelijkheid, leidt zijn land meestal in een val". De toekomst hebben wij echter nog in de hand, als wij ophouden onszelf te misleiden en wij ons niet langer laten misleiden", aldus de „Times of India". Zaterdag had het blad reeds crltlek geoefend op een rede van de secretaris van de Sovjet-Russische Communisti sche party, Kroesjtjef. Het schreef, dat Kroesjtsjefs beschuldigingen aan het adres van het Westen waarschyniyk geen ander doel hebben dan om een waarlijk naast elkaar bestaan onmoge- lyk te maken. Het regeringsgezinde blad „Hindustan Times" publiceerde een spotprent, waar op Kroesjtsjef en Boelganin als straat jongens staan afgebeeld, terwyi zy een w aterstofbom tot ontploffing brengen op de weg naar coëxistentie, met als bij schrift: „Grap op een verkeerd mol ment?" Het rechtse blad .Kindun Weekly" schreef naar aanleiding van het Rus sische aanbod tot hulpverlening: „wy Juichen hulp van wie ook toe. maar willen van niemand Inmenging. Ons pad is smal en moeilijk, als het lemmet van een scheermes. Het land verwaent dat de officiële leiders dit pad metwys- held zullen gaan". T.B.C. in lyceum te Zierikzee Docent en 9 leerlingen aangetast In een schrijven van de Rector van het prof. Zeemanlvreum te Zierikzee aan de ouders wordt medegedeeld, dat bii een negental leerlingen en een docent een herin van tuberculose Is geconstateerd. Er worden thans maatregelen genomen de ziekte te consolideren. De aangetaste leerlingen en de leraar moeen de school voor lopig niet meer bezoeken. OVERSTROMINGEN IN BANTAM Als gevolg van aanhoudende regens zyn in 't Bantemse in de nabijheid van Rangkas Bitoeng twee rivieren bulten hun oevers ee'reden Vele kampongs staan onder water en een groot nan'nl wordt met overstroming hedreigd De bevolking in de bedreigd" streken wordt naar elders overgebracht. De materiële schade is zeer groot

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1