LEIDSCH m DAGBLAD Onze economische groei kan op grotere weerstanden stuiten Kwestie-Algerije eenparig van de agenda der V.N. afgevoerd Positie van Kabinet Harahap is uiterst delicaat De (lagen van de Franse regering zijn waarschijnlijk WEERBERICHT 94ste Jaargang ZATERDAG 26 NOVEMBER 1955 No. 28689 Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte 1 Le,deD Glro wo',67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer 17,— kwartaal; I2.S5 par maand; 10.55 per waak. Teletoor Directie en administratie; 25041; Redactie; 2 .02 Minister Zijlstra waarschuwt: Concurrentiepositie is verslechterd: wijze zelfbeperking van ons volk gewenst Minister Zijlstra heeft de Tweede Kamer de Memorie van Antwoord over de beeroting van Economische Zaken voor 1956 doen toekomen. Hieraan ontlenen wij: Het oordeel van Minister Zijlstra over de huidige situatie Is stellig niet pessimistisch. Men moet echter bedacht zijn op minder gunstige ontwikkelingen in de toekomst. De verlangzaming van het groeitempo is aanwezig en zij houdt de waarschuwing In, dat onze economische groei in de naaste toekomst op grotere weerstanden zal stuiten. Het benaderen van de grens der pro ductiecapaciteit laat zich duidelijk af lezen uit het huidige tekort aan arbeids krachten. waarvan het aantal open staande vragen bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux n.l. 67.000 per ultimo September een indruk geeft. Met het constateren van het feit. dat verdere productievergroting in bepaalde secto ren kan leiden tot knelpunten, is echter niet gezegd, dat het productieplafond in de wat verder afgelegen toekomst niet verhoogd zou kunnen worden. Uit de meest recente cijfers blijkt, dat onze concurrentiepositie in internatio naal verband is verslechterd. Tengevolge van de verdere doorwer king van de loonsverhogingen van het vorige jaar. waan'an de invloed die van de productiviteitsverhoging te boven ging. namen de arbeidskosten in ons land in de eerste helft van 1955 met 2% toe ten opzichte van 1954. Eenzelfde vergelijking ten aanzien van het invoer - prijspeil, dat in zekere zin als maatstaf voor buitenlandse kostprijzen kan gel den. leert, dat hier een daling van 1 Ti- optrad. Onder de gegeven omstandigheden worden conjunctuurpolitiek en struc tuurpolitiek beide gediend door de stabilisatie van lonen en prijzen. Zo wordt enerzijds voorkomen, dat een cumulatief proces van prijsverhoging de hoogconjunctuur tot een ongezonde toestand doet verworden, en ander zijds tegengegaan, dat de verhoudingen met hef buitenland, die de toekomsti ge ontwikkeling in belangrijke mate bepalen, door een afbrokkelende con currentiepositie worden geschaad. De Minister spreekt de hoop uit dat de gehele Nederlandse bevolking de wijze zelfbeperking zal kunnen opbrengen, die voor het welslagen dezer stabilisa- tiepolitiek vereist is. Naar aanleiding van de vraag inzake de ontwikkeling van de bij het Kartel - register aangemelde bedrijfsregelingen, deelt de Minister mee. dat op 1 Octo ber 1955: 1932 kartelregelingen waren ingeschreven, waarvan 853 landelijke en 1079 regionale en plaatselijke. In het jaar 1955 groeide de omvang van het Kartelregister nog steeds, zij het in een langzamer tempo dan in de voorgaande jaren. In het derde kwar taal van dit jaar deed zich voor het eerst het verschijnsel voor, dat meer landelijke regelingen werden afge meld dan aangemeld. Naar het oordeel van de Minister mag uit deze ontwikkeling de conclusie worden getrokken, dat het gedurende het laatste jaar geïntensiveerde Kar- telbeleid het steeds voortgaande stre ven naar kartellcring heeft afgeremij. PRIJSVERLAGINGEN Naar aanleiding van de vraag in hoe veel gevallen informeel overleg tot prijs verlaging heeft geleid, kunnen de Mmis- Saluutschoten voor Koning Haakon van Noorwegen De Noren in Noorwegen en overal el ders in de wereld vierden gisteren het gouden regeringsjubileum van Koning Haakon. Vijftig jaar geleden zette de Deense Prins Carl voor de eerste maal als Koning Haakon VII voet aan wal in Christiania. de toenmalige naam van Oslo. Hij was vergezeld van Koningin Maud en de jonge Kroonprins Olaf. Vrijdagochtend werd de Koninklijke standaard gehesen van het Staatszieken- huis te Oslo, waar de 83-jarige Koning wordt verpleegd. Op 29 Juni IJ. brak hij zijn dijbeen. Vrijdagmiddag werden van het fort Akershus saluutschoten ter ere van de Koning gelost, waarna een militaire kapel de Koning een serenade bracht. ters mededelen, dat dit voor tientallen artikelen en branches het eeval is ge weest. De verhoging van tarieven van rij wielstallingen was reeds in onderzoek genomen. Dit onderzoek is nog niet af gesloten. ook de prijzen van kindermeel zijn reeds enige tijd in onderzoek. Minister Zijlstra heeft opdracht ge geven een nader onderzoek naar de prijzen en marges van de vleeshandel te laten instellen. Vergeleken met gebrui kelijke detailhandelsmarges zijn de op- ticiënsmarges zeer hoog. Bij de beoor deling van deze marges dient overigens in aanmerking te worden genomen, dat hier hoog gekwalificeerde arbeid is ver eist. Om die reden en mede gezien het feit, dat aan Ziekenfondsleden een be langrijke korting wordt gegeven, heeft Minister Zijlstra zich met de bereikte prijsverlaging voorshands tevreden ge steld. De Minister beschikt niet over aanwijzingen, dat de tarieven voor het drukken van „gastbladen" te hoog zou den zijn Ten einde zich hieromtrent op de hoogte te doen stellen, heeft hij reeds opdracht tot een onderzoek gege ven. Het onderzoek naar de prijzen van krantenpapier is nog niet afgesloten. Motie over 5 Mei Een vrije dag (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft de heer Scheps (PvdA) gisteren een motie in gediend om de jaarlijkse viering van de bevrijding te bevorderen door op 5 Mei de arbeiders vrij-af te geven. Minister-president dr Drees verklaar de dat men niet ieder jaar de herden king van de bevrijding op de grootse wjjze kan vieren zoals dit jaar met succes is gebeurd. Dat moet om de 5 of tien jaren geschieden. Het georganiseerde bedrijfsleven (werk gevers en arbeiders), geconcentreerd ln de Stichting van de Arbeid, heeft daar om de regering geadviseerd volgend jaar het bedrijfsleven geen vrije dag op 5 Mei op te leggen nadat ook reeds de Koninginnedag een vrije dag is. Het zou onjuist zijn tegen dat advies in te gaan. Hevige orkaan in Oost-Atjeh Te Poelaoe Simeloengan in Oost-Atjeh heeft een orkaan gewoed die zo hevig was .dat verscheidene prauwen, die met kopra geladen waren, omsloegen: hul zen werden vernield en bomen werden ontworteld. Een 16-jarig meisje werd door de wind meegevoerd tot een hoogte van 5 meter Alleen de Communisten stemden in met de motie, doch de andere partijen spraken er zich niet over uit, al had de heer Koersen (KVP) bepleit dat de re gering het initiatief zou moeten nemen om te bewerken dat by eventuele uit breiding van de vacantie met drie da gen daarvan een dag zou moeten worden gereserveerd voor de bevrijdingsdag. Dinsdagmiddag wordt over de motie gestemd. Frankrijk komtna korte behandeling van Marokkoin Algemene Vergadering terug Frankrijk kan vóór het einde van de huidige zittingsperiode weer in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties terugkeren. Men herinnert zich, dat de Fransen zich op 30 September terugtrokken uit verontwaardiging over het feit, dat het Algerijnse vraagstuk op de agenda geplaatst was. De Politieke Commissie heeft nu eenparig en zonder stemming en resolutie van India aangenomen, de kwestic-AlgerUe in de huidige zitting niet tc bespreken. Dit geschiedde gisteren in New York. De Commissie besloot tevens het Franse bewind in Marokko als volgend agendapunt te behandelen, met de bedoeling, de kwesties, die Frankrijk aangaan, thans af te werken. De Franse delegatie zal weer aan de vergaderingen van de Politieke Commissie deelnemen als het vraagstuk-Marokko is afgehandeld. Frankrijk heeft tot dusver een bespreking van dit onderwerp steed geboycot. Intussen heeft de Algemene Vergadering het besluit van de Politieke Commissie inzake Algerije unaniem en zonder voorafgaand debat bekrachtigd. „Overwinning van gezond verstand", zegt Pinay Gesprek met mr. 11 ibisono Hij is overtuigd van een betere verhouding met Nederland (Van onze Haagse redacteur) De positie van het Kabinet-Harahap is uiterst delicaat. Het heeft enorme taken op de schouders genomen, waarvan dc zwaarste wellicht is het verbete ren van de betrekkingen met Nederland. Die taak is zo zwaar omdat het poli tieke klimaat nog zo weinig mild is. De publieke opinie in Indonesië is nadruk kelijk anti-Nederlands. De huidige regering moet voor haar politiek dan ook grote weerstanden overwinnen. Dat vergt geduld en gTote tact. Dit zei ons mr Joessef Wibisono. voorzitter van de Masjoemi-fractie in het Indonesische Parlement, gisteren tijdens een eesprek kort voor zijn ver trek naar New York. waar hij de Indo nesische delegatie bij de algemene ver gadering van de VN zal adviseren, in het bijzonder bij de behandeling van de kwestie-Nieuw Guinea. De Franse minister van Buitenlandse Zaken. Pinay, heeft reeds aangekon digd. dat Frankrijk weer in de zittin gen van de Algemene Vergadering zal terugkeren. Hij noemde het besluit in zake Algerije ,,een overwinning van het gezond verstand". Het standpunt van de V.N. is thans weer in overeenstem ming met het Handvest, zei hij. A.F.P. verneemt, dat de Politieke Commissie Maandag de Marokkaanse kwestie zal behandelen. De Arabiscne en Latijns-Amerikaanse landen zullen gezamenlijk een gematigde resolutie in dienen, waarin de jongste ontwikkeling in Marokko wordt toegejuicht en de hoop wordt uitgesproken, dat de nieuwe Frans-Marokkaanse besprekingen zul len slagen. Onze Paryse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Tot kalmering van de diplomatieke gemoederen hebben, zo merkt men in Parijs nog op, ook sterk bijgedragen de perscampagnes, die verscheidene grote Amerikaanse kranten ten gunste van Frankrijk hadden gevoerd En tenslotte was enkele dagen geleden Griekenland, dat indertijd tegen Frankrijk heeft ge stemd, op die uitspraak teruggekomen met een verwijzing naar de principes van Atlantische solidariteit, waarop Frankrijk zich de laatste weken bij herhaling had beroepen. De belediging. Frankrijk aangedaan, is nu in ieder geval weer uitgewist. Voor Nederland zou men willen hopen dat de Ver. Naties nu ook ten aanzien van de West tot het inzicht zullen ko men dat zij met deze kwestie, die zoveel overeenkomst met die van Algerije ver toont, niets te maken hebben. Helaas echter is Nederland een kleine natie terwijl Frankrijk officieel nog altijd tot de grote mogendheden wordt gerekend! Gedurende de week van zijn verblijf in Nederland heeft mr Wibisono geen contact gehad met Nederlandse autori teiten. ..Dat zou misverstand hebben kunnen verwekken zo meent hij. Wel heeft hij zich regelmatig met mr Oetoyo Ramelan verstaan over het verloop van diens besprekingen in Den Haag. Mr Wibisono is over de uitslag daarvan niet ongerust, hoewel hij zich niet ontveinst, dat de gebeurtenissen rond van Krieken en de processen tegen JungschlSger en Schmidt wel eens een obstakel zouden kunnen vormen. Op onze vraag welke zijn opinie is over de recente uitlatingen van Rechter Maengkom. dat hij geen Nederlandse advocaat tot de verdediging van Jungschlager zal toelaten, verwijst mr Wibisono nogmaals naar de Indonesi sche publieke opinie, die stellig overtuigd is van de schuld der verdachten. Mén leze daar de Indonesische bladen maar eens op na Mr Wibisono blyft er, ondanks alle moeilijkheden, van overtuigd, dat de verhouding tussen Nederland en In- DESSO KLEDEN natuurlijk naar HAARLEMM EKSTR A AT 172 - 174 - 179 Niet 1 maar NU 2 MIDZA-BONNEN voor Uw Gulden "ttabrëcfci •"j'iiwH "iiSS" Met de acrobaat Faure kan men het nooit iveten, maar Kamer heeft genoeg van hem (Van onze Par ij se correspondent) De Franse minister-president Edgar Faure heeft gisteren opnieuw voor de vierde keer sedert begin October! de vertrouwenskwestie gesteld, die Dins dagmiddag in stemming wordt gebracht. Het besluit werd genomen in een bij zondere Kabinetszitting onder leiding van president Coty, nadat de regering des morgens in twee Kamercommissies veelzeggende nederlagen had geleden. Het was een eerste nederlaag voor Faure, toen de commissie voor verkiezings kwesties met 2812 stemmen besloot haar werkzaamheden met betrekking tot het afbakenen der stemdistricten tegen het uitdrukkelijk verlangen van de pre mier in te onderbreken. Hel tweede echec voor het Kabinet bestond uit de be slissing van de gezamenlijke fractie-leiders een interpellatie-verzoek over de algemene politiek van Faure's felle tegenstander en oud-minister van Binnen landse Zaken van het kabinet Mendès-France, Francois Mitterand, voorrang te verlenen boven de verdere debatten over de vervroegde verkiezingen waaraan de premier wenst vast te blijven houden. Communisten op de wip Zijn vertrouwensmotle heeft de pre mier aan de kwestie van de vervroegde verkiezingen verbonden Hy verlangt dat die verkiezingen, die eerst voor Decem ber waren geprojecteerd, nu op zijn laatst in Februari zullen plaatsvinden Indien de Kamer er niet vóór 31 Decem ber In zou slagen met zichzelf over alle details van het daarbij gevolgde distric tenstelsel in het reine te komen, zal de regering die knoop doorhakken. Dat wil zeggen, dat in dót geval het gehate sys teem van Hjstverbindingen in twee ron den uit 1951. naar alle waarschijnlijk heid, van kracht zal blijven. Faure. die ten aanzien van deze kwes tie in zijn strijd met het parlement al een hele serie slagen heeft verloren, stelt de Kamer nu dus voor de vraag: een regeringscrisis óf vervroegde verkie zingen. Ofschoon het parlement zich al twee maal voor die vervroegde verkiezingen heeft uitgesproken, wordt het in politie ke kringen niettemin hoogst waarschijn lijk geacht dat de Kamer Dinsdag een regeringscrisis zal prefereren. In de eer ste plaats omdat te veel electorale en andere belangen met elkaar in botsing zijn om een accoord op korte termijn mogelijk te maken en in de tweede plaats, omdat men na negen maanden schoon genoeg heeft van het zittende kabinet, dal sinds zes weken, na de Ma- rokko-debatten. dan ook niet meer over een organische meerderheid in het par lement h-schikt. Faure Is nu afhankelijk geworden van de steun der Communis ten en die zitten Dinsdag dus. zoals dat heet, op de wip. Het is geen aangenaam gevoel voor de regering! Het politieke slijtage-proces heeft trouwens ook het zelfvertrouwen van de ministers merkbaar aangetast en Faure schijnt het geen kwaad idee te vinden officieel ten val te worden gebracht naar aanleiding van zijn eis het zittende par lement, dat zeker niet byster populair genoemd kan worden, voortijdig naar huis te sturen. Politieke voorspellingen blijven in Frankrijk altijd een riskante onderneming, vooral wanneer men met een acrobaat als Faure heeft te maken, maar voor het moment zijn toch vrijwel alle waarnemers het er over eens dat nu de dagen - drie dus in getal - van de regering zijn geteld. Ziekenfondsraad reduceert vereveningsfonds Specia le berichtgeving) De Ziekenfondsraad heeft besloten het Vereveningsfonds, dat tot nu toe nog f 125 millinen bedraagt te reduceren tot f 60 millioen. Het verschil van f. 65 millioen zal worden aangewend om de tekorten te dekken die door de enorm gestegen kos ten voor de Ziekenfondsen, mede door de verhoging van de honoraria van de medewerkersgroepen. alsmede de ge stegen kosten van de ziekenhuizen. 11e in de exploitatie van de Ziekenfondsen ztin ontstaan Daarnaast heeft de Zie kenfondsraad de minister verzocht de premie van de verplicht-verzekerden, die tot nu nog 4": van het loon van de werknemers bedraagt, te verhogen tot 4.2'"Werkgevers en werknemers zou den dus. ieder 2.1" dienen te betalen De Minister heeft dit verzoek doorge zonden aan de SER voor het uitbren gen van advies. In de Ziekenfondsraad verheelt men rich niet dat het huidige voorstel aan de minister waarschijnlijk slechts voor 1 a Ut- jaar d'-Vklng van de te korten zal geven Ir Ir toekomst «al dan ook met een ve«*l drastischer pre mie-verhoging voor de verplicht-ver zekerden rekening moeten worden gehouden. Kans op buien Het KNMI. deelt mede: Gisteravond begon zachtere lucht van de Noordzee met Noord-Westelijke win den ons land binnen te stromen. Daar bij viel plaatselijk wat regen of natte sneeuw. Voordat de wolken en neerslag- zóne tot het Zuid-Oosten van het land was doorgedrongen, kwam daar nog lichte vorst voor In Oost-Frankrijk en Zuid-Duitsland vroor het plaatselijk 10 graden. In de loop van de nacht en ochtend drong zachtere lucht geleidelyk verder ons land binnen Deze zachte luchtstroming werd veroorzaakt door een samengesteld depressiesysteem, waarvan de hoofdkern tussen IJsland en Noor wegen ligt. Aan de Westzijde van deze depressie ontstaat een krachtige Noor del yke luchtstroming, die koude lucht in de richting van het Noordzeegebied transporteert. Ons land zal morgen nog vrijwel de gehele Jag in vry zachte lucht blijven. Er zal echter veel wind zijn en er is kans op enkele buien. (Opgemaakt tc 10 uur). 27 November Zon op: 8.20 uur; onder: 16.38 uur. Maan op: 14.58 uur; onder: 5.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.44 en 13.03 uur. (28/11 te 1.35 en 13.55 uur). De voorzijde van de treinen, die \en waardoor 26 inzittenden weraen.Links de trein uit Maastricht, rechts gisteren bij Heerlen op elkaar liepen gewond, werd danig beschadigd. I de trein uit Heerlen. Een recente opname van Prinses Elisabeth van Luxemburg en de Oostenrijkse Prins Ferdinand van Hohenberg. wier verloving dezer dagen bekend is gemaakt. KONINKLIJKE GELUKWENSEN H.M. de Koningin en Z KH. de Prins der Nederlanden hebben telegrafisch hun gelukwensen gestuurd aan Koning Haakon van Noorwegen ter gelegenheid van zijn vijftigjarig regeringsjubileum. donesië beter zal worden. De huidige regering is vol goede wil. En dc toe komstige regering zal zeker niet meer een Kabinet-.Sastroamidjojo zijn, voortdrijvend op de steun der Com munisten. Want ook de leiders van de P.N.I. en de Nahdatoel Oeiama zijn niet weinig geschrokken van het verbazingwek kende verkiezingssucces der Commu nisten. Een toenadering tussen deze groepen en de Masjoemi kan zeker u orden vernacht.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1