LEIDSCH DAGBLAD Adenauer (weer in Bondskanselarij) voor vele moeilijkheden Vóór 1 December wil hij weten wat Liberalen van plan zijn WEERBERICHT Haarlemse huwelijks probleem niet in Kamer op te lossen Een Lichtweek - prijsvraag 94ste Jaargang VRIJDAG 25 NOVEMBER 1955 No. 28688 Directeur: J. W Hennj Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.per kwartaal; f 2.35 per maand; f 055 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro na 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 2" 707 (Van correspondent in West-Duitsland) Na zeven weken aan zijn huis gebonden te zün geweest, is Adenauer aan zijn schrijftafel in de Bondskanselarij in Bonn teruggekeerd. Een Duitse jour nalist overhandigde hem daarbij een klein bouquet gele rozen, wat voor Adenauer aanleiding was te zeggen: ..Deze bloemen hebben dorens". Blijkbaar wilde hü daarmede een toespeling maken op de moeilijkhed on, die hem thans bij het hervatten van zijn bezigheden al direct weer te wachten staan! Ade nauer heeft op de eerste dag nog niet al te hard van stapel willen lopen en is slechts twee en een half uur in de Bondskanselarij gebleven. Om 1 uur reed hjj weer naar zijn woning in Rhöndorf terug. Ook vandaag en n orgen wil hij het nog kalm aan doen en pas Maandag zal hij waarschijnlijk weer de gehele dag in het paleis Schaumburg blijven. Een soort ultimatum Tot de moeilijke problemen die de kanselier dezer dagen op te knappen heeft, behoort oa. het vraagstuk wie West-Duitslands ambassadeur in Mos kou zal moeten worden. Bovendien is ei het verschil van mening met enkele vooraanstaande figuren in de Vrije De mocratische partij, die deel van de re- gerings coalitie uitmaakt. Adenauer heeft deze party een soort ultimatum gesteld, waarin hy nog vóór de 1ste December een duidelijk antwoord eist van de Bondsdagfractie van genoemde party op de twee vragen of deze nog op het standpunt staat dat men zich aan de Parüse accoorden moet houden en of zü bereid is tezamen met de Chris- teiyk-Democraten en de Duitse party tot de eerstvolgende algemene verkie zingen in 1957 ln de coalitie te biyven en met de andere coalitie-partyen een drachtig samen te werken. Dr Mende aan Defensie? Adenauer heeft in zyn lange brief ook gezegd, dat hy niet van plan is in het nieuwe ministerie van verdediging als tweede staatssecretaris een politieke De „Friendship" 34 minuten in de luclit Gistermiddag heeft de Fokker F 27 „Friendship" het eerste na-oorlogs verkeersvliegtuig van Nederlands ont werp, op de luchthaven Schiphol met succes haar eerste vlucht gemaakt. Nadat het in de afgelopen week een serie inleidende taxiproeven had ge daan. trok chcf-invlieger Burgerhout de Friendship om circa 14.45 uur van de startbaan. Het toestel is 34 minu ten in de lucht geweest. Treinbotsing '"j Heerlen Twintig gewonden Twee treinen zyn vanmorgen om ne gen uur te Heerlen met elkaar in bot sing gekomen. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn 20 reizigers gewond: zij zijn naar het St. Joseph Ziekenhuis te Heerlen overgebracht. Het ongeval gebeurde doordat een uit de richting Maastricht binnenkomen de trein met een van Heerlen naar Maastricht vertrekkende trein in bot sing kwam. Van de zyde van de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht vernemen wij, dat nog niet is komen vast te staan hoe de beide treinen op hetzelfde spoor re den. Het treinverkeer tussen Sittard en Heerlen kan normaal doorgang vinden. Tussen Heerlen en Voerend aal is het treinverkeer gestremd: autobussen ne men de dienst waar. De ongevallenploe- gen van de Spoorwegen zyn naar de plaats van het ongeluk vertrokken. (Men zie verder elders in dit Blad) Onderhoud Anak Agoengvan Bylandt De Indon. minister van Buitenlandse Zaken, Anak Agoeng Gdc Agoeng heeft gisteren met de Nederlandse Hoge Commissaris in Djakarta, mr W. F. L. Graaf van Bylandt een be spreking gevoerd, die een uur duurde. De woordvoerder van het Indonesi sche Ministerie van Buitenlandse Za ken, Soewito. deelde mede. dat deze bespreking „normale diplomatieke ac tiviteiten in verband met de voorbe reidingen van de komende besprekin gen" betekende. Voorts zei Soewito, dat Oetoyo Rame- lan dagelyks contact onderhoudt met het ministerie van Buitenlandse Zaken in Djakarta over zyn besprekingen in Den Haag. Meer bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Ovcrdryvende wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Aanvanke- ïyk weinig wind, later overwegend ma tige Zuidwesteiyke wind. Iets hogere temperaturen, maar vannacht plaatse lijk lichte vorst en hier en daar mist. (Opgemaakt te 10 uur) 26 NOVEMBER Zon op: 8.19 uur: onder: 16.39 uur. Maan op: 14.30 uur: onder: 4 03 uur. Hoogwater te Katwijk te plm. 016 en 12.44 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's figuur uit de Liberale party (VrUe De mocratische) te benoemen, hoewel hy toegeeft, dat het in verband met de vele moeilijkheden die het oprichten van een nieuw leger met zich brengt, wel doel matig zou zyn als er zo'n tweede staats secretaris zou komen. Volgens hem zou dat echter een ervaren vakman op net gebied van bestuurs-admlnlstratie ■moeten zyn. Algemeen was het bekend dat de Vrye Democraten graag als hun eigen verte genwoordiger, als staatssecretaris in het ministerie van Verdediging, de Bonds dag-afgevaardigde dr Mende, zouden hebben gezien die in de laatste tyd nogal veel van zich heeft doen horen, omdat hy er steeds weer op hamert dat alle Duitsers, die zich nog in het bui tenland in gevangenschap bevinden, zo spoedig mogelijk in vrijheid gesteld moeten worden. Dat Adenauer het met zijn ultimatum aan de Vrjje Democratische partij wer kelijk meent, blijkt uit het einde van zijn schrijven, waarin hü mededeelt. Jat het beter voor Duitsland is aan de dis cussies in de Bondsdag met een kleine re, maar gesloten meerderheid deel te nemen dan met een coalitie, die in werkelijkheid geen coalitie meer is. Het party-bestuur en de ministers van de Vrije Democratische partij hebben reeds urenlang onder elkaar over Adenauer's ultimatum onderhandeld en de voor zitter Dehler en de afgevaardigden Mende en Euler hebben gisteravond bo vendien uitvoerig over deze kwestie ge sproken met de minister van Buiten landse Zaken. Von Brentano. (Van onze parlementaire redacteur) In de korte repliek over het Haarlemse huweiyksgeval is men gisteren in de Tweede Kamer tot de conclusie gekomen, dat dit probleem niet in een debat in de Staten-Generaal is op te lossen. Prof. Lemaire (ex-KNP) vond de zaak veel te ingewikkeld om in enkele minuten af te doen. Iiy was het in ieder geval niet eens met de beschouwing van prof. Gerbrandy over de tegenstelling tussen Kerkeiyk en Burgerlük recht. Waarop prof. Gerbrandy (AR) onder gelach repliceerde: „het is de eerste maal, dat de heer Lemaire zyn vriend Gerbrandy afvalt; ik schryf dat toe aan het feit. dat hy naar de party van prof. Romme is overgelopen." Overigens hield prof. Gerbrandy vol dat de rechtsmacht van de Katholieke kerk zich ook uitstrekt over niet-KathoIieken, want er staat dat het oordeel over „hethuwelük" (dus niet: het Rooms-Katho- lieke huweiyk) berust bü de kerk. In het Haarlemse geval kreeg aldus de Pro testantse vrouw de mededeling van de Bisschop van Haarlem dat haar huwe iyk ongeldig was. De heer van Ryckevorsel (KVP) „voor de Rooms-Katholieke kerk." Prof. Gerbrandy verklaarde daarop het met de heer Lemaire eens te zyn dat een debat in de Staten-Generaal met de strenge beperking van spreektijd boven dien. zich er niet toe leent het probleem ten voeten uit te behandelen. Laten Rooms-Katholieken en Protestanten er eens ernstig over met elkaar praten buiten het parlement. Pater Stokman (KVP) was tot een dergelyk gesprek bereid. Hy erkende nog eens dat de Haarlemse priester te weinig gewicht heeft toegekend aan de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek, maar daarvoor moet men niet alle Ka tholieken aansprakclyk stellen. De Bis schop van Haarlem heeft zeker geen minachting getoond, voor de Burgerlyice Wet, want hü heeft letterlijk aan ne vrouw geschreven dat „het burgerlijk huweiyk van de betrokkene die Ka tholiek is voor de Katholieke kerk geen geldig huweiyk is" Kern zaak Anneke Beekman De kern van het debat over de zaak Anneke Beekman liet volgens pater Stokman in de vraag of er boven het burgerlyk recht van de democratische staat, nog hogere normen van mo raal zyn, waaraan iemand zich ge bonden kan achten. Als men die ho gere normen niet erkent, dan verabso luteert men de rechtstaat. Dan is de consequentie dat men iedereen, die zyn eigen geweten volgt, ook in het meest uitzonderlijke geval, eenvoudig veroordeelt, veroordeelt ook in morele zin van het woord. Voor deze misvatting van de positieve rechtstaat moge ons Nederlandse volk evenwel worden behoed. Dat niet-leden worden geraakt door het Katholiek kerkeiyke recht, noemde Pater Stok man onvermydehjk. omdat het huweiyk een twee-eenheid is, maar zoveel mo gelijk wordt rekening gehouden met de niet-Katholieke party in het huwelijk. Minister Donker droeg niets meer by tot het debat. Pater Stokman en prof. Oud voerden in een hoek van de Ka mer reeds een particulier gesprek In een officieel Kamerdebat valt het pro bleem niet op te lossen. De replieken over de verdere onder werpen in het Jus'titie-debat leverden geen nieuwe gezichtspunten op. De be groting van Justitie werd zonder hoof- delyke stemming aangenomen. /b..(B hetwo.va zghesr aue Ziêkenfondshonorarium van huisartsen Regeling geldig tot 1 Januari I960 Aaf en Herman Bouber. de Am sterdamse artisten, die hun vijftig jarig toneel-jubileum vieren, in hun jubileumstuk Zeemansvrouwenf'. waarvan vandaag de première i^aat in Carré te Amsterdam. Het stuk is door Herman Bouber geschreven. In zijn gisteren gehouden vergadering heeft de Ziekenfondsraad alsnog goed keuring verleend aan de tussen de or ganisaties van Algemene Ziekenfondsen en de Landelyke Huisartsen-vereniging overeengekomen honoreringsregeling. Een op 22 September door de Raad gehouden stemming over deze regeling had niet de voor goedkeuring vereiste, gekwalificeerde meerderheid van stem men opgeleverd. Daarna hebben de bij de overeenkomst betrokken partijen nader overleg gepleegd, hetgeen heeft geleid tot een nadere motivering van de regeling. Mede op grond van de gewij zigde motivering heeft de ziekenfonds raad er thans zijn goedkeuring aan ver leend. Volgens de regeling wordt, te rekenen van 1 October j.I. af, aan de hulsart sen voor de eerste 2.000 verzekerden, op naam van een huisarts ingeschre ven, f. 10.20 en daarboven f. 7.50 per verzekerde per jaar betaald. In deze honoraria zyn begrepen de vroegere toeslagen voor dunbevolkte gebieden, uitgezonderd die voor de eilanden, de Biesbosch en andere gebieden, welke worden aangewezen in overleg tussen partijen, die tevens de hoogte van de toeslagen vaststellen. Ook de vroegere toeslag voor ouden van dagen is ln de vastgestelde honoraria begrepen. De kosten van de vroegere (voorlopige) regeling bedroegen voor de verplichte ziekenfondsverzekering 41.5 en voor de vrijwillige 14 millioen gulden per jaar. Als gevolg van de goedgekeurde nieuwe regeling van 1 October af stijgen de uitgaven voor de verplicht* verzekering tot 55 8 milloen gulden, dus met 14 3 millioen en voor de vrijwillige tot 19 millioen gulden, dus met 5 millioen. Apothekers De Ziekenfondsraad heeft in zyn gis teren te Amsterdam gehouden verga dering goedkeuring verleend aan een tussen de Kon. Ned. Maatschappü ter Ramelan's besp Ji-ekingen Tijdens de ontmoeting van gisteren tussen mr Oetoyo Ramelan en minis ter Luns is het oriënterend gesprek ter voorbereiding van een Nederlands- Indonesische conferentie op minis terieel niveau voortgezet. Daarby zou den in het bijzonder de financieel- economische aspecten zyn besproken. Vanavond zullen mr Oetoyo Ramelan n enige andere Indonesische autori teiten gast zyn aan een diner, dat mi nister Luns te zynen huize zal aanbie den. Ook enkele leden van het Kabinet, o w. de ministers Zylstra en Van de K:eft. zullen aan dit diner aanzitten. Naar verluidt kan niet worden ver wacht dat men vóór het einde van deze week zal kunnen komen tot een afge rond voorstel omtrent de opzet van een te houden ministeriële conferentie tus sen Nederland en Indonesië, zoals mr Oetoyo Ramelan de vorige week by aan komst op Schiphol zei de te verwachten, de Egyptische hoofdstad Cairo, heeft Voorts is voor de honoraria van 1 Juli 1953 tot 30 September 1955 een rege ling goedgekeurd, waarmede de over die periode krachtens een voorlopige regeling betaalde honoraria worden verrekend. De overeenkomst geldt met zekere restricties voor de tijd tot 1 J anuari 1960. bevordering der phannacie en de orga nisaties van Algemene Ziekenfondsen gesloten overeenkomst, houdende een regeling van honorering en kostenver goeding voor het jaar 1955 en een cor rectie van de kostenvergoeding voor 1954. Hierdoor zullen voor 1955 de totale kosten voor honorering enz. van apo thekers stygen van 14 tot 18 millioen, dus met 4 millioen gulden voor de ver plichte en van 4.3 tot 5.6 dus met 1.3 Op het onrustige Cyprus wordt van tijd tot tijd massaal gedemon streerd tegen het Engelse bewind. Deze foto toont een van die demon straties. tijdens welke geprotesteerd werd tegen het fusilleren van een jonge Cyprioot door een Engels vuurpeleton. millioen gulden voor de vrijwillige ver zekering. Voor het jaar 1954 stügen de kosten van 13,6 tot 14,8, dus met 1,2 millioen voor de verplichte en van 4,3 tot 4,7 millioen, dus met 4 ton voor de vrij willige verzekering. Tweehonderd en zestig gulden aan prijzen Ter gelegenheid van de Leldse Lichtweek, welke van 28 November tot en met 5 December wordt gehouden, is in dit nummer een aantal advertenties opgenomen, waarvan in elke tekst één woord vervangen is door een aantal gehelmzinnig-uitziende lampjes. Wij willen reeds direct een belangrijke tip van deze sluier der geheimzinnigheid optillen door te verklappen, dat elk lampje een letter van het alphabet voorstelt. Verschillende lampjes stellen verschillende, en gelijke lampjes gelijke letters voor. Daar de q en de x in deze reeks ontbreken, blijven er 24 letters over, die dus worden uitgebeeld door 24 onderling in vorm verschillende lampjes. Wat wij thans van onze lezers vragen, is ons een lijst toe te zenden van de namen der aan deze prijsvraag deelnemende adver teerders met daarachter vermeld het in „lampentaal" gecodeerde woord. Dus bijvoorbeeld: Firma Jansen jasje Boekhandel Pietersen: schoen, enz. U zult bemerken, dat dit geen al te moeilijke opgave ls, zodra U de sleutel tot deze code eenmaal gevonden heeft. Het levert evenwel een aangename tijdpassering op, vestigt in versterkte mate de aan dacht op hetgeen de Leidse winkelstand ln deze dagen heeft aan te bieden en geeft bovendien een kans op een welkome aanvulling van het Sinterklaas-budget, dat in de komende weken bij velen ongetwijfeld zware aanslagen zal moeten doorstaan. Teneinde U daarbij ter zijde te staan, ls ons streven erop gericht de gelukkige winnaars nog vóór het Sint Nicolaasfeest ln het bezit te stellen van hun geldprijzen, doch dan moeten de inzendingen, voorzien van het opschrift „Lichtweek-prijsvraag", ook uiterlijk Woensdag 30 November, des namiddags te 5 uur, in het bezit van onze Redactie zijn. Voor de goede oplossingen stellen wij de navolgende geldprijzen beschikbaar: één prijs van één prijs van één prijs van 20 prijzen van f25.— f20.— f 15.— f 10.— In totaal f 260. Over de beslissing van onze Redactie ingeval van meerdere goede oplossingen kan geen discussie of correspondentie worden gevoerd. Om aan deze prijsvraag te kunnen deelnemen ls het voldoende ons de hierboven gevraagde lijst van adverteerders mét de ge codeerde woorden toe te zenden en is het dus volstrekt niet nodig de inzending in de een of andere attractieve of artistieke vorm te kleden. Wij wensen U veel succes en rekenen, als steeds, op talloze inzendingen!! DE DIRECTIE.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1