smaken: Motie verhoging vacantie-uitkering aan de ambtenaren Alleen stem van C.P.N. enP.v.d.A. Ja Shagretta be,'r dan b Gisteren was een zeer onrustige dag voor de Britten op Cyprus Het Communisme strekt de klauw uit naar werelddeel Afrika Voorstel bouw R.K. school voor landbouwonderwijs te Bodegraven Raad krijgt lijvige agenda 94ste Jaargang Vrijdag 25 November 1955 Vierde Blad No. 28688 Onderzoek verhouding politie - publiek (Van onze parlementaire redacteur) Minister Beel heeft gisteravond in de Tweede Kamer de stellige verzekering gegeven dat h(j de verhoging van de vacantie-uitkering met 2rr voor ambte naren in het georganiseerd overleg aan de orde zal stellen, indien dat in vol doende mate in het vrije bedrijfsleven gebeurt. De heer Blom (PvdA) vond dit antwoord niet bevredigend en namens enige politieke vrienden diende hfl een motie in, waarin de Minister wordt uitgenodigd niet af te wachten wat het bedrijfsleven doet, doch juist een voorbeeld te stellen en daarom de vacantle- voorwaarden na raadpleging van het georganiseerd overleg te herzien. Geen zaak voor de Kamer Gemeentelijke financiën niet verontrustend Er is geen reden voor de gemeenten te klagen over te lage uitkeringen van het Rijk. In 1948 werd in totaal aan de gemeenten uitgekeerd f. 394 millioen en voor 1956 is geraamd f. 965 millioen. Het is met de gemeentelijke financiën niet zo gesteld dat men van een verontrus tende toestand kan spreken. In het algemeen hebben de gemeenten in de afgelopen jaren zeer goed geboerd. En verhoging van de uitkering moet daar om worden beperkt tot de gemeenten, die de verhoging na gedegen onderzoek nodig blijken te hebben. Aan de praktijk van de niet-sluitende begrotingen moet een einde komen. Bij eventuele invoering van de woon plaatsbelasting in 1958 zal men ver schillende belangen tegen elkaar moeten afwegen. ..Zulke zaken moet men niet in de Kamer brengen", zo oordeelde de heer Stapelkamp (A.R.). De regeling daarvan moet men aan het georganiseerd over leg overlaten. Hij wilde zich echter nog nader beraden, totdat de Minister zou hebben geantwoord. Bij de opvatting sloten zich de heren Beemink (CHU) en v. d. Zanden <KVP) aan. Alleen de heer Reuter (CPN) steunde de motie. Minister Beel betreurde de indiening van de motie juist omdat de heer Blom een sterk voorstander is van het geor ganiseerd overleg. Dit is een kwestie die in het georganiseerd overleg moet wor den behandeld. Verontwaardigd en op bewogen toon zei minister Beel: „Ik moet de motie ten stericste ontraden. Ik kan bij voor baat zeggen, dat als de motie mocht worden aangenomen, de Regering de motie naast zich neer zal leggen. Hier kan de Regering niet op ingaan". Dinsdagmiddag zal over de motie wor den gestemd. Er bestaat geen kans op Pensioenrapport van Poelje In zijn antwoord over de Begroting van Binnenlandse Zaken deed minister Beel de mededeling dat het tussentijdse rapport van de Staatscommissie-Van Poelje over de herziening van de pen sioenwetgeving gisteren is uitgebracht. Dit tussentijdse rapport betreft de aanpassing aan de toekomstige ouder domsvoorzieningen, de degressie van de pensioenen, de aanpassing van de pensioenen aan het huidige loonpeil en de automatische aanpassing aan de loonontwikkeling. Het eindrapport zal dit jaar niet meer uitkomen omdat door het uitbrengen van het interim- rapport een vertraging van enkele maanden is ingetreden. De werking van de Centrale Commis sie voor het georganiseerd overleg in ambtenaarenzakeri vond de Minister niet zo slecht als het vaak wordt voor gesteld. Sinds 1 Januari 1954 zijn ruim 100 onderwerpen m het georganiseerd overleg gebracht en slechts in vier ge vallen is geen of geen algehele overeen stemming bereikt. Ten aanzien van de bezitsvorming voor ambtenaren hebben de ministers Beel en De Bruyn een uitgewerkt plan voorgelegd aan de Ministerraad. Alvo rens dit in het georganiseerd overleg aan de orde te stellen, heeft de Minis terraad het eerst in handen gesteld van de regeringsdelegatie naar het georga niseerd overleg. Het advies was van dien aard. dat de twee genoemde ministers aanleiding hebben gevonden de kwestie opnieuw in studie te nemen. Voor het hogere politiepersoneel is een salarisverhoging in bewerking. Het rapport van de status-commissie over de definitieve ziektekosten verzeke ring voor overheidspersoneel zal minis ter Beel in de Ministerraad aan de orde stellen. Een meerderheid in het rapport is er voor en een minderheid is er tegen, dat de ambtenaren worden opgenomen in de Ziekenfondsregeling. Het aantal vacatures onder het over heidspersoneel is volgens minister Beel niet groter dan in het vrije bedrijf. De na 1945 gezuiverde ambtenaren zullen in hun pensioenrechten worden hersteld, indien zij niet zijn veroordeeld tot een vrijheidsstraf van 10 jaar of langer. In Arnhem wordt een onderzoek inge steld naar de verhouding politie publiek. Arnhem is daarvoor uitgeko zen omdat zich daar alle problemen voordoen. Kleinere gemeenten zouden te weinig materiaal opleveren en gro tere gemeenten teveel. Begonnen i« met gesprekken met het politieperso neel en thans zullen gesprekken vol gen met verschillende groepen van d< bevolking, die geregeld met de politie In aanraking komen. In het huidige stadium zijn over de resultaten nog geen mededelingen te doen. Onze Russische vrienden! Omstreeks middernacht werd de Be groting van Binnenlandse Zaken aan genomen met de gebruikelijke aante kening van tegen-stemmen van onze „Russische vrienden", zoals de waar nemende voorzitter prof. Gerbrandy, het uitdrukte. Op het protest van de heer Reuter antwoordde hij: „Van onze Communistische vrienden, Is dat goed?". Vlekvrije japonnen en ander textiel in Engeland (Van onze Londense correspondent) In een van Londens dure hotels liet een kellner een glas omvallen. Rode wijn vloeide over een kostbaar avondtoi let van een van de vrouwelijke gasten. Zij keek verschrikt, maar spoedig ver scheen een glimlach op haar gelaat. Want het betrof hier een demonstatie nieuwe, chemisch-geprepareerde kleding en stoffen, welke bestand zijn tegen vocht en die onvatbaar is voor vlekken. Vloeistof loopt er af zoals water van een eend. Een groot aantal dames kledingstukken en uniformen werden getoond, welke niet alleen schoon en droog bleven, maar ook langer mee kunnen. Deze artikelen zullen half Januari in Engelse winkels verschijnen. Ook schoenen, handschoenen, pairapluies, hoeden, bont en meubelstoffen zullen op dezelfde wijze ontoegankelijk voor vocht worden gemaakt. Bestaande kle ding kan eveneens worden geprepareerd met het preparaat, dat silicone heet. Silicone-kleding of -stoffering zal niet veel duurder zijn, zo werd ons verzekerd, dan niet-daarvan-voorziene artikelen. Soekarno: „Plannen bestaan" Op zijn tournée door Midden-Java heeft Soekarno tot een groot ge hoor gesproken. Hij riep hen toe: ..Geloof toch. dat de plannen inderdaad bestaan' Hij doelde op de plannen tot het ten val brengen van de republiek, die hij in zijn rede van 10 November te Bandung heeft genoemd. „Want de im perialisten zijn niet dom. Ze weten, dat het sterkste wapen, dat zij kunnen han teren is de tweedracht, die onder een volk heerst". (Ingez. Med.-Adv.) 4 Virginia American Half zwaar Zwaar Geen wonderShagretta is zo rijp - dank zij de natuurgefer- menteerde tabak, die bij het Clark Procédé EQ 7 wordt verwerkt. Koop en rook een pakje Shagretta en vergelijk het met shag Smaakt ook beter in de |»(/p „Tarzan" Scott helpt Charlie de Indische olifant Gordon Scott, de Tarzan van het witte doek, is een vijf ton wegende In dische olifant te hulp gekomen, die meer eet dan zijn baas bekostigen kan. olifant, Charlie, is afkomstig uit Brits protest in Athene tegen strekking van Griekse radio - uitzendingen Engeland heeft gisteren by Griekenland geprotesteerd tegen de anti-Britse strekking van radio-uitzendingen uit Athene voor Cyprus. De Britse ambassa deur In de Griekse hoofdstad bracht mondeling een nota van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen aan de Griekse premier over. In deze nota was het protest vervat. In Athene en andere Griekse steden blijven veel scholieren van school weg uit protest tegen de terdoodveroordeling van een jonge Griekse Cyprioot, die een politieman had neergeschoten. De politie in de Griekse hoofd stad heeft Donderdag verscheidene betogingen uiteengejaagd. Donderdagavond is op Cyprus bekendgemaakt, dat sommige Britse troepen voortaan niet ongewapend de kazerne mogen verlaten. De militairen mogen bo vendien ook niet alleen, maar slechts In groepsverband uitgaan. „De slechtste dag".. Een Britse legerplaats aan de rand van Nicosia is Donderdgavond met ma chinegeweren beschoten. In Famagusta werd een bom naar de woning van een Britse sergeant geworpen: ruiten en deu ren werden vernield doch geen mensen gedood of gewond. In het centrum van Limassol is Donderdagavond in een po litiebureau een bom ontploft. Ook deze ontploffing richtte slechts materiële schade aan. In de nabijheid van Nicosia is Don derdag een Brits sergeant van een auto uit met een automatisch wapen neerge schoten. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. De sergeant was op weg naar huis en bevond zich reeds dicht bij zijn voordeur. De daders ontkwamen. In de woning van generaal Ricketts, bevelhebber van de Britse troepen op Cyprus, zjjn Donderdagavond twee bommen ontploft. De materiële schade was gering. Twee patrouille-auto's werden in een winkelwijk van Nicosia door bommen buiten werking gesteld. Een soldaat werd hierbij licht gewond. Een woord voerder van het leger verklaarde, dat het „redelijk" was om aan te nemen, dat strengere maatregelen getroffen zouden worden als de toestand ernstiger zou worden. Twee legerauto's liepen in Centraal- Cyprus, in het bergachtige gebied bij Agros in een hinderlaag. Zij werden met stenguns beschoten. Een soldaat De vermoedelijke nieuwe voor- Reuter tekent hierbij aan. dat Don- I zitter l'QÜ de A. V.R.O., Jhr Th. RÖell «TïnZ Bilthoven. thans voorzitter van activiteit. I het Verbond voor Veilig Verkeer. Man zag zijn vrouw twee keer overrijden Gewonde ivielrijdster onder auto gedood Pas overgelopen agent onthult iverkelijk veroveringsplan van Sovjet-Russische geheime dienst in Moskou Het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" heeft, wat het noemt ..het wer kelijke plan" voor de verovering van het Afrikaanse vasteland door de Sov jet-Unie gepubliceerd. Volgens het tijdschrift is het plan verkregen door toedoen van een pas overgelopen agent van een Communistische geheime dienst. De naam van de agent wordt niet genoemd. Volgens het artikel heeft het Kremlin besloten voorrang te geven aan infiltratie in Afrika, inschakeling van alle Communistische en dergelijke orga nisaties achter nationalistische bewegingen in Afrika en het geven van stenn aan alle vormen van revolutionnaire gewelddadigheid en godsdienstige dweep zucht. scheepse aanbiedingen van economisch® hulp en samenwerking aan Ethiopië en Libve. Ook worden pogingen in het werk gesteld tot het aanwakkeren van de sociale onrust in Belgisch Congo en het winnen van medicijnmannen voor de zaak van liet Communisme, aldus „Newsweek". De tegenstanders van pre mier Strydoms „Apartheids-politiek" in Zuid-Afrika zullen eveneens worden ge steund. Allerlei methoden Ook weet het tijdschrift te melden, dat de Russen van plan zijn „een groot nieuw spoorwegnet m Egypte" aan te leggen, waarvoor honderden technici naar dat land moeten worden gezonden. Verder wordt gesproken van groot- Speciale berichtgeving) De 61-jarige mevrouw G. M. Koster, uit Almelo, is op de Bomsestraat te .Almelo achter elkaar met twee per sonenauto's in aanraking gekomen. De laatste aanrijding werd haar noodlot tig: het slachtoffer werd op slag ge dood. Het echtpaar Koster verliet 's avonds omstreeks half elf de woning van fami lieleden, waar het een bezoek had ge bracht. Ter hoogte van Garage Kempers wachtte de 62-jarige man met de fiets de hand tot de weg veilig zou zijn over te steken. Zijn echtgenote stapte echter op en wilde de rijbaan over. Op dat moment naderde uit de richting Bome een personenauto, be stuurd door een 39-jange chauffeuse uit Almelo. Mevrouw Koster botste tegen de zijkant van de auto, waardoor zij viel en verwond geraakte. De licht beschadigde auto weid van de weg gereden, waarna omstanders en de chauffeuse zich bezig hielden met de gewonde wielrijdster, die Charlie was deze week aan zijn laatste baal voer toe, toen de Tarzan van het witte doek in Londen aankwam en zich onmiddellijk garant stelde voor een fonds, dat voor Charlies levens onder houd in het leven geroepen is. Volgens Wilson kost Charlie 170 gld. per week! Wat er tenslotte met Charlie gebeu ren zal. staat nog niet vast. Vorig jaar wilde een Zwitsers circus hem kopen, doch de koop ging niet door toen bleek. op de weg lag. In de verte naderde weer een personenauto uit de richting Bome Voorbijgangers liepen in de richting van de ongeveer met 80 km. snelheid rijden de wagen en trachtten door armgebaren de aandacht van de bestuurder te trek ken. zodat hij nog tijdig zou kunnen remmen. De 45-jarige automobilist uit Almelo, de bestuurder tan de auto, zag plotseling zwaaiende schimmen in zijn koplampen opdoemen en remde krach tig. Het was echter al te laat. Onder de ogen van haar echtgenoot werd mevrouw Koster voor de tweede keer overreden. Ongeveer 43 meter verder kwam de auto eerst tot stilstand. Het slachtoffer was deerlijk verminkt en moet op slag ge dood zijn. De personenauto werd vrijwel niet beschadigd. Koningin bij 50 jaar Kinderwetten H M. de Koningin zal aanwezig zijn bij de herdenking van het feit. dat 50 jaar geleden de Kinderwetten in werking zijn getreden. De plechtigheid wordt op 1 December gehouden in de Ridderzaal te Den Haag. Franse piloten dreigen met een sympathiestaking Piloten van de Franse burgerlucht vaart hebben Donderdag gedreigd even als het grondpersoneel in staking te zul len gaan als de plannen om. door het inschakelen door personeel van de luchtmacht, het vliegverkeer uit tc brei den, voortgang vinden. de dierentuin van Glasgow, die vorig MJe.groot ~™rd.^«taerae gaan. ue aieiemum van uwcou»«at - - - jaar September opgeheven werd. Zijn spoorwegtunnels. Mogelijk za huidige eigenaar, Charles Wilson, heeft nafJ,r een dierentuin in Cajiada sedertdien reeds meer dan 10.000 gld. uitgegeven voor Charlies onderhoud, doch hy zal zijn vuf-tonner moeten la- UUGIl HIJ Ml HJl-wa."" ten afmaken, als hy geen hulp krijgt. Glasgow. Charlie zelf trekt zich weinig moeilijkheden aan: hij rommelt zorge loos rond in de verlaten dierentuin van Verhoging toeslag geslachte varkens In verband met de verminderde afzet mogelijkheden van bacon heeft he Bedrijfschap voor Vee en Vlees de toe slag uit het Vleesfonds voor geslachte varkens in de gewichteklasse van 63 t.m. 72 kg. voor zover niet voor de bereiding van bacon bestemd, met ingang van 28 November a.s. verhoogd tot 12 cent per kilogram. De toeslag voor de gewichteklasse 72 t.m 77 kg. blijft gehandhaafd op 7 cent per kg. Door brandende benzine getroffen In de garage van het aannemersbe drijf «J- Mourik en Co te Groot Ammers (Z.-H.) is een ernstig ongeluk ge beurd. De 24-jarige A. van der Vlist uit Lopik was er met werkzaam heden bezig aan het chassis van een vrachtauto toen plotseling een steek- vlam uit een benzmebus zyn kleding in vlam zette. De vuurhaard in de ga rage was direct zo groot, dat het Van der Vlist niet gelukte er uit te komen. Andere arbeiders snelden onmlddellyk toe en slaagden er in met een snelblus- apparaat de vlammen in zoverre te be dwingen. dat zü in staat waren de deerlijk verbrande man naar een vei liger plaats te brengen. Een hunner, de monteur 'tHof uit Nieuwpoort liep - daarbij aan zijn handen ook ernstige brandwonden op. Een arts was spoedig 'nnra"™ ter plaatse en heeft de ernstig ver brande Van der Vlist de eerste hulp verleend; hij is naar het Acad. Zieken huis te Utrecht vervoerd. Een der an dere arbeiders kreeg een shock. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist de brand meester te worden. I Vastgesteld zullen worden de uitgaven I* van het openbaar lager onderwys over Het is een zeer grote agenda welke de Raad van Bodegraven vanavond krijgt te behandelen. Er zijn stukken by die wel zo onder de hamer door zullen gaan. doch enkelen zullen de tongen wel in beroering brengen. RUSTHUISBO U W In de raadsvergadering van 23 Mei Jl. werd besloten de betaling van rente en aflossing te waarborgen van een geld lening. welke de stichting „Chr Be jaardenzorg Bodegraven' zal aan gaan t b.v de bouw van een pens.onhuis voor bejaarden Onder de voorwaarden van dit besluit kwam ook de bepaling voor, krachtens welke de gemeente, indien zij zou worden aan gesproken tot betaling van rente en/of aflossing, het recht ver kreeg alle bezittingen, vorderingen en schulden van de stichting over te ne men. G.S. zijn echter van mening dat het risico, dat de gemeente met het ne men van deze garantie op zich neemt behooi t gedekt te zijn door een ten gun ste der gemeente op de onroerende goe deren van de stichting te vestigen recht van een eerste hypotheek. B. en W. heb ben vergeefs getracht G.S. van hun standpunt af te brengen. Een en ander betekent, dat indien aan de wens van G S. niet wordt tegemoet gekomen, de plannen aanzienlijk zullen worden ver traagd. In overleg met het stichtingsbe stuur zijn B. en W. van mening in de voorwaarden de wens van G.S. op te emen en zy stellen de Raad daarom ooi als zodanig te besluiten. BOUW R.K. LANDBOUWSCHOOL Het bestuur van de RK vereniging tot bevordering van het Land- en Tuin bouw- en het Landbouwhuiahoud on- voorgezet derwys heeft tot het gemeentebestuur de volgende verzoeken gericht: Stichting van een nieuw schoolge bouw met onderwijzerswoning: dit nieuwe gebouw tegen een redelijke vergoeding aan de school te verhu ren; aan de schoolvereniging een jaar lijkse subsidie toe te kennen tot het bedrag van het nadelige exploitatie tekort. B. en W. willen voorstellen dat men in principe bereid is tot medewerking aan de bouw dezer school, doch zy ach ten het met noodzakelijk dat in dit plan wordt begrepen de bouw van een wo ning voor het hoofd der school. Verder acht het college de verzoeken redelyk. De vereniging zal zich ook tot die gemeente moeten wenden om subsi die, waaruit leerlingen de school bezoe ken. Tenslotte is de vereniging bereid het huidige schoolgebouw aan de Noord straat met het daarbij behorende ter rein, dat zeer nodig is voor het uitbrei dingsplan aan de gemeente te verkopen. POLITIE-WONING B. en W. stellen de Raad voor over te gaan tot de bouw van een politie-woning in de buurtschap Meye. De totale on kosten van deze bouw zijn geraamd op f. 19.000. WINKELWEEK TE NIEUWERBRUG 1954 en de \ergoedingen voor het bijzon der onderwijs. CREDIETREKENING-COURANT Bij schrijven van 8 November jl. heeft de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten na overleg met de gemeente bericht, dat zij bereid is het crediet in rekening-courant voor 1956 vast te stel len op f. 100.000. B en W. stellen de Raad voor dit maximum crediet vast te stellen. By een raadsbesluit in 1953 werd van de heer Th. H. v. Bunningen het inmid dels gesloopte warenhuis in de Brug straat gekocht. Als voorwaarde bij deze aankoop werd toen overeengekomen dat door de gemeente aan de heer Van Bunnmgcn gedurende 10 jaar een uitke ring van f 2250 per kwartaal zou ver strekken. De laatste uitkering moet wor den verstrekt op 1 April 1964. De heer Van Bunningen heeft nu verzocht de nog resterende periodieke uitkeringen berekend naar een contante waarde op basis van 3 li per jaar als bedrag ineens te mogen ontvangen. B en W. komt dit verzoek aanvaardbaar voor en stellen de Raad voor het bedrag groot f 66.615 82 op de verzochte wyze uit te keren. VERHUUR VAN KOELHUIS In de raadsvergadering van 18 Octo ber j.l. werd door de Raad een crediet verleend voor de bouw van een koel huis op het slachthuisterrein. De firma's Baas en Zn en Domburg en Zn. export- slachterijen alhier, zouden elk één koel- cel willen huren voor de tijd van 40 ja- mlddenstanders te Nieuwerbrug ren en voor de eerste tien jaar tegen een voornemens in de periode van '*6 'Tgoeding van f 4000 per Jaar. terwijl Vovember t.m 5 December a.s. een oier het resterende gedeelte der verhu- Deskundigen op het gebied van journalisten brachten de zaak aan handschriftkunde hebben uitge- het rollen en oogstten het succes van maakt, dat de brieven en gedichten. gerechtelijke uitspraak. Een winkelweek te houden daarom het gemeentebestuur verzocht de winkels tot 's avonds 9 uur ge opend te houden. B. en W. voelen wel voor dit verzoek en stellen voor dit toe te staan. ringsteimyn geen vergoeding zal zijn verschuldigd. Voorts zullen de beide fir ma's op hun kosten de nodige installa ties daarin aanbrengen. B en W. stellen de Raad voor in bo venstaande zin te besluiten. du toegeschreven werden aan het joto van Minou en haat stief moeder. Franse ..wonderkind" Mtnou Drouet en die werden gepubliceerd, in werkelijkheid door haar stiefmoeder geschreven werden. Twee Franse die inmiddels met onbekende be stemming uit haar woonplaats, een Bretons dorpje, verdwenen zijn.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 13