LEIDSCH DAGBLAD Katholieke Kamerleden praten het Haarlemse huwelijk niet goed Snellere berechting verkeersfonten WEERBERICHT 94ste Jaargang DONDERDAG 24 NOVEMBER 1955 No. 28687 Directeur: J. W flenny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro «o 57055 Telefoor Directie en Administratie: 25041: Redactie- 2 j7 Wel of niet eerbiediging der Burgerlijke Wet „Overheid kan geweten soms niet ontzien" Pater Stokman (KVP) heeft gisteren in de Tweede Kamer ver klaard, dat de Katholieke Kamerleden de handelwijze van de betref fende priester in het veelbesproken Haarlemse huwelijk niet goed pra ten. Hij deed dit nadat prof. Gerbrandy (AR) had betoogd dat het bestaan van Kerkelijk recht naast Burgerlijk recht, onvermijdelijk tot botsingen moet leiden omdat daardoor de Katholieke overheid rechts macht opeist over personen, waarbij vooral moeilijkheden optreden wanneer die niet-openbare rechtsmacht zich ook uitstrekt over niet- Katholieken, wier burgerlijk huwelijk met een Katholiek plotseling on geldig wordt verklaard, zoals in het Haarlemse geval dat is moeilijk verteerbaar. Rooms-Katholieken en Protestanten ontmoeten elkaar steeds in ons land en daarom achtte prof. Gerbrandy een oplossing bitter nodig. Hij zou wensen dat Katholieke geestelijken geen huwe lijken inzegenen alvorens het burgerlijk huwelijk is voltrokken. Pater Stokman antwoordde hierop, dat dit ook het vaste standpunt van de R.K. kerk is. Wet en geweten Daarom protesteerde Pater Stokman van zijn kant tegen publicaties in de niet-Katholieke pers dat de Haarlemse overtreding wordt „gedekt door de Ker kelijke overheid". Dergelijke publicaties verstoren evenzeer de goede verhoudin gen. Men scheert de Katholieken ook te gemakkelijk over één kam. Waaruit is minachting van de Katholieken voor de burgerlijke wet gebleken? Heeft de RJC. Kerk of hebben de Bisschoppen daar schuld aan m het Haarlemse ge val? De R.K. Kerk. aldus pater Stokman, oefent ge enrechtsmacht uit over nlet- leden, z\j het dat door de uitoefening van die rechtsmacht over eigen leden ook niet-leden worden getroffen. Vol gens prof. Oud moeten alle volksgroe pen zoveel mogelijk naar eigen overtui ging kunnen leven, mits het burgerlijke recht wordt nageleefd. Daarom wilde pater Stokman accoord gaan, op voor waarde echter dat het burgerlijke recht niet kan uitgaan boven eigen gewetens overtuiging. Het burgrelijke recht erkent trouwens die gewetensnorm in het ge val bijvoorbeeld van dienstweigering. Wij moeten God tenslotte meer gehoor zamen dan de mens. In de zaak Anneke Beekman is de kernvraag of de kerkelijke overheid op dracht heeft gegeven eigen geweten te volgen. Van kerkelijke zijde is verklaard dat de pleegouders van Anneke Beek man niet in geweten verplicht waren het kind bij zich te houden. Men mocht niet verlangen van de kerkelijke over heid dat zij aandrang zouden hebben uitgeoefend het kind terug te geven. Het belang van het kind kan door geen en- Van Krieken in Djakarta Naar wij van bevoegde Indonesische zijde vernemen, bevindt de politieman Van Krieken zich in Djakarta. Ver dere inlichtingen over deze kwestie wenste men niet tc geven. Zoals bekend is de heer Van Krieken destijds, na een infiltratiepoging in Nicuw-Guinea, meegevoerd naar In donesië. Er bestaat te Den Haag goede hoop. dat hij op korte termijn naar Neder land zal worden gezonden. De Belgen gaan Nederland rayon beconcurreren dag a.s. een nieuwe nylonfabriek in be drijf gesteld. Deze fabriek wordt een directe concurrent voor de A.K.U -fa brieken te Arnhem en te Emmen. Het nieuwe bedrijf, dat 20 millioen gulden heeft gekost, zal Amerikaanse nylongarens vervaardigen en de grond stoffen ontvangen uit de bekende Franse nylon-fabrieken te Lyon. De Belgische rayon-producente .Pa- bel t adie oeze nieuwe fabriek heeft ge sticht, zal eerstdaags van de Belgische regering een subsidie ontvangen van 25 millioen francs (bijkans 2 millioen gul den) De maatschappij zal hiervoor haar prijs mei 7 pet kunnen drukken. De Belgische rayon-wevers zullen hierdoor Belgische garens kunnen kopen tegen dezelfde prijs als de Nederlandse wevers hebben te betalen. kele pastoor in deze moeilijke zaak worden beoordeeld. Of de voogden van Anneke Beekman zelf gewichtige mo tieven hadden om het kind niet tevoor schijn te brengen, kan men verschillend beoordelen en dat wordt ook in Katho lieke kringen verschillend gedaan, het oordeel kan in belde richtingen uitval len en daar liet de kerkelijke medede ling ruimte voor. Priester in overtreding Wat het Haarlemse huwelijk betreft moet men volgens pater Stokman on derscheiden tussen de betreffende gees telijke en het lekenechtpaar. Bij dit huwelijk was de priester helemaal niet genoodzaakt assistentie te verlenen. Het kerkelijk geldig huwelijk kan immers tot stand gebracht worden zonder as sistentie van een priester. Om die reden had hU naar de mening van pater Stok man de assistentie moeten weigeren. (Kerkelijke registratie was voldoende geweest omdat niet de priester het hu welijk sluit maar man en vrouw zelf). Wel was er in het Haarlemse hu- welijksgeval een gewetensconflict voor de man en de vrouw die een kerkelijk geldig huwelijk wilden sluiten, want zjj konden dit niet doen zonder de Burgerlijke Wet te overtreden. Voor de priester was er echter geen nood zaak de wet te overtreden en hel is de constante leer van de R.K. Kerk. dat de voorschriften van de Burger lijke Wet moeten worden nageleefd. Het Provinciaal Concillie van Utrecht van 1924 bepaalt uitdrukkelijk, dat de geestelijken geen huwelijk mogen slui ten van Katholieken indien niet te voren het burgerlijk huwelijk is geslo ten op de Burgerlijke Stand. Als men alles overziet, zo besloot pater Stok man, moet men concluderen dat er van minachting van de Burgerlijke Wet door de Katholieke overheid geen sprake is. Er is geen gegronde reden zich opgeschrikt te voelen. S/o' op Pag. 2 Ramelan zet overleg voort Gistermiddag is het overleg ter voor bereiding van een Nederlands-Indone sische conferentie voortgezet in een gesprek tussen de Indonesische am bassadeur, mr Oetoyo Ramelan en de Regeringscommissaris voor Indonesi sche aangelegenheden, mr N. S. Blom. Het gesprek duurde ruim twee uur en werd van Indonesische zijde voorts bijgewoond door de zaakgelastigde in Den Haag. de heer Kweek djie Hoo. Wederom zijn de algemene aspecten van de diverse vraagstukken behandeld, zonder dat men daarbij tot enige con clusies is gekomen. Het kon trouwens ook niet worden verwacht, dat beslissin gen zouden worden genomen op een bijeenkomst, waarop minister Luns die verantwoordelijk is voor het Neder landse beleid niet aanwezig was. Vandaag worden wederom besprekingen gehouden, waarbij minister Luns wel aanwezig zal zijn. Verhouding Arabische landen en Israël is enigszins verbeterd Arabieren schijnen permanente regeling noodzakelijk te gaan gevoelen De vooruitzichten voor een vergelijk tussen de Arabische landen en Israël zjjn beter dan lange tijd het geval is geweest, aldus hebben gezaghebbende Britse kringen na de eerste bijeenkomst van de Raad van het Verdrag van Bagdad verklaard. De vijf leden-staten van dit verdrag Turkije. Irak, Pa kistan. Perzië en Engeland bereikten overeenstemming op alle punten, die ter sprake zijn gekomen. Van Britse zijde werd gezegd, dat de Arabieren tekenen vertonen, die er op wijzen, dat zij een permanente regeling van de Palestijnse kwestie als een noodzakelijkheid voelen. Minister MacMillan zal op de terugreis uit Bagdad in Beiroet een be spreking hebben met President Sjamoen van Libanon. Weer H-bom ontploft in de Sovjet-Unie Volgens Amerikaanse waarnemingen zou in de Sovjet-Unie een zeer grote kernexplosie tot stand zijn gebracht, de grootste totnutoe op Russisch grondge bied. De kracht stond gelijk met mil- lioenen tonnen TNT. Naar de grootte te oordelen, aldus de Amerikaanse Com missie voor Atoomenergie, moet het een waterstofbom zijn geweest. In Augustus 1953 maakte de „Prawda" bekend, dat in de Sovjet-Unie de eerste waterstof- bom tot ontploffing was gebracht, het geen later door de Amerikanen op grond van hun waarnemingen kon worden be vestigd. De Commissie voor Atoomener gie verklaarde toen. dat die Russische ontploffing op 12 Augustus 1953 teweeg was gebracht en dat zich daarbij zowel een atoom- als een waterstofontploffins voordeed. Koningin Juliana heeft gisteren te Arnhem het nieuwe Diaconessen liuis officieel in gebruik gesteld. Het hoogtepunt van de plechtigheid was. toen zij een door haar ge tekende oorkonde, voegde bij een in 1930 door Koningin Emma ge tekende oorkonde, deze samen rolde en plaatste in een nis in de hal van het gebouw. De nis werd afgesloten met een gedenkplaat. Op de foto het ogenblik, waarop de Koningin de oorkondes samenvoegt. Naast haar staat de voorzitter van het bestuur, burgemeester mr C. E. E. Kuntze van Barneveld. Grootste strengheid geboden! Voorlopig direct processen-verbaal (Van onze parlementaire redacteur) Minister Donker heeft gisteren bij dc behandeling van de begro ting van Justitie in de Tweede Kamer verklaard, dat hij streeft naar een snellere berechting van verkeersdelicten door een verbeterd systeem van oproepen in Kantongerechtszaken. Het resultaat daarvan wil hij eerst afwachten alvorens het stelsel te overwegen volgens hetwelk voor een overtreding direct de boete aan de politie kan worden betaald. Tegen die methode heeft ook de politie nogal bezwaren en het is toch beter de rechter te laten spreken. In het algemeen vond minister Donker het niet wenselijk direct in alle gevallen van verkeersovertredingen pro ces-verbaal op te maken. Ideaal is de combinatie van waarschuwingen en processen-verbaal. Maar bij de huidige noodtoestand meent de Minister, dat met alle gestrengheid moet worden opgetreden. Hij hoopt daarvan op een dergelijk resultaat, dat weer tot het geven van waar schuwingen kan worden overgegaan. Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen maar ook enkele ver spreide regen, hagel- of sneeuwbuien. Overwegend matige, maar langs'de kust aanvankelijk nog krachtige wind uit Noordelijke richtingen. Iets lagere tem peraturen met ln het binnenland plaat selijk lichte vorst. (Opgemaakt te 10 uur) 25 NOVEMBER Zon op: 8.17 uur: onder: 16.40 uur Maan op: 14 07 uur; onder: 2.45 uur. Hoogwater te Katwijk te plm. 11.13 uur. (Doodtij). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Boelganin (rechts) en Kroes/tsjef.iuan India brengen, met bloemen de Russische leiders, die een bezoek getooid bij de Jama Masjid. de be roemdste moskee New Delhi. van India in De belangrijkste vergroting van de verkeersveiligheid verwacht minister Donker van een verscherping en syste matische toepassing van preventieve controle op de grote wegen door ver- keersgroepen van de Rijkspolitie met en zonder politie-auto's. De maximum-termijn van 10 jaar voor de intrekking van een rijbewijs acht de Minister voldoende Aantekening van overtredingen op het rijbewijs acht hij niet nodig! omdat onze justitiële docu mentatie alles aan het licht brengt. Over de technische zijde van de ver hoging van de verkeersveiligheid zeide minister Donker niets, omdat daarvoor de Minister van Verkeer en Waterstaat verantwoordelijk is. Wapengebruik politie Over het gebruik van wapenen door dc politie heeft een Commissie onlangs rap port uitgebracht. Binnenkort zal hier omtrent een beslissing worden genomen, waarna met medewerking van de bur gemeesters algemene voorschriften voor het gebruik van wapenen door de politie kunnen worden gegeven. Het komt in derdaad voor. aldus Minister Donker, dat politiemannen bi) het gebruik van wape nen de grenzen overschrijden, maar het komt ook zeer veel voor dat politieman nen ln moeilijkheden worden gebracht en zich slechts door het gebruik van wapenen kunnen redden In antwoord op het betoog van prof Gerbrandy om net als in Engeland de politie geen revolver en geen gummistok te laten dragen, waardoor de politieman veel meer wordt beschouwd als de hulp van het publek. zei minister Donker, dat in Woerden niet zo lang geleden een poli- tie-agent is vermoord Die moordenaar is enkele maanden geleden uitgebroken uit de gevangenis in Leeuwarden en er is een grote jacht ingezet om hem weer te arresteren. De Minister durft er geen verantwoording voor te nemen om dit zonder wapenen te doen geschieden. Omtrent het politie-incldent in Zeven bergen zeide minister Donker, dat hij de voorlopige indruk heeft dat de poli tieman geen schuld treft. Gratiebeleid Naar aanleiding van de klachten over de invloed van ae beeldromans- deelde minister Donker mede. dat er een nota is opgesteld over de beeldromans, die hij heeft toegezonden aan de kort geleden gevormde raad voor jeugdaangelegenhe- den uit de Minsterraad. omdat het pro bleem vele kanten heeft. Er zitten thans nog 365 politieke de linquenten gevangen, van wie 151 levenslang. Zij behoren tot de zware gevallen waarin van ongelijke berech ting geen sprake kan zijn. Van de 214 tijdelijk gestraften zullen ongeveer 150 delinquenten midden 1957 voorwaar delijk in vrijheid norden gesteld. Wat dan overblijft aan tijdelijk gestraften zijn degenen, die veel later dan in 1945 zijn gearresteerd of zijn veroor deeld tot 20 jaar gevangenisstraf zon der aftrek van preventieve hechtenis. Terloops deelde minister Donker mede, dat uit Indonesië nog tienduizenden Indische Nederlanders worden verwacht, wier huisvesting moeilijkheden zal ver oorzaken en de oplossing van de woningnood verder naar de toekomst verschuift Zij moeten echter worden toegelaten omdat zij Nederlanders zijn. Dat zijn echter niet degenen, die na de souvereiniteitsoverdracht het Indonesi sche Staatsburgerschap hebben gekozen. Wanneer deze nu naar Nederland willen, zullen zij toch moeten wachten op de anderen, die voorgaan. Voor overleg over het ingetrokken wetsontwerp inzake de herziening van de rechterlijke organisa tie staat minister Donker open. De al gemene gratieverlening bij dc viering van de bevrijding vond hij niet ongrond wettig en hij beriep zich daarvoor op prof. Simons. Na de rede van de Minister werd nog een aanvang gemaakt met de replieken, die vandaag worden voortgezet. Weer drie doden Met vrü grote snelheid is gister avond op de Rijksweg nr 1 een perso nenauto op een vrachtauto gereden, waarbij één dode te betreuren valt. Voor de bocht van de splitsing Rijks weg—Amersloortse Straatweg begon de personenauto, die uit de richting Amers- loort kwam. te slingeren. De bestuurder van een uit tegengestelde richting na- derende vrachtwagen heeft nog getracht de auto te ontwijken. Hij is daarin slechts gedeeltelijk geslaagd. De perso nenauto botste met een enorme klap tegen het linker voorwiel van de vraent- wagen. De bestuurder de 45-jarige A. Beerenhout uit Amsterdam werd uit de personenauto geslingerd. Hij moet op slag dood zijn geweest. De twee Inzittenden van de vracht auto liepen geen letsel op. Gisteravond Is de 52-jarige W. Slige- land uit Kapelle a/d IJssel om het le ven gekomen, nadat hij met zijn motor bij Rotterdam had moeten uitwijken voor een tankauto, waarbij hi) van de weg afvloog en in een sloot terecht kwam De man werd met een schedel- basisfractuur naar het ziekenhuis aan de Coolslngel vervoerd, waar hij in de loop van de avond is overleden. Zijn zoon. die bij hem achterop reed, bleef ongedeerd. Gisteravond is een 39-jarige Rotter dammer met zjjn bestelauto ln het water langs de Nieuwe Weg te Den Haag (bij Loosduinen) geraakt en ver dronken. Een bewoonster van de Nieuwe Weg ontdekte, dat er een auto ln de vaart lag. doordat zij de lichten onder water zag schijnen. Zij waarschuwde haar man. de heer De Wilde, die zich direct te water begaf. Samen met een even later toegeschoten politieagent slaagde hij erin het portier van de wagen, die op de zijkant lag. te openen en de be stuurder aan de wal te brengen. De in middels verschenen G.GJ5. paste kunst matige ademhaling toe, echter zonder resultaat. Een takelwagen van de politie heeft de auto uit het water gehaald.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1