Wij spraken met Alphens marktterrein in wording Maandag start Leidse LiclitweekDeSl j4ste Jaargang Donderdag 24 November 1955 Vierde Blad No. 286S7 J^l. fie Ridflei* Vandaar dat na de oorlog door de iiv. '"uuci Plantenziektekundige Dienst in Wageningen een landelijke actie ingezet werd ter bestrijding van de ratten. Toen de heer Wiertsema in 1949 met pensioen ging werd dit werk door de heer de Ridder over genomen De streekactie. die dus vanuit Alphen georganiseerd en ge regeld wordt, sluit thans aan bij de landelijke actie, welke door de Planteziektekundige Dienst in Wa geningen georganiseerd wordt. Weer oorlog In samenwerking met deze dienst is dus de oorlog verklaard aan de familie Rat en in de week van 14 tot 21 December as. zal tot een grootscheepse algemene aanval worden overgegaan Op onze vraag waarom deze acties steeds in de winter worden gehouden, kregen wij ten antwoord, dat dit gebeurt omdat er dan voor de ratten in de natuur veel minder voedsel te vin den is en zD dus veel eerder het met rattengif vermengde voedsel zullen eten (Tussen haakjes wist U, dat dit rattenvergif afkomstig is van de Scilla üi. die verbouwd wordt langs de Noordkust van Afri ka langs de Middellandse Zee?). Dit gif heeft de eigenaardigheid, dat ieder, die het inneemt, moet bra ken of hij wil of niet en aangezien knaagdieren nu eenmaal niet kun nen braken, zullen zij daaraan al tijd sterven, hoe gering de hoeveel heid ook is. die zij tot zich nemen. Voor huis- of andere dieren, geen knaagdieren is dit gif ongevaar lijk: konijnen zullen er wel aan dood gaan vandaar dat men er voorzichtig me? moet zijn bij konij nenhokken Naast dit gif worden nog wel andere giffen gebruikt, maar deze zijn voor een landelijke actie niet geschikt geacht, daar het overal in ruime mate moet worden neergelegd Doeltreffend Het neergooien van voedsel bij avond moet wel altijd, maar zeker in de week V3n 14 tot 21 December ten sterkste worden ontraden. In de eerste plaats komen er des avonds toch geen vogels meer op af en verder zullen het alleen rat ten en muizen zijn die hiervan pro fiteren. Natuurlijk zou de Plantenziekte- kundige Dienst gaarne zien, dat het in ons land nog eens zover kwam, dat het verplicht gesteld kon wor den. dat, indien men op zijn erf ratten gesignaleerd heeft, men dit ten gemeentehuize moest gaan aan- geven, zoals bij varkenspest of een andere gevaarlijke ziekte onder het vee het geval is. Hierdoor zou dan de bestrijding steeds van gemeente wege kunnen plaats vinden Deze verplichting bestaat reeds jaren In Engeland en werkt d3ar zeer goed. In eerste instantie wordt het eif door de gemeenten besohikbaar ge teld. terwijl daarnaast er op gere kend wordt, dat door de bewoners zelf de nabestrijding ter hand wordt lemomen, waarvoor men bij ge meentewerken het gif kan verkrij- Bouwkundige en rattenbestrijder bij Prov. Waterstaat Denkt U niet dat wij U in deze rubriek vanaf heden vraaggesprek ken met de bouwkundigen bij de Provinciale Waterstaat, die in Rijn en Bollenstreek woonachtig zyn, zullen voorzetten. Wanneer dit ech ter een bouwkundige is ,die belast is met de bestrijding van de jaar lijks te organiseren rattenbestrij- dingsactie, menen wij dat wel eens een keer te mogen doen, te meer daar deze actie de volgende maand weer landelijk gaat plaats vinden en wel in de week van 14 tot 21 December. Wij hebben een gesprek gehad met de leider van deze actie in het Rijn- en Bollenstreekgebied, de heer J. W. de Ridder, bouwkundige dij de Provinciale Waterstaat van Suid-Holland in Alphen. Door alle eeuwen heen Reeds door alle eeuwen heen. aldus begon de heer de Ridder, heeft de mens zich bezig gehou den met de bestrijding van de rat, waarbij het opmerkelijke is dat tot 1935 vrijwel overal deze be strijding incidenteel geschiedde, dat wil zeggen ieder deed dit maar op zijn eigen houtje, wan neer hij dacht last van ratten te hebben. Het gebeurde ook wel in groeps verband door een aantal gemeenten afzonderlijk, maar in 1935 is men feitelijk pas tot gedegen georgani seerde bestrijding van de rat over gegaan. De komst van de'ziekte van Weil was o.m. de directe oorzaak, dat men ging inzien, dat een doeltref fender bestrijding van de ratten- plaag toch alleszins verantwoord was De gemeenten in het piassen- gebied van Zuid-Holland, met name Leimuiden. Alkemade en Warmond, waren de eersten, die besloten tot een gezamenlijke jaarlijkse actie over te gaan Via de Vereniging van Nederlandse Gemeenten werd ook de medewerking verkregen van an dere gemeenten, terwijl van provin ciale zijde een technisch ambtenaar als rat-technisch leider aan de commissie, die onder voorzitter schap van burgemeester Bakhuizen van Leimuiden mmiddels in het leven was geroepen, werd toege voegd. Het was de heer L. P. Wiert sema. destijds bouwkundige bij de Prov. Waterstaat, die de organisa tie in handen kreeg en dit samen met zijn ambtenaar, de heer C. M Langeveld, ter hand nam Beperkte deze bestrijding zich voor de oorlog slechts tot het gebied van de Rijn, de kust- en bollen streek. na de bevrijding werd dit uitgebreid tot practisch geheel Zuid Holland, tertoijl thans van een ge- zamelijke landelijke actie gesproken kan worden. Tijdens de oorlog Tijdens de oorlogsjaren bleek van een deugdelijke bestrijding weinig te kunnen komen, daar de bestrijdingsmiddelen, waarvoor de grondstoffen betrokken moeien worden uit het buitenland, toen ontbraken. Het gevolg hiervan was. dat de schade door de ratten aangebracht, steeds groter werd en dat terwijl er toch al zo weinig eten was! 10.000.000 rat*** Wist U, zo vertelde ons de heer de Ridder, dat elke Nederlander geacht wordt ..een rat te bezit ten". zodat ons land dagelijks tien millioen ratten te eten moet ge ven. De schade, die dit leger dan ook aan het volk berokkent, wordt zonder meer geschat op minstens 30 tot 35 millioen gulden. Als men bedenkt, dat eik r.i'tenpaar per jaar gemakkelijk 2PO jongen kan voortbrengen, dan herriint men, dat indien er geen bestrijding was dit aantal in tien jaar tot een niet t» becijferen aantal gestegen zou zijn. Gelukkig is er ook nog de natuur, die bij de vernietiging van het on dier een handje meehelpt De ouders brengen name'iik hun niet sterk genoeg geachte kinderen zelf om. of indien zij niet voldoende voedsel kunnen bemachtigen voor hun kroost, worden zij ook door de ouders afgemaakt Reden te meer dus. om er steeds voor te zorgen, dat er voor de ratten zo weinig mo gelijk voedsel te vinden is. waardoor zij al bot zelfvernietiging overgaan. Aan het wegblijven van de rat ten moet men, aldus de heer de Ridder, merken of men met de actie succes heeft gehad, daar zij, al- zii voelen onwel te worden, in hun holen kruipen en daar rustig de dood afwachten Het gif moet selezd worden langs de vaste paden, die de ratten hebben en langs kap- ••panten e d in gebouwen en schu ren. Dit alles betreft de bestrijding van de bruine of grijze rat, die hier Kerkelijk Leven JUBILEUM DS H. W. BLOEMHOFF Maandag viert ds H. W. Bloemhoff. Herv. predikant te Helloo. zijn 40-jarig ambtsjubileum. De jubilaris aanvaardde in 1915 het predikambt te Kedichem. In 1928 ver kreeg hij eervol ontslag met bevoegd heid van ementus in verband met zijn benoeming tot voorganger van de afde ling Hillegersberg van de Ver van Vryz. Hervormden In 1932 werd hij weer pre dikant in de Ned Herv. Kerk en verbond hij zich aan zijn tegenwoordige ge meente Ds Bloemhoff is voornemens 1 Mei 1956 met emeritaat te gaan. DR J. D. DOZY MET EMERITAAT Dr J. D Dozy, te Amsterdam, de nestor van de Doopsgezinde predikanten te Amsterdam, is voornemens om ge zondheidsredenen met vervroegd emeri taat te gaan. Dr Dozy, die tot de enkele rechtzinnige predikanten van de Doops gezinde Broederschap behoort, werd 25 April 1892 te Leiden, waar zijn vader archivaris was. geboren 17 September 1922 aanvaardde dr Doz\ het predikambt te West-Terschelling. In 1926 vertrok hij naar Leeuwarden om in 1933 als opvolger van ds C. Nijdam bij de Amsterdamse gemeente intrede te doen GEREF. KERKEN BeroeDen te DronrilD N. H Nammen- sma. cand. te Draenten Te Nieuwe* brua W Dekker cand. te Andilk-O Te Zwager- veen J. W. Vlaanderen te Blokzill. Te Twllzel O J. Douma. cand. te Stadska naal. CHK. GEREF. KERKEN. Beroeocn te Rllnsbure J. Kampman te Met spoed wordt de laatste hand ge legd aan de voltooiing van het nieuwe marktterrein, noordelijk van het Nuts- gebouw. Helaas is het nog niet mogelijk tot sloping van het laatste woonhuis, dat nog steeds door de heer G. Zuidam bewoond wordt, over te gaan, daar nog geen geschikte woning, liefst met werk plaats er bij. voor deze zadelmaker en stoffeerder gevonden is. Hierdoor is het ook nog niet mogelijk geweest de links op de foto zichtbare braak liggende groncj te egaliseren en te bestraten, daar dit weer nauw verband houdt met sloop aanspraak kan maken op d.- naam van woonhuis. Rechts is nog juist de muur zichtbaar van het Nutsgebouw. terwijl de zwarte peervormige strook een gazon gaat worden. Tussen het Nutsgebouw en dat gazon komt het nieuwe markt terrein. waar straks de wekelijkse goe derenmarkt gehouden zal worden Het terrein zal t z t. feestelijk in gebruik worden genomen. Op de achtergrond rechts staat de drie klas«ige houten noodschool. bedoeld als ..filiaal van Openbare Lagere school aan d< Java- straat. hoofd de heer A van Driel. Op van bedoeld huis, dat nauwelijks meer 15 Januari as. zal dit gebouwtji bnuk genomen worden Links staat de in aanbouw zijnde garage van de firma Bink. Tussen de school cn dit garage bedrijf is het begin van de nieuwe ver bindingsweg. die straks aansluiting gaat geven vanuit de Hooftstraat naar de Provinciale weg. Uit de foto blijkt dui delijk. dat hier al heel wat gebeurd is, maar er zal toch nog veel meer gebeuren moeten Naar wij vernemen zal binnen met al te lange tijd de heer Vonk ook met de bouw van de woningen in deze omgeving achter de Hdoftstraat gaan beginnen. Wiit/iels open tot 21.30 uur Leze ra schrijven 15 straten centrum van festijn Maandagmiddag a.s. om halfzes drukt burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot op de Rijnsburgerbrug bij Amicitia op een knop en op dat moment start de nieuwe Leidse Lichtweek, die in de drukste Leidse winkelstraten tot de vooravond van het Sinterklaasfeest een zee van licht en vrolijkheid zal rondstrooien. Deze door VVV georganiseerde lichtweek moge iets minder deelnemers getrokken hebben dan vorig jaar, de kwaliteit belooft uitstekend te worden en aan het succes be hoeft dientengevolge niet te worden getwijfeld. De straten, die dit jaar georganiseerd elders aantrekkelijke Uchtornamenten een stempel op het stadsbeeld zullen drukken. Voor de Hoogstraatbrug komt in het water een groot verlicht schip te drijven. Aan deze Lichtweek, die tot en met Zaterdagavond 3 December duurt, is een prijsvraag voor het publiek verbonden, aan het festijn deelnemen, zijn de Sta tionsweg. Steenstraat. Haarlemmerstraat Janvossensteeg, Hooigracht. Gangetje, Botermarkt. Nieuwe Rijn. Maarmans- steeg. Breestraat. Doezastraat, Hoge- woerd, Korevaarstraat, Kraaierstraat en enkele punten in de Professorenwijk. Jammer is. dat dit jaar de Donker- steeg, die zich zo goed leent voor een gezellige verlichting en een drukgebruik- te verbinding tussen winkelcentra vormt van deelneming heeft afgezien. Genoemde straten hebben voor een deel de van vorige jaren bekende ver lichtingen, al of niet in hetzelfde ar rangement, voor een deel ook nieuwe verlichtingstechnieken toegepast, die de belofte inhouden van een zeer aan trekkelijk straatbeeld, waarvan de in druk wordt verhoogd door de speciaal in deze weken aantrekkelijk ingerichte étalages. Buiten die straatverlichtingen wor den nog bijzondere verlichtingen aange bracht, byv. van de molen De ValK. Deze zal niet in floodlight worden gezet, zoals anders, maar van lichtjes langs' de wieken en romp worden voorzien. Voorts wordt de De Gijselaarsbank in lichtgewaad gestoken, terwyl langs ver schillende walkanten en bruggen weer de sierlijke lichtstrips worden aange bracht De sprookjesachtige gasboom- pjesverlichting in 't Van der Werfpark zal ook nu weer present zijn. terwijl ook in onze streken zo veelvuldig voor- komt. lQ De kosten voor een dergelijke be- strijd ingsactie worden gedragen o. door de gemeenten en dus ook. weer Q door de gemeenschap, maar is het altijd waard gelet op de resultaten T die reeds bereikt zijn f Vele malen is het in het verleden 3 gebeurd, dat op een boerderij 25 V grote bruine ratten gedood konden S worden door het gif bij een actie. Q Wel een bewijs, dat zo'n boer er goed „In" zat. 7> waar voor de formulieren bij de deelne mende zaken verkrijgbaar zijn. Deze deelnemers zijn herkenbaar aan een kaart in hun étalage. De prijsvraag houdt in. dat men straatsgewijze het aantal deelnemers moet uitzoeken. Men hoopt 5 December de prijswin naar;. bekend te kunnen maken De Leidse industne en bedrijven hebben een groot aantal fraaie pry zen beschik baar gesteld. Een van de belangrijkste aspecten van deze lichtweek is, dat de winkels de gehele komende week tot 21.30 ge opend mogen zijn. waarbij echter de halve dag sluiting per week wordt ge handhaafd. Op de avond van de opening. Maan dag as. zal Kunst en Genoegen om 19.30 uur van het Levendaal starten voor een muzikale rondgar^, tijdens welke uiteraard voornamelijk de „licht- weekstraten" gevolgd zullen worden. Een dode.'een zwaargewonde Olietrein kraakte auto Op onbewaakte spooroverweg te Rotterdam (Speciale berichtgeving) Op de onbewaakte spoorweg-over gang aan de Dorpsweg nabij de mili taire kampen te Rotterdam is van morgen om vijf minuten over half- acht een personenauto tegen een olie- trein gereden en over een afstand van 40 meter meegesleurd. Eén van de drie inzittenden werd gedood, de anderen zwaargewond. De olietrein. bestaande uit 48 wagons, reed in de richting Pernis, toen de per sonenauto. bestuurd door de 20-jarige A. de Lijster, uit Stryen. naderde. Een voorbijganger trachtte de bestuurder nog op het gevaar opmerkzaam te ma ken, maar zijn waarschuwing werd niet opgemerkt. Het volgende ogenblik bot ste de auto met een daverende klap, die tot vir in de omtrek werd gehoord, tegen de locomotief. Opgeschrikt door de hevige klap snelden direct militairen uit het nabijgelegen kamp te hulp. Zfj ver richtten zeer verdienstelijk werk door de inzittenden zo snel mogelijk uit hun be narde positie te verlossen. In de wagen bevonden zich, behalve de 20-jarige bestuurder A. de Lvster, zijn 53-jarige vader P. de Lyster. die 1 gedood werd. en de heer L. Koolster uit 's-Gravendeel, die in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis vervoerd werd. De bestuurder liep hoofdwonden op. De botsing was zo hevig dat de motor uit de auto werd gerukt en langs de spoorbaan werd geslingerd. Overal lagen wrakstukken verspreid. LEIDSE UNIVERSITEIT De Staatscourant van gisteren bevat de officiële bevestiging van de Maandag jj. door ons gedane aankondiging van de benoeming van de heer M. W Jongs- ma. geneesheer-directeur van het Alge meen Ziekenhuis te Zutphen, tot direc teur van het Academisch Ziekenhuis te Sinterklaasdrukte en liet winkelpersoneel De Ned. Kath. Bond van Administra tief- verkopend en verzekeringspersoneel St. Franciscus van Assisie" cn de Ned. Christelijke Beambtenbond. doen een dringend beroep op het kopend pubhek. zowel in de stad als uit de omgeving, om in de St. Nicolaasweek vanaf 28 Novem ber t m. 3 December a.s. zoveel mogelijk zijn inkopen te doen in de ochtend- en middaguren, in leder geval voor 9 uur 's avonds. Alhoewel de winkels, in onderling over leg. tot half tien mogen openblijven, ge lieve 't kopend publiek open oog te heb ben voor de uiterste inspanning, welke van het winkelpersoneel in de St. Nico laasweek wordt verlangd. Dit personeel staat ook thans volledig tot Uw dienst, maar het pubhek zal wel begrijpen dat een hele week lang inten sieve arbeid met een werktijd van ruim 12.uur per dag (met 2 x onderbreking» een krachtproef betekent voor de da mes en heren winkelbedienden in deze overbelaste week. U kunt hun taak verlichten door gevolg te geven aan bovenstaand ver zoek. dezer stede, zulks met ingang van de dag, waarop hij ztJn werkzaamheden zal aanvangen. Bij Kon. Besluit is aan dr A. Teeuw. hoogleraar aan de Leidse Universiteit opdracht verleend om van 1 October 1955 in de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht onderwijs te geven in de verge lijkende taaiwetenschap, met uitzonde ring van die. betrekking hebbende op de klassieke talen. Dr L. K. H. van Beek uit Lelden heeft een benoeming aanvaard als lector in de chemie aan het University College te Khartoum. De heer Van Beek zal 10 De cember naar de Soedan vertrekken. De duur der uitzending is gesteld op drie jaar. Sint Nicolaas kwam in Alphen Het is al weer veertien dagen geleden, dat de nieuwe brug over de Rijn in de Pieter Doelman- straat officieel werd geopend. Men begint er zelfs al weer aan te wennen, dat er een goede oeververbinding is gekomen en de narigheid van de oude brug cn de moeilijkheden met de nood brug en het pontje zijn al weer bijna vergeten. Nog enkele jaren cn men zal niet meer spreken over de oude toestand. Teneinde 'e herinnering aan de oude brug vend te houden, heeft de Direc- ic van ons Blad aan het ge meentebestuur een tekening van 'e heer Lindyer te Rotterdam ongeboden van de oude brug. oals wij destijds al schreven. :cn reproductie van deze teke ning is hiernaast afgedrukt. Gistermiddag maakte Sint Nicolaas. vergezeld van een aantal Zwarte Pieten, in he' kader van de gro'e Mlddenstanric- Sint Nicolaasactie een rijtoer door de gemeente Overal trokken de fraaie koetsen grote belangstelling ondanks het feit dat de weersomstandigheden niet bepaald gun stig waren. Honderden kinderen waren met hun moeders op de been teneinde een glimp van troed-Heilig man op te kunnen vigen Vooral bij de aankomst per trein in de gemeente was het Stationsplein door enkele duizenden kinderen bevolk- die de grijsaard hartelijk toejuichten Na de rijtoer nam de Sint met zun knechten zijn intrek in Hotel Toor. na dat hij zijn goede gaven met gulle hand door zyn knechten had laten ronddelen en persoonlijk een aantal kinderen nvt een handdruk begroet had. De Alphense politie hield daarbij een oogje in het zeil. dat de oude man nvt al te zeer in de verdrukking kon komen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11