Rustige viering van jubileum van Noorse Koning Haakon als Meer vacantie voor ambtenaren en dubbele bijslag gevraagd Laatste grote bloemenexpositie in Boskoop werd in 1935 gehouden Hoewel produet geen reclame behoeft, heeft tentoonstelling toch zeker een goede zijde 94ste Jaargang Woensdag 23 November 1955 Derde Blad No. 28686 Sinds dij-fractuur in Juni j.l. moet de vorst nog meestentijds liet bed houden Het gouden regeringsjubileum ran Koning Haakon VII van Noorwegen, op Vrüdag 25 November a.s., zal op rustige wijze gevierd worden, nu de koning nog steeds tengevolge van zün du-fractuur, bij een val in Juni jl. opgelopen, nog meestentijds het bed moet houden. Wel wordt bericht, dat de toestand van de 83-jarige monarch met de dag vooruit gaat. Koning Haakon heeft zich door de jaren heen beijverd trouw te blijven aan het devies, dat hij zich stelde toen hij Koning van Noorwegen werd: „Al les voor Noorwegen". Vooral gedurende de tweede wereldoorlog heeft de Koning het hart van alle Noren gewonnen door zijn krachtige houding tegen over de Duitse aanvallers. Koning Haakon is op 3 Augustus 1872 geboren als tweede zoon van de Deense Kroonprins, de latere Koning Frederik VIII. Hij is Christian Frederik Carl Valdemar Axel gedoopt en pas toen hü Koning van Noorwegen werd, wijzigde hjj zijn naam in de typische Noorse naam Haakon. Voltallige bemanning door zeebeving over boord Na anderhalve maand te zijn vermist is in de Stille Oceaan het jacht „Jo- jita" beschadigd teruggevonden, merk waardig genoeg zonder ook maar een van de 25 opvarenden aan boord. Het schip werd naar de hoofdstad van de Fiji-eilanden, Suva, gesleept voor nader onderzoek. Dit heeft totnutoe geen re sultaat opgeleverd. De enige mogelijk heid is dat het schip getroffen is door een vulkanische uitbarsting onder zee, waardoor alle opvarenden over boord zijn geslagen. Zes maanden geleden schijnt zich een dergelijk raadselachtig voorval te hebben voorgedaan met een schip van Tonga, eveneens in de Stille Oceaan. Dit schip heette de „Hifafoa". Op één na alle passagiers van dat schip verdronken toen; de enige over levende was een kind, dat zich later aan het omgeslagen schip had vastge klemd. Het ongeluk met de „Hifafoa" ge beurde ongeveer op de plaats waar men de „Jojita" ontredderd aantrof. In dat gebied zijn de laatste jaren herhaalde lijk onderzeese erupties voorgekomen. Het Valkeneiland bijv. is sedert de tweede wereldoorlog verscheidene malen in zee weggezonken en weer opgedoken! Vroeger placht men dergelijke vreem de verdwijningen van voltallige be manningen aan de wonderlijkste oor zaken toe te schrijven. Een zeebeving klinkt heel wat waarschijnlijker. Deense Prin; kreeg een grote meerder- een Rrote bewondering heeft voor de Br-lgi- heid 260 000 kiezers waren monarchie en Prins Carl. 70 000 gaven sChe componisten. Marcel Poot, Arthur de voorkeur aan een republiek Meulemans en Jean Absil. waarmee hij In November kwam Prins Carl - thans Deense prins werd in 1905 koning van Noorwegen De jonge Prins kreeg een opleiding bij de Deense marine en klom op tot de rang van kapitem-luitenant-ter-zee. In 1896 huwde hij de dochter van de Britse Koning Edward VII, Prinses Maud, die hem enkele jaren later een zoon schonk, Alexander genaamd. Nadat de Unie van Zweden en Noor wegen in 1905 was ontbonden, werd aan de toen 33-jarige Prms Carl van Dene marken verzocht Koning van Noorwegen te worden, hetgeen hij aanvaardde. Dit was geen toevallig verzoek, daar zijn voorvaderen eeuwenlang Koningen van Noorwegen en Denemarken waren geweest. Voordat de kroon aan de Deense prins werd aangeboden, had zich een in gewikkelde politieke strijd afgespeeld. De Zweedse koning wenste niet, dat een Zweedse prins koning van Noorwegen werd .terwijl de Denen weesden de Zwe den tegen zich in het harnas te jagen als zij een Deense prins tot Koning van de nieuwe monarchie lieten verkiezen. Andere Europese mogendheden stelden Vijftig jaar geleden werd Koning Haakon kort na zijn verkiezing tot Koning'Van Noorwegen gekroond Ovaties voor R.O. te Brussel (Van onze Brusselse correspondent) Maandag trad het Residentie- Orkest onder leiding van Willem van Otterloo op In het Brusselse Paleis voor Sohone Kunsten. De Brusselse muziek critici zün vol lof over de uitvoering van het Concert voor twee violen en orkest van Henk Badings, waarover ook wij verleden week mat grote waar dering schreven. De eerste uitvoering van dit originele en ontroerende werk te Brussel werd dus een succes. De so listen, Theo Olof en Herman Krebbers, voor wie het werk werd gecomponeerd, vertolkten het met brio. De Nederlandse ambassadeur baron Th. van Hannxma Thoe Slooten, gaf na afloop van het concert een receptie. Koningin Elizabeth van België was aan wezig op het concert en liet zich de leidende figuren van het Residentie- Orkest voorstellen. Bijkans het gehele bestuur was aanwezig, om. vice-admi- raal Van Holthe en ook Henk Badings. die door het Brussels publiek minuten lang werd toegejuicht. Het was duide lijk dat het publiek ver-uit de voorkeur gaf aan deze moderne muziek boven de zo vaak gehoorde Ouverture „Meister- singer" van Wagner en de Eroica van Beethoven. Badings verklaarde ons dat hü (Ingez. Med.-Adv.) Bij opening R.A.I. Rijwiel behield zijn plaats goedkoop vervoermiddel Omzet in 1954 72 millioen gulden Op het vandaag door de Ned Ver op een omzet voor rijwielen alleen van .De Rijwiel- en Automobiel Industrie" ruim 72 millioen gulden in 1954 Het Koning Haakon - in de Noorse hoofd stad aan met zijn vrouw Koningin Maud, en zijn tweejam zoontje, wiens naam in Olaf was gewijzigd Krachtige hofding De Koning heeft zich steeds van deel neming aan politieke debatten in Noor wegen onthouden ofschoon hij alle ge beurtenissen met de grootse aandacht volgt. Slechts eenmaal loste bij naar ei gen inzicht een politieke crisis op toen hij de Socialisten tegen het advies van de aftredende premier in verzocht een nieuwe regering te vormen Maar ook toen handelde hij in volledige overeen stemming met de grondwet. Toen de Duitsers In April 1940 Noor wegen zonder waarschuwing aanvielen, nam de Koning reeds een grote plaats in de harten van het Noorse volk in, zijn houding in die critieke uren maakte hem zo mogelijk nog meer po pulair. De Koning bleef standvastig in zün besluit Noorwegen volgens de grondwet te blüven regeren en wees alle wenken om af te treden van de hand. Toen er twee maanden gevochten was, besloot de Koning het land te verlaten en van Engeland uit de strüd voort te zet ten. Voor de Noren thuis en in het buiten land werd de Koning in ballingschap het symbool van het verzet en de eerste letter van zijn naam (H) en het cüfer 7 werden het teken voor alle goede Noren. In Groot - Brittannië werkte de Koning onvermoeid voor Noorwegens zaak cn hij werd bü zijn terugkeer in Noorwegen, na de bevrijding, beloond toen hij bü zijn aankomst door honderdduizenden Noren werd toegejuicht. collegiale en zelfs vriendschappelijke re laties onderhoudt Op muzikaal gebied is er dus harmo nie en zijn er geen valse klanken m Benelux Nieuw materieel voor Amsterdam 13,2 MILLIOEN VOOR AUTOBUSSEN EN TRAMS. B. en W. van Amsterdam stellen de Raad voor over te gaan tot het aan schaffen van 25 tramwagens ter ver- j vanging van oud materiaal, voor to- taal 6,5 millioen, alsmede van 90 autobussen en 2 geleide autobussen voor een totaal bedrag van f. 6.775.000. Dit alles voor het Amsterdams Ge meente Vervoerbedrüf. en W. zijn van mening, dat bü de in het Kon Instituut voor de Tropen aantal te Amsterdam georganiseerde congres vpor de rywielbranche. heeft de Direc- teur-Generaal voor Handel en Nijver heid. de heer J. H D \an der Kwast, een rede uitgesproken, die tot onder werp had: „De betekenis van de rijwiel- nyverheid en -handel in de Nederland- werknemers, dat in de gehele ry- wlelbranche een bestaan vindt, bedraagt ongeveer 33.000. waarvan 6 000 in de in dustrie 1 000 in de groothandel. 21000 in de detailhandel en nog 4 500 in de verschillende toeleveringsbedrijven. In 1954 werden 73.000 rijwielen geëxpor teerd .dat is circa 13% van de totale productie. De Nederlandse Rijwielindustrie heeft in verband met de stormachtige op komst va nde bromfiets eigen initiatie ven tot ontwikkeling gebracht Ook de activiteit met betrekking tot de afzet op ae Amerikaanse markt, wijst geheel in deze richting. De Nederlandse Rijwiel- Hieraan ontlenen wij Niettegenstaande de ontwikkeling van gemotoriseerde vervoermiddelen heeft de fiets als goedkoop en effi cient vervoermiddel in ons land zijn vooraanstaande plaats weten te be- - houden. Di, bj. ul. he, da, thans ongeveer een op de twee inwo ners hier te lande over een rywiel be schikt. Men zou dit ook anders kun nen zeggen: het Nederlandse fietscn- park, uiteraard voorzien van bagage dragers, zou onze gehele bevolking kunnen vervoeren. Dit illustreert op wel zeer overtuigende wijze de beteke nisvolle plaats, die de fiets in onze huidige samenleving inneemt. In 1954 was de productie van de bin- bestudering van de toekomstige ont- nenlandse industrie gestegen tot 565.000 wikkeling van het vervoerbedrijf voor- fietsen, hetgeen een productiestijging lopig de trolleybus buiten beschouwing ten opzichte van voor de oorlog bete- moet blijven. kent van ongeveer 40r:. Dit komt neer Evenals in de bedrijven reeds toegestaan Zeer veelzijdig ook veel belang in de kwestie, vooral En geland en Duitsland. Zelfs in Noorwegen was de openbare mening verdeeld. Een niet onaanzienlijke minderheid scheen voor een republiek te zün Prins Carl van Denemarken werd tenslotte gevraagd koning te worden, maar hü stelde als voorwaarde dat het Noorse volk hem zou aanvaarden. Er werd een volksstemming gehouden en de I sturen Na de dood van Koningin Maud in 1938 trok de Koning zich min of meer uit het openbare leven terug, maar hü bleef zich kwüten van zijn vele plichten De Koning was altyd te vinden bij be langrijke sportgebeurtenissen Elke zo mer woonde hij in Zuid-Noorwegen de zeilwedstrijden bij. waaraan zün zoon en kleinkinderen deelnamen. De Koning is een uitzonaerlük veel- j züdige persoonhjkheid en zijn kennis van de wereldpolitiek heeft de Noorse i regering vele keren geholpen bü het ne men van een beslissing. Zijn wens om alles uit de eerste hand te weten en (Van onze parlementaire redacteur) Het bedrijfsleven mag de vacantie- bijslag voor de arbeiders verdubbe len en de vacantie met drie dagen verlengen, indien zulks niet leidt tot prijsstüging. Minister Bee! heeft kort geleden meegedeeld te willen afwach ten of deze verbeteringen ook voor de ambtenaren zullen gelden, met deze aarzelende houding verklaarde zich gisteren de heer Blom (PvdA) niet tevreden bü de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer. Indien de minister geen klare wjjn schenkt, zal hij een uitspraak van de Kamer vragen. De heer Stapelkamp (AR) maakte er reeds op attent dat deze eventuele verbetering van de secundaire ar beidsvoorwaarden een zaak is van het georganiseerd overleg. Van diverse kanten werd aangedron- ccii gedeeen kennis verschaft van alle ,u^,iKvuc.-,nvatK. isc kuchcu zaken, dié verband houden met het be- j KVPi pleitte voor invoering van de sturen van het land woonplaatsbelasting opdat de gemeen ten weer een groter eigenbelastingge bied krügen, waardoor dan de Rüksbe- lastingen kunnen worden verlaagd. De heer B Beernink iCHU) wilde de ge dachte niet verwerpen en de heer Rit meester (WD) voelde er ook wel iets voor. Verscheidene sprekers drongen aan op een definitieve ziekenfondsregeling voor het overheidspersoneel. Er is voorts ook gesproken over het scheppen van de mogelijkheid van bezitsvorming door ambtenaren, over de gehuwde ambtenares, over gas- en drinkwater voorziening, over het tekort aan politie personeel enz. De heer Scheps (PvdA) vroeg een rapport over de ontwikkeling en de toestand van Zuilen na de an nexatie door Utrecht, nadat de heer Beernink (CHU> reeds had opgemerkt dat- hü geen heil ziet in wykraden bij annexatie. Donderdag wordt het debat voortgezet. Woensdagmiddag wordt eerst de begroting van Justitie afgehandeld, sjard Enige tijd geleden merkte een van de leden van de raad op, dat het zeer verheugend was dat Boskoop over een gezonde industrie beschikte, die voor de toekomst vele perspectieven meebracht, doch tegelijkertijd werd betreurd, dat Boskoop thans niet meer de gelegenheid heeft tot een grootse expositie. Deze opmerking heeft $en actueel probleem geraakt. Elk jaar bezoeken talloze buitenlanders de Boskoopse kwekerijen en dragen zo de schoonheid van Boskoop in hun hart mee naar hun woonplaats. Grote exposities werden echter sinds 20 jaren niet meer gehouden. In 1937 werd een periode voor Boskoop afgesloten. Geen expositieruimte meer misschien ook geen belangstelling meer? Te weinig ruimte In de laatste honderd jaren werd door de Boskoopse kwekers aan vele exposi ties deelgenomen. Aanvankelijk hadden de tentoonstellingen tot doel de bevor dering der kennis en der juiste bena ming van aardbeien en fruitsoorten, welke toen het hoofdbestanddeel der cultures vormden. Sinds 1868 is een op leving te constateren en verscheidene plantensoorten verschijnen op de expo sities. Langzaam verschuift de Interesse der kwekers van de fruitteelt naar de plan tenteelt. In 1869 wordt geexposeerd te Hamburg met Coniferen, vyf jaar later in Keulen met fruit In 1365 nam Boskoop deel aan een internationale tuinbouwtentoonstelling in het Paleis voor Volksvlüt te Amster dam met een grote verscheidenheid van vruchtbomen Belangrijke bloemententoonstellingen kregen de Boskoopse belangstelling als propaganda voor het Hollandse Product. Voor de eerste wereldoorlog werden nog een fantastisch exportcijfer bereikt. Voor ruim zeven millioen gulden werd geëxporteerd Van overproductie kon toen nog niet worden gesproken Dit werd echter in 1931 wèl het geval door de ingetreden wereldcrisis. Voor slechts 4Vs millioen ging nog over de grenzen. De regering toonde alle tegemoetko mendheid door crediebverstrekking bü arkoop van overproductie. In deze rijd van crisisnood kwam zelfs in 1934 de spoorlün tot stand, die zoveel büdroeg tot de ontsluiting van dit boomkwekerij centrum. Een subsidie werd ook verleend voor de stichting van het tentoonstel lingsgebouw Feest 1935, een Jaar vol duistere schaduwen, maar ook een jaar, dat de goodwill van Boskoop voor de toekomst vastlegde. Het was op de dag van dc opening een vreugde van jewelste. De organi sator en promotor van deze expositie, I de heer Van Straaten van Nes was onvermoeibaar aan het werk geweest om een zó fantastisch geheel te schep- j pen, dat een onuitwisbare indruk zou worden gemaakt op de bezoekers. Eerste tentnnnstellino Reeds in de V1'0e8e morgenuren gonsde versie lenioonsieutng het op het station van de bedrijvigheid. Had Boskoop tot dusverre veel inge- Ecn internationale jury zou de talloze zonden op nationale en internationale individuele inzendingen beoordelen tentoonstellingen, de eerste grote eigen cpening van deze unieke tentoon- voorjaarstentoonstelling werd gehouden stelling werd verricht door ir Roebroek, in April 1911, ter eelezenheid van het Ni» een schetsing van de moeilüke inter- vijftigjarig bestaan Van de Pomologische nationale situatie tot het jaar 1935, won vereniging, de latere Vereniging voor de heer Roebroek meteen de Boskoopse Boskoopse Culturen •*»- Ondanks de grote geïsoleerdheid v harten door het aanhalen van een ge zegde van Minister H Colün „Boskoops plantenrijkdom is mooi. de energie van de plaats Boskoop werd deze fraaie de bevolking is n0; mooier" tentoonstelling door niet minder dan 70.000 mensen bezocht. Talrüke hoge autoriteiten kwamen de bloemen- nracht in ogenschouw nemen: H.M. de Koningin, de Prins der Nederlanden, Koningin Moeder. Aartshertog Ferdi- Verder memoreerde spy dc bemoeiin gen van de overheid om de boomkwekers te helpen Burgemeester Verkerk sprak er in dit verband zün grote voldoening over uit dat juist voor deze tentoonstelling het Boskoopse producten ingezonden voor j kere zin een waagstuk. Het gebouw Flora exposities in Berlun <19101. Londen (1912) en Sint Petersburg lang de behoefte aan 'n permanent ten- (1914> doch van de aldus gekweekte toonstellingsgebouw werd gevoeld. niet kunnen pro- Het was een waagstuk. In 1930 werd rand en zijn echtgenote, de Hertogin lS3iement van Ba-koop was opgeheven talloze ministers en door de treinverbinding Alphen-Gouda. Hij noemde dit de ontsluiting van Bos koop voor een tentoonstelling van tijde- lüke aard, doch tevens een ontsluiting van Boskoop als permanente tentoon stelling Paradijs van bloemen Berg-af waarts De tentoonstelling in 1935 was in z Brussel werd tot dit doel gesticht, omdat reeds aan deze fraaie tentoonstelling, noemde het „een paradüs van bloemen, die ee- zien van het hoofdgebouw een aanblik geven om nimmer té vergeten" Japan: e ?n Chinese azalea's Japanse Acers. Rho dodendrons en goudgele Forsythia's wis selden elkander af in buitengewoon fraaie combinaties Witte brem en Hy drangea's, alles in de meest gunstige af wisseling. brachten de talloze bezoekers tot een diep stilzwügen. Het hoogste punt werd gevormd door een breed iiit- gestoelde dennenboom waaromheen een bank was geplaatst waar men een fraai gezicht had over het gehele complex. De tentoonstelling werd later bezocht door H.M de Koningin; Zij werd rond geleid door de heer Straaten van Nes. Vele oude Boskopers bewaren nog de aangenaamste herinneringen aan deze feestdag. Ook de Koningin was zeer onder de indruk van de grootsheid van deze uit zonderlijke expositie. Jammer was dat de sterke wind nogal wat schade aan de tentoonstelling berok kende. Grote stukken zeildoek bleken niet. bestand tegen de storm, doch met behulp van een groot aantal militairen werd de zaak weer geklaard. Een vraag blijft Boskoop beleefde in 1935 zün laatste grote expositie. Wel werd nog een ten- toonselling gehouden, doch deze was geringer van formaat. Nog onlangs werd een kleine expositie gehouden in het gebouw van de Boskoopse veiling. Klein in zijn grootheid! De chrysanten, expositiebloemen hij uitstek, brachten de bezoekers aan dit intieme bloemenfestijn zeker tot na denken. Uit het oogpunt van reclame kan Bos koop wellicht tentoonstellingen missen. De producten vinden hun weg naar talloos meer landen dan voor de oor log. Steeds worden nieuwe afzetgebie den ontdekt. De vooruitgang in het transportwe- »en maakt de expeditie van de produc ten gemakkelük De handelswaarde an de planten wordt steeds hoger, (oordat men aan de hand van de we- -ns< happelijke methoden het product teeds verder weet te veredelen. Eén vraag blüft! Zou een tentoon- elling in Boskoop zin hebben? W'ü menen deze vraag bevestigend te nogen beantwoorden. De schoonheid an de bloemen ontroert ieder. Een 'entoonstelling van het allure 1935 zou ij. stellig medewerken tot een beter begrip onder de volken, of. zoals bur gemeester Verkerk laatst bij een toe spraak opmerkte: Bloemen staan af gesteld op internationale golflengte blük gegeven van een gezond zakelijk inzicht, dat vertrouwen voor haar toe komst wekt. De regering bestrijdt de bestaande tendenzen tot uitschakeling van de concurrentie en tot prüsverstarring met de haar ten dienste staande mid delen, aldus spreker. Zij meent, dat een tegengaan van de verstarring niet alleen in het belang is van de ver bruiker, maar tevens van de industrie zelve. Teneinde in de toekomst de kwets baarheid van de Nederlandse rüwiel- export te verminderen cn een verdere teruggang in de buitenlandse afzet te vermijden, zal het nodig zün pogingen in het werk te stellen, die kunnen leiden tot een ruimere spreiding van de uitvoer. De heer Van de Kwast sprak tenslotte de hoop en het vertrouwen uit, dat de Nederlandse rijwielbranche langs de weg van een verantwoorde samenwer king zich gunstig zal blüven ontwikke len, zulks in het belang van de gehele Nederlandse r Onder zeer grote belangstelling vond gisteren de opening van het „Rüwielcon- gres 1955" plaats Het congres werd geopend door de heer E F Eriksson, algemeen voorzit ter van de R.A.I. Deze zeide over de positie van het gemotoriseerde vervoermiddel ten op zichte van het rijw-iel. dat deze steeds een belangrijke zal zün. Maar on danks de aanzienlijke toename van het gemotoriseerde vervoermiddel zijn de aantallen in Nederland verkochte rü- wielen thans belangrijk hoger dan die van voor de oorlog". De secretaris-generaal van Verkeer en Waterstaat, mr D. G. W. Spitzen, sprak de wens uit, „dat vele Neder landers het Nederlandse fietsje in ere zullen blüven houden" De heer S Schootstra sprak over de wereld van fiets gisteren, vandaag en morgen Hü zei om.: „Willen de rijwielfabri- kanten zich een groter afzetgebied ver overen. dan zullen zü moeten streven naar een verlaging van de productie- en distributiekosten. Dit is mogelijk door een vereenvoudiging van het product en door typebeperking bü het gebruik van diverse onderdelen, zonder dat men het specifieke van het „merkeigene" aantast Tenslotte zei de heer Schoot stra, dat het aanbeveling verdient „met het oog op de verkeersveiligheid, de oude, onbetrouwbare rijwielen tüdlg uit de circulatie te nemen". Nog verschillende andere inleidingea werden op dit congres gehouden. Tachtig opstandelingen in Zuid-Soedan gefusilleerd In Zuid-Soedan zijn in totaal tachtig personen gefusilleerd, die ter dood wa ren veroordeeld nadat zü hadden be kend Soedanezen uit het Noorden te hebben vermoord tüdens de muiterij van 11. Een vlot. sportief, practtscli en warm model, getoond op een Parijse show voor wintermode.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5