Gisteravond kwamen slechts drie fractievoorzitters aan het woord Politiek beheerste groot deel van het begrotingsdebat Zeeuwen hadden zeer gezellige toneelavond in Stadsgehoorzaal 94ste Jaargang Woensdag 23 November 1955 Tweede Blad No. 28686 De Leidse „vijf-daagse" Komt de Raad hedenavond(nacht) wel klaar? Had de Leidse Raad in eerste ronde loflijk streven de politiek vrijwel buiten het begrotingsdebat weten te houden, gisteren, bij de aanvang der replieken, beheerste de politiek een groot gedeelte van het begrotingsdebat. Werd het vorig jaar het mandement der bisschoppen in de behandeling der Leidse gemeentebegroting betrokken, gisteravond was het het K.V.P.- verkiezingsmanifest O 56, dat ruim een uur de politieke aandacht van de raadsleden vroeg. De heer Meester in eerste instantie, gevolgd door de heer Van Dijk, die resp. één uur en veertig minuten en drie kwartier spraken, besteed den vrijwel de helft van hun spreektijd aan dit manifest. Een tijd, waarin het College van B. en W., dat steeds klaar zit om aantekeningen te maken, het potlood kon laten rusten, 't Ging dan ook buiten de begroting om! 't Gevolg van een en ander was, dat deze avond er werd tot ruim half twaalf vergaderd slechts drie fractievoorzitters aan het woord kwamen. Hedenmiddag in verband met de ontvangst van St. Nicolaas door het College van B. en W. wordt eerst om drie uur begonnen is allereerst het woord aan de fractie-voorzitter van de V.V.D. en de C.P.N., waarna ongetwij feld nog het grootste gedeelte van de 28 „specialisten" zal repliceren. Daarna is het weer de beurt aan het College van B. en W. Bij deze trage gang van zaken is de vraag zeker niet overbodig of de Raad deze avond (nacht) nog wel klaar komt met de afhandeling van de begroting. Zal de Leidse „vijf-daagse" een zes-daagse worden? Commissie Personenvervoer het Acad ziekenhuis zUn z.i. geen steek- uommissie rersonenvervoer houdende argumenten aangevoerd. Met de inhoud van de verschenen nota kan spreker accoord gaan. Nieuwe Inwoners kunnen op alle mogelijke manieren wor den opgevangen; een bijeenkomst in de Burgerzaal is niet nodig. Bjj de oprichting van gemeenschaps huizen zal het initiatief van particulie ren uit moeten gaan. VOORSTEL INGETROKKEN Nu de wethouder van Onderwijs met een scholenbouwplan zal komen, heeft de heer Woudstra geen behoefte aan zijn voorstel inzake een scholenbouw schema. HU trekt het dan ook in. GEEN BEHOEFTE AAN VERKEERSPARLEMENT Aan het instellen van een verkeers- parlement heeft spreker geen behoefte; met uitbreiding van de verkeerscommis- sie kan hy accoord gaan. BELANGHEBBENDEN IN COMMISSIE Belanghebbenden zullen volgens spreker van een commissie personen vervoer deel uit moeten maken. In liuurcommissies zitten ook belangheb benden naast deskundigen. Spr. hand haaft zijn amendement op het voor stel-Meester om naast deskundigen ook belanghebbenden in de commissie te benoemen. Tegen het binnen halen van een publicitcitsambtenaar buiten het voorstel-Meester om (dit gezien de mededelingvan de wethouder) heeft spreker bezwaar. C.P.N. NIET IN COMMISSIES Het benoemen van communistische raadsleden in commissies is een zaak, die zeer nauw met de democratie te maken heeft. Het rare is echter, dat de communisten een geheel andere opvat ting van democratie hebben. Inderdaad zitten er, zoals mevr. Vijlbrief opmerkte, gaten in het ijzeren gordijn. Het is ech ter mogelyk om van deze kant door deze gaten (dit gordUni heen te komen, doch van tegenovergestelde kant is het heel wat moeilijker. Spreker is dan ook van oordeel, dat leden van de C.P N. niet tot de commissies moeten worden toegela ten. Het Merenplcn De heer Van Dijk (K.V.P.) is verheugd over de toezegging van een scholen bouwschema, dat gaat tot de jaren 1965 —1970, evenzo over het antwoord inzake het personeelsbeleid. Het antwoord van de wethouder van O.W. over het Merenplan heeft spre ker niet bevredigd. Wanneer het be sluit van G.S- bekend is, zal hy zeker nog op deze zaak terugkomen. Spr. hoopt, dat het huurbüslagfonds niet op de lange baan geschoven wordt. GEEN PUBLICITEITSAMBTENAAR In de commissie personenvervoer kun nen volgens de heer Van Duk belang hebbenden met worden gemist. Aan een publiciteitsambtenaar heeft sprekers fractie weinig behoefte. Voor het effi- ciëncy-onderzoek wacht de heer Van Dijk de toelichting van de heer Stolp af. Met de heer Woudstra is de heer Van Dijk tegen de suggestie om van de L D M. een gemeentelUk bedrijf te maken. De heer Van DUk. die ook op zUn beurt de heer Meester van „politieke repliek" diende, stelde, dat het niet zyn schuld was. dat de heer Meester zo uit voerig ingegaan was op de mening van de K.V.P -fractie over O 56. In eerste instantie heeft de heer Meester de heer Van DUk daarom gevraagd. Ook de heer Van DUk gaat dan uitvoerig op de ver schoning van dit manifest in. waarna de vergadering tot hedenmiddag drie uur werd geschorst. Maandag doorgaan met begroting Voor het geval de Raad hedenavond niet met de begrotingsbehandeling klaar mocht komen en die kans zit er in overwegen B. en W. de beraadsla ging te schorsen tot Maandag. Zoals bekend wordt er die dag een raads vergadering gehouden, waarvan dc korte agenda toelaat, dat de voortge zette begrotingsbehandeling hierop aansluit. N.C.R.V.-ers „op reis" FILMAVOND L\ STADSZAAL Van de 800 leden, die de afdeling Leiden van de Nederlandse Christeiyke Reisvereniging momenteel ongeveer telt, waren er gisteravond heel wat naar de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal ge komen om te genieten van een door de Caltex Petroleum MaatschappU aange boden kleurenfilmprogramma De voor zitter, de heer A. v. d. Bos, opende deze tweede bijeenkomst in het nieuwe win terseizoen op de gebruikelyke wijze en sprak vervolgens woorden van welkom in het bijzonder tot de heer Nyhuis, die de films zou draaien. De reis voerde ditmaal via het zilveren scherm naar landen, die voorlopig nog buiten het be reik van de N.C.R.V. liggen en die ieder hun eigen schoonheid hebben. Allereerst werd een bezoek gebracht aan het voor de kust van Saoedi Arable in de Perzi sche Golf gelegen eilandje Bahrein, dat zeer belangryk is vanwege de aldaar aanwezige petroleumindustrie. Van het leven en het werk van de employé's van een Engelse oliemaatschappy heeft men een goede indruk kunnen krijgen. De zeden en gewoonten van het Arabische volksdeel waren jammer genoeg slechts zeer beperkt en oppervlakkig in beeld gebracht. Vanuit deze warme streek werd een enorme sprong naar het niet minder warme gebied van Minjak Ta- nah in Midden Sumatra gemaakt. Dat het aanboren van olie midden in het oerwoud op vele moeilykheden stuit is wèl gebleken! Leerzaam was voorts het door Joop van Essen geregiseerde Veilig Verkeer-filmpje over een bromfietsster- rit door Nederland met als eindpunt Uddel op de Veluwe. Na enige tyd in eigen land vertoefd te hebben, maakten de N.C.R.V.-ers een wondermooie tocht door de wildreservaten van Zuid Oost Afrika De flora in dit land moet er wel een van een adembenemende schoon heid zijn! Deze interessante film vorm de ongetwyfeld het hoogtepunt van de avond. De N.C.R V. kan terugzien op een in alle opzichten geslaagde film voorstelling. In December zal eveneens via het witte doek een reis naar de Sa hara gemaakt worden. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rynland komt a s. Vrydagmid- dag om halfdrie in het gebouw der Kamer in vergadering bijeen. De agenda bevat o.a. de benoeming van een ad junct-secretaris dei Kamer in de plaats van mr A G de Blécourt, die gelijk gemeld benoemd is tot secretaris der K. v K. te Haarlem Na afloop der vergadering zal de we- Alvorens gisteravond met de replieken werd begonnen, deelde wethouder Jon- geleen nog mede, dat B. en W. geen be zwaar hebben tegen het instellen van een commissie, die een onderzoek zal instellen naar het personenvervoer, waarin tevens de vormen van exploita tie, de soort tractie, lynensehema's en een eventuele inschakeling van randge meenten nader worden behandeld. In de eerste helft van 1956 zal deze zaak ter hand worden genomen. Geen confectie-copie voor de pers De heer Meester (P. v. d. A.), die de replieken opende, was dankbaar, dat een andere wyze van de begrotingsbehande ling door het seniorenconvent onder de loupe zal worden genomen. De verde diging, die de heer Van Weizen gaf om de communisten weer in de raadscom missies op te nemen. de heer Van Weizen wees op het glimlachoffensief van Moskou oordeelde de heer Mees ter vrU zwak. De heer Meester stelde zich op het standpunt, dat de woonbe lasting een soort inkomstenbelasting niet verantwoord is. Het centrale be lastingstelsel van thans moeten wy niet afwijzen. Sprekers voorstel tot de aanstelling van een publiciteitsambtenaar heeft nogal wat stof doen opwaaien. Het is bepaald niet de bedoeling de pers van confectie-copie te voorzien. Veeleer moet de gemeente komen tot het op kweken van goede relaties en hiertoe kan een dergelijke ambtenaar de ge meente goede diensten bewijzen. Ook in andere plaatsen werkt een derge- lyke ambtenaar bevredigend. Het gaat in de eerste plaats om voorlichting aan de burgery en de naam van Lei den in binnen, en buitenland uit te •dragen. In de landelijke pers wordt nog weinig aandacht aan Leiden be steed. Gezien het voornemen van B. en W. om de aanstelling van een der- gelijke ambtenaar te overwegen, vraagt spreker het College waarom dan zyn voorstel niet is overgenomen. Een kennismakingsbUeenkomst met nieuw aangekomen burgers kan volgens spreker alleen maar verhelderend (toe naderend) werken. STUDENTENHUIS Gezien de toezegging van de wethou der heeft spreker geen behoefte aan het voorstel-Woudstra/Stolp inzake een schema scholenbouw. Concreet wenste spreker te weten wanneer het gymnas tieklokaal aan de Damlaan er komt. Met gratis grond voor een studentenhuis beschikbaar te stellen zUn wU er niet. Er moeten in dit opzicht meerdere ini tiatieven ontwikkeld worden. Boven dien kan dit de rUksinstanties tot meer activiteit prikkelen. Komt er nu een jacht- en een woon arkhaven of een gecombineerde haven? GEEN BELANGHEBBENDEN Spreker is niet bereid om in zyn voorstel van een commissie personen vervoer ook belanghebbenden op te nemen. Samenwerking op intergemeentelUk terrein, o.a. ten opzichte van industrie- terren lUkt spreker zeer gewenst. Spieker is bereid het aantal leden van het verkeersparlement te beperken. Dit parlement moet uitgroeien tot een levend klankbord. Naast een verkeers- deskundlgen moeten variabele groepen van de bevolking zitting in dit parle ment hebben. HOE ZIT DIT? T.a.v. de instelling van een efficiën- cy-ondcrzoek by de Dienst van Ge meentewerken heeft het spreker be vreemd, dat terwyl de wethouder van O.W. nog een bepaalde voorwaarde stelt, de wethouder van Financiën zegt, dat een dergelyk onderzoek zal worden ingesteld. Hoe zit dit nu? De voorbeelden, die de heer Stolp ter ver dediging aanvoerde, acht spreker zwak. Tenslotte diende de heer Meester de heren Woudstra en Van DUk van re pliek t.a.v. enkele door hen in het debat gebrachte politieke uitlatingen. Hierbij sprak de heer Meester uitvoerig over het K.V.P.-manifest O 56. Geen medezeggenschap in Acad. Ziekenhuis De heer Woudstra (Prot. Chr.) zag ln het vervolg gaarne de plannen voor het komende jaar in de geleidebrief opge nomen en deelde de opvatting van de voorzitter, dat de LJDM. niet ln een ge- meente-bedrUf moet worden omgezet Een principiële uitspraak over de woon plaatsbelasting acht spreker op dit mo ment nog niet urgent. Het voorzichtige antwoord van de wethouder van Finan- j ciën t.o.v. dit punt juichte de heer i woudstra toe. Spreker was verheugd. Een ondernemend Amerikaan, die i lieeft deze laatste met behulp van i kleine straalmotoren, aangebracht ambi?iantehoofdeinS k*1*"* bchalve een grote dosis fantasie ook de eerste wat gemoderniseerd. Het I op liet dak. geren de wagen een Voor medezeggenschap van Lelden ineen uit 1937 stammende auto bezit. is nu een raket-auto geworden. Zes\ verbluffende snelheid. tenschappelyke medewerker van de Ned. Document Reproductie NV te Den Haag, de heer J. Goebel, een korte lezing hou den over het gebruik van de microfoto techniek ten behoeve van handel en in dustrie. S.E.R.-ADVIES GEVRAAGD. Inzake vijfdaagse werkweek. De Staatssecretaris van Sociale Za ken heeft aan de Sociaal Economische Raad verzocht het vraagstuk van tie werktijdsverkorting aan een nader on derzoek te '.villen onderwerpen. Zoals bekend is heeft de Stichting van de Arbeid onlangs bij de regering op een zodanige studie aangedrongen. Aan dit onderzoek dient naar de me ning van de Staatssecretaris van So ciale Zaken bij het sociaal preferentie schema o.a. toegevoegd te worden de wens van gelijke beloning van mannen en vrouwen voor gelijkwaardige arbeid. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candldaatsexamen Geschiedenis de heer R. Fruin «Leiden). GOUDEN DOCTORAAT. Zondag is het vyftig jaar geleden, dat mr J. Nuhout van der Veen aan de Leidse Universiteit promoveerde doctor in de Rechtswetenschap. Opvoering van „Wanne" was een groot succes Een stampvolle foyer van de Stadsgehoorzaal met allemaal leden van de Vereniging van Zeeuwen te Leiden en Omstreken „Luctor et Emergo" heeft in een uiterst gezellige sfeer gisteravond kunnen genieten van het toneelstuk „Wanne", dat opgevoerd werd door de toneelclub van deze vereniging. Alle medespelenden waren gekleed in Zeeuws costuum. Dit gaf een aparte en be- koorlyke noot aan deze toneel-uitvoering. De costuumclub was hiervoor ver antwoordelijk. De door de zaal met applaus daarvoor uitgesproken waardering as voor de volle honderd procent verdiend. Voorzitter H J Barentsen opende sen. N. v Dalsen en W. Kosten. Hulde deze avond met een kort propagandis tisch woord, waarin hy degenen, die nog geen lid of donateur van de vereniging zijn. opwekte dit toch vooral te worden. ..Wanne" is een blijspel, hoewel het met altijd „rozegeur en maneschijn" is wat zich op de hoeve van boer Pieter van der Linde afspeelt. Het is een eigenwijze en gierige kerel, die zn vrouw en twee kinderen tyranniseert. De enige, die tegen hem op kan is de huis houdster Wanne. Zij is al dertig jaar op de hoeve, weet alles, ook de zwakke punten van de baas. En die speelt zy uit als het om het geluk van de kinderen Kat Want zoon en dochter Van der nde willen trouwen met dochter en zoon van bovenmeeseer De Zeeuw Nu kunnen die twee vaders het niet al te best met elkaar vinden Hoewel ze vroe ger goede buren geweest zijn. heeft een kleine onenigheid hen uit elkaar gedre ven en Van der Linde is er de man niet naar om van zijn kant wat toeschiete lijk te zyn Ook maakt hij het zijn zoon onmogelyk nog eens baas op de hoeve te worden Tenminste Wanne is er ook nog. En zij krijgt haar kans juist als de boer denkt de slag van zijn leven te slaan Hij heeft als gemeenteraadslid in een geheime zitting vernomen, dat er plannen bestaan een vliegveld aan te leggen. Wanneer dit door zou gaan zou hij voor zijn land een flinke prijs kun nen krijgen. De commissionnair Van den Oever wordt daartoe te hulp geroepen. Maar deze merkt al dadelijk dat er aan dit zaakje een luchtje zit. Samen met Wanne weet Van den Oever het spel zo te spelen, dat boer Van der Linde op alle fronten verliest Aan het slot van het stuk hoe kan het anders zyn er twee gelukkige jonge paren en zal ook Wanne niet alleen behoeven achter te bi y ven. want meester De Zeeuw voelt zich ook zo eenzaam! Doch voordat het zover allemaal is heeft de zaal in grote spanning, maar ook met grote vrolyk- heid. deze episode uit het leven van de Van der Lindes gevolgd. Dit is te dan ken aan het goede spel van de toneel club in haar geheel Twee bijzondere „uitschieters" van dit troepje willen we echter toch nog wel even apart noemen. Mej. E. v. d. Graaf gaf een kostelijke typering van Wanne, terwijl de heer N. L. van Dalsen de figuur van boer Van der Linde in al zijn schrielheid en kop pigheid. tot in de kleinste details ver zorgt „rechtuit" op de planken zette. Het succes van het stuk is zeker in hoge mate aan het spel van deze beide hoofd rolvertolkers te danken Niet minder evenwel aan de „samensteller van het stuk. een zekere heer F. N W. Gedako...! Wij zijn er namelijk achter gekomen, dat deze heer eigenlijk uit drieën, een trilogie zo gezegd, bestaat. Achter het pseudoneura Gedako gaan schuil drie enthousiaste Zeeuwen, de heer F. Geen- heren voor Uw menu. dat door toneelclub op zulk een verrukkelijke wijze werd voorgeschoteld. Tydens het dankwoord van de voorzitter klonk het applaus telkenmale zo hard op. dat de heer Barentsen soms bijna niet aan het woord kon komen. Het was dan ook alleszins verdiend. In de pauze werd er nog een pop in mooie Zeeuwse kleren, ook een pronk stuk van de costuumclub. verloot De verloting leverde honderd gulden op. En de gelukkige, die de pop won was mej. G. de Ridder, een „Leidse uit Vlissin- gen". Luctor et Emergo kan weer terugzien op een genoeglijke en geslaagde avond. Als er nu maar flink wat leden zich opgeven, dan zou men wel eens tot drie toneelavonden per jaar kunnen komen. Toekomstmuziek De Montessorischool aan de RUnsbur- gersingel 22 hield een goed bezochte ouderavond. Het was een gelukkige keuze om als spreker te hebben de heer Leonard Roggeveen. Deze geboren verteller nam alle toehoorders mee van het goede kleuterboek tot het goede boek voor de rypere Jeugd, dit aan de hand van enige voorbeelden. In de pauze werden nog enkele vra gen beantwoord. De Boekhandel Kooyker van de Nieu we Ryn verzorgde een expositie van goede kinderboeken. Na de pauze werden verscheidene huis- houdelUke kwesties besproken, waarna om 10 uur deze interessante en leer zame avond werd gesloten. Bazar in Aula van Ziekenhuis. Maandag. Dinsdag en Woensdag a.s. zal er in de Aula van het Academisch Ziekenhuis een verkoop plaats hebben van artikelen, die in z.g bewegingsthe rapie door de patiënten van dit zieken huis zUn vervaardigd. De leiding van dit werk, dat geheel op vrUwillige basis verricht wordt, berust by de Welfare van het Nederlandsche Roode Kruis. De opbrengst van deze verkoop komt ge heel aan de patiënten ten goede. Tevens zal er een verloting worden gehouden. De opbrengst daarvan is bestemd voor de Kerstfeestviering van de in het Aca demisch Ziekenhuis verblUvende zieken. De drie Welfare-zusters, die het zieken huis rUk is. zullen er zorg voor dragen, dat de Aula gezellig en overzlchtelyk in gericht wordt 's Morgens van 10 tot 5 uur en 's avonds van 7—10 uur kan men er terecht.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3