LEIDSCH DAGBLAD De „Vijf van Bagdad'" bespreken de liet Midden - Oosten veiligheid m De V. S. willen militaire en politieke steun verlenen WEERBERICHT Vredelievende woorden van premier Boelganin en Kroesjtsjef Weer vier doden door verkeer Vrouw en kinderen te Leidsendam le water Rijdt veilig!! „Stop emigratie uaar Brazilië'"1 94ste Jaargang DINSDAG 22 NOVEMBER 1955 No. 28685 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In de Iraakse hoofdstad zijn de ministers van Buitenlandse Zaken van de vijf leden-staten van het „Pact van Bagdad" gisteren besprekingen begonnen over de verdediging van het Midden-Oosten. B(| het verdrag van Bagdad zjjn aangeslo ten: Groot-Brittannië, Turkije, Perzië, Irak en Pakistan; de bijeenkomsten van Maandag - ook die met gesloten deuren - werden voorts bijgewoond door vier vertegenwoordigers van de Ver. Staten. Amerika heeft namelijk reeds te kennen gegeven militaire en politieke verbindingen met de organisatie van Bagdad tot stand te willen brengen. In kringen van de verdragsleden hoopt men, dat ook andere Arabische staten zullen toetreden, maar Egypte en Saoedi-Arabië hebben zich tot dusver „tegen" verklaard, omdat zjj van mening zijn, dat de organisatie van Bagdad de Arabische eenheid tegenover Israël heeft verbroken. Syrië zal zijn houding bepalen aan de hand van het thans in Bagdad verkregen resultaat Westerse techniek en olie uit het Oosten kunnen „wonderen verrichten" Alle vyf sprekers van Maandag - de Britse minister van Buitenlandse Zaken MacMillan, de Turkse premier Mende- res, zyn Pakistaanse ambtgenoot Mo hammed Ali, de Iraakse minister-presi dent Noeri al Said en de Perzische eer- ste-mimster Hoessein Ala - legden de nadruk op de noodzaak van economi sche en militaire samenwerking in het verdragsgebied en spraken de hoop uit, dat de Ver. Staten ook tot de Bagdadse verdragsorganisatie zullen toetreden. De premiers van Turkije, Irak en Per zië verklaarden in hun toespraken na drukkelijk, dat de oplossing van het Is- raèlisch-Arabische geschil noodzakelijk is voor het doen heersen van stabiliteit in het Midden-Oosten. De krachtigste woorden over dit on derwerp werden gesproken door de Iraakse premier Noeri al Said. Deze zei dat Irak „niet zal aarzelen zijn hulp bronnen te gebruiken voor hulpverlening aan elke Arabische staat, die door Is raël zou worden aangevallen, zulks in overeenstemming met de verplichtingen van het lidmaatschap der Arabische Liga en artikel 51 van het Handvest der Ver. Naties Ihet recht van een land tot in dividuele of gemeenschappelijke zelfver dediging)". De Perzische premier Hoessein Ala zei o.m.: „Wij verwachten dat de mogend heden, wier politiek het is steun te ver lenen aan die landen, die vastbesloten zijn him onafhankelijkheid te handha ven, niet zullen aarzelen hun hulpverle ning op economisch, financieel en mili tair gebied tot een voldoend peil te ver hogen". Vertegenwoordigers W.E.U. bijeen GEEN BESLISSINGEN Vertegenwoordigers van de minis terraad van de West-Europese l'nie en vertegenwoordigers van het Par lement van deze Unie zijn gisteren in het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag bijeen geweest ter bespreking van kwesties betreffende het nieuwe Handvest van het Parle ment. Er werden geen beslissingen geno men doch bijna alle besproken pun ten en suggesties verkregen de in stemming van de aanwezige gedele geerden. De Nederlandse minister van Bui tenlandse zaken mr J. W. Beyen, ver klaarde na afloop van de bijeenkomst, dat de gemengde commissie van Minis terraad en Parlement mogelijk meer bijeen zal komen; hij zei echter dat geen datum voor een volgende bijeenkomst is vastgesteld. Installatie Raad voor de Woningbouw Het ligt in het voornemen van de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting de Raad voor de Woning bouw op 20 December 1955 te installe ren Zoals reeds eerder werd medege deeld, zal dit nieuwe college de centrale overheid op haar verzoek of eigener be weging van advies dienen omtrent maatregelen van algemene strekking, welke in verband met het woningtekort van overheidswege zouden kunnen wor den genomen ter bevordering van de woningbouw binnen het kader van de totale bouwnijverheid. Met de ..Maasdam" en de .Rijndam" van de Holland-Amerika-Lijn zullen honderden Nederlandse emigranten uit Canada voor een kort verblijf in ons land terugkeren. De .Maasdam" maakt een zg. Sint Nicolaasreis en zal Woens dag 23 November as. uit New-York ver trekken en via Halifax, Southampton en Le Havre naar Rotterdam komen, waar het op 3 December wordt verwacht Aan boord bevinden zich ruim 800 passagiers. De „Rijndam" vertrekt op 14 Decem ber uit New-York en wordt twee dagen voor Kerstmis in Rotterdam verwacht. Meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond; Opklaringen, maar ook enkele buien. Matige tot krachtige, langs de Wadden- kust tijdelijk harde tot stormachtige Westelijke tot Noordwestelijke wind. Iets kouder. (Opgemaakt te 10 uur). 23 NOVEMBER Zon op: 8 14 uur; onder: 16.42 uur. Maan op: 13.30 uur; onder: 0.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.46 en 21.18 uur. r bestaat uit 12 pagina's De Pakistaanse minister-president Mohammed Ali meende; „Onze taak is in de eerste plaats technisch. Wij moe ten de organisatie ontwerpen die onze doeltreffend zal doen „Zeer vruchtbaar De Britse minister van Buitenlandse Zaken MacMillan, die na afloop ver klaarde dat de bijeenkomsten van Maandag „zeer vruchtbaar" waren ge weest, zei dat twee zaken nagestreefd dienden te worden: beveiliging tegen een aanval en wederzijdse hulpverlening op economisch en maatschappelijk ge bied, ter bevordering van het algemeen welzijn. Hjj stelde een bondgenootschap voor tussen de „technische kennis van het Westen en de olierijkdom van het Mid den-Oosten, opdat vrede en welvaart zullen heersen in dit van vitaal belang zijnde woestijngebied, op de flank van het NAVO-gebied en langs de Zuidgrens van Sovjet-Rusland gelegen". Een dergelijk bondgenootschap zou volgens MacMillan „wonderen verrichten op de gebieden van gezondheidszorg, menselijk welzijn, productiviteit en ver rijking der beschaving". Bloedeloze revolutie De leden van het parlement van India, die niet helemaal van critische zin gespeend zijn. zullen moeite hebben gehad niet in luid gelach uit te barsten, toen de secretaris van de Russische Communistische partij. Kroesjtsjef, giste ren in een toespraak tot het Indiase parlement o.m. de volgende brallende woor den sprak: „De Russische revolutie was de meest bloedeloze van de geschiedenis en zij heeft geleid tot wezenlijke vrijheid voor de Sovjet-volken, die thans als een gelukkige familie tezamen leven". Hier was letterlijk geen woord waarheid bij en Kroesjtsjef schijnt gevoeld te hebben, dat hij het niet te gek moest maken, want hij vervolgde: „Natuurlijk, wij hebben nog geen paradijstoestand bereikt, er bestaan in de Sovjet-Unie nog vele tekortkomingen, doch wij kennen ze en wij doen onze best ze te overwinnen". Nóg voorzichtiger ging hij aldus voort: „Ik hoop, dat U er mö niet van' zult verdenken propaganda te bedrijven (sic!). De denkbeelden, die een staat of een persoon hebben, zijn een gewetenszaak. Er zijn bewoners der Sovjet-Unie, die niet bij de Communistische partij zijn aangesloten". De schuld liat natuurliik bii afwijst om internationale problemen op ..Z» naTUUr»|* D'| te lossen Maar de Ver. Staten. Engeland het Westenen Frankrijk .hebben in feite afstand genomen van hetgeen zij aan het begin Kroesjtsjef deed in rijn rede voor Tiet ,-00-1,e' )sar 2el! voorstelden'aides parlement van India aanvallen op de krachten der reactie in het Westen, die alles doen om de zaak van de vrede te benadelen". Ook viel hij het ..kolonialis me" aan. dat volgens hem „India des tijds heeft gedoemd tot een rechteloos bestaan" Ook premier Boelganin richtte zich tot het Indiase parlement. Hu zei om. dat Rusland vastbesloten oorlog als middel President Eisenhower en zijn van Je pres uien naai aanleiding minister van Buitenlandse Zaken van het einde van de Geneefse bc- Foster Dulles tijdens de bespreking, sprekingen der Grote Vier. welke voorafging aan de toespraak i De premier zei. dat de Sovjet-Unie tegen militaire blokken is. In bepaalde kringen was men niet bereid om de geest van Geneve te volgen. Daaren tegen had men de ZOAVO uitgebreid en een militair blok gevormd „in het Nabije en Midden-Oosten en ln de nabijheid van de grenzen van India en de Sovjet-Unie". In dc haven van Amsterdam is het 14.000 ton metende Britse moeder schip voor torpedoboot jagers Tyne voor een officieel bezoek van enige dagen aangekomen. De Tyne is het vlaggeschip van de commandant van de Britse thuisvloot. die zich echter tijdens dit bezoek niet aan j boord bevindt. Op de Amersfoortsestraalweg te Njjkerk zijn gistermiddag bij een ver keersongeluk twee personen gedood en Is een persoon zwaar gewond. Een personenauto komen 'e uit de richting .Amersfoort, waarin drie veehandela ren uit Zwollerkerspel waren gezeten, werd gegrepen door een melkauto met aanhangwagen, waarvan de bestuur der moest uitwijken voor een langs de weg staande autobus. De melkauto reed op de personenauto in. De 55- jarige J. Seinen en de 60-jarige J. Wessel. beiden uit Zwollerkerspel werden onmiddellijk gedood; de 55-ja- rige A. Heddema werd zwaar gewond. Geneesheren uit Njjkerk waren spoe dig ter plaatse. De overledenen en de gewonde zijn overgebracht naar een ziekenhuis te Amersfoort. De chauf feur van de melkauto de 23-jarige W. van der Hoogen uit Bunschoten, bleef ongedeerd. Gistermiddag is op de Laan van Meerdervoort te Den Haag een ver keersongeluk gebeurd, dat aan een 21- jarig meisje het leven heeft gekost- Een 21-jarige wielrijdster uit de Bun- scnotensestraat reed op de Laan van Meerdervoort m de richting van het Chrysanthplein. Te zelfder tijd reed in dezelfde richting een tram van lijn 14, i De wielrijdster wilde op het Chrysanth- plein links af slaan, evenals een auto, I dia voor haar uit reed en aan de rand I van de trambaan stopte om de tram voorrang te verlenen. De wielrijdster I reed rechts van de auto langs en sloeg I toen linksaf om de trambaan om- te steken. De bestuurder van de tram zag haar plotseling achter de auto te voor- I schijn komen en kon een aanrijding I niet meer voorkomen. De wielrijdster vverd door de tram genepen en kreeg een schedelbasisfractum Na eerst naar het ziekenhuis aan de Zuidwal te zijn vervoerd werd zij later naar de Ursula- kliniek in Wassenaar cvergebracht, daar Is zij gisteravond overleden. Gisteravond is een 60-jarige Haar lemmer toen hij te Haarlem per brom fiets de Dreef nabij de Paviljoenslaan overstak, door een uit de richting Heemstede komende auto aangereden Met ernstige verwondingen is de man •naar het Diaconessen huis vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. Op de Vecht brug bij Muiden. op Rijksweg nr 1, is gistermiddag een 68- jarlge wielrijder uit Amsterdam aange reden door een personenauto, die "uit de richting Amsterdam naderde De wielrijder kwam van het fietspad en is de Rijksweg overgestoken zonder vol doende op het verkeer te letten. Met vermoedelijk een schedelbasisfraotuur is de man in het Wllhelmina Gasthuis te Amsterdam opgenomen. Toen de 24-jarige R Galle uit Bergen op Zoom zich vorige week Donderdag per bromfiets naar de ln aanleg zlinde startbanen van het vliegveld Woens- drecht begaf, waarbij voor de eerste maal werkzaamheden als chauffeur zou gaan verrichten werd hij in de nust op de startbaan door eer vrachtauto aan gereden Hu liep daarbij een dubbele beenbreuk en inwendige kneuzingen op Hoewel zijn toestand zich niet ernstig liet aanzien, is hij gistermorgen in het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom aan de bekomen verwondingen overleden. Te Leidschendam is een vrouw met haar twee kinderen te water geraakt, toen zij uitweek voor een auto die met zeer hoge snelheid .an de linkerzijde van de weg kwam aanrijden. Een andere auto was kort te voren de vrouw, die een dochtertje achter op de fiets had. terwijl haar zoontje naast haar reed. gepasseerd op de Stompwijkse weg in de richting van het dorp: deze auto moest direct daarna uitwijken voor een auto die met razende snelheid cn met volle lichten op kwam aanrijden aan de linkerzijde van de weg en enkele ogenblikken later hoorde de bestuur der van de uitwijkende auto gegil en hulpgeroep. Hij keerde terug en zag de wielrijdster met haar beide kin deren in de Stompwijksevaart spar telen. De vrouw, slaagde er in haar kinde ren aan enkele toegeschoten voorbij gangers aan te reiken en daarna zelf aan wal te komen. Een automobilist heeft het drietal naar huis gebracht. De politie te Leidschendam doet al het mogelijke om de auto. die het ongeluk veroorzaakte, op te sporen. Nieuwe crisis in Brazilië Leger grijpt opnieuw in ten gunste van Kubitschek In Brazilië is het nog niet rustig. Kortgeleden is een poging van vice-pre sident Luz mislukt om de gekozen pre sident Kubitschek uit zijn nieuwe func tie te houden. Thans heeft de Kamer van Afgevaardigden met 197 tegen 94 stemmen een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat de huidige president Cafe die nog tot 31 Januari als zodanig zal optreden „verhinderd" is zijn functie uit te oefenen. Cafe was sinds enige tijd tengevolge van een hartaandóening niet in staat als presi dent op te treden. Gisteren liet hij evenwel bekendmaken, dat hij hersteld is en zich weer als president zou laten gelden. De generaals van het leger schij nen van deze mededeling te zijn ge schrokken. omdat zij vreesden, dat Cafe personen in him functie zou herstellen, die wellicht zouden trachten te voor komen. dat de gekozen president Kubitschek in Januari geïnstalleerd zou worden. Daarop namen de generaals hun maatregelen: eenheden van het Brazi liaanse leger omsingelden met pantser wagens de woning van Cafe in Rio de Janeiro Bovendien werden alle strate gische punten bezet. In tal van straten van Brazilië werd de alarmtoestand af gekondigd. Op telegrammen naar het buitenland werd censuur ingesteld We derom is het leger dus opgetreden als verdediger van de rechten van het volk. Kubitschek staat bekend als Socialist. CISTEREN is een aanvang gemaakt met een landelijke verkeersactle, welke tot 6 Mei van het volgende jaar zal duren en waarbij de politie op dracht heeft tegen verkeersovertreders met de uiterste gestrengheid op te tre den. In het bijzonder zal scherpe contróle worden uitgeoefend op de verlichting van alle soorten voertuigen, op de ge dragsregels van alle weggebruikers en op de naleving der technische voor schriften voor het gemotoriseerde ver keer. Zoals gemeld, worden by deze actie geen waarschuwingen gegeven; van elke overtreding wordt onmiddellijk proces verbaal opgemaakt. By de aanvang van deze actie mag een dringend beroep op het gehele Ne derlandse volk om zich daarachter te stellen niet ontbreken. Het is inderdaad de allerhoogste tyd, dat iedereen metterdaad toont zich be wust te zyn van zyn rechten en plichten op de weg. Alleen een verdieping van d&t besef kan ertoe bydragen om het nog steeds toenemend, maar reeds schrikbarend- grote aantal verkeersongevallen op onze Nederlandse wegen, tot gunstiger cyfers terug te brengen! Elk moge die plicht verstaan!! x Joego-Slavisch pleidooi voor verenigd Europa De Joego-Slavische minister van Bui tenlandse Zaken, Popovic, heeft In een vraaggesprek met Joego-Slavische jour nalisten gezegd, dat Europa in staat zou zijn een beslissende rol te spelen by het handhaven van de wereldvrede, als de verouderde opvattingen van een Rooms- Katholiek Europa, een samengaan van Europese landen voor handhaving van het kolonialisme of een Europa geba seerd op militaire blokken, opgegeven zouden worden. Hü pleitte voor een ver enigd Europa, gebaseerd op onafhanke lijkheid en socialisme. Popovic noemde de resultaten van de Geneefse ministerconferentie onbevredi gend. hoewel volgens hem niet gespro ken kan worden van een stap achteruit of een ernstig oponthoud bij de evolutie in positieve zin van de wereldtoestand. De conferentie heeft bevestigd, dat de onderhandelingen en pogingen ter ver sterking van de vrede voortgezet moeten worden, zo zei hy. Teruggekeerde Nederlanders zeggen Geen samenwerking tussen Djakarta-Rio (Van onze Haagse redacteur) Een pleidooi voor slopzetting van de emigratie naar Brazilië heeft vanoch- tens tijdens een persconferentie mevr. W. van 't RoodGerth van Wijk ge houden. De arbeidsomstandigheden zijn er hard, de lonen laag en de Ne derlandse emigratiedienst ln steden als Rio de Janeiro en Sao Paulo ont beert de zo broodnodige afdeling voor sociale zorg. Het gevaar voor verpau pering is in Brazilië niet uitgesloten. Het hoofd van de Emgratiedienst in Sao Paulo. de heer J K. V Maassen. zou gaarne een sociale dienst t.b v. emigran ten zien ingesteld, maar volgens mevr. van "t Rood heeft de Commissaris voor de Emigratie, mr ir B W Haveman te kennen gegeven, dat zo'n dienst in geen enkel immigratieland bestaat en ook niet noodzakelijk is. Een groot probleem vormt de emigra tie van i Indische) Nederlanders uit In donesië naar Brazilië Volgens een dezer emigranten, de heer A. F Ciasener. wer ken de emigTatiediensten in Djakarta 'ressorterend onder het Ministerie van Maatschappeiyk Werki en de in Rio de Janeiro (Sociale Zaken) finaal langs el kaar heen. De voorlichting in Djakarta is eenzü'dig en onvoldoende, de mede werking in Rio halfhartig. Ook bestaat er een tendenz om de emigranten zoveel mogelijk naar het onherbergzame Noor- I den van Brazilië (Recife) te dirigeren, waar een büzonder harde en armzalige toekomst hun wacht. Mevrouw van t Rood. die zelf ruim l'a jaar in Brazilië heeft gewoond, noemde de lonen van 3000 a 4000 cru zeiros (ca. 150 a 200 gulden) ten enen male onvoldoende voor een menswaar dig bestaan. De geschoolde Neder lander. die zich gedwongen ziet elke baan, hoe slecht ook. te accepteren, geniet geen enkele sociale bescher ming. Brazilië is misschien geschikt voor boeren-emgranten in koloniever hand, maar in deze tyd van devalua tie. hoge prijzen en lage lonen beslist niet voor stads-emigranten, of zy nu uit Nederland komen of uit Indonesië. Mevrouw van "t Rood en de heer Cla- zener hebben soortgelijke bezwaren ook reeds uitgesproken tijdens een onlangs in Den Haag gehouden vergadering van de Vereniging van Indische Nederlan ders. Hun opvattingen werden toen be streden door een tweetal sprekers, n.l. de heer Bolomey, administrateur van de Algemene Emigratie Centrale, die een 10-tal jaren in Brazilië is werkzaam ge weest. en door de heer J. de Groot, hoofdredacteur van het emigratieweek blad „Wereldpost".

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1