LEIDSCH DAGBLAD Bloedige tonelen voor paleis van Marokkaanse Sultan in Rabat Wrede horde vermoordde de kalief van de Pasja van Fez In WEERBERICHT totaal zestien doden Italië wil 50 Joego-Slavische anti-fascisten veroordelen 800.000 Amsterdammers woonden Sinterklaas' intocht bij Mr Oetoyo Ramlan hoopt op spoedig begin besprekingen 94ste Jaargang MAANDAG 21 NOVEMBER 1955 No. 28684 Directeur: J. W. flenny Hoofdredacteur: 3. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; t0.55 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2 jU7 Overval op oude man Twee tot nu toe onbekend gebleven mannen hebben 's avonds een 79-jarige grossier ln de Hemonystraat te Amster dam ln zijn huis overvallen en beroofd Nadat de grossier hen op hun bellen had opengedaan, ging hij de mannen voor naar zijn magazijn. Zij zelden met zake lijke bedoelingen te zijn gekomen Plot seling wierpen de beide bezoekers de oude man een zak over zijn hoofd, sloe gen hem neer en verdwenen daarop met medeneming van f230, die los op een tafel lagen De 79-jarlge is met bloedende hoofd wonden in het Ol.V. Gasthuis ter ver pleging opgenomen. Meer bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking maar geen neerslag van betekenis. In het Zuiden van het land plaatselijk mist. Overwegend matige wind tussen Noord en West. Ongeveer dezelfde temperatu ren. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 NOVEMBER. Zon op: 8.12 uur; onder: 16.43 uur. Maan op. 13.11 uur; onder: uur Hoogwater te Katwijk te 7.51 en 20.15 u. Dit nummer bestaat alt 10 pagina's geldheden, die zich Zaterdag in Marokko hebben voorgedaan. Er deden zich voor het eerst botsingen voor tussen leden van de militiegroepen in uniform van de voornaamste nationalistische partijen, de Istiqlal en de Partij voor democrati sche onafhankelijkheid. Zaterdag hield laatstgenoemde partij te Casablanca een grote parade, waaraan duizenden leden in uniform deelnamen. De dag tevoren had de Istiqlal te Rabat een dergelijke massabetoging gehouden. De Franse au toriteiten hebben Zondag de nationalis tische partijen in Meknes bevolen haar geuniformde milities te ontbinden, zulks naar aanleiding van een botsing met de Franse politie. Een bloeddorstige menigte Marokkanen heeft zich Zaterdag in R a b a t op het voorerf van de zojuist teruggekeerde Sultan Ben Joessef geworpen op de kalief (dJ. de plaatsvervanger) van de Pasja van Fez, in Augustus 1953 een der aan voerders van de beweging, die leidde tot het afzetten van de Sultan. Met zes metgezellen, onder wie een lijfwacht, kwam de kalief. Taieb Bagdadi geheten, het paleis uit, nadat hij daar aan Ben Joessef vergeving gevraagd had voor zijn optreden van twee jaar geleden. Hij werd herkend door een aantal personen on der de tienduizend belangstellenden, die zich voor het paleis van de Sultan ver zameld hadden, in de hoop een glimp van de heerser te kunnen opvangen. Deze wierpen zich onder een gehuil van woede op Bagdadi en zijn gezellen, die tij met messen en stenen, slaande en schoppende, te Hjf gingen. De plaatsver vangende Pasja van Fez en zijn lijfwacht werden hierbij gedood. Leden van de uit negers bestaande lijfwacht van de Sultan renden naar bui ten en verdreven, met hun sabels zwaaiend, de bloeddorstige menigte. Toen wa ren er dus reeds twee doden gevallen, terwijl Bagdadi's andere vijf metgezellen gewond werden, van wie twee zo ernstig, dat zij thans op sterven liggen. Een der gewonden is een „kaid" (stamhoofd) uit Arboea, nabij de grens met Spaans- Marokko. Uit nadere berichten blijkt, dat de menigte voor het paleis van de Sultan nog twee personen heeft gedood. Een Marokkaan werd verbrand, terwijl de andere uit zijn auto werd gesleurd en onthoofd Leden van partij-milities in botsing met elkaar en met de Franse politie Sultan Ben Joessef heeft Zaterdag avond een beroep op de Marokkanen ge daan, kalm te blijven en alles te vermij den, wat de openbare orde kan versto ren. Hij verklaarde dat hij voorlopig geen delegaties meer zal ontvangen. Binnenkort zou hij bezoeken gaan brengen aan de verschillende streken van Marokko. Ook te Marrakesj heeft zich een incident voorgedaan. Dit heeft aan twee personen het leven gekost, terwijl er verscheidene werden gewond. Een Ma rokkaanse politiecommandant, die ruw optrad tegen een jonge Marokkaan werd door omstanders aangevallen. De politieman trok zijn revolver en schoot, waardoor een Marokkaan werd gedood en verscheidene andere, on der wie een vrouw, gé wond. Toen de patroonhouder van de politieman leeg was, stortte de menigte zich op hem en doodde hem. Het stoffelijk overschot werd verbrand. In een voorstad van Meknes zijn Zaterdag vier Marokkaanse demonstran ten gedood en twintig gewond, toen een menigte een politiebureau aanviel. De bedreigde agenten openden tenslotte het vuur op de betogers. Vier politie mannen liepen verwondingen op. Aan leiding voor de botsing was een me ningsverschil tussen een lid van de Is tiqlal en een politieman. Levend verbrand Te F e z hebben ordeverstoorders ge poogd het huis te plunderen van de Zaterdag j.l. te Rabat vermoorde plaats vervangende Pasja, nadat zi) het bericht van de moord hadden vernomen. De menigte greep een Marokkaan en bracht hem naar een kerkhof, om hem ter plaatse af te maken. Politie-ingrijpen behoedde de man voor dit lot. Een an dere Marokkaan, die er van werd ver dacht een volgeling van ex-Sultan Ben Arafa te zijn geweest, werd van een vrachtauto getrokken en afgemaakt. In F e d a 1 a werd een dronken Marok kaan door landgenoten in benzine ge dompeld en vervolgens levend verbrand (Islamieten mogen geen alcohol gebrui ken). Te Casablanca heeft een aantal jeugdige Marokkanen gepoogd een re chercheur om het leven te brengen Hij werd door politie en militairen ontzet, doch niet dan na verscheidene kwets uren te hebben opgelopen. „Zeer streng" Leden van deze nationalistische militie hebben ook verscheidene Marokkanen op beschuldiging van „vijandige daden" aangehouden en aan de lijfwacht van de Sultan overgeleverd. Onder de arres tanten bevinden zich een Mohamme daan, die een afbeelding van de Sultan had vernield, en een Jood, die op een portret van Ben Joessef had gespuwd. Een Franse officier van de lijfwacht deelde mede, dat de gearresteerden voor de Sultan of een van diens zoons zullen worden geleid. De Officier voegde hier aan toe. dat de Sultan elke straf kan op leggen. „Vroeger was de rechtspraak van Ben Joessef zeer streng. Hij liet eens een man levend inmetselen, terwijl andere beklaagde voor de leeu- Weer twee doden Koningin naar ongevalsplaats Het 9-jarige zoontje van de heer B. J. Wensink boswachter aan het Kroon domein te Socstdijk, is Zaterdagmor gen bij het op de fiets oversteken van de Rijksweg bij het paleis door een auto gegrepen en ernstig gewond. Ü.M. de Koningin, die van het onge luk hoorde toen zij in het park wan delde. spoedde zich naar de plaats van het ongeval en liet zich voorlichten over de toedracht. Dc jongen is naar het ziekenhuis te Baam overgebracht en daar over leden. werpen" Een 47-jarige mevrouw uit Blaricum. die omstreeks half zes gisteravond met haar dochter per rijwiel het buitencen trum „Nederheemverliet, is bij het oversteken van de rijweg door een pas serende auto gegrepen. Zi) werd tegen het wegdek geworpen en met zeer ern stige verwondingen naar het St. Jans ziekenhuis in Laren overgebracht, waar zij enige uren later is overleden De zijn particuliere dierentuin Het dochter die achter haar reed. bekwam aldus de Fransman. 1 geen letsel. Een vreemde zaak Vice-president Rankovic protesteert terecht tegen schandelijk proces De Joego-Slavische vice-president Rankovic heeft Zaterdag in zijn hoedanig heid van voorzitter, van de Joego-Slavlsehe organisatie van oudstryders een beroep op Italië gedaan, het aangekondigde proces te Udine tegen ongeveer vijftig voormalige Joego-Slavische partisanen niet te laten doorgaan. De beklaagden, leden van de Joego-Slavische minderheid in Italië, hebben indertijd in het Joego-Slavische nationale bevrijdingsleger, en dus als geallieerde troepen, gevochten tegen de fascisten. De Italiaanse autoriteiten zijn van oor deel, dat de betrokkenen, die oorlogsmisdadigers en fascistische agenten hebben geliquideerd en voorraden voor militaire doeleinden hebben gevorderd, in feite misdaden hebben begaan Rankovic zegt in zijn verklaring, dat uit het proces blijkt, dat er in Italië nog steeds elementen zijn, die er op uit zijn wraak te nemen op strijders tegen het fascisme. Alleen T.V. mensen juichten niet Zijn paard „Majestuoso" was een half uur onvindbaar (Speciale berichtgeving) Ruim 800.000 mensen waren Zaterdag getuige van de jaarlijks grootser wordende intocht van Sinterklaas te Amsterdam, een intocht die dit jaar meer dan f. 100.000 gekost heeft. Deze kosten werden grotendeels door het bedrijfs leven gedragen en wel in de vorm van raak gigantische praalwagens, die alle een verholen reclame-element hadden. Echtpaar aangehouden (Speciale berichtgeving) >p last van de Officier van Justitie te Utrecht Is de Utrechtse recherche er toe overgegaan het echtpaar van Wijk, dat wordt verdacht schuldg te zijn ge weest aan ernstige kinderverwaarlozing, aan te houden. Zaterdagmorgen zijn de 33-jarige H. van Wijk alsmede zijn 30-jarige echtge note van het Huis van Bewaring uit voor de Officier van Justitie geleid. Dr Kortenhorst ziek Als uitvloeisel van een griep lijdt dr L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, aan een ontsteking in het hoofd. De behandelende arts heeft het nuttig geoordeeld hem Zaterdag avond in de Ursulakliniek te Wasse naar te doen opnemen. De genezing ontwikkelt zich nu bevredigend. Zouden in een derde land gehouden worden „Ik hoop aan het einde van de volgende week al aan mijn regering te kun- »n mededelen, dat de onderhandelingen op ministerieel niveau tussen Ne derland en Indonesië kunnen beginnen". Dit heeft Zaterdagavond mr Oetoyo Ramlan, buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur van Indonesië met speciale missie ter voorbereiding van deze conferentie, na aankomst uit Dja karta op Schiphol verklaard. „Indonesië streeft er ernstig naar goede betrek kingen met Nederland te onderhouden", aldus zelde mr Oetoyo Ramlan, „en er is voldoende goede wil aanwezig om de bestaande problemen, die de goede verhoudingen in de weg staan, gezamenlijk onder ogen te zien". In antwoord op vragen deelde mr Oetoyo Ramlan mede, dat zal worden getracht de besprekingen zo kort mo gelijk te doen duren. „Het Indoneslscne standpunt is, dat de conferentie zal worden gehouden voordat de kwestie Nieuw-Guinea in de V.N. weer aan de orde komt". Mr Oetoyo Ramlan zelde te verwachten, dat nog aan het einde van deze maand of begin volgende maand met de officiële Nederlands-In donesische besprekingen zal kunnen worden begonnen en dat twee weken voldoende zullen zijn voor de conferen tie. Hij voegde hieraan toe de hoop te koesteren vandaag al met het informele overleg te kunnen beginnen met een bezoek aan de ministers Beyen en Luns. „Alle bestaande vraagstukken zullen worden bespraken", aldus antwoordde mr Oetoyo Ramlan op een vraag, of ook de kwestie Nieuw-Guinea op deze conferentie ter sprake zal wor den gebracht. Nadat hem was ge vraagd of dit betekent, dat ook de Nederlandse souvereiniteit over Nieuw- Guinea onderwerp van bespreking zal zijn, antwoordde bij: „Wij moeten uit gaan van de belangen van de bevol king van Nieuw-Guinea". Op een vraag, of een oplossing van deze kwes tie kan worden gezocht in een uit spraak van de bevolking van Nieuw- Guinea, zeide mr Oetoyo Ramlan niet te willen vooruitlopen op hetgeen op ministerieel niveau zal worden be sproken. HU zeide voorts, dat de Indonesische regering geen definitief standpunt heeft ten aanzien van de plaats, waar de conferentie zal worden gehouden. Wel zijn er voorstellen en zou men van Indonesische zijde gaarne zien, dat de besprekingen in een derde land zullen worden gehouden. (Men noemt Zwit serland en wel als plaats Genève). Mr Ramlan zelde ervan overtuigd te zijn, dat de resultaten van de komende besprekingen ook de Instemming zullen De traditionele intocht van de Sint was ook dit jaar een dankbaar object voor de televisie, die er thans zelfs een „Eurovisie-uitzending" van gemaakt had door aansluiting op de netten van Belgie. Frankrijk, Italië. Duitsland en Oostenrijk. Dat echter deze uitzending gedeeltelijk in het honderd is gelopen is te wijten aan. het paard van Sin terklaas! Op het hoogtepunt van de aankomst aan de Prins Hendrikkade tegenover de Sint Nicolaas-kerk bleek namelijk Sint's trouwe schimmel „Majestuoso", uit de Hilversumse manege Klebe, onvindbaar. Alle officials van het „I.C.A." (Initiatief Comité Amsterdam), met hun hoge hoe den en pandjes Jassen, liepen opgewon den rond. doch het paard van Sinter klaas bleef voorlopig onvindbaar. Mo torrijders van de politie reden zenuw- achtig af en aan. Mr A Th. E. Kasteln, die dit jaar voor de I.C.A. de regie voer- i de, trachtte een wit „eigen" prard van I een vrouwelijk lid van de burger-ere- eseorte te vorderen, maar de dame liet zich niet door deze ..onbereden" jurist van het paard stoten. Eindeloos duurden de minuten waarop Sinterklaas steeds maar in het beeld van de televisie-camera's heen en weer schilderde, en gelaten wachtte Na 25 minuten kwam tenslotte een motoragent meiden dat men de schimmel had gevonden. Het dier was ergens midden in de stoet opgesteld, bijna een kilometer van de plaats van aankomst. Het bleek dat de regis seur. mr Kastein, de groep ruiters zelf naar achteren had verwezen in zijn üvcr om de aankomstplaats vrij te houden voor de officials en televi sie-mensen. Bii deze ruiters was de icreden stalknecht van de Sint. maar hU en anderen hadden de rege ling niet begrepen, omdat deze af week van hetgeen vorig Jiar usance Sinterklaas is Zaterdagmiddag in Amsterdam gearriveerd! Vele ouders trokken met hun kroost naar de binnenstad om de feestelijke intocht te gaan zien en aan de gezichten van de kinderen Ie oordelen was dat ccn dankbare tocht. Met 35 minuten vertraging vertrok daarop de Sint, inmiddels bereden voor zijn waarlijke zegetocht langs de hon derdduizenden wachtende Amsterdam mers, die hem luide toejuichten. De T V.-mannen evenwel Juichten aller minst, aangezien zij nu slechts een klein fragment van de stoet konden uitzen den, ondanks het feit dat men de uit zending van een half uur nog met een kwartier verlengde. Op Cyprus lange reeks incidenten Op Cyprus is het Zaterdag en Zondag weer onrustig geweest. In Limassol kwam het tot ongeregeldheden tussen I jonge Cyprioten en Britse troepen, toen eerstgenoemden anti-Britse spandoeken wilden aanbrengen. Na een langdurig gevecht, waarbij j van Britse zijde waarschuwingsschoten I in de lucht werden afgevuurd, werden de demonstranten verspreid. Verscheidene van hen moesten in een ziekenhuis worden behandeld. Te Nicosia ontplofte een bom, waar door het centrale postkantoor zwaar werd beschadigd. Te Larnaca, 50 km ten Zuiden van Nicosia, werden vier bommen tot ont ploffing gebracht bij woningen van Britse militairen Er werd slechts lichte schade aangericht. In diezelfde stad hebben politie en militairen betogende scholieren met traangas verjaagd. De betoging gold als protest tegen het doodvonnis uitgesproken over een 22- jarig Jongmens wegens het doodschieten van een politie-agent en tegen het slui ten van een middelbare school in Ni cosia. In Famagusta zijn Zondagavond twee Britse militairen door schoten van ver zetslieden gewond. In de vooravond wa ren in de stad twee bommen ontploft, waardoor echter niemand getroffen werd. Britse militairen achtervolgden een aantal verzetslieden door straten en tuinen in het centruin van de stad, na dat de verzetslieden vanuit een greppei achter een luxueus hotel bij het tele graafkantoor geschoten hadden op een I Britse militaire patrouillewagen. Bi) de achtervolging werd over en weer ge schoten. Een Britse officier v gewond. De nieuwe ambassadeur van Indonesië met speciale missie, mr Oetoyo Ramlan is Zaterdagavond op Schiphol gearriveerd. Mr Oetoijo Ramlan wordt begroet door de heer Daniëls van het Ministerie van buitenlandse Zaken. hebben van de regering, die begin vol gend jaar na het optreden van het nieuwe Parlement, zal worden ge vormd. daar de twee grote partijen die thans de regering steunen, daarin ook zullen zjjn vertegenwoordigd. Hij deelde mede, te verwachten, dat van Indonesische zijde de ministers van Buitenlandse Zaken, van Financiën en van Economische Zaken aan het overleg zullen deelnemen. Hij zeide te menen, dat van Nederlandse zijde geen bezwaren zullen bestaan tegen het zo spoedig mo gelijk houden van de conferentie. „Ik ben vol goede hoop. dat de be- sprekingvn tot goede resultaten zuilen leiden", aldus besloot mr Oetoyo Ram lan, die op Schilhoi verwelkomd werd door de Indonesische zaakgelas tigde. de heer Kwee Djie Hoo, en veie leden van de staf van het Indonesi sche Hoge Commissariaat in Den Haag. Voorts was aanwezig de waar nemende chef van de directie kabinet en protocol van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, mr H. Daniëls. Rond 15 December Benelux-bijeenkomst te Brussel (Van onze Brusselse correspondent) Waarschijnlijk zuilen de Benelux- ministers rund 15 December te Brussel bijeen komen, aldus verluidt in Belgi sche regeringskringen. Er zijn een aantal punten op de agenda, die drin gend moeten worden geregeld, oan. het protocol Inzake de Interparlemen taire Raad van Advies, het function- neren van het Belgisch Landbouw fonds en de handelspolitiek tegenover derde landen. In verband met de benoeming van de opvolger van wijlen dr Jaspar. die vol gens de statuten van het Secretariaat- Generaal een Nederlander moet zijn, wordt van Nederlandse zijde geen haast gemaakt. De Belgische regering inter venieert ln deze benoeming niet, maar minister Luns' zal de candidaat van oe Nederlandse regering aan zijn Belgi sche en Luxemburgse collega's moeten bekend maken. De Belgische regering heeft alleen de wens te kennen gegeven dat de nieuwe Nederlandse secretaris generaal een „vooraanstaande persona liteit" zal ziin. Naar verluidt wordt gezocht naar een candidaat bulten de administratie, liefst een vooraanstaande personaliteit uit het bedrijfsleven. Laatste rit Nijmeegse tram BERGBAAN BERG EN DAL EXIT Het gemeentebestuur van Nijmegen en vele genodigden hebben Zaterdagmiddag de laatste rit met de gemeentetram door de stad naar Hees-Neerbosch en naar Ubbergen—Beek-Berg en Dal gemaakt. Met deze laatste rit over de lijnen II en III zijn nu de laatste tramverbindincen in Nijmegen opgeheven verklaard De bekende berg baan, naar Berg en Dal. waarvan ontelbare vreemdelingen Jaar lijks profiteren, ls daarmede eveneens verdwenen. Het is de bedoeling om na de verbreding der rijwegen en van het rüvlak over de betonnen brug in de toe komst trolley- of gewone benzinebussen naar Berg en Dal te laten lopen Plan- nen tot installatie van een zen zweef- baan of misschien wel tandradbaan a la Valkenburg 4Jn wel ter sprake gebracht, maar stuiten toch al op te hoge kosten.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1