FLINKE MENSEN „Amerika's industrieel overwicht is grote steun in koude oorlog" WEERBERICHT Eerst over drie jaar sterk om een algemene aanval te kunnen afslaan N.V. Ned. Fransche Mefaa-warenindusfrio „NEFRA" Periode van vervreemding tussen Bonn en Wenen ten einde 94ste Jaargang ZATERDAG 19 NOVEMBER 1955 No. 28683 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel 1, LeldeD - Giro wo. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2'507 Uitspraak van NAVO-generaal Grünther „Het enige, wat in de koude oorlog de balans naar de zijde der Ver. Staten en hun bondgenoten doet doorslaan, is het reusachtige Amerikaanse industriële ver mogen. Waar in de Verenigde Staten tegenover elke arbeider een kapitaalsbe legging van 12.000 dollar staat, is het overeenkomstige Russische bedrag 1.090 dollar", aldus verklaarde de opperbevelhebber der NAVO-strijdkrachten in Euro pa, de Amerikaanse generaal Alfred Grünther, die thans voor een medische be handeling in zijn land vertoeft. Donderdagavond j.l. op de bijeenkomst van de „Raad voor wereldzaken", een particuliere organisatie. Hij vervolgde: „Deze industriële meerderheid is evenwel niet voldoende, om de veiligheid van het Westen te verzekeren. Wjj zijn thans nog niet sterk genoeg om een algemene aanval te kunnen afslaan. Over drie of vier jaar zullen wij dit, naar redelijke schatting, wel kunnen doen, mits: wjj in een dergelijk geval van atoomwapens gebruik maken; de nieuwe Wrest-Duitse strijdkrachten op doelmatige wijze zijn ontwikkeld. Amerikanen moeten begrip hebben voor taak van V.S. De NAVO-opperbevelhebber besloot: „De Verenigde Staten hebben de leiding der Noord-Atlantische Verdrags Organi satie op zich genomen. Om deze taak goed te kunnen verrichten, moet het Amerikaanse volk er begrip voor heb ben. Het moet zijn regering in deze ac tief steunen". John Graham trekt bekentenis in John Gilbert Graham, die deze week werd gearresteerd in verband met het verongelukken van een Amerikaans pas sagiersvliegtuig op 1 November, heeft zijn bekentenis ingetrokken. Zoals ge meld waren bij het vliegtuigongeluk 44 personen, w.o. Grahams moeder, om het leven gekomen. In een vraaggesprek met de directeur van de radionieuwsdienst in Chicago, dat op de band is opgenomen, zei Gra ham verscheidene malen: „Ik heb het niet gedaan". Hij zei er geen idee van te hebben hoe de ontploffing, waardoor het vliegtuig verongelukte, ontstaan is. Voorts wordt vernomen, dat Graham aan zijn advocaat heeft meegedeeld, dat ce bekentenis die hij volgens de Ameri kaanse federale recherche afgelegd heeft, een gevolg was van de dreiging, dat ook zijn vrouw gearresteerd zou worden. Frankrijk in de lucht door stakingen geïsoleerd Frankrijk is thans, door stakingen van leden der veiligheidsstaven van de Franse luchtvaartmaatschappijen, waar bij zich eerst het personeel van de contrólestations en thans de weerkun digen hebben aangesloten, in de lucht volledig van de rest van Europa afge sneden. Het ministerie voor de Poste rijen heeft medegedeeld, dat geen lucht- pakketpost voor verzending naar het buitenland kan worden aangenomen. (Ingez. l\led.-Adv.) De wind waait uit de worsthoek Dit weerbericht doet u goed. Nu smaakt zo'n echte Gelder se worst van Anton Hunink. Kwaliteit gegarandeerdKijk altijd naar het loodje aan de worst- Hoe perser - hoe lekkerder ANTON HUNINK HOFLEVERANCIER - DEVENTER Surinaamse meisjes terecht De vier verdwenen Surinaamse meis jes, zijn gisteren, verstopt tussen een bureau en een klerenkast, aangetrof fen in een werkplaats onder een pen sion aan de Gerard Reijnstraat te Den Haag. In dit pension vertoefde ook een 53- jarige impressario en diens echtgeno te. Deze waren de pleegouders van de vier kinderen. Zij zijn het ook, die vorige week tezamen met de meisjes uit Duits land kwamen. De 47-jarige Surinamer. die indertijd de kinderen van Suriname naar Nederland had begeleid, woonde reeds enige tijd in het pension. Alle drie zijn aangehouden. Hoe de meisjes zich van de Alexander Gogelweg naar de Gerard Reijnstraat hebben begeven, is riog niet opgehelderd. De meisjes vertelden zelf. dat zij er slechts even heen hebben willen gaan om afscheid te nemen. Aangezien zij dit echter midden in de nacht deden, acht de politie dit nogal twijfelachtig. De meisjes zouden vandaag per vliegtuig via New York naar Suriname terugkeren. Israël accoord met de voorstellen van Hamniarskjöld Israël heeft de commissie der V. N. voor toezicht op het bestand, Vrijdag laten weten, dat het in beginsel met de voorstellen van secretaris-generaal Ham- merskjöld ter vermindering van de span ning aan de Israëlisch-Eg.vptische grens accoord gaat. De voorsteilen der V. N. houden o.m. in een terugtrekken uit de gedemilitariseerde zone van El Aoedja, waar herhaaldelijk hevig tussen Egypti sche en Israëlische strijdkrachten is ge vochten. Het Israëlische standpunt werd bekend gemaakt aan generaal Burns, toen deze een bezoek aan het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken bracht. Duiker vond geen overschotten Twee uur lang. van 8 tot 10 uur. heeft een duiker van de vaar- en duikschool der Genie, uit Geertruiden berg. gister avond het wrak van de Donderdag in de IJssei bij Kampen gezonken zandzuiger „De Stad Zwolle", doorzocht Hij slaagde er evenwel niet in de stoffelijke over schotten van de ttyee Zwollenaren, die bij de scheepsramp omkwamen, te ont dekken. Men heeft de pogingen, de man nen te vinden, daarna opgegeven De Israëlische functionarissen, die dit meedeelden, verklaarden dat Israël geen tegenvoorstellen van Egypte zal aanvaar den. die het plan der V N. „waardeloos" maken. Generaal Burns liet echter we ten. dat Egypte in feite het plan nog overweegt en het niet heeft verworpen Israël meldde Vrijdag een gevecht ten Noorden van de kuststrook van Gaza. waarbij twee Egyptische militairen wer den gedood Een gewonde Egyptenaar werd krijgsgevangen gemaakt. Volgens een Israëlische militaire woord- Voerder hebben Jordaniërs opnieuw ge probeerd huizen van een kolonie ten Noorden van Beersjeba op te blazen. Doch de ladingen explosieven waren niet ontploft. Uit twee voertuigen van het Jordaanse Arabische Legioen is Vrijdag met mitrail leurs geschoten op een groep verdwaalde Israëlische kolonisten in de nabijheid van de Israëlisch-Jordaanse grens. Een van de kolonisten werd dodelijk getroffen. De beschieting duurde ruim een uur. (Ingez. Med.-Adv.) Zijldijk 19 Leiderdorp vraagt voor haar Productie-afdelingen Zij, die voor een dergelijke functie belangstelling hebben, en niet ouder zijn dan 50 jaar, dienen zich te melden bij de Personeelsafdeling op Maandag en Dinsdag a.s. tussen 9.00 en 12.00 en 14.00 en 17.00 uur, als mede des avonds tussen 7.0ft en 8.00 uur. Geslaagd bezoek van Tl est-Dnitse minister Von Brentano aan Oostenrijkse hoofdstad Duidelijke woorden (Telefonisch van onze correspondent te Wenen) Tijdens een officieel bezoek aan Wenen heeft Von Brentano. West- Duitslands minister van Buitenlandse Zaken, uitdrukkelijk verklaard, dat de Duitse regering de onafhankelijkheid en zelfstandigheid van Oostenrijk ten volle erkent. Later voegde hij er aan toe. dat zij de Oostenrijkse neutraliteitsverkla- ring eveneens zal respecteren. Dit is van het grootste belang voor hen. die bang zijn voor een tweede „Anschluss". De besprekingen hebben een buiten gewoon hoffelijk en vriendelijk verloop gehad. Op deze basis kunnen nu alle nog open vraagstukken in een geest van oprechte vriendschap worden behandeld, voor welk doel een gemengde commissie in het leven zal worden geroepen. Ook zullen de diplomatieke vertegenwoordi gingen in Bonn en Wenen zo spoedig mogelijk in ambassades worden veran derd. Von Brentano verklaarde voorts dat hij naar Wenen was gekomen om mede te werken tot de totstandkoming van een vriendschappelijk atmosfeer, die van oudsher tussen de twee landen heeft be staan en die nu weer een feit is gewor den. Hij hoopte dat de bedoelde commissie over de nodige souplesse en fantasie zou beschikken om dit ideaal te verwerkelijken Men verwacht dat vooral de kwestie van het Duitse eigendom in Oostenrijk tevredenstellend zal worden opgelost. Voor dit bezoek is er een definitieve streep gezet onder een periode van vervreemding en misverstanden tussen het Duitse en het Oostenrijkse volk. Von Brentano heeft in Oostenrijk een goede indruk gemaakt, niet alleen door zijn vriendelijk en diplomatiek optreden maar vooral door de duidelijkheid en beslistheid, waarmede hij o.a. verklaar de. dat de regering van Bonn zich als de enige wettelijke vertegenwoordiging beschouwt van het Duitse volk. Ondanks deze verklaring was de zaak gelastigde van de Sovjet-Unie te Wenen toch op de receptie verschenen, die door de delegatie uit Bonn gisteravond werd gegeven en die in luxe en overvloed zelfs de Russische ontvangsten verre overtrof! Acrobate nconcours te Kampen Als voorloper van de uitgebreide fees telijkheden, die in de zomer van het vol gend jaar te Kampen zullen plaatsvin den ter gelegenheid van het begin van de droogmaking van de nieuwe IJssel- meerpolder „Oostelijk Flevoland" wordt, als ouverture, een wereldprimeur van bijzondere aard gegeven. In de tweede helft van Juli 1956 zal het eerste internationale concours voor acrobatiek en equilibristiek in Kampen plaats vmden. Uit alle landen ter wereld worden acrobaten-equilibristen opgeroepen om in de oude Hanzestad elkander de ere palm te betwisten in 'n sportieve strijd. Vrijdagmiddag om 12 uur is het tweede detachenjent van de derde Suriname-compagnic 1955 met het s.s. ..Cottica" naar Suriname ver trokken. In de inschepingsloods van ae K.N.SM, aan de Suriname-kade te Amsterdam vond de gebruikelijke af scheidsplechtigheid plaats. Op de foto: Familieleden en kennis sen op de wal. die afscheid nemen. Een beeld van het bezoek, dat zien de vorstin hier bij het hunne- li.M. de Koningin gisteren aan de j bed te Borger, provincie Drente heeft gebracht. We I Weer verschillende verkeersongevallen TREIN DOODDE JONGEN Op de onbewaakte overweg te Prin senbeek (N. Br.) is gistermiddag tegen half vijf de 11-jarige Jacques Verwij - meren uit Prinsenbeek gegrepen door een Diesèitrein en op slag gedood. De jongen was op weg naar huis van school, en kruiste de overweg op het ogenblik dat de trein naar Dordrecht passeerde. Hij werd door de trein ongeveer 30 meter meegesleurd en moet direct dood zijn geweest. De trein had 20 minuten vertraging. In de Kalfjeslaan bij de Middenweg te Amsterdam is gistermiddag de 48- jarige G. Overwater, die met zijn fiets onvoorzichtig de weg overstak, door twee motorrijwielen aangereden. Met een schedelbasisfractuur is de man in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Drie personen zijn gewond, toen gis termiddag tegen half zes de vrachtauto waarin zij waren gezeten op een onbe waakte overweg tussen Emmen en Nieuw-Amsterdam door een trein werd gegrepen. De auto. die het eigendom was van een grossier in meel en koloniale waren in Stadskanaal, werd bestuurd door een inwoner van Nieuw-Buinen. De andere inzittenden waren personen uit Stadskanaal en Onstwedde. De wagen, waarvan het stuur aan de rechterzijde zat. werd bij het passeren van de on bewaakte overweg in de Kerkhoflaan gegrepen door de „Blauwe Engel" die om 17.20 uit Emmen was vertrokken in de richting Coevorden. De trein sleurde de auto enige meters mee. Zakken meel en blikken conserven lagen overal ver spreid. Alle drie inzittenden zijn over gebracht naar het ziekenhuis in Emmen. vanwaar zij later op de avond met een ziekenauto naar hun woningen zijn ver voerd De cabine van de auto was geheel ingedrukt. De „Blauwe Engelwas iets beschadigd en had 24 minuten vertra ging. gekomen met een langs de weg gepar keerd staande vrachtauto van de firma Kaptein uit Schagen. De autobus waar in ongeveer 25 personen zaten, geraakte in de wegberm, evenals de vrachtwagen. Een inzittende van de bus werd licht gewond: de overigen kwamen met de schrik vrij. De vrachtauto werd zwaar beschadigd, terwijl de bus aan de rech terzijde schade opliep De Rijkspolitie van Wieringermeer stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval. Een tramstel van lijn 3 is gistermid dag op de kruising BilderdijkstraatDe Clercqstraat tegen een bestelauto ge botst. Gelukkig werd niemand gewond: de auto had nog al wat schade. Ook het balconscherm van de tram werd be schadigd. Het tramverkeer ondervond 25 minuten vertraging. Bij onderzoek bleek dat de remmen in orde waren. (Ingez. Med.-Adv.) MEER BEWOLKING De Bilt verwacht tot Zondagavond: Het hogedrukgebied. dat zich ongeveer een week geleden boven de Britse eilan den vormde, handhaaft zich nog steeds en neemt zelfs nog iets in betekenis toe. Zwakke frontsystemen behorende bij depressies, welke van het zeegebied bij IJsland naar Noord-Scandinavië trok ken, drongen daarbij over het Noordzee gebied tot ver in onze omgeving door en veroorzaakten perioden met veel bewol king en plaatselijk wat lichte peerslag, afgewisseld door opklaringen. Een dergelijk gebied met opklaringen draaide zich hedenmorgen over ons land uit. maar onder invloed van een nieuwe depressie, die zich in de richting van Scandinavië beweegt, mag verwacht wor den, dat er Zondag weer meer bewolking *al zijn. (Opgemaakt te 10 uur). 20 November Zon op: 8.05 uur; onder: 16.46 uur; Maan op: 12.29 uur: onder: 22.01 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.27 en 18.43 uur (21/11 te 7.04 en 19.24 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. Gisteravond is een autobus van de N.T.M.. komende van Alkmaar, op weg naar Leeuwarden op de Schagerweg in de gemeente Wieringermeer. in botsing Onrustige dag op liet eiland Cyprus Tal van overvanen Sedert de ondergrondde beweging E.O.K.A. in Maart naar activiteit op C>prus begon, zijn de opstandige acties niet zo hevig geweest als Vrijdag. Door een bomaanslag in het hoofdkwartier van de Britse troepen op Cyprus, het kamp Kykko bij Nicosia, is een soldaat gedood en een ander gewond. Opstandelingen hebben in het Troo- dos gebergte een Griekse mijn aange vallen om zich van springstof meester te maken. De twaalf Britse militairen die de springstof bewaakten, werden aangevallen met automatische wapens, revolvers, geweren en handgranaten. Na een vuurgevecht van een kwartier na- j men de aanvallers met lege handen de I I wijk. Een Britse soldaat werd gewond. I Ongeveer dertig kilometer ten Noord westen van Limassol vielen verzetslie den met automatische wapens een ver bindingseenheid van de Britse lucht macht aan. De militairen dreven de aanvallers op de vlucht zonder verliezen te lpden. Nabij Limassol werden twee militairen gewond doordat een vracht auto door een bom van de opstandelin gen werd getroffen. Te Nicosia werden militairen met stenen en rookbommen bekogeld door demonstrerende studenten. De solda ten beantwoordden deze aanvallen met traangas. Vrijdag tegen middernacht werden met grote spoed Britse troepen overge bracht naar het dorp Deftera, waar ge wapende terroristen een aanval deden op het politiebureau. Het vuur werd door de politie beantwoord en de strijd duurt nog voort. Ook langs de weg van Lacarna naar Damagnsta in Zuidoost-Cvprus werd tegen middernacht gevochten tussen terroristen en veiligheidstroepen, verdere bijzonderheden zijn nog niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1