LEIDSCH m DAGBLAD B. DE KONING REUSACHTIG DELTAPLAN ZAL ONS LAND GAAN BESCHERMEN Kosten 2400 millioen gulden JUBILEUM- RECLAME WEERBERICHT Verminder defensie niet! Huidige eenheden nog 3 of 4 jaar hard nodig! Paleis van Marokkaanse Sultan veranderd in een ruïne Lagerhuislid wil o.a. Nederland opnemen in Britse Gemenebest 94ste Jaargang VRIJDAG 18 NOVEMBER 1955 No. 28682 Directeur: j. w. aennp DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte sngei l ui» gw«o.»tom Hoofdredacteur: Brouw 17.- per kwartaal; f2 35 par nil: f053 per week. Telefoon Directie en administratie: 2S041: Eedactie. 2.507 Kwart eeuw voor dijken, dammen, wegen Gigantische dammen en nieuwe dijken zullen, indien de Staten Generaal het thans verschenen ontwerp Deltawet aanvaarden, over 25 jaar ons land beschermen tegen erfvijand de zee. Nieuwe wegen zullen het Zuid-Westen des lands tot groter bloei en de Randstad Holland nader tot Antwerpen kunnen brengen. Dit werk, dat door de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Financiën en van Landbouw, Voedselvoorziening en Visserij op een duur van ongeveer 25 jaar tegen geschatte kosten van 2400 millioen gulden wordt gesteld, zal Nederland een nieuw gezicht geven. Volgens het plan zal de Nieuwe Water weg niet worden afgesloten met sluiswer- ken. De Westerschelde blijft ook open. De dijkswerken daar zullen aanzienlijk verbeterd worden. De afsluiting van het Haringvliet met een dam en grote uit wateringssluizen het eerst aan de beurt komen. Deze dam zal zo ver mogelijk zeewaarts als met het oog op de golf- aanval mogelijk is. komen te liggen, namelijk ten Westen van Hellevoetsluis Dp Voorne en nabij Stellendam op Goeree. Vervolgens zal het Volkerak worden afgesloten nabij de Oostpunt van-Flakkee in de richting van de Brabantse kust Noordelijk van Dintelsas. In deze dam komt een doorlaatwerk voor de lozing van zoet water. De waterkeringen langs de Nieuwe Waterweg zullen aanzienlijk worden ver sterkt terwijl ten behoeve van de water huishouding in het achterliggende ge bied de Oude Maas zal worden afgesloten tussen IJsselmonde en de Weiplaat. Vervolgens zal een dam worden gelegd door de Grevelingen van Bruinisse op Duiveland over de grote Zandplaat met pen schutsluis door de bocht van Sint Jacob naar Flakkee in Oostelijk Noord oostelijke richting. Omdat deze dam de waterstand in het Brouwershavense gat bij stormvloed zal verhogen, zullen. Wes telijk van deze dam. waar nodig, de dij ken van Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee worden verhoogd. Na het gereed komen van deze werken zullen de dammen door het Brouwers havense gat. Westelijk van Brouwers haven en aansluitend op de Goereese duinstrook en door de Oosterschelde van de Noord-Bevelandse kust naar Burgh- sluis op Schouwen worden gelegd. Welke van deze twee reuzendammen het eerst zal worden gebouwd, zal van waterstaats- technische overwegingen in de toekomst afhangen. De buiten de dammen blijvende water keringen zullen moeten worden versterkt en verhoogd, waarbij ook aan de duinen voorzieningen moeten worden getroffen. De versterking van de dijken langs de Westerschelde zal onafhankelijk van de overige werken kunnen worden uitge voerd. De waterstand in de Schelde zal door de afsluitingen slechts énkele centi meters stijgen. Aansluitend op genoemde Deltawerken zal het drie-eilanden-plan met een dam tussen Walcheren en Noord-Beveland door het Veeregat en een dam met sluis door de zandkreek worden verwezenlijkt. De voorbereiding voor de uitvoering van dit plan is reeds aan de gang. Horgen de laatste dag 1 uur gratis kopen Het Leidsche Wollen Dekenhuis Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond Over het algemeen veel bewolking met hier en daar wat regen of motregen. Weinig wind. In het uiterste Noordwes ten van het land weinig verandering in temperatuur, elders vooral in de nacht minder koud (Opgemaakt te 10 uur) 19 NOVEMBER Zon op: 8.07 uur; onder: 16.47 uur. Maan op: 12.03 uur: onder: 20.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.53 en 18.05 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Minister Staf waarschuwt: Totdat West-Duitslaiul bewapend zal zijn (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op de replieken over de begroting van Oorlog en Marine heeft minister Staf gisteravond in de Tweede Kamer gewaarschuwd onze defensie-inspanning thans niet te wijzigen of te verminderen, nu het materieel er is en de mensen er zijn. Met onze vijf divisies hebben we kans dat we het houden: met onze drie divisies nóóit. Totdat West-Duitsland bewapend is, hebben we in de komende 3 of 4 |aar onze huidige eenheden hard nodig. Er dreigt dus nog enkele jaren gevaar en tot zo lang moeten we ons zo sterk mogelijk kunnen verdedigen. Divisies volgens de plannen In strijd met de bewering dat onze divisies vele gebreken zouden vertonen, verzekerde minister Staf dat precies volgens het opbouwplan van ons leger, de divisies zijn uitgerust. Er zijn geen tekorten en in zeker opzicht is er meer. Er zijn bepaalde onderdelen, die gebrek hebben aan verbindlngsmaterieel, maar het is niet zó. dat de divisies daardoor niet doeltreffend zouden kunnen optre den. Onze Luchtmacht staat interna tionaal zeer goed aangeschreven en er zijn geen andere, vergelijkbare landen, die betere vliegtuigen hebben. Wij heb ben Hunter-jagers en die zijn zeker niet ouderwets. Er zijn geen betere tenzij men denkt aan de Canadese Jager, maar die kost tweemaal zo veel. Er heerst onzekerheid over voortge zette Amerikaanse hulp voor vervan ging van verouderd materieel, maar minister Staf heeft het vertrouwen dat de samenwerking in de NAVO zo is, dat op verdere Amerikaanse hulp mag worden gerekend. We groeien naar het doel dat eind 1956 zal wor den bereikt. Aan wijzigingen in ons opbouwplan kan pas worden gedacht in 1959 of 1959 wanneer West-Duitsland bewapend is. Wü moeten dus doorgaan met onze plannen. Enige jaren heeft de NAVO aan onze divisies nog de grootste behoefte. Hoe en op welke wijze de divisies moe ten worden opgebouwd als gevolg van gebruik van atoomwapens, zal aan het eind van dit Jaar in de Navo-raad wor den beslist. Inmiddels is er in de leger- organisatle van geen enkel land nog iets gewijzigd. Er zijn in Europa wel enkele atoomkanonnen, maar de productie er van is al stopgezet Er zijn ook enkele luchtdoelrakettcn. maar organiek zijn ze nog nergens ingedeeld. Er wordt dikwijls over geschreven, dat onze militaire deskundigen geen zouden hebben voor de eisen van de moderne oorlog. Die belangstelling voor de toekomstige ontwikkeling is er wel. maar ook vandaag moet onze verdedi ging zo sterk mogelijk zijn. We hebben de beste adviseurs, want de NAVO-bevel- hebbers zijn stuk voor stuk de beste deskundigen. „Daar ga ik liever op af", aldus minister Staf", dan op schrijvers met veel fantasie die geen verantwoor delijkheid dragen. Weer een vierjarenplan Bij het opmaken van de plannen voor de opbouw van de divisies in ver band van atoom-wapenen, moet ook rekening worden gehouden met de kosten. De onzekerheid over de Ame rikaanse hulp geldt voor alle Europese landen. De hele NAVO-verdediging wordt verzwakt als de Amerikaanse hulp zou uitvallen. Voorlopig hebben we een defensie- programma tot en met 1957 (f. 1350 mil. lioen per Jaar). Wanneer in 1956 na de verkiezingen een nieuw Kabinet optreedt kan voor 1957 dus hetzelfde bedrag van f 1350 millioen op de begroting worden uitgetrokken. In de zomer van 1956 zal echter meer bekend zijn over de toe komstige ontwikkeling en wat Neder land kan en wil bijdragen. Als er dan een nieuwe minister van Defensie optreedt, zou minister Staf hem de raad willen geven weer een defensie-programma voor vier jaren op te stellen met inbe grip van 1957. Dan kunnen in 1957 de maatregelen worden getroffen, waardoor in 1958 geen vertraging zal ontstaan in de verdere, gemoderniseerde defensie- opbouw. De begroting van Oorlog er. Marine werd hierna aangenomen met de aan tekening dat de communisten geacht wilden worden te hebben tegengestemd. In de Memorie van Toelichting op het ontwerp van wet worden de geraamde kosten als volgt verdeeld: Voor het Deltaplan zelve zal 1800 millioen gulden nodig zün, waarin be grepen voor de afdammng van de Oos terschelde plm. 400 millioen, van het Haringvliet 270 millioen en de verho ging en versterking der waterkeringen langs de Rotterdamse Waterweg met de afdamming van de Oude Maas 150 millioen gld. Voorts zal de verbetering der bedijking langs de Westerschelde 400 millioen vergen waarnaast de nood zakelijke verbeteringen aan de water keringen ten Noorden van Hoek van Holland, de Zeenws-Vlaamse Noord zeekust, de Wadden-eilanden en. voor zover nodig de Hollandse en Fries- Groningse zeekusten nog ongeveer 200 millioen gulden zullen vergen. In to taal 2400 millioen gulden dus. Het wetsontwerp voorziet niet in een afsluiting van de Rotterdamse Water weg met een sluizencomplex, hoewel dit aantrekkelijk zou zijn met het oog op de beveiliging tegen hoge stormvloeden. Er zouden echter te grote risico's mee wor den genomen omdat men niet kan voor zien of buiten een derg. afsluiting 't ver eiste ruime vaarwater zou kunnen wor den behouden. Bovendien is op grond van militaire overwegingen het behoud van een open toegang tot de haven van zodanig belang, dat afdamming bezwaar lijk zou zijn. Aan de vcrziltingsbezwaren van de open Waterweg zal goeddeels tegemoet worden gekomen door de winst aan zoet water, die door de aanleg van de Deltadanimen wordt verkregen. Deze extra hoeveelheid zal de zouttong, die reeds voorbij Rotterdam reikt, kunnen terugdringen. Slot op Pag. 2 JP Een groep studenten uit Amster dam heeft Donderdagmorgen een mars gemaakt van het station in Haarlem naar de Grote Markt, en daar. met de burgemeester van Haarlemmr P. O. F. M. Cremers. een krans gelegd bij het uit Amster dam meegebracht miniatuur-stand beeld van Nicolaas Beets (Hilde- biand). De bedoeling van deze manifestatie was de oprichting van een beeld voor Hildebrand, waar over men het nog steeds niet hele maal eens is. te bespoedigen, tot het bereiken waarvan ook een petitie aan Haarlems burgemeester werd aangeboden. De foto geeft een beeld van de plechtigheid bij het ..standbeeld". De burgemeester wordt toegespro ken door de praeses van het Amster damse studentencorps. HEREN OVERHEMDEN met vast boord Wit - Groen Grijs - Beige Wit Natuurlijk MJ Woedend stormde de vorst door de ravage— Meubilair vernield, veel gestolen Sultan Sidi Mohammed ben Jocsscf is Woensdag na een ballingschap van 27 maanden in zün paleis te Rabat (Marokko) teruggekeerd en is tot de ont stellende ontdekking gekomen, dat in dit crème-met-gToen kleurige palels een enorme ravage is aangericht. Woedend stormde de sultan door de zalen van het paleis toen hü tot de ontdekking kwam. dat een groot deel van het meubilair Is vernield en vele muren en installaties in het paleis zwaar zijn beschadigd. Bij zijn eerste be zoek aan het paleis werd de Sultan vergezeld door een Franse diplomaat en twee advocaten. De slaapkamer van de Sultan zag er uit alsof er een bom was ontploft, aldus werd door functionarissen verteld. Het bed was versplinterd, laden van kasten lagen over de vloer en overal lagen bergen kledingstukken en lakens In garderobe alleen twee strooien hoeden uit 1920 Van grote stukken van de muren ls het kalk verdwenen in vele muren zit ten scheuren en vele artikelen worden ..Belangrijke stap op de weg naar de vereniging van Europa" zegt Boothby Sir Robert Boothby. Conservatief lid van het Britse Lagerhuis, heeft in inge zonden stukken in de Dally Telegraph te kennen gegeven, dat een belangrijke stap op de weg naar vereniging van Europa gezet zou worden, als Nederland, België en Griekenland, Zweden. Noorwegen en Denemarken lid van het Britse Gemenebest zouden worden. Sir Robert Boothby. die van 1949 tot 1954 lid is geweest van de Britse delegatie naar de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, vraagt zich af of „nu de Koningin van Nederland en de Koningen van België, Griekenland, Zweden' Noorwegen en Denemarken tot Britse onderdanen zijn verklaard, omdat zn directe afstammelingen van keurvorstin Sophia van Hannover zijn, de tijd niet gekomen is deze landen uit te nodigen toe te treden tot het Britse Gemenebest! „Ernstig gemeend" (De Britse Hoge Raad van beroep be paalde Dinsdag, dat de wet van 1705 die het Britse staatsburgerschap verleende aan rechtstreekse afstammelingen van keurvorstin Sophia van Hannover, klein dochter van Koning James I en moeder van Koning George I nog steeóa van kracht is. Deze uitspraak werd gedaan op verzoek van Prins Ernest Augustus, hoofd van het Duitse huis Hannover, die voor zijn kinderen het Britse staatsburgerschap verwerven wil om te ontkomen aan hoge Duitse belastingen). M(jn voorstel is ernstig gemeend, aldus Sir Robert Boothby, evenals het voorstel van 1946 om Koning George VI te her stellen op de troon van Hannover. De regeling zou volgens hem tevens een einde maken van het geschil om Cyprus. vermist. In een grote garderobe waren nog slechts twee strooien hoeden uit het jaar 1920 overgebleven!! Van een verzameling van honderd kristallen vazen was er nog slechts één over. In totaal 54 klokken zijn verdwenen. De tennis- en basketbalbanen, die vroeger veel werden gebruikt door de dochters van Ben Joessef, waren gebruikt als kippenhokken en de groene tegels van het prachtige zwembad waren met ha mers kapotgeslagen! In de gymnastiek zaal zijn nog slechts de kale muren overgebleven ült de vroegere particu liere dierentuin van de Sultan is zjjn geliefde struisvogel verdwenen. Dit dier is opgegeten door een functionaris van het palels, die daar trek in had gekre gen kort nadat de Sultan door de Fransen was verbannen. Ook verschei dene leeuwen zün nergens meer te vin den. Het palels werd in Augustus 1953 overgenomen door Sidi Mohammed ben Moulay Arafa. die in de plaats van Ben Joessef tot Sultan werd benoemd. Een paleisfunctionaris verklaarde, dat het maanden zou duren voordat dq schade zou zijn hersteld Het paleis .en zijn inhoud zijn het eigendom van de rege rende Sultan. Blanke wegens moord op naturel in Zuid-Afrika ter dood veroordeeld Een 21-Jarige blanke is door het Ge rechtshof te Springs in Zuid-Afrika, wegens moord op een naturellenbedlen- de ter dood veroordeeld. Het verweer van de beschuldigde, dat hU tijdens de daad onder invloed was van drank werd door dc rechter, A. C. Malan, niet als een verzachtende omstandigheid 1 aanvaard. AFSLUITINGEN IN HET*KADER VAN HET DELTAPLAN Moord te Sluiskil Vrouw in Kanaal geworpen Noord Brabant De Justitie te Middelburg heeft een 39-jarige man uit Vlissingen gearre steerd, die verdacht wordt in Sluiskil een ongeveer 45-jarige vrouw, uit Arn hem afkomstig, te hebben vermoord. Dinsdagmorgen vond de smid H. Dupuy het stoffelijk overschot van de vrouw In het kanaal van Tcrneuzen naar Gent. Het lichaam zat geklemd tussen de wal en een Rijnaak. Bij het onder zoek door de politie kwam spoedig vast te staan, dat de vrouw door misdrijf dta het leven moest zün gekomen. Zü was 14 dagen geleden in Sas van Gent aangekomen, waar zü met een straatmuzikant haar Intrek nam in een woonwagen. Later kreeg zij onenigheid met deze man en trok zij naar Sluiskil Hier kwam zij in contact met een arbei der van een firma, die werken uitvoert op het terrein van de cokesfabriek. Maan dagavond zou zij met hem en anderen een aantal café's hebben bezocht o.a. in Sluiskil. Toen Dinsdagavond een auto van de Terneuzense politie op het terrein van de cokesfabriek verscheen, om hem te halen wilde hy de vlucht nemen; maar hij slaagde niet daarin. De moord schünt vlakbü het schaft lokaal van deze fabriek te zün gebeurd. Later is het stoffelijk overschot in het kanaal geworpen. Dit gebeurde aan de Oostzüde van het kanaal, maar in dc nacht is het lichaam door de wind, die pal West was, naar de overkant gedre ven. Over de motieven tast men nog in het duister; de identiteit van dc vrouw is nog niet vastgesteld. Bekentenis Na een langdurig verhoor heeft de man bekend, de moordenaar te zijn van de vrouw. Maandagavond heeft hij in haar gezelschap verscheidene café's be zocht Hij moet sterk onder invloed zijn geweest, toen hy tot zijn daad overging. Er bestaat geen aanleiding aan te nemen, dat hier sprake is van roof moord.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1