x;~ Fraaie nieuwe Herv. Halschool in Leiderdorps Zijlkwartier Raad van Oegstgeest handelde de begroting in middag en avond af Spoedig een nood-sportveld Origineel vlagvertoon van onze exporteurs in de stad Sheffield DONDERDAG 17 NOVEMBER Ook cultureel en jeugdcentrum Dc opening van de nieuwe Herv. School in het Zylkwartier te Leiderdorp heeft gistermiddag plaats gevonden in bijzijn van tal van genodigden, die in de fraaie ruime hal (de nieuwe school is een z.g. halschool) gemakkelijk een plaatsje konden vinden. Aan de verwelkoming en toespraken ging een wydingsdienst vooraf, welke werd geleid door ds J. P. Honnef. de plaatselijke predikant der Ned. Herv. Ge meente. Deze hield een korte toespraak naar aanleiding van ps. 1248: „Onze hulp is in de Naam des Heren, Die de hemel en de aarde gemaakt heeft". Hierna begroette de voorzitter van het schoolbestuur, de heer M. Splinter, de aanwezigen, daarbij zich tot velen in het bijzonder richtende zoals burgemeester en wethouders en de inspecteur van het L.O.. de heer L. Schipper. Vervolgens gaf de voorzitter nog een kort overzicht van de totstandkoming van de school, die eerst eigenlijk een vierklassige zou zijn maar per slot toch een van zes klassen is geworden. Hij toonde zich bijzonder verheugd over deze nieuwe halschool waarvan de hal tevens zou kunnen die nen voor ouderavonden en kerkewerk. Het woord was hierna aan de burge meester, de heer K. van Diepeningen. Deze was er ook zeer verheugd over dat het Zijlkwartier nu een fraaie nieu- Mevrouw v. Diepeningen kreeg bloemen aangeboden. (Foto L.D./Van Vliet.) Jongetje verbrand VERKOOLD LUKJE GEVONDEN Naar is gebleken heeft de boerderij- brand te Wijlgaard (gem. Leeuwarden) waarvan wij gisteren melding maak ten het leven gekost aan het 4-jarig zoontje van de familie Roorda. Het zoontje, Doeke, was met het middageten niet thuisgekomen, maar daarover maakte het gezin zich niet ongerust, omdat dit wel vaker ge beurde. Toen het knaapje echter na de brand ook niet kwam opdagen, rezen bange vermoedens. Niemand bleek de jongen te hebben gezien. Bij het nazoe ken van de puinhopen werd omstreeks 9 uur 's avonds het geheel verkoolde lijkje mklden in de schuur achter een schut ting gevonden. De plaats doet vermoe den. dat Doeke daar beschutting tegen de laaiende vlammen heeft gezocht. Trein greep auto OP ONBEWAAKTE OVERWEG Op de onbewaakte overweg aan de Molenweg tc Amstelveen (gem. Nicu- wer-Amstel) in de spoorlijn tussen de stations Nicuwersluis-Loenen en Am sterdam-Haarlemmermeer, die uitslui tend voor het goederenvervoer dient, is gisteren een vrachtauto van een fir ma uit Haarlem dooi een goederen trein gegrepen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De auto werd beschadigd, doch de be stuurder kwam met de schrik vrij. aan gezien de voorzijde van het voertuig geen noemenswaardige sohade heeft op gelopen. De voorzijde van de locomotor werd lioht beschadigd. De trein kon na een kwarter oponthoud de rit vervolgen. De lading van de vrachtauto, be staande uit Sint Nicola as-snoepgoed, werd over de weg verspreid. we school heeft, daarbij er op wijzende dat wat de bouwmogelijkheden van thans betreft er voorlopig wel geen kans zal zijn goedkeuring te verkrijgen voor de bouw van een nieuwe hal school. Het schoolbestuur was hier nog net op tijd bij. Nu deze nieuwe school er eenmaal staat bond hü de school vereniging op het hart (de hal biedt hiervoor mogelijkheden) ook na de schooltijd te trachten de kinderen op te vangen. Hg bracht de inspecteur van het L.O., de heer Schipper, dank voor zijn steun bij het stichten van deze nieuwe school en riep en passant ook al zijn medewerking in voor de twee nieuwe scholen die er in de ge meente nog nodig zijn. De heer Schipper, hierop het woord verkrijgende, merkte op heel wat openin gen van nieuwe scholen te hebben mee gemaakt, doch dat hij wel zeer getroffen was door de stijlvolle wijze zoals hier was geschied. Met deze school zijn de kansen benqt en hy feliciteerde het schoolbe stuur met de totstandkoming. Aan burgemeester Van Diepeningen zei hij toe voor verder scholenbouw gaarne zijn medewerking tc zullen ver lenen hoezeer deze zelf ook wel alle we gen kende om het een en ander te berei ken. Zich richtend tot het nieuwe school- De prachtige aula van de nieuwe school. (Foto L.D /Van Vliet.) toe. Ds J. J. Dijk sprak vervolgens namens de Gereformeerde Kerkeraad. Hij sprak bij zijn felicitatie de hoop uit dat de samenwerking zoals die tot nu toe was ook in de toekomst een aangename coöperatie zou blijven. Ds G. J. Streeder, Hervormd predikant te 's-Gravenhage voorheen te Leiderdorp, waaraan hy vele goede herinneringen heeft, richtte zich in verband daarmede nog tot het hoofd der Hervormde School aan de Kastanjelaan, de heer R. v. d. Hoek. De heer J. Drop, sprekende namens het Hoofdbestuur van Christelijk Volks onderwijs, sprak bij zyn felicitatie de hoop uit. dat de sfeer aan de nieuwe school dezelfde zou zijn als die aan de Kastanjelaan. De heer J Nievaart sprak namens de Kerkeraad der Herv. Gemeente. Verschillende sprekers voerde hierna nog het woord. Van dezen vertelde de heer P. v. d. Sterre, de architect van de nieuwe school, nog het een en ander over de eisen die in vroeger jaren aan een goede school werden gesteld. Het laatst sprak het hoofd der nieuwe school, de heer W. A. Pleizier. Deze ging nog in op hetgeen enkele sprekers had den gezegd en beaamde dat deze dag was een dag van vreugde en dankbaarheid. Hierna was er gelegenheid de fraaie school te bezichtigen. STADSNIEUWS SIKKENS LAKFABRIEKEN N.V. Naar wii vernemen ls door bemidde ling van de Commanditaire Vennoot schap J. J. de Cler en Zoon alhier voor Sikkens lakfabrieken N.V. aangekocht een der grootste herenhuizen aan de Rlinsbureerwee No. 152 eertllds be woond door de familie P. Los. sedert enkele iaren eigendom van het Prae- ventiefonds te 's-Gravenhage die het pand gebruikte voor de afdelingen Ge zondheidszorg en Statistiek van het Nederlands Instituut voor Praeven- tleve Geneeskunde. Onder leiding van Sikkens Lakfabrie ken heeft zich een groep van bedrijven gevormd waartoe o.a. behoren Sikkens Constructieverven N.V. te Leiden en Verffabnek Alpha v/h. Gebr. Klaver weiden N.V. te Alphen a/d. Rijn. Voor deze bedrijven moeten centraal ver schillende werkzaamheden worden ver richt op administratief, financieel en commercieel gebied, tengevolge waarvan naar een dergeliik groot pand moest worden uitgezien. Hedenmorgen vond op de begraaf plaats ..Rhiinhof" de teraardebestelling plaats van de heer D. M. Kuivenhoven. die dezer dagen in de ouderdom van 88 laar overleed. De overledene had vóór de tweede wereldoorlog voor de C.H.U. 12 laar zitting in de Leidse Raad en was indertijd in de kring van het Leid se oreanisatieleven en de Leidse Her vormde gemeente een bekende figuur. Zo was hii o.m. ruim 30 jaar voorzitter van de afdeling Leiden van de Chr. Nat. Werkmansbond. Geruime tiid heeft hii ook deel uitgemaakt van het Hoofd bestuur van de Chr. Bond van Voe- dlngs- en Genotmiddelen en was hij secretaris van de Leidse Womngbouw- Ver. .jagen Haard". Onder de aanwezigen merkten v/ii o.a. op de heer A. J. Schoneveld. oud-raads- hd en enkele vrienden en kennissen van de overledene. Ten sterfhuize heeft ds P. Kloek. Herv. Pred. een rouwdienst geleid. Nadat de kist in de groeve was neergelaten las de heer D. M. Kuiven hoven Jr een eedeelte uit Openbaring 7 en bad het Onze Vader. De oudste zoon sprak nog een woord van af scheid. waarna bloemen werden ge strooid. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Ned. Recht de heren A. R Veira (Den Haag) en D. den Boer (Rotterdam). Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: „On the characters of binary Modu lair congruence groups", de heer J. van der Mark, geboren te Bloemfontein (Z.-A.) en thans wonende te Delft. Gistermiddag is een 81-jarige be woner van het Levendaal op de hoek van de Geregracht en het Levendaal aangereden door een vrachtauto. De man, die zonder op het verkeer te letten de ryweg overstak, liep een hersen schudding en een ontwrichte rechter schouder op. De Kon Ned. Zuivelbond zal zyn algemene vergadering houden op 21 De cember in „Esplanade" in Utrecht. Er komt geen maatschappelijk werkster De raad van Oegstgeest, die gisterèn in vergadering bijeen was onder voorzitterschap van burgemeester du Boeuff, heeft de begroting voor het dienstjaar 1956 goedgekeurd. In de middagvergadering werden de algemene beschouwingen gehouden, waarop B. en W. in eerste instantie aan het woord kwamen. In de avondvergadering kreeg ieder in tweede lezing gelegenheid zijn standpunt uiteen te zetten. De heer J. Valentgoed <Prot. Chr.) be gon met erop te wijzen dat de gemeen tepolitiek gekenmerkt wordt door een zekere evenwichtigheid. Het besturend orgaan gaat met overleg te werk, zich programmatisch voor ogen stellend wat er gedaan moet worden. Natuurlijk blij ven er wensen over. waarbij dan in de eerste plaats genoemd mag worden de ..bazar", een doorn in ieders oog. Spr. hoopt dat spoedig een oplossing zal kun nen worden gevonden voor dit gedeelte van Oegstgeest. NIET VERGETEN Men verwijt Oegstgeest wel, dat het de Mors vergeet, maar in de practijk blykt deze beschuldiging niet vol le houden. Intussen zouden wij gaarne meer doen, doch wy worden gehandi capt in het uitvoeren van het uitbrei dingsplan aldaar, zodat men noodge dwongen eerst aan het werk ging in plan Noord. Ook deze kwestie van sportterreinen blijft urgent. Wat betreft de woningbouw merkte mr Valentgoed op dat hij gaarne een oplossing zou zien voor de midden standswoningen. Is het niet mogelijk dit soort woningen in huur te geven? Het is bijna onmogelijk een woning te be trekken. zonder deze door koop in eigendom te verkrijgen. Een behoorlijke ontspanningszaal voor muziek- en toneelavonden is zeker gewenst, daar de lokaliteiten, die men thans gebruikt ongeschikt zijn en veel te druk bezet. De verkeerssituatie, hiet name in de Geversstrant eist de nodige aandacht. Zijn er resultaten te bespeuren van de invoering van het inhaalverbod in deze straat? Tenslotte besprak de heer Va lentgoed de gemeentelijke zelfstandig heid op het gebied van de belastingen. Mr. M. A V. Slingenberg. namens de V.V.D. sprekend, vergaf het het college gaarne, dat de begroting niet binnen de wettelijk gestelde termyn in behande ling is gekomen. De laatste maanden waren er urgentere zaken aan de orde! De steeds meerdere afhankelijkheid van de gemeente van het Riik, is onprettig, doch werkt steeds verder door. Bij de toenemende afhankelijkheid van de ge meente zal het nodig zijn dat de raad zich in de naaste toekomst gaat bera den over het principe van de subsidie verlening. Men subsidieert thans instel lingen, die zeer goed zijn op zichzelf, doch van geen gemeentelijk belang, of zelfs een voorwerp van rijkszorg zijn. WARMONDERWEG Dat de Warmonderweg nog steeds niet is verbreed, komt niet op reke ning van het gemeentebeetuur van Oegstgeest, maar op dat van Leiden, aldus spr. Wanneer er in de toekomst slachtoffers vallen en dat zou niet te verwonderen zijn met het steeds toe nemende verkeer dan zal de ver antwoordelijkheid liggen bij de ge meente Leiden. Spreker vroeg het college stappen te ondernemen de bouw van de brand weerkazerne. annex bureau gemeente werken. en van de tweede openbare school te bespoedigen. De V.V.D wenst meer vryheid van de eigenaars van wo ningen; waarom kunnen zyn niet de volledige beschikkingsvrijheid van hun eigendom krijgen? Tenslotte sprak de heer Slingenberg grote waardering uit voor de zorg besteed aan het samen stellen van de begroting. MAATSCHAPPELIJK WERKSTER De heer H. A. M van Kerkhof (KVP) vond het uiteraard verheugend dat de begroting sluitend is. doch die is, aldus spr. een gevolg van de schadeloosstel ling voor de opgeheven schoolgelden. Deze opheffing betekent helaas weer een beknotting van de gemeentelijke fi nanciële zelfstandigheid. Met het stand punt van B. en W. inzake de aanstelling van een maatschappelijk werkster, kon de heer van Kerkhof zich niet vereni gen De huidige maatschappij vraag geroecialiseerde krachten. Het speet spreker dat er in het dorp niet wat meer versieringen konden wor den aangebracht, b.v. in het plantsoen Standaardbouw. Met tnkele honderden guldens kon misschien toch wel iets be reikt worden. Jammer is ook dat de mu ziektent weer op de lange pro-memorie- baan geschoven dreigt te worden Niet temin was spr. van oordeel dat de ont werp begroting getuigt van een sterke daadkracht en een onversaagd verder gaan. STILLE RESERVE De fractie-voorzitter van de PvdA, de heer K. Veen, was van oordeel dat de begroting 1956 door enkele „slui merende" posten, een aanzienlijke stille reserve in zich bergt. Het is echter teleurstellend dat deze begro ting geen nieuwe initiatieven toont: de PvdA denkt hierbij bijv. aan het totstandkomen van een afzonderlijke en zelfstandige afdeling, waar alle sociale werkzaamheden worden uit gevoerd. Het verbaast de fractie niet, doch zU betreurt het wel dat er nog geen maatschappelijk werkster ls, Wacht het college misschien op een wettelijk voorschrift? De heer P. H. M. S. van der Voort (officieel partijloos, daar zyn partU de K-NP. is opgéheven) vroeg, na het col lege en de ambtenaren dank gebracht te hebben voor de verzorging van de be groting, speciale aandacht voor de volks huisvesting. Indien er inderdaad moei lijkheden zijn bij de aanbesteding van de 55 Woningwet-woningen, verdient het dan geen aanbeveling dat de ge meente zelf deze woningen bouwt? Spre ker bleef voorts aandringen op het aan stellen van een maatschappelijk werk ster. De oplossing van het verkeers- vraag^tuk in de Geversstraat en War monderweg moet nu toch spoedig wor den gevonden. De Haarlemmerstraatweg, nog steeds niet behoorlijk verlicht! moet ook de aandacht blijven hebben, vooral in.verband met het fietspad, dat daar plotseling ophoudt. Is er geen re geling te treffen met de gemeente Sas- senheim? ANTWOORD VAN B. EN W. De burgemeester merkt op met be trekking tot de onbewoonbaar verklaarde woningen in de zg. Bazar, dat geen over. eenstemming met de eigenaar dier wo ningen kon worden verkregen. Dat de Mors geen achtergesteld gebied is staat vast. De voorzitter deelde mede, dat één derde van de beschikbare bouwvolume in het jaar 1956 wordt geëffectueerd voor bouw van huurwoningen. Hij kon dc verheugende mededeling doen dat besprekingen in vergevorderd stadium zyn met een grote Institutionele be legger t.a.v. de bouw van fiatwonin gen. Deze kunnen worden verhuurd aan personen behorend tot de mid- denstandsgroep. Het flatgebouw dat zal verrijzen bevat 40 woningen. Binnen het raam der mo gelijkheden zullen B. en W. bezien of uitbreiding van zaaJrulmto voor muziek- en andere uitvoeringen te verwezenlij ken is. Hy betwijfelt of het invoeren van een voorgeschreven maximum snelheid voor de Geversstraat mogelijk is Toege geven moet worden dat liet verkeer daar groot gevaar met zich brengt. De door de heer van Kerkhof ge vraagde kunstversieringen zullen ver moedelijk te kostbaar zijn. Inzake de bouw van 52 woningen aan de Wijtbenbachweg wordt opgemerkt, dat óok hier, evenals elders, zich de moeilijkheid voordoet van overschrijding van het door de Rijksoverheid toege stane bedrag Er zullen versoberingen moeten worden aangebracht. Binnenkort zal de wethouder van Openbare Werken, de heer Den Ouden, het contact vernieuwen met zyn Leidse collega inzake de verkrijging van de mogelijkheid tot verbreding van de Warmonderweg. De kans dat in 1956 de brandweer kazerne er komt is wel waarschijnlijk, al hebben B en W. dit uiteraard niet in de hand. GEEN VRIJHEID De voorzitter wijst mr Slingenberg met nadruk er op dat B. en W. eenvou dig de Woonruimtewet hebben toe te passen. x Met de soepelheid der laatste jaren is men ook al niet veel verder gekomen, vandaar dat geen vrijheid gegeven kan worden aan eigenaren van leegstaande woningen deze te verkopen aan perso- Nederlandse „toeken" in Engeland Winkels vol met Nederlandse waren en tentoonstelling van schilderijen nit de zeventiende eeuw (Van onze Londense correspondent) Van 3 tot 10 Maart a.s. zal in dc Engelse Industriestad Sheffield een Neder landse week worden gehouden. Dit is iets geheel nieuws op het gebied van onze commerciële en culturele propaganda in het buitenland. Weliswaar zag Sheffield al eerder Nederlandse culturele manifestaties, maar thans zullen deze een onderdeel vormen van het eerste „Holland Festival in Brit- tain" en een uitgebreider karakter dragen dan voorheen het geval was. Sheffield is slechts het begin. Want het ligt in de bedoeling om. wanneer dit experiment slaagt, elk jaar in een of twee andere steden Nederlandse weken te organiseren. Deze vormen een tegenhanger en welkome aanvulling van de Britse weken en dagen in ons land. Voor onze handel zullen deze Nederlandse weken van het grootste belang zijn, evenals voor het toerisme en voor de algemene verstandhouding tussen onze landen. Want hoe populair Nederland is elke Engelsman schijnt een zwakke plek te bezitten voor de „Dutch" er heerst nog genoeg misverstand omtrent ons land. Aardrijkskunde vormt niet bepaald een sterke k3nt van dc Engelsen! bier. Onze groenten en zuivel zullen vanzelfsprekend in deze actie een bij zondere plaats innemen. Gehoopt wordt dat ook de Neder landse mode-industrie, welke sinds kort met zoveel succes naar Engeland expor teert, ingeschakeld kan worden. Ook ligt er nog veel terrein braak voor onze kunstnijverheid. Het plan is om een ten toonstelling te houden van onze toege paste kunst. Er komt ook een boeken tentoonstelling, blijkbaar van foto- en platenboeken en in de Engelse taal uit gegeven werken Verder voorbeelden van onze boekdrukkunst, alsmede van boe ken, die hier uit het Nederlands ver taald zijn. Overwogen wordt gedurende de .Holland in Sheffield-week" een in formatiecentrum op te richten, waar men terecht zal kunnen om van alles en nog wat over ons land to vernemen. Invasie-generaal dacht dat Koenhagen in ons land ligt Een Britse generaal di? in de oorlog een belangrijke rol heeft gespeeld, zei eens tegen my, dat het hem genoegen deed, dat ik uit Nederland kwam, want, zo legde hij uit, zijn zoon, een comman dant van de RAF, was met een eskader naarKopenhagen Toen ik wat vreemd keek, herstelde hij zijn fout: .©oh ja, dat is Denemarken Wanneer zelfs een invasie-generaal de kaart van Europa slechts aarzelend kent. dan behoeft niemand er zich over te verbazen, dat Tom. Dick en Harry ofwel Piet. Jan en Klaas U verzekert, dat Brussel en Antwerpen Nederlandse steden zijn. Overigens weten de Engelse schoolmeesters nog altijd niet beter dan dat Den Haag onze hoofdstad is. maar dat is iets. dat een buitenlander nau welijks kan worden aangerekend. Met de publiciteit voor het aloude, stoere Amsterdam is het in Engeland nog al tijd treurig gestold. Voor de Engelsen, die er komen en dat zijn er heel wat. is onze hoofdstad meestal een openba ring. maar de overigen geloven, dat het een grimmige haven- of vissersplaats is zoals Grimsby of missohien Liverpool. Weg met vage denkbeelden De Nederlandse weken zullen thans gelegenheid bieden om de vage denk beelden over ons land te vervangen door een vaster omlynd begrip In Sheffield zal tenminste niemand in het onzekere gelaten worden over het geen ons land op allerlei gebieden bete kent. Nauwclyks één aspect zal worden verwaarloosd. De winkels zullen vol liggen met Ne derlandse waren. Door middel van een etalagewedstrijd, waarbij het publiek Nederlandse artikelen zal moeten op sporen, zal de aandacht voor onze pro ducten nog worden verscherpt. Mogelijk zullen ook in de restaurants en café's typisch Nederlandse gerechten worden opgediend, terwijl de eetgelegenhcden tevens door onze bloemen zullen worden opgevrolijkt. Er komt ook Nederlands nen, die met op de lyst der woningbe- hoevenden in de gemeente staan. Dr Slmon Thomas stelde met genoe gen vast dat het hem door de Raad niet moeilijk was gemaakt. Het is verheugend dat de begroting sluit, ook al zijn er en kele meevallers. Hij waarschuwde voor de toekomst. Hij kan de opvatting van de heer Veen. die meende dat er in deze begroting een stille reserve zit, niet delen, want al worden posten voor rente en afschrijving opgenomen voor bouw werken. die misschien in 1956 niet wor den uitgevoerd, men heeft daaromtrent nooit zekerheid. T.a.v de 2de openbare school werd meegedeeld dat de defini tieve plannen zijn ingediend. In de replieken werd verklaard door hen, die de algemene beschouwingen hadden gehouden, dat zij grotendeels bevredigd zijn door de antwoorden van af de bestuurstafel. MAATSCHAPPELIJK WERKSTER Het al of niet aanstellen van een maatschappelijk werkster wordt ieder jaar aan de orde gestold door mevr. G. Kramers (P. v. d. A.), daarbij gesteund door haar fractiegenoot, de heer Veen. Dit keer werd over deze zaak zeer uit voerig gediscussieerd. B. en W. nemen een afwijzend standpunt is. dat behalve door de bovengenoemde leden, ook niet werd gedeeld door de heer v. d. Voort. De meeste leden waren met B. en W. van oordeel, dat de noodzaak tot aanstelling van een dergelijke functionaris niet is gebleken. Een voorstel door de leden van de P. v. d. A. om tot aanstelling van een maat schappelijk werkster over te gaan, werd met 10 tegen 4 stemmen verwor pen. Een voorstel om een studiecom missie uit de Raad te benoemen werd verworpen met 8 tegen 6 stemmen. Na korte discussie werd besloten tot aanschaffing van een nieuwe brand weerauto. De muziektent komt er voor lopig niet. De heer v. Weizen verwacht geen intensief gebruik en acht de kos ten daarom te hoog. Met 8 tegen 6 stom men werd besloten de post pro memorie uit te trekken. Over toekenning van een subsidie aan de militaire tehuizen van het humanis tisch thuisfront is lang gesproken. De Prot. Chr. fractie verzette zich om prin cipiële redenen. Het voorstel van B. en W. werd echter toch aanvaard met 8 tegen 6 stemmen. Mr Slingenberg stem de tegen omdat hij van mening was, dat het Rijk deze kosten moet dragen. TEN SLOTTE DE SPORT De heren BJansjaar en Van Weizen hadden in het bijzonder aangedrongen om een tijdelijke oplossing voor het dringend gebrek aan een sportterrein. Het nieuwe complex zal nog lang op zich laten wachten. De voorzitter deed evenwel de prettige mededeling dat het terrein naast de vijver aan de L. v. Al kemade als noodtorrein door de KNVB acceptabel wordt geacht. De voorzie ningen zullen echter f. 8000 kosten. Na langdurige discussie werd besloten met 10 togen 4 stommen dat B en W een uit gewerkt voorstel zullen indienen met een kostonbegroting. De verlaging van de vermakelijkheids belasting voor sport en spel op amateu ristische basis werd bepaald van 20 tot 10 van de bruto opbrengst. Ten slotte werd de begroting in haar geheel vastgesteld en aanvaard onder dankzegging door dc voorzitter voor de vlotte afdoening door de Raad. Ook films en muziek De kunstmanifestaties zullen langer dan een week duren. De belangrijkste daarvan vormt een schilderijen-ten toonstelling van zeventiende eeuwse Nederlandse meesters, afkomstig uit ons land en uit plaatselijke collecties. Er zullen Nederlandse films worden ver toond, terwijl een aantal vooraanstaan de personen lezingen over ons land zal houden. Ook omvat het „festival" concerten van Nederlandse ensembles en solisten, waarbij o.m. werken van Nederlandse componisten zullen worden uitgevoerd. Voor middelbare scholleren is er een wedstrijd voor de B.B.C. over hun ken nis van ons land. Een sportuitwissellng wordt voorbe reid. waarvoor o.a. een Nederlandse voetbalclub naar Sheffield zal komen. Men denkt ook aan een Nederlandse kermis met een pierement de afgelo pen zomer maakte Engeland daar keni- nis mee en misschien een poffertjes kraam. Men ziet. het wordt een ware Nederlandse invasie. Met opzet is een betrekkelijk kleine stad Sheffield heeft een half mlllioen inwoners uitgekozen, omdat de pro paganda daar de meeste kans van slagen heeft. Sheffield exporteert zelf veel van zijn producten naar ons land en beseft, dat een nauwer contact met Nederland wederzijds heilzaam zal zijn. Industrie moet helpen Plaatselijke, uit Britten samenge stelde comlté's, werken de gedetailleer de plannen voor het commerciële ge deelte van de Nederlandse weken uit, in samenwerking met een centraal „Holland in Brittain"-comité onder voorzitterschap van Lord Mac-Pherson. Dit comité werd opgericht door de Nederlandse Kamer van Koophandel te Londen in samenwerking met de Ne derlandse ambassade. De topleiding van de actie is in handen van de heer J. A. Thoenes, een bekende figuur in Neder landse scheepvaartkringen in Engeland. Het comité heeft een dringend beroep gedaan op Nederlandse firma's voor wie Groot-Brittannlë een belangrijke afzet mogelijkheid vormt, om deze aetie met terdaad te steunen. Want de Neder landse weken zullen een origineel vlag vertoon vormen, dat zonder twijfel voor ons land baten zal afwerpen. Het is een initiatief dat daarom alles zins waard is gesteund te worden. De kosten zyn begroot op 30 tot 35.000 gul den. De Nederlandse regering zal hier van een gedeelte voor haar rekening nemen. Dat zal afhangen van de steun, welke onze industrie zal verstrekken. Dc Bril Het afscheid van Molotof te Ge- nève verliep niet zonder inciden- ten. Op het vliegveld rukte een X windvlaag hem de hoed van het I hoofd, waardoor de Rus ook zijn bril verloor, die op de grond aan stukken viel. Was er niet ook eens iets met de „bril' van Alva? Scheepsramp op tie IJssel Twee opvarenden verongelukt? (Speciale berichtgeving) Hedenochtend omstreeks 10 uur is het zandschip „Stad Zwolle" van de rederij Leeman ter hoogte van de scheepsv erf „Kampen" te Kampen gekapseisd. Dc 48-jarige kapitein S. v. d. Kooy uit Zwolle kon nog Juist in het water sprin gen. Hij kreeg een zware hoofdwonde en werd naar het ziekenhuis overge bracht Ook de 23-jarige T. Keizer wist zich te redden. Van twee opvarenden, namelijk de 36-jarige R. de Vries en dc 30-jarige J. Vennema, helden nlt Zwolle, hoorde men tot elf uur nog klop signalen. Een personeelslid van „Schokbeton" brandde een gat in de scheepswand, maar werd door een ontploffing zwaar gewond. Men heeft daarna eren nieuwe pogingen gedaan om galen in de scheepswand tc branden, met het oog op het gevaar van nieuwe ontplofiingcn. Men heeft nu een bok laten aanrukken om de reddingspogingen daarmede voort te zetten.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7