Proef... en U weet het Export betaalde op 1 November aan bloembollenkwekers Ondanks het moeilijke seizoen verliepen de betalingen vlot Herv. jeugdouderlingeii bijeen in kasteel „Oud-Poelgeest" Het begrotingsoiiderzoek is achter de rug in Oegstgeest Openbare behandeling reeds volgende week Woensdag 94ste Jaargang Maandag 14 November 1965 Vierde Blad No. 28678 Solide grondslag Hiermee is wel het bewijs geleverd van de solide grondslag waarop de bloembollenexport rust. Hij is eerst de terugslag van het ver vallen kwekers-crediet te boven geko- De datum van 1 November is in het Bloembollenvak eigenlijk de datum waar in alles draait. Immers op die datum moeten de kopers (de exporteurs) aan de verkopers (kwekers) hun vorderingen voldoen. Hoewel de export dit seizoen luide (en niet immer ten onrechte) heeft ge jaagd, kan toch worden geconstateerd dat dit jaar haast nog vlotter dan an dere jaren de betaling heeft plaats gehad. De vlotte wijze, waarop de export dit jar aan zijn verplichtingen heeft vol- aan, kan slechts tot één conclusie lei en: dat de bloembollenhandel, ondanks jjn speculatief karakter, rust op een alide basis, zowel moreel als materieel. Het- is van oude tijden zó geweest, jat de kweker een jaar op zijn geid noest wachten. De exporteur kocht en erkocht, incasseerde zijn vorderingen, n eerst dan kreeg de kweker zijn geid. Vilde hij het eerdei' hebben, dan moest dj (over zijn eigen geld irente betalen. Het spreekt welhaast vanzelf dat, rooral in de beginjaren, menig kweker te dupe werd van exporteurs, dde op deze wijze geen kapitaal nodig hadden om een zaak op te bouwen, want ze kerkten met het geld van de kweker. Ging het mis, dan kon de kweker naar jn centen fluiten. Hierin is na de Bevrijding metéén [ernnderlng gekomen. De kwekers wil den hun geld na afloop van het paksei- ioen, per 1 November Hoewel dit van- elfsprekend voor de export een zware ipjaaf was (voor eventueel credlet was oen thans op de banken aangewezen) s deze regeling er door gekomen en sindsdien streng gehandhaafd. Weliswaar hoort men bij de expor teurs stemmen opgaan, deze datum voortaan op 15 November te stellen. Vooral wanneer de paktijd laat valt, is er veel extra-arbeid nodig om op tijd de betalingen geregeld te hebben. Van kwekerszijde is men echter hard nekkig gesteld op die datum van 1 No vember, wellicht denkend aan het spreekwoord van de éne vinger en de hele hand. En aangezien de export dit jaar op iraarlijk lofwaardige wijze zo prompt tan zijn verplichtingen heeft voldaan, uilen de kwekers ook de noodzaak niet nzien, de betaaldatum een halve maand ater te stellen. Moeilijk seizoen Het afgelopen seizoen is voor de ex port zonder twijfel een moeilijk seizoen ;eweest. Velen hebben de afgelopen Win er verlkooht, min of meer speculerend Dp overvloedig aanbod en dus lage prij- len. Het kwam gans anders uit. De oogst was gans met overvloedig, i .verschillende plantenziekten (met ame het zuur in de tulpen) deden het aanbod nog verder inkrimpen. Inplaats ?an een dalende, kreeg men een oplo pende markt, en de export heeft alle zeilen moeten bijzetten om tegenover de topers in het buitenland aan zijn ver plichtingen te voldoen. Nu zijn de bloembollen-exporteurs J niet voor één gat gevangen. Er gaat welhaast geen jaar voorbij of men moet op een of andere wijze improvi seren omdat zich altijd onvoorziene omstandigheden voordoen. In die kunst zijn de exporteurs meesters. En, zij het met moeite en nood, zU hebben het geklaard. Niet alleen het onvoldoende aanbod, maar ook de hoge prijzen hebben hen parten gespeeld. Hier en daar werd zelfs de indruk gevestigd als zou het voor de export, een bijzonder kwaad jaar zijn, en zouden er met November .klappen rallen". Nu gaan die geruchten ieder Jaar, maar de lulde klachten van de ex porteurs gaven ze thans extra voedsel. Toch verwachtte geen enkele insider, dat dit jaar een „rampjaar" zou worden. Sportieve strijd En al die overdreven geruchten zijn psohaamd. Niemand weet of en hoe veel moeite het gekost heeft, maar de export heeft dit jaar aan zijn verplich tingen op voorbeeldige wijze voldaan Een groot deel van de betalingen loopt via de veilingen, en volgens de geldende bepalingen behoeven die dan ook pas per 15 November hun principalen te betalen. De exporteurs hebben echter zo prompt op tijd betaald, dat de beide grote veilingen in Lissc, de HBG en de Hobaho, bijna een week vóór die tijd de verschuldigde bedragen aan hun principalen hadden geremitteerd. Bij die veilingen is het een sport ge worden de betaling zo vroeg mogelijk vóór de officiële datum te doen plaats hebben. De grote veiling Westfriesland betaalt zijn klanten uit op plaatselijke ktdagen" in contanten, dus daar liggen de zaken weer anders. Maar blijkbaar heeft ook de export het als een sport beschouwd, om on danks of juist dóór alle geruchten om trent betalingsmoeilijkheden, prompt op tijd aan zijn verplichtingen te voldoen. Ontstellende kinderverwaarlozing Maar ouders hadden televisie en scooter (Speciale berichtgeving) Een verschrikkelijk geval van kin derverwaarlozing Is in Utrecht aan het licht gekomen. In een gezin aan de Suermondstraat. Daar is een 2V6- jarig zoontje dagenlang stervende ge weest. Het onmiddellijk bij ontdekking in hét Wilhelminazlekenhuis pge- nomen kindje, dat nog geen 9 pond woog, had vrijwel geen bloed meer en geen lichaamsvocht. Medische bij stand mocht niet meer baten. In eveneens zeer verwaarloosde toestand moest een negenmaanden oud doch tertje worden opgenomen. Men hoopt dit kind nog te kunnen behouden. Twee kinderen van drie en vier jaar werden onttrokken tan het ouderlijk gezag en ondergbracht bü het Leger des Hells. Schrijnend in tegenstelling tot deze verwaarlozing de bedden verkeerden in een erbarmelijke toe stand staat het feit dat vader en moeder beschikten over een groot te levisietoestel, een scooter en een elec- trische wasmachine. De vader is 33 en dc moeder 30 jaar, zü zullen we gens dood door schuld worden ver volgd. men en heeft zich op een andere finan- cierings-toasis ingesteld. En dit seizoen is wel gebleken dat, hoe groot de moeilijkheden, hoe gering de winstkansen zijn, er geen sprake van is dat enig exportbedrijf ingebreke blijft. Ongetwijfeld is dit mede een gevolg van het verdwijnen van het kwekers-crediet waardoor alleen de bonafide zaken over blijven. Voor de kweker is de situatie natuurlijk al evenzeer gesaneerd, zijn ri sico is thans uiterst gering geworden. Dat de export aan zijn verplichtingen kon voldoen, is voor een deel te danken aan de vermeerdering van de omzet. Maar men kan zéker nog rekening houden met een andere factor. De exporteurs hebben het allesbe halve gewaardeerd, dat in bepaalde bladen gesuggereerd werd, als zou de datum van 1 November velen hunner een dreiging zijn. En ze hebben er alles op gezet, deze veronderstelling te lo genstraffen en dit „testimonium pau- pertatis" te diskwalificeren. Ze zijn daarin volkomen geslaagd, en hebben daarmee duidelijk gemaakt, dat niet alleen financieeel maar ook moreel het bloembollen-exportbedrijf een kerngezonde tak van handel is. Vandaag is Prins Charles van opname van de troonopvolger in het Engeland zeven jaar. Een recente park van kasteel Balmoral. Practijk van het pastoraat onder de jeugd Een zeventigtal Hervormde jeugdouderlingen was dit weekeinde op het kasteel Oud Poelgeest bijeen om zich te bezinnen op hun pastorale taak. Op uitnodiging van de provinciale jeugdcommissie waren zij afkomstig uit geheel Zuid Holland en luisterden naar een" tweetal sprekers, die ter inleiding van de gedachtenwis- seling de spanning tussen het oude en het nieuwe jeugdwerk en de praktijk van het pastoraat bespraken. Ds H. van GosLiga van Rijnsburg open de Zaterdagmiddag deze conferentie met het lezen van de geschiedenis van de rijke jongeling, uit het Evangelie van Marcus. De kern van dit verhaal noem de spr, de woorden „Jezus kreeg hem lief" en wees er op dat dit het kort sa mengevatte Evangelie is, ook voor de jeugd van de tegenwoordige tijd. Onder leiding van de directeur van Oud Poelgeest, mr A. W. Kist werd ver volgens een groot kennismaklngsspel gespeeld, waarbij men op zeer originele wijze door interviews veel van elkaar te weten kwam. Het was de ouderling A. Jansen uit Voorburg, lid van de Prov. Jeugdcom- >ie die hierna het onderwerp be- deide „De jeugdouderling in de spanning tussen het oude en het nieu we jeugdwerk". Spr. begon met op te merken dat men geen oplossing in deze materie van hem moest verwachten, doch dat samen gezocht moest worden en ervaringen moesten worden uitgewis seld, hetgeen hij één van de vereisten noemde om een uitweg te vinden. De heer Jansen gaf daarna een opsomming van de nieuwe vormen van Jeugdwerk en een overzicht van hetgeen men het oude pleegt te noemen. Tussen dit oude en nieuwe komen nog wel eens menings verschillen voor en spanningen, trTWijl men elkaar vaak niet begrijpt en als concurrenten ziet. NAUW KEURSLIJF Er was, aldus spr., een tijd, geweest waarin de jongeren zich hebben afge bet tegenover de bestaande vormen iler samenleving. Ze voelden het be staande als een nauw keurslijf en 'ochten naar nieuwe wegen. Z(j zoch ten de vrijheid tegenover de gebon denheid van het gezin, in hun werk en de maatschappelijke verhoudingen. Zo is er volgens de heer Jansen ook een crisis in de jeugdorganisaties, om dat velen zoeken naar het spontane verband en de organisaties de rug toe keren. DRIE STELLINGEN Aan het einde van zijn causerie po neerde de heer Jansen een drietal stel lingen. In de eerste plaats was het van groot belang oud en nieuw niet tegen over elkaar te zetten als concurrenten. Als jeugd-ouderling moet men zich be perken en de begrenzing van zijn werk zoeken. Als derde merkte spr. op dat in iedere wijk voor verschillende takken van werk een jeugdouderling moest zijn, in welke arbeid hij het vertrouwen moet zien te winnen. De heer Jansen besloot zijn betoog met te betwijfelen of het noodzakelijk was alle tradities ais onbruikbare bal last overboord te werpen. Zaterdagavond werd na de groepsbespreking over dit onderwerp een gezamenlijke gedachten- wisseling gehouden. Deze dag werd be sloten met een avondwijding oi.v. mevr. mr A. Honnef-Bender. Gisteren begon de dag met een huis- dienst o.l.v. mr A. W. Kist, die tot thema had „De pastor bij de Pastor". DE PRAKTIJK Het lid van de Prov. jeugdcommissie, de heer J. van Dalen jr te Schiebroek, hield voor de middag zijn causerie over het onderwerp: „De praktijk van ons pastoraat". Na eerst een overzicht te hebben ge geven van zijn persoonlijke geschiedenis hoe hij tot huisbezoek was gekomen, speciaal bij diegenen die de laatste drie Jaren belijdenis hadden gedaan, gaf spr. een uiteenzetting van het onder scheid tussen dit en het gewone huisbe zoek. De bedoeling van dit huisbezoek was ook „toerusting van de heiligen tot dienstbetoon in de wereld". Het pastoraat, zo betoogde spreker is er ten dienste van het apostolaat. Wij zijn niet geroepen om met een boekske in het hoekske te gaan zitten, maar om het Evangelie door te geven. Voorts ging spr. in op net verloop van dergelijke bezoeken, die het beste onder vier ogen kunnen worden gehouden. Een Oude vrouw verdronken HAAR BROER VERMIST. Zaterdagmiddag heeft een wacht meester van de Rijkspolitie Well (L) even ten Zuiden van de Koninginne- brug by Well-Wanssum het stoffeiyk overschot van een vrouw in de Maas ontdekt. Het bleek te zyn de 81-jarlge J. Vergeit, die met haar tien jaar jon gere broer samenwoonde, niet ver van de plaats, waar het stoffeiyk over schot werd gevonden. Toen de politie zich voor inlichtingen, tot haar broer wilde wenden, bleek deze niet thuis te zijn. Hij placht Zaterdags naar- de markt te Venlo te gaan en daar een familielid te bezoeken, doch bij zijn familie te Venlo was hij Zaterdag niet geweest. Gisteren heeft de Rijkspolitie in sa menwerking met de bakenmeester van de Rijkswaterstaat nog op enkele plaat sen gedregd, aangezien een tweede ver- drinkingsgeval niet uitgesloten werd ge acht, doch zonder resultaat. Waarschijnlijk ls hier sprake van een ongeluk, aangezien de verhouding tus sen broer en zuster zeer goed was. Gift van Rampenfonds VOOR BOND REDDEN DRENKELINGEN. In de algemene jaarvergadering van de Kon. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen, die Zaterdagmiddag in „Krasnapolsky" in Amsterdam ls ge houden, heeft de voorzitter, de hee» J. P. Wëijburg, medegedeeld, dat in de kringen van het Rampenfonds het ne men van talrijke voorbereidende maat- i regelen ter bestrijding van rampen ter sprake is gekomen. In de practijk ls na melijk gebleken dat In de eerste uren van een ramp vaak een vacuum op treedt, omdat meestal hulp van elders moet worden ingeroepen. Het Rampenfonds heeft de Bond een gift van f. 300.000 verstrekt om doelmatig reddingsmateriaal aan te schaffen. Deze organisatie dient voor de nodige manschappen zorg te dra gen. Na rUp beraad is de gift aan vaard en binnenkort zal een zestigtal steunpunten in den lande worden in gesteld. Onlangs zijn proeven genomen met plastic vletten, die niet kunnen zinken en plaats bieden aan twee roeiers en zes geredden. Dit materiaal zal aan de hoogste eisen voldoen en ls gecontro leerd door de rijksscheepvaart inspectie. Na goedkeuring van het jaarverslag werden de aftredende bestuursleden J. Vastenburg, penningmeester; P. van der Mije, commissaris en B. A. Schimmel bij acclamatie herkozen. De Bondskampioenschappen zullen waarschijnlijk op 8 of op 15 Juli in Apel doorn worden gehouden. Volgend jaar zal de algemene vergadering in Nijme gen worden gehouden. <Ingez. Med.-Adv.) Nadat vorige week door de gemeenteraad het bcgrotingsonderzoek binnenska mers had plaatsgevonden, verscheen heden het algemeen verslag van het ver handelde in de afdelingen met daarop het antwoord van Burgemeester en Wet houders. Betreffende de vernieuwing van lichtmasten in Buitenlust werd geïnfor meerd of ook elders in de gemeente in de eerstvolgende jaren tot vervanging van betonnen lichtmasten moet worden overgegaan. B. en W. merken op, dat verschillende van de ln de gemeente aanwezige betonnen lichtmasten zijn versleten. Al deze lichtmasten zijn reeds afgeschreven. Zij zijn waar nodig gere pareerd en van nieuwe armen voorzien. Vermoedelijk zullen in de e.v. jaren een aantal betonnen lichtmasten door stalen vervangen moeten worden. DE NIEUWE BRANDWEERAUTO Gevraagd werd of deze nieuwe brand weer auto wel strikt noodzakelijk is, nu enkele Jaren geleden een nieuwe spuit ls aangeschaft. B. en W. zijn van oor deel dat het voor de brandbestrijding beslist onvoldoende is om te beschikken over één uitrukeenheid. Aangezien er in de gemeente weinig open bluswater aan wezig is, ls de aanschaffing van een ne velspuit het meest doeltreffend. Enkele raadsleden vroegen of hel niet wenselijk moet worden geacht een twee de zwembad in de gemeente aan te leg gen. B. en W. achten dit voorshands nog niet nodig, daar Poelmeer nog voldoen de opname-capaciteit bezit wanneer het aantal cabines wordt uitgebreid, zoals in ligt. DE ROLTROMMELAUTO aaldienst van huisvuil ge- gemoderniseerd kwam de vraag naar voren op welke wijze de rol- trommelauto grof vuil verwerkt en voorts of er een regeling wordt getrof- recept was echter niet te geven, zo meende de heer Van Dalen. Men moet eerlijk over deze dingen praten. Aan het einde van zijn causerie trok spr. enige conclusies: Een stoomcursus van 4 4 5 maanden belijdenis catechisa tie werkt de onkerkelijkheid in de hand. Op de kansel moet stuur en richting ge geven worden. De „Jonge Kerk" zal ge splitst moeten werken voor Jong ge huwden en ongehuwden. Stukjes ln kerkbladen waarin gesoebat wordt om leiding voor Jeugdwerk halen zelden iets uit: ln een eerlijk gesprek bestaat die mogelijkheid wel. Spreker besloot met op te merken dat dit werk veel vraagt., majr ook veel geeft. Des middags na de koffiemaaltijd trokken de jeugdouderlingen door jeugd land, een speurtocht met opdrachten op het terrei'i van het kasteel. De conferentie werd gesloten door de heer Korteweg, als voorzitter van de Prov. Jeugdcommissie. fen voor het schoonmaken der emmers. Uit de toelichting blijkt dat achter de cabine van de roltrommelauto een grof- vuil-kast is geplaatst. De invoering van uniforme vuilnisemmers zal vermoede- lijg geen verandering brengen in het schoonhouden. Dat doen de gebruikers zelf. In sommige gemeenten wordt het door een particulier bedrijfje gedaan. Een taak voor de gemeente ligt hier niet aldus B en W. MUZIEKTENT Met de aanschaffing van de verplaats bare muziektent wil het niet vlotten. Vorig Jaar was er geen geld en nu er wél geld ls wordt opgemerkt dat aan schaffing van een muziektent alleen verantwoord is Indien hiervan een vrij intensief gebruik wordt gemaakt. Dit zou mogelijk zijn als de gemeente het geven van concerten gaat stimuleren met de daaraan verbonden financiële consequenties. B, en W. zijn het er wel mee eens, dat het gevaar voor onvol doende gebruik bestaat en geven er daar om de voorkeur aan dit vraagstuk nog eens in nadere studie te nemen. Zij stel len daarom nader voor de post pro me morie uit te trekken. SUBSIDIES Over dit onderwerp viel uiteraard nog al wat op te merken. Er zal voortaan principiële gronden - duidelijk onder scheid worden gemaakt tussen het sub sidie aan katholieke en Protestants-Chr. Militaire Tehuizen enerzijds en dat het Humanistisch Thuisfront anderzyds. B en W nemen het voorstel over om zowel aan de toneelvereniging „Kunst en Genoegen" als aan de Lekenspelers een subsidie toe te kennen van f. 200 per Jaar. B. en W. nemen het standpunt ln dat ln het algemeen geen subsidies be horen te worden verleend voor doelein den waarbij het gemeentebelang niet rechtstreeks is betrokken, tenzij grote nationale belangen erbij betrokken zijn. Doordat vele leden aandrongen op sub sidieverlening aan het Nationale Rheu- mafonds, menen B en W alsnog tot toe kenning van subsidie over te gaan. DE BRANDWEERKAZERNE Gevraagd werd hoe het staat met de verwezenlijking van de plannen voor de bouw van de brandweerkazerne. B. en W. delen mede, dat de plannen voor het bouwen der kazerne annex bureau van gemeentewerken besteksklaar zijn. De verwezenlijking hiervan wacht op het afkomen van de Rijksgoedkeuring. Gehoopt wordt dat deze begin 1956 zal worden verleend. In verband met de be perking van de bouw in deze sector valt met stellige zekerheid over de gang van zaken nog niets te zeggen. DE 2DE OPENBARE SCHOOL geval is het onzeker wanneer gebouwd zal kunnen worden, gelet op de in de Rijksbegroting aangekondigde besnoei ing van het bouwvolume, dat niet in de woningsector valt. SPORTTERREINEN Enkele leden drongen sterk aan op een spoedige oplossing van het nijpende probleem inzake het gebrek aan sport terreinen. Zy zien gaarne voorstellen tegemoet om desnoods door tijdelijke voorzieningen voorlopig in de ergste nood te voorzien. B. en W. delen mede, dat zy voor de aanleg van een complex gemeenteUjke sportterreinen plannen in voor-ontwerp hebben. De uitvoering hiervan wordt ver traagd ln verband met het feit dat nog niet alle hiervoor benodigde grond ten Westen van de Rhijngeesterstraatweg in eigendom kon worden verkregen. Tot hun grote spijt zijn zij er nog niet ln geslaagd een tUdelijke oplossing te vin den. Bepaalde aan de hand gedane sug gesties voor tijdelyke oplossingen zullen het tot stand komen van de definitieve plannen vertragen, hetgeen zij niet ver antwoord achten. B. en W. stellen voor dat him een crediet zal worden ver leend van f. 4000 voor het verkrijgen van technische adviezen ten aanzien van de te ontwerpen sportterrein-com plexen. VERMAKELIJKHEIDSBELASTING Voorgesteld werd de vermakeUjkheids- belasting op sport, welke op amateuris tische basis wordt beoefend, af te schaf fen. Dit om het spel op amateuristische grondslag te steunen en de verenigin gen te helpen het hoofd boven water te houden. B. cn W. willen hieraan wel meewerken, doch in verband met het ge nieten van een subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit hel ge meentefonds is het niet, mogelijk de ge hele vermakeiykheidsbelasting af te schaffen. Voorgesteld wordt nu de be lasting voor sport op amateuristische basis t« verlagen van 20 tot 10 van de bruto opbrengst. De openbare behandeling van de be groting heeft plaats op as. Woensdag middag- en avond. Roofoverval op tankstation BIJ DE DUIVELSBERG. Dezer dagen hebben twee tot nu toe onbekende gemaskerde mannen een roofoverval gepleegd op het ben zinetankstation dat staat langs de weg WilierBerg en dal. nabil do Duivelsberg. Toen de bediende even weg wa9. zijn de twee rovers het tankstation binnengedrongen cn heb ben de kas geroofd, bestaande uit een paar honderd gulden en een paar duizend mark. De bediende zag de diefstal Dieeen. maar de mannen waren zo snel. dat ze al verdwenen waren voor hil bil het tankstation aankwam. Onmlddelllik werd de rilkspolltle te Beek bil Nlime- een gewaarschuwd, die een uitvoerig onderzoek Instelde, maar geen van de beide daders meer kon terugvinden. ZU bleken over de Duitse grens verdwenen te ziin. Zii waren doorgelaten door de Duitse douane, die niet od de hoogte was van deze roofoverval. Gisteravond was er nog geen sooor van de daders ontdekt. Men weet ook niet. of men bier me; Nederlanders of met Duitsers te maken heeft.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7