Nu kuntU kiezen ook khtySiie Over lang en lekker gesproken Parade Diocesane Muziekbonden in de Stadsgehoorzaal „Onze Tuin" viert vrolijk feest Gele tram nam verkeerde rails: Haarlemmerstraat geblokkeerd 94»te Jaargang Maandag 14 November 1955 Tweede Blad No. 28678 (Ingez. Med-Adv.) Honderden millioenen WINGS sigaretten zijn reeds in rook vervlogen. Een overtuigend bewijs, dat deze beroemde Amerikaan overal gewaar deerd wordt. Thans zijn er, naast de WINGS standaard, ook WINGS „King Size" sigaretten, extra lang, extra lekker! Dat is de nieuwe WINGS „King Size". Modern van lengte, kostelijk van aroma en elegant in de hand. Meer dan ooit kunt U genieten van WINGS, zo geurig, zo zacht, dat het U direct opvalt. De bekende WINGS regular size blijft echter ook voor ieder, die bij voorkeur een sigaret van standaard lengte rookt. WINGS GEÜNIEERDE LOGE VAN THEOSOPHEN. Wie z))d de Mahatma's? Het onderwerp, dat Zondagmorgen in de bijeenkomst van de Geünieerde Loge van Theosopheri Behandeld werd, was de vraag: „Wie zijn de Mahatma's?" Theosophen noemen de Mahatma's hun Meesters, omdat Zij hun leraren zijn in het occultisme. Het woord Mahatma is een Sanskrit woord, dat, samenge- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Cornells, zn van G. J. Ouwehand en L. Dlstelvelt; Petrus Joseph, zn van P. J. Verdonschot en M. Vink: Wllhelmlna Maria Hendrlka. dr van J. v. Leeuwen en 1. Schut; Arnolds, dr van J. J Tlsseur en A. v. Laar: Johannes Pleter Cornells, zn van C. J. de Wekker en M. W. Dee; Gerar- <lus Hendrlkus Martlnus, zn van G. M H. K'arner en J O M Verhoef Josepha Jacobs Maria, dr van J. C. Ouwcrkerk en P. G van Klns; André Theresla Maria zn van J. H. Meyer en J. Engel; Marianne, dr van T. Beets en G. Rademaker OVERLEDEN: A. Mledema, man. 76 Jr; N. M M. Huls- Hermanldes, 86 Jr. steld uit Maha (groot) en Atma (ziel) „Grote Ziel" betekent. Met deze naam worden die grote wezens aangeduid, in wie het hoogst het geestelijke ele ment van de mens,, tot volmaakte ont wikkeling ls gekomen. Deze volmaking is bereikbaar door vele incarnaties (of levens hier op aarde) een uitermate grote gestreng heid van zuiverheid te betrachten en daarnaast door kennis te verkrijgen door middel van de vele ervaringen en belevenissen, die de ziel, die de inner lijke mens Is, opdoet in die vele levens op aarde. De volmaking is de bewustwording van die occulte vermogens, die op het huidige evolutiestadium van de gemid delde mens nog in een onbewuste, dus onwerkzame, toestand verkeren. Deze verheven, volmaakte wezens hebben het purt bereikt, dat zjj van het individuele standpunt, waarop de gemiddelde mens staat, overgaan naar het universele. Zy voelen zich niet meer als een afgescheiden deel in en van het Heelal maar als een onafgeschei den deel ervan. Zij zijn ermee één ge worden en zyn daarom en daardoor in staat de natuur in al haar werkingen, alsook de Natuurwetten te begrijpen en kennis te verkrijgen van het diepste inwezen van de Ziel-van-alle-bestaan De theosophle noemt hen in de ware betekenis van het woord Grote Zielen, Een glorieuze dag! Oude zege van Bocholtz opniemv bevestigd De Diocesane Muziekbonden in Nederland, waaronder Fanfares en Hermonieën te verstaan, hebben hun kampioenswedstrijd in Leiden gehoudeneen burcht waar in de laatste tüd menig concours uitgestreken werd. Concoursen hebben hun waarde in de onderlinge confrontatie van het weder zijds kunnen en in de verruiming van het zelfcritisch besef. Voor de winnaars bovendien in het scheppend handhaven van een standaard. Prijzen waren hier niet, slechts wimpels voor de triomfators in elke mededin gende afdeling. Het loon voor allen is de zelfvoldoening. Ook voor de laagst geklas- seerden, omdat die nog honderden corpsen kwalitatief onder zich weten. Want hier waren alleen hoogste afdelingen vertegenwoordigd. Mag de tijd nivellerend heten, dat geldt niet voor die duizenden amateurs, die hun gehele persoonlijkheid inzetten voor een taak. die zij zich voornemen levens lang trouw en met tucht te dienen in de uren van hun vrijheid, met terzijdestel ling van egoïmes van zo velerlei aard. Het schitterendste voorbeeld daartoe schonk de „Philharmonie" van Bocholtz. Een voorbeeld, symptomatisch voorde talloze mogelijkheden, die Nederland in zich bergt, met betrekking tot het zor genvolle sociale probleem der vrye-tyds- besteding. Bocholtz heeft een eigen bladzij in het faliant van ons vaderlands leven. Men weet nog wel van het veel beschreven, zelfs fantastisch opgezette Wereldmu ziekconcours 1954 te Kerkrade. Bocholtz veroverde daar vlag, vaan en wimpel, versloeg alle buitenlanders. Dat het gis teren met 17/18 der punten de lands titel bevestigen zou. lag in de rede. En zulks geoordeeld door geen minderen dan de grote Badings, Jos. de Klerk en Gljs- bert Nieuwland als jury. Het was het grootste corps, met zeker twintig clan- netten, zes bugels en zo meer. versterkt met klokkenspel en contrabas. Nooit had den we zo'n uitgelezen koor klarinetten beleefd, zo één en ongedeeld en welge- mengd van toon. Ongebroken was deze Philharmonie „orkest", in het aller zwaarste. in elke solo-trek. Elke groep altijd als één man. En het geheel een met verbasterende discipline reagerend apparaat, voortdurend gaaf en prachtig in de kleur en de buigzaamheid van de klank. Alle stemmingen, die een compo nist verlangt, worden opgeroepen. In Humperdinck's „Hans en Grietje" ont ving de ouverture zelfs de poëzie van de sprookjessfeer. Gefascineerd heeft ons ook het werk van D' Haeyer („Hetdaghet in den Oosten"), dat een colorlstische aankleding deelachtig werd als wy noch 's middags noch 's avonds bij benadering van anderen hoorden. En de techniek in de „Scènes Napolitaines" van Masse net verschoof de grens van amateur naar beroepsbeoefenaar. Dit alles werd een spelproef. die een staal is van welkome volkscultuur. Het gaat niet aan om de dertien com paranten van het feest, hun dirigenten en gespeelde stukken alle afzonderlijk te beschouwen. Een pleit werd geleverd voor de ingeschapen Limburgse muzi kaliteit. Bezien we de vijf hoogste pun- tendragers, zo waren drie ervan Limbur gers, twee van het nabije Brabant. Opvallend was, dat maar één stad ver tegenwoordigd bleek, te weten Amers foort. Grote steden kunnen Symphonie- orkesten bezitten. Maar de dorpsgemeen schap, waarin cultureel instinct heerst, heeft evenzeer behoefte aan het eigen orkest. Men denkt een kerk niet zonder koor en orgel, een oude stad niet zonder beiaard, maar het dorp niet zonder fan fare of harmonie! Het niveau der programma's lag hoger dan we in een wijde ring van gemeenten om Leiden plegen te ontmoeten. Het veelvuldig aanwezige oorspronkelijke werk won het aanzienlijk van de trans criptie. Een spelpeilvergelijking brengt ons in deze strook van Nederland, enkele uitzonderingen daargelaten, ook in het nadeel op het stuk van vormvastheid, orkestrale eenheid, doorzongenheid en trefzekerheid in de figurale passages. Dat ligt aan de intensiever individuele oefe ning. daar ginds in het Zuiden. De Stadsgehoorzaal was aldoor bezet. We zagen daar Burgemeester Van Kin schot, monseigneur Buys, de Deken van Leiden. Na een H. Mis des morgens in de De kenale Kerk aan het Steenschuur volgde een receptie, geleld door de Helmondse burgemeester dr Sweens. die ook na af loop van de wedstrijden het woord voer de als voorzitter der Federatie. Hij ge waagde van een glorieuze dag! Wat ge presteerd is. ware vier Jaar geleden niet mogelijk geweest. „We zijn ln opgang en dit gaat snel" Hij dankte geestelijke en wereldlijke overheden en de Zuid-Hol landse organisatoren. V. Puntenstaat (maximum is 360) RK. Harmonie Volharding, Stokkum, 293 p.; RK Oudenbossche Harmonie, 309 p.; RK. Harmonie Aurora, Dongen. 303 p.; R. K. Harmonie St. Joseph, Grub- benvorst, 318 p.; R.K. Fanfare Irene, Grootebroek, 303 p.; Fanfare Philharmo nie. Leende, 324 p.; R K Harmonie Wils kracht, Amersfoort. 259 p.; Kerkelijke Harmonie Unitas et Fidelitas, Gennep, 291 p.; Harmonie Les Echos de Dorplein. Budel, 330 p.; Kon. Harmonie St. Caecl- lia. Beek, 325 p.: Fanfare De Maasgalm, Elsloo, 339 p.: R.K Harmonie St. Mat thias, Warmond, 256 p.; Kon. Philhar monie, Bocholtz. 340 p. (Ingez. Med.-Adv.) P. Kapaan legt voor dit jaar beslag op Leidsch Dagbladwisselbeker De Turnvereniging „Onze Tuin", een onderafdeling van de Woningbouw vereniging „Ons Doel", organiseerde Zaterdagavond in de foyer van de Stadsgehoorzaal een gezellige bijeen komst. Na afwerking van een vrolijk caba retprogramma, verzorgd door het Chee- rio-gezelschap. werden de uitslagen van de Tuinwedstrijd 1955 bekend ge maakt. De „Leidsch Dagblad "-beker vorig jaar uitgereikt aan de heer H. Re- nee. is thans in het bezit gekomen van de heer P. Kapaan, Lindestraat 36, met 71 punten. De drie eerste prijzen waren voor de heren J. van Haarlem met 70 punten. H. Renee met 69 pun ten en P. Franke eveneens met 19pun- Zuster W. Vergunst Naar wij vernemen is aan zuster W. Vergunst. adjunct-directrice van het Acad. Ziekenhuis, op haar verzoek eer vol ontslag uit deze functie verleend. Hedenmiddag heeft zuster Vergunst ln intieme kring afscheid genomen van curatoren en de leidende functionaris sen van het Acad. Ziekenhuis. AMANUENSIS-EXAMENS Op 26, 27 en 28 October, 1, 2 on 3 No vember en op 8, 9 en 10 November wer den in de werkplaatsen van het Ka- merlingh Onnes Laboratorium en in de Gem. H.B.S. amanuensisexamens afge nomen. Na afloop van deze examens kon aan de volgende candidaten het diploma amanuensis worden uitgereikt: J. Hartlief, Paterswolde; J. Lahpor, Groningen; A. F. O. de Ruiter. Gronin gen: J. W. de Meyer. Sassenheim: H. G. Bouwfcnegt. Den Haag; N. Verwer, Haarlem; H. Vos. Rotterdam; A. P. Ve ger. Hattem; H. J. Locht, Zwolle; G. J. Okkersen, Zwolle en G. H. v. d. Berg, Scheveningen. ten. Voorts konden er deze avond nog 19 tweede, 31 derde en ll vierde prijzen worden uitgedeeld. Het totaal aantal deelnemers aan deze tuinwedstrijd be droeg 84. d.i. 5 minder dan een jaar geleden. De prijzen werden uitgere.kt door de heer Joh. Jonker. In zijn ope ningswoord heette de voorzitter van „Onze Tuin', de heer P. Verver, in het bijzonder welkom de jury-leden, Joh. Jonker en J van den Berg (de heer Verver maakte zelf ook deel uit van de jury) en het lid van verdienste, de heer M H. Noteboom, voorzitter van de Woningbouwvereniging „Ons Doel". Het- Cheerio Cabaret presenteerde vervolgens een voor-elck-wat-wils- programma, dat op goede wijze werd ingezet met het optreden van The Alola Hawaiians. Na de pauze brachten zij onder de naam van The Double Ran gers aardige cowboy-show. De Vinjê's vader en zoon bleken met hun accordeon bijzonder vertrouwd te zijn. Zij oogstten terecht veel succes. Dit laatste geldt ook voor de drie Hou- waarts met hun liedjes en muzikale clowns Bollini. Joop van Haarlem had de conferences voor zijn rekening ge nomen. Na afloop van het cabaret bleef men nog geruime tyd gezellig by- een voor het maken van een dansje De muzikale verzorging was ln handen van The Game Breakers. Het was voor de leden van Onze Tuin" een welgeslaag de feestavond! RIB Zondagavond omstreeks kwart voor negen verleende een 33-jarige wielrijder, wonende in de Witte Rozenstraat, op de hoek van Herenstraat en Zoeterwoudse Singel, ten onrechte geen voorrang aan een auto. By de onver mij delyke botsing brak de wielryder een rib. De EHD bracht het slachtoffer naar het Acade misch Ziekenhuis. Zaterdagmiddag omstreeks half vier leek het de achterste wagen van een tramstel van de HTM eens aardig, voor de afwisseling niet van de Blauwpoors- brug de Haarlemmerstraat in te ryaen maar de Prmsessekade te nemen. Maar daar kwamen brokken van. omdat de voorste wagen wel de rechte weg hield. De koppeling tussen de beide wagens brak af, en de achterste wagen liep uit de rails en stak min of meer de Pnnssesekade over en kwam met een klap tot stilstand met de flank tegen een zware yzeren paal op de hoek van het slgarenmagazyn van Walen kamp. Het scheef over Haarlemmer straat en Prinsessekade staande gevaarte blokkeerde een goed deel van eerstge noemde straat en maakte het verkeer op de Prinsessekade wat moeiiyk. Op de drukke Zaterdagmiddag betekende dit een stevig kluifje voor de verkeerspo litie. Hoewel het op dit kruispunt op Za terdagmiddag zeer druk pleegt te zyn, vielen er als door een wonder geen per soonlijke slachtoffers van de uit het spoorgeraakte tramwagen, zodat de schade tot de materiële zyde beperkt bleef, en zelfs die viel mee. Overigens had een zware kraanwagen ln samenwerking met de technische dienst een heel karwei aan het opruimen van het obstakel. Pas omstreeks kwart over zes kon de wagen weer via de rails worden weggesleept. By het onderzoek naar de oorzaak is gebleken, dat zich in de wissel in de Steenstraat, waar de trams de goede rails moeten kiezen voor Haarlemmer straat of Prinssesekade, een stuk van een fietsketting bevond. Daardoor heeft de wissel waarschyniyk niet goed gewerkt. De eerste wagen van het tram- stel ls in het goede spoor terecht geko men, maar de tweede wagen op het ver keerde. Een en ander trok uiteraard zeer grote belangstelling. (Foto LD-Van Vliet) Evenals twee Jaar geleden wordt er in de Remonstrantse kerk cHoogl. Kerk- gracht 34) een verkoopmiddag gehouden. Deze vindt plaats Woensdagmiddag van 2 tot 6 uur. Er zyn enkele attracties en verrassin gen aan verbonden. De opbrengst komt geheel ten goede aan de Rem. Geref. Gemeente te Lelden. „NOOIT VOLMAAKT" Zaterdagochtend omstreeks half twaalf nam een motorschuit uit Lisse in De Vliet een draai naar de Trekvliet maar liep daarby uit het roer. Het gevolg was dat de schuit tegen een aldaar liggende woonark liep, waarvan het voorbalkon geheel werd vernield. De motorschuit heette „Nooit Volmaakt" deze lang beproefde en waardig bevon den bewaarders van de diepste wys- begeerte van de énen Kerngodsdienst, de „Waarheid". Zy zyn de onderzoekers van de natuurwetenschap op elk gebied, die natuurwetenschap, die ten grond-1 slag ligt aan alle andere wetenschap pen, omdat zy zich niet alleen bezig houdt met de geesteiyke wereld, maar evenzeer met de stoffelyke samenstel ling van Micro- en Macro-Cosmos.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3