met melk meer mans „Zwammerdam heeft ook zonder gemeentelij ke zelfstandigheid goede toekomstmogelij klieden" Van teruggang in conjunctuur nog niet veel te merken 94ste Jaargang Zaterdag 12 November 1955 Derde Blad No. 28677 (Ingez. Med.-Adv.) NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Geen wijziging in standpunt „Neen. indertijd by mijn ambtsaan- mrdinz in Januari 1952, toen het vo rige bedrijf van het annexatieplan reeds 'was gespeeld, heb ik niet ten onrechte verklaard, geen .liquidatieburgemeester" te zijn. Ik zegde toen toe, met al mijn krachten te zullen streven naar hand having van de zelfstandigheid, of. in dien dit niet mogelijk of nuttig bleek, raar een voor Zwammerdam aanvaard bare oplossing der problemen. In die houding is nog niets veiranderd, zij het dan ook dat de onvermijdelijkheid van de opdeling van de gemeente thans dui delijker spreekt dan enige jaren gele- jden Aldus burgemeester Van Dobben de B-uyn over zijn houding tegenover de hangende vraagstukken. Hij toonde zich tijdens ons onderhoud zeker niet pessi mistisch doch optimistisch over de toe komst van zijn gemeente. Ook immers by opheffing van de gemeentelijke zelf standigheid. zo stelde hij nadrukkelijk vast, bestaan er voor Zwammerdam j mooie kansen. Zwammerdam is met een uitzonderlijk hoog percentage krotwoningen en over het algemeen tot voor enkele jaren niet meer aanvaardbare woningtoestanden min of meer een „onderontwikkeld ge bied" geworden. In de afgelopen jaren konden de toestanden door voortvaren de woningbouw verbeterd worden, terwiil binnen afzienbare tijd wederom een be hoorlijk aantal woningen zal verrijzen. Niettemin blijft er dan een groot aantal woningen over. dat nodig vervangen moet worden. Het Is niet onmogelijk dat wijzigin gen in de status van Zwammerdam levens gelegenheid zullen geven tot aanzienlijke verbeteringen. Samenwerking wierp reeds vruchten af „U moet niet vergeten, dat op het ogenblik al nauw organisatorisch en maatschappelijk contact tussen Zwam merdam en Alphen bestaat, en dat een nog nauwer verbondenheid van de kom met een zich sterk ontplooiende cen trumgemeente als Alphen zegenrijke gevolgen voor Zwammerdam zou kun nen hebben. De twee Christelijke scho len, de Zwammerdam rijk is. worden binnen afzienbare tijd vervangen door eenAlphense school, tegen de grens van Zwaimmerdam aan. De Alphense Raad heeft hiervoor de financiële mid delen reeds toegezegd. En er bestaan Alphense plannen, die een oplossing zouden kunnen geven voor het woning- bouwprobleem van de Vinkenbuurt". Overigens is de scholensituatie in Zwammerdam ook in ander opzicht merkwaardig, omdat alle Katholieke scholen van de gemeente in de Over tocht te vinden zijn. op een steenworp afstand van het bebouwde centrum van Bodegraven, in een gebied dat gemeen telijk wel tot Zwammerdam behoort doch geografisch geheel in het raam van Bodegraven valt. Binnen afzienbare tijd wordt het dus zo. dat eigenlijk in het centrum van Zwammerdam slechts één schóól in stand blijft, namelijk een openbare lagere school. Nog langdurige procedure Hoe liggen nu de zaken? Wat is in de naaste toekomst voor Zwammerdam te verwaohten? De procedure, die tot een uiteinde lijke beslissing leidt, is nog langdurig. Burgemeester van Dobben de Bruyn meende, dat nog steeds geldt wat hij by zyn installatie stelde: er zal nog lieel wat moeten gebeuren voor het zover is. „Om de gedachten te bepa len, zoiets van drie jaar zal het nog wel vergen aldus de burge- Oordeel van burgemeester Van Dobben de Bruyn Nog langdurige procedure tot definitief vonnis Nuchtere waardering der feiten belangrijker dan sentiment (Van een onzer redacteuren) Vorige week heeft de Zwammerdamse gemeenteraad gesproken over de annexatie- en grenswijzigingssuggesties van Ged. Staten en hierover een afwij zend oordeel laten horen. Men blijft streven naar behoud van de gemeentelijke zelfstandigheid als een kostbaar goed, doch deed daarna met vrijwel algemene stemmen voorkeur tot aansluiting van de kom van de gemeente bij Alphen horen, boven aansluiting bij Bodegraven. Sindsdien heeft Donderdag een zitting van Ged. Staten plaatsgevonden tijdens welke zitting het Zwammerdamse standpunt werd toegelicht en in besloten kring over de annexatieproblemen werd gesproken. Burgemeester C. G. van Dobben de Bruyn van Zwammerdam kon ons, toen wij hem na die vergadering opzochten, uiteraard niets vertellen over het verloop en de resultaten dier besprekingen, maar wel was hij in staat het hele vraagstukkencomplex der annexatie nog eens samenvattend te belichten en daar interessante conclusies uit te trekken. Onder meer de conclusie dat senti menten noch historische omstandigheden doorslag mogen geven bij de uitein delijke beslissing, doch slechts practische feiten en zakelijke argumenten. Dergelijke argumenten kunnen, indien niet zakelijk wordt aangetoond dat een kleine gemeente als een gekortwiekt Zwammerdam een zelfstandige bestaans mogelijkheid heeft, leiden tot de conclusie dat „opdeling" aanvaard moet worden als enige ook voor de bevolking voordelige oplossing. En dan zal vrijwel zeker aansluiting van de kom van de gemeente bij Alphen verwezenlijkt kunnen worden. Dit oordeel berust op de ingewikkelde procedure, die gevolg! moet worden. Ged. Staten zullen thans in overleg met de Minister definitieve plannen opstel len. en deze zullen in een openbare ver gadering van GS. worden behandeld Tijdens die vergadering zullen nogmaals door alle betrokken instanties bezwaren naar voren kunnen worden gebracht. Toenemende welvaart in V.S. tart iedere vergelijking Positie onzer industrie zéér bevredigend (Van onze financiële medewerker) Hoe men ook over het toekomstige verloop van beurs en conjunctuur moge denken, het Is deze week wel weer dnldelijk geworden dat de beurs, zowel die te New York als die te Amsterdam over een groot weerstandsvermogen beschikt. Het Is nu eenmaal zo, dat als de koersen dalen ook de beursbeschouwingen ln mineur gaan lulden en zelfs de conjunctnnrvoorultzichten aan de koersbeweglngcn op de beurzen worden afgemeten. De maatregelen, welke ln verschillende landen door de Regering zijn genomen om de Investeringen en de consumptie af te remmen zün, toen de beurzen daarop met een flauwe stemming en een scherpe koersdaling reageerden, hier en daar zelfs als de aanwijzing voor een komende conjunctuuromslag gezien en men beschouwde dienovereenkomstig de koersdaling op de effectenbeurzen als volkomen gemotiveerd. Opmerkelijk Is echter, dat nu op de aandelenmarkten een flink herstel is ingetreden, ook de pessimisten In hun beschouwingen voorzichtiger worden. Niemand kan in de toekomst zien en ook de ontwikkeling van de conjunctuur ligt ln de schoot der goden verborgen, maar een feit is dat het weerstandsvermogen van de effectenbeurzen onmiskenbaar is gebleken en dat het terugkerend optimisme nog altijd in de conjunctuuraanwij zingen een redelijke grond vindt. ondernemingen op jaarbasis thans op $10 7 milliard wordt aangenomen. Vooral ln de V S. is gedurende de laatste jaren het streven merkbaar om ook aandeelhouders in ruimere mate van de bedrijfswinsten te doen profi teren. Behalve dividendverhogingen zijn de aandelensplltsingen aan dë orde van de dag. De grote Standard Oil of New- Jersey geeft drie aandelen voor één en verhoogt het dividend van 1.25 tot 1.50 per kwartaal. Dit is een voorbeeld uit vele en het kan daarom niet ver wonderen dat men voor de aandelen weer warm loopt. Op de New Yorkse beurs is het index cijfer voor Industriële aandelen, dat van zijn hoogste stand van 487.J5 op 23 September tot 438 59 op 11 October te rugviel terwijl we dit schrijven weer tot 474 gestegen, wat wil zeggen dat het verlies ad 49 punten reeds weer 36 pun ten zijn Ingehaald In Amsterdam is het herstel minder groot, maar het algemeen indexcijfer voor de aandelen, dat van 239.07 op 6 September tot 202.73 op 28 Pas daarna komt er eventueel een definitief wetsvoorstel van Ministeriële zijde in de Kamers. Hebben die hun oordeel er over uitgesproken, dan pas is de definitive beslissng gevallen. En ambtelijke molens malen nu eenmaal langaaam V er kiezingsar gumenten Voorts pleit voor een termijn van drie jaar het feit, dat over drie jaar nieuwe gemeenteraadsverkiezingen zullen wor den gehouden. Mocht de uiteindelijke beslissing liquidatie van Zwammerdam als zelfstand?» gemeente meebrengen, dan zou dit betekenen dat een gebied met rond twaalfhonderd inwoners aan Alphen zou worden toegvoegd, waardoor met de natuurlijke aanwas van een kleine 300 zielen per jaar het inwonertal van Alphen om ruim 25 000 zou komen. Dit betekent dat het aantal leden van de Alphense Raad van 19 tot 21 zou moeten stijgen. Ook zonder die raadsuitbreiding zou de gemeente-uitbreiding van een dus danige ingrijpendheid voldoende mo tief moeten zyn voor nieuwe raadsver kiezingen .Over het algemeen streeft men bij beslissingen over annexatie- Burgemeester C. G. van Dotdien de Bruyn ...het beste voor de gemeenschap... problemen van grote omvang naar bet samenvallen van die beslissingen met algemene raadsverkiezingen, teneinde de noodzaak van tussentijdse raads verkiezingen te voorkomen. Nieuwe brug, nieuwe kans De toekomst van Zwammerdam kan, buiten die bestuurlijke sfeer, ook nog in ander opzicht worden bekeken, en in dat opzicht zag burgemeester Van Dobben de Bruyn zeker grote moeelykheden. Dezer dagen is Aiphen de laatste van de nieuwe Rynoeververbindingen ln deze gemeente rijker geworden, volgend jaar is Bodegraven aan de beurt voor een nieuwe Rijnbrug als onderdeel van de nieuwe hoofdverkeersweg via Bodegra ven naar Amsterdam, lopende Langs de Nieuwkoopse Plassen. Een klein jaar ge leden schreven wy uitvoerig over dit plan. Het ligt iif het voornemen, de Zwammerdamse Rijn oeververbinding October was gedaald, stond op 8 No vember toch weer op 215.86. zodat ruim een derde van het celeden koersverlies kon worden ingehaald. Als men kennis neemt van wat aan berichten over de conjunctuur in de V S trouwens ook in ons land. binnen komt. is het ook geen wonder dat de beurzen hun flauwe stemming niet heb ben kunnen handhaven, al mag men zich. gelijk we de vorige week reeds op merkten. er over verheugen dat zich geen nieuwe hausebeweglng baan breekt, die tot uitbreiding van speculatieve af faires prikkelt Het feit. dat ook bij het thans Inge treden koersherstel de omzetten be trekkelijk klein blijven, althans veel minder groot zijn dan tijdens de jongste hausse, kan in deze als een geruststellend verschijnsel norden aangemerkt. Want ook al treedt geen conjunctuuromslag in. zo is er nog geen reden om voor de aandelen steeds maar meer te betalen. Er is ook geen mogelijkheid dat de conjunctuur zich geruime tijd op het verhoogde niveau handhaaft, althans zijn tempo ver langzaamt. Het is natuurlijk niet zo. dat de rege ringen met hun restrictiemaatregelen ten aanzien van investering en crediet- verlening een terugslag in de conjunc tuur beogen. Het zijn de excessen, welke men wenst af te snijden of te voorko men en in zoverre hebben die maatrege len, als geheel genomen, dan ook alge mene instemming gevonden, ook al wordt thans van alle kant op de nood zakelijkheid gewezen, dat de regeringen zelve het voorbeeld geven. Ook de Economische Commissie van de V N. wijst hierop in haar jongste rapport en ln de Tweede Kamer heeft onze Minis ter van Financiën deze week op dit punt spitsroeden moeten lopen. De meest opvallende conjunctuur- aanwijzingen. welke thans de beurs beïnvloeden, vindt men natuurlijk in de V.S.. waar een toeneming van de welvaart kan worden geconstateerd, welke alle vergelijkingen tart. Het bruto nationaal product (nationaal in komen), dat in het eerste kwartaal op de jaarbeurs rond S 360 milliard be droeg, is in het tweede kwartaal tot 385 milliard, in het derde kwartaal tot S 392 milliard gestegen. En dat deze toenemende welvaart aan een steeds bredere groep van de bevolking ten goede komt. blijkt wel uit de grotere persoonlijke uitgaven, zowel voor de consumptie als voor duurzame producten, mede als gevolg van de ook ln de V.S. verkregen grotere in komensspreiding. waardoor de alge mene koopkracht van de bevolking de laatste jaren aanmerkelijk Is ver hoogd en nog steeds toeneemt. Het ls opvallend dat ondanks de sterk verbeterde arbeidsvoorwaarden, vele on dernemingen ook over de laatste kwar talen weer hogere winsten publiceren, hetgeen er op wijst dat de welvaart van deze tijd voor geen gering deel moet worden toegeschreven aan de gemoder niseerde. gerationaliseerde en. zo mag men wel zeggen, aan de geautomatiseer de productiemethoden, een proces, waar van het einde nog niet is te zien. De winsten van de brouwerijen zijn in de eerste negen maanden van dit jaar met 20 1 gestegen, die van de textiel- en kledingbedrijven met 88%. die van de chemische bedrijven met 34%. die van de ijzer- en staalm.pijen met 85T.enz. en de Amerikaanse bladen staan vol van dividendverhogingen by industriële en spoorwegm.pijen. zodat het totale di videndbedrag voor de Amerikaanse Ook in ons land is van een teruggang van de conjunctuur nog niet veel te merken. Het moge waar zyn dat als gevolg van de verscherpte concurren tie de winstmarges in verschillende bedrijven dalen, als hier een grotere omzet tegenover staat, betekent dat eerder een versterking van de bedryfs- basis. Een bedrijf dat met kleine winstmarges kan renderen heeft im mers een groter weerstandsvermogen dan een bedrijf dat daartoe grote winstmarges nodig heeft. De recente publicatie van het C.B.S. over de on derpositie van de Nederlandse indus trie kan niet anders dan zeer bevredi gend worden genoemd en ze heeft ook niet nagelaten op de beurs indruk te maken. Met name in de metaalindustrie en de kledingindustrie liggen de indejeyfers belangryk hoger dan die van Maart j.l. en ook voor de textielindustrie zijn de cijfers per 30 Juni j.l. beter. De afschaf fing van de omzetbelasting heeft daar toe uiteraard meegewerkt. Het is voorts verheugend dat zowel de binnenlandse als de buitenlandse orders zijn toege nomen. De Nederlandse exportpositie blylt nog gunstig, zoals uit de cyfers van October ls gebleken, by de E.B.U. hadden we in die maand dan ook weer een overschot van f. 49 millioen tegen slechts f. 17.7 millioen in September. Het is dus geen wonder dat het goede renverkeer ln de havens recordcijfers te zien geeft en men in Rotterdam, thans reeds de tweede wereldhaven genoemd, de aanvoer niet of nauwelijks kan ver werken. De Nederlandse Scheepsbouw zit voor ettelijke jaren met binnen- en buitenlandse orders volgeboekt en al zyn de vrachten de laatste weken iets teruggelopen, de resultaten van de scheepvaartin.pyen zullen dit jaar zeker niet minder zyn dan in 1954. ,»ty\ yftr?* Zwammerdam. zo- als het voorbij' j razende verkeer op de omgeleide Rijn- dijk het ziet: klein, stil en schilder achtig. Is dit bin- nenkort een buurt- schap-in-opbloei van Alphen? door een nieuwe te vervangen, en dit werk zou na Bodegraven aan de beurt komen, dus ook, om de gedachten te bepalen, zo omstreeks 1958. Deze brug zou tevens een goede verbindng via het Galgenveld naar het Noorden langs de Ziende met de hierboven ge noemde nieuwe weg Bodegraven-Am sterdam mogelijk maken. Deze nieuwe Zwammerdamse brug is iets Oostelijker dan de huidige ge projecteerd. namelyk tegenover de Kerklaan by het Remonstrantse kerkje. Dit brengit Ziwammerdiam op een aan trekkelijk kruispunt van grote verkeers wegen. Met die ligging en de daardoor I ook betere verbindingen en event, op- name van de kom in de zich sterk ont wikkelende Alphense gemeenschap be- staan er voor Zwammerdam zeker ont wikkelingskansen die niet mogen wor den onderschat. Fout in het verleden Burgemeester Van Dobben de Bruyn betreurde, dat indertijd, in 1917. by de liquidatie van de gemeentelyke zelf standigheid van Aarlandeneen deze gemeente met kom aan Alphen is toe gewezen, in plaats ran slechts geampu teerd door Alphen voor wat betreft de Rijnoevergebieden met behoud van de gemeentelyke zelfstandigheid en combi natie daarvan met een zelfstandig Zwammerdam onder leiding van één burgemeester. Voor een dergelijke zelf standige combinatie-gemeenschap zou den zeker ook nu nog levensmogeiykhe- den hebben bestaan. Dit zijn bemoedigende gegevens, welke hun invloed niet missen als andere, externe factoren althans de stemming niet bederven. Het was waarlijk te veel eer voor Molotof. dat de Amsterdamse beurs op zyn „donderredeover de Duitse eenheid het hoofd liet hangen. New York stak het met een koersstygmg van enkele punten dapper in de wind. Om nog even op de binnenlandse in dustrie terug te komen, men heeft deze week van een verdere uitbreiding van de capaciteit bij de AKU (Emmeni kun nen lezen van een hoger dividend by de Simplex en bij Koudijs. van een mooi dividend, deels uit agio. bij Smits Transformatorenfabriek en van een gunstige bedryfsontwikkeling bij de Zeeuwsche Confectiefabrieken. Laat de regering daarom de industrie niet tc veel aan banden leggen. Zij zal zich uit welbegrepen eigenbelang, wat de investeringen betreft, zelf wel de nodige beperking opleggen. En een gematigd man is zijn vrijheid waard! (Ingez. Med.-adv BREESTP173 *TEL.23537 J Grootse Tuinbouw-expositie In het jaar 1960 Plannen zijn ln de maak om in of omstreeks 1960 een internationale tuinbouwtentoonstelling van onge kende omvang te houden. Deze tentoonstelling zou dan kun nen samenvallen met het eeuwfeest van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembol, len cultuur. Het plan is opgevat door de Kon. Ned. My voor Tuinbouw en Plantkunde tesamen met de Ned. Tuinbouwraad. Men heeft een Internationale tuin bouwtentoonstelling voor ogen, die van het voorjaar tot in het najaar zou moeten duren. Naast het exposeren van bollen, bloe men en planten in de vollegrond zullen binnententoonstellingen worden gehou den Men berekent voor dit laatste een paviljoen van minstens 15 000 vierkan te meteT nodig te hebben. Zulks, omdat naast omvangryke inzendingen uit eigen land (bloemen, bollen, groenten, fruit enz.) ook voldoende ruimte beschikbaar moet zijn voor collectieve en individuele inzendingen uit het buitenland. Een voorlopig comité, gevormd door de Kon. Ned. My voor Tuinbouw en de Ncd. Tuinbouwraad zal zich in de komende maanden beraden over de vraag, welke plaats bereid en in staat is deze grootste tuinbouwmanifestaiie binnen haar grenzen te huisvesten. Migratie*overeenkomst getekend In het Ministerie van Buitenlandse Zaken is gisteravond de migratie-over eenkomst getekend tussen Nederland en de Federatie van Rhodesia en Nlassa- land. Minister Suurhoff heeft de betekenis van deze overeenkomst, zowel voor Rho desia en Niassaland als voor Nederland, onderstreept. Hy noemde het gelukkig, dat regeringen, zoekend naar de oplos sing van haar bevolkingsvraagstukken, meer en meer tezamen werken by hun inspanningen en komen tot een bilate rale overeenkomst, waardoor haar na tionale belangen en die van de indivi duele migranten worden bevorderd.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9