r~i Q CHARLEY TOOROP ging met haar kunst volstrekt eigen wegen VERANTWOORDELIJK BEHEER Handleiding voor niet - F rans - sprekende Britten 5a Jaargang No. 45 Zaterdag |2 November 1955 By de dood van een groot schilderes Schijnbare hardheid van haar werk verborg diepe aandacht voor mensen en dingen Beste tradities voortgezet van de Nederlandse schilderkunst (Van een onzer redacteuren) Het is de schilderes Charley Toorop. die juist een week geleden in de nacht van Zaterdag op Zondag in haar woonplaats Bergen (N.H.) lop 64-jarige leeftijd overleed, niet gemakkelijk gevallen de erkenning Ie verwerven, die haar werk in zo bijzondere mate verdient. Toen zij op jeugdige leeftijd met schilderen begon, deed zij dit in de schaduw van de grote reputatie van haar vader. Jan Toorop. En later, toen zij in de loop der jaren steeds duidelijker haar eigen weg ging volgen en een stijl ontwikkelde, die haar tot een onnavolgbare figuur in de moderne Nederlandse schilderkunst maakte, heeft zij - zoals Hammacher het uitdrukte - „de volle maat van afbreken, bestrijden, iel er tegen gekant zijn, moeten ondergaan". Maar reeds lang voor haar heengaan was het besef doorgebroken, dat deze vrouw, met haar schijnbaar hard-mannelijke manier van uitbeelden een van de markantste persoonlijkheden was. die in de laatste decennia op schilderkunstig gebied in ons land te vinden waren. Een vrouw, die het moderne levensgevoel in haar werk op fascinerende wijze wist uit te drukken. Charley Toorop werd op 24 Maart 1891 in Katwijk geboren. Met haar ou ders heeft zy veel gereisd in Italié. Frankrijk en Engeland en zij kwam daardoor voortdurend in aanraking met artistieke milieux. Haar leven lang is zij behoefte blijven gevoelen om ach in de centra van de Europese cul tuur op de hoogte te stellen van wat er gaande was, zonder dat dit open staan voor de denkbeelden van ande ren haar eigen Inzichten geweld aan deed. Steeds weer slaagde zy erin de vreemde invloeden, die op haar af stormden, op volstrekt-persoonlijke wijze te verwerken. Er zijn een paar frappante dingen in haar leven op te merken. Aanvan- kelijk was zij voorbestemd zangeres te worden, waarvoor zij 4 jaar in Frank fort en Amsterdam studeerde. Toen zij op 21-jarige leeftijd met Henk Fem- hout in het huwelijk trad, scheen dit het einde te betekenen van een artis tieke carrière. De geboorte van een dochter en twee zoons eiste haar volle aandacht. Van reizen, zoals voorheen, ton niets komen en toch wilde zij zich uiten. Zo ontstond de lust om te gaan schilderen en dat deed zij 's avonds b(j de electrische lamp! Dichter bij beeldhouwen dan bij de muziek Dit eenvoudige begin was de aan vang van haar loopbaan als schilde res. In 1917 leed haar huwelijk met haar begaafde, maar onevenwichtige echtgenoot schipbreuk en zij begon ach toen geheel toe te leggen op wat tot dusver eigenlijk niet anders dan een hobby was geweest. Via Den Dol- der, Amsterdam, Schoorl en Parus kwam zij tenslotte in Bergen terecht, waar zij het grootste deel van haar le ven heeft gewoond en gewerkt. Van muziek is zij altijd veel blijven lijken, poëtisch-muzlkaal was het be houden. al ging zij er dus niet verder paald niet, zelfs niet als zij bloesemen- In. Dit is typerend voor haar wezen, de takken schilderde. Haar kunst staat Want, al is haar werk veel fijngevoell- dichter bij architectuur en beeldhou- ger dan het op het eerste gezicht moge wen dan bij de muziek. De maaltijd der vrienden. Geen gemakkelijkwerk Er Is nog iets, dat opvalt, als men haar levensgeschiedenis vergelijkt met haar werk. Dat werk is immers ge maakt door een vrouw, die de dochter was van een op Java geboren vader en een Ierse moeder. Toch is het door en door Nederlands, straf-realistisch, en wie er, op grond van haar afkomst, de uiting,van een uitbundig temperament of van een diepe mystiek (zoals by haar vader) in zou zoeken, komt be drogen uit. Zo sterk en fors van struc tuur zyn haar schilderstukken, dat het eerder van een mannelijke dan van een vrouwelijke hand schijnt. Wie het vaker heeft gezien - welk een prachtig overzicht gaf de tentoonstelling in 1951 ter gelegenheid van haar zestigste ver jaardag - is er aan gaan gewennen. Maar het is niet moeilijk zich In te denken, dat deze schilderyen by eerste expositie een schok veroorzaakten. „Gemakkeiyk" zyn ze nooit geweest. Charley Toorop stelde zichzelf de hoogste eisen (zij werkte dikwijls ja- DEZE week is er in de Tweede Kamer nog al wat critlek uitgeoefend op het finan ciële beleid van de overheid. Van verschillende zyden werd naar voren gebraoht, dat er met de moeizaam büeengebrachte gel den der onderdanen niet zó voorzichtig wordt gehandeld als nodig is. De staatsuitgaven worden hoger en de hand van de fiscus tast dieper in onze beurs. Van an- dermansleer is het goed riemen snyden. Nu zal er van de verantwoor delijke leiders der departemen ten gevraagd worden om van bovenaf het snoeimes te hante ren en elke buitensporige uit gave te couperen. Hier en daar zal er zeker veel te bereiken zyn. Maar het is ook hard nodig om van „onder op" mee te wer ken aan een verantwoordelyk beheer. Wy bedoelen dit: dat de mentaliteit niet alleen by som mige ambtenaren, maar by ons WOORD VAN BEZINNING Ja. mag ik nog een stap ver der gaan? Is er wel iets wat wij bezitten, volkomen ons bezit te noemen? Zeker, wij hebben er voor gewerkt, gestudeerd, ge spaard, wy hebben ons allerlei dingen ontzegd, wy hebben met energie onze zaken opgebouwd; inzover is het van „ons", onver vreemdbaar. Maar er zyn ons daarby zoveel dingen gegeven, die wy niet in eigen hand heb ben. Dat ik er bendat ik ge- zy nog iets; de tyd om er zaken mee te doen. Zó hebben wij allen óns kapi taal gekregen, de een meer, de ander minder, dat doet er niet toe. Het belangrijkste is niet wat wy hebben, maar wat wy doen. Tal van mensen zitten in de misère en in de kramp, omdat zy zo graag een ryksdaalder zouden willen wezen, terwyi ze weten dat ze maar een gulden zyn Ze piekeren altyd over dat geen wat anderen hebben en zy met; zo zouden zo graag de functies en het vermogen van de ander willen bezitten. en al mokkend doen zy niets met het hun toevertrouwde kapitaal, de gulden blyft een onvruchtbare gulden en wordt inderdaad nooit een ryksdaalder! Het kan anders. Ons is veel gegeven. Wy hebben zo oneindig veel in beheer ontvangen, en allen zal moeten veranderen. Er zyn er die, als zy voor persoon lijke aangelegenheden op reis gaan, derde klas reizen» als er vierde was. zouden zy vierde reizen), maar zodra zy op kosten van anderen kunnen gaan, zich in de kussens van de tweede nestelen. Er zyn er die op een privé-reis zich graag tevreden stellen met een „Broodje van Kootje", maar wanneer zy hun kosten van de een of andere verenigingskas vergoed krygen, zich graag een flinke lunch met tong of „beefteak americain" laten voorzetten. Mensen, die niets te verletten hebben, die toch graag hoge vacantie-gelöen toucherenZo kunnen wy nog een krant vullen. Juist omdat het geld betreft, dat anderen vaak moeizaam by- eengebracht hebben, wordt de uiterste voorzichtigheid ge vraagd: het moet met nog veel meer teerheid behandeld wor den; het is immers niet van onszelf. zond bendat ik studeren kandat ik economisch in zicht hebdat ik in het be- dryf opgeklommen bendat mijn artikel het doet zeker, met alle respect voor de eigen inzet! er is zoveel by wat ons gegeven is, van God. Ik ben niet in de wereld geworpen, maar geplaatst, de dingen komen niet als een lawine van toevallighe den over my, er is een Hand die leidt. Zó wordt het gehele leven een zaak van beheer van het kapi taal van een Ander! In de Bybel wordt het verhaal verteld van iemand, die een buitenlandse reis ging maken om er zyn konings kroon in ontvangst te nemen en toen onder zijn personeel zijn kapitaal verdeelde met het ver zoek daarover het beheer te voe ren. Psychologisch volkomen verantwoord gaf hy aan een ieder van zyn personeel zoveel als hy dragen kon. De één kreeg 15 mille, de ander 10 mille, de ander 3. Met het kapitaal kregen Toch moet men niet de vergissing begaan te zeggen, dat haar werk niet doorvoeld is. Integendeel, zy trachtte steeds door te dringen tot de achter grond van wat zy schilderde, vooral van de mensen, die zy uitbeeldde. Vandaar, dat de ogen in de letter iy- ke zin van het woord een grote plaats in haar portretten Innemen. In de soms meer dan levensgrote koppen is het oog de uitdrukking van wat zy als essentie van de persoonlykheid schouwde. Opmerkelijk evenwicht De dikwyis monumentale opzet van haar stukken, de strakke lynen en het ontbreken van een voorgrond wekken de indruk van onverbiddelyke hard heid. Maar wie langer toeziet, ontdekt, dat de schilderes steeds gepoogd heeft de diepste werkeiykheid van dingen en mensen weer te geven. In dit gelukki ge samengaan van uitbeelding der wer keiykheid en van het speuren naar wat er achter lag, vertegenwoordigde zy de beste tradities van de Neder landse schilderkunst. Daardoor ont stond ook het evenwichtige, dat haar De drie generaties. renlang aan één enit?l doek) en ver langde dat ook van hen, die haar kunst besagen. Vermoedeiyk zal het U vergaan zoals het onze berichtgever verging, toen hij, zittende op een caféterras aan een der Paryse boulevards, de volgende regels aantrof op een aan een tarieflyst gehecht kaartje. Aanvankelyk dacht hy te doen te hebben met de een of andere negertaal, doch by nadere beschouwing bleek de bovenste vetgedrukte regel in phonetische schrijfwyze de Franse vertaling te zyn van de daaronder in cursieve letter gedrukte Engelse vraag. Leest U de bovenste regels maar eens hardop en spreekt U daarby de woorden uit zoals U zou doen, wanneer U een Engelsman was Tot Uw eigen verwondering hoort U dan een Franse vraag Hier is de tekst DONNAY MWAH LADDEESSEEOWN SEEL VOO PLAY! Give me my check please LEUH SEYRVISS EYTEEL COMPREE I )N LADDEESSEEOWN? Is the service included in the check? DONNAY MWAH UN STEAK BEEWN KWEE! Give me a well done steak DONNAY MWAH DUH VAN ROUGE Give me some red wine! DONNAY MWAH DUH VAN BLON Give me some white wine. DONNAY MWAH DEUH LOW GLASSAY Give me ice water. SETAY TRAY BON JEY REHVEEANDRAY SEUH SWAHR POOR DEENAY If was very good, I'll be back to night for Dinner MEYRSEE BOWKOO! Thank you so much! doeken kenmerkte: het statische ogen blik was verbonden met de dynamische stroom van de onzichtbare, maar daar om niet minder wezeniyke achter grond. Welbewust weigerde zy te vluchten in symbolisme, zoals haar va der deed. Hammacher citeert de op merking van een Franse criticus, dat groot en nieuw werk noodzakeiyk be gint met leiyk te zyn. Sterker nog: men móet het wel leiyk vinden, omdat het niet lijkt op wat men goed kent. Het publiek schrikt ervan en verzet zich, totdat veelvuldig zien de schoon heid openbaart. Zo is het ook gegaan met de schilderyen van Charley Toor op, die weigerde gebaande wegen te gaan. Taal van deze tijd Met grote wilskracht heeft zy tot het laatst van haar leven gearbeid. On danks een ernstige ziekte, die haar noopte meermalen het penseel uit handen te leggen, ging zy met onver- zettelijke levensdurf voort een vol strekt eigen geluid te laten horen. Tot haar grote verdiensten behoort, dat zy het groepsportret weer in ere heeft hersteld. Een van de mooiste schilde- daart>y nog de tyd om het be heer te voeren. Wat doen wy er mee? Goed, laat ik dan een gulden zyn en geen ryksdaalder .als die gulden dan ook maar uitgege ven wordt, een flinke omloop snelheid krygt, dat zoveel mo gelijk mensen er van profiteren Wat ik heb, is niet van me zelf. Ik ben ook niet van mezelf, ik ben van de Ander, en voor de anderen. Wie dit beseft, wordt steeds ryker. Wie heeft, en het werkelijk hééft, er iets mee dóét, er anderen blij mee maakt, het in liefde voor God aan de an deren besteedt, die ontvangt er mateloos veel by. Wie niet hééft, omdat hy het wel heeft, maar er niets mee dóét. hetzy hy het voor zichzelf verkwist, hetzij hy het voor zichzelf oppot, die ver liest wat hy heeft en verliest tenslotte zichzelf. O TOORNVLIET Geref. Stud.-Pred. ryen, die zy maakte, is „De drie gene raties", waarop men, behalve de door de beeldhouwer Radeckcr vervaardigde buste van haar vader Jan Toorop en de beeltenis van haar schilderende zoon Edgar Fernhout, een kenmer kend zelfportret ziet: de schilderes in witte jas, met palet en penseel. „Verle den" en „toekomst" staan hier op de achtergrond, het werkzame „heden" trekt de volle aandacht. Zó was Annie Caroline Pontifex Toorop: scherp-cri- tieche waarneemster van de werkeiyk heid, die zy in de harde, maar diep- wa&rachtige taal van deze tyd weer gaf. RL MALLE GEVALLEN Rusland, dat niet ophoudt te bewyzen dat de Russen langer leven dan elk volk waar ook ter wereld heeft weer een nieuwe „vondst" gedaan op dit gebied. Ergens waar vermeldt de historie niet werd een stokoude man gevonden, die maar liefst 122 jaar oud is. Vanzelfsprekend heeft de man een behoorlijk stukje ge schiedenis meegemaakt Zo tussen neus en lippen door vertelde de grys- aard dat hy nog in de Krimoorlog heeft meegevochten (100 jaar gele den). Radio Moskou, die dit nieuws wereldkundig maakte, wist toen blykbaar niet meer van ophouden. De radioverslaggever wist namely k nog iets van een tuinman te vertel len, die maar liefst 147 jaar is en nog wel eens in zyn tuintje aan het spit ten is. De illustere ry werd afgeslo ten met een huisvrouw die al 138 is en „nog best breit". Onlogisch is het dan niet meer dat de radioman tot slot verkondigde, dat er in Georgië duizenden mensen zyn ouder dan 90 jaar. In Stockholm liggen de moeilykheden op het gebied \un de dans. De mo derne dans wel te verstaan. De da mes Else Sorensen en Karen Kerk werden zo door het meeslepende en opwindende rhythme van de mambo gegrepen dat zij het zelf ook eens probeerden. Beiden liggen nu met gebroken benen in een ziekenhuis, maar beiden zyn dan ook 80 jaar oud Twee winkeliers in Calcutta wilden het Holi-feest wat opvroiyken. Ze beslo ten hun voorraad rood poeder over de feestvierende hossende menigte Hindoes uit te strooien. De wind voerde het poeder echter mee over de hoofden van zes meisjes, die toen spoedig voor de winkeldeur versche nen en tranen met tuiten huilden. Ook de menigte Hindoes ging zich met de kwestie oemoeien en eiste nota bene. dat elk van de winkeliers met drie meisjes zou trouwen. Wan neer in India een man rood poeder over een meisje strooit, wil dat zeg gen dat hy met haar wil trouwen. U kunt dus de eis van deze mensen óe- grypen. De winkeliers die niets voel den voor een dergelyk gedwongen massa-huweiyk, moesten door ae politie worden ontzet. De rechter zal over deze moeiiyke kwestie eej wijs oordeel moeten uitspreken. Hoe kan hy de zeer oude tradities handhaven zonder zes meisjes en twee mannen in een door hen helemaal niet ge wenst huweiyk te storten?

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11