LEIDSCH DAGBLAD MOLOTOF NOEMDE ZIJN „PRIJS": COMMUNISTISCH DUITSLAND...! Actie tegen Haagse „kinderclubs"' Afleidingsmanoeuvres konden de Rus niet meer helpen WEERBERICHT Sommige West-Duitsers kunnen niet huiten de aanwezigheid van oorlogsmisdadigers Koninklijk Paar hartelijk op Schiphol ontvangen 94ste Jaargang WOENSDAG 9 NOVEMBER 195S No. 28674 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7,per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro «o. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2"<07 Conferentie van Genève in ernstig gevaar (Telefonisch van onze speciale verslaggever in Genève) De Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, heeft gisteren in Genève, na gedurende het afgelopen weekeinde in Moskou met de Russische regering te hebben overlegd, alle Westelijke voorstellen voor de Duitse hereniging verworpen. Met die categorische verwerping veegde hij tevens het compromis van de kaart, dat zich met betrekking tot de organisatie van de Europese veiligheid al dui delijk had afgetekend. Zoals men weet, hadden de Westelijke mogend heden dat laatste punt, de Europese veiligheid, namelijk afhankelijk ge steld van een overeenkomst, die eerst ten aanzien van de Duitse her eniging zou moeten worden bereikt. Het is dan ook wel overbodig te berichten, dat het Westelijke kamp sedert gisteren in een staat van diepe teleurstelling om niet te zeggen wanhoop verkeert. Toen Molotof zijn rede op droge toon, die weer geheel de beruchte vroegere verbetenheid had aangenomen, na ruim een uur beëindigde, stelde een verslagen Dulles voor de zitting maar liever onmiddellijk af te breken. Diepe teleurstelling in de Westelijke kringen De toestand is ernstig en gevaarlijk geworden en we moeten nu eerst eens rustig en diep nadenken wat we verder hebben te doen, zo zei de Amerikaanse minister. Het was een wijs voorstel, waarmede zich iedereen, inclusief Mo lotof. kon verenigen. Want indien de Westerse ministers Molotof gisteren di rect van repliek hadden gediend, dan zou de kans heel groot zijn geweest, dat de conferentie op het eerste agen dapunt definitief had moeten stranden. Pinav, die van tevoren met Latijnse logica en helderheid de resultaten van de eerste zeven zittingen had ontleed om nog maar weer eens te trachten zijn Russische collega tot een duidelijke uitspraak te brengen, verkeerde, toen die uitspraak dan eindelijk was ge daan. in een stemming van diepe moe deloosheid Ik vraag me af en Pinay dacht mogelijk aan de voorbereiding van de verkiezingscampagne in Frankrijk, Overval op jachtopziener Kort na middernacht is in de nacht van Maandag op Dinsdag de jachtop ziener J. Maassen te IJssel in het af gelegen Peeldorpje IJsselsteijn over vallen en mishandeld door vijf man nen, die hem uit bed hadden gelokt door voor zijn woning „volk" te roe pen. De jachtopziener, die meende te doen te hebben met mensen die de weg kwjjt waren geraakt, ging naar buiten en zag in het licht van zijn zaklamp vijf mannen staan, waarvan hij er en kelen kende. Hij werd overvallen en tegen de grond geslagen en liep ver scheidene wonden aan hoofd en han den op. Na de overval maakten de aanvallers zich ijlings uit de voeten. Nog in de loop van dezelfde nacht heeft de Rijkspoli tie van IJsselsteijn en Venray de vijf daders gearresteerd. Zij waren afkomstig uit IJsselsteijn en Deurne. Zij zijn té Venray ingesloten en hebben een beken tenis afgelegd. Enkele opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook en kele verspreid optredende buien. Matige tot vrij krachtige Zuidelijke tot Zuid- Westelijke wind Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur) Onbestendig In de Zuidelijke luchtstroming, die nog steeds over West-Europa heerst, be wogen de afgelopen 24 uur enkele sto ringen mee naar het Noorden. Deze kwamen voor aan de scheidingslijn tus sen de boven een groot deel van Euro pa aanwezige warme lucht en iets min der warme lucht die om een depressie bij Zuidwest-Engeland naar West-Europa stroomt. De tweede storing, die gisteravond ons land passeerde werd in Frankrijk, Bel gië en het Zuiden van ons land plaat selijk door onweer vergezeld. De depressiekern bij Zuidwest-Enge land beweegt in de richting van Schot land Een randstoring ervan zal met en kele buien over ons land trekken en de wind wat doen toenemen. Het weer blijft dus enigszins onbestendig maar nog steeds vrij zacht. 10 NOVEMBER. Zon op: 7.51 uur; onder: 17 CO uur. Maan op: 3.25 uur; onder: 14.50 uur. Hoogwater te Katwijk te - 0.15 cn 12.45 uur. waarbij zijn party hem zo node mistl waarvoor het dient mijn tijd hier nog langer te verdoen. Het is wel zeker, dat die vraag gisteren over de lippen van vrijwel alle aanwezigen in Genève is gekomen. Dezelfde taal... Eén ding hebben de Westerse minis ters Intussen bereikt, en wel, dat zt Molotof met hun voorafgaande voor stellen en vragen inderdaad zo klem hadden weten te zetten, dat uitvluch ten en afleidingsmanoeuvres hem nu niet meer konden baten!! Hij heeft gis teren duidelijk moeten zeggen, dat de eenheid van Duitsland door de Russen alleen kan worden aanvaard op basis van de Communistische leerstellingen en van de Communistische staatsinrich ting. West- en Oost-Duitsland moeten, alvorens zich samen te voegen, eerst eenzelfde taal leren spreken, zo deelde Molotof mede! En welke taal dat was, liet hij niet langer in het duister toen hü even later opmerkte, dat nu reeds de „Oost-Duitse democratische repu bliek" door alle Duitse arbeiders en werkende intellectuelen als hun ware vaderland werd beschouwd. De prijs voor de Europese veiligheid en van de coëxistentie heeft Molotof nu dus ge noemd. Die prRs is niet meer of niet minder dan een Sovjet-Duitsland, waar in de federale West-Duitse republiek moet worden opgelost! Slot op Pag. 2 Koreaanse vliegtuig op school gestort Zestien kinderen gedood Een jager van de Zuid-Koreaanse luchtmacht is te Kjongdjoe op een school gestort. De piloot en zestien kin deren kwamen om het leven en tien tallen leerlingen hebben letsel opge lopen. De ,.Heimkehrer,, keren sicli tegen (le verklaring van minister Beven Het officiële orgaan van de West-Duitse Bond van Gerepatrieerden „Der Heimkehrer" heeft Dinsdag opnieuw betoogd, dat het „de hoogste tijd" is om de in Breda verblijvende Duitse oorlogsmisdadigers vrij te laten. Het blad levert in het bijzonder critiek op de verklaring van minister Beyen, volgens welke de Bredase gevangenen niet voor voortijdig ontslag in aanmerking kunnen komen. De Bond der Gerepatrieerden heeft enkele weken geleden gemeend een bijdrage te moeten leveren aan de Nederlandse Week, die in Stuttgart werd gehouden. Hij liet daar tienduizend pamfletten uitdelen aan de belang stellenden, die in deze week Nederlandse uitvoeringen en tentoonstellingen kwamen zien, teneinde ook op deze manier ten gunste der Duitse oorlogsmis dadigers te interveniëren. Kaarsen in de vensters.. gingen voor terugkeer van alle nog in het buitenland verblijvende Duitse ver- oordeelden zal worden gedemonstreerd. De Bond heeft voor 24 November een De bond wil de bevolking oproepen op „dag van trouw" aangekondigd, waarop die dag „Heimkehrer '-kaarsen in alle door vlagvertoon, verkeersrust en beto- 1 vensters te laten branden! Warm afscheid van vliegtuigbemanning Gelijk reeds in een deel onzer vorige oplage uitvoerig gemeld, Is het Konink lijk Paar gistermiddag om 11.22 uur met de .Jan van Riebeeck" uit de West op Schiphol gearriveerd, allerhartelijks begroet door de vier Prinsessen, talrijke autoriteiten en duizenden belangstellenden. Nadat Koningin Juliana en Prins Bernliard een kort woord voor de radio gesproken hadden, heette minister Drees onze Vorstin en Prins Bemhard wel kom in het vaderland. Er volgde een begroeting door de andere autoriteiten, waarna het Koninklijk Paar met een hartelijke handdruk en woorden van dank warm afscheid nam van gezag voerder Bos en zijn bemanning, die voor een veilige overtocht hadden zorg ge dragen. Het Koninklijk Paar onderhield zich daarna nog geruime tijd met de vele autoriteiten. Toen was het ogenblik van vertrek naar Soestdijk aangebroken. Prins Bemhard wandelde met zijn vier dochters vooruit en de televisiecamera rolde langzaam met hen mee naar de wachtende hofauto. Dr Drees cn de burgemeester van dc Haarlemmermeer begeleidden de Vorstin naar de auto. Het was een aardig moment, toen een stewardess van de KLM de vorstin op een presentecrhlad een fraaie kleine ruiker overreikte en aan Prins Bem hard een witte anjer. Lachend stak de Prins deze terstond op de revers van zjjn overjas. Het Koninklijk Paar nam met zijn dochters in de eerste hofauto plaats, waarop reeds de Koninklijke standaard was geplaatst. Snel reed de wagen het platform van de luchthaven af op weg naar Soestdijk. nagejuicht door het grote publiek, dat zich op de dakprome nade en achter de afzettingen van het platform verdrong Vele leden van het Koninklijk gezel schap brachten allerlei geschenken mee naar huis. Zo o.m. ook prof. Kernkamp, die zijn zoon behoedzaam een grote bundel pijlen gaf. waarvan de punten zorgvuldig verpakt waren. De president-directeur der KLM. de heer I. A. Aler, en de directeur van de luchthaven Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert behoorden tot de velen die het Koninklijk Paar waren komen begroe ten. Japanse studenten onder invloed van Communisme De president van de universiteit van Kobe, dr Monkitsji Namba. heeft Dins dag te Oakland in Cahforme verklaard, dat de met het Communisme sympathi- serenden onder de Japanse studenten weliswaar in de meeste gevallen een minderheid vormen, maar zo actief en goed georganiseerd zijn. dat zij veel invloed hebben op dc meningsvorming onder de studenten „Zelfs de onder wijzersbonden in Japan tonen, hoewel zij de Communistische zaak niet open lijk steunen, hoe langer hoe meer sym pathie voor de roden aldus dr Namba. Hartelijk was gistermiddag het weerzien op Schiphol tussen Ko ningin Juliana en Prins Bernhard, teruggekeerd uit de West. en de Prinsessen, die onder de hoede van Prinses Wilhelmina naar het vlieg- Vfld waren gekomen. Elf mijnwerkers in Japanse mijn gedood I i kolenmijn te Akaikc zijn heden Woensdagochtend elf mijnwerkers door gasverstikking om het leven gekomen, aldus heeft de Japanse politie bekend gemaakt. Nadat twee lijken waren ge borgen, moesten de reddingsploegen de werkzaamheden in de mijn staken, daar gangen en schachten gevuld waren met een giftig gas van onbekende herkomst. Dit is het tweede ernstige ongeluk ln een Japanse mijn in November. Ruim een week geleden kwamen in een kolen mijn op Hokkaido zestig personen om. „Provocerende leugens" De persdienst van de Oost-Duitse regering heeft Dinsdagavond tegenge sproken. dat de Oost-Duitse autoriteiten een inreisvergunning aan bisschop Otto Dibelius. hoofd van de Evangelische kerk voor geheel Duitsland, die in West- Berlijn woont hebben geweigerd Des betreffende berichten worden „provoce rende leugens'" genoemd De Oost-Duit se autoriteiten zullen het verzoek van de bisschop om een inreisvergunning in behandeling nemen, zodra de kerkleiders de onjuiste berichten hebben tegenge sproken, aldus de persdienst Dit nummer bestaat uit acht pagina's Inval bracht zonderlinge toestanden aan het licht Bijeenkomsten in obscure gelegenheden De Haagse kinderpolitie heeft Zondagavond een inval gedaan in een dansgelegenheid ergens in het Bezuidenhout boven een kolenop- slagplaats. De zolder was ingericht als een dancing, compleet met bar. Het kleine zaaltje was bevolkt door ongeveer 60 minderjarige kinde ren, die zich daar bezig hielden met „swingen". Het betrof hier een dansclub voortgekomen uit een scholierenvereniging voor leerlingen, die bui&n de door de school georganiseerde avondjes vrij willen dan sen. Het aantal scholieren in deze club was echter opvallend klein. Deze inval vormt een onderdeel van een actie, die de kinder politie enige tijd geleden op touw zette tegen de kinderclubs, die hand over hand in aantal toenemen. Vijf Prinsessen wachtend op de aankomst van de Jan van Riebeeck.1 Van links naar rechts Prinses Wil helmina. Prinses Marijke. Prinses Beatrix. Prinses Irene en Prinses Margriet. Terecht ziet de kinderpolitie in deze clubs een gevaar voor de geestelijke ge zondheid van de kinderen. Het drinken van sterke drank vindt meer en meer ingang tijdens deze avondjes, tot diep ln de nacht. De meeste ouders 'an de kinderen, die deze avondjes bezoeken zijn, zoals bij het onderzoek van de kinderpolitie bleek, niet op de hoogte van het Hjd- verdruf van hun kinderen. Zij worden met een leugentje om de tuin geleld. I Vanzelfsprekend stelt de kinderpolitie de betrokken ouders meteen op de hoog te waar zij hun zoon of dochter heeft aangetroffen. Schijn Veertien dagen geleden trof de politie in een café in de binnenstad jongelui aan, dre flesjes drank m de zak hadden en in mm of meer beschonken toestand verkeerden. Begrijpelijkerwijze kwam daarbij van dansen niet veel. Bij het onderzoek is gebleken dat de clubs van oorsprong schollerenclubs zijn, waarin allerlei ongewenste menten ztfn binnengedrongen, die van de clubs een commercieel zaakje maken. In schijn zijn de clubs oesloten, maar in feite is het zó, dat ieder die de toe gangsprijs. variërend van 50 ent tot 2 gulden kan betalen mee kan doen. Iedere vergunning ontbreekt, zodat in grijpen door de politie niet moeilijk zou zijn, ware het niet dat de lokaliteiten zich bevinden op lastig te vinden plaat sen. Het zijn kelders of zolders heel vaak bij particulieren die dit gedeelte van hun huis voor een paar tientjes verhuren. In de omgeving van de Val- kenboskade gingen de exploitanten van deze kinderclubs zelfs de huizen langs om lokaliteiten te huren. 19-Jarige barkeeper De lokaliteit waar Zondagavond een inval werd gedaan bevond zich boven een kolen opslagplaats. Het zaaltje was onbeschrijfelijk vuil Het was ingericht door een sportvereniging die om haar financiële toestand te verbeteren het zaaltje verhuurde aan deze club. Achter de bar stond een 19-jarige barkeeper, die de twee rechercheurs van de kinder politie, die de inval verrichtten vroeg: „Geeft U mij geen bekeuring. We heb ben het geld nodig, want we willen trou wen." Terwijl de namen genoteerd werden van de jeugdige bezoekers ging plotse ling het licht uit. Het bleek dat iemand het schakelbord onderaan de trap to taal vernield had. De tientallen jongens en meisjes holden -odra het licht uit was naar de uitgang en liepen de man nen van de kinderpolitie bijna onder de voet. Toen men de volgende dag het onderzoek voortzette bleek dat her en der lege drankflessen stonden. Boven oe dansgelegenhreid bevond zich nog een ruimte waar de jeugd vrijelijk toegang had en gelegenheid had zich af te zon deren. Vol met minderjarigen Reeds drie maal had de kinderpolitie in deze localiteit een inval gedaan maar steeds werd bot gevangen, totdat men Zondagavond het zaaltje overvol met minderjarigen aantrof. Uit het onder zoek dat Ingesteld werd, voordat het licht uitging, bleek dat onder de be zoekers zes kinderen waren van 16 Jaar, waarvan 5 meisjes acht van 17 (4 meis jes» 14 van 18 jaar. 13 van 19 Jaar en 17 van 20 jaar. Slechts vier bezoekers waren meerderjarig. Slechts enkelen waren scholieren. Ook worden dergelijke bijeenkomsten gehouden in obscure gelegenheden waar geen huur betaald hoeft te worden als de vertering tot totaal maar meer dan f. 150 f. 2.— bedraagt. Bij de ouders thuis worden deze avondjes ge houden als de ouders zelf weg zijn. Er wordt gedanst op muziek van gra- mofoonplaten, maar ook vaak worden amateur-bands gehuurd. Excessen Het behoeft geen betoog dat deze clubs vaak tot excessen leiden. De kinderpolitie zet dan ook haar actie onverminderd voort. Maar deze actie kan pas slagen als ook de ouders mee werken. De politie vraagt de ouders dan ook dringend om ernstig na ie gaan waar hun kinderen zich 's avonds bevinden en om de politie ln te lich ten zodra zü vermoeden dat ergens een kinderclub gehouden wordt.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1