m Particuliere pensioenen en hun aanpassingsvraagstukken Wij spraken met Oud Katwijk: Langs de Rijnoever Mr de Graaff over de loonpolitiek DINSDAG 8 NOVEMBER In verband met de wettelijke oiiderdomsverzekeri ng Begrip bestaat in werkgeverskringen In de vandaag in et Kurhaus gebonden algemene ledenvergadering van het Centraal Sociaal Weragevers-Verbond, heeft mr W. van Eldet. directeur van de Bank voor Handel m Scheepvaart en voorzitter van de advies-commis sie voor Personeelfondsen resproken over „aanpaasingsvraagstukken bU parti culiere voorzieningen". BU de beoordeling 7;»n de vraag of het pensioen, dat een werknemer uit een particuliere pensioenreg-ling ontvangt, al dan niet bevredig nd 'can worden genoemd, dient mede in aa.unerki.-g genomen te worden hetgeen deze g*pen- sionneerde werknemers tevens krachtens enige wettelUke voorziening en uit een bedrijfspensioenfonds toucheert. De Noodwet Drees en he' ultblliven van de nieuwe wettelUke ouderdoms voorziening hebben rtmmecd ge verkt op de ontwikkeling van het particuliere pensioenwezen in Nederland. Een regle mentaire reorganisatie van ar besta- nde particuliere pensioenregelingen moest in vele gevallen noodgecwon: en achter wege blUven, niettegenstaande de stij ging van de lonen en van de kosten van levensonderhoud tot zulï :en reor ganisatie wel aanleiding gaven, h an gende de onzekerheid hebben vele be drijven aan hun gepensionneerden de helpende hand geboden door vrijwillige pensioentoelagen ten laste van on kosten. De nieuwe wettelijke ouderdoms voorziening zal integraal morden uit gekeerd, d.w.z. de gepensionneerden zullen het volle wettelUke tedrag ont vangen, ook als zij uit anderen hoofde inkomsten hebben. Er komt geen overgangsregeling. Men krUgt thans dus weer vaste grond onder de vo-ten als men beoordelen wil of een parti culiere pensioenregeling a. dan liet bevredigend kan worden genoemd Inmiddels zUn echter 1e rollen wisseld. Niet het particuliere pensioen vormt meer de eerste .moot. maar d nieuwe wettelUke ouderdjmsvoorae- ning plus de ouderdomsrente krachtens de Invaliditeitswet vormen het „bodem pensioen". in vele gevallen volgt dan de uitkering uit het bedrijfspensioen fonds. En de particuliere noot komt achteraan. Deze gewUzlgde situatie noopt „aanpassing" van de particuliere keringen aan -hetgeen de w en e-en- tueel ook het bedrUfsoensioenfonds toekent. De particuliere nensloenvoor- ziening dient op de andere componen ten van het totale pensioen-Inkomen te worden afgestemd. PENSIOEN DOORSNEE-AR BEIDER Bezien wij de pensioen-positie van de doorsnee-arbeider, dan krijgen wU in de toekomst het navolgende beeld: Wet Alg. Ouderdomsver. f. 1.338. Ouderdomsrente Inval.wet c.a. f. 5— p w, f. 260.— Bedrijfspensioenfonds c.a. f. 12 p. w. f. 624.— Loon f. 70.p. w. is per jaar f. 3.640. f. 2.222.ruim 607c van f. 3.640.—. Deze 60%. van het laatstgenoten bruto loon is voor de 65-jarige vrij van premie Algemene Ouderdomsverzekering 7%, Bedri)fspensioenfonds c.a. 3%. Ziekte wet 1 Ti en Werkloosheidswet 1 ter wijl er voorts verschil in belastingdruk zal zijn tU gunste van de gepension- neerde. Het pensioeninkomen van vo renbedoelde arbeider kan dus gelijk gesteld worden met 70% van zijn laatst genoten netto-loon. Indien er een Bedryfspensioenfonds is. dan zal er voor de particuliere sector dus niet veel aanleiding meer bestaan om nog iets extra te doen. En als er geen bedrijfspensioenfonds is, dan zal in de particuliere sector kunnen worden vol staan met een uitkering die ongeveer gelijk is aan wat anders het Bedrijfs pensioenfonds gedaan zou hebben. HET AANPASSINGSVRAAGSTUK Anders ligt de zaak bU de employé's, die een hoger salaris ontvangen, dan de doorsnee arbeider. Hier blijft voor de particuliere sector een taak van betekenis bestaan. De nerkgever staat dan voor een aan- passingsvraagstuk. En dit wel geheel los van art. 60 van het wetsontwerp op Algemene Ouderdomsverzekering. Ook indien het wetsontwerp geen passingsclausule bevatte, zouden wij met het aanpassingsvraagstuk worden geconfronteerd. Spreker behandelde nu eerst dit algemene aanpassings vraagstuk, geheel los van art. 60 van het wetsontwerp. Wanneer men in concreto wil bezien welke pensioenaanspraken voor aanpas sing in aanmerking komen, dan dient men te onderscheiden in „toekomstige dienst" en de „dienst in het verleden BEGRIP Niet alleen in werkgeverskringen, maar ook bij de leiders van de vak verenigingen heeft men reeds spoedig getoond er begrip voor te hebben, dat een nieuw bodcmpensloen als thans in het wetsontwerp voorgesteld wordt een zekere aanpassing van de bestaande particuliere pensioenregelingen met zich mede zal moeten brengen. Sprekers indruk is, dat de meeste on dernemers. bij de aanpassing van hun eigen bestaande regelingen aan de nieuwe wettelijke voorzieningen be hoefte zullen voelen van deze gelegen heid gebruik te maken om aan hun werknemers een betere en meer be vredigende regeling te geven dan deze tot dusver hadden. HET AANPASSINGSARTIKEL Daarna sprak de heer Van Elden over art. 60 van het wetsontwerp, het veel besproken aanpassingsartikel. Om te voorkomen dat het beraad tussen werk gevers en werknemers omtrent de aan- Kerkelijk Leven Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Hedel H. Goedhart te Mlddelharnls; voor St. Maartensdijk W. Kranendonk te Drlesum. Aangenomen naar Wierden (toez.)J. Bos te Noorden, die bedankte voor rrlezen- Oeref. kerken Beroepen te Hallam. 3. P. Haspels te Goenga. Beroepen te Eefde-Gorssel M. T. Mlnnema te Monnikendam. Chr. Geref. kerken Tweetal te Am sterdam-O, C NoordegraaX te 's-Graven- deel en P. N. Rlbbers te Ulrum. Beroepen te Middelburg C. J. BuiJa te Papendrecht: te Zwolle C. Noordergraaf te 's-Graven- passing en wijziging van bestaande pensioenregelingen op juridische bezwa ren m n.w. op ..verkregen rechten" zou stranden, heeft de wetgever met art. 60 van het wetsontwerp de mogelijkheid geopend in uitzicht gestelde en reeds toegekende pensioenen te verminderen, ook indien dit strikt juridisch met mo gelijk zou zijn. Dit is slechts een kan voorschrift niet een moe t-voorschrift. Art. 60 past dus geheel in de sfeer van het vrijwillig beraad als door de Stich ting van de Arbeid aanbevolen. De verklaring van de Stichting van de Arbeid en art. 60 van het wetsontwerp acht hij voor een land ais het onze een verstandige aanpak van het aanpas singsvraagstuk. Nadat het wetsontwerp was ingediend is enerzijds geprotesteerd tegen de aan tasting van verkregen rechten, ander zijds is van zeer gezaghebbende zijde bepleit het bodempensioen slechts naar behoeftigheid toe te kennen. Naar aanleiding daarvan merkt spr. op. dat het Nederlandse particuliere pensioenwezen historisch is gegroeid en wordt gekenmerkt door een bonte ver scheidenheid. Met de nieuwe wettelijke ouder domsvoorziening wordt in de geleide lijke ontwikkeling van dit pensioen wezen zeer drastisch ingegrepen en op een wijze die de meeste werkgevers niet hebben voorzien en niet hebben kunnen voorzien. De bestaande ver kregen rechten zijn grotendeels op gebouwd uit de financiële offers die deze werkgevers zich vrijwillig hebben getroost, teneinde hun werknemers sociale zekerheid te verschaffen. Daarbij hebben de werkgevers er te vens naar gestreefd deze sociale zekerheid in een rechtvaardige relatie te brengen tot de diensttijd en de kwaliteit van de verrichte arbeid. Zou het nieuwe bodempensioen er thans in vele gevallen zonder meer ineens „bQ komen" en in andere gevallen niet, zou er soms wel en soms niet kunnen worden „aangepast", dan zou dit althans de eerstkomende jaren tot een zeer ongelijkmatig pensioenver zorging leiden. Aan degenen, die thans opnieuw met pensioeninkomsten uit anderen hoofde rekening willen houden en die het bodempensioen willen verminderen al naar gelang de pensioengerechtigde meer of minder eigen Inkomsten heeft, zou spr. tenslotte willen vragen, of zij alle narigheden verbonden aan de Nood- wet-Drees thans alweer vergeten zijn. Het is zijn vaste overtuiging dat de Noodwet-Drees jarenlang remmend ge werkt heeft op de ontwikkeling van het particuliere pensioenwezen in ons land Met de verklaring van de Stichting van de Arbeid en het aanpassings- artibel 60 van het wetsontwerp is men nog niet uit de moeilijkheden. Wel is daarmede de weg gebaand om in on derling overleg tussen werkgevers en werknemers een redelijke herziening van de bestaande particuliere pen- (Ingez. Med.-Adv.) Het lastige kuchen in concert, kerk, schouwburg, enz., is zowel voor U als voor Uw om geving onaangenaam cn hinderlijk. Gebruik bij hoestprikkel steeds Wybcrt. sioenregelingen in de voor elk speci fiek geval meest geëigende vorm te bereiken. A. Buijs Gemeente-architect te Nieuwkoop Nu dan eindelijk de lestauratle van Nleuwkoops gemeentetoren m het hart van de gemeente een feit ?iat woiden en de restaurateurs reeds de. uit 1627 daterende toren gedeeltelijk in de stei gers hebben gezet, meenden wy er toed aan te doen eens een praa.je te gaan maken met de gemeente-ari.nltect, de heer A. Buys te Nieuwkoop, die 'jrlR jaar Juni als zodanig werd oenoemd. De heer Buijs volgde oen de oude heer Pieterse op, die vele jaren deze functie vervuld heeft. De heer Buys die als geboren Scheveninger begrijpe lijk een aangeboren liefde heeft voor water, voelt zich goed thuis hier ln Vandaag gaan we weer eens een kijkje nemen in Katwijk aan den Rijn, waar omstreeks het jaar 1910 een onbekende fotograaf dit aardige hoekje op de gevoelige plaat vast legde. Het is een gedeelte van de Westelijke Rijnoever, even ten Zuiden van de oude Roskambrug. De opname werd gemaakt vanaf een boot, die in de Rijn lag. In de twee houten schuren was een timmer- en aannemers bedrijf gevestigd, dat sedert ongeveer 1885 eigendom was van Krijn Haasnoot, die het had gekocht van Thomas Verloop. Dit bedrijf had een eigen loswal, Waaraan de schepen meerden, die de te verwerken materialen aanvoer den. Op de smalle kade heeft het personeel even de werk zaamheden onderbroken om vopr de fotograaf te poseren. Geheel links staat de knecht Willem van Heeteren en rechts van hem de meesterknecht Gijs Haasnoot. De Jongeman op de uiterste punt rechts van de loswal ls de krullenjongen Piet Berkheij. Wie de andere jongen is. die bij de open deur van de rechter schuur staat, weten we niet met zekerheid. Vermoedelijk is hij het zoontje van de „baas", de toen ongeveer twaalfjarige Jaap Haasnoot, die later het bedrijf van zijn vader zou overnemen. Van de twee schuren is de rechtse in 1919 verbouwd, in verband met de plaat sing van de machines, waarmede het bedrijf in dat jaar werd uitgerust. De linker schuur heeft het heel wat langer uitgehouden. ZU heeft hier tot voor enkele weken zo gestaan, toen ze werd gesloopt om ruimte te maken voor een pakhuis, dat op dit ogenblik hier ter plaatse in aan bouw is. Nu even een blik op hetgeen de foto ons verder nog te zien geeft. Het pand geheel rechts staat er heden ten dage nog vrijwel in dezelfde vorm. In het rechter gedeelte, dat de voorgevel had aan de Bruggestraat. was de kruidenierswinkel en het timmerbedrijf van Piet Bekker gevestigd. Links woonde het gezin van Jan Kolijn, die tuinman was aan het gymnasium aan de Overrijn (het tegenwoordige missiecollege). Het witte gebouwtje, dat we achter dit pand zien, was het veehoudersbedrijf van Bas Vooys. Het hoge gebouw op de achtergrond tenslotte, ls het logement „De Roskam". (Opname uit de beelddocumentatle der gemeente Katwijk) Centraal Sociaal Werkgeversverbond Hij bepleit matiging der eisen In de jaarlijkse algemene ledenvergadering van het Centraal Sociaal Werk geversverbond, die vandaag in het Kurhaus werd gehouden, heeft de voorzitter, mr F. H. A. de Graaff, gesproken over de ontwikkeling van de loonpolitiek ge durende de afgelopen maanden en de loonpolitieke vooruitzichten. Er wordt een zekere afremming van de stijgende bedrijvigheid verwacht, al dus spreker. Sedert 1951 daalde het invoerprijspeil met ongeveer 15 welk gegeven een aanwijzing vormt voor het kostprijsniveau van de ons omringende landen. Het Nederlandse kostenniveau onderging daarentegen een tegenover gestelde beweging, omdat in deze jaren een relatief sterkere stijging van de loonkosten in ons land zich voltrok dan in de omliggende landen. In de opvoering van de industriële ex port blijft het centrale probleem gele gen van onze toekomstige economie. Voor deze uitvoerstijging is handha ving van een gunstige concurrentieposi tie een eerste vereiste. De vraag kan worden gesteld of wy er in dit opzicht nog wel zo gunstig voorstaan. De beta lingsbalansen fers voor het eerste half jaar 1955. geven, voor wat de lopende rekening betreft een aanzienlijk lager overschot te zien dan in de eerste helft van 1954. zodat deze regeling vry dicht tot de evenwichtssituatie is genaderd. Rekening houdend met de verwach tingen ook voor de tweede helft van 1955 acht de minister van Financiën waakzaamheid geboden Niet alleen de onlangs door de rege ring genomen fiscale maatregelen welke een beperking beoogden aan te leggen aan de investeringen van de bedryven, zullen de bedryvigheidsgraad beïnvloe den. Ook het programma van minister Butler in Engeland en straks wellicht ook anti-inflatie maatregelen elders zullen de Nederlandse export en daar mee ons bedrijfsleven kunnen treffen. De heer De Graaff sprak dan nog niet over een internationale conjuncturele terugslag, die steeds tot de mogelijkhe den blijft behoren. Maat houden vereist Spreker constateerde met voldoening, dat de minister zal trachten op het terrein van de sociale periode ook in de periode van hoogconjunctuur maat te houden. Matiging en discipline zijn nodig In een tyd, die er licht toe kan leiden een inflatoire ontwikkeling van lonen on prijzen in gang te zetten. Vele factoren zijn op onze kostprijzen van invloed, maar vaststaat, dat een onvoldoende In de hand gehouden stij ging van loonkosten en binnenlandse prijzen jarenlang een nadelige invloed op ons economisch bestel kan uitoefe nen. Geen loonraad Spreker zou het onverantwoord vin den om de overgang naar een vrijere oonvorming te combineren met de ervanging van het College van Rüks- ■emiddelaars door een loonraad, be- taande uit drie partijen, die gedacht is als een commissie van de SER. \anvankeljjk stond het Verbond een hierop teruggekomen, omdat het de loonraad als een kunstmatige con structie ziet. die minder doelmatig lijkt dan de bestaande apparatuur. Wel zou de voorzitter gaarne zien, dat het College op den duur zyn veror denende bevoegdheid verliest, maar dat het in ieder geval een zekere mate van zelfstandigheid behoudt, al zal de mi nister voor de grote lijnen van het be leid verantwoordelijkheid dragen. Spre ker zou er op zyn minst voor willen plei ten, dat organisatorische wijzigingen op dit punt voorlopig worden uitgesteld. Hi) stelde dan de vraag of het Verbond overigens een vrijere loonpolitiek ook op langere duur aanvaardbaar acht. Daar voor zal men eerst ervaring moeten op doen met een op dit punt gewijzigde practijk. De vooruitzichten Stilstaande bij de loonpolitieke voor uitzichten, meende spr dat het Ln de geest is van de jongste regeringsbe slissingen. dat thans matiging be. tracht wordt bü tussentijdse C.A.O.- herzieningen. De berichten die het Verbond uit sommige bedrijfstakken hebben bereikt, wijze z.1. op te ver gaande eisen. Afgewacht dienen te worden de uit komsten van het nieuwe S.E.R.-onder- zoek. Spr. wees er in dit verband op, dat tussen nu en begin Januari '57 waar schijnlijk reeds met een min of meer al gemene verhoging van de loonkosten met circa 6 t 8% moet worden gere kend. Bij deze veronderstelling ging hij er van uit zonder te weten of dit al les zich zo zal kunnen voltrekken dat in ruime mate de 3% zal worden gerea liseerd,, dat een gecompenseerde huur verhoging van 25% op de bestaande hu. ren leidt tot een loonsverhoging van 1 3% en dat een gecompenseerde werk nemerspremie voor de ouderdomsver zekering ongeveer 2% extra loonlasten zal meebrengen. Deze laatste 2% vormt dan het verschil tussen een premie ad 614° voor de Ouderdomsverzekering en de 4% vereningshefflng De 6V4% wordt geheven tot aan een loongrens van f. 6000.—. de 4% over het gehele loonbe drag. Hij sprak dus bij deze 6 k 8% loon kostenverhoging niet van andere desiderata, waarvan minister Suurhoff tum waarvoor spreker in ieder geval wel opnieuw de aandacht van de Neder, landse werkgevers zou willen vragen ls de wenselijkheid van een verdere deni vellering, zowel bij de beloning van vak arbeiders. als bij de salariëring van ho ger beambten-personeel. Nog ruimte voor verhoging leek het de voorzitter Voorshands Grote receptie in het Kremlin Gesprek met Kaganowitsj In het Kremlin heeft premier Boel- ganin Maandagavond ter gelegenheid van de herdenking der Octoberrevolutle een grote ontvangst gegeven, die door de Russische leiders, het corps diplomatique en talrijke genodigden werd bezocht. Er waren in totaal meer dan 2000 personen op deze receptie, waar een zeer vriend schappelijke sfeer heerste. Na een concert door de beste Russi sche artisten en een banket werd de avond gesloten met een bal, waaraan voor ernstige twijfel vatbaar of bij het alle hoS« Russische autoriteiten deelna- onderzoek van de S.E.R. veel ruimte men- President Worosjilof was een van dergelijke wijziging voor, maar het te er enkele heeft genoemd. Een desidera- aan de dag zal kunnen treden nog extra loonsverhogingen. Hij dacht daarbij tevens aan de mogelijkheid, dat de regering binnenkort het besluit neemt gevolg te geven aan het S.E.R.. advies om de loonvorming vrijer te maken. Dit immers zou naar zijn me ning betekenen bij aanhouden van de schaarste aan arbeidskrachten, dat zelfs bij het meest voorzichtige beleid en ongewijzigde richtlijnen, het ge middelde loonniveau enige stijging zal ondergaan. Werktijdverkorting Hij sprak de hoop uit dat de regering gevolg zal willen geven aan het verzoek van de Stichting van de Arbeid om aan de S.E.R. het vraagstuk van de werk tijdverkorting in studie te geven. Het verheugde hem daarbij in het bijzonder dat er zo van alle zijden begrip voor blijkt te bestaan, dat werktijdverkorting en vooral de Invoering van een 5-daa?se werkweek zeer ver reikende consequen ties moet hebben voor onze nationale economie. Het bestuur van het Centraal Sociaal werkgevers-verbond geeft zich er voortdurend rekenschap van dat het niipende tekort op de arbeidsmarkt op velerlei wijzen een geordend loonbeleid verstoort. Het stTeven van de overheid is er thans op gericht de investerings activiteit van het bedrijfsleven eniger mate te verminderen, waarvoor van werkgeverszijde, naar de zusterorgani satie het Verbond van Nederlandse Werkgevers zi terecht heeft doen blij ken. begrip bestaat Het bedrijfsleven rekent er daar tegenover van zijn kant op. dat ook de overheidsuitgaven op dit gebied enige vermindering zullen onder gaan. Een lichte ontspanning op de ar beidsmarkt zal hiervan het gevolg kun nen zijn. Niettemin blijft een hoog ln- vesteringspell als doelstelling op lange termiln noodzakelijk, terwll) op korte termijn zoveel mogelijk al die investe ringen c'ienen door te gaan waarvan een arbeidskrachtenbesparing wordt verwacht. DISCIPLINE BEWAREN Daarnaast blijft matiging geboden ap het gebied van de lonen. De Ne derlandse Vakbeweging heeft in deze jaren veel begrip getoond voor de rhadiiwzijrien van gecombineerde 'oon- en prijsstijgingen en voor de noodzaak .leze zoveel mogelijk te ver dijden Hij deed tenslotte op de Ne derlandse werkgevers een dringend beroep or In hun onderlinge mede dinging op de arbeidsmarkt discipline te bewaren en rechtensgeldende ar beidsvoorwaarden na te leven. onvermoeibare dansers. Mikojan trachtte de eerste secretaris van de Communistische partij, Kroesjtsjef, op de dansvloer te krijgen voor een popu laire Russische dans. doch deze weerde lachend af en zei. dat hij die dans niet kon. De muziek werd verzorgd door een militair orkest en een jazzband. De Amerikaanse zaakgelastigde in Moskou, Wolmsey, en de Britse ambas sadeur, Sir William llayter, voerden op de receptie een lang gesprek met minis ter Kaganowitsj, waarbij deze laatste sprak over het „agressieve karakter van de Amerikaanse bases in Europa". Op een bepaald ogenblik VToeg Wolmsey, of Ka ganowitsj werkelijk dacht, dat de Ver. Staten een aanval op de Sovjet-Unie zouden willen beginnen. Kaganowitsj antwoordde: „Nee, maar In theorie Is dat het doel van die militaire bases". Nieuwkoop, vooral ook omdat zoals hfj het noemt „er laken voor de chaar Er was toen hij uit Brouwersnaven naar Voetbalpool werd opgerold Veertien dagen hechtenis heeft de amb tenaar van het OM. bij het kantonge recht te Tilburg, mr J. Beljaars. gisteren geëist tegen een Tilburger. hoofdver dachte in een voetbalpool-affaire. De voetbalpool was medio 1954 door de Til- burgse politie opgerold. Van de zestien verdachten verschenen er zes voor de Kantonrechter, mr C J. C. v. d. Valk. Deze zei, dat het hier ging om het orga niseren en stimuleren van de Continen tal Voetbalpool, hetgeen volgens de wet en latere uitspraken van de Hoge Raad is verboden. De gedaagden gaven slechts een deel van de beschuldigingen toe. het geen de Kantonrechter de opmerking ontlokte dat ook hier de zaak nog zoveel mogelijk in het duister werd gehouden en dat nog altijd de grote figuur achter de schermen „dinges" opgeld doet. De ambtenaar van het OM, mr Bel jaars. requisitoir nemend, zei dat er ln Nederland voor de verenigingen na de overgang tot betaald voetbal een pro bleem schijnt te bestaan op welke wijze aan geld te komen. De verenlglngspools staan echter open voor leden en nauw- verwanten, terwijl de gelden o.m. ten behoeve van de Jeugdsport. een zeker algemeen belang dienen. Spr. liet in het midden of dit soort pools ook onder de loterijwet valt. De destijds verspreide Continental- pool echter miste elke ideële grond en was slechts als een onderneming te be schouwen. Een gemakkelijke manier voor een aantal lieden om aan geld te komen, daarbij gokkend op de speelzucht van het publiek, maar zonder enige contróla. Nieuwkoops dreven kwam. bü gem-en- tewerken een achterstand ^«p velerlei gebiedwoningbouw, wegenaanleg en -verbetering en natuurlijk ook niet te vergeten de restauratie van de his'orl- sche toren. Hoezeer deze restauratie no dig was moge wel bhjken uit het ieit, dat ongeveer een half jaar geleden de raad besloot niemand meer naar boven te laten, vanwege het grote gevaar De grote loden ballen, die boven op de om rastering van de torentrans lagen, moesten worden weggehaald, aangezien er gevaar bestond, dat deze naar 'be neden zouden vallen. Nog andere 'tuk ken hout en lood werden reeds eerder van de torenspits gesloopt. Het is ook reeds gebeurd dat er stenen uit de muur vielen, zo ging onze zegsman verder, zo dat er een niet denkbeeldig gevaar be stond, dat op een kwade dag iemand een steen op het hoofd zou krijgen De toren heeft ln het verleden vast gestaan aan een z.g. Hooge Huis, dat in 1859 afgebroken is. In 1927 nog is de toen danig scheef gezakte toren door het aanbrengen van een nieuwe funde ring recht gezet. De restauratie, die nu toegepast moet worden is nodig ge worden door algemeen verval van de torefl. Het betreft in hoofdzaak het metselwerk en het houtwerk van de buitenzijde van dit bouwwerk. In hoe verre ook de binten en balken in de toren verteerd zyn. is moeilijk te zeg gen. daar deze allen in een loden man tel zijn gevat. Pas als deze verwyderd zijn kan hierover geoordeeld worden. Begonnen wordt met de spits van de toren, die geheel van hout is, te ver nieuwen. daarna zal de buitenkant vak voor vak gesloopt en weer worden opge trokken met een oude handvorm steen. Het werk wordt uitgevoerd onder lei ding van het architectenbureau Dek ker en Van der Sterre door de aanne- bers H W. Sebregts te Bloemendaal. Men denkt ongeveer een half jaar no dig te heboen; de aannemingssom is rond f. 75.000. ongetwijfeld moet Nieuw koop een groot bedrag bijeenbrengen, maar het zet zonder morren door en het bedrag zal op tafel gebracht wor den in het besef, dat hiermede in het belang van de gemeente gehandeld wordt. Immers wat zou Nieuwkoop fei telijk zijn zonder de bekende toren van welks trans men een prachtig uitzicht heeft over de wyae Nieuwkoopse polder. Het zal ongetwijfeld de inwoners van Nieuwkoop goed doen te vernemen dat het gemeentebestuur het plan heeft de toren na de restauratie van een nor maal uurwerk te voorzien, met normale wijzerplaten. Natuurlijk hebben wij het ook met de heer Buys gehad over de toekomst van Nieuwkoop en de woningbouw. In een jaar tijd aldus de heer Buys, ls er in het kader van het uitbreidingsplan ten noorden van het centrum der gemeen te reeds veel gebeurd. Vele wonin gen zijn reeds gebouwd. De nieuwe Voge len- en BomenwiJk zullen een directe verbinding krijgen met de Provinciale weg, waarvoor de basis reeds gelegd ls. Straks zal deze weg lopen naar het cen trum en oostelijk van de RK kerk aan sluiting krijgen met de Dorpstraat, waarvoor op de hoogte enkele bouwval lige woningen zullen moeten worden ge sloopt. Natuurlijk, aldus de heer Buijs, wordt een betere aansluiting van Nieuw koop op de Rijkswegen ten zeerste toe gejuicht vandaar dat de plannen voor een verbinding Bodegraven-Amsterdam met belangstelling gevolgd worden. In het uitbreidingsplan, aldus ging de heer Buys verder, is tevens een dnetal scholen geprojecteerd en een gymnas tieklokaal, terwül de plannen voor een zwembad aan de Noordenseweg reeds zyn Ingediend. Door de bouwstop moe ten deze plannen echter blijven liggen. Hoewel de heer Buijs nog pas kort in Nieuwkoop woonachtig ls. heeft hy toch reeds vele malen het plassengebied met zijn zeilboot bezocht en uit hetgeen me vrouw Buys hier aan toevoegde konden wy opmaken dat Nieuwkoop inderdaad een bijzondere aantrekkingskracht op het echtpaar heeft. Trouwens ook al met het oog op de samenwerking tussen het gemeentebestuur en de dienst van gemeentewerken zou de heer Buije niet gaarne van gemeente veranderen. Ik heb het hier best naar myn zin. Er is hier bedrijvigheid op velerlei gebied en dat is voor een gemeente-architect al- tyd een prettig gevoel, aldus besloot de heer Buys ons onderhoud. Juist waar de voetbalpool in zo'n brede kring belangstelling oogst, meende mr Beljaars dat hier de wet met gestreng heid moest worden toegepast. Mr Ch. Eibers, raadsman van de hoofd verdachte. zag in het organiseren van voetbalpools en het stimuleren daarvan niet direct een doelbewuste wetsovertre ding. Wel een teken van de menseiyke hang naar een gokje, hetgeen men in Nederland nu eenmaal niet biykt te tole reren. Het deelnemen aan een pool heeft 'ets hartstochtelijks en neemt gemakke- ïyk de vorm van een sneeuwbal aan. zonder dat men zich realiseert of dit nu strafbaar is of niet. Vandaar dat hij de verdachten zeker niet wil zien als mis dadigers of doelbewuste wetsovertreders. Het geldelijke gewin voor deze mensen was bovendien zeer gering. Mr Beljaars repliceerde dat hU de menseiyke kant zeer wel kon aanvoelen, maar dat het hier ging om een wets overtreding. Zeker nu enkele handige zakenlieden mikten op de goklust van het publiek en dit In belangryke mate ten eigen voordele. De Kantonrechter toonde zich milder en veroordeelde de hoofdverdachte tot f. 300.of 30 dagen hechtenis, alsmade 14 dagen voorwaardelyk met een proaf- tyd van 2 Jaar.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7