GOLDEN FICTION Leiden heeft enorme achterstand op verkeersgebied" B. en W. zijn thans bezig aan de uitwerking van aantal plannen Onder ons gezegd: toch maar liever 94ste Jaargang Dinsdag 8 November 1955 No. 28673 E. Meester in Leidse Raad: Wethouder Jongeleen: Motie-Meester is voor B. en W. onaanvaardbaar Besteedde de Leidse Raad gistermiddag nauwelijks één uur aan de afhandeling van een tiental voorstellen en de benoeming van een aantal onderwijskrachten, langdurig ruim 2^/z uur schonk hij aandacht aan de suggesties van de heer E. Meester (P.v.d.A.) inzake de moeilijke verkeerssituatie in onze stad. Zoals bekend had de heer Meester bij de behandeling van de gemeentebegroting van het vorig jaar de suggestie geopperd om het water tussen de Turfmarktbrug en het Galgewater te dempen c.q. te overkluizen. Op grond van een uitvoerig rapport, uitgebracht door de directeur van Gemeentewerken, waren B. en W. tot de conclusie gekomen, dat de denkbeelden van de heer Meester niet voor verwezenlijking in aanmerking kwamen. B. en W. stelden dan ook voor de denkbeelden van de heer Meester voor kennisgeving aan te nemen. De heer Meester, die het College en de Dienst van Gemeentewerken dankbaar was voor de aandacht, die men aan zijn suggesties had besteed, bestreed niet alleen het rapport op enkele punten, doch gaf en thans meer uitgebreid enkele richtlijnen aan, die z.i. kunnen leiden tot de oplossing van het verkeersvraagstuk in Leiden. Aan het einde van zijn beschouwing diende hij een motie in, waarin de raad het College van B. en W. verzoekt maatregelen te treffen tot a. een algeheel onderzoek op het gebied van verkeers- en waterwegen en b. een nadere globale uit werking van een schema van verkeers- en waterwegen, waarbij in principe wegindelingen worden voorgesteld, voorzien van een kosten berekening. B. en W. en ook de overige fracties spraken met het oog op een toekomstige indiening van een structuurplan het „onaanvaard baar" over deze motie uit. Na in beraad met zijn fractie te zijn ge gaan, trok de heer Meester zijn motie in. In zijn bestrijding van het rapport van B. en W. merkte de heer Meester o.m. op. dat zijn suggesties indertijd geboren waren uit ongerustheid t.a.v. de ernstige verkeerssituatie, waarin de Leidse binnenstad verkeert en de chaos, welke op dit terrein met rasse schreden nadert. Zijn denkbeelden pretendeerden toen niet en thans niet de oplossing te zijn. Spreker wilde slechts een uitgangs- en startpunt scheppen voor een nadere studie. Nadat de heer Meester enkele punten van het rapport aan een critische be schouwingen had onderworpen, gaf hij als zijn mening te kennen, dat met het oog op de zeer ongunstige verkeerssitua tie onverschrokken en met vaste hand moet worden ingegrepen; het is een ernstige operatie, waarbij het gaat om het leven van de stad. Zal Leiden, aldus spreker, in de toekomst een open stad blijven of gesloten moeten worden ver klaard. zoals op 3 October. Een totaal gesloten-verklaring van de stad, draagt het gevaar in zich tot het dood ver klaren. De city- en centrumfunctie wordt dan sterk ondermijnd. Na weinige jaren zal dit bittere consequenties op het terrein van het culturele leven en de handel presenteren. BREESTRAAT EN HAAR LEMMERSTRAAT Vervolgens wees de heer Meester er op, dat de weg Rijnsburgersingel via Beestenmarkt vastloopt tegen de De Gijselaarsbank, de Breestraat moet worden ontlast, de Haarlemmerstraat als winkelstraat geheel voor het ver keer moet worden gesloten, het Noord einde zelfs voor éénrichtingsverkeer te smal is, er een verantwoorde verbinding moet komen vanaf Station/ Turfmarkt richting Utrecht/Voorscho ten, het scheppen van ringverbindin gen noodzakelijk is en dat er te weinig parkeerruimte is. Wanneer de Trekvliet wordt gedempt van Haagweg tot de Vliet, de Vliet wordt overkluisd tot nabij de Schotkade, de weg langs Schotkade en Kastanje kade en Melchior Treublaan wordt ver breed. ontstaat er een rechtstreekse aansluiting op de geprojecteerde uitvals weg naar Ütrecht. Via een verkeersplein bij het viaduct Lammenschansweg wordt dan de uitvalsweg naar Voorschoten bereikt. Via ditzelfde verkeersplein ont staat aansluiting met de De Sitterlaan en de Burggravenlaan. Een doorbraak Hoge Rijndijk en aanleg van een weg door de Waard schept een grote ver- keersring. Hoewel een Noord-Zuidverbinding (demping Langegracht) dringend ge wenst is, vraagt de heer Meester zich af of de Hooigracht in het kader van deze verbinding de meest geschikte weg is. Het komt hem voor, dat een verbinding vanaf het Levendaal (b.v. tegenover de Geregracht) door het te saneren gebied in de richting Haven plein doelmatiger is. Door het dempen van de Oude Herengracht en het maken van een beweegbare brug te genover de Julianastraat ontstaat hier een goede verbinding. Tenslotte gaf de heer Meester nog zijn visie t.a.v. het projecteren van uitvals wegen en goede ringverbindingen. De heer Meester was er sterk van overtuigd, dat alleen een radicale oplos sing mogelijkheden biedt en dat het wenselijk wordt geacht, dat de Rijks overheid in de toekomst bijdraagt in de kosten van stadsvernieuwing. Leiden, aldus spreker, heeft een enorme achter stand op verkeersgebied, welke zo spoe dig mogelijk moet worden ingehaald. Na deze uiteenzetting diende de heer Meester bovenaangehaalde motie in. DE HEER WOUDSTRA: STRUCTUURPLAN AFWACHTEN De heer Woudstra (Prot. Chr.), die hierna het woord voerde, zeide, dat zijn fractie het met het rapport van B. en W. en de daarin vervatte conclusies eens is. Volgens spreker moeten B. en W„ zoals thans is geschied, niet meer zo vlot zijn met hun toezegging een onder zoek in te stellen. Dit kost veel tijd en geld. Enkele jaren geleden deed zijn fractiegenoot, de heer Huurman, ook een denkbeeld tot demping aan de hand. Het is toen bij die suggestie gebleven. Indien B. en W. de toezegging kunnen doen, dat het structuurplan zo spoedig moge lijk wordt aangeboden, heeft hij geen behoefte aan de motie-Meester. De heer Ilagens (VVD), die het in grote lijnen met de heer Woudstra eens was, achtte het niet gewenst, dat het toekomstige wegensehema door de suggesties van de heer Meester wordt doorkruist. Denkbeelden, die boven dien weer veel tijd, geld en studie kosten. Spreker zou het betreuren in dien de plannen, welke thans in voor bereiding zijn (o.a. bouw van een nieuwe Turfmarktbrug), door deze denkbeelden worden vertraagd. Het is van belang, dat de bestaande plannen op korte termiin worden gerealiseerd. Ook de heer Hagens heeft geen be hoefte aan de motie. Ook de heren Van Dijk (KVP) en Van Weizen (CPN) zijn van een zelfde ge voelen. De heer Knol (Prot. Chr.) vroeg zich af of de heer Meester bij zijn be schouwingen de economische kant wel voldoende in het oog had gehouden. WETHOUDER JONGELEEN: MOTIE ONAANVAARDBAAR Wethouder Jongeleen, die het door B. en W. uitgebrachte rapport verdedigde, gaf de Raad te verstaan, dat het Col lege er van overtuigd is. dat met de denkbeelden van de heer Meester een belangrijk probleem aan de orde werd gesteld. Het College heeft zich gehaast om het rapport nog voor de behandeling van de gemeentebegroting aan de orde te stellen. Bovendien houden de denk beelden van de heer Meester nauw ver band met de bouw van een nieuwe Turfmarktbrug. Of het één. of het ander. Vervolgens ontwikkelde de heer Jon geleen nogmaals in het kort de bezwa ren, die tegen de suggesties van de heer Meester zijn in te brengen. Bedenkin gen. die ook reeds in het rapport zijn vermeld. De heer Jongeleen. die het uitermate moeilijk valt om zonder technisch advies direct op de thans ontwikkelde sugges ties van de heer Meester in te gaan, gaf de Raad de verzekering, dat spoed met de indiening van het wegenschema (een voorloper van het structuurplan) zal worden betracht. Bij B. en W. is reeds een nota over dit schema binnengeko men. een nota. die spoedig door het College in behandeling zal worden genomen. Hoewel er een groot tekort aan be kwame stedebouwkundigen bestaat, heeft het College van enkelen de toezegging ontvangen Leiden van advies te willen dienen. Op grond van deze overwegingen moet spreker de Raad de aanneming van de motie-Meester ontraden. Een mo tie, welke de heer Jongeleen niet los kan zien van de door de heer Meester deze middag geuite suggesties. Boven dien houdt deze motie nauw verband met het beleid van B. en W., die thans bezig zijn aan de uitwerking van een aantal plannen. BURGEMEESTER: NIET AANVAARDEN Burgemeester Van Kinschot ontraad de eveneens de aanneming van de motie. Indien wjj gevolg zouden geven aan de inhoud van deze motie, aldus spreker, zou dit de uitwerking van de bestaande plannen ernstig in de weg kunnen staan. De burgemeester, die veel waardering heeft voor de wijze, waarop de heer Meester aandacht aan de verkeerspro blemen schenkt, is evenwel van me ning. dat de heer Meester met zijn denkbeelden van hedenmiddag „naar een breder terrein is afgegleden". Laten wij, aldus de burgemeester, ons thans vasthouden aan het structuur plan. dat de Raad in de naaste toe komst zal worden voorgelegd en thans in de allereerste plaats, die verbete ringen aanbrengen, welke dringend noodzakelijk zijn. Bovendien mag niet uit het oog verloren, dat wij bij de ontwikkeling van de stad ook rekening zullen moeten houden met de ziens wijze van de hogere autoriteiten, die Leiden in de toekomst zelfs zien als een stad met circa 300.000 ingezetenen. BELEIDSKWESTIE NIET IN HET GEDING Bij de replieken merkte de heer Meester o.m. nog op. dat in zijn motie de beleidskwestie van B. en W. in het geheel niet in het geding is. Bovendien is in deze motie geen sprake van een algeheel onderzoek van zijn suggesties, doch van een algeheel onderzoek op het gebied van de verkeers- en waterwegen. Primair stelt spreker, dat er een onder zoek zal plaats vinden. Volgens zijn in zicht zal er iets moeten gebeuren om uit de hopeloze verkeerssituatie te ge raken. Uiteraard wenst spreker met zijn denkbeelden de bouw van een nieuwe Turfmarktbrug niet in de weg te staan. Een brug, die echter een royale breedte moet krijgen. Indien de heer Meester, aldus de heer Woudstra. in zijn motie geen wantrou wen ziet jegens het College van B. en W.. dan is de motie toch zeker een doublure van de reeds vele malen in de Raad gestelde vraag naar het struc tuurplan. Nadat de burgemeester namens B. en W. nogmaals had verklaard, dat de be leidskwestie in de motie wel naar voren springt, gaf wethouder Jongeleen de heer Meester in overweging om zijn motie, gezien de toezegging van het komende wegenschema, in te trekken. OVERLEG IN P. v. d. A.-FRACTIE Teneinde overleg met zijn fractie te plegen, vroeg de heer Meester schor sing der vergadering. Na heropening der zitting deelde de heer Meester mede. dat hij zijn motie introk, zulks naar aanleiding van de toezegging, dat het structuurplan zo spoedig mogelijk zal verschijnen. Na deze mededeling werd het rapport van B. en W. inzake de denkbeelden van de heer Meester z.h.s. aangenomen. Zoals bekend gaven B. en W. in hun rapport de Raad in overweging deze denkbeelden voor kennisgeving aan te nemen. HALTEPLAATSEN IN DE KOREVAARSTRAAT Zoals wij gisteren in ons raadsverslag reeds mededeelden, diende de heer Meester (P. v. d. A.) een voorstel in Lezers schrijven.... Het verkeersprobleem in Leiden Het lijkt mij dienstig langs deze weg een probleem te bespreken, dat iedere Leidenaar ter harte gaat en daarbij een oordeel te geven, dat waarschijnlijk wel de vertolking is van de gedachten van elk Leids burger. Het gaat hier nl. om de doorrit door de stad. In Oegstgeest is men door mid del van het viaduct van de grote weg afgezwaaid. Men rijdt nu verder langs de doorgang bij de Geversstraat (die overigens nodig verbreed moet worden) en via Rijnsburgerweg, Steenstraat en Prinsessekade is men dan gearriveerd op het Kort Rapenburg. Op het ogenblik ligt de situatie zó, dat het verkeer verder de Breestraat opge leid wordt, maar deze is veel te nauw om dit alles te verwerken Een oplossing zoals alle Leidse weggebruikers die wen sen, ligt voor de hand. Het Gijzelaars monumentje moet weggedrild worden en verder het gehele Rapenburg ge dempt tot voor het Lodewijkskerkje, waar het verkeer kan afslaan op het nog te dempen Levendaal. In zo'n geval zijn ér natuurlijk altijd weer conservatieve lieden, die het een schending van het stadsschoon achten en het veel te duur vinden. Maar denkt U zich eens even in, als éénmaal het éénrichtingsverkeer tussen Station en Prinsessekade is ingevoerd, hoe veilig de hoofdverkeersaders dan zullen zijn. Het zal niet meer levensgevaarlijk zijn om de Breestraat over te steken en kan men in de hoofdstraat rustig boodschappen doen. Er zijn geen bacillenbassins en mestbaden meer, die een gevaar vormen voor de volksgezondheid. Het vreemdelingenverkeer zal be vorderd worden omdat het niet meer zoveel moeilijkheden oplevert in Leiden te rijden, zelfs zou Leiden als eerste plaats in Nederland een ondergrondse parkeerplaats op de bodem van het Ra penburg kunnen aanleggen. Het is zéér aan te bevelen deze ideeën nauwkeurig in overweging te nemen! Hoogachtend, J. Pardon, Langebrug 57. DS G. TOORNVLIET NEEMT BEROEP AAN Ds G, Toornvliet, sinds Juli 1947 Ge- ref. studentenpredikant in de Sleutel stad, heeft het beroep van de Geref. Kerk van Bloemendaal aangenomen. Ds Toornvliet, die ook als leraar gods dienstonderwijs aan het Chr. Lyceum te Leiden is verbonden, zal ook na zijn ver trek in dit vak blijven doceren. om de halteplaatsen van de tram en de autobussen in de Korevaarstraat te verplaatsen naar resp. het tweede gedeelte van de Korevaarstraat en het Levendaal. Na enige discussie bleken B. en W. bereid, dit voorstel in prae- advies te nemen. Na deze toezegging, ging de Raad accoord om een bedrag van f. 35.500 beschikbaar te stellen voor het maken van een definitieve verkeerslichtenin stallatie met een bedieningshuisje op de Hogewoerdsbrug. Ook alle overige voorstellen w er dep deze middag z.h.s. aangenomen. (Ingez. Med.-Adv.) Bekende mensen over een bekende sigaret (2) André de Raaff co Jacques Schutte bet bekende piano-duo Kader C.N.V. in Leiden bijeen Vrijere loonvorming stimuleert de woningbouw Snellere bouw door minder huizen tegelijk in uitvoering te nemen Tijdens de gisteravond in de Jacobazaal van „Den Burcht" gehouden kader vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond werd het probleem van de woningnood uitvoerig aan de orde gesteld. De in de enkele weken geleden gehouden vergadering had de discussie een negental vragen opgele verd. die nu door de secretaris van het C.N.V., de heer A. Borstlap, kort wer den beantwoord. Zijn de voorschriften van de overheid geen rem od de ontwikkeling van de woningbouw? Op deze eerste vraag antwoordde de inleider met een vol mondig neen. Zii ziin volgens hem no dig om te voorkomen, dat er od onver antwoorde wijze wordt gebouwd. VERDELING BOUWVOLUME. Od de vraag of de verdeling van het bouwvolume wel eerlijk geschiedt, ant woordde spreker bevestigend. Hiervoor is ingesteld een zuiver ambtelijke com missie. Rekening moet worden gehou den met de natuurlijke bevolkingsaan was. migratie-overschotten en de ves tiging van industrieën. Of er wel vol doende aan gewerkt wordt, dat kleiner wordende eezinnen ook naar kleinere huizen overgaan, achtte de heer Borst lap geen eenvoudige zaak. Od dit ter rein liggen vele voetangels en klem men. Een middel zou zijn de huren van grote huizen od te trekken. Worden ambtenaren bij het zoeken naar een woning niet voorgetrokken boven an deren? Bij deze vraag wilde spreker er wel de aandacht od vestigen, dat voor het goed functionneren van lagere pu- Dliekrechteliike lichamen ambtenaren gehuisvest moeten worden. De zaak of de belastingheffing over extra ver diensten geen rem is od grotere activi teit der bouwarbeiders is een kwestie, die volgens de secretaris van het C.N.V. niet te zwaar getild moet worden. Is er niet teveel niet-noodzakelijke bouw? Dit kan plaatselijk verschillen. Een gulden genieting voor 80 ct Leidse N.R.V.-ers genoten Koning Winter is weer in aantocht! Is hij in onze lage landen over het al gemeen niet van harte welkom, in talrijke buitenlandse wintersportge bieden kijkt men steeds weer met ver langen naar hem uit. Immres hij schenkt daar behalve fascinerende schoonheid nog velerlei vormen van vermaak. Bij wijze van voorproefje hebben reeds enige honderden Leidse leden van de Nederlandse Reis Vereniging gister avond via het witte doek een wonder mooie tocht gemaakt naar de Zwitserse, Oostenrijkse en Duitse bergen. Nadat de voorzitter van de afdeling Leiden van de N.R.V., de heer J. A. A. v. d. Horst, hen in de foyer van de Stadsgehoorzaal een prettige reis had toegewenst trad als bekwaam reisleider op de heer C. H. Groen Deze wilde niets liever dan pro paganda maken voor een wintervacan- tie in de bergen, waar de ijle atmosfeer volgens hem even prikkelend is als champagne, wordt in Nederland elk sneeuwvlokje, althans in de grote ste den, krachtdadig bestreden, in andere van de Wintersport landen weet men er op de juiste wijze van te profiteren. De heer Groen nam de hem toevertrouwde Leidenaars mee naar uitgestrekte gebieden, waar men met plezier uren achtereen kan wande len, skiën, arren of schaatsenrijden zon der dat last wordt ondervonden van de strenge vorst. In tegendeel op de fraaie zonneterrassen gaan de jasjes en trui tjes zelfs al heel spoedig uit! Vanzelf sprekend gaf de reisleider ook enkele waardevolle adviezen, die ongetwijfeld goed ter harte zijn genomen! Voor de pauze werden er enige aardige kleuren films uit het buitenland vertoond. De eerste bracht een skitocht in de omge ving van Zeil am See (Oostenrijk) in beeld, de tweede liet zien hoe de Zwit serse jeugd leert skiën en schaatsen. Verder was er nog een film. welke een algemeen beeld gaf van al hetgeen de Duitse wintersportgebieden zijn gasten biedt. Tot slot van deze weleeslaagde avond werd de grote N.R.V.-film ge draaid. welke een indruk gaf van de vele genietingen van de wintersport. De N.R.V.-ers kunnen goed voorbereid naar de Alpen vertrekken Als tweede van de 32 mijnen vegers. die op veertien Nederlandse scheepswerven voor de Ned. Marine worden gebouwd, is gisteren te i vlag op het schip, dat geheel van Schiedam Hr Ms ..Hoogezand" in met-magnetische materialen is ge- dienst gesteld. Het hijsen van de bouwd. Maar, zo zei spreker, laten we er vooral aan denken, dat we er niet al leen zijn met huizen, huizen en nog eens huizen. Er moeten ook gemeen schapsruimten komen: scholen, ker ken. wijkcentra, enz. Wel vond hij, dat de particuliere bouw, vooral ten opzichte van kantoorgebouwen e.d., wel wat te luxueus werd uitgevoerd en daardoor eveneens een bouwtijd nodig was langer dan gewenst. HUURVERHOGING. Zal huurverhoging de particuliere bouw voor arbeiderswoningen stimule ren? Ja. aldus spreker, mits men maar zorgt ook bij particuliere bouw voor een evenredige subsidiëring als bij de woningwetwoningen of verenigings- bouw. Ziin noodwoningen als tijdelijke oplossing aanvaardbaar? De heer Borst lap antwoordde hierop: bij uitzonde ring. maar liever niet. Ons volk. zei hii, stelt prijs od een geriefelijke woning. Hij vond dit een goed ding. waarin ook een stukje geestelijke volkskracht in tot uitdrukking komt. De laatste vraag luiddeis in deze tiid uitvoer van bouw materiaal, o.a. dakpannen, nog wel toe laatbaar? Het antwoord van de inlei der od deze vraag was: neen. De oor zaak. dat er od het ogenblik niet meer woningen gebouwd kunnen worden vindt ziin oorzaak in een tekort aan arbeidskrachten en een tekort aan bouwmaterialen. Dit laatste is ook weer een gevolg van het eerste. Samenvattend zei de heer Borstlap, dat de christelijke vakbeweging geen tovermiddel kent de woningnood op korte termijn uit de wereld te helpen. Hij achtte het goddeloos, daarop spe culerend. grote machtswoorden de wereld in te slingeren. Als verant woorde beweging, die staat voor wat zij zegt. zal echter aangegeven moe ten worden hoe het dan wel moet. Daarbij dient te worden gerealiseerd, dat dit vraagstuk niet binnen één en niet binnen vijf laar de wereld uit zal ziin. Het aantrekkelijk maken van het bouwbedrijf door vrilere loonvorming achtte spreker een van de vormen om te komen tot de mogelijkheid meer hui zen te bouwen. Verder rekening houden met een behoorlijke arbeidsvoorziening bii de fabricage van bouwmateriaal en proberen ook in de winter zover moge lijk door te werken. Waar mogelijk sys teembouw en hoogbouw toepassen. SNELLERE BOUW. Tegenwoordig, aldus spreker, duurt het zo lang voordat een woning klaar is. Volgens hem vindt dit zijn oor zaak. dat er aan veel te veel wonin gen gelijk wordt gewerkt. Het duurt daardoor maanden en maanden alvo rens ze kunnen worden opgeleverd. Er moet gestreefd worden, zei hij. naar snellere bouw door minder huizen te gelijk in uitvoering te nemen. Op die manier vond de heer Borstlap, dat men langzaam maar zeker èn goed de woningnood te boven zou komen. Deze inleiding van de secretaris van het C.NV.. lokte nogal was discussie uit. In de eerste plaats vond men. dat goe de noodwoningen toch ook wel een stap in de juiste richting zouden bete kenen. Vooral od het platteland waar men nog over voldoende ruimte be schikt. Ook werd gewaagd van het brengen van een persoonlijk offer het toepassen van de naastenliefde vooral door hen. die hetzij alleen hetzil in klein gezinsverband een zeer grote woning tot hun beschikking hebben. Eveneens sprak men van de noodzaak bouwvakarbeiders voor wat betreft de militaire dienstplicht, gelijk de onder wijzers. od het ogenblik daarvan vril te stellen. Bij de beantwoording van de ver schillende vragen, die tot hem werden gericht, zei de heer Borstlap o.a. nog. dat het feit. dat de bouwvakarbeiders „weglopen" niet alleen schuilt in de loonverschillen. maar dat het in hoofd zaak hierop neerkomt, dat zii de voor oorlogse crisis od ontstellende wijze hebben ervaren. De wijze waarop in het verleden de aannemers met hun arbei ders omsprongen is om. oorzaak van het gebrek aan toevloed van arbeidskrach ten in het. bouwbedrijf. De sociale zorg van vóór 1940 was beneden alle peil! En dit wreekt zich vandaag de dag. Spr. besloot deze discussie met od te merken, dat als er één vlak is. waarop zii. die zich christenen noemen kunnen laten zien. dat zij solidair, dat zii waar achtig verbonden zijn. het wel het ter rein is van de woningnood. LOON- EN PRIJSPOLITIEK. Nog een zeer korte beschouwing wijd de hii vervolgens aan de loon- en prijs politiek. waarbij spr. pleitte voor het C.N.V. standpunt van de vrijere loon vorming. dat hij een economische rea liteit noemde. Ook over dit probleem werd nog uitvoerig van gedachten ge wisseld. Toen de voorzitter van de Leidse Christelijke Besturenbond, de heer A. L. Verhoog, deze vergadering sloot, konden allen terugzien od een vrucht bare avond. DAROEL ISLAM BLIES WATERLEIDNG OP De Daroel Islam heeft in Langsa (Oostkust van Sumatra) de waterlei dinginstallatie opgeblazen door middel van een bom van 25 kilo. Langsa moet thans rivierwater gebruiken. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Prop. ex. Godge leerdheid mej. A. de Jonge, (Hoogeveen) en mej. A. Ravensteln (Lelden).

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3