LEIDSCH DAGBLAD Reis Koninklijk Paar ten einde Parijs herstelt Ben Joessef in zijn waardigheid van Sultan Binnenkort houdt liij intocht in een enorme crème -kleurige Amerikaanse auto WEERBERICHT Tito en Dulles waren liet eens over Oost-Europese politiek 94ste Jaargang MAANDAG 7 NOVEMBER 1955 No. 28672 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7«— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel 1. Lelden - Giro wo. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Jan van Riebeeckzou vandaag in Lissabon arriveren Hulde van 18.000 kinderen in het Stadion Toen de „Jan van Riebeeck" met het Koninklijk Paar en gevolg gister- middag wegronkte van de Zanderij, zich verheffend boven Suriname, kwam een einde aan een rijke Koninklijke reis. Rijk is het bezoelc namelijk geweest aan hartverwarmende belevenissen en kleurige voorvallen en vooral rijk aan nieuwe Rijksgedachten, gewekt bij mensen van velerlei ras en velerlei kleur. Allen, die de tournee volgden, zijn vol van de diepste bewondering voor de Koningin, die onvermoeibaar onder ondenkbaar zware omstandigheden en een gloeiende hitte met een warme persoonlijkheid nieuwe banden schiep. Telkens een persoonlijk woord, echte belangstelling en een lieve glimlach ontstaken nieuwe en oprechte gevoelens jegens Oranje. Zo mogelijk nog vuriger dan in de Antillen, rolde een golf van geestdrift door Suriname. De Bosnegers, Indianen, Creolen, Javanen, Hindoestanen en Chinezen zagen in het bezoek van „Gran Missie" een tastbaar bewijs van de nieuwe Nederlandse visie. De eigen problemen en onderlinge verschillen raakten even vergeten. Ook in de alledaagse moeilijkheden zal het Koninklijk bezoek als een licht punt blijven stralen! Voor Nederland is nu de zware maar verantwoordelijke taak weggelegd om met ernstige wil tot bijstand de vlam brandende te houden. De Jan van Riebeeck is vanochtend om 6.33 uur op het vliegveld Yoff in Dakar (Frans West-Afrika) aangekomen en om halftien naar Lissabon vertrokken. Bij de aankomst te Dakar werden de Koningin, de Prins, minister Kernkamp en het Koninklijk gevolg begroet door de heer Cornut-Gentile, Hoge Commis saris van Frankrijk in Frans West-Afrika. Het gezelschap begaf zich daarna naar het paleis van de Hoge Commissaris. Gedurende hun verblijf van drie uren te Dakar maakten de Koningin en Prins een rondrit van 3 uur door Dakar. Morgenmiddag te ongeveer half drie zal het Koninklijk Paar op Schiphol arriveren. Vanmiddag om half vijf wordt het Koninklijk Paar op het vliegveld Por tela de Sacavem van Lissabon verwacht. Het zal dan de gast zijn van de regering van Portugal. President Lopes van Portugal biedt vanavond een diner aan in het Ajuda paleis in Lissabon. Het Koninklijk Paar zal de nacht doorbrengen in een hotel in Sitra. een plaats op ongeveer 30 kilo meter van Lissabon. DEMONSTRATIES Zaterdag heeft het Koninklijk Paar nog. na een bezoek aan het Lelydorp- plan, in het Stadion, in gezelschap van dr L. Reus. de minister van Onderwijs, in het stadion te Paramaribo, een de monstratie bijgewoond van 18.000 kin deren. Verschillende jeugdgroepen voer den korte spelen op of gaven bijzondere demonstraties. Op de terugweg bracht H M. nog een kort bezoek aan de markt te Paramaribo en bezocht onverwacht een Hindoestaans offerfeest. De dag werd besloten met een groot galadiner in het Gouvernementshuis. Kerkdienst Gisteren, de laatste dag van hun ver blijf in Suriname woonden Koningin en Prins de dienst in de kerk der Evan gelisch Lutherse gemeente aan de Steenbakkerijstraat dij predikant was ds J H Hanneman. Deze kerk is ver moedelijk de oudste in Paramaribo: zij dateert uit 1747 Ds Hanneman had als tekst voor zijn preek gekozen Gen. IX. vers 8 tot 17 en Lucas XIX, vers 1. Onthulling Monument Na het kerkbezoek begaf de Koningin zich naar het Sivapleih, waar Zij het door de Nederlandse beeldhouwer Mari Andriessen vervaardigde monument ont hulde. Dit monument is een blijk van de dankbaarheid der Nederlandse bevol king voor hetgeen de Surinaamse bevol king in en na de laatste wereldoorlog aan bijstand verleende. De minister president van Suriname, de heer Ferrier. beantwoordde de korte rede van de Koningin. Hij wees erop, dat het tiendaags ver- verblijf van het Koninklijk Paar in de harten van de Surinamers een monu ment van verbondenheid heeft opge richt cn dat het Huis van Oranje het symbool van de Rijksverbondenheid is. Hg bracht een driewerf „hoera" uit: op H.M., op de Prins èn op de Rijks- gedachte. Dit werd door de duizenden, die de plechtigheid meemaakten, luide De plechtigheid was een diep ontroe rend besluit van het bezoek van het Koninklijk Paar aan Suriname, ont roerend wegens de spontane hartelijk heid. die sprak nit de geïmproviseerde redevoeringen van de Koningin en de premier en nit de reacties van het publiek. Het monument stelt voor drie meisjes: een Creools, een Hollands en een Hin doestaans. met de armen om elkaar heen. Op het voetstuk zijn kopjes aan gebracht van een Indonesiër, een bos neger en een Indiaans meisje, tezamen vertegenwoordigend de verschillende rassen in Suriname Het monument staat ln het park. met een klein vijver tje er voor. Het vertrek 's Middags om drie uur was 't ogenblik gekomen, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard afscheid moesten nemen vod Suriname Toen de KLM-machine met de Koninklijke standaard in top naar het einde van de startbaan taxide. was er een definitief einde gekomen aan deze reis van bijna drie weken door de Ame rikaanse delen van het Koninkrijk Het feit. dat het vertrek overal gevoe lens van weemoed opwekte, moge een bewijs zijn van de grote waardering der verschillende bevolkingsgroepen. Toen een van de autoriteiten op Zanderij ter loops opmerkte: „Ik hoop. dat de Koningin en de Prins gauw wéér ko men", sprak hij misschien onbewust een wens uit. die in zeer vele harten leeft! (Telefonisch van onze correspondent te Parijs) Ex-Sultan Sidi Mohammed ben Joessef is sedert Zondagmiddag door de Franse regering weer officieel als Sultan van Marokko erkend en het staat hem vrij naar zijn land terug te keren op het tijdstip waarop hij zulks wenst. Pinay's overkomst uit Genève was door de mist aanzienlijk vertraagd en de ministerraad, welke Zaterdag zou worden gehouden, was eerst 's avonds om een uur of acht beëindigd. Daarna is een communiqué uitgegeven, waarin de Franse regering verklaarde gelukkig te zijn, dat zij heeft kunnen constateren dat de crisis, die Marokko lange tijd heeft verdeeld, met instemming van het gehele Marokkaanse volk, een einde zal kunnen nemen. En dat met de terug keer van Mohammed V op de troon de weg is geopend voor nieuwe construc tieve veranderingen. tan daar officieel op de hoogte gebracht van het besluit van de Franse regering en beiden hebben overleg gepleegd over de stappen, welke thans, zowel van de Vóór 16 November gaat hij per vliegtuig naar Marokko Zondagmiddag heeft Pinay een vrij langdurige bespreking gehad op het kasteeltje La Celle St Cloud, hetzelfde, waar enige tijd geleden de bijeenkomst tussen Mendès-France en Adenauer heeft plaats gevonden. Hij heeft de Sul- Prijs van f 30.000 In de 529e Staatsloterij, tweede klas. is de prijs van f. 30.000.— gevallen op lot no. 2 14 2 8. Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Flinke opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid en Iets minder zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 NOVEMBER Zon op: 7.48 uur; onder: 17.03 uur. Maan op: 0.56 uur; onder: 1421 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.48 uur en 22.27 uur. Dit nummer bestaat alt 10 pagina's Dr W. Drees weer lijstaanvoerder Het secretariaat van de P.v.d.A. deelt mede, dat op de Zaterdag door de Partijraad van de PvdA gehouden ver gadering van alle zijden een dringend beroep is gedaan op dr W. Drees om zich wederom als lijstaanvoerder voor het gehele land beschikbaar te stellen. Met gToot enthousiasme heeft de par tijraad er kennis van genomen, dat dr W. Drees aan dit beroep gehoor heeft gegeven". Protestantse kerkdienst in Buenos-Aires verstoord Fanatieke Rooms-Katholieken hebben Zondag een inval gedaan in een Protes tantse kerk te Buenos Aires, de hoofd stad van Argentinië. Enige van de beto gers trachtten de predikant de Bijbel te ontrukken. De onmiddellijk gealarmeer de politie verwijderde de ordeverstoor ders en verrichtte talrijke arrestaties. Egyptische soldaten in een met zandzakken versterkte, inderhaast opgeworpen stelling in het gebied van Sabha aan de grens tussen Egypte en Israëel. waar een aan open oorlog grenzende spanning heerst. Overwinningsparade in de hoofdstad van Zuid-Vietnam Zuid-Vietnamese regeringstroepen, die de strijdkrachten van de opstandige Binh Xoejen-secte vrijwel geheel heb ben uitgeschakeld, hielden Zondag in Saigon een overwinningsparade, waarin vrachtauto's vol op de Binh Xoejen ver overde wapens - waarover bloemen wa ren gestrooid - meereden. Men meent, dat de vogelvrij verklaar de bevelhebber der Binh Xoejen-troepen thans nog slechts over een paar honderd volgelingen beschikt. Hij heeft zich hier mede in een geheime schuilplaats terug getrokken. Het verslaan van de Binh Xoejen heeft het gezag van president tNgo Dlnh) Djem zeer versterkt. In militaire kringen te Saigon verwacht men, dat hij zijde van laatstgenoemde als van de zijde van de monarch, zullen worden ondernomen. Na afloop van het onder houd heeft de Sultan tegenover jour nalisten verklaard, dat hij hoopte, dat de Franse regering het hare zou bijdra gen tot het in orde en rust doen verlo pen van de onderhandelingen over het vormen van de constitutionele monar chie en over de plaats, welke die in het verbond van wederzijdse bijstand tussen Frankrijk en Marokko zal innemen Daarmede heeft hij weer laten blijken dat hij er nog niet zo gerust op is. dat de Istiqlal en ln het bijzonder de extre misten van die politieke richting hem niet vele moeilijkheden in de weg zullen leggen Mohammed V wordt van Zondagmid dag ai door de Franse regering als haar gast beschouwd. Men brengt hem de militaire eerbewijzen, welke aan een regerend vorst verschuldigd zijn en zijn auto wordt voorafgegaan cn begeleid door een groot aantal motorrijders van de militaire politie. Men veronderstelt, dat hij vóór 16 November a.s. per vliegtuig naar zijn land zal terugkeren. Hij zelf geeft de voorkeur aan een reis per schip, doch uit veiligheidsoverwegingen verkiest men de weg door de lucht. Van Sale, waar zijn vliegtuig landt, zal hij dan per auto naar het paleis te Rabat vertrekken cn een plechtige intocht houden. Hij heeft zich daartoe reeds te Parijs een nieuwe enorm grote crème-kleurige Amerikaan se auto aangeschaft, die vooruit zal wor den gezonden. I In Paramaribo heeft Koningin Juliana als onderdeel van haar Su rinaamse reis een vergadering van de Raad van Ministers van Suri name voorgezeten, waarna zij de zg. ..Granmans". de ..grootopper hoofden" van Suriname ontving. De Koningin in gesprek met de Gran mans. „De Communistische landen hebben recht op onafhankelijkheid en eigen keuse'" De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, en president Tito van Joego-Slavië waren het Zondag tijdens hun besprekingen op het eilandje tVanga in de Brionigroep er over eens, dat de Communistische lan den in Oost-Europa „recht hebben op hun onafhankelijkheid". Dulles zei op een persconferentie na het overleg: „Wij erkennen beiden het belang van de onafhankelijkheid van die staten, en van de niet-inmenging in hun binnenlandse aangelegenheden en wij erkennen hun recht om naar eigen keuze hun sociale en economische orde te ontplooien". Tito, die de persconferentie bijwoonde, werd gevraagd, of hij en Dulles tot een gemeenschappelijke politiek ten aanzien van de Oost-Europese staten waren ge komen. Hij antwoordde: „Ja, dat is Juist". „Zeer aangename dag" De beide staatslieden hebben met hun adviseurs gesproken over Oost-Europa, de vorderingen op de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te Genève. de Europese veiligheid, de Duitse eenheid en de toestand in het Midden-Oosten loan, in verband met Tito's aanstaande bezoek aan Egypte". Dulle, bracht Tito verslag uit van de conferentie te Genève en hoorde het standpunt van de president over proble men der Europese veiligheid en de Duit se eenheid. „Wat dat standpunt is moet een ge heim tussen ons blijven", aldus Dulles In antwoord op een vraag, of belde staatslieden het eens waren over metho den om het Duitse probleem op te los sen. zei Tito: „Dat is een andere kwes tie". Dulles, die verklaarde een „zeer aangename dag" te hebben gehad, keer de later naar Genève terug. In een communiqué over de bespre kingen werd onder meer nog gezegd, dat beide staatslieden het eens waren over de noodzaak van een verdere verbete ring der internationale betrekkingen en over een vriendschappelijke samenwer king tussen beide landen De bijeen komst had het nut van persoonlijke con tacten om eikaars standpunten beter te leren kennen bevestigd, aldus het com muniqué. Dit was het eerste bezoek van Dulles aan Joego-Slavlë. thans spoedig een offensief op grote schaal zal gelasten tegen de nog in het veld staande strijdkrachten van de even eens opstandige Hoa Hao-secte "Boedd histen). Deze bevinden zich ln het door waterwegen doorsneden Zuid-West-Vlet- nam. Zij staan onder bevel van generaal Ba Coet. Bij aankomst in Nederland Vier Prinsessen aanwezig Morgenmiddag zullen bij aan komst van het Koninklijk Paar de vier Prinsessen, in gezelschap van talrijke autoriteiten aanwezig zijn. Na de begroeting zullen de Ko ningin en de Prins alscheid nemen van de bemanning van de .Jan van Riebeeck". Het ligt in de bedoeling, dat de Ko ningin daarna een kort woord zal spreken voor radio, film en televi sie. Daarna zal het Koninklijk ge zin per auto vertrekken. Indien de weersomstandigheden het toelaten zal de begroeting van het Koninklijk Paar op het platform geschieden: bij slecht weer zal al leen de toespraak voor radio-, film en televisie :n de Ica-wachtkamer worden gehouden. Evenals bi) het vertrek zal de Ko ninklijke standaard aan de hoogste mast voor de Ica-wachtkamer aan platformzijde worden gehesen zodra de „Jan van Riebeeck" is aangeko men; aan de 5 andere masten wor den de vlaggen van de Ver Staten, Frankrijk. Groot-Brittannië, Por tugal en Nederland gehesen Weer vier doden En drie gewonden Op de Provinciale Weg te Giethoorn- Noord zjjn gisteravond om acht uur twee personen bü een aanrijding om het leven gekomen. De 46-jarige me vrouw K. Oort-Aling die met haar schoonzuster, mevrouw Oort uit Am sterdam liep te wandelen, werd door een haar achterop komende motorrij der aangereden en op slag gedood. De motorrijder, de 19-jarige Volt uit Steenwjjkerwold werd bij de aanrijding van de motor geslingerd. Ook hij werd onmiddellijk gedood. De dame uit Am sterdam kreeg geen letsel. Gistermorgen om vier uur is te De venter gearresteerd de 31-jarige J H. Gelderman uit Oldenzaal. die Zaterdag avond om kwart voor elf op de weg En- schede-Hengelo de 29-Jarige bromfiet ser H. W. van der Veen heeft aangere den. Deze is aan zijn verwondingen be zweken. De heer Gelderman is doorge reden en heeft zijn auto in Oldenzaal gestald, waarna hij met een motor is verder gereden. Hij werd in Deventer evenwel achterhaald. De gearresteerde is opgesloten in het politiebureau te En schede en zal voor de Officier van Jus titie worden geleid. Gisteravond is nabij Musselkanaal een aanrijding voorgekomen waarby drie personen ernstig werden verwond. De ongehuwde 24-Jarige landbouwer B Speelman uit Musselkanaal zou zyn gehuwde zuster, mevrouw C. Ann inga - Speelman uit Veendam per motor naar de bushalte brengen. Het 5-jarige zoon tje van de arbeider M. Eisinga uit Mus selkanaal stak vlak voor de motor de weg over en werd gegrepen Hierdoor kwamen zowel de motorrijder als de duo-passagiere te vallen; zü bleven bloe dend liggen. Een arts constateerde dat de heer Speelman een schedelbasisfrac- tuur had opgelopen. Hij werd per ambu lance naar het Diaconessenhuis te Em- men vervoerd. Me ito uw An ning a-Speelman kreeg een hersenschudding en werd naar haar woning overgebracht: het kind liep ern stige verwondingen op.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1