■EfK KV Litteris Sacrum een eeuw oud Leiden's toneel-trots jubileert KOLEN Hindoestanen brachten hulde Landmacht defileerde te Paramaribo Er zijn geen gezellige terrasjes in de Amerikaanse hoofdstad FILMS Belgische (onder-) officieren in West-Duitsland zijn ontevreden ZATERDAG 5 NOVEMBER Het is een grote zeldzaamheid, dat een amateur-toneelvereniging honderd jaar bestaat! Bijkans mogen we wel zeggen: een uitzondering. Dat heugelijke feit komt thans voor in onze Sleutelstad: de K.V. Litteris Sacrum herdenkt dit seizoen haar eeuw feest en dat in blakende welstand. Het is een verheugend feit, waarmede wij Litteris natuurlijk in de eerste plaats van harte gelbk wensen, doch tevens onze stad. Grote culturele betekenis Want wie is in staat om precies vast te leggen, welke betekenis het bestaan van deze culturele vereniging voor Leiden heeft gebad en nog altijd heeft? Het lijkt ons een niet te vol brengen opgaaf daarnaar slechts te schatten. Maar dat Litteris een zeer voornaam aandeel heeft gehad in het toneel-minded maken van de Leidse Burgerij, dat is voor ons geen vraag doch volle zekerheid en dat is op zich zelf al een ere-saluut meer dan waard. Niet alleen heeft Litteris door haar steeds goed verzorgde opvoeringen haar publiek de onmetelijke waarde van to neel doen kennen en ondergaan, zij deed meer: zij was een stimulerende kracht ook voor andere verenigingen en het lijdt voor ons zelfs geen twijfel, of ook het beroepstoneel heeft daarvan gepro fiteerd. Zelfs onze provincie heeft daar van baat gehad en in mindere mate ons vaderland in zijn geheel. Wanneer in Leiden herdenkingstoneel werd gegeven, was altijd voor Litteris de eer weggelegd, daarvoor te zorgen of al thans het leeuwendeel bij te dragen. Ook de 3-October Vereen!ging heeft veel aan Litteris te danken bij optochten of open luchtspelen. Wie in onze Sleutelstad over toneel denkt of spreekt, de naam Litteris komt als van zelf naar voren en steeds in on volprezen zin. 100 jaren is de Vereniging nu oud. zij overtreft derhalve de leeft lid van de zeer sterken, doch niettemin heeft zij Jong weten te blijven, alle omstandig heden ten spijt. En jong. hoewel door ervaring gerijpt en door het leven zelf voortgedreven, staat zij nu voor ons. gereed om het eeuwfeest luisterrijk te vieren. Dat komt haar toe en het stemt ons tot grote vol doening. dat algemeen haar de waarde ring te beurt valt, die zy zo ruimschoots verdient. EEN BROKJE GESCHIEDENIS 20 Februari 1856 werd hier te Leiden opgericht de vereniging Litteris Sacrum, vereniging tot bevordering der uiterlijke welsprekendheid, vermoedelijk als opvol ger van het Franse Gezelschap van die naam. dat bestond van 1848 tot 1852, dat dus de strijd niet kon volhouden. Het waren alle ..ondermeesters", die de op richting tot stand brachten onder lei ding van de heren Derken. Dee, Heykoop en RUk. De heer Dee werd de eerste president, de heer Elberts de eerste lei der. De eerste tijd waren de werkzaam heden beperkt tot het lezen van gedich ten. opstellen en het houden van voor drachten. al of niet gepaard aan het verdedigen van „stellingen". Het eerste openbare optreden volgde op 15 Januari 1858. het eerste toneel werd gebracht 37 Maart 1873 (Schim mels Kind van den Staat"). Regelmatig werden de toneelvoorstellingen daarop voortgezet, het zij in het Nutsgebouw, Zomerzorg of de Stadszaal. Het eerste optreden in de Schouwburg had plaats op 23 Februari 1889 de Kiesvereniging van Stellendijk van L. Mulder). En daar na is men de Schouwburg trouw geble ven. Als kopstukken mogen worden ge noemd de heer N. Brouwer, die van 1873 tot 1894 het presidentschap bekleedde, opgevolgd door de heer J. M. Laban tot 1905. Van 1906 tot 1911 hanteerde de heer J. C. A. Binnendijk de voorzitters hamer. van 1916 tot 1931 de heer J. M. Masurel en nu sinds 25 Jaar de heer B Hageman. In Januari 1931 verkreeg Litteris het praedicaat ..Koninklijke", als een wel verdiende hulde voor het zo succesvol doorzetten van de statutaire beginselen. Deelnemende aan wedstrijden werden steeds goede resultaten ceboekt. Zo met Frederlk van Eeden's ..IJsbrand". Ib sen's ..Nora". Meyer Förster's „Oud- Heldelberg" en „De zaak AD". Niet minder dan 204 toneelwerken werden over het voetlicht gebracht met 432 opvoeringen, waarvan 70 ln de eer ste 50 Jaren. Na de oorlog zijn 33 stuk ken gespeeld met 151 voorstellingen. Ziedaar ln een notedop de roemruchte geschiedenis van de jubilaresse! Wie er meer van wil weten, verwijzen we naar het keurig uitgevoerde jubileum boek met de historische schets van de heer B Hageman. Nog zij terloops op gemerkt. dat tijdens de oorlog Litteris er het bijltje bij neerlegde, weigerend toe te treden tot de „Cultuurkamer", gelijk niet anders verwacht mocht worden. EIGEN ERVARING Van 1919 af hebben wij het genoegen gehad en het voorrecht - dit laatste niet als gemeenplaats doch oprecht ge meend - om de gang van zaken van de jubilaresse als toeschouwer te volgen. Slechts één voorstelling hebben we ge mist En wat ook werd gebracht - na tuurlijk kon de boog niét altijd gespan nen zijn en kwam er ook wel eens een goedkoop blijspelletje voor de dag - het was altijd goed verzorgd en op hoog ni veau, zelfs daar, waar een enkele maal te hoog was gegrepen. Nimmer hebben we dan ook van een mislukking ge waagd, al was uit de aard der zaak het een wel eens beter dan het andere. Steeds bleef spel en enscènerlng op maat en Littens' naam waardig als sie raad aan de Leidse kroon op toneelge bied. En nu willen we niemand te kort doen, doch we menen, zonder daaraan schuldig te maken, deze pe riode te mogen noemen: de periode der Hagemannen. Wat het echtpaar Hageman, de heer B. Hageman en mevr. C. Hageman-Ver- hagen voor Litteris Sacrum hebben ge presteerd, kan niet genoeg worden ge waardeerd en geprezen. 45 Jaar is de heer Hageman werkend lid en zeker 40 jaar heeft hij de regie gevoerd op een wijze, die niet hoog genoeg kan worden aangeslagen. Meermalen werd een zo hoog niveau bereikt, dat met beroepsto neel kon worden gewedijverd. Dikwijls gesecundeerd of vervangen door zijn echtgenote, die trouwens als speelster van diverse hoofdrollen excelleerde, al dan met naast haar gemaal, die vaak met een kleinere rol genoegen nam, ook uit oogpunt der regie. Litteris heeft aan deze beiden een schuld, die niet met geld zou zijn te be talen (Waarvan bfj Litteris natuurlijk geen sprake is) En dan denken we dankbaar terug aan speelsters als mej. D. Oostdyk, Truus van Oortmessen, die. gehuwd met de heer Hogewind tot Litteris is terugge keerd en spelers als de heren H. de Wilde. F. H. N. Bloemlnk, de kinderboe kenschrijver L. Roggeveen. J. C. Dros (die een enkele maal nog optreedt) en P A. Wisse. De heer De Wilde moest door zijn voor zitterschap van K. en O. zijn gaven on der de korenmaat stellen. Hij bereikte wel zijn hoogtepunt, toen Ko Amoldi op hem een beroep deed hem te vervangen als Destounelles in „Mejonkvrouwe de la Seiglière". Zijn „Muggen om de kaars" werd door Litteris ten tonele gebracht evenals van de heer Bloemink diens Liefdesdaeman. Als glansstukken uit deze periode willen we wyzen op Oud- Heidelberg. De Zwaan. Nora. Roma nesque. Wederzijds Huwelijksbedrog en Pygmalion. Vorstelijke Emigranten Het laatste feitelijk al van latere da tum. Maar ook de ..mindere Goden" mogen niet vergeten worden. Zo het echtpaar Adama, dat honderden malen ook het ondenkbare werk van souffleren foutloos verrichtte., het echtpaar Mazurel. Van Jongere datum zijn: mevr. Hassel- Elisabethde vrouw zonder man" April 1950. V. I. n. r. B. Hageman. Co Hage man - Verhagen. J. C. Dros. bach-Gaaykema (ongehuwd reeds eer der een gewaardeerde kracht), de heer H. Frentzen, de familie Reitsma, waar van speciaal moeder en dochter op de voorgrond treden (men denke aan de zaak AD) het echtpaar Bartelsman, de heer W. Blok en de jongere editie Hage man. Naast de oude garde beschikt Lit teris zodoende over een groep jongeren, waarvan onder deskundige leiding - deze wordt zeer terecht gestimuleerd door jongeren ook wel eens als regisseur te doen fungeren: de heren Bartelsman en Blok. Van latere stukken mogen met ere ge noemd: Elisabeth, de vrouw zonder man, Je kunt het toch niet meenemen, Mi randa. De Patriot, (afscheid van de heer De Wilde), Madam Tictac en vooral niet te vergeten het optreden voor het Vorstelijk Huis te Den Haag in Het laat ste archief. Ziehier een kort overzicht in vogel vlucht van de laatste 36 jaar. Slechts z»j nog gewezen op één factor, die Litteris deed blijven was zij was en is: trouw aan het vaandel Met een 1900 donateurs en een 50 executanten en adspiranten behoeft Lit teris de toekomst niet somber in té zien en kan zij blijven: Leiden's toneel-sie raad. HET EEUWFEEST Daarom kan met grote opgewektheid het eeuwfeest worden gevierd. Dit groots opgezet. Litteris opent het seizoen reeds deze maand met een opvoering van Shakes peare's „De vrolijke vrouwtjes van Windsor". In Februari volgt een opvoe ring van „Eindelijk iets om over te pra ten" van Eden Phillpotts, terwijl geslo ten wordt met „'t Is maar betrekkelijk' van Niel Coward (April). Ook de oud gedienden verschijnen weer ten tonele! Maar het hoofdnummer is ongetwij feld een toneelwedstrijd, waaraan drie der bekendste verenigingen deelnemen, n.l. Jan van Beers, uit Utrecht, met .Welkom op Porthenis" van Phiüp Weathers. De Plankeniers uit Naar den met Shakespeare s De Koopman van Ve netië" en J. J. Cremer uit Haarlem met „Wie zal ik vermoorden" van A. den Hartog. Deze voorstellingen vinden resp. plaats in December, Maart en Januari. Men ziet: het is veelbelovend De Jury bestaat uit mevr. Caroline van Dombelen te Amsterdam, en de heren Louis Gimberg en Karl Guttmann uit Den Haag. De prijzen bestaan uit edel metaal: medailles, beschikbaar gesteld door Ko ningin Juliana, Prins Bernhard, de mi nister van O. K. en W.. de Commissaris der Koningin in onze provincie de ge meente Lelden en de Natu. JUBILEUMBOEK Het, zoals reeds gezegd, keung ver zorgd Jubileumboek bevat zeer waarde- OUDERAVOND ACCORDEONSCHOOL In de nieuwe muziekschool van de heer G. Hofenk werd een ouderavond gehouden van leerlingen, die met goed succes de driemaandelijkse test in het accordeonspel hadden doorlopen. Leer lingen ln de leeftijd van zeven tot 58 jaar gaven deze avond blijk van hun muzikaal kunnen. Er werd met grote toewijding gemusiceerd. Na de pauze waren het de meer-gevorderde leerlin gen. die op het accordeon hun prestaties toonden. Tijdens dit optreden had voor al een selectie uit La Travlata van Verdi veel succes. De leraren, de heren G. Hofenk, Hermans en Vlncourt, kunnen met voldoening op de bereikte resul taten terugzien. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van Notaris J. Fuhri Snethlage te Leiden Huis en erf Klok- steeg 4 in bod: f 4.100.—. koper: L Zit man te Lelden, qq. voor f. 4 650 Gisteravond hebben ook de ouderen genoten van de poppenkastvoorstellin gen. die de verkoopdagen van de hand- werkclub der Vereniging van Vrijzinnige Hervormden hebben opgeluisterd. Voor al de filosofische beschouwing van prof Weetveel ln een proloog voor De Prin ses op de Erwt", viel zeer in de smaak Ds Hubeek richtte in zijn slotwoord een woord van bijzondere dank tot mevr Jansma—Van Schouwenburg voor het vele werk. dat zij met de verzorging van deze voorstellingen op zich had geno men. De opbrc ruim f. 2300 (Ingez. Med.-adv.) voor alle doeleinden CREYGHTON Hoo.qr.46 Tel. 20)14 1 (Ingez. Med.-Adv.) Gistermiddag is de Koningin naar Groningen, de residentie van de districts commissaris van het Saramacca-district gereden. Daar wachtte HM. een bijzonder aardige verrassing. De bevolking, nindoes. voerden hier een merk waardige oude ceremonie op. Een groot aantal vrouwen, gezeten op schommels, werd zachtjes door mannen heen cn weer gewiegd. Prins Bernhard, die op z'n vistocht ook in Groningen w as geweest en daar een Hindocstaanse maalt lid had gebruikt, welke op Hindoestaanse wijze met de vingers wordt gegeten, had dezelfde ceremonie meegemaakt en was daarbij uitgenodigd enkele schommels een duwtje te geven. Bij de demonstraties werden tal van inheemse dansen vertoond, begeleid door inheemse muziek en in inheemse klederdrachten, die het geheel een zeer exotisch effect gaven. Naar Saramacca-district Het Saramacca-district roept herin neringen op aan een mislukte kolonisa tie van Hollandse boeren, die hier op onoordeelkundige wijze en gespeend van De vrouwen in Washington zijn verzorgd en lopen zeer goed; de mannen zijnstoer' 'Van onze correspondent te Washington) Om een stadsbeeld goed in zich op te nemen en vooral om het te beschrijven, kan men het beste op een terrasje gaan zitten, ergens op een boulevard. Maar in Washington is dat gemakkelijker gezegd dan gedaan: er zijn hier geen terrasjes! Galilei kon zeggen: „Geef mij een plaats waar ik staan kan en ik zal de aarde bewegen". Uw- correspondent te Washington kan hem imiteren en zeggen: „Geef mij een plaats waar ik zitten kan en ik zal U Washington beschrijven". Toch heb ik zulk een plaats gevonden. Wel geen terras, maar een nieuwe cafe taria, met een grote ruit aan de straatkant, waar twee tafeltjes vlak bij staan! In de regel gaat niemand daar zitten, tenzij het overal elders ln de zaal vol is (cn dan nog gaat men vaak met zijn rug naar de straat zitten! Voor het goede doel heb ik mij echter aan alle conventie onttrokken en ben ik, geheel vrijwillig, met mijn koffie vlak bij het raam gaan zitten, uitkijkende naar de Veertiende Straat in het hart van Washington's winkelcentrum. De beren en de lieverdjes... Ik heb voor mijn observatie een prachtige herfstochtend getroffen: een strakblauwe hemel, helder zonneschijn, kortom een ochtend om kleurenfoto's te maken! Vergeleken met de tinten van West- rende bijdragen van de scheidende Com missaris der Koningin, L. A. Kesper, onze burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, de wethouder van Onderwijs, de heer J C van Scha ik en van de se cretaris van de Natu, mr H. J. Zeeval- king en van de voorzitter van K en O, de heer H. de Wilde en van het Schouw burgbestuur, mr H. R Goudsmit. Voorts bevat het bijdragen van de he ren P. Wisse, oud-secretans van Litte ris, van de heer H. W. Hannivoort en namens de aanhanng van de heer J. A. Christiaanse Mevr. Reitsma Klein Was- sink geeft haar visie op Vrouwe Litteris in een keurig vers de heer A. P. Hassel- bach doet een boekje open over de ge heimen achter het toneel. De heer B. Hageman. de huidige pre sident en spelleider geeft een uitgebreid historisch overzicht, waarna een volle dige lijst volgt van alles, wat Litteris in een eeuw speelde. De programma's der komende stukken besluiten het geheel, dat met tal van fraaie foto's van Litteris-voorstellingen is verlucht. Het doek kan worden gehaald! M. ,Ciske de Rat": Nogmaals geprolongeerd Trianon Zoals wel te verwachten was, blijkt „Ciske de Rat" een „muis met een staartje" te zyn, want he' filmverhaal naar Piet Bakkers veelge lezen roman, ls voor de derde achter eenvolgende week op het programma gehandhaafd. En het lijkt ons zeer de vraag of daarmede Ciske's Leidse leven ten einde is.. De 13e passagier Dromen zijn bedrog Casino Moderne mensen geloven uiet meer dat dromen uitkomen, zéggen de mensenmaar diep ln hun hart dén ken zy juist het tegenovergestelde althans in de film .De 13e passagier" Iemand heeft gedroomd, dat het vlieg tuig. waarmee een hoog gezelschap naar Tokio moet vliegen, zal verongelukken tijdens sneeuw, duisternis en storm. Het vliegtuig zal behalve de bemanning van vijf koppen aoht passagiers meenemen. Het gezelschap gaat op reis: met acht passagiers en er komt storm en mist en duisternis. Bijna leder ls op de hoogte van de droom, zelfs de piloot, aan wie dit natuurlijk nooit verteld had mogen worden In deze film maken wij de vliegtocht mee. zien wy de angst van de mensen als verschillende voorspellingen ook inderdaad uitkomen, voelen wij als het ware zelf de spanning van de piloot als hij merkt dat het mis gaat. Tot het laatste ogenblik blijft de span ning bewaard ln deze film Men bag over dromen denken zo men wil, maar zeker is dat er om deze droom een spannend verhaal is geweven, dat op voortreffelijke wijze is verfilmd Operatie Von Tirpitz Opwindend verhaal van strijd ter zee Lido Het was van de Duitsers, een slimme zet, toen zij ln de Tweede we- rldoorlog het machtige slagschip „Von VAN DEZE WEEK: Tirpitz" ln een Noorse fjord station- neerden, Het schip deed niets, maar. het zou iets kunnen doen Op deze wijze bonden zy een aanzieniyke Britse vloot- machit, die anders voor de bescherming van convooien had dienst kunnen doen. Toen de Duitse duikboten steeds meer Geallieerde vrachtschepen naar de bo dem van de zee deden zinken en de be hoefte aan begeleiding door oorlogssche pen met de dag toenam, moest er dus iets gedaan worden aan het steeds maar dreigende gevaar van een uitval van de „Von Tirpitz". Eerst probeerden de Brit ten het met bemande torpedo's, maar deze expeditie liep op niets uit. Intus sen was er een nieuw wapen ontwikkeld de miniatuur-duikboot, waarvan er drie de opdracht kregen het Duitse schip tot zinken te brengen. Geen kleinigheid, want het lag. terdege beschermd door torpedo-netten, ddep in de fjord verbor gen Grote persooniyke moed speelde dus een beslissende rol en dank zy deze eigenschap slaagden de Britse zeelieden erin de „Von Tirpitz" zodanig te be schadigen, dat er geen vrees meer be hoefde te bestaan voor een onverwachte actie Aan een handjevol mannen was het te danken, dat de bescherming der convooien belangrijk verbeterd kon wor den! Dit spannende verhaal is in deze film, waarin vele totnutoe onbekende opna men van vloot-opera ties onder de zee spiegel zyn verwerkt, als het ware op de voet gevolgd Men leeft mee met de emoties, waaraan ie Britten op tal van gevaarlijke ogenblikken ten prooi zijn, als zij voor moeilijke beslissingen zyn geplaatst of de ondergang met mannen moed onder ogen moeten zien Een op windende reportage van een van de meest gedurfde ondernemingen in de strijd ter zee. Avontuur in Tanger" Niet voor toeristen. Luxor De internationale zone van Tanger is een Vainest van intrige en zwarte handel. Vanachter iedere straat hoek loert de dood en geld vloeit er als water. De film, die deze week ln het Luxor-theater draalt, geeft een ietwat verward beeld van de situaties, die in deze vrije stad kunnen ontstaan, wan neer ongunstig bekend staande indi viduen jacht maken oo enkele millioe- nen guldens. Dit geld wordt door een zakenman uit Praag per vliegtuig naar een bank in Tanger gebracht. Voor het echter zover is spelen er zich nog heel wat avonturen af. Immers het vliegtuig stort op geheimzinnige wy'ze neer en zowel de vrienden als de vijanden van de inzittenden zoeken dagen en nach ten lang naar het geld. Aan wilde auto achtervolgingen en gevaarlijke schiet partijen ontbreekt het dan verder niet. Uit toeristisch oogpunt wordt in de film zeker geen propaganda voor het geheimzinnige Tanger gemaakt! Zelfs wanneer men op avontuur en spanning is belust doet men er veel beter aan via het witte doek met deze stad kermis te maken. In dit felkleurige Ameri kaanse technicolorproduct worden de twee vrouweiyke hoofdrollen vertolkt door Joan Fontain en Corlnne Calvet. Men zal het verhaal echter met Intense aandacht moeten volgen wil men de ontknoping enigszins kunnen begrijpen. Vooraf een zeer uitgebreid en interes sant verslag van het Koninklijk be zoek aan Suriname. Het laatste schot Hardhandig „recht" Rex-Theater Het einde van de vo rige eeuw was voor grote delen van Amerika bepaaldeiyk geen rustige tijd. Er werd nocal eens een conflict met de wapens of met yzeren vuisten uitge vochten. De film „Het laatste schot" vertelt een van die geschiedenissen, zich afspelend in Colorado omstreess 1880, Iemand heeft een ranch afhandig gemaakt van een jongen, die deze had geërfd van zijn vader. Dat bleek niet ongestraft te kunnen blijven. Enige stoere lieden, die hun knuisten en re- Europa. zyn de kleuren hier fel: groene trams, gele taxi's, auto's ln alle kleuren. Van Communisme moet men hier dan wel niets hebben, maar van rood houdt men byaonder veel. Niet alleen zijn de reclameborden rood, ook veel mantels en rokken van de vrouwen. Ook re clame? Misschien. Maar dan een recla me. waar men geacht wordt niet opval lend aandacht aan te schenken. In En geland noch in Amerika beoefent men namelijk dat ogenspel, wat zo in zwang is in laaiden waar terrasjes zyn en waar men de kunst van het flaneren verstaat. Een Amerikaan flaneert niet, althans niet in eigen land Misschien zou men kunnen zeggen, dat hij flaneert per auto. maar dat doet hy dan alleen op Zon dagmiddag, met vrouw en kinderen. Vrouwenportret' Over ogen gesproken: vele vrouwen dragen hier de moderne sluier, die men zonnebril noemt. Wat ze nog meer dra gen? Moeilyk werk voor een man om dat te beschryven. Maar wat men op een herfstochtend als deze het meest ziet dragen, is een kleine bont-cape of stola, daaronder óf iets roods óf een grys mantelpakje, perfecte kousen, schoenen met hoge hakken, een hoedje met een veer, altijd handschoenen en een tasje. De vrouwen zyn slank, ze lopen vrij snel en bestudeerd-goed. Velen houden de mond een beetje open, zoals men dat ziet op de modeplaten Meer regel dan men denkt Hoe anders zyn de mannen. Ook ve len van hen besteden aandacht aan hun loop en aan hun uiterlijk, zy weten dat men van de Amerikaanse man verwacht, dat hy stoer is en een beetje beerachtig. Hij moet vooral niet trippelen, hy moet stevig sjokken, zyn kleren moeten wat ruig zyn, zyn haar kortgeknipt (zelfs voor mannen boven de vyftig vaak „crew-cut"). Een paraplu is een beetje te Engels, een aotebas is niet vlot. In de zomer loopt men te Washington meestal zonder hoed., maar na begin September - - iedere mar huisden naar de rand van Paramaribo, waar men een deel van hen nog terug kan vinden. Men deed er aan landbouw en veeteelt en Saramacca leverde melk. De Hollandse boeren hebben nu voor al scherpe concurrentie van Hindoesta nen. Intussen lukte het ook niet zo best by Paramaribo, waar men al gauw met land gebrek te kampen heeft. Op het ogenblik zyn weer verschillende Jonge Hollandse boeren in het Saramacca- district teruggekeerd, maar zij boeren er thans onder andere omstandigheden en veel beter dan hun voorgaande gene ratie. Concert in Paramaribo De tocht werd vervolgd naar Ham burg, waar per veerpont de Saramacca- rivier werd overgestoken. Daarna ging het in één ruk door naar Paramaribo, waar het Gouvernementshuls kort na het vallen van de avond werd bereikt. Ook Prins Bernhard was in de loop van de avond in de Surinaamse hoofd stad teruggekeerd. Koningin en gevolg begaven zich 's avonds om 9 uur naar het nieuwe gebouw van het Cultureel Centrum Su riname aan de Gravenstraat, ter bywo- ning van een concert van het Surinaams Philbarmonisch Orkest, onder leiding van de heer H. Haakman, die gelyk bekend dirigeerde in de plaats van de heer E. R. Wessels, die b{j de repe titie door een val zyn linker elleboog gebroken had. Défilé op Gouvernementsplein Vanmorgen was het Gouvernements plein te Paramaribo de achtergrond van een militair schouwspel. Onderdelen van de Kon. Landmacht in Suriname en een peleton van de bemanning van Hr Ms „Willem van der Zaan" defileerden voor Koningin en Prins. rika veel meer regel en conformisme dan men in Europa wel aanneemt. Het mannenportret van deze ochtend is: grote hoed. vaak een bril, gespannen gezicht, veel flanellen pakken, kleurige dassen, nog geen handschoenen, een krant in de hand en een stoere gang. Ziet de man een bekende, dan krygt dat nerveus gespannen gezicht ineens een brede glimlach. De mannen geven elkaar hier een stevige hand en meestal ook nog wel een klap op ae schouder. Een man wordt veronderteld een zware luide stem te hebben, vrouwen daarentegen beoefenen ofwel het kraaiende kinder stemmetje, ofwel een wat omfloerst ro mantisch alt-geluid! Uiterlijk veel gelijkheid Natuurlyk generaliseer ik. Er zyn uit zonderingen en buitenbeentjes te over. Maar de standaard-typen zyn heel dui- delyk te herkennen, zy geven voor velen de toon aan. Veel meer dan in West- Europa is men zich hier bewust van zyn uiterlyk. Dat uiterlyk is een van de mid delen in de stiryd om succes. Men moet populair zyn, niet eigenaardig, men moet vroiyk zijn, niet gedeprimeerd, men moet een ruige beer van een man zyn of een „droom" van een vrouwtje. Kortom de stand aardrollen zyn vrij nauwkeurig Voorgeschreven en in films en reclameborden wordt het ideaal-beeld honderden malen aan het publiek voor gehouden. Daar trekken zij dan langs, de beren i de (bijdehande) lieverdjes, by hon derden. zy ïyken zo «eender, maar wie hen beter leert kennen, bemerkt dat hun conformiteit toch in hoofdzaak uitwen dig is en dat onder dat advertentie- uiterlijk menselijke wezens verborgen zyn, die onderling meer variatie verto- na Labour-day) zet vrijwel nen dan men zo op bet eerste gezicht "en hoed op. Er is in Ame- en achter een café-raam zou vermoeden. Hef goede leventje van vroeger is ten einde (Van onze correspondent in Brussel) De Socialistische „Peuple" onthult, dat er grote ontevredenheid heerst onder het kader van de Belgische bezettings troepen in Duitsland. Sedert 1 Juli j 1. is het bezettingsstatuut afgeschaft. West-Duitsland is toen souverein ge worden. Het werd vervangen door een accoord, door kanselier Adenauer onder tekend. in het kader van de Westerse Unie en het Atlantisch pact De West- Duitöe Bondsrepubliek, die voor 1 Juli alle bezettingskosten voor haar rekening diende te nemen, betaalt thans nog slechts een beperkt bedrag M M Voor 1 Juli profiteerden de Belgische en Keulen. In dat gebied wonen 3.5 mil- officieren en onderofficieren van grote liocn Duitsers. In het algemeen is de voordelen: kosteloze bioscopen, een spe- bezetting zeer gemoedelijk en rustig, ciale prys van 15 cent voor een liter Vele Duitsers drijven een winstgevend benzine. 1000 sigaretten per maand te- zwart handeltje met de Belgische troe len _1 cent per doosje, goedkopere kof- pen. ondermeer in sigaretten, een han- zoveel, een doosje sigaretten kost 12 francs, evenals in België De extra levensduurte-toeslag van 6 rmrk per dag. welke door de Belgische staat aan de lagere officieren wordt uit- keerd, compenseert nog geen tiende deel van de grote voordelen van het vo rige regime. De onder-officieren ontvangen een toeslag, welke de 3 mark per dag niet overschrijdt. Dit heeft eveneens aanlei ding gegeven tot ontevredenheid. Want een onder-officier met gezin heeft toch heel wat meer kosten dar. een Jonee of ficier. zonder gezin, die 10 mark per dag ontvangt volvers bliksemsnel en feilloos weten te fie. kosteloos gas en electnclteit. water deltie. dat thans echter minder gaat i n irnm«.n vnnr Ho «o.abk.n. een dienstmeisje per worden. Op de Zaterdagavonden dansen vele Belgische militairen in burger in de Sedert 1 Juli is de droom uit A.leen Duitse danszalen. De Belgische soldaat de kosteloze woning, wanneer deze door is een „burger in uniform", aldus zeg de Belgische legerleiding werd gekócht, gen de voormalige Duitse soldaten, die bleef bestaan. Al het overige moet thans met lede ogen zien dat de Gretchens gebiulken komen voor de zwakkere op. en er ontwikkelt zich een verbitterde stryd. die uitelndeiyk beslecht wordt met het zegevieren van het „recht" en uiteraard ook van de liefde, die in dit verhaal een grote rol speelt Een avon turenfilm waaraan liefhebbers van het Wilde Westen hun hart kunnen opha len. in klinkende munt worden betaald. De ,Bohnapp6" ko6t thans driemaal flirten. het Rijnland met de Belgische soldaten

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 4