Prof. Carp 25 jaar hoogleraar in psychiatrie te Leiden „Rekenschap": machtig overzicht van hedendaagse kunstuitingen x4nihtsaanvaardin& prof. De Roever Aederlandsche Handel-Maatschappij, 94ste Jaargang Zaterdag 5 November 1955 Tweede Blad No. 28671 Het Rijk heeft met deze expositie de bedoeling rekenschap af te leggen aan de Nederlandse bevolking, welke immers, door middel van belastinggelden, aan de verwerving van dit veelomvattende bezit heeft bijgedragen. Ook legt het rekenschap af tegenover de kunstenaars, voor wie de aankopen en opdrachten, zowel representatief als stimulerend van groot belang waren en nóg zijn. alsmede tegenover zichzelf, teneinde te controleren, of er fouten zijn gemaakt en zo ja, te streven naar verbetering daarvan. Een deel der aankopen ontbreekt, doordat deze werken een plaats vonden by Nederlandse vertegenwoordigers in het buitenland, waar zij getuigen van de stand van de hedendaagse kunst in ons land. Van groot belang is ook de voorlich tende taak, welke er van een tentoon stelling als deze uitgaat. Zij toch laat zien, wat een aantal van de allerbeste Nederlandse deskundigen als „goede" werken heeft beschouwd en zij geeft derhalve een indruk, zij het niet een volledige, van de ontwikkeling der beel dende kunsten na de oorlog. Ook de Leidenaars zullen nu bij een bezoek in staat zijn, zich een oordeel te vormen over de gevoerde aankooppo litiek. Bij een voorbezoek aan deze zeer veel omvattende tentoonstelling er zijn niet minder dan ongeveer veertig schil derijen. tien beelden, twintig stukken klein-plastiek, alsmede veertig tekenin gen en etsen aanwezig kwamen wij tot de conclusie, dat het niveau op hoog plan staat en zeker een sprekend beeld geeft van de velerlei richtingen, welke in de „moderne" kunst aan de orde waren en zijn. Wij noemen daarvan de uitlopers van het impressionisme (de z.g. Bergense school), de „Amsterdamse Joffers", het „magische realisme" (Willinck. Charley Toorop e.a.), het expressionisme (Gestel. HERVORMDE VROUWENZENDINGSGROEP. In het kader van de Najaars-zen- dingsweek houdt a.s. Woensdagavond de Herv. Vrouwenzendingsgroep in het Zendingshuis te Oegstgeest een bijeen komst. Teneinde meerdere bekendheid te ge ven aan het door de Classes Leiden en Gouda der Ned. Herv. Kerk geadop teerde zendingsveld te Sorong i Nieuw Guinea) zal dit zendingscentrum deze avond m het middelpunt der belang stelling geplaatst worden. Hoewel de winter thans met rasse schreden nadert, bleef het aanbod van werkkrachten bij het G.AB. een on verdeeld gunstig beeld vertonen. Eind October jl. stonden nl 230 mannen als werkloos ingeschreven in hoofdzaak als gevolg van seizoensinvloeden en wrij vingsfactoren. Een terugblik op de jaren 1952. 1953 en 1954 doet duidelijk de toename van de werkgeleeenheid uitkomen. Op het zelfde tijdstip ln genoemde jaren beliep het aanbod 1800. 1100 en 475. De voor delige verschillen bedragen derhalve 930. 870 en 445. De vraag onderging geen wijziging van enige beteke nis en bedroeg 350. waarvan 60 aanvra gen betrekking hadden op jeugdigen (15 t/m. 16 Jaar). Bij de vrouwelijke arbeidskrachten bleef het aanbod vrij wel gelijk (103). Fragment Inhuldigingsschilderij van Charles Eyck. Schumacher. Benner), het moderne ex pressionisme (Frankot, Max Renemann), de nieuwe Haagse schilders (Van Heel. Kees Andrea. Albert Muvs), de nieuwe Limburgse school (Lataster. Frans Nols, P Defesche). de decoratieve, in felle kleuren schilderende K. Appel en ten slotte mannen als de gewild primitieve Corneille en P. Ouborg. alsmede Bart v. d. Leek. die met „composities" ver tegenwoordigd zijn. Het is een onmogelijkheid hier alles op te sommen, dat op enigerlei wijze de aandacht vraagt en verdient, waaronder ook de beeldhouwwerken, stammend van onze belangrijkste kunstenaar als een Mari Andriessen in hoge mate behoren. Daarbij wordt tevens een treffende in druk geschonken van alle mogelijke facetten van de moderne prentkunst, waarby duidelijk.wordt aangetoond, dat wij nog altijd over een vloed van Ned. Ver. van Expose Het winterseizoen van de afd. Leiden in de Nederlandse Vereniging van Ex- politieke gevangenen in de bezettings tijd werd gisteravond geopend met een bijeenkomst in „De Harmonie". Mevrouw O. C. D. IdenburgSiegenbeek van Heu- kelom hield op deze vergadering een lezing met- lichtbeelden prachtige kleurendia's over Noord-Afrika en wel in het bijzonder over Tunis en Al giers. Aan de hand van de plaatjes vertelde mevrouw Idenburg vóór de pauze iets over het land en de bevolking van dit op het ogenblik zo in de belangstelling staande deel van de wereld. Tunis, aldus spreekster, is een merkwaardig land, minder geaccidenteerd dan Algiers, dat ook meer bewoond is. In dit laatste land is mevr. Idenburg tweemaal geweest. Interessante en merkwaardige dir.gen vertelde zij o.a. over de stad Algiers, waar zij met haar man zelfs een bezoek aan de beroemde Kasba h de inheemse wijk gebracht heeft; onder politiege- leidë dan altijd. Want als Europeaan komt men daar niet m. Na de pauze liet mevr. Idenburg de aanwezigen een blik weipen in de an tieke wereld van Algiers. Van het begin van onze jaartelling zyn daar nog heel wat interessante dingen te zien. Een aantal steden is indertijd, vertelde spreekster, op een goed moment verla ten. Een van de redenen daarvoor zal wel geweest zijn de achteruitgang van de natuur. Ongeveer een zestig jaar ge leden is men begonnen deze steden uit te graven. Volkomen intact zyn ze te voorschijn gekomen. Dat de oude Ro meinen meesterbouwers en meester-stra- tenmakers geweest zijn kwam wel dui delijk tot uitdrukking. De bestratingen liggen er nu nog net zo als toen ze eeuwen en eeuwen geleden daar aange legd zijn. Na de opgravingen liggen de steden er weer als waren ze gisteren ge bouwd. Het was een wondere en merkwaar dige wereld waar mevrouw Idenburg de leden van de Expogé gisteravond heen leidde. Voorzitter L. Questroo dankte me vrouw Idenburg na afloop hartelijk en bood haar een doos bonbons aan Ver volgens deed hij nog enkele huishoude lijke mededelingen, o.a. over het te vie ren tienjarig bestaan van de vereniging. Gistermiddag aanvaardde prof. dr W. P. de Roe ver door het uitspreken van een inaugurele oratie in het Groot Auditorium het ambt van gewoon hoog leraar te Leiden in de kristallografie, mineralogie en petrologie. Prof. De Roever volgde daarmede prof. dr E. Niggli op. die enige maanden geleden van Lei den afscheid nam om een wetenschappelijke werk kring in zijn geboorteland Zwitserland te aan vaarden. In zijn oratie, getiteld ..Metamorfe gesteenten en hun mineraalgezelschappen"verdiepte prof. De Roe ver zich in de vraag omtrent de ontstaanwijzen van de gesteenten en de kenmerken, die zijns inziens be slissend zijn voor de beantwoording van die vraag» Hij schetste daarbij het grote belang van deze beant woording voor practische vraagstukken en gaf tevens een uitvoerig overzicht van de moeilijkheden, welke zich op dit terrein voordoen. Na afloop van de oratie vond een drukbezochte receptie plaats in de receptiekamer van het Acade miegebouw. Bovenstaande foto geeft een beeld van de gelukwens, die de jonge hoogleraar (midden) in ontvangst nam van de president curator, dr E. baron de Vos van Steenwijk. Rechts de moeder van orof. De Roever. WARMOND Medische Dienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Van Nes (Sassenheim, tel. K 2532—7119) en dokter Walenkamp (Warmond, tel. K 1711—220). (Ingez. Mod.-Adv.) SIEMENS RADIO ideufo we/Ju/JWf DOOR RUIMTE - ACOUSTIEK Baanbrekend merk op velerlei terrein kreeg grote waardering 10 November huldiging De komende tiende November zal het een kwart eeuw geleden zijn, dat dr E. A. D. E. Carp volgens een op 21 October 1930 gedateerd Koninklijk Besluit benoemd werd tot hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de psychi atrie. Prof. Carp aanvaardde dit ambt op 10 December 1930, zodat volgens oud-academisch gebruik eerst op die datum van het huidige jaar zijn zilveren jubileum valt, doch zijn leerlingen en medewerkers bereiden hem een hulde op Donderdag 10 November a.s., vijf en twintig jaar na het bekend worden van de benoeming. Prof. Carp zal dan gehuldigd worden voor belangrijke wetenschappelijke, onderwijskundige en organisatorische verdiensten, gedurende een kwart eeuw bewezen aan de medische wereld, de Leidse Universiteit en de samenleving in het algemeen. Ontwikkeling van kwart eeuw Toen prof. Carp als opvolger van prof. Jelgersma zijn functie als Leids hoog leraar aanvaardde, had zyn leermeester en voorganger in Leiden en ons land reeds de grondslag gelegd voor de psy cho-analyst ische denkwijze in de klini sche arbeid, in welk opzicht ons land zeker geen pioniers! unctie vervulde, doch wel een vooraanstaande rol speel de Zelfs thans wordt deze denkwijze nog niet in vele erkende wetenschappe lijke en klinische centra aanvaard Prof. Carp heeft in de kwart eeuw dat hij in Leiden werkzaam was, veel bijgedragen tot de uitbouw van de fundamentele arbeid van doch heeft daarnaast veel bijgedra gen tot de ontwikkeling van de psy chiatrie door de invoering van de struetuur-analvstische mensbeschou wing en de invloed van de persoon lijkheidsstructuur op het gebied van de medische psychiatrie zowel ten i diagnose als therapie. Sprekende over deze aspecten der psy chiatrie merkte prof Carp in antwoord op een onzerzijds gestelde vraa; op. dat over het algemeen de psychopathisering in de tegenwoordige tijd vaker gecon stateerd wordt dan eertijds, maar dat het moeilyk is na te gaan of dit een gevolg is van de psychisch misschien moeilijker tijden ofwel van het feit, dat een dergelijke psychopathisering eerder dan vroeger wordt onderkend, mede onder invloed van een Juister algemeen Prof. dr E. A. D. E. Carp begrip voor de waarde der psychiatrie, waardoor het schaamtegevoel als rem eerder wordt overwonnen. De laatste tien jaar, die na de jongste wereldoorlog vallen, hebben in het bij zonder de verhouding van mens tot medemens naar voren gebracht, ook in de psychiatrie. Prof. Carp heeft er veel toe bijgedragen in ons land zijn weten schap ook langs die nieuwe banen te doen ontwikkelen. Mede door deze nieuwe aspecten is de sociotherapie in de laat3tc jaren sterker op de voorgrond gekomen, zowel in wetenschappelijk als in klinisch op zicht. Materiële expansie Prof. Carp was van oordeel, tijdens het korte onderhoud dat wij met hem mochten hebben, dat de outillage van de Inrichtingen Endegeest en Rhijn- geest naar omstandigheden redelijke tred gehouden heeft met de enorme ont wikkeling in breedte en diepte van de psychiatrie tijdens zijn Leidse hoog leraarschap. doch dat desondanks uiteraard nog vele wensen onvervuld zijn gebleven. De enorme toevloed van studenten eist een steeds groter aandacht op de hoogleraar op voor onderwys- en exa men-doeleinden, waardoor zijn weten schappelijke arbeid wordt geremd. Staf- uitbreiding is daarom noodzakelijk. Bovendien stelt de ontwikkeling van de psychiatrie eisen aan de inrichting en outillage van klinieken en verple- gingsafdelingen. die niet geheel worden bijgehouden door de materiele uitbrei ding. Nieuwe afdelingen Dankbaar toonde prof. Carp zich voor de zeer jonge aanwinst van Rhijngeest. de psychiatrische kinder kliniek. Doch daarnaast is nog be hoefte aan de inrichting van een psy. chosomatische kliniek, een afdeling voor sociale psychologie en een afde ling voor het onderzoek en de behan deling en verpleging van prae-crimi- nele verwaarloosde jeugd. Vooral deze laatste afdelingen achtte prof. C'arp van buitengemeen groot algemeen be lang. afgezien van de grote weten schappelijke interessen op dit gebied. Hij meende te kunnen verklaren, dat een verwezenlijking van deze verlan gens binnen afzienbare hoewel niet zeer korte termijn geenszins tot de onmogelijkheden behoren zal Levensloop Eugène Antoine Désiré Emile Carp werd te Den Haag geboren op 4 Juni 1895 en is derhalve thans zestig Jaar oud. Na een medische studie aan de Leidse Universiteit werd hij ln 1921 tot arts bevorderd, waarna hij ln 1923 zijn studie bekroonde met een promotie op een proefschrift onder de titel .Het ma nische element in de paranoia. Bijna tien Jaar was hij daarna assi stent van de afdeling psychiatrie van het Leids Academisch Ziekenhuis, in 1926 werd hij privaat docent voor de klinische psychiatrie, en in datzelfde jaar was hij enige tijd werkzaam aan de Kaiser Wilhelm Anstalt te München. Voor zijn benoeming te Leiden was h(J voorts vijf jaar werkzaam aan het ob servatiehuls voor criminele kinderen te Den Haag, terwijl hy een psychiatrische practijk te Leiden uitoefende. Op 10 November 1930 volgde zijn benoeming te Leiden, welke hoogle- raarsfunctie als opvolger van prof. Jelgersma hij op 10 December 1930 aanvaardde met het uitspreken van een inaugurele oratie over „Suggestie en suggestibiliteit". Talloze publicaties Van de hand van prof. Carp zijn zeer vele publicaties op wetenschappelijk ter rein verschenen, zowel in de vorm van artikelen in binnen- en buitenlandse tijdschriften als in boekvorm. Op dat laatste gebied noemen wy „Over dwang, neurosen" (1929) „Bijdrage tot de ken nis van de psychologie der schizophrene psychozen" (1930), „Het misdadige kind in psychologisch opzicht" (1932), „Con flicten uit het kinderleven" (1934), „Grondslagen van psychotherapie" (1947), „Suggestie" (1947). „Pathopsy- chologische bijdragen tot de kennis van het moordprobleem" <1948. in samen werking met Fortanier en Plokker), .Psychodrama" (1949), „Sexuele mis dadigheid" (1950), „Aspecten en afwij kingen van de menselijke geest" (1952), „Psychopathische opsporingen" (1951), „Problemen van het mens-zijn" (1953), „Grondslagen van een nieuwe oriënta tie in de kinderpsychopathologie" (1953, samen met dr Dellaert. lector in de kin. der psychologie te Leuven). „Ondank3 alles mens" (1954). Van een uit twaalf delen bestaande serie over psychotherapie van zijn hand zijn reeds negen delen verschenen. Voorts zijn vier delen verschenen van een studie welke beoogt tot de basis van een nieuwe Nederlandse psychiatrie te komen. Aan deze serie werken ook andere Leidse hoogleraren mede, even als wetenschapsbeoefenaren van elders. Huldiging In de collegezaal van Endegeest zal prof. Carp 10 November voor zijn zil veren jubileum gehuldigd worden. \a die huldiging wordt hem om half vijf des middags in de Jelgersmakliniek een borstbeeld van zijn leermeester Jelgersma aangeboden, vervaardigd door prof L. O. Wenckebach. Interessante en instructieve expositie in de Lakenhal Vanmiddag Is. na een inleidend woord van de directeur van het Museum „De Lakenhal" de heer J. N. van Wessem. door :r Van Oerle geopend de belang wekkende tentoonstelling „Rekenschap", waarin een machtig overzicht gegeven wordt van vele der door het Rijk sinds 1916 verrichte aankopen van schilder en beeldhouwwerken, alsmede van grafiek (tekeningen, etsen enz.). Deze expositie, ondergebracht in de Schottenzalcn van de Lakenhal, vormt een selectie uit de te Delft gehouden tentoonstelling onder dezelfde naam, maar is toch ruim voldoende de toeschouwer een uitvoerig beeld te geven van hetgeen door de hedendaagse kunstenaars tot stand is gebracht. Zij is een „reiscollectie" en presenteerde zich reeds in Heerlen. Arnhem en Zwolle en zal binnenkort ook nog te bezichtigen zijn in het Museum „Fodor" te Am sterdam. „meesters" op dit gebied beschikken, die het begrijpelijk maken, dat velen zich weer op het verzamelen ervan toe leggen. Deze tentoonstelling, waarin onge twijfeld het ..Inhuldigingsschilderij" (1948) van Charles Eyck waarvan wij hierbij een fragment afdrukken een speciale attractie vormt, moge door velen bezocht worden Zij schenkt een prachtig beeld van hetgeen de moderne kunstenaars ver mogen, waarbij niemand zich door het woord „modern" behoeft te laten af schrikken. Zij werkt bovendien verhelderend en instructief. Wat onze stadgenoten betreft: er zijn wandkleden van mevrouw Van Oerle („De Gouden Spin"), er is een vitrine met ceramiek van M. H. Zaalberg en er is een schilderijtje (Boerenhuisje) van de in Oegstgeest geboren Kees Bol. Grote belangstelling zullen ongetwijfeld ook trekken de twee enorme wandtapij ten voor de Tweede Kamer van Charles Roelofsz. Aan de directeur van „De Lakenhal" onze hulde voor het inrichten van deze enorme expositie, al moge hij dan zelf nog niet tevreden zijn, zolang de restauratie en de nieuwe verlich ting, waarmee men thans ln volle gang is, nog niet haar volledige ver wezenlijking gevonden hebben. Men late een bezoek niet achterwege: niet slechts kunt ge verantwoord ken nis nemen van het vele, dat de hui dige kunstenaar beweegt, maar tevens van hetgeen er met Uw moeizaam opgebrachte geld verricht is. Dat immers, wil iedereen graag weten'. En deze hoogst interessante verzame ling biedt daartoe werkelijk een unieke gelegenheid! (Ingez. Med.-Adv.) 0 e inlichtingen die de Nederlandsche Handel-Maatschappij regelmatig van haar vele overzeese kantoreD ontvangt, kunnen ook voor Uw bedrijf van groot belang ziji% Wij zijn U gaarne behulpzaam bij het aanknopen van nieuwe zakenrelaties in alle delen van de wereld. Vraagt gratis toezending van het 14-daags Bank-Bulletin voor im- en exporteurs aan de JZÏTT^ agenTSCHAP LEIDEN. Kon Rapenburg 1-3. Telefoon 32147 en 32148 HoofdkantoorAmsterdam - 88 kantoren in Nederland - 44 vestigingen overzet ALLE BANKZAKEN over dc gehele wereld

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3