ov KINDERVERZORGING DOOR DE EEUWEN HEEN Florence Nightingale vocht tegen angst voor koele nachtlucht „Sympathie-poeders" deden geen kwaad Eigenlijk is het helemaal niet verbazingwekkend, dat onze voor ouders op hun wijze heel veel zorg besteedden aan hun spruiten. Verzorging en vertroeteling van kinderen is immers een der diepst gewortelde neigingen van de mens. Toch - toen ik mij verdiepte in het onderwerp - begreep ik mijn aanvankelijke verbazing. Zij sproot namelijk voort uit de ontdekking, dat veel van onze gebruiken, middeltjes en overtuigingen niet typisch zijn voor onze tijd en West- Europa, doch ook in vroeger eeuwen en in andere landen, zij het in gewijzigde vorm, toegepast worden. Neemt U nu, bij voorbeeld, de veiligheidsspeld. Er is vrijwel geen kinderkamer, waar men het zonder dit practische hulpmiddel kan doen. Doch 2500 jaar geleden .gebruikten moeders ook reeds veiligheidsspelden bij de verzorging harer babies. Zo'n speld zag er uit als een gevaarlijk wapen, althans vergeleken bij onze roestvrije, nette spelden, maar zij werd vervaar digd volgens hetzelfde principe. baby dan in een ijskoud bad en - aldus kenners der geschiedenis - baby vond dat heerlijk! Ja, dat klinkt wat gek voor onze aren, maar in Zuidoost Azië is het een gewoon verschijnsel, als een moeder haar peuter dagelijks een stortbad geeft met ijskoud water. Ik heb zo'n peuter echter wel eens zien huilen tijdens het ondergaan van die „Griekse" behandeling DE GRIEKEN HE7T waren de Grieken, die in de tweede eeuw na Christus de grondslagen legden voor de baby verzorging. zoals wij die thans in ver volmaakte vorm kennen. Die oude Hel lenen aehtten het vooral van belang, de jonge kindertjes te harden. Kort na de geboorte pasten zij lichte mas sage toe om de vorm van het hoofd te verbeteren. En eenmaal daags een bad was kraamkamerwijsheid in die dagen in Griekenland. Maar de baby werd gebaad inzoutwater, omdat dit - meende men - het kind krachtig zou maken. O ja, en het voorschrift luidde verder: Iedere dag moet het water iets kouder zijn. Na twee maanden stopten de moeders en BONT ALLERLEI EEN speurtocht door ..Kinderland" leert, dat in de loop der tijden al lerlei materiaal gebruikt werd om borden, zuigflessen, napjes en wat dies meer zij te maken. Ieder tijdvak had zijn eigen keuze. Zo gebruikten de Grieken en Romeinen terra-cotta zuig flessen, net zo geconstrueerd als onze hedendaagse niet overlopende inkt- flessen. De zuigfles is voor de diverse perioden der Europese geschiedenis even kenmerkend als Jaartallen dat zijn. In de vijftiende en zestiende eeuw was het woord aan de houten papbor den. Tin en zilver kenmerkten de ze ventiende en de achttiende eeuw. Aardewerk, porcelein en dik glas be hoorden naar hun aard bi) de degelijke negentiende eeuw. Bij de primitieve volken van Azië, Afrika, Amerika en Australië kende men vroeger geen zuigflessen of eetbakjes voor de kinde ren. Hoe kwam dit? Wel, de moeders gaven de kinderen borstvoeding tot aan het derde levensjaar. En zo kon het gebeuren, dat een borstkind in staat was om een bot af te kluiven. Tegenwoordig is dat anders in die landen. Ook de Papoea's bijvoorbeeld kennen nu de zuigfles en soms is het de vader, die de rol van kinderverzor- ger vervult! De Noord-Amerikaanse Indianen, die vroeger pas geboren kindertjes met mest bestreken, passen thans moderner methoden toe om hun kinderen gezond en sterk te houden. Kortom, de .goede oude tijd" (die toch eigenlijk lang niet in alle opzichten goed was) behoort bij de vroeger-zulg- flesloze mensengroepen tot het verle den. DE WIEG WIEGEN kenden de primitaeve mensen wel. Sommige dier kin derbedden zijn werkelijk heel mooi en practisch. De keuze van het materiaal is afhankelijk van de na tuurlijke producten des lands. Nu eens zijn de wiegen gemaakt van boom bast, dan weer van vlechtwerk, soms van hout. De Eskimo's maken ze van pels, afgezet met kleurige kralen. De meest practische wieg. die lk oat zag, was afkomstig uit Australië. Zij was gemaakt van boombast en had de vorm van een grote schelp. De moeder kon het ding gebruiken als wieg. als wasbekken, om voedsel te bereiden enom een baby over een rivier te brengen door het te gebruiken als bootje! Hierbij vergeleken zijn onze reiswiegen primitieve bedenksels. Schommelwiegen zijn blijkbaar een Europese uitvinding, althans, mij is geen voorbeeld bekend van een elders ln de wereld gemaakte schommelwieg. Wel heeft men in andere werelddelen naderhand de schommelwieg nage maakt, doch als „uitvinding" staat zij op naam van Europa. GEZONDHEID INENTING en andere medische mid delen hebben zoveel gedaan om de kindersterfte te verkleinen, dat men zich afvraagt, hoe de mensen het vroeger en elders gesteld hebben zon der die medische steun. Stellig is dat ook moeilijk geweest. Toch was men ook vroeger - uiteraard binnen de grenzen van de toenmalige medische kennis - verstandig bij de behandeling van kinderen. De bezit een tekening van een vondelingentehuis in Pan)s uit de zeventiende eeuw. Het geheel ziet er ordelijk. Ja, zelfs hygiënisch uit, al was er toen toch maar heel wei- Donkere babies zijn evenals blan ke zuigelingen gebaat bij goede verzorging en doeltreffende medi sche hulp. Tal van Papoea-stam men zijn tot dit inzicht gekomen. Niettemin is het voor menig moe dertje nog een hele stap. voordat zij voor het eerst op het dokters appèl verschijnt. nlg bekend over de eisen ener behoor lijke hygiëne. En als middeleeuwse schilderijen bekijkt, ziet U. dat babies altijd worden - en aangekleed voor een brandend vuur. en dat er in de kamer steeds enige helpsters zijn, die de temperatuur van het badwater pro beren en haar best doen om het de jonge moeder zo aangenaam mogelijk te maken. Toch waren er wel wonderlijke be grippen ook. Dacht men. dat een kind of moeder vergiftigd was. dan luidde veelal het recept: HOORN VAN EEN NEUSHOORN. De eenhoomige neus hoorn gold namelijk als een geheim zinnig dier. Maar zo'n stuk ivoor kostte heel, heel veel geld, zodat al leen de zeer rijken dat wondermiddel konden verwerven. In de zeventiende eeuw werd zo'n stukje „hoom" in Dresden zelfs eens verkocht voor 730 duizend gulden (een bedrag, dat toen koopkracht had van enige müiioenen guldens in onze dagen!) SYMPATHIEPOEDER EEN andere geneesmiddel uit die tijd was het beroemde „sympathie poeder", dat werd gebruikt om wonden en sneden te helen. Het dient gezegd, dat dit geheimzinnige genees middel probaat werkte. Hoe dit te ver klaren? Het werd namelijk gestrooid op het wapen of voorwerp, dat de wond had veroorzaakt, of ook wel op de kleren van de patiënt. De wond zelf werd dan gewassen en verbonden en genas als regel snel, omdat er geen vieze smeersels op wei-den gedaan. DE VORIGE EEUW PAS in de negentiende eeuw was er sprake van werkelijke ondervoe ding, verwaarlozing en slechte behandeling van millioencn kinderen in Europa. De opbloei der industrie en de hiermee gepaard gaande vorming van een fabneksproletariaat waren daar de oorzaak van. Talloos veel kin deren leefden toen onder de afschu welijkste omstandigheden en moesten werken in mijnen, fabrieken en andere bedrijven. Het was een eeuw van grote rijkdom voor weinigen en van armoede en hardheid voor de meesten. Het was voorts een eeuw van dwaalbegrippen en buitenissigheden op het gebied der kinderverzorging. Honderd Jaar geleden. Ja, later nog was men algemeen van oordeel, dat nachtlucht en avondkoelte schadelijk waren voor de gezondheid. Florence Nightingale bijvoorbeeld trok her haaldelijk van leer tegen dit wanbe grip. Pas na haar dood wonnen haar denkbeelden geleidelijk veld. Een tijd Audrey Bussel, de schrijfster van dit artikel, bezocht onlangs een tentoonstelling, gewijd aan de zorg voor het kind. Zy ont; dekte er, dat sommige dingen, die wy .modem" noemen, veel ouder zyn dan de weg naar Rome. lang waande men, dat het aanbeve- |t ling verdiende om het hoofd van een n pas-geboren baby te wrijven met brandewijn of cognac. Trouwens, de „dot" met brandewijn en suiker is heel lang in zwang gebleven. Voorts oordeelde men het een goed middel tegen rheumatiek om een H jonggeborene een stuk koperdraad om het middel te binden. Het leven van alledag droop van bijgeloof. Kinderoortjes werden doorboord om het gezichtsvermogen te versterken. Halssnoeren van touw dienden als middel tegen de koude. Spinneweb- ben waren beter dan watten om wonden te verbinden. En de kinde ren in de achterbuurten van Londen en andere grote Europese steden droe- ge misschien nog meer amuletten en andere tovermiddelen tegen riekte dan de negerjeugd in het donkerste deel van het Donkere Werelddeel Voor mij ligt een foto van een Siamees jochie in een Bangkokse tem peltuin. Kleren draagt hij niet, wel een snoer van tovermiddelen om de hals. Nu, de proletarische jeugd in de grote steden had in de vorige eeuw nauwelijks meer kleren dan dit Siame se ventje en stellig meer amuletten! ONZE TIJD VER onze tyd wil ik niet uit- i weiden. Wü weten allen, hoe- veel er gedaan wordt voor een goede kinderverzorgingen hoeveel er nog te doen is. „Als wy alle kinderen vóór ze naar school gaan een paar jaar een goede kleu terschool konden laten volgen, zou e» heel wat minder jeugdmisdadigheid zjjn!", vertelde mij onlangs de di rectrice van een van Londen's mo dernste kleuterscholen, lk geloof, dat er veel waarheid schuilt in haar woorden. Zelf neig ik er toe om te geraken to4 een „Griekse inslag" in de opvoeding van jonge kinderen. De Grieken wa ren namelijk van mening,, dat kin deren thuis moesten worden opge voed. Ik ook. Daarom moet een kleu terschool niet te ver van „thuis" zijn, zodat zij in de gedachtenwereld van het kind tot „thuis" gerekend wordt. De kinderen zien hun moeders voor bijkomen. Zij weten, dat ze vlak bij huis zyn, gevoelen zich dus niet ver laten. En lage deuren en kindermeu bels zijn natuurlijk noodzakelijk. Reeds ls er een vrjj groot aantal kleuterscholen, maar hun aantal is bjj lange na nog niet groot genoeg. In Engeland by voorbeeld ls er op de kleuterscholen slechts plaats voor 4 "c van alle kindertjes tussen de twee en de vijf jaar. En in vele lan den zal men ook wel met dit pro bleem worstelen, temeer, omdat goe de onderwijs- en opvoedkrachten he den ten dage schaars zyn. Hoe dit zij. het stemt reeds tot grote tevredenheid en dankbaarheid, dat er thans zoveel meer kan worden gedaan om heel jonge mensjes op te vangen en voor te bereiden op de le venstaak dan in vroeger eeuwen het geval was. (Nadruk verboden) ZATERDAG 5 NOVEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 Naiba. een geboren en getogen Papoea, legde onlangs met goed gevolg een exa men af als dokters-assistent. In een kliniek in de omgeving van zijn dorp vond hij een passende werkkring: hier ziet U hem een volledig ondervoede baby, die door zijn moeder (op de achtergrond) naar de kliniek werd gebracht, met behulp van een zuigfles het onontbeerlijke voedsel toedienen. Ook in het Australische deel van Nieuw-Guinea is de Gezondheidsdienst goede maatjes met de Papoea-jeugd. Een vrouwelijke arts bezoekt geregeld de nederzetting en contro leert de gezondheidstoestand van de bevolking.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 16