DE SNEEUWVLOKJES OOSTERITIS, f ONS MENU EN DE WOLK EEN NIEUWE EPIDEMIE Ons KNUTSELHOEKJE VAN DE WEEK f ZA TER DAG 5 NO VEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Verhaal voor de kleintjes Steeds meer sneeuwvlokken tuimelden uit de wolk. en ze buitelden in snelle vaart naar de aarde. In een grote wolk hoog boven in de lucht, woonden de sneeuwvlokjes. Ze hadden het daar heel prettig, ze deden soms krijgertje met elkaar In die gTote wolk, of ze luisterden naar de mooie sprookjes die de wolk kon vertellen over het leven op aarde, waar de men sen woonden. En als de sneeuwvlokjes dan moe geworden waren, gingen ze heerlijk slapen en dromen over het leven op die aarde, daar ver beneden hen, want ze wilden allemaal graag naar de aarde toe, ze waren erg nieuwsgierig om te weten hoe het er daar uitzag. Ze vonden het natuurlijk erg ge zellig om in een wolk te wonen, maar in een wolk, hoe leuk het er ook kan zijn, valt nu eenmaal weinig te bele ven en weinig te zien. Tooh wilde de wolk volstrekt niet, dat de sneeuwvlokjes hem verlieten om Kleed de groenten eens anders aan! Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad meldt: Wist U. dat er voor het op smaak brengen van wintergroenten behalve het bekende melksausje nog zoveel an dere mogelijkheden openstaan? Door de melksaus wordt de groente- smaak wat verzacht; gebruikt D spe cerijen en kruiden dan ontstaat een pittiger gerecht. Het hangt van Uw smaak af waar aan U de voorkeur geeft. In beide ge vallen doet U er echter goed aan de groenten niet te lang te koken en ze vooral niet te vroeg op te zetten. Kooktijden. Gemiddeld voor minuten groene-, witte- en savoyekool spruitjes 2<f A 30 rodekool. boerenkool, zuurkool 30 40 winterwortelen, koolraap 20 a 30 prei 15 a 20 bieten 50 a 60 schorseneren 20 a 30 lof 15 20 Voor 4 personen is 1 kg stevige groente (kool, wortelen, bieten enz een goede portie, voor-sterker slinken de groente (lof, prei andijvie.enz.) 1% a 2 kg. Wordt de groente rauw gegeten rekent U dan tenminste 100 gr. per persoon. Savoyekool met tomatensaus. 1 kg savoyekool, zout, een uitje, ongeveer 2 eetlepels tomatenpu ree, bloem, boter of margarine of vet. De kool schoonmaken, schaven of snijden en wassen. Ongeveer drie kwartier voor de maaltijd de kool opzetten met een paar cm. water en een weinig zout. De groente vlug aan de kook brengen, omschudden en gaar koken In de ge sloten pan in 20 a 30 minuten. De kool afgieten. Van het kooknat de saus maken. Hiertoe de ui schoonmaken, snijden en in hete boter, margarine of vet zacht jes bakken, zonder te laten kleuren. De tomatenpuree en daarna onder roe ren het groentenat toevoegen. De vloeistof aan de kook brengen en binden met bloem, die met wat water tot een dun papje is aangemengd. De saus enkele minuten laten doorkoken en de kool erdoor mengen. Prei met beschuitkrulm. IK t 2 kg prei, 2 beschuiten, 2 eetlepels boter of margarine, zout, azijn of citroensap. De prei schoonmaken (daarbij alleen de worteltjes en de stugge donker groene delen wegsnijden) en in stuk ken snijden. Wanneer de prei ongelijk van dikte is, de dikke exemplaren in de lengte doorsnijden. De groente zeer goed wassen. Ongeveer een half uur voor de maaltijd de prei opzetten met weinig water en zout. De groente vlug aan de kook brengen, omschudden en zachtjes gaar koken in de gesloten pan in 15 a 20 minuten. De prei afgie ten. Het gereóht op smaak afmaken met boter of margarine en een weinig azijn of citroensap. De beschuiten fijn drukken. De prei in een schaal over doen laag om laag met het beschuit- kruim Koolraap. 1 kg koolraap, een klein bouil lonblokje. een laurierblad, een uitje, boter of margarine, maï zena. De koolraap schoonmaken, in blok jes snijden en deze wassen, de ui schoonmaken en klein snijden. Onge veer drie kwartier voor dc maaltijd een paar cm water met een half bouil lonblokje aan de kook brengen met de ui en een laurierblad. De koolraap toe voegen en vlug aan de kook brengen. De groente omschudden en zachtjes gaar koken in de gesloten pan in 20 a 30 minuten. Het kooknat binden met aangemengde maïzena en de groente afmaken met boter of margarine. Het laurierblad verwijderen. naar de aarde te gaan, omdat dat veel te gevaarlijk voor hen was. „Jullie mogen alleen naar de aarde als ik het zeg. Bedenk wel, dat Je, als je eenmaal op de aarde bent, nooit meer naar mij terug kunt komen", zo had hu de sneeuwvlokjes gewaar schuwd. Die hadden ernstig geknikt, hoewel ze eigenlijk niet goed begrepen waar om ze niet naar de aarde mochten ais ze daar zelf zin in hadden. Wel had de grote wolk hen daar soms iets van verteld, maar tenslotte is een sneeuw vlokje maar een sneeuwvlokje, dat nu eenmaal wel dartel dansen, maar niet goed denken kan. Zodat dus niet één van hen begrepen had. dat sneeuw vlokjes alleen maar uit wolken kunnen vallen als het op aarde koud is. „Winter", noemde de wolk dat, en hij had gezegd dat sneeuwvlokjes slechts dan op aarde konden blijven leven als het winter op aarde was, als het er vroor. Want als het regende of niet koud genoeg op aarde zou zijn, zouden de sneeuwvlokjes dadelijk smel ten. en dan was het met hun onbe zorgde leventje gedaan. Maar ach. wat wisten de sneeuwvlok jes van al die dingen! Ze zagen slechts elkaar in die grote wolk, en ze dach ten dat de wolk wat overdreef, dat het wel mee zou vallen. Hoe konden ste vige, witte sneeuwvlokken, zoals zü waren, nu plotseling smelten? Dat be stond toch niet? Er kwam een dag. dat de sneeuw vlokjes in de grote wolk heel erg vro lijk met elkaar stoeiden en speelden. Ze waren nog veel vroijker dan op andere dagen, en daardoor werden ze op het laatst een beetje baldadig, net zoals dat bij mensen ook wel gebeurt. En zo geschiedde het, dat de dikste sneeuwvlok van hen allemaal opeens uitriep: „Ik ga naar de aarde! Ik wil nu eindelijk wel eens weten, hoe het er daar uit ziet." „Doe dat nu niet, de wolk heeft im mers gezegd, dat het gevaarlijk is", waarschuwden een paar oudere sneeuw vlokken. Maar de dikste sneeuwvlok hoorde hen niet wel hoorde hü hoe een stelletje kleine vlokken kreetjes van bewondering slaakte. Hij dacht dat iedereen hem wel een erg dappere sneeuwvlok zou vinden als hij, ondanks het verbod van de wolk, naar de aarde ging. Daarom nam hij een fikse sprong jubelde: „Ik kom zo terug!" en verliet de wolk. Ja, daar schrokken de andere sneeuwvlokken van dat hadden ze niet verwacht. „Wij gaan ook naar de aarde!", rie pen toen de kleine vlokken, die wel van een avontuurtje hielden. En ook zij verlieten de wolk, terwijl de andere sneeuwvlokken hen met iets van ver langen nastaarden. Tenslotte wilden ze allemaal wel eens wat meer van de wereld zien. Hoe kon die grote wolk nu eigenlijk weten, dat het voor hen op de aarde zo gevaarlijk zou zijn? Misschien viel er daar wel veel meer te beleven dan in de grote wolk, mis schien En zo tuimelden steeds meer sneeuw vlokken uit de wolk, steeds meer, zo dat ze over elkaar naar beneden vie len. naar de aarde. De gTOte wolk bemerkte Intussen wat er gebeurde en hi) riep angstig: „Hé, doe dat niet! Jullie zult smelten! Blijf toch hier!" Maar het was al te laat. De sneeuw vlokken waren hun grote val naar de verre aarde begonnen. Sneller, steeds sneller vielen ze en ze kwamen steeds dichter bij de aarde. En op die aarde, in de straten van de steden, daar liepen de mensen, som migen met alleen een das rond de hals geslagen, anderen met een kort jasje en weer anderen helemaal zonder jas. Want het was een heerlijke dag in September en de zon soheen helder aan de hemel. Maar plotseling keken al die men sen verwonderd op. „Hè, wat is dat nou", zeiden ze. „Sneeuw, Ja, warem pel, echte sneeuw. Maar dat is natte sneeuw, het smelt meteen. Bah, wat vies." Ze stapten voorzichtig over de wa terplasjes die de natte sneeuw op de straat maakte, heen. Doch het duurde niet lang of de zon had die plasjes weer opgedroogd. Toen was er dus helemaal niets van de dar tele sneeuwvlokjes over. De wolk had dus toch gelijk gehad, maar nu was het te laatM. F. B. Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Parijs, November 1955 Oosteritis is de nieuwe modeziekte, een ziekte die, vooral in haar meest milde vorm, besmettelijk en niet altijd te onderkennen is. De symptomen zijn velerlei: Perzisch blauw, Indisch rood, Syrisch geel, Cachemir dessins, Aziatische motieven, Chinese cols, Japanse obi's. Russische zijsluitingen, oelema tubans. Kalmukken hoeden, gelakte chignons (vals en zwart), mandarijnen mantels. Indo-Chinese kaftans, kimonomouwen, zijsplitten, saristoffen en goud broderie, Chinese jakken, Mongoolse kazakken en tunieken uit elke streek van Morgen land en Verre Oosten. Oosteritis doet zioh, gelijk een griep, in meer gematigde en meer aoute vor men voor, en zo zijn in de nieuwe mode alle graden van exotisme geoorloofd en aanwezig. Naast creaties, die waar lijk kennis van zaken verlangen om er deze of die Oosterse invloed in terug te vinden, zijn er ook scheppingen, die in onze contreien pretentieus of uit heems, of beide, lijken. Oo6teritiJ is geen onaangename ziekte en hoeft ook geen nadelige ge volgen te hebben. Indien ge haar van stond af aan juist aanpakt. Ofschoon het zeker een ongesteldheid van korte duur zal zijn, zult ge er en bij dit soort ziekte is dat een voordeel! toch lang mee kunnen rondlopen, mits ge het Oosterse niet te zeer ver-Wes- tert. Draagt een kaftan (mantel met rugsluiting en zijsplitten van oksel tot zoom) en ge zult er vandaag te mo dieus en over een half Jaar „démodé" mee zijn, maar draagt een korte tu niek, van de Chinese acrobaten ge leend, of een avondjasje uit een mooie sari gemaakt, en over vier seizoenen zult ge er nog exotisch apart, over tien Jaar nog modern mee zijn. Wan neer ge U door Oosteritis laat besmet ten. zorgt dan dat ge immuun bent voor de hierna volgende modeziekte, zorgt dan dat de komende mode, hoe die ook is, geen vat kan hebben op uw Ooster se toiletje van nu. AAN T OOSTEN ONTLEEND. IN 'T WESTEN DRAAGBAAR Wat te Westers is en te zeer volgens deze laatste mode, gaat er onherroepe lijk uit; wat te Oosters is, kan apart of excentriek zijn. Maar wie van het aparte houdt en het in klassieke vorm weet te gieten, kan van de vlaag Oos- De huispyama, die zichtbaar aan de mode der mongolen werd ontleend (derde figuur van links), stoort zich aan geen mode. Het artistieke type zal zo'n dracht niet alleen flatteus en apart, maar ook prectisch vinden, en er Jaren achtereen elegant mee weten te zijn. Het jak is gemaakt van zwarte satijn (die gewatteerd werd en doorge stikt (ook gewatteerde en machinaal doorgestikte voeringzijde kan er voor dienen!); het heeft een rechte, op staande halsboord, een zijsluiting die op de schouder begint, en vijfzesde mouwen die even onder de schouder- top zijn ingezet. Een zwarte of een ge kleurde zijden pantalon is het tweede deel van dit winterse huisensemble. Van geheel andere allure, maar even Westers Chinees is het vierde tenue: een huispyama alias peignoir, die van soepele wollen stof werd gemaakt. Bij een zwarte pantalon kan dit japon-lan ge jak Perzisch blauw, Indisch rood, Syrisch geel, of van een doodgewone door JORGEN CLEVIN POPPEN VOOR POPPEKAST Het is altijd leuk. figuren te maken, die je met je vinger tot leven kunt brengen. De tekening laat zien hoe dat mogelijk is. Afb. 1 is een flinke kurk. die je wel hier of daar kunt bemachtigen. Probeer of je in het midden van de kurk een gat kunt boren, maar doe het vooral voorzichtig. Het gat moet juist zo groot zijn. dat het topje van je wijsvinger er in past. Afb. 2 laat zien hoe je de kurk verder kunt versieren: de oren zijn van carton en voor de ogen kun je de koppen van kope' ren spijkertjes gebruiken. Afb. 3 toont het eindresultaat. Voor je de vinger in het gat van de kurk steekt, leg je er een lapje bonte stof over liecn. Afb.. 4 maakt dui delijk hoe je de vingers in de pop moet steken. Op deze manier kan je de pop buigen en met het hoofd draaien. Als kastanjelijd is aangebroken kun je kastanjes als hoofden voor je poppen gebruiken. Afb. 5 toont zo'n volledige kastanjepop: de haren zijn spelden, ogen. neus en mond zijn in de kastanje uitge sneden. TASJE VAN VLAGGEKOORD Hiervoor heb je 7 meter vlaggekoord nodig, een katoenen lap met hetzelfde patroon aan weerszijden. 60 cm zijden lint en wat grof katoendraad voor de zomen. Begin aldus: Leg het ene uiteinde van het vlaggekoord in een platte spiraal op de tafel Met de katoenen draad naai je met een grove stopnaald een paar steken, die de binnenste ring tezamen houden Dan naai je knoopsgatsteken om het koord heen tot de binnenste cirkel toe. Vervolgens steek je elk tweemaal in de knoopsgatsteken van de eerste ronde in. maar niet in het koord zelf. Dit herhaal je ronde voor ronde; pas evenwel op. dat je juist zoveel knoopsgatsteken neemt, dat het koord niet wringt. Kijk daarvoor goed naar tekening B. waar de steken met opzet wat wijd uit elkaar zijn gehaald om je precies te laten zien hoe alles in elkaar zit. Wanneer de bodem ongeveer 10 cm doorsnee meet. leg je er de volgende ronde precies op en zo naai je 11 ronden nauwkeurig boven elkaar. Als je op de helft van de laatste ronde gekomen bent. maak je van 30 cm van het koord een lus. die je met een paar steken aan de voorlaatste ronde vastzet. Dan naai je de tweede helft van de ronde en maak het tweede handvat. Het einde van het koord wordt aan de binnenzijde van het tasje bevestigd. Voor de voering knip je een rechthoek ter grootte van 28 x 42 cm uit het katoen. Naai de korte kanten aan elkaar. De beide lange zijden krijgen elk een I cm brede zoom. Door een zoom trek je een dubbele katoenen draad, die zo wordt samengebonden, dat je de bodem van dt tas geheel dichttrekt. Door de andere zoom word! het zijden lint getrokken, waarmede de tas gesloten wordt. Tot besluit bevestig je de voering inwendig aan de bovenrand van liet vlaggekoord en de tas is klaar. teritis die nu over Europa trekt, vele Jaren plezier beleven. Hoe? Dat laten de enkele modellen, hierbij afge beeld, U zien. Het eerste schetsje geeft een keurige en gedistingeerde dinerjapon weer, die vele jaren zijn cachet zal behouden, want al sluit het model nauw bij de huidige mode aan, toch is het in zijn soort klassiek. Het is een zwarte (dun ne wollen of zijden) japon, die nauwe lange mouwen heeft (op zijn Indo- Chinees). die het lichaam sluik volgt en ceintuur noch taillenaad bezit (eveneens op zijn Indo-Chinees); de rok is recht en heeft een vijfzesde tu niek, welke van vrij lange zijsplitten is voorzien (ook voor die splitten leverde de japon van de Annamitische schone het voorbeeld). Als tweede een zijden cocktail- of dansjaponnetje, waarvan de rok zü het op grote afstand op de harem broek werd geïnspireerd. De wijde rok poe ft namelijk aan de zoom, en is daartoe aan de zoom van een gladde binnenrok bevestigd. Weliswaar gaat deze aparte rokvorm al jaren in het kielzog van de mode mee, doch in het licht van al wat uit het Oosten kwam, krügt hl) dit jaar een extra Oosters tintje. Hollandse kleur zijn. De zoom en de züsplitten, de onderkant van de vüf- zesde mouwen en de halsboord zijn met een zwarte bies geappliceerd. Zwarte bies garneert ook de Ingangen van de steekzakken, waarvan er één horizontaal en één verticaal is aange,- bracht. De züsplitten zijn van onge lijke lengte. Het kledingstuk wordt op de schouder met knopen gesloten. Het laatste model is een korte avondmantel, die al even weinig als de voorgaande modellen aan de mode on derhevig is. Ondanks de kleine Chinese col en de grote mouwen, die aan de mouw van de Chinese kimono herin neren, is het model klassiek. Een mooie stof zal het Jaren achtereen mooi doen blüven. Het Jasje kan worden ge maakt van gewatteerde satijn, waarop chrysanten (of andere bloem) motie ven worden door gestikt of gebor duurd. (Elke mooie gebrocheerde züde of brocaat komen bovendien voor dit model in aanmerking). Deze elegante avondmantel heeft een brede overslag en lange züsplitten, en wordt natuur- lük alleen op een rechte (korte of lan ge) japon gedragen. J. V In de winter nog meer dan in de zomer zullen w(] de gezelligheid thuis zoeken De hulsvrouw zal er graag toe meewerken een gezellige sfeer te scheppen door 's avonds Iets extra's klaar te maken. Een aardig recept daai ZONDAG r vindt U hieronder. Kopje bouillon; rundvlees, spruiten, aardappelen; sneeuw pud ding met vruchtensaus. MAANDAG Vermlcellisoep van rest bouillon; rundvlees, koolraap, aardap pelen; fruit (Gort weken). DINSDAG Haché (van rest rundvlees), rode kool, aardappelpuree; kar- ncmelkscpap met gort. WOENSDAG Gehakt andüvie, aardappelen; gebraden appelen met kaneel en suiker. DONDERDAG Gehakt gestoofde prei, aardappelen; vanlllevla met schüfjes sinaasappel VRIJDAG Gestoofde vis, winterwortel, aardappelen; kopje koffie en be schuitje met kaas. ZATERDAG Koolstamppot met plakken gebakken boterhamworsl; fruit Recept: Kaaswatch. Snijd van vrü zachte vette kaas ge- lüke blokjes en snüd ook van oud brood zonder korst vierkantjes van de zelfde afmeting als de kaas. Steek nu de stukjes aan houten pennetjes (sateh-stokjes. in iedere winkel ver- krügbaar waar Ind. artikelen worden verkocht) om en om. stevig aaneenge sloten. Begin en eindig steeds met een stukje brood. Bevochtig het aangere gen stokje met wat bouillon, haal het door geklopt el en dan door paneer meel. Bak het nu vlak voor het gebruik in heet frituurvet of ip wat boter in de koekepan. Recept: Sneeuwpuddlng. 3/4 liter melk, 90 gr. griesmeel. 75 gr. suiker, 2 eiwitten, zout, citroenschil. Van melk. griesmeel, zout, citroenschil een dikke pap koken. Het eiwit stüf kloppen en voorzichtig door de dikke massa mengen. De pudding nog even wannen om het eiwit gaar te laten worden, daarna de massa overdoen in een met koud water omgespoelde pud dingvorm stüf laten worden. De pud ding ke: n een schotel, erbü kan een vruchtencompóte of vruchtensaus gegeven worden.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 15