OUD KATWIJK: VOORSTRAAT N.C.R.V. hield ontspanningsavond A.R. - actieprogram besproken 94ste Jaargang Vrijdag 4 November 1955 No. 28670 In de Stadsgehoorzaal Gezelligheid voerde de boventoon Door de Nederlands Christelijke Ra diovereniging werd gisteren In d< Stadsgehoorzaal een als propaganda bedoelde ontspanningsavond gehou den. Een avond waarop, zoals ds K. Dron- kert. Geref. predikant, het in zijn ope ningswoord zeide. twee partijen elkaar op het vlak van het evangelie van aan gezicht tot aangezicht ontmoeten: d< medewerkers van deze christelijke ra diovereniging aan de ene kant en de „knopomdraaiers, de luisteraars in de huiskamer aan de andere kant. En deze persoonlijke kennismaking zal na het gezellige programma, dat door de Hil- versunise radio-mannen en vrouwer aan de honderden NC.R.V .-leden, dn gisteravond de Stadsgehoorzaal bevolk ten, werd voorgeschoteld 't zijne hebben bijgedragen de sympathie, welke er aan beide zijden van de omroep reeds voor elkaar bestond, ongetwijfeld sterk heb ben vergroot. In zijn korte speech wees ds Dron- kert verder nog op de taak, die eer christelijke radiovereniging heeft, na melijk haar leden op te voeden tot die geestelijke hoogte, waar Jezus ons heb ben wil. Ook de luisteraars zelf hebben daarbij een taak. zei hij. Het gevarieerdt programma, dat volgens werd afgewerkt, stond onder leiding van Joop van der Does. Toen het gordijn voor de eerste maal opging werden de N.C.R.V.-ers gecon fronteerd met .Vrij en Blü". o.l.v. Wes- sel Dekker. Een stortvloed van vrolijke, frisse en gezellige liedjes werd door dit bekende radio-ensemble over de zaal uitgestrooid. De zanger Henk Dorel had hierin een groot aandeel. De N.C.R.V.-film, die vervolgens werd gedraaid, droeg tot titel „De radio kreeg een gezicht". Speciaal het werk van de Televisie-afdeling werd hierin getoond. Het zal voor vele een openbaring ge weest zijn welk een ontzaglijk werk bij een dergelijke uitzending komt kijken. De tweede rolprent was een raadselfilm ..Ziet U er wat in?" Vijf voorwerpen, van heel dichtbij opgenomen, moesten worden geraden Dat viel niet mee. Toch waren er een aantal „knappers" in de zaal. waarvan er drie met een prijs naar huis gingen. Ook het gezelschaps spel „Vier tegen vier", schrijven en denken, en toch veel plezier, waarbij van de letters van een aantal sleutel woorden zinnen moesten worden ge maakt, zette niet alleen de twee teams, maar eveneens de zaal aan. het denken. Van de beide viertallen won Voorscho ten met vele lengten. Zij werden met 108 punten winnaar, tegen Leiden 64. Ook met het „kwartetten" leefden de aanwezigen van harte mee. Tot slot was er weer „Vrij en Blij", tijdens het optreden waarvan de res pectievelijke prijzen door Joop van der Ds J. N. de Ruiter bedankt voor beroep Ds J. N. de Ruiter Hervormd predi kant alhier, heeft bedankt voor het be roep van de Hervormde Gemeente te Rotterdam. Ds N. Kleermaker beroepen te Ede Ds N. Kleermaker, Hervormd predi kant alhier, die reeds een beroep ont ving van de Hervormde Gemeente te Putten (Veluwe) en De Bilt, heeft thans ook een beroep ontvangen van de Her vormde Gemeente te Ede. f 4345 voor Herv. Wijkgem. „Het Centrum" De twee-daagse bazar, die ten bate van de wykgemeente „Het Centrum" werd gehouden, heeft niet minder dan f. 4345,— opgebracht. Een bedrag, dat de verwachtingen verre heeft overtroffen en een prachtige basis geeft om wijkwerk verder uit de bouwen. UF.BgThf Burgemeester en Wethouders van Lel. den hebben tot voorzitter van de Raad van Beheer der Sportstichting benoemd de heer J. C. F. Coers. tot vice-voorzit- ter de heer S. G. Jansen en tot secreta ris-penningmeester de heer mr dr J. M. Roosenschoon Blijkens de statuten bekleden deze personen dezelfde functies in het Dage lijks Bestuur. Tot lid van het Dagelijks Bestuur zijn verder benoemd de heren J. van Egmond en L.J.F. van Leeuwen. DUBBEL ONGELUKKIG Een negentienjarige jongeman, werk zaam in een winkel voor sportbenodigd- heden, werd gisterochtend onwel, liep naar het waslokaal en stootte daar zijn hoofd (waarschijnlijk door duizeligheid) zo stevig, dat hij door ander personeel naderhand wat bijgebracht moest wor den. Toen hij weer min of meer in orde was. werd hij per auto naar zijn wo ning vervoerd, waar hij verder bij de ka chel op zijn verhaal probeerde te ko men. Dat lukte niet. Op weg naar zijn bed verloor hü het bewustzijn op de gang, waardoor hij van de trap af tui melde. Het slot van deze reeks ongeval len was, dat het slachtoffer met een hersenschudding door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis werd vervoerd. De Stichting Oud Poelgeest houdt van 24 tot 26 December op het Kasteel enkele* Kerstgastendagen. Dit jaar is het thema: „Zie. het Nieuwe is gekomen!" Onderlinge gesprekken, maar ook spel en muziek staan op het programma. Voor de kinderen zullen gezellige speel- mogelhkheden 'in huis en park worden georganiseerd. De dagen staan onder leiding van C. M. Bsse van Heemstra. LEIDSCHE CHR. BESTURENBOND In het Gebouw van Chr Soc. Belan gen aan de Oude Singel vond gister avond de opening plaats van een onder auspiciën van de Leidsche Chr. Bestu renbond te houden cursus in Bedrijfs economie en Arbeidsrecht. Donderdagavond 10 November zal in Oegstgeest eveneens een dergelijke cur sus geopend worden. Als docenten voor beide cursussen treden op de heren Voorzaat uit Utrecht en mr De Jong uit Leiden. De belangstelling voor beide cur sussen is zeer groot. Volgende week Zaterdag gaan de Leidse AVRO-luistervinken naar Hilver sum waar zij een studio-opname van de „Bonte Trein" zullen bijwonen. Does werden uitgereikt. Een aantal ge lukkige winnaars kregen een theeblad mee naar huis, waardoor zij zeer zeker nog vele malen aan deze gezellige avond, die met het zingen van het zesde couplet van ons volkslied besloten werd, zullen terugdenken. Lezers scli rijven „De" annexatie Volgens drs Van Vredenburgh zou de hele annexatie-..quaestie" aan de amb tenarij moeten worden overgelaten, die zich hoegenaamd niet geïnteresseerd voelt m de problemen van een stad en dorp. die de gemoederen daar zozeer in beweging brengen. De Oegstgeestenaren willen hun be langen niet in handen laten van een ongevoelige bureaucratie Hun bedoeling is alleen als trouwe burgers hun plicht tegenover hun woongemeente te vervul len en de notabelen van deze gemeente willen de wereld tonen wat de wil van de Oegstgeestenaren zélf is. Met vriendelijke dank voor de ver leende plaatsruimte. Hoogachtend, P. C. S BOKX. Rapenburg 6. Naschrift van de Redactie Na de zeer uitvoerige aandacht, welke wij aan de Leidse annexatie-plannen hebben be steed en waarbij wij voor- en tegen standers gelijkelijk aan het woord heb ben gelaten, achten wij zo langzamer hand het tijdstip aangebroken om de discussie te beëindigen. Tenzij het nog mogelijk zou blijken nieuwe gezichts punten naar voren te brengen, hetgeen ons evenwel uitermate moeilijk schijnt - Red. „L D (Ingez. Med.-Adv.) Discovery dankt de naam, ontdekking, aan een bijzonder procea van tabakabehandeling. Door een milde roostering van de Amerikaanse Burley tabak komen de fijnste geur- en smaakeigenschappen verrassend naar voren. Ontdek een nieuw rookge not, koop een pakje Discovery en overtuig u zelf. TOASTED FOR F1AVOR 20 STUKS 7S CENT Samensmelting wijkkiesverenigingen V Dc A.R. wijkkiesverenigingen II en III hielden gisteravond in het wijkgebouw Levendaal een gecombineerde levenver gadering De heer F. Vercouteren. onder wiens leiding de bijeenkomst stond, be treurde het o.a. mede in verband met de zeer slechte opkomst, dat de elementen van de A R. partijpolitiek de laatste tijd zo weinig gesprek vinden en drong er op aan de ledenwerfactie vooral nu de Kamerverkiezingen weer voor de deur staan met enthousiasme voort te zetten. De secretaris van wijk III, de heer J. G. Lamers, las de notulen en behandelde de ingekomen stukken. Bij acclamatie werden vervolgens drie nieuwe bestuursleden van wijk III ge kozen. In plaats van dr mr C. de Ru. die onlangs een benoeming tot rector van het Chr. Streeklyceum te Doorn heeft aanvaard, zal voortaan de heer W van Joolingen Sr. de voorzittershamer hanteren. De heer P. Maas. die als be stuurslid bedankte wegens gebrek aan tijd, en de heer P J Boogaarts, die ontslag nam wegens vertrek naar elders, worden opgevolgd door de heren J. A Hey en D. C. Houweling. Laatstgenoem de zal een gedeelte van het werk van de secretaris overnemen Na de pauze besprak de heer C. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer, het ontwerp- program van actie der A.R.-partij. dat thans uit 13 punten bestaat. Vier jaar geleden bevatte het program niet min der dan 20 punten. De heer v. d. Heuvel moest zich uiteraard beperken tot het weergeven van de hoofdinhoud van de diverse paragrafen De voornaamste critiek, die de heer v. d. Heuvel uitte, was die ten aanzien van het hoofdstuk Overheid en Volk. Zo noemde hij om. de Rijksvoorlichtingsdienst een zeer be denkelijk instituut omdat daaruit voort vloeit een verheerlyking van het aan de macht zijnde bewind. De punten ver lenging leerplicht en verlaging leerlin- genschaal. voorkomende in hét hoofd stuk Onderwys en Cultuur, zag de heer v. d. Heuvel gaarne als vervallen lm- mers binnen tien jaar zijn deze kwesties niet te verwezenlijken en bo vendien kunnen zij niet in overeenstem ming gebracht worden met hetgeen in paragraaf zeven (Financieel Beleid) vermeld staat De heer v. d. Heuvel was er van overtuigd, dat „Onderwijs en Cultuur" vooral op het platteland bij duizenden ontstemming zal wekken Van de gelegenheid tot vragen stellen werd dankbaar en veelvuldig gebruik gemaakt. Tot laat in de avond heeft men over het ontwerp gediscussieerd. De mogelijkheid om de vier wijkkies verenigingen in Leiden tot één vereni ging zij het met enkele werkcommis- sies te doen samensmelten zal door het bestuur ernstig in overweging wor den genomen. Schoolzwemmen in „De Overdekte" Onder auspiciën van de Gemeentelijke Schoolsportcommisale werden in „De Overdekte" de schoolzwemwedstrijden gehouden. De uitslag van deze wedstrij den, waarvoor ook ditmaal grote be langstelling bestond, luidt als volgt Lagere scholen: 1. Zuidsingel 339,2; 2. Driftstraat 350,2; 3. Prinses Irene- school 369,2 4. Pasteurstraat 372,3; 5. Kernstraat 374,4. 6. Stadhouderslaan 380: 7. Leidse Houtschool 380.4 8. Lan- gebrug A 380,7; 9. Du Rieustraat 383,2; 10 Dr v. Voorthuysensch. 386,8; 11. Lan- gebrug B 398,4; 12. Maresingei 401,5; 13. Javastraat 409,6; 14. Damlaan 410; 15. Oosterstraat 412.3: 16 Aalmarkt 419.2; 17. Middelstegracht 428,2; 18. Hoge Morsweg 431.8; 19. Duivenbodestraat 466,1 en 20. Montessorischool 467,1. V.G.L.O. NO. ULO M.O. V.H.O.: Groep B. meisjes: 1. HBS v. meisjes 149,4; 2. Vakschool v. meisjes 155.9: 3. ULO Plesmanlaan 158.4; 4. ULO Pieterskerkgracht 186.8; 5. ULO Leidse Hout 187.3; 6. Openb. VGLO 203,9; 7. Chr. VGLO 212,3: 8 Chr Ly ceum 215,3 en 9. Gymnasium 226. Groep B jongens: 1. Ambachtsschool ee 135,7; 2. Gem. H B S. 152,1; 3. ULO Ples- Ontsnapt en weer gepakt MET KOGEL IN DE RUG Een 24-jarige en een 27-jarige man die te Zwolle in voorarrest zaten. resp. wegens joyriding en diefstal, in het Huis van Bewaring te Zwolle, hebben gistermiddag om ruim vier uur kans gezien te ontvluchten. Met nog drie andere gevangenen moesten zij onder toezicht van drie bewakers dozen kur ken uit een voor de ingang staande bakfiets brengen. Plotseling zetten twee van hen het op een lopen en ze gaven aan de bevelen terug te keren geen ge hoor. Ook lieten zij zich niet afschrik ken door drie waarschuwingsschoten, zodat de bewakers zich genoodzaakt zagen op de vluchtelingen te schieten. Een hunner werd daarbij in de rug ge raakt. de ander zocht een schuilplaats op het terrein van de gasfabriek, waar hij spoedig werd aangehouden. Beiden zaten toen snel weer in het Huis van Bewaring, nadat in een ziekenhuis de kogel uit zijn rug verwijderd was. Bij het station- Manggarai te Dja karta ziin 15 wagons van een goede rentrein met stenen ontspoord. Hier door moeten de verbindingen od Sema- rang. Solo en Dioclakarta omgelegd worden naar een klein stadsstation. Een wisselwachter kwam bii dit onge luk om het leven. Er werd grote ravage aangericht manlaan 167,1; 4. Chr. VGLO 179,8; 5. Chr. ULO Pasteurstraat 187,3; 6. ULO Pieterskerkgracht 190,1; 7. Openb. VG LO 192,4; 8. ULO Leidse Hout 193; 9. Gymnasium 198,8 en 10. Chr. Lyceum 2433. Groep C. meisjes: 1. HBS voor meisjes 514,7; 2. ULO Leidse Hout 599,2 3. Chr. Lyceum 655,3 en 4. ULO Plesmanlaan 674,9. Groep C jongens: 1. Gem. HBS 473,4; 2. ULO Leidse Hout 474,3; 3. UTS 486: 4. ULO Pieterskerkgracht 516,5; 5. Leidse Instr. School 517; 6. Chr. Lyceum 538,9; 7. Ambachtsschool 555.3 8. Chr. ULO Pasteurstraat 556,4 en 9. ULO Plesman laan 600,9. Nauwe samenwerking Nederland-Zwitserland inzake het „Trans - Earop - Express" - plan Verbiiidingstreinen met maximum comfort Een indertijd reeds gepubliceerd voorstel van de President-directeur der Nederlandse Spoorwegen, dr (r F. Q. den Hollander, voor snellere in ternationale treinverbindingen tus«rn de Europese hoofdsteden, heeft geleid tot een nauwe samenwerking tussen de Ned. Spoorwegen en de Zwitserse Federale Spoorwegen. Volgens het voorstel, dat ook geste i.id wordt door de spoorwegdirecties in Bel gië, Frankrijk, Luxemburg. West-Duits- land en Italië, zullen nieuwe snelle Dieseltxeinen genaamd „Trans-Europ- Expresses" de belangrijkste steden cp het Europese vasteland verbinden t n de passagiers „het maximum aan com fort" bieden. Zij bestaan, behalve de locomotief, uit een restauratiewagen tn twee rijtuigen met een totale capaciteit van 144 plaatsen. Zwitserland en Nederland hebben, naar de Zwitserse Federale Spoorwegen mededelen, besloten samen te werken bij de bouw van hun „Trans-Eurcp- Expresses" 62% van het materiaal van de eerste vijf „Expresses'' 7.al uit Zwitserland komen krachtens een met de Ned. Spoorwegen bereikte overeenkomst, haakt om naar andere bestemmingen te worden gedirigeerd. „Op die ma nier gaat er een aanzienlijke hoeveel heid tijd verloren". De Frans-Europ- Expresses" zullen een rechtstreekse verbinding vormen, zonder dat er on derweg rijtuigen worden afgehaakt of aangekoppeld. Haile Selassie opnieuw als staatshoofd bevestigd Donderdag is de Keizer van Ethiopië symbolisch opnieuw bevestigd als hoofd van de staat. Het hoofd van de kerk gaf de Keizer, omringd door zjjn prinsen en groten des lands, de wjjdlng. De kroon met de leeuw werd geplaatst op het altaar in de Sint JorLskerk. de kerk. waarin de kroningen worden ge houden. Bü duizenden waren de onder danen naar Addis Abeba gestroomd en de cameramannen zagen zich voor een rjjkdom aan kleur, verscheidenheid aan rassen en klederdrachten geplaatst, die nauwelijks in de fantasie van een le- welke de expresse-treinen aame- gisseur geboren zou kunnen worden. Vandaag nemen we U weer eens mee naar de Voorstraat in Katwijk a. Zee. De hierbij afgedrukte foto werd gemaakt in de zomer van het Jaar 1905 vanaf de hoek van het Noord- einde in Westelijke richting. In die jaren werd de Voor straat nog omzoomd door hoge bomen, die er het intieme karakter van een typische dorpsstraat aan gaven. Zo'n straat lokt als het ware uit tot een gezellig praatje en we zien dan ook op de voorgrond de melkslijtster Geertje van Dujjn een babbeltje maken met mevrouw C. Dijkdrenth Spaanderman. Geertje van Dujjn heet thans mevrouw Haasnoot—Van Dujjn en woont in de Baljuwstraat. De familie Van Duyn had in de tijd, waarin deze foto werd gemaakt, een landbouwbedrijf annex melkhandel in de Louwestraat. Mevrouw Dykdrenth—Spaanderman was de echtgenote van de reder B. Dijkdrenth en staat ongeveer voor haar woning, die zich geheel links op de foto bevindt, doch aan het oog wordt onttrokken door de bomen die er voor staan. Zij heeft aan de hand haar drie-jarig doch tertje Marie (thans mevrouw M. Varkevisser—Dijkdrenth. wonende aan de Boulevard) Naast de woning van de familie Dijkdrenth bevond zich verder aan de linkerstraat- zyde nog de pastorie, bewoond door de predikant ds C. Plug. Daarnaast was het huls van mejuffrouw L. van den Oever, die trouwens, zjj het dan dat het pand sedertdien werd verbouwd, thans nog op deze plaats woont. Vervolgens passeren we het oude postkantoor, op dezelfde plaats, waar het huidige postkantoor staat. Hierna volgde de bakkerij van H. G. Lammens, met daarnaast de Gereformeerde pastorie, bewoond door ds J. Impeta. Na de gemeentezaal, die was gelegen op de plaats waar zich thans de openbare kleuterschool bevindt, treffen we dan tenslotte op de hoek van de Louwestraat het pand aan waarin W. Rietkerk zijn kruidenierszaak annex broodslijterij dreef. Thans bevindt zich hier de rijwielzaak van P. Zuijderduijn. Rich ten we ook nog even onze blik op de rechter straatzijde Het eerste pand dat we hier aantreffen op de hoek van het Noordeinde, is het woonhuis van het gezin van de koopvaardijkapitein in ruste. D. van der Plas Hiernaast woonde F. D. Ouwehand, landbouwer van beroep, terwijl we vervolgens nog juist door de bomen heen het pand van de reder F E. Meerburg kunnen ontwaren. Op dezelfde plaats liet de familie Meerburg in later Jaren een nieuw pand bouwen, waarin thEins het politiebureau is onder gebracht. (Foto welwillend beschikbaar gesteld door de heer C. Varkevisser te Katwijk aan Zee). iteedt bij Werkspoor in Utrecht, de Zwitserse Industriemaatschappij (Sig) in Neuhausen en de A.G. Brown-Ao- verie en Co. (BBC) in baden. Werkspoor zal de locomotief leveren, BBC de electrische installatie verzor gen en Sig de rijtuigen bouwen. De eer ste Trans-Europ-Expresses" moe en volgens het schema begin 1957 op de rails komen. Volgens het bestaande plan zal rie trein rijden tussen Parijs. Milaan, Zwit serland. West-Duitsland, Belgie en Ne derland. tussen Zwitserland, België tn Nederland en tussen deze drie landen en West-Duitsland. Het is heel goed mogelijk, dat kaartjes voor deze treinen iets noger geprijsd zullen zijn, zelden functionaa- rissen in de Zwitserse hoofdstad. Maar een definitieve beslissing daarom trent ls nog niet gevallen. Hoewel zij niet konden zeggen hoe veel tijd de passagiers zouden besna ren, wezen ze er op, dat de huid'ge internationale treinen bestaan uit rij tuigen welke onderweg worden afge- De koninklijke stoet werd voorafge gaan door twee krijgers in leeuwenhui den; de muil op hun voorhoofd met het gehele vel van dier op hun rug. De kerkelijke plechtigheid, waarbij gebed en gezang elkaar afwisselden, duurde twee uur. Het hoofd van de ethiopische kerk sprak de woorden: ..De Keizer Haile Selassie, uitverkorene \an God. blijft na 25 Jaar de enige 7orst. die geheel Ethiopië dient te erkennen en te volgen op de weg naar de voor uitgang." Tachtig geestelijken voerden op de muziek van snaren en tamboerijnen een dans uit, waarbij slechts armen en voeten werden gebruikt, een dans ter herinnering aan de dans van David voop de Ark. Deze dans werd opgevoerd in een tent nabij de kerk Daarna maakte de Keizer een rijtoer, toegejuicht door zijn onderdanen, die hem tien rijen dik toejuichten. Des avonds werd een ontvangst ten palelze gehouden. Haags monument oorlogsgevallenen WIE KRIJGT DE OPDRACHT? (Van onze Haagse redacteur) Naar wjj vernemen, heeft de Gemeen telijke Commissie voor de Kunst- opdraehten inzake het verstrekken van een opdracht aan een beeldhou wer voor het vervaardigen van een Haags monument ter nagedachtenis aan de in de oorlog gevallenen advies uitgebracht aan het comité, dat de stichting van dit monument voorbe reidt. en onder voorzitterschap staat van prof. mr P. S. Gerbrandy. Blijkens dat advies zou de meerder heid van de Commissie voor de kunst - opdrachten er de voorkeur aan geven, dat die opdracht zou worden verstrekt aan een Nederlander. Zo wordt o.a. genoemd prof. V. P. S. Esser, die het Troelstra-monument in J het Westbroekpark heeft ontworpen J Een ander deel van de commissie heeft zioh echter met klem uitgespro- ken voor een opdracht aan een voor- aanstaande buitenlandse beeldhouwer In dit verband wordt genoemd de En- i gelsman Henry Moore, die o.a. voor het bouwcentrum te Rotterdam een bakste- nen relief heeft ontworpen. Voorts aan de tot Fransman genaturaliseerde Pool Ossip Zadkine, die voor de Maasstad het i monument „verwoeste stad" vervaardig de en tenslotte de Engelsman Butler, die naam heeft gemaakt door het winnen van de prijsvraag welke destijds was uit geschreven voor het. in Londen op te richten monument voor de onbekende gevangene. Het Comité dat de oprichting van het monument voorbereidt - het ligt. zo als bekend, in de bedoeling, dit in Zorg vliet te plaatsen - staat dus voor een moeilijke keuze. Binnenkort zal over het verstrekken van een opdracht een beslissing worden genomen. BLOMEN EN PLANTEN VOOR ELLENVILLE. De bloemen, planten en bomen, die Nederland onlangs heeft geschonken aan de staat New York na de recente overstromingsramp zullen een plaats krijgen op de terreinen van het Fm- pire State Music Festival in Ellenv'lle. (Empire State is de bijnaam van de staat New York) Ellenville behoort tot de plaatsen, die het zwaarst werden getroffen door de overstromingen van Augustus en October. Een recente opname van mgr B. J. Alfrink. die als opvolger van wij len kardinaal de Jong tot aarts bisschop van Utrecht werd be noemd.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3