Wij spraken met Slechts één weg leidt naar AROMA! "iuLe.ajLt Tegenslag hij het hietenlossen Oud Katwijk: De Leeuwenkuil DINSDAG 1 NOVEMBER C. Heijboer Landbouwer-archivaris in Ter Aar „Reeds van jongs af aan heeft de ge schiedenis van ons land mij bijzonder geïnteresseerd", aldus de heer C Heij boer, met wie wjj gistermiddag even een gesprek hadden. De heer Heijboer is landbouwer aan de Hoge Dijk in Ter Aar of beter gezegd Korteraar. Hij voert daar het beheer "over een veertig H.A. bouwland en het kostte moeite de heer Heijboer op deze zonnige dag een uurtje in de kamer te houden Immers er kon nu volop geploegd worden, het z.g. win- tervoorploegen, en dan moet dit mooie weer waargenomen worden. In Oud Vossemeer geboren als zoon van een landbouwer, ging de heer Heij boer in 1914 naar Ierseke en vervolgens in 1920 naar Zevenhuizen, waar zijn va der een landbouwbedrijf gekocht had, waar de jongste broer van het gezin nog steeds in de woning van de ouders woont. In 1938 kwam de heer Heijboer naar Ter Aar. waar hij het bedrijf van de heer Voorthuizen kon overnemen. Al spoedig begon hij zich ook in Ter Aar bijzonder voor de geschiedenis van de gemeente, en in het bijzonder voor de kerkgeschiedenis, te interesseren. Om na te gaan ho efeitelijk Ter Aar ontstaan is en hoe de kerk zich in de loop der eeuwen ontwikkeld heeft, kreeg de heer Heijboer volkomen vrijheid de gemeente archieven en de archiefstukken van de Hervormde kerk van Ter Aar op te slaan. Interessant De gemeente Ter Aar heeft een zeer interessante geschiedenis, dde stellig waard is nagegaan te worden. De heer Heijboer vertelde ons, dat Ter Aar er in vroeger jaren heel anders uitgezien moet hebben dan thans. Het huidige dorp Langeraar bijvoorbeeld was er helemaal niet en Is pas ontstaan, nadat de turf- winning uit wat thans de Vlerambaohts- polder is, dermate grote vormen aannam dat de mensen, die ten Westen van de Hervormde Kerk woonden, een toevlucht zochten in de richting waar thans Lan geraar is Uit hetgeen de heer Heijboer vertelde bleek wel zeer goed welk een studie deze man van de geschiedenis van zijn woonplaats gemaakt heeft. Hoe de polders zijn ontstaan en de vorming van de kommen, zoals Aard am, Langeraar en Korteraar, alles heeft hij onder zocht, vastgesteld en op papier gezet. Zo woonden er rondom 1500 ongeveer 40 gezinnen in Aardam iTer Aar), die meestal hun brood verdienden bij het turfgraven of wat daarmee verband hield. In de loop der eeuwen Is natuurlijk ook de geloofsstrijd niet aan Ter Aar voorbij gegaan en bekend is. aldus de heer Heijboer. dat Willebrord een hou ten kapel gesticht heeft in Ter Aar. De geschiedenis vermeldt, zo ging de heer Heijboer verder, dat een zekere Dirk van der Aer een kerk liet bouwen ongeveer op de plaats waar thans nog de Her vormde kerk staat. De eerste pastoor kwam in deze plaats in 1514. In 1568 werd een nieuwe Rooms Katholieke kerk afgebouwd, in 1586 ging deze kerk na de Reformatie over in handen van de Hervormden, Natuurlijk gingen niet alle Rooms Katholieken over naar de Refor matie, dezen moesten na de reformatie dan ook ln stilte hun geloof belijden en kerkdiensten houden. Geen biggen Bekend is dat toen eens de baljuw van Ter Aar op een Zondagmorgen per roeiboot in de richting Langeraar roeide over de wijde plassen van wat nu Vierambachtspoldcr is, hü een an der bootje tegen kwam, waarin iets onder een groot kleed lag. Op zijn vraag wat daar wel onder lag kreeg hij te horen, dat het een zeug met een koppel biggen was in werkelijkheid verbleef er de geestelijke onder, die een dienst gehouden had. Deze streek heeft in het verleden al tijd veel van het water te lijden gehad; overstromingen vanuit de Rijn waren schering en inslag. Gelukkig is daar thans veel minder gevaar voor, al heeft het, aldus vervolgde de heer Heijboer, in de rampnacht van 1 Februari 1953 weinig gescheeld of geheel midden Zuid- Holland was onder water gegaan. Ge lukkig wist men de dijken in het Zui den van de provincie te houden, waar door erger voorkomen kon worden. In 1843 is de thans nog in gebruik zijnde kerk officieel ingewijd en in ge bruik gesteld door ds H. van der Schelle. De bouw ls uitgevoerd door Frederik Diepenhorst voor de som van f 8850. Toen op een gegeven moment de heer Heijboer op de klok keek schrok hij een beetje. ,Jk kan nog wel een hele dag praten". Meerdere malen heeft hij reeds lezin gen gehouden voor verschillende vereni gingen en op een gemeente-avond van de Ned. Hen-. Gemeente. Het blijft echter alles een liefhebberij, verzekerde ons de heer Heijboer, want mijn brood moet lk toch verdienen op mijn bedrijf en na deze woorden namen waj afscheid van de amateur-archivaris van Ter Aar. Op zijn grote tractor reed hij de verla tenheid van de Nieuwkoopse polder in met een luid motorgeronk achter zich, als bewijs, dat de gaspedaal behoorlijk ingetrapt werd. teneinde nog iets van de schade van dit „Wij spraken met" te kunnen inhalen. Gisterochtend omstreeks zes uur is in de Corn. Krusemannstraat te Amster dam een 75-iange krantenbezorger, toen hij de straat over stak. tegen een rij dende tram van lijn 16 opgelopen. De man werd zwaar gewond naar het zie kenhuis vervoerd waar hij enige uren later aan zijn bekomen verwondingen is overleden. Kerkelijk Leven VOOR WOENSDAG Lelden Cbr. Geref. Kerk: 10 en 7.30 uur ds C. v. d. Weele (dankdag voor bet gewas). Ned. Herv. Kerk Beroepen te Eist (Geld.) C. v. Leeuwen te Maarn-Maars- bergen. Benoemd tot hulppred. te Scha- gen W. TJ. Klumper, em. pred. te Gronin gen. Aangenomen naar HuLssen (Geld.) L. L. Blok te ZiJpe. Bedankt voor Ridder kerk, B. Eysylnga te Barneveld; voor TJerkwerd, E. Holtrlgter te Blrdaard; voor Bennekom. C. Streefkerk te Sprang. Geref. kerken Beroepen te Utrecht (vac. J. W. de Jager) L. W. Muns te Rot- terdam-Z; te Vreeswijk L Schuurman, cand. te Amsterdam. Bedankt voor Onst- wedde B. Scholten te Bergen (N.H.): voor Veendam. O. Jager te Vrouwenpolder. Geref. kerken art. 31 KO Aangenomen naar Stadskanaal J v. d. Haagen te Neede (Geld.); naar Hattem H. C. Over- m te Heemse. Clu. Geref. kerken Tweetal te Mid delburg. J. Buys te Papendrecht en M. Vlletstra te Eemdijk. te Zwolle A. Hllbers te Enschede-W en M. Noordegraaf te 's-Gra- vendeel. Bedankt voor Smlthvllle (Onta rio-Canada) N. de Jong te Katwhk aan Zee. Geref. genieenten Bedankt voor Mld- delharnls J. W. Kersten te Genemulden. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Akkrum ds H. E. Treffers te Berllkum. Kommandant Ejner C. Thykjaer (Ingez. Med.-Adv.) Kommandant Ejner C. Thykjaer, territoriaal leider van het Leger des Heils in Nederland, herdenkt Zater dag het feit. dat hii een halve eeuw actief dienend Heilsofficier is. Geboren op 13 Juli 1887 te Gentofte in Denemarken als zoon van Deense pionier-officieren, kwam de jeugdige Ejner Thykjaer reeds in 1905 in de in- Suriname heeft een bijzondere post zegel uitgegeven ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek. De kleur is sepia en de frankeerwaarde 7,5 ct. met een toeslag van 2.5 ct. Deze bijzondere post zegel i3 in Nederland verkrijgbaar aan de philatellstenloketten in een verkoop waarde van 20 ct. De zegelgrootte !s 25 X 36 mm, de beeldgrootte 21,5 X 32,5 mm. De zegel draagt de beeltenissen van de Koningin en Prins Bernhard met links en rechts de afbeeldingen van palmen. De zegel is een ontwerp van de heer A. v. d. Vossen te Overveen. 60-Jarig jubileum N.A.P.B. HERDENKINGSBIJEENKOMST OP 15 NOVEMBER Het 60-jarig bestaan van de N.AP.B. «Nederlandse Aannemers Bond en Pa troonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland) zal op bijzondere wijze wor den herdacht. Dit, omdat het 50-jarig bestaan nagenoeg ongemerkt is voorbij gegaan. 14 November a.s. zal het 60 jaar zijn geleden, dat de N.A.P.B. werd opge richt Op 15 November a.s. zal dit feit worden herdacht in een buitengewone vergadering in Den Haag. Ter gelegen heid van het jubileum heeft de N.A.P.B. een film laten maken, die 1% uur duurt, en een overzicht geeft van de ontwikke ling van het bouwbedrijf in de afgelo pen 60 jaren. Tevens stels de N.A.PB.'n geldsbedrag beschikbaar voor de rheu- mabestrijding. Een gedenkboek „60 jaren bouwbedrijf" heeft men het licht doen zien. waarin verschillende specialisten verhandelingen hebben geschreven over aspecten van het bouwbedrijf. De N.A.P.B. telt 5000 leden, die zijn onderverdeeld in 180 afdelingen. Alle takken van het bouwbedrijf zijn in de organisatie vertegenwoordigd. Delegaties uit verschillende landen zul'.en de herdenkingsbijeenkomst op 15 November a.s. in Den Haag bijwonen. Vertegenwoordigd zullen zijn Zweden, Denemarken, België. Engeland, Duits land, Frankrijk en Zwitserland. Verzoek tot uitlevering De Substituut Officier van Justitie te Amsterdam, mr J. F. Hartsuiker, die de zaak van het verdwenen Joodse oorlogspleegkind Anneke Beekman behandelt, heeft een verzoek tot uit levering van de voortvluchtige ex- pleegmoeder. mevrouw G. M. Langen- djjkvan Moorst ingediend bij de Procureur-Generaal in de hoofdstad. Langs diplomatieke weg zal dit ver zoek aan de Belgische Justitie worden overgebracht. Zoals bekend, is zij door de Recht bank te Amsterdam tot 8 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Zij heeft zich door de Vlucht aan de uitvoering van dit vonnis onttrokken. Nieuwjaarskaarten Unicef De Unicef, het Kinderfonds der V.N. heeft evenals vorige jaren weer nieuw jaarskaarten uitgegeven met Nieuw jaarsgroeten in vflf talen. Elk jaar schenken kunstenaars van naam ont werpen voor de kaarten van de Unicef. Dit jaar zijn de ontwerpen van Antonio Frasconi en Edy Legrand. In 1954 werden over de gehele wereld drie millioen stuks van deze kaarten verkocht. Men verwacht, dat de verkoop dit Jaar nog groter zal zijn. Nederland verkocht in 1954 evenveel kaarten als Afrika, Azië. Australië, het Midden- Oosten en Midden- en Zuid-Amerika tezamen, nl. 30.000 stuks. De verkoop van de kaarten in ons land is in handen van het Nederlands Comité Unicef te 's-Gravenhage. in samenwerking met de Nederlandse Inlichtingendienst voor de V N en het Unescocentrum te Amster dam. Luitenant-generaal Lagas droeg commando over Met ingang van 1 November is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de basiscommandant, luitenant- generaal J. R. H. Lagas. Tot zijn op volger is benoemd, onder bevordering per I November tot luitenant-gene raal. generaal-majoor F. H. W. C. J. van Dun, thans souschef 1 van de ge nerale staf. Vrijdag j.l. deed minister Staf aan luit.-generaal Lagas mededeling van diens benoeming by K.B. tot Comman deur in de Orde van Oranje-Nassau met de Zwaarden, en reikte hem de versierselen, behorende bij deze hoge onderscheiding, uit. Gisteren heeft luitenant-generaal Lagas in de nieuwe Frederlks Kazerne te s-Gravenhage. het commando aan zijn opvolger, generaal-majoor Van Dun overgedragen. Deze aanvaardde zijn nieuwe functie met een korte toespraak, waarin hij het grote belang van de basis voor onze Kon. Landmacht uiteenzette en het ver trouwen uitsprak op dezelfde wijze met het personeel samen te werken als on der zijn voorganger het geval was. De bijeenkomst in de nieuwe Frede- lilrskazerne werd bijgewoond door alle basis-groepscommandanten met hun plaatsvervangers, alle afdelingshoofden en overige hoofdofficieren van het basiscommando. Acht medebcklaagden vrijgesproken. De president van het Hof van de Scheepvaart te Hongkong. A. G. Par ker. heeft 9 Nederlandse zeelieden allen opvarenden van het Britse vrachtschip ..Poplar Hill" vrijgespro ken van de beschuldiging van insubor dinatie. Een van de beklaagden echter. Fre derick Ouweneel. werd tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens een poging om op 17 October iJ. de ge zagvoerder van het schip. kapt. John Anthony Williams, aan te vallen. (Ingez. Men.-Adv.) Prijsvraag!! Heeft U de advertentie over de door ons te houden ten toonstelling (Grote Burcht, Jacobazaal) al gelezen'' HU staat op een andere plaats in deze krant Ditmaal is het een prijsvraag voor lezers met een ideale speurneus' Vraag: In bovengenoemde ad vertentie zijn allerlei grappige dingen getekend Er staat echter In deze tekening slechts één heel grote fout Een ONMOGELIJKHEID' Welke is dat Veel succes Onder de beste oplossers (ten hoogste 25 woorden worden 10 mooie prijzen ver loot De origineelste Inzen ding wordt beloond met een Dames- of Herenvulpen Inzendingen vóór 8 November a.s aan onderstaand adres Uitslag 14 November in onze Zoveel hoofden, zoveel zinnenIeder houdt er nu eenmaal van de zaken op zijn of haar manier te doen. Zelfs een zo alledaags iets als het roken van een sigaret kan op talrijke wijzen geschieden. Maar .slechts op weinig goede! Bewezen werd na een enquête, dat verkeerde rookgewoonten veel van het pure rookgenot kunnen bederven. Het aroma, waaraan men immers de goede sigaret herkent, wordt door vlug en haastig trekken niet tenvolle ge noten. In plaats van zacht te gloeien, verbrandt de tabak te snel. De rook wordt te heet en prikkelend. AromaSaver - gids in doolhof Dank zij dc AromaSaver is het niet moeilijk het juiste rokerstempo te vinden. Dit ogenschijnlijk normale filter regelt het immers in de sigaret, zodat ieder automatisch meer profijt trekt van het volle aroma. In Nederland wordt de AromaSaver uitsluitend toegepast bij de nieuwe GOLD FLAKE filter tip sigaretten en dat zonder prijsver hoging! Slechts 80 ct. Eis Gold Flake Welk type roker U bent: een haastige of kalme, laat Uw keus dus een GOLD FLAKE zijn, normaal of filter tip! TECH. TEKENARTIKELEN •HAARLEMMERSTRAAT 69 LEIDEN TEL ternationale kweekschool te Londen in ODleidim: voor het officierschap. Na ir Engeland en Denemarken evangelisatie- arbeid verricht te hebben, werd de Kommandant overgeplaatst naar Fin land. waar hii van 1910—1918 werkte en in ziln functie als distrlcts-leued- leider een begin maakte met de Leger des Heils padvinderij in Finland. Daarna werd de Kommandant in Denemarken aangesteld als privé-secre- taris en vertaler van de territoriaal leidster. Later volgde overplaatsing Engeland, waar kommandant Thykjaer andermaal belast werd met de leiding van het jeugdwerk. 1925 bracht hem ODnieuw naar Denemarken, waar hi1 o.a. de leiding had van de kweek school. Later werd de Kommandant daar chef-secretaris. In 1936 werd de toenmalige kolonel Thykjaer aangesteld als leider van het werk in Tslecho-Slowakiie. een moei lijke. doch zeer belanerilke taak. Na de Diutse invasie in 1940 werd het Leger- werk daar zwaar gehandicapt en moest totaal worden gereorganiseerd. Weder om vond de Kommandant toen ziln arbeidsterrein ln Finland en was daar o.a. verbonden aan het werk onder de vluchtelingen, die in CTOte aantallen Finland binnenstroomden. Van 19401945 had de Kommandant de leiding van het Leger des Heils werk in Denemarken en daarna voerde ziin voor de derde maal naar Finland, waar hii eveneens territoriaal leider werd In 1949. voordat de Komman dant uit Finland naar Nederland ver- ♦rok. werd hem de orde van de Finse Leeuw toegekend.. In November 1950 nam de Kommandant het bevel van het Leger des Heils in Nederland op zich. Ds H. A. MUNNIK MET EMERITAAT. Ds H. A. Munnik, de nestor van de predikanten van de Geref Kerk van Zwolle en een van de oudste dienst doende predikanten in de Geref. Ker ken in ons vaderland, heeft tegen 1 Juni 1956 eervol emeritaat aange vraagd Ds MUnnik werd op 2 Mei 1909 door wjjlen ds J. C- Sikkel te Fijnaart in het predikambt bevestigd. Groot is het aantal deputaatschappen. dat ds Munnik in de Geref. Kerken heeft bekleed. Bij herhaling maakte hij deel uit van de particuliere synode, die hem een- en andermaal afvaardigde naar de generale synode. KORT GEDING IN KERKELIJKE WERELD. Acht lidmaten van de Herv. Gemeente van Yzendoorn hebben een kort geding aanhangig gemaakt bij de president van de rechtbank te Arnhem tegen de kerkvoogdij, die aan een groot aantal lidmaten het stemrecht ontnam in ver band met een z.g. provisionele schor sing. nu ruim een jaar geleden, en die naar het gevoelen van de kerkvoogdij deze leden rechteloos maakte om mee te stemmen over de zaken der kerk. Ge noemde acht lidmaten hebben de rech ter opschorting en nietigverklaring ver zocht van de in de vergade ring der lidmaten, waar zij niet moch ten meestemmen, genomen besluiten. In dien dit kort geding verloren wordt, zullen de Hervormd Gereformeerden en bloc voor het lidmaatschap der kerk be danken. Aangezien geen enkele instan tie het voor hun rechten opneemt concluderen de betrokkenen, dat men de Hervormden van Geref. modaliteit liever kwijt dan rijk is. Gelijk bekend, zijn er in de gemeente van Yzendoorn. die tot de Geref. bondsgemeenten be hoort. reeds enkele jaren moeilijkheden, die begonnen zijn bij het beroepen van een predikant, die tot de modaliteit van de confessionele richting behoort. Ondervindt de bietencampagne al enige tegenslag door de vele regenval van de laatste week, erger was de stag natie die zich gistermiddag voordeed in Waddinxveen. Een zwaar beladen vrachtwagen van de fa. J. P. Mollers uit Lelmuiden raakte ni. omstreeks het middaguur op snelle maar ondoeltref fende wijze zijn vracht bieten kwijt. Juist toen de auto op het punt sbond zijn lading in het ruim te laten vallen be zweek de steiger van de losplaats en met de bieten verdween ook de vrachtwa gen in het nog vrij ledige ruim van het schip „Familie Trouw" uit Rotterdam. Voor het lossen van de bieten heeft men een oprit gemaakt met een over het water heen stekende steiger, waar door de auto's hun lading rechtstreeks in het schip kunnen laten vallen. Deze steiger bleek echter niet bestand tegen de ruim 15 ton gewicht die hij kreee te torsen, juist op het moment dat een zandschip met wat veel golfslag pas seerde. Enige palen zakten scheef en dV vrachtauto sloeg achterover. De chauf feur, T. Boef uit Leimulden, voelde aan dat er its mis ging en wist zich daar door nog tijdig uit de auto te springen. Hoewel het ongeval zelf gelukkig geen persoonlijk letsel ten gevolge had. is helaas bij de opruimingswerkzaamheden aan de steiger de aldaar werkzame ar beider Th. van der Werf, uit Hazers- woude. bekneld geraakt tussen een twee tal betonsttikken, die dienden als stut voor de oprit. Nadat dokter Hemminga de eerste hulp had verleend moest het slachtoffer, dat vermoedelijk beide be nen gebroken heeft, worden overge bracht naar het Academisch Ziekenhui* te Leiden. Een tweetal kraanwagens slaagde er tenslotte in het gevaarte tegen de avond weer op de wal te krijgen. Behalve de auto liep ook het schip bij dit ongeval averij op. VOETBAL Rotterdams elftal Voor de wedstrijd „om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker", die Zaterdag a.s. op het Sparta-terreln te Rotterdam zal worden gespeeld, is het Rotterdams elftal als volgt samengesteld: Doel: Van Dijk (Sparta); achter: Vis ser (Sparta) en Osterholt Fevenoord midden: Hartog (Excelsior). Terlouw (Sparta) en Bak (Feyenoord). voor: Van Eede «Sparta), W. van der Gijp (Sparta). Könemann (SVV) Schouten (Feyenoord) en Molijn (Feyenoord). WATERPOLO Leidse Watervrienden De strijd tussen Watervrienden en SNA was rijk aan doelpunten. Ondanks de 2 klassen verschil kwamen de Wa tervrienden dikwijls tot aardige combi naties. Voor de rust nam SNA met 40 de leiding en voerde deze voorsprong na de hervatting op tot 0—8. Daarna kreeg de thuisclub vat op het spel en met nog één goal van de Hagenaars, die van v. de Wilk en één van La Lau kwam er weer volop spanning. De eindstand werd echter 47 in het voordeel van de gasten. Reeds eerder toonden we U in deze rubriek een opname van het gedeelte van het Duinhof dat onofficieel „De Leeuwenkuil werd genoemd. De foto liet toen de voor zijde van deze huisjes zien. waarin o.a de kolenhandelaar J Parlevliet en de kruidenier P. van Duijvenbode woon den. De opname van vandaag, die omstreeks de eeuw wisseling werd gemaakt, toont de achterzijde van „De Leeuwenkuildie toen nog onmiddellijk aan de duinen grensde Sedert in de tweede helft van de jaren twintig de grote uitbreiding in ..Nieuw Zuid" werd uitgevoerd is dit punt midden in het dorp Kbmen te liggen Geheel rechts op de foto zien we nog een stukje van het 2e Duinpnd. dat hier de dumen inliep Het lage huisje op de voorgrond, met het houten schuurtje er tegenaan ge bouwd. werd bewoond door de gemeente-arbeider Jacob van Duijvenvoorde. Daarachter zien we nog juist een gedeelte van het dak van de woning van weduwe R. HoekVan Rijn. In de jaren 1925 en 1926 werd zuidelijk van „De Leeuwenkuil" de Secretaris Varkevisserstraat aangelegd. De achterzijde van de noordelijke bebouwing van deze straat kwam te grenzen aan de achterzijde van „De Leeuwenkuil" Het 2e Duinpad werd, de Secretaris Varkevisserstraat kruisend, doorgetrokken in zuidelijke richting en kreeg de nam Duinstraat Indertijd maakten wij ook de opmerking dat ons het ontstaan van de benaming „De Leeuwenkuil" niet bekend was Inmiddels werd ons hiervoor echter een verklaring aan de hand gedaan. Het schijnt namelijk dat er in deze huisjes eens een aantal families woonden, die het blijk baar moeilijk vonden om onderling de vrede te bewaren Een van de huurlieden, die met deze ruzies niets te maken wilde hebben, moet toen op een keer de verzuchting hebben geslaakt dat hij zich in deze omgeving voelde als Daniël in de leeuwenkuil. De volksmond heeft toen prompt deze benaming overgenomen, met het gevolg, dat men later deze buurt altijd zo ls blijven noemen. (Foto welwillend beschikbaar gesteld door de heer C Varkevisser te Katwijk aan Zee ZWEMMEN Nieuwe Russische invitatie voor Nederland Naar wij vernemen heeft de Konink lijke Nederlandse Zwembond. na de eerste invitatie van de Russische Zwem bond om Nederlandse deelnemers naar Moskou te zenden te hebben afgeslagen, telegrafisch een tweede uitnodiging van Russische zijde ontvangen. De KNZB zal nader overwegen of zij deze nieuwe invitatie kan aanvaarden. WIELRENNEN „Lenig en Snel" De uitslag van de B-klasse <38 km): 1 W. de Mey 1.10.6, 2. W. Wassink, 3. P. Otto. C-klasse (38 km): 1. C. de Jong 1.10.6, 2. W. J. Stroosnijder, 3. en 4. H. v. d. Leek en J v. Tongeren. 5. G Gommans. Junioren (31 km): 1. R. Riethoven, 2. Th. Boom. 3. P. Went. BILJARTEN District Leiden K.N.B.B. Uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de competitie van het District Lei den van de K.N3.B luiden: le klas: OSL 1—Sport 1 4—2; De Kroon 1De Plas 1 60; Monopole 1 Vr. kring 1 4—2; De Kroon 2—OSL 2 2-4. 2e'klas A: Royal 2—DDE 1 4—4; P. j. Cleef 1—Centraal 1 7—1; DDE 1—Mo nopole 2 2—6, Verg.Vos 1—Royal 2 4—4 2e klas B Royal 3Ons Gen. 1 44;' Centraal 2De Kroon 3 0—8; Ons Gen. 1—Monopole 3 2—8; Vr.kring 2Sport 2 6—2; De Plas 2—Royal 3 6—2 3e klas De Plas 3—Centraal 3 6—2; De Kroon 4't Noorden 2 44; Vr. krin^3—OSL 3 7—1; Sport 3—Monopole BRIDGE-COMPETITIE (Speciale berichtgeving) De uitslagen van de meesterklasse lulden als volgt: Bridgekring 1—Bridgekring 2 2—0. Landelijke hoofdklasse Buitenhof 2 De Sleutels 11; StudiecentrumBer gen 2—0; Arnhem—UBC 0—2: Bridge kring 3IJsselstreek 2—0. Buitenhof 3 —Universitaire Sportvereniging 0—2; B.C Nymegen-Stichtse Bridgeclub 2—0. SCHAKEN Oostenrijks Schaokteam verslaat Nederland Oostenrijk heeft te Wenen een sen sationele overwinning behaald op het Nederlands schaaktiental ln het kader van de wedstrijden om de Europa Cup. Nadat de afgebroken partij uit de eerste ronde aan het vierde bord tussen Busek (O.) en Kramer (N.) door onze landge noot was opgegeven, had Oostenrijk da eerste ronde met 5% tegen 4'^ pnt ge wonnen. In de tweede ronde werden twee par tijen afgebroken, zodat de voorlopige stand 5!jj— 2Vi voor Oostenrijk werd. Daarmee Is de stand na twee ronden reeds 117 voor Oostenrijk plus twee afgebroken partijen, waarbij dit land de overwinning niet meer kan ontgaan Nederland zal nu op 16 en 17 December a.s. te Rotterdam tegen Tsjechoslowa- kije spelen en met Kerstmis zullen de Oostenrijkers te Praag met Tsjechoslo- wakije hun krachten meten.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5